*

Αποστολέας Θέμα: Φορολογική Δήλωση και Ι.ΝΕ.ΔΙ.ΒΙ.Μ  (Αναγνώστηκε 20114 φορές)

0 μέλη και 1 επισκέπτης διαβάζουν αυτό το θέμα.

Αποσυνδεδεμένος jak_13

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 6831
  • Φύλο: Άντρας
  • Πάντα με χαμόγελο!!!
    • Προφίλ
Απ: Φορολογική Δήλωση και Ι.ΝΕ.ΔΙ.ΒΙ.Μ
« Απάντηση #14 στις: Ιούνιος 26, 2015, 09:26:45 μμ »

Σωστά...
Έμαθα πως ο άνθρωπος δικαιούται να κοιτά τον άλλον από ψηλά
μόνο όταν πρέπει να τον βοηθήσει να σηκωθεί!

Gabriel Garcia Marquez

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)
Απ: Φορολογική Δήλωση και Ι.ΝΕ.ΔΙ.ΒΙ.Μ
« Δημοσιεύτηκε: Σήμερα στις 08:49:51 »

Αποσυνδεδεμένος pipis75

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 350
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Φορολογική Δήλωση και Ι.ΝΕ.ΔΙ.ΒΙ.Μ
« Απάντηση #15 στις: Ιούνιος 26, 2015, 10:15:45 μμ »
Σας φέρνω καλά νέα! Κάντε οριστική δήλωση! Την παρακράτηση την παίρνετε πίσω! Αρχές Ιούνη μου έβγαζε να πληρώσω 80. Τώρα μου βγάζει ότι παίρνω πίσω 260. Άργησαν αλλά το έκαναν το καλό. Απλά δεν γράφουν συγκεκριμένη ημερομηνία πληρωμής της επιστροφής. Λογικά θα είναι εντός Ιουλίου.
Τα παραπάνω ισχύουν μάλλον για εισόδημα πραγματικό έως 6000 και τεκμαρτό έως 9500, ό,τι ίσχυε και πέρυσι δηλαδή.
Όσοι έχετε ήδη κάνει οριστική την πατήσατε. Θα πρέπει να πάτε στην εφορία να κάνετε τροποποιητική και τα λεφτά θα τα πάρετε τα Χριστούγεννα περίπου.
« Τελευταία τροποποίηση: Ιούνιος 26, 2015, 10:18:42 μμ από pipis75 »

Αποσυνδεδεμένος sikaz

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 45
  • Φύλο: Άντρας
  • Qui recherche la lune, ne voit pas les étoiles
    • Προφίλ
Απ: Φορολογική Δήλωση και Ι.ΝΕ.ΔΙ.ΒΙ.Μ
« Απάντηση #16 στις: Ιούνιος 26, 2015, 11:48:17 μμ »
pipis75 καταλαβαίνεις ότι τρέμω να πατήσω οριστική υποβολή.. και απ'ότι γνωρίζω ..δεν είναι για πολλά πολλά πειράματα το taxis. Ήδη έχω κάνει 2 προσπάθειες..

peris_PE19

  • Επισκέπτης
Απ: Φορολογική Δήλωση και Ι.ΝΕ.ΔΙ.ΒΙ.Μ
« Απάντηση #17 στις: Ιούνιος 27, 2015, 12:19:56 πμ »
επιβεβαιώνω τον pipis75. Υπέβαλα πριν λίγο την δήλωση, είμαι και εγώ παρόμοια περίπτωση (με κωδικους 403-404), όσα έγραψα προηγουμένως ίσχυαν για πέρισυ. Φέτος όλο το ποσο προστίθεται στα μισθωτά εισοδηματα. Στην εκαθάριση δεν βλέπω αυτοτελή φορολόγηση.
sikaz προχώρα

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)
Απ: Φορολογική Δήλωση και Ι.ΝΕ.ΔΙ.ΒΙ.Μ
« Δημοσιεύτηκε: Σήμερα στις 08:49:51 »

Αποσυνδεδεμένος dimocri

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 14
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Φορολογική Δήλωση και Ι.ΝΕ.ΔΙ.ΒΙ.Μ
« Απάντηση #18 στις: Ιούνιος 27, 2015, 12:21:21 πμ »

http://www.taxheaven.gr/laws/circular/view/id/21162

Στο link αυτό τα εξηγεί όλα καταπληκτικά.Ως εισόδημα 6.000 ευρώ και τεκμαρτό 9.500 ευρώ  αντιμετωπίζονται φορολογικά, για λόγους φορολογικής δικαιοσύνης, ως εισόδημα από μισθούς-συντάξεις υπολογιζόμενου του ποσού της μείωσης φόρου των 2.100 ευρώ και χωρίς να βεβαιώνεται προκαταβολή επόμενου έτους».

------
Μπορείτε ανοίγοντας το link να διαβάσετε από το
Γ. Φορολογική αντιμετώπιση των περιστασιακά ή ευκαιριακά απασχολουμένων, εφόσον δεν είναι επιτηδευματίες και της διαφοράς πραγματικού εισοδήματος τους και τεκμηρίων με βάση τις νέες ρυθμίσεις του ν. 4330/2015.
και μετά.Αναλύει τα πάντα.


peris_PE19

  • Επισκέπτης
Απ: Φορολογική Δήλωση και Ι.ΝΕ.ΔΙ.ΒΙ.Μ
« Απάντηση #19 στις: Ιούνιος 27, 2015, 12:36:06 πμ »
http://www.taxheaven.gr/laws/circular/view/id/21162

Στο link αυτό τα εξηγεί όλα καταπληκτικά.Ως εισόδημα 6.000 ευρώ και τεκμαρτό 9.500 ευρώ  αντιμετωπίζονται φορολογικά, για λόγους φορολογικής δικαιοσύνης, ως εισόδημα από μισθούς-συντάξεις υπολογιζόμενου του ποσού της μείωσης φόρου των 2.100 ευρώ και χωρίς να βεβαιώνεται προκαταβολή επόμενου έτους».

------
Μπορείτε ανοίγοντας το link να διαβάσετε από το
Γ. Φορολογική αντιμετώπιση των περιστασιακά ή ευκαιριακά απασχολουμένων, εφόσον δεν είναι επιτηδευματίες και της διαφοράς πραγματικού εισοδήματος τους και τεκμηρίων με βάση τις νέες ρυθμίσεις του ν. 4330/2015.
και μετά.Αναλύει τα πάντα.
έχεις δίκιο. πέρυσι είχα εισόδημα από τέτοιες υπηρεσίες πάνω από 6.000

Αποσυνδεδεμένος sikaz

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 45
  • Φύλο: Άντρας
  • Qui recherche la lune, ne voit pas les étoiles
    • Προφίλ
Απ: Φορολογική Δήλωση και Ι.ΝΕ.ΔΙ.ΒΙ.Μ
« Απάντηση #20 στις: Ιούνιος 27, 2015, 02:19:45 μμ »
Επιβεβαιώνω τον pipis75 και peris_PE19. Έκανα οριστική υποβολή και όλα οκ. Σας ευχαριστώ.
Τελικά, πράγματι, όποιος βιάζεται σκοντάφτει! Ελπίζω να μη ταλαιπωρηθούν όσοι θα πρέπει να κάνουν τροποποιητική για τους κωδικούς 403 404

Αποσυνδεδεμένος Gwgaki

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 530
  • Φύλο: Γυναίκα
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Φορολογική Δήλωση και Ι.ΝΕ.ΔΙ.ΒΙ.Μ
« Απάντηση #21 στις: Ιούλιος 04, 2015, 04:53:15 μμ »
Έχω καταμπερδευτεί και το μυαλό μου λόγω ημερών δεν πολυλειτουργεί, οπότε ζητώ τη βοήθειά σας: για όσους θα πληρωθούν με  ΑΕΔ τι ισχύει; Θα δηλώσουμε κάτι στη φορολογική μας δήλωση;;; Αφού δεν έχουμε πάρει τίποτα...!

Αποσυνδεδεμένος evikdvm

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 316
  • Φύλο: Γυναίκα
    • Προφίλ
Απ: Φορολογική Δήλωση και Ι.ΝΕ.ΔΙ.ΒΙ.Μ
« Απάντηση #22 στις: Ιούλιος 09, 2015, 02:54:01 μμ »
Έχω καταμπερδευτεί και το μυαλό μου λόγω ημερών δεν πολυλειτουργεί, οπότε ζητώ τη βοήθειά σας: για όσους θα πληρωθούν με  ΑΕΔ τι ισχύει; Θα δηλώσουμε κάτι στη φορολογική μας δήλωση;;; Αφού δεν έχουμε πάρει τίποτα...!

Στην φορολογική δήλωση δηλώνεις τα εισοδήματα του 2014. Αυτά που πληρώθηκες μέσα στο 2014.
Αν σου χρωστάνε χρήματα που δούλεψες το 2014, αυτά δεν δηλώνονται.
Το σημαντικό είναι να συνεννοηθείς με τον λογιστή σου.
Αυτός θα σου κάνει την φορολογική δήλωση, εκτός αν είσαι λογίστρια.

Αποσυνδεδεμένος Gwgaki

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 530
  • Φύλο: Γυναίκα
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Φορολογική Δήλωση και Ι.ΝΕ.ΔΙ.ΒΙ.Μ
« Απάντηση #23 στις: Ιούλιος 09, 2015, 03:09:49 μμ »
Στην φορολογική δήλωση δηλώνεις τα εισοδήματα του 2014. Αυτά που πληρώθηκες μέσα στο 2014.
Αν σου χρωστάνε χρήματα που δούλεψες το 2014, αυτά δεν δηλώνονται.
Το σημαντικό είναι να συνεννοηθείς με τον λογιστή σου.
Αυτός θα σου κάνει την φορολογική δήλωση, εκτός αν είσαι λογίστρια.

Ευχαριστώ!

Αποσυνδεδεμένος bloodymary195

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 317
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Φορολογική Δήλωση και Ι.ΝΕ.ΔΙ.ΒΙ.Μ
« Απάντηση #24 στις: Ιούλιος 27, 2015, 07:27:04 μμ »
Γενικά την εφορία την ενδιαφέρει πότε πας ταμείο. Η φετινή δήλωση περιλαμβάνει τα του 2014, οπότε δηλώνεις για όσα έχεις ήδη πληρωθεί από το ΙΝΕΔΙΒΙΜ. Τώρα κάτι σχετικά με την επιστροφή φόρου. Όλοι εσείς που γράφετε ότι το θέμα τακτοποιήθηκε εννοείτε ότι δεν υπάρχει πλέον αυτό το 26% της φορολόγησης ή ότι πήρατε την περιβόητη επιστροφή της παρακράτησης δηλαδή των 90€; Εγώ είμαι στην ίδια κατηγορία και έχω κάνει ήδη την δήλωσή μου και η φοροτεχνικός μου είπε ότι αυτά μάλλον δεν θα τα πάρω. Προφανώς και θα το ψάξω αλλά οποιαδήποτε άλλη πληροφορία υπάρχει είναι καλοδεχούμενη.

Αποσυνδεδεμένος sikaz

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 45
  • Φύλο: Άντρας
  • Qui recherche la lune, ne voit pas les étoiles
    • Προφίλ
Απ: Φορολογική Δήλωση και Ι.ΝΕ.ΔΙ.ΒΙ.Μ
« Απάντηση #25 στις: Ιούλιος 28, 2015, 02:12:44 μμ »
Γενικά την εφορία την ενδιαφέρει πότε πας ταμείο. Η φετινή δήλωση περιλαμβάνει τα του 2014, οπότε δηλώνεις για όσα έχεις ήδη πληρωθεί από το ΙΝΕΔΙΒΙΜ. Τώρα κάτι σχετικά με την επιστροφή φόρου. Όλοι εσείς που γράφετε ότι το θέμα τακτοποιήθηκε εννοείτε ότι δεν υπάρχει πλέον αυτό το 26% της φορολόγησης ή ότι πήρατε την περιβόητη επιστροφή της παρακράτησης δηλαδή των 90€; Εγώ είμαι στην ίδια κατηγορία και έχω κάνει ήδη την δήλωσή μου και η φοροτεχνικός μου είπε ότι αυτά μάλλον δεν θα τα πάρω. Προφανώς και θα το ψάξω αλλά οποιαδήποτε άλλη πληροφορία υπάρχει είναι καλοδεχούμενη.

Αυτό ακριβώς. Δεν υπάρχει πλέον και προς το παρόν αυτό το 26%. Το μόνο που μένει πλέον είναι να δούμε την επιστροφή της παρακράτησης.. στο τραπεζικό μας λογαριασμό.
Η επιστροφή είναι διαφορετική για το καθένα, ανάλογα με τα δεδουλευμένα. Για εσένα υποθέτω είναι 90, για κάποιον άλλον μπορεί να είναι 400!
Ο λόγος που η φοροτεχνικός σου είπε κάτι τέτοιο είναι ίσως επειδή σου έκανε τη δήλωση ΠΡΙΝ την εξαφάνιση του 26%. Η επειδή υποθέτω το πιστωτικό υπόλοιπο σου συμψηφίζεται με άλλες οφειλές σου προς την υπηρεσία και έτσι είστε πάτσι! Όλα αυτά είναι υποθέσεις φυσικά

Αποσυνδεδεμένος rnikola

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 279
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Φορολογική Δήλωση και Ι.ΝΕ.ΔΙ.ΒΙ.Μ
« Απάντηση #26 στις: Ιούλιος 28, 2015, 02:54:28 μμ »
Ο λογιστης μου ειπε πως για να μην φορολογηθω με 26%, θα πρεπει το ΙΝΕΔΙΒΙΜ να μου ξαναστειλει το αρχειο των βεβαιωσεων με τον κωδικο 4(κλιμακα μισθωτων) και οχι με τον κωδικο 10 που ειναι τωρα. Παιρνω τηλ στο ΙΝΕΔΙΒΙΜ και δεν απανταει κανεις....  :-\
Και εσεις την ιδια διαδικασια κανατε; μηπως ο λογιστης μου πρεπει να κανει κατι αλλο; οποιος ξερει και μπορει ας με βοηθησει..... :-\

Αποσυνδεδεμένος bloodymary195

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 317
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Φορολογική Δήλωση και Ι.ΝΕ.ΔΙ.ΒΙ.Μ
« Απάντηση #27 στις: Ιούλιος 28, 2015, 02:58:11 μμ »
Προσωπικά, θα επικοινωνήσω άμεσα με την φοροτεχνικό μου και ό,τι μάθω θα σας το πω. Ευχαριστώ για όλες τις πληροφορίες. Τα χρήματα αυτά τα έχουμε δουλέψει και αν τα δικαιούμαστε γιατί να τους τα χαρίσουμε.

 

Pde.gr, © 2005 - 2024

Το pde σε αριθμούς

Στατιστικά

μέλη
  • Σύνολο μελών: 32293
  • Τελευταία: HelenK
Στατιστικά
  • Σύνολο μηνυμάτων: 1159859
  • Σύνολο θεμάτων: 19213
  • Σε σύνδεση σήμερα: 590
  • Σε σύνδεση έως τώρα: 1964
  • (Αύγουστος 01, 2022, 02:24:17 μμ)
Συνδεδεμένοι χρήστες
Μέλη: 11
Επισκέπτες: 590
Σύνολο: 601

Πληροφορίες

Το PDE φιλοξενείται στη NetDynamics

Όροι χρήσης | Προφίλ | Προσωπικά δεδομένα | Υποστηρίξτε μας

Επικοινωνία >

Powered by SMF 2.0 RC4 | SMF © 2006–2010, Simple Machines LLC
TinyPortal 1.0 RC1 | © 2005-2010 BlocWeb

Δημιουργία σελίδας σε 0.078 δευτερόλεπτα. 34 ερωτήματα.