*

Αποστολέας Θέμα: Πιέσεις για αναγνώριση από τον ΔΟΑΤΑΠ των μεταπτυχιακών τίτλων - Μάιος 2015  (Αναγνώστηκε 167963 φορές)

0 μέλη και 2 επισκέπτες διαβάζουν αυτό το θέμα.

Αποσυνδεδεμένος baxalakis

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 498
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
μόνο τα διετή με πρακτική εννοείς

Οχι υπαρχουν διετη με πρακτικη που δεν πληρουν τρα υπολοιπα κριτηρια

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)

Αποσυνδεδεμένος baxalakis

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 498
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Τι εννοείς;;

Εννοω πως τα μτπχ των ευρωπαικων πανεπιστημιων επειδη το 99% ειναι μονοετη δεν θα παιρνουν συναφεια Ισοτιμα θα ειναι αλλα το κολπο με τη συναφεια το εφηυραν για να μην μπορεσουν να κινηθουν νομικα αυτοι που θιγονται Αν και αυτο το θεμα χωραει συζητηση

Αποσυνδεδεμένος kinegiros

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 3567
    • Προφίλ
Α. Κριτήρια της συνάφειας των μεταπτυχιακών τίτλων με την Ειδική Αγωγή και Εκπαίδευση (ΕΑΕ):

  • Ο μεταπτυχιακός τίτλος σπουδών να έχει αποκτηθεί από Παιδαγωγικό Τμήμα ή Τμήμα Ανθρωπιστικών σπουδών ΑΕΙ ή ΑΤΕΙ. Τίτλοι από άλλα Τμήματα πρέπει να έχουν εκπαιδευτική εφαρμογή στην ΕΑΕ.
  • Το πρόγραμμα σπουδών να είναι 2ετές και να περιλαμβάνει πρακτική άσκηση σε δομές Ειδικής Αγωγής και Εκπαίδευσης.
  • Τα 6/8 των μαθημάτων του Προγράμματος Σπουδών να είναι σχετικά με τις κατηγορίες αναπηριών ή ειδικών εκπαιδευτικών αναγκών του νόμου 3699/2008, Άρθρο 3 ή την εκάστοτε ισχύουσα νομοθεσία για την ΕΑΕ.

Η κάλυψη των απαιτούμενων κριτηρίων που αφορούν στα έτη σπουδών, στην εξειδίκευση ανά αναπηρία, στην πρακτική άσκηση και στο εκπαιδευτικό ίδρυμα φοίτησης δύναται να οδηγούν σε προσωρινή συνάφεια με την ΕΑΕ για ένα μεταβατικό στάδιο μέχρι τις 31 Αυγούστου 2016.

« Τελευταία τροποποίηση: Αύγουστος 24, 2015, 02:59:08 πμ από kinegiros »

Αποσυνδεδεμένος δηιάνειρα

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 1141
    • Προφίλ
Τι έγινε με τις αναγνωρίσεις;Τις πήρατε όλοι;

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)

Αποσυνδεδεμένος ΑΝΝΑΒΤ

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 1204
  • Φύλο: Γυναίκα
  • Λατρεύω την εκπαίδευση 😁
    • Προφίλ
Ενημερωτικό σημείωμα

Για τις εγκυκλίους των αναπληρωτών Συναδέλφισσες , συνάδελφοι Όπως ενημερώθηκα πριν λίγο από το αρμόδιο τμήμα του υπουργείου, εστάλησαν σήμερα για δημοσίευση σε ΦΕΚ και οι τρεις εγκύκλιοι πρόσληψης αναπληρωτών (Γενικής, Ειδικής, Μουσικής). Ακυρώνεται η προηγούμενη διαδικασία και προβλέπεται προθεσμία επτά εργάσιμων ημερών, από τη δημοσίευση, για υποβολή αιτήσεων. ΠΡΟΣΟΧΗ: οι συνάδελφοι μπορούν να υποβάλλουν νέα αίτηση, να τροποποιήσουν την παλιά ή απλά να την επικαιροποιήσουν . Σε κάθε περίπτωση όμως θα πρέπει να κάνουν επικαιροποίηση της αίτησης, παίρνοντας νέο αριθμό πρωτοκόλλου, από τις Δ/νσεις Εκπαίδευσης, ακόμα κι αν δεν κάνουν καμία αλλαγή.
Ο αιρετός του ΚΥΣΠΕ Δημήτρης Μπράτης

Αντε ξανα να τρεχουμε στις Πρωτοβαθμιες-Δευτεροβαθμιες  :o


Αποσυνδεδεμένος δηιάνειρα

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 1141
    • Προφίλ
Τσάμπα τρέχαμε Αθήνα για να πάρουμε το χαρτί τελευταία στιγμή.Σήμερα μου ήρθε email ότι είναι έτοιμη η κανονική αναγνώριση.Θα έστελνα κούριερ να το πάρει και θα πήγαινα να το καταθέσω στις νέες προθεσμίες.Αλλά δεν πειράζει, με αυτούς τους άχρηστους σε δουλειά(κι έξοδα) να βρισκόμαστε....

Αποσυνδεδεμένος dimkouk

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 90
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Ηδη σχεδιάζεται προσφυγή για τη συνάφεια,γιατί να ισχυει μόνο για το συγκεκριμένο μεταπτυχιακό;

Αποσυνδεδεμένος PK

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 79
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Η συνάφεια δεν ισχύει μόνο για το συγκεκριμένο ΜΤΠ. Απλώς στο συγκεκριμένο αλλάζουν τα κριτήρια συνάφειας και μάλιστα αναδρομικά. Αποτέλεσμα άνθρωποι που το έχουν πάρει, να πρέπει να επιστρέψουν στα πανεπιστήμια και το χειρότερο να ξετρέχονται για πρακτική(την οποία οι περισσότεροι δε θα μπορούν να κάνουν λόγω υποχρεώσεων). Πρόκειται κατά τη γνώμη μου για κατάφωρη παραβίαση των ανθρωπίνων δικαιωμάτων Μπανανία κανονική!!!

Αποσυνδεδεμένος hope2015

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 2
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Σχετικά με τις αναγνωρίσεις... Πληροφορίες λένε ότι την Παρασκευή έφτασαν στον αριθμό πρωτοκόλλου 17900. Επιβεβαιώνεται κάτι τέτοιο? Μπορεί κάποιος να δώσει κάποια πληροφορία?

Αποσυνδεδεμένος marilou1981

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 345
  • Φύλο: Γυναίκα
  • Να πιστεύεις...
    • Προφίλ
Τσάμπα τρέχαμε Αθήνα για να πάρουμε το χαρτί τελευταία στιγμή.Σήμερα μου ήρθε email ότι είναι έτοιμη η κανονική αναγνώριση.Θα έστελνα κούριερ να το πάρει και θα πήγαινα να το καταθέσω στις νέες προθεσμίες.Αλλά δεν πειράζει, με αυτούς τους άχρηστους σε δουλειά(κι έξοδα) να βρισκόμαστε....
Να το παρεις και να το καταθέσεις τώρα!!!!
Δεν ξέρεις τι μπορεί να αλλάξει. Αργότερα μπορει να το μετανιώςεις.
Μην το σκέφτεσαι ελαφρά την καρδίαν...

Αποσυνδεδεμένος δηιάνειρα

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 1141
    • Προφίλ
Έχω καταθέσει την Δευτέρα την προσωρινή αναγνώριση.Πρέπει να τους καταθέσω και την κανονική τώρα;
Εγώ είχα αρ.πρωτ. κοντά στο 17000 και σήμερα μου έστειλαν email ότι είναι έτοιμη η αναγνώριση.

Αποσυνδεδεμένος marilou1981

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 345
  • Φύλο: Γυναίκα
  • Να πιστεύεις...
    • Προφίλ
Έχω καταθέσει την Δευτέρα την προσωρινή αναγνώριση.Πρέπει να τους καταθέσω και την κανονική τώρα;
Εγώ είχα αρ.πρωτ. κοντά στο 17000 και σήμερα μου έστειλαν email ότι είναι έτοιμη η αναγνώριση.
Γνωμη μου ειναι να το κάνεις για να είσαι εντάξει 100%. Μην έχεις εμπιστοσύνη.

Αποσυνδεδεμένος hope2015

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 2
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Ευχαριστώ dihaneira για την απάντηση. Αλλά συνάδελφοι, μήπως γνωρίζει κάποιος για πότε είναι  το επόμενο συμβούλιο αναγνώρισης? Έχω αριθμό πρωτ. 19000. Να ελπίζω?

Αποσυνδεδεμένος premnt017

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 497
  • Φύλο: Γυναίκα
    • Προφίλ
Ενημερωτικό σημείωμα

Για τις εγκυκλίους των αναπληρωτών Συναδέλφισσες , συνάδελφοι Όπως ενημερώθηκα πριν λίγο από το αρμόδιο τμήμα του υπουργείου, εστάλησαν σήμερα για δημοσίευση σε ΦΕΚ και οι τρεις εγκύκλιοι πρόσληψης αναπληρωτών (Γενικής, Ειδικής, Μουσικής). Ακυρώνεται η προηγούμενη διαδικασία και προβλέπεται προθεσμία επτά εργάσιμων ημερών, από τη δημοσίευση, για υποβολή αιτήσεων. ΠΡΟΣΟΧΗ: οι συνάδελφοι μπορούν να υποβάλλουν νέα αίτηση, να τροποποιήσουν την παλιά ή απλά να την επικαιροποιήσουν . Σε κάθε περίπτωση όμως θα πρέπει να κάνουν επικαιροποίηση της αίτησης, παίρνοντας νέο αριθμό πρωτοκόλλου, από τις Δ/νσεις Εκπαίδευσης, ακόμα κι αν δεν κάνουν καμία αλλαγή.
Ο αιρετός του ΚΥΣΠΕ Δημήτρης Μπράτης

Αντε ξανα να τρεχουμε στις Πρωτοβαθμιες-Δευτεροβαθμιες  :o

Δουλειά δεν είχαμε και δουλειά βρήκαμε....

 

Pde.gr, © 2005 - 2024

Το pde σε αριθμούς

Στατιστικά

μέλη
  • Σύνολο μελών: 32326
  • Τελευταία: Maria Eirini
Στατιστικά
  • Σύνολο μηνυμάτων: 1161662
  • Σύνολο θεμάτων: 19232
  • Σε σύνδεση σήμερα: 487
  • Σε σύνδεση έως τώρα: 1964
  • (Αύγουστος 01, 2022, 02:24:17 μμ)
Συνδεδεμένοι χρήστες
Μέλη: 12
Επισκέπτες: 470
Σύνολο: 482

Πληροφορίες

Το PDE φιλοξενείται στη NetDynamics

Όροι χρήσης | Προφίλ | Προσωπικά δεδομένα | Υποστηρίξτε μας

Επικοινωνία >

Powered by SMF 2.0 RC4 | SMF © 2006–2010, Simple Machines LLC
TinyPortal 1.0 RC1 | © 2005-2010 BlocWeb

Δημιουργία σελίδας σε 0.14 δευτερόλεπτα. 31 ερωτήματα.