*

Αποστολέας Θέμα: Πιέσεις για αναγνώριση από τον ΔΟΑΤΑΠ των μεταπτυχιακών τίτλων - Μάιος 2015  (Αναγνώστηκε 165760 φορές)

0 μέλη και 1 επισκέπτης διαβάζουν αυτό το θέμα.

Αποσυνδεδεμένος kittoulini

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 652
  • Φύλο: Γυναίκα
    • Προφίλ
μπες στη σελιδα του δοαταπ και επελεξε εκει που λεει επικοινωνια...εκει θα βρεις ολα τα τηλεφωνα

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)

Αποσυνδεδεμένος δηιάνειρα

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 1141
    • Προφίλ
Ή με mail,απαντάνε πάντα.information_dep@doatap.gr
Κανείς δεν έχει λάβει αναγνώριση δηλαδή;

Αποσυνδεδεμένος dimitris75

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 442
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Καλημέρα σε όλους .
Προς υποβοήθηση παραθέτω τα εξής στοιχεία :
1. Απόφοιτος 27 Μαίου 2015 από Ιταλία εξ αποστάσεως (τελικές εξετάσεις) .
2. 28-05-2015 Αίτηση ΔΟΑΤΑΠ .
3. Πτυχίο από Ιταλία εκδοθέν 04-06-2015 (πάει ήδη μια εβδομάδα) το οποίο απεστάλη ΔΟΑΤΑΠ μέσω Πανεπιστημίου (άγνωστο το πότε αλλά σίγουρα μετά απο τις 04-06-2015 που εκδόθηκε .
4. Εμφάνιση στοιχείων  στο σύστημα Online στις  15-07-2015  στο οποίο εμφανίζει τα εξής στοιχεία :
α) Έλεγχος στοιχείων στις 02-06-2015 .
β) Φάκελος πλήρης στις 23-06-2015 .

Από ενημέρωση του Κυρίου Παπαβλασόπουλου (μέσω email) μου γνωρίστηκε ότι η πράξη ισοτιμίας θα είναι έτοιμη αυτή την εβδομάδα και αναμένω .

Τα συμπεράσματα δικά σας (ουδεμία διαμεσολάβηση ή γνωριμία για τα άνωθεν) .

Μακάρι να προλάβουμε όλοι τις αιτήσεις (ως τότε μόνο άγχος) .

Αποσυνδεδεμένος geonipap

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 370
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Καλημέρα σε όλους .
Προς υποβοήθηση παραθέτω τα εξής στοιχεία :
1. Απόφοιτος 27 Μαίου 2015 από Ιταλία εξ αποστάσεως (τελικές εξετάσεις) .
2. 28-05-2015 Αίτηση ΔΟΑΤΑΠ .
3. Πτυχίο από Ιταλία εκδοθέν 04-06-2015 (πάει ήδη μια εβδομάδα) το οποίο απεστάλη ΔΟΑΤΑΠ μέσω Πανεπιστημίου (άγνωστο το πότε αλλά σίγουρα μετά απο τις 04-06-2015 που εκδόθηκε .
4. Εμφάνιση στοιχείων  στο σύστημα Online στις  15-07-2015  στο οποίο εμφανίζει τα εξής στοιχεία :
α) Έλεγχος στοιχείων στις 02-06-2015 .
β) Φάκελος πλήρης στις 23-06-2015 .

Από ενημέρωση του Κυρίου Παπαβλασόπουλου (μέσω email) μου γνωρίστηκε ότι η πράξη ισοτιμίας θα είναι έτοιμη αυτή την εβδομάδα και αναμένω .

Τα συμπεράσματα δικά σας (ουδεμία διαμεσολάβηση ή γνωριμία για τα άνωθεν) .

Μακάρι να προλάβουμε όλοι τις αιτήσεις (ως τότε μόνο άγχος) .
Το θεμα ειναι με το Πανεπιστημιο Λευκωσίας τι γίνεται κ οχι με το ιταλικο. Κ σε μας εμφανιζεται ο φακελος πλήρης. Τι σημαίνει αυτό???

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)

Αποσυνδεδεμένος δηιάνειρα

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 1141
    • Προφίλ
Πλήρης σημαίνει έχει μπει και η τελική υπογραφή;Τότε επικοινωνήστε για το αν μπορείτε να στείλετε τον κούριερ να παραλάβει την αναγνώριση.Δεν μπορώ να καταλάβω που κολλάνε.Μιλάτε για αποφοίτους Μαίου τώρα, σωστά;

Αποσυνδεδεμένος dimkouk

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 90
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Συνάδελφε το tor-vergata έκανες γιατί εμένα σήμερα ο παπαβλασοπουλος μου είπε ότι υπάρχει πρόβλημα με την αναγνώριση του συγκεκριμένου μεταπτυχιακου

Αποσυνδεδεμένος dimitris75

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 442
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Ναι το Tor-Vergata .
Δυσάρεστα τα νέα που μου λές αλλά γιατί να υπάρχει πρόβλημα ?
Τυπική διαδικασία αναγνώρισης είναι αφού το έχουν ήδη αναγνωρίσει (μάλλον για το 2015-2016 που καταργείται έχει ''κόλλημα'' ).

Αποσυνδεδεμένος δηιάνειρα

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 1141
    • Προφίλ
Δεν υπάρχει πρόβλημα για αυτούς που τελείωσαν φέτος αλλά θα υπάρχει για αυτούς που έκαναν εγγραφή από τον Γενάρη και μετά.

Αποσυνδεδεμένος dimkouk

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 90
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Μου είπε πως στα δικαιολογητικά του πανεπιστημίου αναφέρεται ως ελάχιστος χρόνος φοίτησης οι 6 μήνες και δεν μπορεί να υπάρξει μεταπτυχιακο τέτοιας διαρκειας και θα πρεπει να ζητηθουν διευκρινήσεις απο το πανεπιστήμιο.Με ρώτησε προσωπικά πόσο καιρο φοιτούσα και του ανέφερα από Σεπτεμβρη μέχρι Μάη και του φάνηκαν λίγοι οι μήνες.Επειτα τον ρώτησα αν θα προλάβουμε τις ημερομηνίες των αναπληρωτών εφόσον ξεπεραστει το πρόβλημα και δεν ήταν καθησυχαστικός αλλα μου είπε να του στείλω μέηλ στο τέλος της άλλης εβδομάδας.

Αποσυνδεδεμένος δηιάνειρα

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 1141
    • Προφίλ
Και πέρσι και πρόπερσι την ίδια διάρκεια είχε και αναγνωρίστηκε κανονικά.Τα μονοετή μεταπτυχιακά ξεκινάνε Σεπτέμβριο και τελειώνουνε Ιούνιο.

Αποσυνδεδεμένος geonipap

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 370
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Το θέμα αναφέρεται αποκλειστικά για τους αποφοίτους Μαιου 2015 του Πανεπιστημίου Λευκωσίας. Οι υπόλοιπες πληροφορίες για άλλα Πανεπιστήμια καλύτερα να μπουν σε ξεχωριστό topic. Ο φάκελος πλήρης δν σημαίνει ότι έχει υπογραφεί κιόλας. Μν τρελλαθούμε.

Αποσυνδεδεμένος sixtir

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 1137
    • Προφίλ
Το θέμα αναφέρεται αποκλειστικά για τους αποφοίτους Μαιου 2015 του Πανεπιστημίου Λευκωσίας. Οι υπόλοιπες πληροφορίες για άλλα Πανεπιστήμια καλύτερα να μπουν σε ξεχωριστό topic. Ο φάκελος πλήρης δν σημαίνει ότι έχει υπογραφεί κιόλας. Μν τρελλαθούμε.
ο τίτλος δεν παραπέμπει στην Λευκωσία. Αλλάξτε τον για να μην μπερδεύεται ο κόσμος

Αποσυνδεδεμένος geonipap

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 370
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
ο τίτλος δεν παραπέμπει στην Λευκωσία. Αλλάξτε τον για να μην μπερδεύεται ο κόσμος
Ενα ακυρο κ ασχετο τοπικ ηταν μονο για το μεταπτυχιακο της Ιταλιας

Αποσυνδεδεμένος Simple

  • Προχωρημένο μέλος
  • **
  • Μηνύματα: 121
  • Do not feed the trolls...
    • Προφίλ
Καλημέρα σε όλους .
Προς υποβοήθηση παραθέτω τα εξής στοιχεία :
1. Απόφοιτος 27 Μαίου 2015 από Ιταλία εξ αποστάσεως (τελικές εξετάσεις) .
2. 28-05-2015 Αίτηση ΔΟΑΤΑΠ .
3. Πτυχίο από Ιταλία εκδοθέν 04-06-2015 (πάει ήδη μια εβδομάδα) το οποίο απεστάλη ΔΟΑΤΑΠ μέσω Πανεπιστημίου (άγνωστο το πότε αλλά σίγουρα μετά απο τις 04-06-2015 που εκδόθηκε .
4. Εμφάνιση στοιχείων  στο σύστημα Online στις  15-07-2015  στο οποίο εμφανίζει τα εξής στοιχεία :
α) Έλεγχος στοιχείων στις 02-06-2015 .
β) Φάκελος πλήρης στις 23-06-2015 .
Από ενημέρωση του Κυρίου Παπαβλασόπουλου (μέσω email) μου γνωρίστηκε ότι η πράξη ισοτιμίας θα είναι έτοιμη αυτή την εβδομάδα και αναμένω .
Τα συμπεράσματα δικά σας (ουδεμία διαμεσολάβηση ή γνωριμία για τα άνωθεν) .
Μακάρι να προλάβουμε όλοι τις αιτήσεις (ως τότε μόνο άγχος) .

Καλησπέρα Δημήτρη,
Ευχαριστούμε πολύ για τις πληροφορίες που πρόσθεσες στο θέμα μας αναφορικά με τις πιέσεις που μπορούν να ασκήσουν οι απόφοιτοι του Μαΐου του 2015 του πανεπιστημίου Λευκωσίας στον ΔΟΑΤΑΠ για αναγνώριση των μεταπτυχιακών μας τίτλων. Με τον τρόπο αυτό, τοποθέτησες ένα ακόμα όπλο στη φαρέτρα μας ώστε οι αναγνωρίσεις των τίλων μας να έρθουν σε έγκαιρο χρόνο, ειδικά για όσους είναι απόφοιτοι της κατεύθυνσης της ειδικής αγωγής. Το παρακάτω e-mail στάλθηκε από εμένα τόσο στην κ. Αλαχούζου όσο και στους κ. Παπαβλασόπουλο και κ. Παφλιώτη:

"Καλησπέρα κ. Αλαχούζου/κ. Παπαβλασόπουλε/κ.Παφλιώτη,
Ονομάζομαι ########, είμαι δάσκαλος και εργάζομαι στην Πρωτοβάθμια εκπαίδευση ως αναπληρωτής. Αποτελώ, απόφοιτο του μεταπτυχιακού προγράμματος της εξ αποστάσεως εκπαίδευσης του πανεπιστημίου Λευκωσίας, με κατεύθυνση την ειδική αγωγή. Ολοκλήρωσα τις σπουδές μου στο πανεπιστήμιο αρχές Μάιου του 2015 και στις 4 του ίδιου μήνα κατέθεσα αίτημα στον οργανισμό για την έκδοση αναγνώρισης του τίτλου μου στον Ελλαδικό χώρο. Ο αριθμός πρωτοκόλλου που μου δόθηκε είναι ο #######. Στις 30 Ιουνίου 2015 φάνηκε στην ηλεκτρονική πλατφόρμα της ιστοσελίδας του ΔΟΑΤΑΠ ότι ο φάκελός μου είναι πλήρης. Η απορία μου έγκειται στο γεγονός ότι δεν φαίνεται να έχει προχωρήσει η διαδικασία αναγνώρισης του μεταπτυχιακού μου στο διοικητικό συμβούλιο και, εν τέλει, στον πρόεδρο για υπογραφή. Τυχόν κωλυσιεργία δύναται να κοστίσει τόσο μισθολογικά όσο και στο γεγονός ότι υπάρχει περίπτωση να μην προλάβουμε τις προθεσμίες ώστε να ενταχθούμε στους πίνακες ειδικής αγωγής.
            Επιπλέον, από απόφοιτο του πανεπιστημίου Ιταλίας έχω ενημερωθεί για τα παρακάτω: «1. Απόφοιτος 27 Μαίου 2015 από Ιταλία εξ αποστάσεως (τελικές εξετάσεις). 2. 28-05-2015 Αίτηση ΔΟΑΤΑΠ. 3. Πτυχίο από Ιταλία εκδοθέν 04-06-2015 το οποίο απεστάλη ΔΟΑΤΑΠ μέσω Πανεπιστημίου. 4. Εμφάνιση στοιχείων  στο σύστημα Online στις  15-07-2015  στο οποίο εμφανίζει τα εξής στοιχεία : α) Έλεγχος στοιχείων στις 02-06-2015 . β) Φάκελος πλήρης στις 23-06-2015. Από ενημέρωση του Κυρίου Παπαβλασόπουλου (μέσω email) μου γνωρίστηκε ότι η πράξη ισοτιμίας θα είναι έτοιμη αυτή την εβδομάδα και αναμένω». Ευελπιστώ να μην τυγχάνουν διαφορετικής και ευνοϊκότερης αντιμετώπισης οι μεταπτυχιακοί τίτλοι της Ιταλίας έναντι αυτών του Πανεπιστημίου Λευκωσίας.
            Εν κατακλείδι, κ. Αλαχούζου/κ. Παπαβλασόπουλε/κ.Παφλιώτη, αναμένω την επίσημη απάντησή σας. Είμαι ενήμερος για την υποστελέχωση του οργανισμού αναφορικά με το έργο της αναγνώρισης των μεταπτυχιακών τίτλων στα παιδαγωγικά από πανεπιστήμια του εξωτερικού. Επιπλέον, αντιλαμβάνομαι τον όγκο των μεταπτυχιακών τίτλων οι οποίοι παραλήφθηκαν από τον οργανισμό τον Μάιο του 2015. Σε κάθε περίπτωση ωστόσο, αποτελεί ευθύνη του ΔΟΑΤΑΠ ώστε η διαδικασία της αναγνώρισης οποιωνδήποτε μεταπτυχιακών τίτλων να συντελείται απρόσκοπτα και αμερόληπτα, λαμβάνοντας υπόψη τις ανάγκες των εκπαιδευτικών ανεξάρτητα από το πανεπιστήμιο στο οποίο φοίτησαν.
            Ευχαριστώ, εκ των προτέρων, για το χρόνο σας".

 

Pde.gr, © 2005 - 2024

Το pde σε αριθμούς

Στατιστικά

μέλη
  • Σύνολο μελών: 32292
  • Τελευταία: johntsoum
Στατιστικά
  • Σύνολο μηνυμάτων: 1159771
  • Σύνολο θεμάτων: 19212
  • Σε σύνδεση σήμερα: 529
  • Σε σύνδεση έως τώρα: 1964
  • (Αύγουστος 01, 2022, 02:24:17 μμ)
Συνδεδεμένοι χρήστες
Μέλη: 8
Επισκέπτες: 485
Σύνολο: 493

Πληροφορίες

Το PDE φιλοξενείται στη NetDynamics

Όροι χρήσης | Προφίλ | Προσωπικά δεδομένα | Υποστηρίξτε μας

Επικοινωνία >

Powered by SMF 2.0 RC4 | SMF © 2006–2010, Simple Machines LLC
TinyPortal 1.0 RC1 | © 2005-2010 BlocWeb

Δημιουργία σελίδας σε 0.083 δευτερόλεπτα. 35 ερωτήματα.