*

Αποστολέας Θέμα: Αποσπάσεις 2015  (Αναγνώστηκε 403935 φορές)

0 μέλη και 1 επισκέπτης διαβάζουν αυτό το θέμα.

Αποσυνδεδεμένος ΠΑΝ76

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 70
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Αποσπάσεις 2015
« Απάντηση #1694 στις: Σεπτέμβριος 18, 2015, 07:08:25 μμ »

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)
Απ: Αποσπάσεις 2015
« Δημοσιεύτηκε: Σήμερα στις 13:38:39 »

Αποσυνδεδεμένος lena98

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 250
  • Φύλο: Γυναίκα
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Αποσπάσεις 2015
« Απάντηση #1695 στις: Σεπτέμβριος 19, 2015, 01:28:15 μμ »

Καλημέρα πήρα απόσπαση χωρίς να το περιμένω για Δ΄ Αθηνών. Τι σημαίνει όμως η σημείωση
στο τέλος της σελίδας: ''Η παρούσα απόφαση αποσπάσεων δεν εκτελείται πριν καλυφθούν οι λειτουργικές ανάγκες της σχολικής μονάδας, στην οποία υπηρετούν οι εκπαιδευτικοί ''. Δεν θα πρέπει να κάνω ανάληψη στο ΠΥΣΔΕ απόσπασής μου; Θα περιμένω πότε θα καλυφθούν οι λειτουργικές ανάγκες της σχολικής μου μονάδας;

Αποσυνδεδεμένος perastikos_kav

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 2181
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Αποσπάσεις 2015
« Απάντηση #1696 στις: Σεπτέμβριος 19, 2015, 03:13:40 μμ »
Δυστυχώς ναι. Θα πρέπει να σε αποδεσμεύσουν πρώτα. Πίεσε όσο μπορείς, γιατί γνωρίζω περιπτώσεις συναδέλφων που έμειναν με τη χαρά της ανακοίνωσης, αλλά στην πράξη ουδέποτε αποσπάστηκαν

Αποσυνδεδεμένος geotz

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 21
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Αποσπάσεις 2015
« Απάντηση #1697 στις: Σεπτέμβριος 19, 2015, 07:24:45 μμ »
Συνάδελφοι καλησπέρα, τα φώτα για θέμα τοποθέτησης αποσπασμένων. Είμαι αποσπασμένος εκπαιδευτικός της Α φάσης και εκκρεμεί η τοποθέτηση μου η οποία και μεχρι τώρα ( Σάββατο 19 Σεπτεμβρίου 7:23 ) δεν  έχει ανακοινωθεί επίσημα. Από διαρρέουσες πληροφορίες ωστόσο,  πληροφορήθηκα ότι η τοποθέτηση που επιθυμώ δεν είναι δυνατή καθώς πρόκειται να τοποθετηθεί στην επιλογή μου συνάδελφος ο οποίος είχε αιτηθεί ανάκληση της απόσπασης του με το φόβο δυσμενούς τοποθέτησης για τον ίδιο. H  αίτηση αυτή σύμφωνα με τη χθεσινή δημοσίευση έγινε δεκτή. Η ερωτήση μου είναι πώς μπορεί να τοποθετηθεί (νόμιμα;) συνάδελφος με πράξη Πυσδε μεταγενέστερης της κοινοποιημένης απόφασης του ΚΥΣΔΕ;
 Σας ευχαριστώ εκ των προτέρων

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)
Απ: Αποσπάσεις 2015
« Δημοσιεύτηκε: Σήμερα στις 13:38:39 »

Αποσυνδεδεμένος marianna78

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 11
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Αποσπάσεις 2015
« Απάντηση #1698 στις: Σεπτέμβριος 19, 2015, 10:14:44 μμ »
Δυστυχώς ναι. Θα πρέπει να σε αποδεσμεύσουν πρώτα. Πίεσε όσο μπορείς, γιατί γνωρίζω περιπτώσεις συναδέλφων που έμειναν με τη χαρά της ανακοίνωσης, αλλά στην πράξη ουδέποτε αποσπάστηκαν
Πού πρέπει να πιέσει στη Δ/νση Β/θμιας  ή στο σχολείο που ανήκει; Από ποιόν εξαρτάται να δώσει την αποδέσμευση;
« Τελευταία τροποποίηση: Σεπτέμβριος 19, 2015, 10:17:23 μμ από marianna78 »

Αποσυνδεδεμένος harac

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 2522
  • Φύλο: Γυναίκα
    • Προφίλ
Απ: Αποσπάσεις 2015
« Απάντηση #1699 στις: Σεπτέμβριος 19, 2015, 10:58:47 μμ »
Γνωρίζω περίπτωση ΔΔΕ που έλεγε στους αποσπασμένους για το θέμα της αποδέσμευσης: "Εμείς σας επιτρεπουμε να φύγετε, αρκεί να τα βρείτε  με το διευθυντή σας". Μη τυχόν και αναλάβουν ευθύνες....

Αποσυνδεδεμένος escozul

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 259
    • Προφίλ
Απ: Αποσπάσεις 2015
« Απάντηση #1700 στις: Σεπτέμβριος 20, 2015, 01:00:59 πμ »
Γνωρίζω περίπτωση ΔΔΕ που έλεγε στους αποσπασμένους για το θέμα της αποδέσμευσης: "Εμείς σας επιτρεπουμε να φύγετε, αρκεί να τα βρείτε  με το διευθυντή σας". Μη τυχόν και αναλάβουν ευθύνες....

Και εγώ γνωρίζω διευθυντές που έλεγαν "Δεν είναι δική μου απόφαση η δέσμευσή σου, θα πρέπει να ζητήσεις από τον διευθυντή της διεύθυνσης να σε αφήσει να φύγεις"
Ποιός είναι; να το πάρει το ποτάμι;

Μήπως ρε παιδιά, λέω μήπως, θα έπρεπε να οργανωθούμε και να ζητήσουμε να αλλάξει/βελτιωθεί αυτός ο νόμος περι αποδέσμευσης που δημιουργεί μόνο προβλήματα ουσιαστικά;

Και που πιστεύω ότι βρίσκεται το πρόβλημα; Όταν ένας εκπαιδευτικός παίρνει απόσπαση, τότε το σχολείο προορισμού του είναι οκ μιας και σύντομα (σύντομα;;;) θα έχει εκπαιδευτικό για να καλύψει τις ανάγκες του. Επίσης και το σχολείο προέλευσης είναι οκ μιας και δεν θα έχει κενό σχεδόν καθόλου περιμένοντας τον αναπληρωτή αλλά μέχρι τότε έχει τον αποσπασμένο εκπαιδευτικό.

Έτσι κανείς δεν πιέζει για να καληφθεί κανένα από τα 2 κενά με την σκέψη "σύντομα όλα θα είναι ΟΚ". Ο μόνος που ξεροσταλιάζει και ταλαιπωρείται είναι ο Εκπαιδευτικός. "ρε παιδιά" λέει "αφήστε με να πάω στο ΠΥΣΔΕ συμφερόντων μου. Έχω οικογένεια" κλπ κλπ κλπ.

Το πρόβλημα με τα κενά στην εκπαίδευση είναι πιστεύω διοικητικό και ανήκει στο Υπουργείο. Το Υπουργείο όμως καλεί τους διευθυντές εκπαίδευσης να το διαχειριστούν και αυτοί με την σειρά τους καλούν τους εκπαιδευτικούς να το λύσουν και να το χρηματοδοτήσουν μέσω του νέου νόμου της Διαμαντοπούλου... Επιτέλους θα πρέπει η δημόσια διοίκηση να αρχίσει να διαχειρίζεται τα προβλήματά της αλλά και να τα λύνει. Δεν γίνεται συνεχώς οι εκπαιδευτικοί να επωμίζονται το βάρος των ανεπαρκειών του υπουργείου...

Άντε τα 'πα γιατί θα έσκαγα!
« Τελευταία τροποποίηση: Σεπτέμβριος 20, 2015, 01:03:05 πμ από escozul »

Αποσυνδεδεμένος topsy

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 1693
    • Προφίλ
Απ: Αποσπάσεις 2015
« Απάντηση #1701 στις: Σεπτέμβριος 20, 2015, 08:53:21 πμ »
Πριν λιγα χρονια στο πυσδε που ημουν ο προισταμενος αποδεσμευσε 2 καθηγητριες γερμανικων μολις πηραν την αποσπαση. Οταν εγινε η κατανομη ωρων και καποια γυμνασια εμειναν χωρις καθηγητη, ζητησε αναπληρωτες. Η απαντηση ηταν οτι αφου υπηρχαν αναγκες στο πυσδε, κακως αποδεσμευτηκαν οι συναδελφοι. Αποτελεσμα: καποια γυμνασια χωρις την αντιστοιχη ειδικοτητα. Πρεπει να καλυφθουν οι αναγκες οχι μονο της μοναδας, αλλα του πυσδε για να απελευθερωθει καποιος. Επι της ουσιας ειναι θεμα προισταμενου και οχι διευθυντη

Αποσυνδεδεμένος escozul

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 259
    • Προφίλ
Απ: Αποσπάσεις 2015
« Απάντηση #1702 στις: Σεπτέμβριος 20, 2015, 09:07:28 πμ »
Πριν λιγα χρονια στο πυσδε που ημουν ο προισταμενος αποδεσμευσε 2 καθηγητριες γερμανικων μολις πηραν την αποσπαση. Οταν εγινε η κατανομη ωρων και καποια γυμνασια εμειναν χωρις καθηγητη, ζητησε αναπληρωτες. Η απαντηση ηταν οτι αφου υπηρχαν αναγκες στο πυσδε, κακως αποδεσμευτηκαν οι συναδελφοι. Αποτελεσμα: καποια γυμνασια χωρις την αντιστοιχη ειδικοτητα. Πρεπει να καλυφθουν οι αναγκες οχι μονο της μοναδας, αλλα του πυσδε για να απελευθερωθει καποιος. Επι της ουσιας ειναι θεμα προισταμενου και οχι διευθυντη

Φυσικά αν δεν υπήρχε ο νόμος δεν θα του έλεγαν κάτι τέτοιο. Αντίθετα θα υπολογίζονταν κατά τις προσλήψεις αναπληρωτών αυτά τα 2 κενά. Μπορεί τα γυμνάσια να έμεναν χωρίς καθηγητές για λίγο καιρό, αλλά τελικά και τα κενά θα καλύπτονταν και οι συνάδελφοι δεν θα ταλαιπωρούνταν.

Μην ξεχνάμε ότι δεν μιλάμε για άδεια. Παίρνοντας απόπαση, κάπου αλλού πηγαίνεις και καλύπτεις κενό. Κάπου αλλου καλύπτεις μια ανάγκη. Αν το πρόβλημα είναι ότι αργεί να γίνει η κάλυψη του κενού που αφήνεις, χωρίς την απόσπαση θα αργήσει εξίσου και η κάλυψη του κενού που θα κάλυπτες.

Δεσμεύοντας έναν εκπαιδευτικό, ειδικά σε πολύ δυσπρόσιτα σημεία, ουσιαστικά τον υποχρεώνεις να χρηματοδοτεί την περίοδο που χρειάζεται το υπουργείο για να τον αντικαταστήσει.

Μια λύση θα ήταν: Αποσπάσεις μέχρι μέσα Ιουλίου, Αναπληρωτές μέχρι μέσα Αυγούστου, β φάση αποσπάσεων μέχρι τέλος Αυγούστου και αν χρειάζεται να κάνεις προσλήψεις αναπληρωτών μετά την β' φάση, χρησιμοποιείς τις αιτήσεις που δεν ικανοποιήθηκαν και προσλαμβάνεις μέχρι 10 Σεπτεμβρίου.

Φυσικά αυτό χρειάζεται δουλειά...

Αποσυνδεδεμένος topsy

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 1693
    • Προφίλ
Απ: Αποσπάσεις 2015
« Απάντηση #1703 στις: Σεπτέμβριος 20, 2015, 02:57:39 μμ »
Δεν ισχυει αυτο που λες οτι καλυπτουν οι αποσπασμενοι καποιο κενο. Στο νομο που βρισκομαι τωρα ο οποιος εμφανιζει ατομα στη διαθεση και στην αθμια και στην βθμια ηρθαν και στον α κυκλο και στον β κυκλο ατομα στην ειδικοτητα μου. Εδω εμειναν με 0 ωρες ατομα που ανηκουν εδω, εξηγησε μου τι θα κανει τους υπολοιπους. Ακομα και οι ηδη τοποθετημενοι δεν εχουμε πληρες ωραριο.
« Τελευταία τροποποίηση: Σεπτέμβριος 20, 2015, 02:59:19 μμ από topsy »

Αποσυνδεδεμένος karpe

  • Προχωρημένο μέλος
  • **
  • Μηνύματα: 136
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Αποσπάσεις 2015
« Απάντηση #1704 στις: Σεπτέμβριος 20, 2015, 09:12:24 μμ »
Έχω αποσπαστεί στις 3/9 και ακόμα δεν έχω αποδεσμευτεί ενώ η απόφαση του υπουργείου δεν έγραφε για αποδέσμευση!!!
Ο καθένας ότι θέλει κάνει...
Το υπουργείο που καλώ τόσες μέρες την πάπια!!!
Οι αιρετοί το ίδιο και εγώ με την οικογένεια μου σε διάλυση...

Αποσυνδεδεμένος gvasilis

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 3187
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Απ: Αποσπάσεις 2015
« Απάντηση #1705 στις: Σεπτέμβριος 20, 2015, 11:12:55 μμ »
Δεν ισχυει αυτο που λες οτι καλυπτουν οι αποσπασμενοι καποιο κενο. Στο νομο που βρισκομαι τωρα ο οποιος εμφανιζει ατομα στη διαθεση και στην αθμια και στην βθμια ηρθαν και στον α κυκλο και στον β κυκλο ατομα στην ειδικοτητα μου. Εδω εμειναν με 0 ωρες ατομα που ανηκουν εδω, εξηγησε μου τι θα κανει τους υπολοιπους. Ακομα και οι ηδη τοποθετημενοι δεν εχουμε πληρες ωραριο.
Bingo ;D ;)

Αποσυνδεδεμένος greedo

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 3580
  • Φύλο: Άντρας
  • Han shot first...
    • Προφίλ
Απ: Αποσπάσεις 2015
« Απάντηση #1706 στις: Σεπτέμβριος 20, 2015, 11:36:27 μμ »
Εδώ είναι που λέμε δύο μέτρα και δύο σταθμά!  ;)
  

Αποσυνδεδεμένος apinf

  • Προχωρημένο μέλος
  • **
  • Μηνύματα: 156
  • Φύλο: Γυναίκα
    • Προφίλ
Απ: Αποσπάσεις 2015
« Απάντηση #1707 στις: Σεπτέμβριος 20, 2015, 11:50:17 μμ »
Είμαι αποσπασμένη με την α' φάση και σύμφωνα με τις τοποθετήσεις  μας που ανακοινώθηκαν την Παρασκευή πάω στην 4η επιλογή μου και μάλιστα στον πίνακα ανακοίνωσης των τοποθετήσεων τα μόριά μου είναι μειωμένα (με 34,583 μόρια πήρα απόσπαση, ενώ στον πίνακα των τοποθετήσεων αναφέρονται 28,583 μόρια ????? και ενώ οι υπόλοιποι συνάδελφοι αναφέρονται κανονικά με τα μόρια που πήραν απόσπαση)!!!!! Έτσι τοποθετήθηκαν συνάδελφοι με λιγότερα μόρια από μένα στην 1η και την 3η επιλογή μου!!!!! Ερώτηση:οι τοποθετήσεις μας δε γίνονται για όλους με τα μόρια που αποσπαστήκαμε;;; Γιατί για όλους τους υπόλοιπους (μόνο από μένα έκοψαν 6 μόρια, από μία άλλη συνάδελφο 3 και από έναν άλλο συνάδελφο 10, όλοι οι άλλοι αποσπάσμένοι στο ίδιο ΠΥΣΠΕ με μένα τοποθετήθηκαν σύμφωνα με τα μόρια με τα οποία αποσπάστηκαν) ισχύει κάτι τέτοιο και για την περίπτωσή μου όχι; Θα επικοινωνήσω φυσικά αύριο πρωί-πρωί με το ΠΥΣΠΕ για διευκρινίσεις, αλλά μήπως μπορεί κάποιος να βοήθησει λίγο για να ξέρω και τι θα τους πω γιατί δεν έχω ιδέα για το πως γίνονται οι τοποθετήσεις μας; Ευχαριστώ εκ των προτέρων και καλή σχολική χρονιά σε όλους μας!!!

 

Pde.gr, © 2005 - 2024

Το pde σε αριθμούς

Στατιστικά

μέλη
  • Σύνολο μελών: 32293
  • Τελευταία: HelenK
Στατιστικά
  • Σύνολο μηνυμάτων: 1159846
  • Σύνολο θεμάτων: 19212
  • Σε σύνδεση σήμερα: 608
  • Σε σύνδεση έως τώρα: 1964
  • (Αύγουστος 01, 2022, 02:24:17 μμ)
Συνδεδεμένοι χρήστες
Μέλη: 11
Επισκέπτες: 537
Σύνολο: 548

Πληροφορίες

Το PDE φιλοξενείται στη NetDynamics

Όροι χρήσης | Προφίλ | Προσωπικά δεδομένα | Υποστηρίξτε μας

Επικοινωνία >

Powered by SMF 2.0 RC4 | SMF © 2006–2010, Simple Machines LLC
TinyPortal 1.0 RC1 | © 2005-2010 BlocWeb

Δημιουργία σελίδας σε 0.097 δευτερόλεπτα. 35 ερωτήματα.