*

Αποστολέας Θέμα: Προκήρυξη Πρόσληψης Εκπαιδευτικού Προσωπικού ΕΠΑΣ ΟΑΕΔ 2015-2016  (Αναγνώστηκε 188596 φορές)

0 μέλη και 1 επισκέπτης διαβάζουν αυτό το θέμα.

Αποσυνδεδεμένος kpapaxr

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 48
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Απ: Προκήρυξη Πρόσληψης Εκπαιδευτικού Προσωπικού ΕΠΑΣ ΟΑΕΔ 2015-2016
« Απάντηση #280 στις: Σεπτέμβριος 28, 2015, 07:00:11 μμ »
Για το θέμα ανέργων - ιδιωτών να πω το εξής.
Αν πάτε στις κατά τόπους ΕΠΑΣ που είναι ανρτημένα τα αποτελέσματα υπάρχει ανάλυση των μορίων (όχι όλων) αλλά μπορείτε να δείτε αν κάποιος στη φάση των δικαιολογητικών είχε προσκομίσει κάρτα ανεργίας, το οποίο και πάλι ενδεικτικό είναι αλλά έχετε ένα μπούσουλα να δείτε αν σας ρίξανε.
Τώρα για τα μόρια και γω το ίδιο θέμα έχω. Στον πίνακα μου ξέρω 4 που έκαναν ένσταση τουλάχιστον και ο οριστικός πίνακας ήταν απλά μια φωτοτυπία του προσωρινού. Θα συμβουλευτώ δικηγόρο για το πως μπορούμε να ενεργήσουμε.

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)

Αποσυνδεδεμένος porcupinetree

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 1765
  • Φύλο: Άντρας
  • Για ν αλλάξουν όλα, πρέπει να μείνουν τα ίδια...
    • Προφίλ
Απ: Προκήρυξη Πρόσληψης Εκπαιδευτικού Προσωπικού ΕΠΑΣ ΟΑΕΔ 2015-2016
« Απάντηση #281 στις: Σεπτέμβριος 28, 2015, 07:17:24 μμ »
Η δευτεροβάθμια επιτροπή αξιολόγησης, απ' ό,τι μου είπαν, δεν εδρεύει στον ΟΑΕΔ.
Δεν ξέρω πού είναι.
Λέω να πάω αύριο στον ΟΑΕΔ, αλλά είμαι σίγουρη ότι δε θα βγει κάτι.
Προφανώς δεν υπάρχει κάποιο ελεγκτικό όργανο.
Μόνο ο Συνήγορος του Πολίτη, αλλά για μένα δεν αξίζει τον κόπο.

Πραγματικά δεν καταλαβαίνω γιατί πελαγώνεις...

Δευτεροβάθμιες επιτροπές
πχ. Ανατ. Μακεδονίας & Θράκης   https://diavgeia.gov.gr/decision/view/60%CE%A9%CE%914691%CE%A92-%CE%96%CE%9E2
Ηπείρου  https://diavgeia.gov.gr/decision/view/%CE%A87%CE%9944691%CE%A92-5%CE%9B%CE%9B

Κρήτης  https://diavgeia.gov.gr/decision/view/%CE%A9%CE%94%CE%A0%CE%924691%CE%A92-%CE%9B%CE%9B%CE%96

Μακεδονίας https://diavgeia.gov.gr/decision/view/%CE%A87%CE%A3%CE%9D4691%CE%A92-9%CE%92%CE%94

κλπ κλπ

Beati hispani, quibus vivere bibere est...

Αποσυνδεδεμένος lefkadi

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 47
    • Προφίλ
Απ: Προκήρυξη Πρόσληψης Εκπαιδευτικού Προσωπικού ΕΠΑΣ ΟΑΕΔ 2015-2016
« Απάντηση #282 στις: Σεπτέμβριος 28, 2015, 07:46:44 μμ »
Σ΄ευχαριστώ πολύ!!!

Αποσυνδεδεμένος Lasid

  • Moderator
  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 10808
  • Φύλο: Άντρας
  • ΠΕ83 ΗΛΕΚΤΡΟΛΟΓΩΝ
    • Προφίλ
Απ: Προκήρυξη Πρόσληψης Εκπαιδευτικού Προσωπικού ΕΠΑΣ ΟΑΕΔ 2015-2016
« Απάντηση #283 στις: Σεπτέμβριος 28, 2015, 08:12:22 μμ »
Αυτό ακριβώς θέλω να ρωτήσω και εγώ.
 Έχω δύο ειδικότητες, και στις δύο μου είχαν μετρήσει τα μόρια λάθος. Έκανα ένσταση για την καθε ειδικότητα ξεχωριστά, στην μια ειδικότητα ναι μεν μου προσμέτρησαν παραπάνω μόρια αλλά όχι τα σωστά, στην άλλη μου τα μείωσαν κιόλας.
Γενικά τα έχουν κάνει μαντάρα, παρόλο που η ένσταση μου ήταν σωστή και αναλυτικότατη (συν ότι η χαρτούρα και τα δικαιολογητικά μου ήταν πλήρης). Τι θα μπορούσα να κάνω από εδώ και πέρα; ξέρει κανείς στο φόρουμ;
Τι κι αν έκανα ένσταση, τι κι αν δεν έκανα. Ένα και το αυτό.
Ήθελα να ξερα, τίποτα δεν διάβασαν από 3 σελίδες ένσταση;
Πάλι λάθος είναι τα μόρια.
Ξέρει κάποιος πού μπορώ ν' απευθυνθώ για να δω πώς κρίθηκε η ένστασή μου;
Μήπως την αγνόησαν;
Ξέρω ότι οι ενστάσεις στο ΑΣΕΠ έχουν γραπτή απάντηση από την επιτροπή.
Εδώ πώς διαπιστώνουμε ότι η ένστασή μας συζητήθηκε και τους λόγους για τους οποίους απορρίφθηκε;
Το μόνο που θα μπορούσατε να κάνετε είναι να ζητήσετε εγγράφως από τη διοίκηση τον λόγο για τον οποίο αποφάσισε έτσι η δευτεροβάθμια επιτροπή αξιολόγησης! Πριν 2-3 χρόνια μου είπαν ότι είχαν πολλές ενστάσεις και δεν έστειλαν σε όλους επιστολές, όποιος όμως θέλει έγγραφη απάντηση είναι δικαίωμά του να τη λάβει.

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)

Αποσυνδεδεμένος lzdg

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 648
  • Φύλο: Άντρας
  • ΠΕ 1010110
    • Προφίλ
Απ: Προκήρυξη Πρόσληψης Εκπαιδευτικού Προσωπικού ΕΠΑΣ ΟΑΕΔ 2015-2016
« Απάντηση #284 στις: Σεπτέμβριος 28, 2015, 09:07:29 μμ »
Και σε μένα μια από τα ίδια: Αναλυτικότη ένσταση με αναφορά στο ΦΕΚ για τον τρόπο υπολογισμού της προϋπηρεσίας και αναλυτικός υπολογισμός από εμένα σε επισυναπτόμενο έγγραφο. Το αποτέλεσμα; την αγνόησαν...

Αποσυνδεδεμένος philosopher

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 94
  • Φύλο: Άντρας
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Προκήρυξη Πρόσληψης Εκπαιδευτικού Προσωπικού ΕΠΑΣ ΟΑΕΔ 2015-2016
« Απάντηση #285 στις: Σεπτέμβριος 28, 2015, 09:33:50 μμ »
Κατα την πρόσληψη υπογράφεις δεσμευτική υπεύθυνη δήλωση ανεργίας καταθέτοντας και τα αντίστοιχα δικαιολογητικά... Αν κάποιος θέλει να ρισκάρει τόσο πολύ και καταγγελθεί τότε θα υποστεί τις συνέπειες της ψευδούς δήλωσης (κατ ελάχιστο φετινό συν δύο επόμενα χρόνια αποκλεισμό)... Με ένδικα μέσα μπορείς να διεκδικήσεις και περισσότερα... Δε νομίζω να υπάρχει κανεις λογικός που σε τέτοιους πονηρούς καιρούς να ρισκάρει τέτοιες κινήσεις... ηρέμησε...
Ηρεμος ειμαι.1)  Καταρχην, συγγνωμη κιολας αλλα πριν απαντησεις δες τι ρωταει καποιος. Δεν ρωτησα αν διευθυντης παρει τον ανεργο αλλα τον ιδιωτη. Οποτε τι σχεση εχει η δεσμευτικη υπευθυνη δηλωση ανεργιας? 2) Με ποια ενδικα μεσα μπορεις να διεκδικησεις την  προσληψη σου , οταν δεν ξερεις τι σειρα εχεις στον πινακα? εγω που ειμαι δικηγορος  δεν ξερω, παρακαλω θερμα για τα φωτα σου. 3) το οτι δεν οι καιροι ειναι πονηροι και κανενας δεν ρισκαρει να κανει παρανομια και ολα λειτουργουν στην εντελεια και στην διαφανεια , δεν το σχολιαζω, το αφηνω στην κριση του κοινου, αδυνατω να το πιστεψω οτι πραγματικα το πιστευεις. Παντως αν οντως το πιστευεις σε συγχαιρω
« Τελευταία τροποποίηση: Σεπτέμβριος 28, 2015, 10:04:37 μμ από Lasid »

Αποσυνδεδεμένος Lasid

  • Moderator
  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 10808
  • Φύλο: Άντρας
  • ΠΕ83 ΗΛΕΚΤΡΟΛΟΓΩΝ
    • Προφίλ
Απ: Προκήρυξη Πρόσληψης Εκπαιδευτικού Προσωπικού ΕΠΑΣ ΟΑΕΔ 2015-2016
« Απάντηση #286 στις: Σεπτέμβριος 28, 2015, 10:11:40 μμ »
Νομίζω ότι η απάντηση στην ερώτηση γιατί δεν ξέρουμε ποιοι είναι οι άνεργοι και ποιοι οι ιδιώτες κρύβεται στο γεγονός ότι τελικά δεν είχε σημασία ποιος ήταν άνεργος και ποιος ιδιώτης την περίοδο των αιτήσεων, γιατί τελικά ερχόταν ο ιδιώτης με κάρτα ανεργίας και σου έπαιρνε τις ώρες ή κάποιος που ήταν άνεργος στις αιτήσεις, ήταν εργαζόμενος κατά τις προσλήψεις.

Συνεπώς, η υπηρεσία με βάση τα δικαιολογητικά που φέρνουν οι υποψήφιοι καθηγητές φροντίζει για την τήρηση του όρου να είναι τουλάχιστον το 30% των προσληφθέντων άνεργοι.

Αποσυνδεδεμένος porcupinetree

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 1765
  • Φύλο: Άντρας
  • Για ν αλλάξουν όλα, πρέπει να μείνουν τα ίδια...
    • Προφίλ
Απ: Προκήρυξη Πρόσληψης Εκπαιδευτικού Προσωπικού ΕΠΑΣ ΟΑΕΔ 2015-2016
« Απάντηση #287 στις: Σεπτέμβριος 28, 2015, 10:33:22 μμ »
Ηρεμος ειμαι.1)  Καταρχην, συγγνωμη κιολας αλλα πριν απαντησεις δες τι ρωταει καποιος. Δεν ρωτησα αν διευθυντης παρει τον ανεργο αλλα τον ιδιωτη. Οποτε τι σχεση εχει η δεσμευτικη υπευθυνη δηλωση ανεργιας? 2) Με ποια ενδικα μεσα μπορεις να διεκδικησεις την  προσληψη σου , οταν δεν ξερεις τι σειρα εχεις στον πινακα? εγω που ειμαι δικηγορος  δεν ξερω, παρακαλω θερμα για τα φωτα σου. 3) το οτι δεν οι καιροι ειναι πονηροι και κανενας δεν ρισκαρει να κανει παρανομια και ολα λειτουργουν στην εντελεια και στην διαφανεια , δεν το σχολιαζω, το αφηνω στην κριση του κοινου, αδυνατω να το πιστεψω οτι πραγματικα το πιστευεις. Παντως αν οντως το πιστευεις σε συγχαιρω

Σε διάβασα πολύ καλά και πίστεψα ότι αναφέρεσαι στην εξαπάτηση από υποψήφιο δηλώνοντας άνεργος όντας εργαζόμενος... Εφόσον όμως αναφέρεσαι στην παράβαση του 30% από τη διεύθυνση... δηλαδή την εξαπάτηση εκ μέρους του διευθυντή κατα της υπηρεσίας του... ε τι να πω... με την εμπειρία μου στο λέω ότι σήμερα δε θα ρίσκαρε να το κάνει ούτε για το γιο του.
Ποτέ δεν υποστήριξα ότι όλα λειτουργούν στην εντέλεια και στην διαφάνεια... Τα περιθώρια ελιγμών όμως έχουν στενέψει πολύ... Το παράπτωμα που αναφέρεις παραπάνω είναι χοντρό... Άλλα ψιλά ναι γίνονται...
Beati hispani, quibus vivere bibere est...

Αποσυνδεδεμένος philosopher

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 94
  • Φύλο: Άντρας
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Προκήρυξη Πρόσληψης Εκπαιδευτικού Προσωπικού ΕΠΑΣ ΟΑΕΔ 2015-2016
« Απάντηση #288 στις: Σεπτέμβριος 28, 2015, 10:43:17 μμ »
Νομίζω ότι η απάντηση στην ερώτηση γιατί δεν ξέρουμε ποιοι είναι οι άνεργοι και ποιοι οι ιδιώτες κρύβεται στο γεγονός ότι τελικά δεν είχε σημασία ποιος ήταν άνεργος και ποιος ιδιώτης την περίοδο των αιτήσεων, γιατί τελικά ερχόταν ο ιδιώτης με κάρτα ανεργίας και σου έπαιρνε τις ώρες ή κάποιος που ήταν άνεργος στις αιτήσεις, ήταν εργαζόμενος κατά τις προσλήψεις.

Συνεπώς, η υπηρεσία με βάση τα δικαιολογητικά που φέρνουν οι υποψήφιοι καθηγητές φροντίζει για την τήρηση του όρου να είναι τουλάχιστον το 30% των προσληφθέντων άνεργοι.
Συμφωνω lasid η διαπιστωση σου ειναι σωστη, απλα εμενα η ενσταση μου ειναι στο κατα ποσον η υπηρεσια φροντιζει για το 30% και φυσικα το κυριως ζητουμενο, δηλαδη τι εργαλειο αμυνας θα χρησιμοποιησεις οταν δεν εχεις γνωση εξαρχης της πραγματικης σου σειρας, οποτε δεν μπορεις να επικαλεστεις ουτε την σειρα σου αφου ο πινακας εγινε ενιαιος, ουτε την ανεργια σου αφου δεν ξερεις αν ο απο πανω στην σειρα ειναι ανεργος ή οχι. Με λιγα λογια επαφιεσαι στην ειλικρινεια του διευθυντη. Μα ακριβως επειδη οι καιροι ειναι πονηροι, ειναι δυνατον να επαφιομαστε στην ειλικρινεια του εκαστοτε διευθυντη? Και εστω οτι εγω δεν πιστευω τον διευθυντη και επιμενω και τον ρωταω << ο απο πανω μου ειναι ανεργος?? >>, ειμαι σιγουρος οτι θα εισπραξω την απαντηση<< ανακριση μου κανετε κυριε??>> << εγω προσελαβα τον πρωτο βασει των δικαιολογητικων του, δεν ειστε αρμοδιος εσεις να με ελεγξετε>> Και οντως δεν εχει καμια υποχρεωση να μου δωσει εξηγησεις. Ενω πριν ειχε υποχρεωση γιατι πριν με τους 2 πινακες ειχα γνωση και μπορουσα να προβαλλω αντιλογο. Καταλαβαινετε την διαφορα ? Ευχαριστω και συγγνωμη αν σας κουρασα με την επιμονη μου στο προφανες νομιζω.
« Τελευταία τροποποίηση: Σεπτέμβριος 28, 2015, 11:35:41 μμ από Lasid »

Αποσυνδεδεμένος Lasid

  • Moderator
  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 10808
  • Φύλο: Άντρας
  • ΠΕ83 ΗΛΕΚΤΡΟΛΟΓΩΝ
    • Προφίλ
Απ: Προκήρυξη Πρόσληψης Εκπαιδευτικού Προσωπικού ΕΠΑΣ ΟΑΕΔ 2015-2016
« Απάντηση #289 στις: Σεπτέμβριος 28, 2015, 11:39:52 μμ »
Ναι, καταλαβαίνω τι θες να πεις philosopher. Έχεις δίκιο, έτσι όπως το θέτεις!

Αποσυνδεδεμένος anna1979

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 5
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Προκήρυξη Πρόσληψης Εκπαιδευτικού Προσωπικού ΕΠΑΣ ΟΑΕΔ 2015-2016
« Απάντηση #290 στις: Σεπτέμβριος 29, 2015, 12:02:18 πμ »
Γνωρίζετε αν στην επιτροπή έχουν κάνει επανέλεγχο όλους τους φακέλους; Γιατί εμένα στους προσωρινούς μ'έβγαλε κανονικά και τώρα μ'έχει στους απορριπτέους. Εγώ δεν έκανα ένσταση όμως καθόλου. Είχα καταθέσει τίτλο βασικό που δεν αναφερόταν στην προκήρυξη και μπήκα στον κλάδο ΠΕ με το μεταπτυχιακό, συναφές με το αντικείμενο και μου το δέχτηκαν αρχικά.  Τώρα με βγάλανε στους απορριπτέους.

Αποσυνδεδεμένος rainbowman

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 656
    • Προφίλ
Απ: Προκήρυξη Πρόσληψης Εκπαιδευτικού Προσωπικού ΕΠΑΣ ΟΑΕΔ 2015-2016
« Απάντηση #291 στις: Σεπτέμβριος 29, 2015, 12:56:37 πμ »
Κανενας στο φορουμ δεν μου απαντησε οταν βγηκαν οι προσωρινοι πινακες  οποτε τωρα που βγηκαν οι οριστικοι νομιζω οτι δικαιουμαι να κανω για δευτερα φορα τον χαζο, χωρις καμια διαθεση παρεξηγησης, αντιθετως με στοχο παντα την διαφανεια.
Εξακολουθω να μην καταλαβαινω τωρα που βγηκαν ενιαιοι πινακες, πώς θα καταλαβαινει καποιος τι σειρα εχει στο πινακα ανεργων? Πριν με τον ξεχωριστο πινακα ανεργων  ηξερες οτι αν ησουν πρωτος στο πινακα ανεργων ειναι υποχρεωμενος ο διευθυντης να καλεσει εσενα βασει του 30 % . Τωρα με τον ενιαιο πινακα μπορει καλλιστα ο διευθυντης ( παντα μιλαμε αν ειναι ανεντιμος και θελει να βαλει καποιον δικο του) να καλεσει τον ιδιωτη , να μην του ζητησει την καρτα ανεργιας και τελειωσε η υποθεση. Και συ φιλε ανεργε δεν θα μαθεις ποτε τι εγινε. Ενω πριν ειχες την γνωση της σειρας και αν δεν σε προσλαμβανε μπορουσες να κανεις τις νομιμες διαδικασιες. Τωρα τι θα κανεις? Και τηλεφωνο να παρεις θα σου πει ο διευθυντης Κυριε μου τον πρωτο απο τον πινακα καλεσα. Μα -μου-σου-του δεν εχει.

Συνάδελφε δεν διακινδυνεύει να χάσει ο διευθυντής τη θέση του από τέτοια χαζομάρα. Με το παραμικρό τους έχουν στο τοίχο.
Όλα μαθεύονται. Εσύ αν είσαι δεύτερος και πάρει τον πρώτο είμαι σίγουρος ότι θα ψάξεις καλύτερα και από FBI.
Τίποτα δεν κρύβεται πια.

Αποσυνδεδεμένος Κοροιδο

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 411
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Απ: Προκήρυξη Πρόσληψης Εκπαιδευτικού Προσωπικού ΕΠΑΣ ΟΑΕΔ 2015-2016
« Απάντηση #292 στις: Σεπτέμβριος 29, 2015, 12:06:49 μμ »
δηλαδή την εξαπάτηση εκ μέρους του διευθυντή κατα της υπηρεσίας του... ε τι να πω... με την εμπειρία μου στο λέω ότι σήμερα δε θα ρίσκαρε να το κάνει ούτε για το γιο του.


Μην παίρνεις όρκο...

Αποσυνδεδεμένος popi76

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 76
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Προκήρυξη Πρόσληψης Εκπαιδευτικού Προσωπικού ΕΠΑΣ ΟΑΕΔ 2015-2016
« Απάντηση #293 στις: Σεπτέμβριος 29, 2015, 12:11:35 μμ »
καλημερα εχουν καλεσει κανεναν η ειναι νωρις? οι σχολες λειτουργουν?

 

Pde.gr, © 2005 - 2024

Το pde σε αριθμούς

Στατιστικά

μέλη
  • Σύνολο μελών: 32293
  • Τελευταία: HelenK
Στατιστικά
  • Σύνολο μηνυμάτων: 1159796
  • Σύνολο θεμάτων: 19212
  • Σε σύνδεση σήμερα: 554
  • Σε σύνδεση έως τώρα: 1964
  • (Αύγουστος 01, 2022, 02:24:17 μμ)
Συνδεδεμένοι χρήστες
Μέλη: 4
Επισκέπτες: 429
Σύνολο: 433

Πληροφορίες

Το PDE φιλοξενείται στη NetDynamics

Όροι χρήσης | Προφίλ | Προσωπικά δεδομένα | Υποστηρίξτε μας

Επικοινωνία >

Powered by SMF 2.0 RC4 | SMF © 2006–2010, Simple Machines LLC
TinyPortal 1.0 RC1 | © 2005-2010 BlocWeb

Δημιουργία σελίδας σε 0.069 δευτερόλεπτα. 36 ερωτήματα.