*

Αποστολέας Θέμα: Βοήθεια για Ειδική Διδακτική ΠΕ02  (Αναγνώστηκε 1789 φορές)

0 μέλη και 1 επισκέπτης διαβάζουν αυτό το θέμα.

Αποσυνδεδεμένος angel1302

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 60
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Βοήθεια για Ειδική Διδακτική ΠΕ02
« στις: Σεπτέμβριος 12, 2007, 06:22:45 μμ »
Καλησπέρα σε όλους τους συναδέλφους και καλή σχολική χρονιά! Επίσης, πολλά συγχαρητήρια στους νεοδιορισθέντες, που κατάφεραν να βρουν τη μαγική συνταγή για τον ΑΣΕΠ, γιατί εγώ πραγματικά έχω πελαγώσει. Είναι λίγο νωρίς βέβαια να μιλάμε από τώρα για τον επόμενο ΑΣΕΠ, ωστόσο με τα αποτελέσματα του πρόσφατου διαγωνισμού έχω πραγματικά αγχωθεί! Είναι η δεύτερη φορά που έδωσα κι ο βαθμός που πήρα στην Ειδική Αρχαίων κινήθηκε στα ίδια επίπεδα με αυτόν του προηγούμενου διαγωνισμού (41 στον α΄ και 48 στο β΄). Πραγματικά δεν ξέρω τι να κάνω. Εφαρμόζω αυτά που έγραφα στις εξετάσεις του παν/μίου, όπου πέρναγα τα μαθήματα Διδακτικής με 10. Έσεις, από τις εμπειρίες σας μέχρι τώρα, τι προτείνετε; Να πάω σε κάποιο φροντιστήριο, θα βοηθήσει; Υπάρχουν κάποια κατατοπιστικά βιβλία; Η αλήθεια είναι ότι ψάχνω, αλλά χάνομαι με τη βιβλιογραφία. Έτσι μου΄ρχεται καμιά μέρα να ανηφορίσω προς τη σχολή να ρωτήσω κανένα παλιό καθηγητή... Ήθελα να΄ξερα τι διδάσκουν τώρα στα μαθήματα Διδακτικής...
Ευχαριστώ προκαταβολικά όσους ρίξουν λίγο φως στο μυστήριο του ΑΣΕΠ...   

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)
Απ: Βοήθεια για Ειδική Διδακτική ΠΕ02
« Δημοσιεύτηκε: Σήμερα στις 11:45:00 »

marin

  • Επισκέπτης
Απ: Βοήθεια για Ειδική Διδακτική ΠΕ02
« Απάντηση #1 στις: Σεπτέμβριος 12, 2007, 06:49:08 μμ »
γεια σου zikoulini!παρχει ηδη ανοικτο θεμα με τον τιτλο ειδικη διδακτικη ΠΕ02,κοιταξε το! 8)

Αποσυνδεδεμένος marion

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 1867
  • Φύλο: Γυναίκα
  • ΠΕ02
    • Προφίλ
Απ: Βοήθεια για Ειδική Διδακτική ΠΕ02
« Απάντηση #2 στις: Σεπτέμβριος 12, 2007, 06:49:43 μμ »
Υπάρχει ήδη ανοιχτό topic ειδική διδακτική ΠΕ02

Για διδιακτική αρχαίων δε γνωρίζω να σου πω. Εγώ μετά από αρκετά χρόνια απραξίας αποφάσισα να δώσω ΑΣΕΠ για 1η φορά αλλά επέλεξα ειδική διδακτική ιστορίας ( το ίδιο θα κάνω και στον επόμενο διαγωνισμό) και έγραψα 81. Πιστεύω πως αν διαβάσεις τις οδηγίες του Π.Ι. (τις βρίσκεις στο αντίστοιχο site), το βιβλίο του καθηγητή για το μάθημα που σε ενδιαφέρει και τα αντίστοιχα ΦΕΚ που αναγράφονται σε κάθε προκήρυξη κιι εστιάσεις ιδίως στο γενικό σκοπό και στους ειδικούς στόχους εφαρμόζοντάς τους σε κάθε στάδιο του σχεδίου μαθήματος θα τα πας πολύ καλά. Τουλάχιστον εγώ αυτό έκανα σε ό,τι αφορά στο μάθημα της ιστορίας. Επίσης σίγουρα θα έχεις τα αντίστοιχα πανεπιστημιακά εγχειρίδια για τη διδακτική των αρχαίων. Νομίζω ότι θα σου προσφέρουν πολύτιμη βοήθεια.
" Κάθε χώρα έχει την κυβέρνηση που της αξίζει. "

Αποσυνδεδεμένος angel1302

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 60
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Βοήθεια για Ειδική Διδακτική ΠΕ02
« Απάντηση #3 στις: Σεπτέμβριος 13, 2007, 07:54:08 μμ »
Υπάρχει ήδη ανοιχτό topic ειδική διδακτική ΠΕ02

Για διδιακτική αρχαίων δε γνωρίζω να σου πω. Εγώ μετά από αρκετά χρόνια απραξίας αποφάσισα να δώσω ΑΣΕΠ για 1η φορά αλλά επέλεξα ειδική διδακτική ιστορίας ( το ίδιο θα κάνω και στον επόμενο διαγωνισμό) και έγραψα 81. Πιστεύω πως αν διαβάσεις τις οδηγίες του Π.Ι. (τις βρίσκεις στο αντίστοιχο site), το βιβλίο του καθηγητή για το μάθημα που σε ενδιαφέρει και τα αντίστοιχα ΦΕΚ που αναγράφονται σε κάθε προκήρυξη κιι εστιάσεις ιδίως στο γενικό σκοπό και στους ειδικούς στόχους εφαρμόζοντάς τους σε κάθε στάδιο του σχεδίου μαθήματος θα τα πας πολύ καλά. Τουλάχιστον εγώ αυτό έκανα σε ό,τι αφορά στο μάθημα της ιστορίας. Επίσης σίγουρα θα έχεις τα αντίστοιχα πανεπιστημιακά εγχειρίδια για τη διδακτική των αρχαίων. Νομίζω ότι θα σου προσφέρουν πολύτιμη βοήθεια.

Ευχαριστώ πάρα πολύ που με κατατοπίσατε! Ωστόσο βλέπω ότι οι απόψεις διίστανται ή μάλλον... πολυ-ίστανται! Τι θα κάνω δεν ξέρω. Ίσως ξεκινήσω από κάποια προτεινόμενα βιβλία και βλέπουμε...

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)
Απ: Βοήθεια για Ειδική Διδακτική ΠΕ02
« Δημοσιεύτηκε: Σήμερα στις 11:45:00 »

Αποσυνδεδεμένος habanero

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 238
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Βοήθεια για Ειδική Διδακτική ΠΕ02
« Απάντηση #4 στις: Σεπτέμβριος 19, 2007, 01:38:33 πμ »
Προσοχή μόνο να μη "χαθείς"μέσα στο χάος των πηγών πληροφόρησης!Νομίζω ότι στη διδακτική, το φροντιστήριο βοηθάει για να μπεις στο νόημα.Αν έχεις κάποιον γνωστό να πάρεις τις σημειώσεις του,εννοείται ότι δεν χρειάζεται να πας να πληρώνεις!

 

Pde.gr, © 2005 - 2024

Το pde σε αριθμούς

Στατιστικά

μέλη
  • Σύνολο μελών: 32293
  • Τελευταία: HelenK
Στατιστικά
  • Σύνολο μηνυμάτων: 1159861
  • Σύνολο θεμάτων: 19213
  • Σε σύνδεση σήμερα: 602
  • Σε σύνδεση έως τώρα: 1964
  • (Αύγουστος 01, 2022, 02:24:17 μμ)
Συνδεδεμένοι χρήστες
Μέλη: 7
Επισκέπτες: 473
Σύνολο: 480

Πληροφορίες

Το PDE φιλοξενείται στη NetDynamics

Όροι χρήσης | Προφίλ | Προσωπικά δεδομένα | Υποστηρίξτε μας

Επικοινωνία >

Powered by SMF 2.0 RC4 | SMF © 2006–2010, Simple Machines LLC
TinyPortal 1.0 RC1 | © 2005-2010 BlocWeb

Δημιουργία σελίδας σε 0.108 δευτερόλεπτα. 34 ερωτήματα.