*

Αποστολέας Θέμα: Απαλλαγή από την διόρθωση γραπτών σε πανελληνίες εξετάσεις  (Αναγνώστηκε 2955 φορές)

0 μέλη και 1 επισκέπτης διαβάζουν αυτό το θέμα.

Αποσυνδεδεμένος iex

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 302
    • Προφίλ
Καλησπέρα σας.
Θέλω να ρωτήσω κάτι.

Έναν γνωστό μου τον πήραν διορθωτή στις πανελλήνιες σε διπλανό νόμο απο αυτόν στον οποίο βρίσκεται το σχολείο του, όμως, ο ίδιος δεν οδηγεί και του είναι πολύ δύσκολο να πάει. Στην ειδοποίηση λέει ότι η απαλλαγή δεν θα γίνει αποδεκτή παρά μόνο με έγγραφο εισαγωγής και παραμονής σε δημόσιο νοσοκομείο.
Να πω ότι του είπανε ότι πρέπει να πάει και για ενημέρωση και για διόρθωση συνολικά 6 φορές. (Τον πήραν σε 3 μαθήματα * 2 φορές σε κάθε μάθημα, μια για ενημέρωση και μια τουλάχιστον για διόρθωση)

Αν δεν πάει καθόλου ή αν πάει μόνο μια φορά τι πρόβλημα μπορεί να υπάρξει;

Ευχαριστώ εκ μέρους του.  :D
« Τελευταία τροποποίηση: Μάιος 13, 2015, 02:54:02 μμ από MARKOS »

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)

Αποσυνδεδεμένος perastikos_kav

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 2181
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Ας κάνει ένα τηλέφωνο να μιλήσει με το συντονιστή του μαθήματος και ας βρει και ποιοι άλλοι συνάδελφοι του πηγαίνουν. Τα βαθμολογικά κέντρα είναι λίγα και είναι πολύ συνηθισμένο να διορθώνουν γραπτά συνάδελφοι από γειτονικούς νομούς. Γνωρίζω περίπτωση συναδέλφου που διόρθωνε γραπτά στην Καβάλα και αυτός υπηρετούσε στην Αλεξανδρούπολη, καθώς ήταν το μοναδικό σχολείο, στο οποίο διδασκόταν κάποιο μάθημα της τεχνολογικής κατεύθυνσης που έκαναν ηλεκτρολόγοι μηχανικοί. Αν λοιπόν ο συντονιστής έχει υπερεπάρκεια βαθμολογητών, μπορεί να τον απαλλάξει άσχετα από το τι λέει το χαρτί (έχω δει τέτοιες περιπτώσεις), αλλιώς ας συνεννοηθεί με τους συναδέλφους από το νομό του που θα πηγαίνουν επίσης να πηγαίνουν παρέα. Συνηθίζεται και για λόγους οικονομίας. Να μην πάμε στην περίπτωση ότι δεν θα πάει με δική του πρωτοβουλία και θα τους αγνοήσει, η αλήθεια είναι ότι μπορεί ο Πρόεδρος του βαθμολογικού να τον αναφέρει, αλλά δεν έχω εις γνώση μου τέτοια περίπτωση τρεις χρονιές που δούλεψα σε βαθμολογικό κέντρο. Πάντως με τρία μαθήματα από δύο φακέλους να κάνει 150 γραπτά δηλαδή σε όλα τα μαθήματα αν πάει και κάποιες μέρες που είναι αργίες τα χρήματα θα καλύψουν ένα καλό επίδομα αδείας που πλέον έχει καταργηθεί.

Αποσυνδεδεμένος iex

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 302
    • Προφίλ
Ευχαριστώ εκ μέρους του.

Αποσυνδεδεμένος greedo

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 3580
  • Φύλο: Άντρας
  • Han shot first...
    • Προφίλ
 Δεν ήξερα οτι μπορεί να ζητήσουν κάποιον και σε διπλανό νομό!  ???
  

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)

Αποσυνδεδεμένος dreaming

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 441
    • Προφίλ
Τα βαθμολογικα κεντρα ζητουν απο τις ΔΔΕ που ανηκουν στην ιδια Περιφερεια Εκπαίδευσης τα ονοματα των εκπαιδευτικων που διδασκουν τα Πανελλαδικως εξεταζομενα μαθηματα και αναλογα καλουν.

Αποσυνδεδεμένος fiore

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 1323
  • Φύλο: Γυναίκα
    • Προφίλ
που διδασκουν τα πανελλαδικα μαθηματα την τελευταια τριετια. Καλουν και απο κοντινους νομους ειδικα στα επαλ που χρειαζονται γιατι δεν επαρκουν σε μαθηματα ειδικοτητων

Αποσυνδεδεμένος iex

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 302
    • Προφίλ
Εχω μια απορία.

Αν καλέσουν κάποιον απο ειδικότητες που έχουν γενικά πολύ κόσμο, αλλά και πολλά γραπτά για διόρθωση και δεν πάει πχ στην ενημέρωση θα το καταλάβουν, αν δηλ καλέσουν πχ 100 άτομα και δεν πάνε 2-3 υπάρχουν κυρώσεις;
Κάποιος μου είπε ότι μπορεί και να μην το αντιληφθούν και άλλος είπε ότι δεν πρέπει να το ρισκάρει αυτός που τον καλούν.

Με ποιο κριτήριο τους καλούν;

Αποσυνδεδεμένος perastikos_kav

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 2181
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Συνάδελφε σε αυτό το θέμα ότι και να πούμε ψέμα θα είναι. Κάποιοι συντονιστές, "παίρνουν παρουσίες" κατά κάποιο τρόπο, το έχω δει με τα μάτια μου, αλλά τώρα τι να σου πω αν νομίζει ότι θέλει να ρισκάρει. Σχεδόν όσοι κάνουνε για περισσότερες από μία σχολικές χρονιές κάποιο ή κάποια μαθήματα πανελλαδικών καλούνται αν υπάρχει βαθμολογικό κέντρο εκεί γύρω. πχ το βαθμολογικό της Καβάλας καλεί από Καβάλα, Ξάνθη και Δράμα.

Αποσυνδεδεμένος efi..

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 597
  • Φύλο: Γυναίκα
  • Τρέλα για τα μαθηματικά!!!
    • Προφίλ
Η ΔΔΕ Β Θεσ/ νίκης  μας κάλεσε στα βαθμολογικά όλους τους διδάσκοντες των πανελλαδικών  μαθημάτων.

 

Pde.gr, © 2005 - 2024

Το pde σε αριθμούς

Στατιστικά

μέλη
  • Σύνολο μελών: 32293
  • Τελευταία: HelenK
Στατιστικά
  • Σύνολο μηνυμάτων: 1159819
  • Σύνολο θεμάτων: 19212
  • Σε σύνδεση σήμερα: 385
  • Σε σύνδεση έως τώρα: 1964
  • (Αύγουστος 01, 2022, 02:24:17 μμ)
Συνδεδεμένοι χρήστες
Μέλη: 10
Επισκέπτες: 309
Σύνολο: 319

Πληροφορίες

Το PDE φιλοξενείται στη NetDynamics

Όροι χρήσης | Προφίλ | Προσωπικά δεδομένα | Υποστηρίξτε μας

Επικοινωνία >

Powered by SMF 2.0 RC4 | SMF © 2006–2010, Simple Machines LLC
TinyPortal 1.0 RC1 | © 2005-2010 BlocWeb

Δημιουργία σελίδας σε 0.058 δευτερόλεπτα. 34 ερωτήματα.