*

Αποστολέας Θέμα: Αγγλικά Λυκείου  (Αναγνώστηκε 32835 φορές)

0 μέλη και 1 επισκέπτης διαβάζουν αυτό το θέμα.

Αποσυνδεδεμένος syrrahm

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 1951
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Αγγλικά Λυκείου
« στις: Σεπτέμβριος 13, 2007, 03:05:27 μμ »
Θα μπορούσε κανείς να μου συστήσει ορισμένα βιβλιοπωλεία αγγλικών στο κέντρο της Αθήνας;
Με ενδιαφέρει να αγοράσω βιβλία για προετοιμασία για F.C.E.

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)
Απ: Αγγλικά Λυκείου
« Δημοσιεύτηκε: Σήμερα στις 16:00:40 »

Αποσυνδεδεμένος Rwxanh

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 1501
  • Φύλο: Γυναίκα
  • Λατρεύω την εκπαίδευση -ΠΕ02
    • Προφίλ
Απ: Αγγλικά Λυκείου
« Απάντηση #1 στις: Σεπτέμβριος 13, 2007, 03:08:50 μμ »
Το Βιβλιοπωλείο του Φλωρά απ' ό,τι γνωρίζω είναι από τα καλύτερα στο Κέντρο της Αθήνας για Ξενόγλωσσα Βιβλία και κυρίως για Αγγλικά. Εγώ από εκεί αγόραζα ό,τι μου χρειάζονταν για τα ιδιαίτερα. Και κάνει και καλές τιμές!
Μονάχη έγνοια η γλώσσα μου στις αμμουδιές του Ομήρου...

Αποσυνδεδεμένος kellykou

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 1537
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Αγγλικά Λυκείου
« Απάντηση #2 στις: Σεπτέμβριος 13, 2007, 03:38:00 μμ »
Βεβαια και αν εχετε επάρκεια ή αδεια διδασκαλιας θα βγαλετε και καρτα καθηγητη Cosmos και θα σας κανουν εκπτωση. Βεβαια αν εχετε αδεια διδασκαλιας μπορειτε να επικοινωνησετε κατευθειαν με καποιες εκδοσεις, οι οποιες δινουν καποια βιβλια σε καθηγητες δωρεάν και θα σας τα στειλουν σπιτι.

Αποσυνδεδεμένος morgan

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 1203
  • Φύλο: Γυναίκα
  • ΠΕ 02
    • Προφίλ
Απ: Αγγλικά Λυκείου
« Απάντηση #3 στις: Σεπτέμβριος 13, 2007, 05:48:27 μμ »
Σίγουρα δωρεάν τα δίνει ο Boukouvalas, μερική έκπτωση κάνει ο Mac Millan. Νομίζω ότι και ο Grivas τα δίνει δωρεάν. kellykou, πρώτη φορά ακούω γι'αυτή τη κάρτα. Μπορείς να δώσεις επιπλέον πληροφορίες;

Τέλος, θα ήθελα να ρωτήσω το εξής: έχω το Michigan CPE και θέλω να προετοιμαστώ μόνη μου για το Cambridge. Ξέρετε πού θα μπορούσα να βρω το teacher's για το companion του masterclass? Η σειρά έχει σταματήσει να κυκλοφορεί απ' όσο ξέρω.
ἔστι δίκης ὀφθαλμός ὅς τὰ πάνθ' ὁρᾷ

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)
Απ: Αγγλικά Λυκείου
« Δημοσιεύτηκε: Σήμερα στις 16:00:40 »

Αποσυνδεδεμένος kellykou

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 1537
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Αγγλικά Λυκείου
« Απάντηση #4 στις: Σεπτέμβριος 13, 2007, 05:59:24 μμ »
Το Companion του masterclass το εβγαζαν παλια τα New Editions και νομιζω ηταν ροζ και καπου το ειχα. Γιατι ομως θελεις teacher's? Eixε μεσα ασκησεις? Νομιζω ειχε μονο το λεξιλογιο.
Την εκπτωτικη καρτουλα του καθηγητη τη βγαζεις σε οποιο βιβλιοπωλειο του Cosmos Φλωρας θες αρκει να προσκομισεις επάρκεια ή αδεια διδασκαλίας (δε ξερω αν ισχυει σκετο proficiency) σε φωτοτυπία. Μετα από λιγες μερες σε ειδοποιουν και πας και την παιρνεις. Απο εκει και περα σου στελνουν εφημεριδα και σε ενημερωνουν για τυχον εκθεσεις τους οπου αν τις παρακολουθεις παιρνεις καποια βιβλια δωρεαν.
Ομως αφου εχεις ήδη ένα proficiency τι το θελεις του Cambridge? Θα σε βοηθησει καπου καλυτερα? Γιατι ειναι τελειως διαφορετικης νοοτροπιας από του Μichigan.

Αποσυνδεδεμένος morgan

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 1203
  • Φύλο: Γυναίκα
  • ΠΕ 02
    • Προφίλ
Απ: Αγγλικά Λυκείου
« Απάντηση #5 στις: Σεπτέμβριος 13, 2007, 06:31:35 μμ »
Γιατί βλέπω ότι όταν ρωτάνε ποιο από τα δύο Prof. έχεις και τους λες Michigan, ε, δεν χαίρονται κιόλας. Η αλήθεια είναι ότι το cambridge μετράει αλλιώς, άσχετα αν είναι ισότιμο. Κακά τα ψέματα ρε παιδιά, άλλο επίπεδο, άλλες γνώσεις. Είχα ξεκινήσει κάποτε προετοιμασία με το παλιό σύστημα, πριν αλλάξει το format, αλλά σταμάτησε το γκρουπ και συνέχισαν όλοι για michigan και αναγκάστηκα να ακολουθήσω κι εγώ. Τα βιβλία, λοιπόν, τα έχω, θέλω τα teacher's για να τσεκάρω τις λύσεις. Το companion του masterclass, kellykou, έχει πολύ καλές ασκήσεις μέσα, το έχω, αλλά πού να το βρω το teacher's αφού σταμάτησε η σειρά ???
ἔστι δίκης ὀφθαλμός ὅς τὰ πάνθ' ὁρᾷ

Αποσυνδεδεμένος kellykou

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 1537
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Αγγλικά Λυκείου
« Απάντηση #6 στις: Σεπτέμβριος 13, 2007, 08:06:37 μμ »
Θα το ψαξω γιατι ειμαι συμβουλος σπουδων σε φροντιστηριο ξενων γλωσσων και θα κοιταξω αν το εχουμε πουθενα καταχωνιασμενο και θα κοιταξω και στην αποθηκη μου. Παρακολουθησε το συγκεκριμενο topic και θα σου απαντησω.

Αποσυνδεδεμένος morgan

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 1203
  • Φύλο: Γυναίκα
  • ΠΕ 02
    • Προφίλ
Απ: Αγγλικά Λυκείου
« Απάντηση #7 στις: Σεπτέμβριος 14, 2007, 12:16:48 πμ »
Είδα στο site του Φλωρά ότι έχει βγει καινούρια σειρά masterclass πάνω στο καινούριο format. Την έχει κάποιος υπόψιν του; Σε γενικές γραμμές kellykou, μια και ασχολείσαι, ποια βιβλία θεωρούνται τα καλύτερα για cambridge cpe? Του Fowler πώς σου φαίνονται; Νομίζω ότι είναι καλά.
ἔστι δίκης ὀφθαλμός ὅς τὰ πάνθ' ὁρᾷ

Αποσυνδεδεμένος patsy

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 73
  • Φύλο: Γυναίκα
  • a dog's life
    • Προφίλ
Απ: Αγγλικά Λυκείου
« Απάντηση #8 στις: Σεπτέμβριος 14, 2007, 12:55:57 πμ »
Δες επισης κ της Burlington τα βιβλια. Κυριως το Mastering Use of English for Advanced and Proficiency classes, εχει κ γραμματικη κ λεξιλογιο
Libraries gave us power then work came and made us free... what price now for a shallow piece of dignity?

Αποσυνδεδεμένος kellykou

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 1537
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Αγγλικά Λυκείου
« Απάντηση #9 στις: Σεπτέμβριος 14, 2007, 01:50:31 πμ »
Εμεις στο φροντιστηριο κανουμε upstream proficiency της express publishing. Ειναι πολυ απαιτητικο και θελει και πολυ διαβασμα Ομως οτι και να κανεις από coursebook οσα πιο πολλα practice tests κανεις τοσο το καλυτερο. Τα πιο δυσκολα και απαιτητικα practice tests ειναι των new editions και της express publishing. το βιβλιο το mastering που ανεφερε η συναδελφος ειναι πολυ καλο αλλα εγω δε θα το εβαζα σε cpe . Θα το εβαζα σε cae. Eπισης εννοειται οτι θα κανεις όλα τα past papers.


Υ.Γ. Το Fowler θεος σχωρεστον και τα βιβλια του που κυκλοφορουν απο τα new editions δεν εχουν ανανεωθει από τον ιδιο αλλα από άλλη συγγραφικη ομαδα. Πάντως περασε ο καιρος που με ενα masterclass και ενα Fowler Use of English επαιρνες Proficiency.Τωρα θελει πολυ δουλεια.

Αποσυνδεδεμένος kellykou

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 1537
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Αγγλικά Λυκείου
« Απάντηση #10 στις: Οκτώβριος 29, 2007, 12:18:39 μμ »
Θα παρακαλουσα μια χαρη απο οποιο συναδελφο της Αγγλικης θα μπορουσε να μου ανεβασει το key για το use of English για το FCE  JUNE 2005. Ευχαριστω εκ των προτερων.

Αποσυνδεδεμένος kellykou

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 1537
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Αγγλικά Λυκείου
« Απάντηση #11 στις: Οκτώβριος 29, 2007, 11:35:21 μμ »
Παιδια δεν υπαρχει κανενας συναδελφος που να το εχει ή να εχει καποιο link που να εχει τα key των past papers για να με παραπεμψει? Ευχαριστω πολυ. :)

Αποσυνδεδεμένος Rwxanh

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 1501
  • Φύλο: Γυναίκα
  • Λατρεύω την εκπαίδευση -ΠΕ02
    • Προφίλ
Απ: Αγγλικά Λυκείου
« Απάντηση #12 στις: Οκτώβριος 30, 2007, 12:46:13 μμ »
Μονάχη έγνοια η γλώσσα μου στις αμμουδιές του Ομήρου...

Αποσυνδεδεμένος kellykou

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 1537
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Αγγλικά Λυκείου
« Απάντηση #13 στις: Οκτώβριος 30, 2007, 11:01:41 μμ »
Rwxanh δεν εχω λογια :D Σε ευχαριστω πραγματικα. Εισαι καταπληκτικη!!!!!!!!!! :-* :-* :-* :-* :-* :-* :-* :-* :-* :-* :-* :-*

 

Pde.gr, © 2005 - 2024

Το pde σε αριθμούς

Στατιστικά

μέλη
  • Σύνολο μελών: 32288
  • Τελευταία: Dialeimma
Στατιστικά
  • Σύνολο μηνυμάτων: 1159562
  • Σύνολο θεμάτων: 19212
  • Σε σύνδεση σήμερα: 359
  • Σε σύνδεση έως τώρα: 1964
  • (Αύγουστος 01, 2022, 02:24:17 μμ)
Συνδεδεμένοι χρήστες
Μέλη: 23
Επισκέπτες: 347
Σύνολο: 370

Πληροφορίες

Το PDE φιλοξενείται στη NetDynamics

Όροι χρήσης | Προφίλ | Προσωπικά δεδομένα | Υποστηρίξτε μας

Επικοινωνία >

Powered by SMF 2.0 RC4 | SMF © 2006–2010, Simple Machines LLC
TinyPortal 1.0 RC1 | © 2005-2010 BlocWeb

Δημιουργία σελίδας σε 0.066 δευτερόλεπτα. 35 ερωτήματα.