*

Αποστολέας Θέμα: Aναπληρωτές ΠΕ06 2015-2016  (Αναγνώστηκε 18926 φορές)

0 μέλη και 1 επισκέπτης διαβάζουν αυτό το θέμα.

Αποσυνδεδεμένος Foufoutos

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 692
    • Προφίλ
Απ: Aναπληρωτές ΠΕ06 2015-2016
« Απάντηση #28 στις: Ιανουάριος 13, 2016, 11:41:41 μμ »
Παιδιά θα πάρουν κι από μας δευτεροβάθμια και πρωτοβάθμια στις προσλήψεις που αναμένονται; Eχουμε κάποιο νέο ή κάποια πληροφορία για κενά;
stuDYING...!

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)
Απ: Aναπληρωτές ΠΕ06 2015-2016
« Δημοσιεύτηκε: Σήμερα στις 17:26:06 »

Αποσυνδεδεμένος PPE

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 1208
    • Προφίλ
Απ: Aναπληρωτές ΠΕ06 2015-2016
« Απάντηση #29 στις: Ιανουάριος 14, 2016, 12:49:46 πμ »
Πού ανακοινώθηκαν νέες προσλήψεις; Ο Καψαλακης είπε ότι δεν προβλέπονται νέες προσλήψεις για ξενογλωσσους... Μακάρι να διαψευστεί!

Αποσυνδεδεμένος PPE

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 1208
    • Προφίλ
Απ: Aναπληρωτές ΠΕ06 2015-2016
« Απάντηση #30 στις: Ιανουάριος 14, 2016, 08:31:32 μμ »
http://e-mesara.gr/index.php/2014-01-29-19-20-37/16500-500

Ενημέρωση από το Ζαχαρία Καψαλακη για προσλήψεις α'βάθμιας αύριο (περιλαμβάνει κ ειδικότητες )

Αποσυνδεδεμένος popi76

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 76
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Aναπληρωτές ΠΕ06 2015-2016
« Απάντηση #31 στις: Ιανουάριος 15, 2016, 09:58:50 μμ »
Παιδια καλησπερα και συγχαρητηρια σε οσους καλεσαν. Εμενα με πηραν Κοζανη εχει κανεις πληροφοριες?

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)
Απ: Aναπληρωτές ΠΕ06 2015-2016
« Δημοσιεύτηκε: Σήμερα στις 17:26:06 »

Αποσυνδεδεμένος viv

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 26
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Aναπληρωτές ΠΕ06 2015-2016
« Απάντηση #32 στις: Φεβρουάριος 07, 2016, 10:09:46 πμ »
Καλησπέρα σε όλους

Παλαιότερα ήμουν διορισμένη στο δημόσιο ως καθηγήτρια γερμανικών. Οι συνθηκες της κρίσης με ανάγκασαν να παραιτηθώ. Στο μεταξυ πέρασα την Αγγλική. Θα ήθελα να ξαναμπώ στον χώρο της εκπαίδευσης ώς καθηγήτρια αγγλικής αυτήν τη φορά. Μου είπαν από το Υπουργείο ότι μπορώ να κάνω τα χαρτιά μου ώς αναπληρώτρια.

Μπορεί κάποιος να με πληροφορήσει; Καταρχήν πόσο εύκολο είναι να σε πάρουν με μηδενική προυπηρεσία; Πότε βγαίνουν οι προκηρύξεις για την επόμενη σχολική χρονία; Φέτος περιμένουμε από δω και πέρα νέες προκηρύξεις; Περιμένουμε καθόλου προκηρύξεις ωρομισθίων;

Αποσυνδεδεμένος evi06

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 2046
    • Προφίλ
Απ: Aναπληρωτές ΠΕ06 2015-2016
« Απάντηση #33 στις: Ιούλιος 14, 2016, 03:33:27 μμ »
πήρανε φέτος καθόλου ωρομίσθιους;
πρόπερσι νομίζω κάτι λίγους τους είχανε πάρει. σωστά θυμάμαι;

Αποσυνδεδεμένος thephantom

  • Προχωρημένο μέλος
  • **
  • Μηνύματα: 183
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Aναπληρωτές ΠΕ06 2015-2016
« Απάντηση #34 στις: Ιούλιος 14, 2016, 06:19:29 μμ »
προς viv, από μηδενική πήρανε τρίτεκνο, από ότι θυμάμαι. με προυπηρεσία οι πρσλήψεις έφτασαν μέχρι το 1400 περίπου. οπότε αν δεν είσαι τρίτεκνη δεν έχεις καμία ελπίδα για αναπληρώτρια κανονικού ή μειωμένου ωραρίου.
προς evi06, νομίζω ότι πήρανε ελάχιστους ωρομίσθιους.

Αποσυνδεδεμένος dimisfl

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 361
    • Προφίλ
Απ: Aναπληρωτές ΠΕ06 2015-2016
« Απάντηση #35 στις: Ιούλιος 14, 2016, 08:16:09 μμ »
Καλησπέρα σε όλους

Παλαιότερα ήμουν διορισμένη στο δημόσιο ως καθηγήτρια γερμανικών. Οι συνθηκες της κρίσης με ανάγκασαν να παραιτηθώ. Στο μεταξυ πέρασα την Αγγλική. Θα ήθελα να ξαναμπώ στον χώρο της εκπαίδευσης ώς καθηγήτρια αγγλικής αυτήν τη φορά. Μου είπαν από το Υπουργείο ότι μπορώ να κάνω τα χαρτιά μου ώς αναπληρώτρια.

Μπορεί κάποιος να με πληροφορήσει; Καταρχήν πόσο εύκολο είναι να σε πάρουν με μηδενική προυπηρεσία; Πότε βγαίνουν οι προκηρύξεις για την επόμενη σχολική χρονία; Φέτος περιμένουμε από δω και πέρα νέες προκηρύξεις; Περιμένουμε καθόλου προκηρύξεις ωρομισθίων;
Viv καλησπέρα!! Σου γραφω διότι ως καθηγητής Γερμανικής ΠΕ07 κι εγω, μόλις τελείωσα την Αγγλική φιλολογία και σκοπεύω να μεταταχθω στον κλάδο ΠΕ06. Αλλα.. Με μετάταξη(!) ελπίζω να το γνώριζες αυτο πριν παραιτηθεις.. Επισης απο Σεπτέμβριο θα μπορώ να εχω 2 ειδικότητες και να εχω 11 ώρες στο κάθε μαθημα. Συγνώμη αν είμαι αδιακριτος αλλα πώς εφόσον παραιτηθηκες επιθυμείς εργασία ως αναπληρώτρια;

Αποσυνδεδεμένος fiora

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 2096
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Aναπληρωτές ΠΕ06 2015-2016
« Απάντηση #36 στις: Σεπτέμβριος 16, 2016, 10:09:15 πμ »
Γνωρίζει  κάποιος  τι  προβλέπεται  βάσει  της  ΥΑ 135800/Δ2/23-08-2016 για  το  χωρισμό  μαθητών  κατά  επιπεδα; η  εγκύκλιος  αφορά  το  χωρισμό  των  μαθητών  κατά  αυτόν  τον  τρόπο  σε όλες  τις  τάξεις  του  γυμνασίου  ή  μόνο  στην α' ,γιατί  χάθηκαν  πολλές  θέσεις  αγγλικών  από  αυτό  φέτος; Η  ελμε  αχαΙας  λέει  ότι  ο  χωρισμός  για  φέτος  αφορά  την  α ταξη  και  κάποιες  διδε  το  επέκτειναν  σε  όλες  τις  τάξεις. Δείτε  το  5 της  ανακοίνωσης  ελμε  αχαϊας και  δείτε  και  την  σχετική  ΥΑ που αναφέρει  την  α τάξη  ως  παράδειγμα. Τι  ισχύει  τελικά  γιατί  έχει  σημασία;
https://www.alfavita.gr/arthron/anakoinoseis/elme-ahaias-didaskalia-agglikis-glossas-kata-epipeda-gnoseon-sto-gymnasio
https://drive.google.com/file/d/0B-nD_4cOYTuHQ0V5Z1RCbE1WQUE/view

Αποσυνδεδεμένος xristina_sk

  • Προχωρημένο μέλος
  • **
  • Μηνύματα: 175
    • Προφίλ
Απ: Aναπληρωτές ΠΕ06 2015-2016
« Απάντηση #37 στις: Σεπτέμβριος 16, 2016, 11:48:01 πμ »
viv ήσουν διορισμενη? Μονιμη δηλαδη ή μηπως εννοεις αναπληρωτρια καποια χρονια και μετα απειχες για λίγο? . Αν παραιτήθηκες δε νομίζω οτι μπορεις να επιστρέψεις ως αναπληρωτρια. Εν πασει περιπτώσει θα ειναι εξαιρετικα δύσκολο απο μηδενικης προϋπηρεσίας να σε καλέσουν και καθε χρονο θα γίνεται ολο και πιο δύσκολο. Αναμενουμε ακομα την Α φαση αναπληρωτων Αγγλικης η οποία μαλλον θα ειναι  χειρότερη των τελευταίων 7 ετών

Αποσυνδεδεμένος georgia06

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 2846
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Aναπληρωτές ΠΕ06 2015-2016
« Απάντηση #38 στις: Σεπτέμβριος 16, 2016, 12:06:29 μμ »
Γνωρίζει  κάποιος  τι  προβλέπεται  βάσει  της  ΥΑ 135800/Δ2/23-08-2016 για  το  χωρισμό  μαθητών  κατά  επιπεδα; η  εγκύκλιος  αφορά  το  χωρισμό  των  μαθητών  κατά  αυτόν  τον  τρόπο  σε όλες  τις  τάξεις  του  γυμνασίου  ή  μόνο  στην α' ,γιατί  χάθηκαν  πολλές  θέσεις  αγγλικών  από  αυτό  φέτος; Η  ελμε  αχαΙας  λέει  ότι  ο  χωρισμός  για  φέτος  αφορά  την  α ταξη  και  κάποιες  διδε  το  επέκτειναν  σε  όλες  τις  τάξεις. Δείτε  το  5 της  ανακοίνωσης  ελμε  αχαϊας και  δείτε  και  την  σχετική  ΥΑ που αναφέρει  την  α τάξη  ως  παράδειγμα. Τι  ισχύει  τελικά  γιατί  έχει  σημασία;
https://www.alfavita.gr/arthron/anakoinoseis/elme-ahaias-didaskalia-agglikis-glossas-kata-epipeda-gnoseon-sto-gymnasio
https://drive.google.com/file/d/0B-nD_4cOYTuHQ0V5Z1RCbE1WQUE/view

το αν θα εφαρμοστεί΄φέτος για την Α τάξη είναι μόνο η κορυφή του παγόβουνου αλλά κανείς δεν το βλέπει μάλλον.....Προφανώς δεν μπορούσε να το ξεκινήσει κατα μεσής του γυμνασίου οπότε το ξεκινάει απο την Α τάξη και μετά θα επεκταθεί (η φετινή Α θα είνια Β του χρόνου κτλ) . Μας έχει ριμάξει κυριολεκτικά τις ώρες , βγαίνει απροκάλυπτα και λεει ότι αναβαθμίζει τη δημόσια ξενόγλωσση εκπαίδευση (πετάει εκεί και ενα πυροτέχνημα για ηλεκτρονικές εξετάσεις στο ΚΠΓ λες και αυτό είναι το μεγαλύτερο πρόβλημά μας) και εμείς ασχολούμαστε με το πως θα μαζέψουμε τα ψίχουλα που μας πετάει (επικείμενη φάση αναπληρωτών)-γιατί ουτε καν ξεροκόμματο δεν είναι πλέον . Μόλις όμως  βγει η φάση -και θα τρίβουμε τα μάτια μας με το χαμηλό νούμερο- θα θυμηθούμε πάλι να φωνάζουμε περί υποβαθμίσεως του μαθήματός μας -και πάλι κατόπιν εορτής. Βλέπουμε το δέντρο και χάνουμε το δάσος δυστυχώς.

Αποσυνδεδεμένος Arieta

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 283
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Aναπληρωτές ΠΕ06 2015-2016
« Απάντηση #39 στις: Σεπτέμβριος 16, 2016, 12:26:27 μμ »
Ο καλός μας υπουργός μαλιστα στη συνάντηση με τους συνδικαλιστες μας χτες έλεγε οτι είναι σπατάλη χρήματος 14000 πιστώσεις γισ την αβαθμια και οτι απο του χρόνου κομμένα αυτά. .φέτος εμείς με μείωση στο 70 τοις εκατό σε σχέση με πέρσι του χρόνου άλλες ειδικότητες. .αν φυσικά παραμείνουν στην εξουσία μέχρι του χρόνου. .το μόνο που ξέρουν είναι να μονιμοποιουν ψηφοφόρους τους στους δήμους ενώ για την παιδεία υπάρχει σπατάλη. .Ελπίζω να πάνε σύντομα σπίτι τους γιατί την ρημαξαν την παιδεία. .και ως δια μαγείας 3000 συμβασιούχοι στη τοπική αυτοδιοίκηση θα γινουν μόνιμοι το επόμενο διάστημα. .

Αποσυνδεδεμένος LiK

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 736
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Aναπληρωτές ΠΕ06 2015-2016
« Απάντηση #40 στις: Σεπτέμβριος 16, 2016, 01:16:08 μμ »
Καλησπέρα σε όλους

Παλαιότερα ήμουν διορισμένη στο δημόσιο ως καθηγήτρια γερμανικών. Οι συνθηκες της κρίσης με ανάγκασαν να παραιτηθώ. Στο μεταξυ πέρασα την Αγγλική. Θα ήθελα να ξαναμπώ στον χώρο της εκπαίδευσης ώς καθηγήτρια αγγλικής αυτήν τη φορά. Μου είπαν από το Υπουργείο ότι μπορώ να κάνω τα χαρτιά μου ώς αναπληρώτρια.

Μπορεί κάποιος να με πληροφορήσει; Καταρχήν πόσο εύκολο είναι να σε πάρουν με μηδενική προυπηρεσία; Πότε βγαίνουν οι προκηρύξεις για την επόμενη σχολική χρονία; Φέτος περιμένουμε από δω και πέρα νέες προκηρύξεις; Περιμένουμε καθόλου προκηρύξεις ωρομισθίων;
Από την
"Πρόσκληση υποψήφιων εκπαιδευτικών .... για ένταξη στους πίνακες ... και πρόσληψη ως προσωρινών αναπληρωτών και ωρομίσθιων εκπ/κών σχολικού έτους 2016-2017." με Αρ. Πρωτ.112158/Ε2/8-7-2016
....
Ενότητα 2. Δεν έχουν δικαίωμα υποβολής αίτησης-δήλωσης:
......
2.   Όσοι δεν έχουν αποδεχθεί το διορισμό τους σε θέση μόνιμου εκπαιδευτικού (παρ.45β άρθρο 13 του ν.3149/2003). Το ίδιο ισχύει και για όσους ανέλαβαν υπηρεσία ως μόνιμοι και παραιτήθηκαν εντός του έτους από την ημερομηνία δημοσίευσης της πράξης διορισμού (αρ.329/2005 Γνωμοδότηση του ΝΣΚ). Δεν εμπίπτουν σε αυτήν την κατηγορία οι εκπαιδευτικοί, οι οποίοι δεν είχαν αποδεχτεί μόνιμο διορισμό πριν τις 10-06-2003, ημερομηνία έναρξης ισχύος του σχετικού νόμου. Οι ανωτέρω εκπαιδευτικοί μπορούν να υποβάλλουν αίτηση μόνο ως ωρομίσθιοι.
Επομένως
Αν ήσουν μόνιμη και παραιτήθηκες αφού συμπλήρωσες ένα έτος, μπορείς να κάνεις αίτηση για αναπληρώτρια ή και για ωρομίσθια (και για τις δυο ειδικότητες).
Αν κάποια στιγμή γίνει διαδικασία για μόνιμους διορισμούς θα δεις τι θα λέει τότε η εγκύκλιος. Νομίζω οτι ούτε εκεί θα υπάρχει πρόβλημα στο να συμμετέχεις.
 
Επιπλέον στην ειδικότητα Γερμανικών θα μετρήσει η προϋπηρεσία σου (σύμφωνα με την ίδια εγκύκλιο που θα πρέπει να τη διαβάσεις) εάν:
ΚΕΦΑΛΑΙΟ Β΄: ΠΡΟΫΠΗΡΕΣΙΑ ΠΟΥ ΠΡΟΣΜΕΤΡΑΤΑΙ ΣΤΟΥΣ ΠΙΝΑΚΕΣ
Ενότητα 1. Δημόσιοι εκπαιδευτικοί - Βασικές διατάξεις
..................................
Ειδικότερα ορίζεται ότι:
«34.α. Όπου στις κείμενες διατάξεις αναφέρεται προϋπηρεσία προσωρινού αναπληρωτή ή ωρομίσθιου εκπαιδευτικού, νοείται αυτή που προσφέρθηκε:
α) στα δημόσια σχολεία Πρωτοβάθμιας και Δευτεροβάθμιας εκπαίδευσης, αρμοδιότητας του Υπουργείου Εθνικής Παιδείας και Θρησκευμάτων,
........
ι) σε θέσεις μονίμων εκπαιδευτικών πριν από την αποχώρησή τους, εφόσον έχει προσφερθεί μέχρι 31.8.2005,

Βέβαια θα πρέπει να διαβάσεις και την καινούργια εγκύκλιο, όταν αυτή βγει, για το 2017-2018.  Μπορεί να έχουν αλλάξει τα δεδομένα.

 

Pde.gr, © 2005 - 2024

Το pde σε αριθμούς

Στατιστικά

μέλη
  • Σύνολο μελών: 32288
  • Τελευταία: Dialeimma
Στατιστικά
  • Σύνολο μηνυμάτων: 1159576
  • Σύνολο θεμάτων: 19212
  • Σε σύνδεση σήμερα: 369
  • Σε σύνδεση έως τώρα: 1964
  • (Αύγουστος 01, 2022, 02:24:17 μμ)
Συνδεδεμένοι χρήστες
Μέλη: 21
Επισκέπτες: 338
Σύνολο: 359

Πληροφορίες

Το PDE φιλοξενείται στη NetDynamics

Όροι χρήσης | Προφίλ | Προσωπικά δεδομένα | Υποστηρίξτε μας

Επικοινωνία >

Powered by SMF 2.0 RC4 | SMF © 2006–2010, Simple Machines LLC
TinyPortal 1.0 RC1 | © 2005-2010 BlocWeb

Δημιουργία σελίδας σε 0.115 δευτερόλεπτα. 35 ερωτήματα.