*

Αποστολέας Θέμα: Πιέσεις για αναγνώριση από τον ΔΟΑΤΑΠ των μεταπτυχιακών τίτλων - Μάιος 2015  (Αναγνώστηκε 165884 φορές)

0 μέλη και 1 επισκέπτης διαβάζουν αυτό το θέμα.

Αποσυνδεδεμένος marilou1981

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 345
  • Φύλο: Γυναίκα
  • Να πιστεύεις...
    • Προφίλ
Οπότε έτσι εξηγούνται όλα... Πήρες και την επάρκεια στην ιταλική γλώσσα όποτε είσαι μια χαρά. Ανοίγεις και φροντιστήριο ιταλικών στην τελική. Όσο για τις εργασίες στο Λευκωσίας μάθε και αυτό. Όλες περνάνε από πρόγραμμα λογοκλοπής και αν βρεθούν όμοια στοιχεία κόβεσαι στο μάθημα. Όταν δεν ξέρουμε.....καλά είναι να μην αναφέρουμε τίποτε.
Περί λογοκλοπής το επιβεβαιώνω και εγώ...
Ήμουν αυτόπτης μάρτυρας όταν δίναμε εξετάσεις πέρυσι τον Μάιο στην Αθήνα που ήρθαν συμφοιτητές οι οποίοι είχαν μηδενιστεί στην εργασία λόγω λογοκλοπής και δεν τους άφησαν να δώσουν εξετάσεις στο μάθημα. Φώναζαν, απειλούσαν αλλά βεβαίως δεν είχαν δίκιο και αποχώρησαν.
Όσο για τα μεταπτυχιακά, μην σφάζεστε βρε παιδιά. Καθένας ξέρει τον κόπο ή όχι που εχει κάνει. Εγώ προσωπικά εκτιμώ δυο συναδερφισσες οι οποίες έκαναν η μια της Βουλγαρίας και η άλλη της Ιταλίας και δεν ζητοκραύγαζαν οτι κόπιασαν ιδιαίτερα. Μάλιστα η μια είπε οτι το μεν ειναι φθηνό και η άλλη οτι το δε δεν απαιτεί πολύ δουλειά διότι η ίδια δεν εχει τον χρόνο να ασχοληθεί.
« Τελευταία τροποποίηση: Ιούλιος 31, 2015, 01:53:57 μμ από marilou1981 »

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)

Αποσυνδεδεμένος Fridadida

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 479
  • Φύλο: Γυναίκα
    • Προφίλ
Μα εδω καποιοι φαγωθηκαν να αναγνωριστουν τα δικα τους μονο ενω των αλλων οχι.επειδη διαβασαν περισσοτερο.κι εμενα εκαναν συναδελφοι μου αναγκαστικα μεταπτυχιακο ειτε στην ιταλια ειτε στην κυπρο.(και της κυπρου παρεπιπτοντως μπορουσαν να βρουν κι ετοιμες τις εργασιες).ουτε θα κατσω να βρω που το εκαναν ουτε θα τους καταγγειλω.ο καθενας κανει οτι μπορει.κι εγω της κυπρου ηθελα επειδη ηταν στα ελληνικα αλλα δεν ειχα 6000.κι εκανα της ιταλιας ειτε μ'αρεσε ειτε οχι.κι ετσι λειτουργουσε της ιταλιας με πολλαπλης επιλογης και χωρις γλωσσα.ας μην το αναγνωριζαν απο την αρχη να μην το καναμε.τωρα ομως που το εχουν αναγνωρισει σε χιλιαδες οφειλουν να το κανουν και σε εμας.
γενικα το να αλληλοσφαζομαστε ειναι βασικο χαρακτηριστικο του κλαδου μας.congrats.

Μπράβο! Ωραίες απόψεις έχεις!  Η ίδια διαβεβαιώνεις ότι πήρες ένα μεταπτυχιακό και μια επάρκεια σε μια γλώσσα που δε γνωρίζεις αλλά σου οφείλουν την αναγνώριση. ...γιατί ο καθένας κάνει ότι μπορεί! Ω ρε που πάμε...;
Τονίζω πως γνωρίζω εξαίρετος συναδέλφους με μαστερ σε Ιταλία και βουλγαρια που οι γνώσεις τους ήταν φοβερές στο αντικείμενο. Αλλά γνώριζαν τη γλώσσα στην οποία έκαναν το μάστερ και με προσωπικό κόπο διέπρεψαν. Αυτό που κάποιοι απλα το αγοράζουν δε καταλαβα!
 Αν επιτρέπεται τι ειδικότητα εχεις;

Αποσυνδεδεμένος δηιάνειρα

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 1141
    • Προφίλ
Ναι  δεν το εκρυψα.ας μην το αναγνωριζαν εξ αρχης. Αλλωστε απο σεπτεμβρη δεν θα αναγνωριζονται οποτε κατι καταφερατε.θελετε να μαζεψουμε υπογραφες για να μην δινει επαρκεια γλωσσας;συμφωνω.οπως επισης και να μην δινουν παιδαγωγικη επαρκεια τα μεταπτυχιακα που δεν περιλαμβανουν παρακολουθηση και πρακτικη σε ταξη;πραγμα αυτονοητο.ειστε μεσα;

Αποσυνδεδεμένος miki

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 218
  • Φύλο: Γυναίκα
  • :)
    • Προφίλ
Καλησπέρα και απο μένα..
Διαβάζω ώρα τις συνομιλίες σας και πραγματικά εξοργίζομαι με μερικά σχόλια..
Και εγώ έκανα της Κύπρου, σε άλλο Πανεπιστήμιο όμως όχι το Λευκωσίας και επιτρέψτε μου να έχω από πρώτο χέρι εμπειρία για το τί συνέβαινε όπως κ άλλοι συνάδελφοι εδώ μέσα. Ναι πλήρωσα, αλλά Δουλειά γίνεται πολύ καλή, δε το αγόρασα, έμαθα!!!αλλά δε θα μείνω σε αυτό..
Θα συμφωνήσω με αυτά που ειπώθηκαν σχετικά με τα μεταπτυχιακά της Ιταλίας και της Βουλγαρίας.. θεωρώ αδιανόητο να δίνονται τίτλοι μέσα σε τόσο σύντομο χρονικό διάστημα και προπάντων χωρίς να έχεις ιδέα από την ξένη γλώσσα.
Αυτό που με εξοργίζει περισσότερο είναι το γεγονός ότι μιλάμε και έχουμε να κάνουμε με παιδιά και μάλιστα ξεχωριστά παιδιά!!!
Αν μπείς σ' ένα σχολείο τι θα κάνεις? πως θα εκπαιδεύσεις αυτά τα παιδιά? πως θα τους προσφέρεις αυτό που σου ζητούν και υποτίθεται γνωρίζεις.. Λυπάμαι πολύ!!! Η Ειδική Αγωγή πάει από το κακό στο χειρότερο..
ξαφνικά όοοολοι μπορούμε να κάνουμε αυτό το τόσο δύσκολο επάγγελμα, και τρέχουμε να γίνουμε ειδικοί παιδαγωγοί.

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)

Αποσυνδεδεμένος geonipap

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 370
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Ναι  δεν το εκρυψα.ας μην το αναγνωριζαν εξ αρχης. Αλλωστε απο σεπτεμβρη δεν θα αναγνωριζονται οποτε κατι καταφερατε.θελετε να μαζεψουμε υπογραφες για να μην δινει επαρκεια γλωσσας;συμφωνω.οπως επισης και να μην δινουν παιδαγωγικη επαρκεια τα μεταπτυχιακα που δεν περιλαμβανουν παρακολουθηση και πρακτικη σε ταξη;πραγμα αυτονοητο.ειστε μεσα;
Οι φιλόλογοι οι δάσκαλοι οι μαθηματικοί και τόσες άλλες ειδικότητες...που στο πτυχίο δίνουν παιδαγωγική επάρκεια κάνουν οι φοιτητές πρακτική εξάσκηση στην τάξη...μην λέμε ότι θέλουμε.. από την στιγμή που το μεταπτυχιακό είναι στις επιστήμες αγωγής - αυτοδίκαια παίρνεις την παιδαγωγική επάρκεια.

Αποσυνδεδεμένος δηιάνειρα

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 1141
    • Προφίλ
Μιλαω για τις υπολοιπες ειδικοτητες προφανως.
τελικα κανενα νεο απο τις αναγνωρισεις εχετε;

Αποσυνδεδεμένος geonipap

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 370
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Μιλαω για τις υπολοιπες ειδικοτητες προφανως.
τελικα κανενα νεο απο τις αναγνωρισεις εχετε;
Μάλλον δεν κατάλαβες τι εννοώ...Οι ειδικότητες (ΠΕ01-ΠΕ02-ΠΕ03 ΚΤΛ) δίνουν παιδαγωγική επάρκεια χωρίς να γίνεται πρακτική άσκηση στην τάξη.. τότε γιατί να μην δίνει το μεταπτυχιακό που είναι στις επιστήμες αγωγής;; Τι σχέση έχει η ειδικότητα που έχει κάποιος με το αν θα λάβει την παιδαγωγική επάρκεια;; μην τα μπερδεύουμε!!!!

Αποσυνδεδεμένος geonipap

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 370
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Όσον αφορά τώρα το αρχικό topic κάποιος συνάδελφος επικοινώνησε με ΔΟΑΤΑΠ και του είπαν ότι υπάρχει μεγάλος φόρτος εργασίας και ότι ο Παπαβλασόπουλος θα πάει σε λίγες μέρες διακοπές..Οπότε σκούρα τα πράγματα.

Αποσυνδεδεμένος taxi

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 343
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
geonipap σου έχει εμφανίσει φάκελος πλήρης το σύστημα; Τι σου είπε ο Παπαβλασόπουλος, ότι έχεις μόνο την υπογραφή από τον πρόεδρο να αναμένεις;

Αποσυνδεδεμένος geonipap

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 370
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
geonipap σου έχει εμφανίσει φάκελος πλήρης το σύστημα; Τι σου είπε ο Παπαβλασόπουλος, ότι έχεις μόνο την υπογραφή από τον πρόεδρο να αναμένεις;
Απλά ο φάκελος μου είναι πλήρης... Δεν μίλησα με Παπαβλασόπουλο... Εσένα τι σου είπε taxis? Μάη τελείωσες και εσύ;;

Αποσυνδεδεμένος taxi

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 343
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Δεν μίλησα με τον ίδιο. Μου λένε εδώ και 3 εβδομάδες ότι η αίτησή μου είναι προς υπογραφή από τον πρόεδρο.
Το Μαη τελείωσα και εγώ... Αν τους τηλεφωνήσεις νομίζω ότι θα σου πουν σε ποιο στάδιο βρίσκεται η αίτηση.
Δεν τους έχεις τηλ;

Αποσυνδεδεμένος Maraki_math

  • Προχωρημένο μέλος
  • **
  • Μηνύματα: 195
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Όσον αφορά τώρα το αρχικό topic κάποιος συνάδελφος επικοινώνησε με ΔΟΑΤΑΠ και του είπαν ότι υπάρχει μεγάλος φόρτος εργασίας και ότι ο Παπαβλασόπουλος θα πάει σε λίγες μέρες διακοπές..Οπότε σκούρα τα πράγματα.

Διατυπώνοντας μια απλή εικασία και μόνο, νομίζω πως ο κύριος Παπαβλασόπουλος εφυγε ήδη. Συνήθως ειναι πολυ τυπικός στα μέιλ και απαντά την επόμενη μερα. Δεν είχα απάντηση σε ερώτημα μου, ούτε από την κυρία Παφλιώτη, που επίσης απαντά την επομενη. :-\

Αποσυνδεδεμένος geonipap

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 370
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Διατυπώνοντας μια απλή εικασία και μόνο, νομίζω πως ο κύριος Παπαβλασόπουλος εφυγε ήδη. Συνήθως ειναι πολυ τυπικός στα μέιλ και απαντά την επόμενη μερα. Δεν είχα απάντηση σε ερώτημα μου, ούτε από την κυρία Παφλιώτη, που επίσης απαντά την επομενη. :-\
Και αφήσανε τις αναγνωρίσεις στον έλεος (ενώ ξέρουν ότι καίγεται ο κόσμος) και πήγαν διακοπές;; τραγικό ακούγεται αυτό...

Αποσυνδεδεμένος Maraki_math

  • Προχωρημένο μέλος
  • **
  • Μηνύματα: 195
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Και αφήσανε τις αναγνωρίσεις στον έλεος (ενώ ξέρουν ότι καίγεται ο κόσμος) και πήγαν διακοπές;; τραγικό ακούγεται αυτό...

ελπίζω όχι. θα φανεί απο εβδομάδα...γιατί άλλωστε να μας λενε στα μέιλ που τους στέλνουμε πως οι πράξεις αναγνώρισης θα εκδοθούν εντός ημερων ...ας ειμαστε αισιοδοξοι!

 

Pde.gr, © 2005 - 2024

Το pde σε αριθμούς

Στατιστικά

μέλη
  • Σύνολο μελών: 32293
  • Τελευταία: HelenK
Στατιστικά
  • Σύνολο μηνυμάτων: 1159834
  • Σύνολο θεμάτων: 19212
  • Σε σύνδεση σήμερα: 538
  • Σε σύνδεση έως τώρα: 1964
  • (Αύγουστος 01, 2022, 02:24:17 μμ)
Συνδεδεμένοι χρήστες
Μέλη: 5
Επισκέπτες: 504
Σύνολο: 509

Πληροφορίες

Το PDE φιλοξενείται στη NetDynamics

Όροι χρήσης | Προφίλ | Προσωπικά δεδομένα | Υποστηρίξτε μας

Επικοινωνία >

Powered by SMF 2.0 RC4 | SMF © 2006–2010, Simple Machines LLC
TinyPortal 1.0 RC1 | © 2005-2010 BlocWeb

Δημιουργία σελίδας σε 0.097 δευτερόλεπτα. 34 ερωτήματα.