*

Αποστολέας Θέμα: Αναπληρωτές ΠΕ70 2015-16  (Αναγνώστηκε 350722 φορές)

0 μέλη και 1 επισκέπτης διαβάζουν αυτό το θέμα.

Αποσυνδεδεμένος Marilou!

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 547
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Αναπληρωτές ΠΕ70 2015-16
« Απάντηση #1260 στις: Οκτώβριος 15, 2015, 09:20:09 πμ »
Καλημέρα  υπάρχει περίπτωση να γίνουν άλλες προσλήψεις απο βδομάδα ; Ο φίλης μίλησε για 14.000 προσλήψεις μεχρι τέλος του μήνα .. Μας έμεινε μια μιση εβδομάδα για να τελειωσει ο μήνας !

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)
Απ: Αναπληρωτές ΠΕ70 2015-16
« Δημοσιεύτηκε: Σήμερα στις 16:40:36 »

Αποσυνδεδεμένος Sofaki

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 512
  • Φύλο: Γυναίκα
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Αναπληρωτές ΠΕ70 2015-16
« Απάντηση #1261 στις: Οκτώβριος 15, 2015, 11:52:51 πμ »
καλημερα συναδελφοι...φετος πρωτη φορα γραφω...δεν ειχα χρονο...ελπιζω να μην ειναι αληθεια αυτο που ειπατε για το ζεπ της κ.μακεδονιας...τον καψαλακη παλιοτερα τον εμπιστευομουν....αλλα τωρα δεν εχει προσβαση...αν ισχυε κατι τετοιο δε θα το ελεγε και ο μπρατης?



Αποσυνδεδεμένος Marilou!

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 547
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Αναπληρωτές ΠΕ70 2015-16
« Απάντηση #1262 στις: Οκτώβριος 15, 2015, 01:30:51 μμ »
Αυτο για τα ζεπ θα μπορούσαμε να το μάθουμε απο τις πρωτοβάθμιες κ Μακεδονίας αν πάρουμε ενα τηλ .. Εγω θα ρωτήσω για την θεσσαλονικη

Αποσυνδεδεμένος chkiakou

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 14
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Αναπληρωτές ΠΕ70 2015-16
« Απάντηση #1263 στις: Οκτώβριος 15, 2015, 03:23:51 μμ »
Και εγώ θέλω να πιστέψω το αντίθετο για τα ζεπ γιατί σε χθεσινή συνομιλία μαζί του ήταν σίγουρος ότι θα μειωθούν πιστώσεις και για κεντρική Μακεδονία.Τον ρώτησα γιατί τα ζεπ στη Θεσσαλονίκη αφορούν και σε εμένα όπως και σε πολλούς συναδέλφους που προσπεράστηκαν.Σήμερα σε ανάρτηση του ίδιου έλεγε ότι υπάρχουν 460 πιστώσεις για τάξεις υποδοχής αφού πρώτα οριστούν ποιες τάξεις θα λειτουργήσουν. Μακάρι να διαψευστεί.Δεν το έστειλα για να πανικοβάλλω αλλά για να ξεκαθαρίσω. Αν μάθετε κάτι νεότερο θα ήταν βοηθητικό να το πείτε.Επίσης, όταν του είπα ότι δεν υπάρχει κάπου γραμμένο μου είπε ότι ο Φίλης το λέει από την αρχή .Και ψάχνω να δω πότε είπε για κεντρική Μακεδονία αλλά πουθενά.Εγώ έχω διαβάσει για Δυτική Μακεδονία,Αττική και νότιο Αιγαίο που είναι απαράδεκτο πάλι.

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)
Απ: Αναπληρωτές ΠΕ70 2015-16
« Δημοσιεύτηκε: Σήμερα στις 16:40:36 »

Αποσυνδεδεμένος stelma

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 592
  • Έχω αφίσα τον διευθυντή μου!
    • Προφίλ
Απ: Αναπληρωτές ΠΕ70 2015-16
« Απάντηση #1264 στις: Οκτώβριος 15, 2015, 04:08:09 μμ »
Παιδιά, ο Μπράτης έβγαλε τον προγραμματισμό προσλήψεων από εδώ κ πέρα. Δεν μπορώ να μπω από εδώ στο fb, αλλά με λίγα λόγια ελεγε ότι η ΠΕ μόνο ΖΕΠ (450), β κ γ΄φασεις παράλληλης που έχουν ήδη προγραμματιστεί (750), ΕΑΕΠ (650)και γ φαση δασκαλων -νηπιαγωγων (400) που δεν ξερουν πότε θα γίνει και ό,τι δώσουν από τις 2000 κρατικού που ζητήθηκαν. Όποιος μπορεί, ας το παραθέσει κ εδώ. Επίσης είπε ότι το ΕΣΠΑ είναι μέχρι το 2020, αλλά οι περιφέρειες Αττικής, Δυτ. Μακεδονίας κ Νοτ. Αιγαίου δεν έχουν πιστώσεις παρά μόνο για την παράλληλη.

Αποσυνδεδεμένος Marilou!

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 547
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Αναπληρωτές ΠΕ70 2015-16
« Απάντηση #1265 στις: Οκτώβριος 15, 2015, 04:56:43 μμ »
Και εγώ θέλω να πιστέψω το αντίθετο για τα ζεπ γιατί σε χθεσινή συνομιλία μαζί του ήταν σίγουρος ότι θα μειωθούν πιστώσεις και για κεντρική Μακεδονία.Τον ρώτησα γιατί τα ζεπ στη Θεσσαλονίκη αφορούν και σε εμένα όπως και σε πολλούς συναδέλφους που προσπεράστηκαν.Σήμερα σε ανάρτηση του ίδιου έλεγε ότι υπάρχουν 460 πιστώσεις για τάξεις υποδοχής αφού πρώτα οριστούν ποιες τάξεις θα λειτουργήσουν. Μακάρι να διαψευστεί.Δεν το έστειλα για να πανικοβάλλω αλλά για να ξεκαθαρίσω. Αν μάθετε κάτι νεότερο θα ήταν βοηθητικό να το πείτε.Επίσης, όταν του είπα ότι δεν υπάρχει κάπου γραμμένο μου είπε ότι ο Φίλης το λέει από την αρχή .Και ψάχνω να δω πότε είπε για κεντρική Μακεδονία αλλά πουθενά.Εγώ έχω διαβάσει για Δυτική Μακεδονία,Αττική και νότιο Αιγαίο που είναι απαράδεκτο πάλι.

Δε θελω μα πανικόβαλω  βέβαια ειμαι η πρωτη που πανικοβάλλεται γιατι εχω βάλει μονο 2 περιοχές κεντρική Μακεδονία .. Αλλα αν δούμε μεχρι τωρα τις προσλήψεις δεν πήρανε ουτε έναν στη κεντρική Μακεδονία .. Και αναρωτιωνουνα γιατι ουτε έναν ;ενώ εχει τόσα κενά .. Βέβαια στην παράλληλη που ειναι ΕΣΠΑ στη δυτικη Μακεδονία πηρε ..

Αποσυνδεδεμένος vvaso

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 55
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Αναπληρωτές ΠΕ70 2015-16
« Απάντηση #1266 στις: Οκτώβριος 15, 2015, 05:10:10 μμ »
Παιδιά, εγώ διαβάζοντας τη σημερινή ανακοίνωση του Μπράτη καταλαβαίνω ότι θα τρέξει πρώτα η παράλληλη και μετά το ζεπ.
Εσείς τί λέτε; Και επίσης τι σημαίνει οτι δεν έχουν ακόμα ιδρυθεί οι τάξεις ζεπ;;;;;  ??? ??? ???

Αποσυνδεδεμένος RosaSer

  • Προχωρημένο μέλος
  • **
  • Μηνύματα: 127
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Αναπληρωτές ΠΕ70 2015-16
« Απάντηση #1267 στις: Οκτώβριος 15, 2015, 05:49:04 μμ »
Ούτε εγώ το καταλαβαίνω, τα ΖΕΠ απευθύνονται όσο γνωρίζω σε μεταναστάκια και Ρομά και το ποσοστό τους στα σχολεία... ίσως ακόμα να μην έχουν συλλεχθεί τα στοιχεία... Μόνο αν αποκλείεται λόγω ΕΣΠΑ η Αττική, που έχει τα μεγαλύτερα ποσοστά οπότε ψάχνουν να δουν που να τα δώσουν...

Αποσυνδεδεμένος chrisak

  • Προχωρημένο μέλος
  • **
  • Μηνύματα: 110
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Αναπληρωτές ΠΕ70 2015-16
« Απάντηση #1268 στις: Οκτώβριος 15, 2015, 05:59:25 μμ »
Καλησπέρα και από εμένα.Υπομονή σε όλους εμάς που περιμένουμε ακόμα...Μου φαίνεται πολύ αισιόδοξο να γίνει η φάση των ΖΕΠ την άλλη βδομάδα (όπως λένε οι Αναπληρωτές Δάσκαλοι).Εσείς πώς το βλέπετε?
Από την άλλη,δεν νομίζω ότι η Κεντρική Μακεδονία θα αποκλειστεί.Θεωρώ ότι δεν πήραν στην γενική αγωγή γιατί ισχυρίζονται ότι δεν υπάρχουν κενά.

Αποσυνδεδεμένος Marilou!

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 547
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Αναπληρωτές ΠΕ70 2015-16
« Απάντηση #1269 στις: Οκτώβριος 15, 2015, 06:04:05 μμ »
Κι όμως υπάρχουν κενά και μάλιστα στη β Θεσσαλονίκης υπάρχουν πανω απο 100 λειτουργικά κενά δασκάλων !!! Ετσι ελεγε στην ιστοσελίδα της πρωτοβάθμιας τους . Δε ξερω παράλληλη πηρε όμως νομιζω .. Ποιος θα πρέπει να ρωτήσουμε για να μας το ξεκαθαρίσει αυτο με τη κεντρική Μακεδονία και το ΕΣΠΑ .. ;

Αποσυνδεδεμένος vvaso

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 55
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Αναπληρωτές ΠΕ70 2015-16
« Απάντηση #1270 στις: Οκτώβριος 15, 2015, 06:05:58 μμ »
Παράθεση
Καλησπέρα και από εμένα.Υπομονή σε όλους εμάς που περιμένουμε ακόμα...Μου φαίνεται πολύ αισιόδοξο να γίνει η φάση των ΖΕΠ την άλλη βδομάδα (όπως λένε οι Αναπληρωτές Δάσκαλοι).Εσείς πώς το βλέπετε?
Από την άλλη,δεν νομίζω ότι η Κεντρική Μακεδονία θα αποκλειστεί.Θεωρώ ότι δεν πήραν στην γενική αγωγή γιατί ισχυρίζονται ότι δεν υπάρχουν κενά.

Έτσι έλεγαν οι αναπληρωτές δάσκαλοι μέχρι και πριν από δύο μέρες. Ξαφνικά δεν ανακοινώνει κανείς ακριβείς ημερομηνίες και ειδικά για το ζεπ μασάνε τα λόγια τους. Ούτε καν οι αιρετοί γνωρίζουν κάτι συγκεκριμένο (επικοινώνησα ήδη με δύο). Πιστεύω οτι η επόμενη εξέλιξη θα είναι η β' φάση παράλληλης. Αλλά πότε;;;;

Αποσυνδεδεμένος stelma

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 592
  • Έχω αφίσα τον διευθυντή μου!
    • Προφίλ
Απ: Αναπληρωτές ΠΕ70 2015-16
« Απάντηση #1271 στις: Οκτώβριος 15, 2015, 06:08:08 μμ »
Κάθε χρόνο προηγείται μία διαδικασία προκειμένου να στείλουν οι δ/ντες τα απαραίτητα έγγραφα για να ιδρυθεί το τμήμα ΖΕΠ στο σχολείο τους. Κάθε χρόνο αυτή η διαδικασία αποδεικνύεται πολύ πιο χρονοβόρα -χωρίς λόγο κατά τη γνώμη μου- απ' ότι υπολόγιζαν με αποτέλεσμα να τρενάρονται τα ΖΕΠ μέχρι ακόμη κ τον Δεκέμβρη. Πριν 2 ημέρες η σελίδα ΑΝΑΠΛΗΡΩΤΕΣ ΔΑΣΚΑΛΟΙ έδωσε την πληροφορία ότι αυτές οι διαδικασίες ξεκίνησαν, πράγμα αρκετά θετικό αν κρίνουμε από άλλες χρονιές. Και πάλι δεν νομίζω ότι αναμένονται πριν το πρώτο 10ημερο του Νοέμβρη -δική μου εκτίμηση. Σε κάθε περίπτωση πάντω είναι μία προβλεπόμενη διαδικασία που δεν γίνεται για 1η χρονιά.

Επίσης, η Κεντρική Μακεδονία είχε προσλήψεις στα μέχρι τώρα προγράμματα ΕΣΠΑ, αλλά δεν δόθηκαν καθόλου πιστώσεις ακόμα από κρατικό κ ΠΔΕ, γεγονός τελείως ανεξάρτητο από τα προβλήματα στην κατανομή του ΕΣΠΑ, που οφείλεται καθώς φαίνεται σε μία παγιωμένη πλέον τακτική μηδενικών σχεδόν κενών σε αυτές τις περιοχές ή τουλάχιστον λίγων κενών μη επιλέξιμων προς κάλυψη. Τι να πούμε άλλο; Τα νούμερα τα λένε όλα... Μετακομίστε στα νότια :P Κάτι συμβαίνει στην Πελοπόννησο και τα νησιά και δεν παράγουν εκπαιδευτικούς!!!

Αποσυνδεδεμένος chrisak

  • Προχωρημένο μέλος
  • **
  • Μηνύματα: 110
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Αναπληρωτές ΠΕ70 2015-16
« Απάντηση #1272 στις: Οκτώβριος 15, 2015, 06:09:22 μμ »
Μάλλον έτσι είναι...Τα ζεπ πάντα καθυστερούν.Πέρυσι δεν ήταν τέλη Νοεμβρίου?Πήρε όμως στη Θεσ/νίκη.

Αποσυνδεδεμένος stelma

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 592
  • Έχω αφίσα τον διευθυντή μου!
    • Προφίλ
Απ: Αναπληρωτές ΠΕ70 2015-16
« Απάντηση #1273 στις: Οκτώβριος 15, 2015, 06:11:26 μμ »
Ο Μπράτης είχε δώσει ημερομηνία για τη 2η φάση παράλληλης την 1η Νοέμβρη και για την 3η την 1η Δεκέμβρη, οπότε καθώς φαίνεται μάλλον θα προηγηθεί η παράλληλη και πιστεύω ότι αυτή τη φορά θα μπει και στον πίνακα γενικής για λίγα άτομα.

 

Pde.gr, © 2005 - 2024

Το pde σε αριθμούς

Στατιστικά

μέλη
  • Σύνολο μελών: 32329
  • Τελευταία: kblala
Στατιστικά
  • Σύνολο μηνυμάτων: 1162184
  • Σύνολο θεμάτων: 19242
  • Σε σύνδεση σήμερα: 810
  • Σε σύνδεση έως τώρα: 1964
  • (Αύγουστος 01, 2022, 02:24:17 μμ)
Συνδεδεμένοι χρήστες
Μέλη: 11
Επισκέπτες: 674
Σύνολο: 685

Πληροφορίες

Το PDE φιλοξενείται στη NetDynamics

Όροι χρήσης | Προφίλ | Προσωπικά δεδομένα | Υποστηρίξτε μας

Επικοινωνία >

Powered by SMF 2.0 RC4 | SMF © 2006–2010, Simple Machines LLC
TinyPortal 1.0 RC1 | © 2005-2010 BlocWeb

Δημιουργία σελίδας σε 0.079 δευτερόλεπτα. 34 ερωτήματα.