*

Αποστολέας Θέμα: Κατατακτήριες στο Παιδαγωγικό ή το Ειδικής Αγωγής;  (Αναγνώστηκε 3099 φορές)

0 μέλη και 1 επισκέπτης διαβάζουν αυτό το θέμα.

Αποσυνδεδεμένος Λουλουδάτη

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 41
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
καλημέρα παιδιά...την γνώμη σας θα ήθελα...κατατακτήριες στο παιδαγωγικό ή στο ειδικής αγωγής?  :)

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)

Αποσυνδεδεμένος labr0s

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 282
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Κατατακτήριες στο Παιδαγωγικό ή το Ειδικής Αγωγής;
« Απάντηση #1 στις: Απρίλιος 29, 2015, 10:01:14 πμ »
Προσωπικά θα πρότεινα να δώσεις πανελλήνιες. Πατάς στα πιο σίγουρα. Στις κατατακτήριες παίρνουν με ποσοστό, πράγμα το οποίο σημαίνει ότι είναι πιο δύσκολο

Αποσυνδεδεμένος Λουλουδάτη

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 41
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Κατατακτήριες στο Παιδαγωγικό ή το Ειδικής Αγωγής;
« Απάντηση #2 στις: Απρίλιος 29, 2015, 10:10:17 πμ »
Θελω να κανω μια προσπαθεια για κατατακτήριες, αλλά δυσκολευομαι να αποφασισω...

Αποσυνδεδεμένος marinaki2

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 4
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Κατατακτήριες στο Παιδαγωγικό ή το Ειδικής Αγωγής;
« Απάντηση #3 στις: Απρίλιος 29, 2015, 02:01:41 μμ »
Για τις πανελλήνιες που απο του χρόνου για τα παιδαγωγικα θα εισαι αναγκασμένος να δωσεις και μαθηματικά,δν ειναι και οτι καλύτερο.  >:(

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)

Αποσυνδεδεμένος julie_v

  • Moderator
  • Έμπειρο μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 505
  • Φύλο: Γυναίκα
  • Έγινα δασκάλα για τα λεφτά και τη δόξα!
    • Προφίλ
Απ: Κατατακτήριες στο Παιδαγωγικό ή το Ειδικής Αγωγής;
« Απάντηση #4 στις: Απρίλιος 29, 2015, 03:47:14 μμ »
Τι πιστεύεις ότι θα σου προσφέρει το παιδαγωγικό εκτός από ένα επιπλέον πτυχίο; Ήδη φέτος δούλεψαν μόνο απόφοιτοι του '11. Από την άλλη και το Ειδικής έχει γίνει πολύ της μόδας και δεν ξέρω πώς θα είναι τα πράγματα σε 4 χρόνια. Εγώ δεν θα επέλεγα κανένα από τα δύο.

Επιπλέον, τάσσομαι κι εγώ υπέρ των πανελλαδικών αντί των κατατακτηρίων, ενώ, έχοντας τελειώσει το παιδαγωγικό, θέλω να πω ότι φυσικά και έπρεπε οι των παιδαγωγικών να εξετάζονται στα μαθηματικά (εφόσον τα διδάσκουμε), καθώς το επίπεδο των περισσότερων από εμάς ήταν τραγικά χαμηλό.
Άρχισα να μετράω πρόβατα για να κοιμηθώ...
Τι να δω; Λείπανε δυο. Αστυνομία, ανακρίσεις, χαμός...
Τέσσερις το πρωί κοιμήθηκα...
Eίναι να μη σου τύχει...!!

Αποσυνδεδεμένος ramianna

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 290
  • Φύλο: Γυναίκα
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Κατατακτήριες στο Παιδαγωγικό ή το Ειδικής Αγωγής;
« Απάντηση #5 στις: Απρίλιος 30, 2015, 03:52:04 μμ »
Τι πιστεύεις ότι θα σου προσφέρει το παιδαγωγικό εκτός από ένα επιπλέον πτυχίο; Ήδη φέτος δούλεψαν μόνο απόφοιτοι του '11. Από την άλλη και το Ειδικής έχει γίνει πολύ της μόδας και δεν ξέρω πώς θα είναι τα πράγματα σε 4 χρόνια. Εγώ δεν θα επέλεγα κανένα από τα δύο.

Επιπλέον, τάσσομαι κι εγώ υπέρ των πανελλαδικών αντί των κατατακτηρίων, ενώ, έχοντας τελειώσει το παιδαγωγικό, θέλω να πω ότι φυσικά και έπρεπε οι των παιδαγωγικών να εξετάζονται στα μαθηματικά (εφόσον τα διδάσκουμε), καθώς το επίπεδο των περισσότερων από εμάς ήταν τραγικά χαμηλό.
Συμφωνώ απόλυτα με το δεύτερο σκέλος, τώρα όσο για το πρώτο το ειδικής σίγουρα έχει αποκατάσταση και στον ιδιωτικό τομέα αλλά και στο δημόσιο για ακομα 2-3 χρόνια αν οι αριθμοί των αναπληρωτων παραμείνουν οι ίδιοι τότε όλοι οι απόφοιτοι νομίζω θα δουλέψουν. Σκέψου μόνο πόσοι ΠΕ70 δουλεύουν στην παράλληλη....
And in the end, the love you take is equal to the love you make...

Αποσυνδεδεμένος Λουλουδάτη

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 41
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Κατατακτήριες στο Παιδαγωγικό ή το Ειδικής Αγωγής;
« Απάντηση #6 στις: Απρίλιος 30, 2015, 04:25:00 μμ »
Με τις πανελληνιες η δυσκολια πια είνααι πως κα΄ποιος της θεωρητικής κατευθυνσης, πρέπει να εξεταστεί και στα μαθηματικά για παιδαγωγικές σχολές...

Αποσυνδεδεμένος pink butterfly

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 337
  • Φύλο: Γυναίκα
  • Εργοθεραπευτρια-Φιλόλογος (Msc)
    • Προφίλ
Απ: Κατατακτήριες στο Παιδαγωγικό ή το Ειδικής Αγωγής;
« Απάντηση #7 στις: Μάιος 26, 2015, 02:09:03 πμ »
 :) Σπουδάζοντας στην εργοθεραπεία και γνωρίζοντας σιγά σιγά τον κόσμο της ειδικής αγωγής, βλέπω ότι η αγάπη, η υπομονή και η επιμονή είναι απαραίτητα εφόδια για τους επαγγελματίες που ασχολούνται με την ειδική αγωγή. Σχετικά με την επαγγελματική αποκατάσταση, όσον αφορά τον ιδιωτικό τομέα, από αναζητήσεις που έχω κάνει τόσο για το επάγγελμα του εργοθεραπευτή όσο και του ειδικού παιδαγωγου - λογοθεραπευτή, ανακάλυψα ότι το πτυχίο μόνο δεν αρκεί! Χρειάζονται σεμινάρια, εκπαιδεύσεις ( ειδικά οι εκπαιδεύσεις κοστίζουν αρκετά, για παράδειγμα teacch, pecs, makaton κοκ ). Αυτά τα έχω διαπιστώσει μιλώντας με απόφοιτους, ιδιοκτήτες κέντρων ειδικής αγωγής, βλέποντας βιογραφικά σημειώματα στο διαδίκτυο. Δε ξέρω τι γίνεται στο δημόσιο τομέα, απλά για μένα αν κάποιος θέλει να ασχοληθεί με την ειδική αγωγή, επειδή ο κλάδος συνεχώς εξελίσσεται, να κοιτάξει να είναι μέσα στα πράγματα διαρκώς, να επιμορφώνεται και να προσπαθεί να γίνεται καλύτερος  :D  !!Ως επιτυχούσα των πανελλαδικών για δεύτερη φορά, προτείνω πανελλαδικές, γιατί δίνουν πιο πολλές θέσεις στους υποψήφιους  :) καλή τύχη !!
ΕΚΠΑΙΔΕΥΤΙΚΟΙ ΚΛΑΔΟΙ : ΠΕ 29, ΠΕ 87.08, ΠΕ 02.50, ΠΕ 02

 

Pde.gr, © 2005 - 2024

Το pde σε αριθμούς

Στατιστικά

μέλη
  • Σύνολο μελών: 32291
  • Τελευταία: papamak
Στατιστικά
  • Σύνολο μηνυμάτων: 1159731
  • Σύνολο θεμάτων: 19212
  • Σε σύνδεση σήμερα: 361
  • Σε σύνδεση έως τώρα: 1964
  • (Αύγουστος 01, 2022, 02:24:17 μμ)
Συνδεδεμένοι χρήστες
Μέλη: 19
Επισκέπτες: 331
Σύνολο: 350

Πληροφορίες

Το PDE φιλοξενείται στη NetDynamics

Όροι χρήσης | Προφίλ | Προσωπικά δεδομένα | Υποστηρίξτε μας

Επικοινωνία >

Powered by SMF 2.0 RC4 | SMF © 2006–2010, Simple Machines LLC
TinyPortal 1.0 RC1 | © 2005-2010 BlocWeb

Δημιουργία σελίδας σε 0.115 δευτερόλεπτα. 35 ερωτήματα.