*

Αποστολέας Θέμα: ΕΕΠ-ΕΒΠ ΚΑΙ ΔΙΔΑΚΤΙΚΟ ΠΡΟΣΩΠΙΚΟ  (Αναγνώστηκε 6638 φορές)

0 μέλη και 1 επισκέπτης διαβάζουν αυτό το θέμα.

Αποσυνδεδεμένος DIMIKA

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 6
    • Προφίλ
ΕΕΠ-ΕΒΠ ΚΑΙ ΔΙΔΑΚΤΙΚΟ ΠΡΟΣΩΠΙΚΟ
« στις: Ιούνιος 13, 2015, 08:30:34 πμ »
ΣΤΟ ΝΕΟ ΠΟΛΥΝΟΜΟΣΧΕΔΙΟ ΕΧΟΥΝ ΕΡΘΕΙ ΤΑ ΠΑΝΩ ΚΑΤΩ!! ΟΠΟΥ ΕΧΕΙ ΔΟΥΛΕΨΕΙ ΤΟ ΕΕΠ ΘΕΩΡΕΙΤΑΙ ΣΕ ΣΜΕΑΕ!!( ΣΕ ΣΥΛΛΟΓΟΥΣ ΓΟΝΕΩΝ Κ ΚΗΔΕΜΟΝΩΝ -ΜΚΟ-ΝΟΣΟΚΟΜΕΙΑ ΚΑΙ ΤΕΛΕΙΩΜΟ ΔΕΝ ΕΧΕΙ Η ΛΙΣΤΑ!!!)
ΕΝΩ ΟΙ ΕΚΠΑΙΔΕΥΤΙΚΟΙ ΕΧΟΥΝ ΠΡΟΥΠΗΡΕΣΙΑ ΜΟΝΟ ΣΕ ΣΧΟΛΙΚΕΣ ΜΟΝΑΔΕΣ..
ΟΙ ΕΚΠΑΙΔΕΥΤΙΚΟΙ ΠΟΥ ΕΧΟΥΝ ΟΛΟΚΛΗΡΑ ΤΜΗΜΑΤΑ ΑΠΟ 5 -8 ΠΑΙΔΙΑ ΤΟ ΙΔΙΟ ΜΕ ΤΟ ΕΕΠ ΠΟΥ ΠΑΙΡΝΕΙ 1 ΠΑΙΔΙ Ή ....ΑΝ ΤΟ ΚΡΙΝΕΙ Ο ΙΔΙΟΣ ....ΠΕΡΙΣΣΟΤΕΡΑ!!!!!!!!!!!- ΠΟΤΕ ΔΕΝ ΓΙΝΕΤΑΙ ...
ΤΟ ΑΛΛΟ ΠΑΛΙ ΟΤΙ ΤΟ ΕΒΠ ΟΝΟΜΑΖΕΤΑΙ ΕΒΕΠ(ΕΙΔΙΚΟ ΒΟΗΘΗΤΙΚΟ ΕΚΠΑΙΔΕΥΤΙΚΟ ΠΡΟΣΩΠΙΚΟ)!!!
ΟΛΟ ΤΟ ΕΒΠ ΕΧΟΥΝ ΕΡΘΕΙ ΑΠΟ ΤΑ ΕΠΑΛ Ή ΤΟ ΠΟΛΥ ΠΟΛΥ ΝΑ ΕΧΟΥΝ ΤΕΛΕΙΩΣΕΙ ΚΑΝΕΝΑ ΙΕΚ ..... ΤΑ ΑΝΑΒΑΘΜΙΖΕΙ ΣΕ ΕΚΠΑΙΔΕΥΤΙΚΟ!!!
ΕΛΕΟΣ!!! ΟΛΟΙ ΟΙ ΑΓΡΑΜΜΑΤΟΙ  ΓΙΝΑΝΕ ΕΚΠΑΙΔΕΥΤΙΚΟ ΠΡΟΣΩΠΙΚΟ!!!ΚΑΙ ΤΟΥΣ ΔΙΝΕΙ ΚΑΙ ΤΗΝ ΔΥΝΑΤΟΤΗΤΑ ΚΑΙ ΣΕ ΜΕΤΑΘΕΣΕΙΣ ΣΕ ΦΟΡΕΙΣ ΤΟΥ ΥΠΟΥΡΓΕΙΟΥ ΠΑΙΔΕΙΑΣ!!!!
ΚΑΙ ΟΙ ΤΕΛΕΥΤΑΙΟΙ ΕΣΟΝΤΑΙ ΠΡΩΤΟΙ!!!!
ΠΡΟΤΕΙΝΩ ΚΑΙ ΤΗΝ ΚΑΘΑΡΙΣΤΡΙΑ ΠΟΥ ΕΧΟΥΜΕ ΣΤΟ ΣΧΟΛΕΙΟ ΜΑΣ ΝΑ ΤΗΝ ΜΕΤΟΝΟΜΑΣΟΥΜΕ ΣΕ ΕΙΔΙΚΟ  ΥΓΕΙΟΝΟΜΙΚΟ ΕΚΠΑΙΔΕΥΤΙΚΟ ΠΡΟΣΩΠΙΚΟ ΚΑΙ ΤΟΝ ΕΠΙΣΤΑΤΗ ΜΑΣ ΕΠΙΣΗΣ!!!!
ΝΥΧΤΑ ΤΑ ΠΕΡΑΣΑΝΕ !!!!!!!!
ΕΙΝΑΙ ΑΝΗΘΙΚΟ-ΑΔΙΚΟ-ΑΠΑΡΑΔΕΚΤΟ!!1

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)
Απ: ΕΕΠ-ΕΒΠ ΚΑΙ ΔΙΔΑΚΤΙΚΟ ΠΡΟΣΩΠΙΚΟ
« Δημοσιεύτηκε: Σήμερα στις 20:58:01 »

Αποσυνδεδεμένος katerin

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 91
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: ΕΕΠ-ΕΒΠ ΚΑΙ ΔΙΔΑΚΤΙΚΟ ΠΡΟΣΩΠΙΚΟ
« Απάντηση #1 στις: Ιούνιος 13, 2015, 11:24:40 πμ »
Το ΕΒΠ δεν επαιρνε τμημα και τωρα ξαφνικα θα παιρνει αφου εγινε εβεπ δηλαδη?

Αποσυνδεδεμένος Patreas

  • Συνδρομητής
  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 2001
    • Προφίλ
Απ: ΕΕΠ-ΕΒΠ ΚΑΙ ΔΙΔΑΚΤΙΚΟ ΠΡΟΣΩΠΙΚΟ
« Απάντηση #2 στις: Ιούνιος 13, 2015, 11:29:59 πμ »
Δεν υπάρχουν αυτά στην τελική έκδοση του Πολυνομοσχεδίου.

Αποσυνδεδεμένος DIMIKA

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 6
    • Προφίλ
Απ: ΕΕΠ-ΕΒΠ ΚΑΙ ΔΙΔΑΚΤΙΚΟ ΠΡΟΣΩΠΙΚΟ
« Απάντηση #3 στις: Ιούνιος 13, 2015, 02:17:15 μμ »
ΠΟΙΑ ΔΕΝ ΥΠΑΡΧΟΥΝ? ΟΤΙ ΘΕΩΡΕΙΤΑΙ ΕΚΠΑΙΔΕΥΤΙΚΗ ΠΡΟΥΟΗΡΕΣΙΑ ΤΟΥ ΕΕΠ ΣΕ ΟΛΟΥΣ ΤΟΥΣ ΦΟΡΕΙΣ ΥΓΕΙΑΣ Κ.Τ.Λ ...??Ή ΠΟΥ ΤΟΥΣ ΔΙΝΕΙ ΤΗΝ ΙΔΙΑ ΙΣΟΤΙΜΙΑ ΜΕ ΤΟΥΣ ΕΚΠΑΙΔΕΥΤΙΚΟΥΣ ΚΑΙ ΜΠΑΙΝΟΥΝ ΚΑΙ ΔΙΕΥΘΥΝΤΕΣ ΤΩΡΑ???

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)
Απ: ΕΕΠ-ΕΒΠ ΚΑΙ ΔΙΔΑΚΤΙΚΟ ΠΡΟΣΩΠΙΚΟ
« Δημοσιεύτηκε: Σήμερα στις 20:58:01 »

Αποσυνδεδεμένος Patreas

  • Συνδρομητής
  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 2001
    • Προφίλ
Απ: ΕΕΠ-ΕΒΠ ΚΑΙ ΔΙΔΑΚΤΙΚΟ ΠΡΟΣΩΠΙΚΟ
« Απάντηση #4 στις: Ιούνιος 13, 2015, 02:26:13 μμ »
Μπορείς να παραθέσεις κάποιον σχετικό σύνδεσμο ώστε να ενημερωθούμε και οι υπόλοιποι;

Αποσυνδεδεμένος vickyN

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 589
    • Προφίλ
Απ: ΕΕΠ-ΕΒΠ ΚΑΙ ΔΙΔΑΚΤΙΚΟ ΠΡΟΣΩΠΙΚΟ
« Απάντηση #5 στις: Ιούνιος 13, 2015, 04:51:35 μμ »
ΟΙ ΕΚΠΑΙΔΕΥΤΙΚΟΙ ΠΟΥ ΕΧΟΥΝ ΟΛΟΚΛΗΡΑ ΤΜΗΜΑΤΑ ΑΠΟ 5 -8 ΠΑΙΔΙΑ ΤΟ ΙΔΙΟ ΜΕ ΤΟ ΕΕΠ ΠΟΥ ΠΑΙΡΝΕΙ 1 ΠΑΙΔΙ Ή ....ΑΝ ΤΟ ΚΡΙΝΕΙ Ο ΙΔΙΟΣ ....ΠΕΡΙΣΣΟΤΕΡΑ!!!!!!!!!!!- ΠΟΤΕ ΔΕΝ ΓΙΝΕΤΑΙ ...

To πρόγραμμα του ΕΕΠ εγκρίνεται από τον Δ/ντη της ΣΜΕΑΕ. Στο δικό μας σχολείο κανένα ΕΕΠ δεν παίρνει 1 παιδί. Δουλεύει αποκλειστικά με ομάδες των 3. Τα γραφεία τους εδώ που τα λέμε είναι μικρά και ούτως ή άλλως δεν χωράνε περισσότερα παιδιά. Οι συνθήκες είναι δύσκολες. Επίσης, ανάλογα με τις ανάγκες, το ΕΕΠ μπαίνει και σε τάξεις μαζί με τους εκπαιδευτικούς.
Μήπως ο Δ/ντης-τρια σας είναι λίγο μαλακός?  ???

Αποσυνδεδεμένος DIMIKA

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 6
    • Προφίλ
Απ: ΕΕΠ-ΕΒΠ ΚΑΙ ΔΙΔΑΚΤΙΚΟ ΠΡΟΣΩΠΙΚΟ
« Απάντηση #6 στις: Ιούνιος 13, 2015, 05:43:49 μμ »
http://edu.klimaka.gr/nomothesia/kathhkontologio/1457-kathikonta-armodiotites-proswpiko-smea.html

Η εργοθεραπευτρια του σχολειου μας , οταν της ζητηθηκε να παρει 2 παιδια στην  αρχη του χρονου , γιατι δεν ειχαμε προσωπικο , μας κατεβασε το παραπανω φεκ που λεει στο 6 για τους εργοθεραπευτες , οτι αν το κρινουν αυτοι θα παρουν πανω απο 1 παιδι!!!
Αλλιως ζητησε να της κανουμε κ πρακτικο οτι παιρνει παρα την θεληση της παιδια για εργοθεραπεια.. Και ολα αυτα με την καθοδηγηση του συλλογου του ΕΕΠ!!!
Και εμεις τρεχαμε με ολα τα παιδια στην ταξη -αυτιστικα κ νοητικη στερηση-και δεν προλαβαιναμε!!!
Κατα τα αλλα να ειμαστε ισοτιμοι !!
Ε Λ Ε Ο Σ

Αποσυνδεδεμένος DIMIKA

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 6
    • Προφίλ
Απ: ΕΕΠ-ΕΒΠ ΚΑΙ ΔΙΔΑΚΤΙΚΟ ΠΡΟΣΩΠΙΚΟ
« Απάντηση #7 στις: Ιούνιος 13, 2015, 05:54:07 μμ »
ΣΤΟ ΚΕΦ.3 ΤΟΥ ΠΟΛΥΝΟΜΟΣΧΕΔΙΟΥ  ΓΙΑ ΤΗΝ ΕΠΙΛΟΓΗ ΤΩΝ ΣΤΕΛΕΧΩΝ, ΤΟ ΕΕΠ ΙΣΟΤΙΜΑ ΚΑΙ ΠΑΡΑΠΑΝΩ...
ΑΦΟΥ ΤΟΥΣ ΑΝΑΓΝΩΡΙΖΕΙ ΩΣ ΕΚΠΑΙΔΕΥΤΙΚΗ ΠΡΟΥΠΗΡΕΣΙΑ ΤΑ ΠΑΝΤΑ!!!
http://www.mpratis.gr/015/n010515.pdf

Αποσυνδεδεμένος Patreas

  • Συνδρομητής
  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 2001
    • Προφίλ
Απ: ΕΕΠ-ΕΒΠ ΚΑΙ ΔΙΔΑΚΤΙΚΟ ΠΡΟΣΩΠΙΚΟ
« Απάντηση #8 στις: Ιούνιος 13, 2015, 06:06:26 μμ »
Στην τελική έκδοση του πολυνομοσχεδίου δεν υπάρχει τίποτα σχετικό με την Ειδική Αγωγή ή ΕΒΕΠ:

http://www.esos.gr/arthra/38646/teliko-polynomoshedio-opos-stalthike-sto-grafeio-toy-prothypoyrgoy

Οι εκπαιδευτικές δομές του άρ.6, παρ.4β του Νόμου 3699/2008 θεωρούνται ΣΜΕΑΕ που υπάγονται στο Υπουργείο Παιδείας, εμπίπτουν στο πλαίσιο της ΕΑΕ παιδιών σχολικής ηλικίας και εφαρμόζουν εκπαιδευτικά προγράμματα που εποπτεύονται από το Υπουργείο Παιδείας.

Αποσυνδεδεμένος DIMIKA

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 6
    • Προφίλ
Απ: ΕΕΠ-ΕΒΠ ΚΑΙ ΔΙΔΑΚΤΙΚΟ ΠΡΟΣΩΠΙΚΟ
« Απάντηση #9 στις: Ιούνιος 13, 2015, 11:15:16 μμ »
Το ισότιμα δεν μπορώ να το καταλάβω..
 Το υποστηρικτικό έργο , έχει καμία σχέση με εκπαιδευτικό και με διδακτικό που έχουν οι εκπαιδευτικοί??? ??
Και από που...." ειδικό ε[move]κπαιδευτικό[/move] προσωπικό " εμείς δηλ τι είμαστε
Και να δεχτώ  τους ψυχολόγους που έχουν τελειώσει και ένα πανεπιστήμιο..Όλοι οι άλλοι  που μας  ήρθανε  απο τα νοσοκομεία και τα ψυχιατρεία και θα τους έχουμε  και διευθυντές των ΣΜΕΑΕ??
Υπάρχει σύλλογος εκπαιδευτικών ειδικής αγωγής??

Αποσυνδεδεμένος pink butterfly

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 337
  • Φύλο: Γυναίκα
  • Εργοθεραπευτρια-Φιλόλογος (Msc)
    • Προφίλ
Απ: ΕΕΠ-ΕΒΠ ΚΑΙ ΔΙΔΑΚΤΙΚΟ ΠΡΟΣΩΠΙΚΟ
« Απάντηση #10 στις: Ιούνιος 14, 2015, 01:52:04 πμ »
Και όμως το ειδικό εκπαιδευτικό προσωπικό δεν τελείωσε ιεκ ή επαλ.Έχοντας δει τα προαπαιτούμενο πτυχίο σε πολλές ειδικότητες,ή πλειοψηφία τους είναι απόφοιτοι σχολής τριτοβάθμιας εκπαίδευσης,αεί ή ΤΕΙ.Επιπλέον,επειδή είμαι φιλόλογος και κάνω και δεύτερο πτυχίο στην εργοθεραπεια,κρίνοντας αποκλειστικά και μόνο το τονίζω από τη σχολή μου,σαν επάγγελμα δεν έχει στεγανα.Ήδη παρακολουθωντας τα εργαστήρια της σχολής,δεν περιορίζεται στο χώρο της παροχής υπηρεσιών υγείας.Αντίθετα,σε πολλές περιπτώσεις,οι στόχοι είναι εκπαιδευτικοί ( όχι teach,αλλά learn και στρέφονται γύρω από την εκμάθηση και βελτίωση δεξιοτήτων ).Παράλληλα,μέσα από διάφορες δραστηριότητες λόγου χάρη ζωγραφική,κατασκευές επιτυγχάνονται οι θεραπευτικοί στόχοι που έχουν τεθεί. Με άλλα λόγια,υπάρχουν και στοιχεία από άλλες επιστήμες όπως η παιδαγωγική, η ψυχολογία.Αυτό βέβαια δε σημαίνει ότι ο εργοθεραπευτης αντικαθιστά τον εκπαιδευτικό και ούτε οι εργοθεραπευτες έχουν τέτοια πρόθεση από όσο γνωρίζω τουλάχιστον.Ο λόγος που έγραψα αυτή την ανάρτηση είναι επειδή δε μου αρέσει ή ισοπέδωση.Δε ξέρω τι γράφει το νομοσχέδιο αυτό ( προς το παρόν δεν έχω χρόνο να το κοιτάξω ) .Αυτό όμως που ξέρω είναι ότι η σχολή της εργοθεραπειας με 2 εξάμηνα κλινική άσκηση και άλλο ένα εξάμηνο πρακτική άσκηση σε δοκιμάζει πρακτικά σαν επαγγελματία υγείας πριν σου δώσει το πτυχίο και μάλιστα σε διαφορετικές δομές ( ψυχιατρικό νοσοκομείο, ειδικό σχολείο, καπη κοκ ) ,κάτι που σε αλλες σχολές όπως για παράδειγμα στις σχολές των πε02 αυτό είτε δε γίνεται καθόλου είτε γίνεται για τα μάτια του κόσμου ας μου επιτραπεί η έκφραση ( οι 2 μήνες πρακτικής εθελοντικής άσκησης στο για ή στο ε εξάμηνο για ένα φιλόλογο δε μου λένε κάτι - το έκανα για αυτό έχω άποψη ) .Σημείωση:  δε ξέρω τι πρακτική άσκηση γίνεται σε δασκάλους, νηπιαγωγους, σε άλλους κλάδους εκπαιδευτικών ή στο παρελθόν στις φιλολογικές σχολές ) .Επιλογικα, αυτό που είδα εγώ είναι ότι οι απόφοιτοι ΤΕΙ βγαίνουν πολύ πιο προετοιμασμενοι στην αγορά εργασίας από ότι οι απόφοιτοι πανεπιστημίου ( το λέω συγκρίνοντας την εργοθεραπεια με τη φιλολογία ) .Καλο βράδυ και με λιγότερο απαξιωτικους χαρακτηρισμούς για το διπλανό μας. Πολύ σωστά έπραξε η εργοθεραπευτρια, ως επαγγελματιας υγείας δεν μπορεί να στιβαζει τα παιδιά σε συνεδρία όλα μαζί εάν δεν έχουν κάποια κοινά σημεία αναφοράς πχ βαθμό λειτουργικοτητας, αυτονομίας,επίπεδο δεξιοτήτων, διαταραχών και άλλα που αφορούν θέματα του επαγγέλματος της.Καληνύχτα :-)
« Τελευταία τροποποίηση: Ιούλιος 24, 2015, 02:15:51 πμ από pink butterfly »
ΕΚΠΑΙΔΕΥΤΙΚΟΙ ΚΛΑΔΟΙ : ΠΕ 29, ΠΕ 87.08, ΠΕ 02.50, ΠΕ 02

Αποσυνδεδεμένος DIMIKA

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 6
    • Προφίλ
Απ: ΕΕΠ-ΕΒΠ ΚΑΙ ΔΙΔΑΚΤΙΚΟ ΠΡΟΣΩΠΙΚΟ
« Απάντηση #11 στις: Ιούνιος 14, 2015, 08:05:18 πμ »
Στοιβάζω είναι τα 2 παιδιά , μέχρι να έρθει προσωπικό και να κάνει το πρόγραμμά της?
Ενώ εμένα δεν με ρώτησε κανείς αν μπορώ να κάνω μάθημα με 5 παιδιά ,τα 3 αυτιστικά και να τους κάνω μαθηματικά!!!!
Εμείς δεν έχουμε κανέναν σύλλογο να μας καθοδηγεί  , ενώ το ΕΕΠ μια χαρά βλέπω να περνάνε τα προς το όφελός τους τα τελευταία 4-5 χρόνια.
Αυτό που με ενοχλεί είναι ότι αφού το έργο τους δεν είναι διδακτικό , ούτε εκπαιδευτικό παρά μόνο υποστηρικτικό ,το αναγνωρίζουν ως εκπαιδευτικό!!!
Το ίδιο θα γίνει και φέτος με το ΕΒΠ που το ονομάζουν σε ΕΒΕΠ (προσθέσαμε και το εκπαιδευτικό)!!
Που ειναι το εκπαιδευτικό τους έργο??

Αποσυνδεδεμένος noname

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 460
    • Προφίλ
Απ: ΕΕΠ-ΕΒΠ ΚΑΙ ΔΙΔΑΚΤΙΚΟ ΠΡΟΣΩΠΙΚΟ
« Απάντηση #12 στις: Ιούνιος 14, 2015, 09:54:39 πμ »
είσαι πε71 ή πε70.50 ή πε03.50?

Αποσυνδεδεμένος pink butterfly

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 337
  • Φύλο: Γυναίκα
  • Εργοθεραπευτρια-Φιλόλογος (Msc)
    • Προφίλ
Απ: ΕΕΠ-ΕΒΠ ΚΑΙ ΔΙΔΑΚΤΙΚΟ ΠΡΟΣΩΠΙΚΟ
« Απάντηση #13 στις: Ιούνιος 14, 2015, 11:05:01 πμ »
Ο καθένας έχει τη γνώμη του κατά είναι σεβαστή.Πιστεύω ότι και το εκπαιδευτικό που υπάρχει στην ονομασία τους είναι πιο πολύ τυπικό μιας και βρίσκονται σε δομές εκπαίδευσης. Για το θέμα των διευθυντικων θέσεων, νομίζω ότι και σε μας σε μια επίσκεψη σε ειδικό σχολείο μας είπαν ότι πλέον μπορεί και ο εργοθεραπευτης να γίνει διευθυντής και το βρίσκω λογικό. Αυτό δε θα γίνει μόνο στα σχολεία, έχει βγει απόφαση για όλο το δημόσιο τομέα, καθώς τα πανεπιστημια και τα ΤΕΙ είναι ισότιμα εδώ και καιρό αφού ανήκουν στην τριτοβάθμια εκπαίδευση.Απλά εμένα δε μου άρεσε η πρώτη ανάρτηση, για αυτό είπα και τη γνώμη μου.Όπως χρειάζεται ο δάσκαλος έτσι χρειάζεται και ο λογοθεραπευτης, ο εργοθεραπευτης κοκ.Είναι όλοι επιστήμονες, ο καθένας στον τομέα του.
ΕΚΠΑΙΔΕΥΤΙΚΟΙ ΚΛΑΔΟΙ : ΠΕ 29, ΠΕ 87.08, ΠΕ 02.50, ΠΕ 02

 

Pde.gr, © 2005 - 2024

Το pde σε αριθμούς

Στατιστικά

μέλη
  • Σύνολο μελών: 32293
  • Τελευταία: HelenK
Στατιστικά
  • Σύνολο μηνυμάτων: 1159833
  • Σύνολο θεμάτων: 19212
  • Σε σύνδεση σήμερα: 425
  • Σε σύνδεση έως τώρα: 1964
  • (Αύγουστος 01, 2022, 02:24:17 μμ)
Συνδεδεμένοι χρήστες
Μέλη: 9
Επισκέπτες: 360
Σύνολο: 369

Πληροφορίες

Το PDE φιλοξενείται στη NetDynamics

Όροι χρήσης | Προφίλ | Προσωπικά δεδομένα | Υποστηρίξτε μας

Επικοινωνία >

Powered by SMF 2.0 RC4 | SMF © 2006–2010, Simple Machines LLC
TinyPortal 1.0 RC1 | © 2005-2010 BlocWeb

Δημιουργία σελίδας σε 0.096 δευτερόλεπτα. 34 ερωτήματα.