*

Αποστολέας Θέμα: Αποσπάσεις 2015  (Αναγνώστηκε 401927 φορές)

0 μέλη και 2 επισκέπτες διαβάζουν αυτό το θέμα.

Αποσυνδεδεμένος moon

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 216
  • Φύλο: Γυναίκα
    • Προφίλ
Απ: Αποσπάσεις 2015
« Απάντηση #112 στις: Ιούνιος 30, 2015, 03:26:25 μμ »
fotispezos, εκτός του ότι στην εγκύκλιο το λέει σαφώς (οι εκπαιδευτικοί κλάδων τάδε της δευτεροβάθμιας εκπαίδευσης που επιθυμούν να αποσπαστούν στην πρωτοβάθμια), δεν νομίζω να έχει γίνει ποτέ το αντίστροφο!

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)
Απ: Αποσπάσεις 2015
« Δημοσιεύτηκε: Σήμερα στις 21:33:16 »

Αποσυνδεδεμένος Nym

  • Προχωρημένο μέλος
  • **
  • Μηνύματα: 193
    • Προφίλ
Απ: Αποσπάσεις 2015
« Απάντηση #113 στις: Ιούνιος 30, 2015, 03:40:06 μμ »
Μέσω αυτής της διαδικασίας, δηλαδή απόσπαση μέσω ΚΥΣΔΕ & ΚΥΣΠΕ, ποτέ δεν υπήρξε η δυνατότητα να αποσπαστεί εκπαιδευτικός από ΠΥΣΠΕ σε ΠΥΣΔΕ.

Αποσυνδεδεμένος fotispezos

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 3
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Αποσπάσεις 2015
« Απάντηση #114 στις: Ιούνιος 30, 2015, 04:23:07 μμ »
ΔΕΛΤΙΟ ΤΥΠΟΥ
   Σήμερα, Δευτέρα 29-06-2015, εκπρόσωποι των Δ.Σ. των Επιστημονικών Φορέων των εκπαιδευτικών Γαλλικής (ΠΕ05) και Γερμανικής (ΠΕ07) Φιλολογίας και συγκεκριμένα η Γραμματέας του ΠΑ.ΣΥ.ΚΑ.ΓΑ. Άννα Καλουπάκη, η Γενική Γραμματέας της Π.Ε.ΚΑ.ΓΕ.Π.Ε. Κατερίνα Γκριτζαλιώτη, και η Έφορος του ΣΚΓ ΠΕ (APF fu) Ράνια Σκαρτσιούνη, συναντήθηκαν με τον κ. Γεώργιο Μπουγελέκα, Ειδικό Σύμβουλο του Αναπληρωτή Υπουργού ΠΟ.ΠΑΙ.Θ. κ. Αναστάσιου Κουράκη, για τη δυνατότητα των εκπαιδευτικών των κλάδων ΠΕ05, 06, 07, 08, 11, 16, 19-20, 32, να υποβάλουν αίτηση απόσπασης όχι μόνο στην οικεία βαθμίδα που ανήκουν οργανικά σύμφωνα με την εγκύκλιο των αποσπάσεων.
   Έπειτα από αναλυτική συζήτηση και ανάλυση όλων των πλευρών του θέματος ο κος Μπουγελέκας μας ενημέρωσε ότι αναμένεται να εκδοθεί άμεσα διευκρινιστική εγκύκλιος, στην οποία θα δίνεται η δυνατότητα υποβολής αίτησης απόσπασης στους εκπαιδευτικούς των ανωτέρω ειδικοτήτων και στις δύο βαθμίδες, από τη δευτεροβάθμια στην πρωτοβάθμια και το αντίστροφο.
 
Ίσως ήταν όλα έτοιμα να γίνει μια καλή αρχή!Αλλά.......οι αδικίες συνεχίζονται...

Αποσυνδεδεμένος magg

  • Προχωρημένο μέλος
  • **
  • Μηνύματα: 179
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Αποσπάσεις 2015
« Απάντηση #115 στις: Ιούνιος 30, 2015, 05:09:32 μμ »
Γνωρίζεικανείς αν οι εκπαιδευτικο δευτεροβαθμιας μπορουννα κανουν αιτηση αποσπασης σε διευθυνσεις πρωτοβαθμιας?

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)
Απ: Αποσπάσεις 2015
« Δημοσιεύτηκε: Σήμερα στις 21:33:16 »

Αποσυνδεδεμένος thirte

  • Προχωρημένο μέλος
  • **
  • Μηνύματα: 108
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Αποσπάσεις 2015
« Απάντηση #116 στις: Ιούνιος 30, 2015, 06:50:30 μμ »
ΔΕΛΤΙΟ ΤΥΠΟΥ
   Σήμερα, Δευτέρα 29-06-2015, εκπρόσωποι των Δ.Σ. των Επιστημονικών Φορέων των εκπαιδευτικών Γαλλικής (ΠΕ05) και Γερμανικής (ΠΕ07) Φιλολογίας και συγκεκριμένα η Γραμματέας του ΠΑ.ΣΥ.ΚΑ.ΓΑ. Άννα Καλουπάκη, η Γενική Γραμματέας της Π.Ε.ΚΑ.ΓΕ.Π.Ε. Κατερίνα Γκριτζαλιώτη, και η Έφορος του ΣΚΓ ΠΕ (APF fu) Ράνια Σκαρτσιούνη, συναντήθηκαν με τον κ. Γεώργιο Μπουγελέκα, Ειδικό Σύμβουλο του Αναπληρωτή Υπουργού ΠΟ.ΠΑΙ.Θ. κ. Αναστάσιου Κουράκη, για τη δυνατότητα των εκπαιδευτικών των κλάδων ΠΕ05, 06, 07, 08, 11, 16, 19-20, 32, να υποβάλουν αίτηση απόσπασης όχι μόνο στην οικεία βαθμίδα που ανήκουν οργανικά σύμφωνα με την εγκύκλιο των αποσπάσεων.
   Έπειτα από αναλυτική συζήτηση και ανάλυση όλων των πλευρών του θέματος ο κος Μπουγελέκας μας ενημέρωσε ότι αναμένεται να εκδοθεί άμεσα διευκρινιστική εγκύκλιος, στην οποία θα δίνεται η δυνατότητα υποβολής αίτησης απόσπασης στους εκπαιδευτικούς των ανωτέρω ειδικοτήτων και στις δύο βαθμίδες, από τη δευτεροβάθμια στην πρωτοβάθμια και το αντίστροφο.
 
Ίσως ήταν όλα έτοιμα να γίνει μια καλή αρχή!Αλλά.......οι αδικίες συνεχίζονται...

Αφορά και τις αποσπάσεις στο οικείο ΠΥΣΔΕ/ΠΥΣΠΕ ;
Δηλαδή ένας που θέλει απόσπαση από το ΠΥΣΠΕ Μαγνησίας στο ΠΥΣΔΕ Μαγνησίας, θα κάνει αίτηση;

Αποσυνδεδεμένος fotispezos

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 3
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Αποσπάσεις 2015
« Απάντηση #117 στις: Ιούνιος 30, 2015, 06:54:19 μμ »
Αφορά και τις αποσπάσεις στο οικείο ΠΥΣΔΕ/ΠΥΣΠΕ ;
Δηλαδή ένας που θέλει απόσπαση από το ΠΥΣΠΕ Μαγνησίας στο ΠΥΣΔΕ Μαγνησίας, θα κάνει αίτηση;
Αυτό ισχυριζόταν η ένωση καθηγητών γερμανικών παραπάνω, αλλά η επίσημη εγκύκλιος δε βλέπω να το προβλέπει, εκτός αν κάτι δεν καταλαβαίνω!

Αποσυνδεδεμένος Lady Ogress

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 37
    • Προφίλ
Απ: Αποσπάσεις 2015
« Απάντηση #118 στις: Ιούνιος 30, 2015, 09:33:49 μμ »
dimitris3, moon και ernie σας ευχαριστουμε για την αμεση ενημερωση :)! Αναμενομενη ηταν η συμπληρωματικη εγκυκλιος, διαφορετικα δεν θα τους εβγαιναν τα νουμερα με τιποτα. 
Lady Ogress, ως την Παρασκευη που ισχυει η προθεσμια δικαιουσαι να τροποποιησεις την αιτηση σου ανετα. Απλα θα πρεπει να πας απο την διευθυνση παλι...

Thank you so much!

Αποσυνδεδεμένος lazaros

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 220
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Αποσπάσεις 2015
« Απάντηση #119 στις: Ιούνιος 30, 2015, 09:42:47 μμ »

Αποσυνδεδεμένος rodenia

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 25
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Αποσπάσεις 2015
« Απάντηση #120 στις: Ιούλιος 01, 2015, 12:35:29 πμ »
Υπηρετώ με οργανική θέση σε ένα Τ.Ε. της Πρωτοβάθμιας. α) Θέλω να αποσπαστώ για την επόμενη σχολική χρονιά σε Τ.Ε. άλλου ΠΥΣΠΕ. Ποια εγκύκλιος περιλαμβάνει τα Τ.Ε., αυτή για τα ΣΜΕΑΕ ή αυτή για τα υπόλοιπα σχολεία; Διαβάζω και τις δυο εγκυκλίους και δεν βλέπω να γράφει κάπου για τα Τ.Ε., κατά συνέπεια δεν ξέρω ποια αίτηση πρέπει να συμπληρώσω. β) Επίσης, γνωρίζετε εάν μπορώ να αποσπαστώ σε άλλο ΠΥΣΠΕ σε σχολείο γενικής αγωγής ή η απόσπαση πρέπει να είναι μόνο για δομές ειδικής αγωγής (Τ.Ε. και ΣΜΕΑΕ); Έχω μπερδευτεί πολύ με όλα αυτά, σας ευχαριστώ πολύ!

Αποσυνδεδεμένος lazaros

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 220
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Αποσπάσεις 2015
« Απάντηση #121 στις: Ιούλιος 01, 2015, 09:00:42 πμ »
παραταση ως τη δευτερα η πιο μετα δε γινεται κυριοι του υπουργειου?

Αποσυνδεδεμένος BELLISSIMA

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 677
    • Προφίλ
Απ: Αποσπάσεις 2015
« Απάντηση #122 στις: Ιούλιος 01, 2015, 10:30:16 πμ »
Υπηρετώ με οργανική θέση σε ένα Τ.Ε. της Πρωτοβάθμιας. α) Θέλω να αποσπαστώ για την επόμενη σχολική χρονιά σε Τ.Ε. άλλου ΠΥΣΠΕ. Ποια εγκύκλιος περιλαμβάνει τα Τ.Ε., αυτή για τα ΣΜΕΑΕ ή αυτή για τα υπόλοιπα σχολεία; Διαβάζω και τις δυο εγκυκλίους και δεν βλέπω να γράφει κάπου για τα Τ.Ε., κατά συνέπεια δεν ξέρω ποια αίτηση πρέπει να συμπληρώσω. β) Επίσης, γνωρίζετε εάν μπορώ να αποσπαστώ σε άλλο ΠΥΣΠΕ σε σχολείο γενικής αγωγής ή η απόσπαση πρέπει να είναι μόνο για δομές ειδικής αγωγής (Τ.Ε. και ΣΜΕΑΕ); Έχω μπερδευτεί πολύ με όλα αυτά, σας ευχαριστώ πολύ!

H εγκύκλιος για σμεαε αφορά και τα τμήματα ένταξης. Δηλώνεις το πυσπε που σε ενδιαφέρει και εκει που θα πας θα βγαλουν τα κενα- για να πας στην  γενικη εκπαιδευση θα πρεπει να συμπληρωσεις την αιτηση απο πυσπε σε πυσπε

Αποσυνδεδεμένος rodenia

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 25
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Αποσπάσεις 2015
« Απάντηση #123 στις: Ιούλιος 01, 2015, 11:27:44 πμ »
H εγκύκλιος για σμεαε αφορά και τα τμήματα ένταξης. Δηλώνεις το πυσπε που σε ενδιαφέρει και εκει που θα πας θα βγαλουν τα κενα- για να πας στην  γενικη εκπαιδευση θα πρεπει να συμπληρωσεις την αιτηση απο πυσπε σε πυσπε

Belissima, ευχαριστω πολυ. Οσο και αν σου φαινεται παραξενο, απο την Πρωτοβαθμια μου μου ειπαν οτι για να αποσπαστω σε Τ.Ε. πρεπει να κανω την αιτηση απο ΠΥΣΠΕ σε ΠΥΣΠΕ και οχι αυτη για ΣΜΕΑΕ!

Αποσυνδεδεμένος BELLISSIMA

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 677
    • Προφίλ
Απ: Αποσπάσεις 2015
« Απάντηση #124 στις: Ιούλιος 01, 2015, 11:44:53 πμ »
εχω ρωτήσει στο υπουργειο για το συγκεκριμενο θεμα. ρωτησε τους και εσυ για επιβεβαιωση. αν κανεις απο πυσπε σε πυσπε θα πας σε σχολειο γενικης. αν δεις και τις περσινες αποσπασεις σε σμεαε  αναφερει πως αποσπωνται οι ταδε.........για να προσφερουν υπηρεσια αποκλειστικα σε σμεαε και τμηματα ενταξης

Αποσυνδεδεμένος guest

  • Προχωρημένο μέλος
  • **
  • Μηνύματα: 151
  • ω ναι!
    • Προφίλ
Αποσπάσεις 2015
« Απάντηση #125 στις: Ιούλιος 01, 2015, 08:39:11 μμ »
Μερικές ερωτήσεις,  συγγνώμη που είναι χαζές, έχω μικρό κ μου είναι δυσκολο να συγκεντρωθώ

1) το έντυπο είναι ενιαίο κ για απόσπαση σε πυσπε/δε κ σε φορείς;

2) πες οτι γίνεται το υστατο θαύμα κ μας κάθεται η απόσπαση - πόσο δύσκολο είναι να ανακληθεί; Λόγω της μεταβαλλόμενης κατάστασης υπάρχει περίπτωση να είναι καλύτερα να μείνω στην οργανική μου αλλά δε θα το ξέρω μεχρι Αύγουστο.

3) για κεπά είναι ξεχωριστό έντυπο;

Σας ευχαριστώ εκ των προτέρων για οποια απάντηση


Sent from my iPhone using Tapatalk

 

Pde.gr, © 2005 - 2024

Το pde σε αριθμούς

Στατιστικά

μέλη
Στατιστικά
  • Σύνολο μηνυμάτων: 1158549
  • Σύνολο θεμάτων: 19199
  • Σε σύνδεση σήμερα: 575
  • Σε σύνδεση έως τώρα: 1964
  • (Αύγουστος 01, 2022, 02:24:17 μμ)
Συνδεδεμένοι χρήστες
Μέλη: 23
Επισκέπτες: 501
Σύνολο: 524

Πληροφορίες

Το PDE φιλοξενείται στη NetDynamics

Όροι χρήσης | Προφίλ | Προσωπικά δεδομένα | Υποστηρίξτε μας

Επικοινωνία >

Powered by SMF 2.0 RC4 | SMF © 2006–2010, Simple Machines LLC
TinyPortal 1.0 RC1 | © 2005-2010 BlocWeb

Δημιουργία σελίδας σε 0.122 δευτερόλεπτα. 35 ερωτήματα.