*

Αποστολέας Θέμα: Αναπληρωτές ΠΕ70 2015-16  (Αναγνώστηκε 348587 φορές)

0 μέλη και 5 επισκέπτες διαβάζουν αυτό το θέμα.

Αποσυνδεδεμένος krisdin89

  • Προχωρημένο μέλος
  • **
  • Μηνύματα: 147
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Αναπληρωτές ΠΕ70 2015-16
« Απάντηση #182 στις: Σεπτέμβριος 17, 2015, 10:17:12 πμ »
Πρωτοφανής καθυστέρηση...Ποιος ο λόγος άραγε? :-\...

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)
Απ: Αναπληρωτές ΠΕ70 2015-16
« Δημοσιεύτηκε: Σήμερα στις 19:58:59 »

Αποσυνδεδεμένος L.a.

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 225
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Απ: Αναπληρωτές ΠΕ70 2015-16
« Απάντηση #183 στις: Σεπτέμβριος 17, 2015, 12:27:38 μμ »
1. Δεν πρέπει να γίνεται σύγκριση με άλλες χρόνιες όσον αφορά στα νούμερα.
Τις προηγούμενες χρονιές σχεδόν πάντα το νούμερο ήταν λίγο πάνω από 2000 οπότε τόσους περίπου
παίρναν μέχρι τέλος Σεπτέμβρη, άντε αρχές Οκτώβρη. Φέτος εκτοξεύθηκε το νούμερο στους δασκάλους.
Το υπουργείο έδωσε 2700 ΟΡΓΑΝΙΚΑ κενά ( για μεταθέσεις βέβαια, για διορισμούς ξέχασε).
Και έδωσε 3700 κενά λειτουργικά κενά για αποσπάσεις. Οπότε τόσους (3700) αναπληρωτές ΤΟΥΛΑΧΙΣΤΟΝ θα πάρει
μέχρι τέλη Σεπτέμβρη, αρχές Οκρώβρη. Το 2000 που λένε κάποιοι είναι τελείως αβάσιμο, εκτός αν μετά από μια εβδομάδα
πάρει άλλους 2000.

2. Τα κενά πολλές διευθύνσεις τα έχουν δημοσιευμένα στα σάιτ τους. Οπότε μπορεί κάποιος να ψάξει γι αυτήν-ές που τον ενδιαφέρουν. Τα επικαιροποιημένα που δόθηκαν σήμερα, ίσως τα δημοσιεύσει κανένας Καλόγηρος ή Μπράτης.

3. Οι ενστάσεις τελειώνουν σήμερα, σωστά; Οπότε μια χαρά μπορεί να βγάλει τώρα τους οριστικούς και να πάει σε προσλήψεις, πριν τις εκλογές, με ημερομηνία παρουσίασης έστω και Τρίτη. Παρόλα αυτά, το Υπουργείο επιλέγει να βγάλει τους οριστικούς σχεδόν μια εβδομάδα αργότερα. ΓΙΑΤΙ? ΠΟΤΕ ΘΑ ΑΝΑΚΟΙΝΩΣΕΙ ΠΡΟΣΛΗΨΕΙΣ ΚΑΙ ΠΟΤΕ ΘΑ ΠΑΡΟΥΣΙΑΣΤΟΥΝ ΟΙ ΕΚΠΑΙΔΕΥΤΙΚΟΙ? ΤΟ ΣΑΒΒΑΤΟΚΥΡΙΑΚΟ? Προφανώς υπάρχει σκοπιμότητα. Προσωπική εκτίμηση είναι ότι θα κάνει αυτό που της έκαναν. Θα αποφύγει η Κιάου να βάλει την υπογραφή της σε παράνομες προσλήψεις και θα πασάρει το πρόβλημα στον επόμενο Υπουργό της νέας κυβέρνησης. Κάπου εκεί όμως μπλέκει αρκετά. Ελπίζω να διαψευστώ.

4. Όπως και να 'χει, αργά ή γρήγορα θα δουλέψουν πολλοί δάσκαλοι φέτος με τον έναν ή τον άλλο τρόπο. Μέχρι τότε ηρεμία και καλά μπάνια για όσουν μπορούν..  ;) ;)

Αποσυνδεδεμένος krisdin89

  • Προχωρημένο μέλος
  • **
  • Μηνύματα: 147
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Αναπληρωτές ΠΕ70 2015-16
« Απάντηση #184 στις: Σεπτέμβριος 17, 2015, 03:04:12 μμ »
Πάντως και στη σελίδα που έχουν οι ΑΝΑΠΛΗΡΩΤΕΣ ΔΑΣΚΑΛΟΙ στο face λέει ότι μάλλον για 2000 πάμε καθώς δεν είναι έτοιμες οι 4000 πιστώσεις ΠΔΕ.. :-\

Αποσυνδεδεμένος ntia87

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 40
  • Φύλο: Γυναίκα
    • Προφίλ
Απ: Αναπληρωτές ΠΕ70 2015-16
« Απάντηση #185 στις: Σεπτέμβριος 17, 2015, 06:10:32 μμ »
Σύμφωνα με το υπουργείο: "Η πρόσληψη θα γίνεται τόσο με βάση τη χρηματοδότηση από εθνικούς πόρους (7.000 θέσεις και πλέον) όσο και ΕΣΠΑ." Άρα έχουν εξασφαλιστεί οι πιστώσεις από το ΠΔΕ. 2000 είναι κρατικού, 1000 από άδειες άνευ αποδοχών και 4000 ΠΔΕ. ΕΣΠΑ νομίζω ότι είναι μόνο 450 για τους ΠΕ70.

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)
Απ: Αναπληρωτές ΠΕ70 2015-16
« Δημοσιεύτηκε: Σήμερα στις 19:58:59 »

Αποσυνδεδεμένος krisdin89

  • Προχωρημένο μέλος
  • **
  • Μηνύματα: 147
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Αναπληρωτές ΠΕ70 2015-16
« Απάντηση #186 στις: Σεπτέμβριος 17, 2015, 06:20:12 μμ »
Το διάβασα κι εγώ αυτό απλά γράφω τι διάβασα στο ΑΝΑΠΛΗΡΩΤΕΣ ΔΑΣΚΑΛΟΙ το οποίο είναι έγκυρο... :)...Μακάρι η πρώτη φάση να είναι μεγάλη..

Αποσυνδεδεμένος ntia87

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 40
  • Φύλο: Γυναίκα
    • Προφίλ
Απ: Αναπληρωτές ΠΕ70 2015-16
« Απάντηση #187 στις: Σεπτέμβριος 17, 2015, 06:23:37 μμ »
Ας ελπίσουμε ότι θα διαψευστούν...  ;)

Αποσυνδεδεμένος stelma

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 592
  • Έχω αφίσα τον διευθυντή μου!
    • Προφίλ
Απ: Αναπληρωτές ΠΕ70 2015-16
« Απάντηση #188 στις: Σεπτέμβριος 17, 2015, 07:41:07 μμ »
Πάλι εδώ λοιπόν! Για να δοκιμάσω και εγώ μια πρόβλεψη πιστεύω ότι σε πρώτη φάση θα πάρει περίπου όσους και πέρσι (περίπου 2.500 πρωινό- ολοήμερο) για να καλύψει τουλάχιστον τα κλειστά σχολεία. Μετά από κανένα 10ημερο ίσως καμιά 800αρια ακόμα σε κενά που θα ανοίξουν και στις πιο κλειστές περιοχές (βλ. Βόρεια Ελλάδα), έτσι γιατί το υπουργείο μπορεί. Σταδιακά και μέχρι τα Χριστούγεννα πιστεύω θα απορροφήσει συνολικά γύρω στα 4.000 άτομα συν τα διάφορα ΕΣΠΑ, ΖΕΠ, παράλληλη κτλ.

Αποσυνδεδεμένος -----

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 5464
  • Φύλο: Άντρας
  • ΠΕ 04-02
    • Προφίλ
Απ: Αναπληρωτές ΠΕ70 2015-16
« Απάντηση #189 στις: Σεπτέμβριος 17, 2015, 07:41:47 μμ »
Τι κάνουν για αν καλύψουν τα κενά..

17 εκπαιδευτικοί με οργανικές σε σχολεία της Λακωνίας μετακινήθηκαν για να ανοίξουν 12 σχολεία
http://xenesglosses.eu/2015/09/17-ekpaideutikoi-organikes-se-sxoleia-tis-lakonias-metakinithikan-gia-na-anoixoun-12-sxoleia/

Αποσυνδεδεμένος stelma

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 592
  • Έχω αφίσα τον διευθυντή μου!
    • Προφίλ
Απ: Αναπληρωτές ΠΕ70 2015-16
« Απάντηση #190 στις: Σεπτέμβριος 17, 2015, 07:48:11 μμ »
Εκτός από μετακινήσεις που αποκαλύπτουν το πρόβλημα των χιλιάδων κενών πλέον, κάποια στιγμή θα πρέπει να κοιτάξουμε τι θα κάνουν οι σύλλογοι μας με το θέμα των θέσεων ΕΑΕΠ. Ψάχνω να βρω μία καταγγελία από το σύλλογο Δελμούζο της Αν. Αττικής, που διάβαζα προχθές και ανέφερε ότι για μία κόμη χρονιά έχει δοθεί εντολή να μην καταμετρηθούν τα κενά δασκάλων σε ολοήμερα ΕΑΕΠ, καθώς θα καλυφθούν από τις ειδικότητες ΕΣΠΑ. Μιλάμε για 1.000 τουλάχιστον θέσεις και πάλι. Επίσης, ανέφερε ότι η Δ/νση Αν. Αττικής δε μετρούσε διπλά τα κενά στα κλασικά ολοήμερα εκεί που ο αριθμός των εγγεγραμμένων μαθητών θα απαιτούσε δύο δασκάλους. Αυτά για να τα ακούνε και οι δάσκαλοι του μηδενικής, που κάθε χρόνο ρωτάνε γιατί δε δουλεύουν αφού είναι τόσα τα κενά.

Αποσυνδεδεμένος RosaSer

  • Προχωρημένο μέλος
  • **
  • Μηνύματα: 127
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Αναπληρωτές ΠΕ70 2015-16
« Απάντηση #191 στις: Σεπτέμβριος 17, 2015, 08:02:14 μμ »
Αφού αρχίσαμε τις προβλέψεις, ποια είναι η αίσθηση σας για Αθήνα, λέτε να ανοίξουν νωρίς τα κενά ή να πάει Νοεμβριο όπως πέρσι. Έχει ακούσει κανείς κάτι για ΖΕΠ που είναι η ουσιαστική δεξαμενή της Αθήνας...?

Αποσυνδεδεμένος valeriaM

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 670
  • Φύλο: Γυναίκα
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Αναπληρωτές ΠΕ70 2015-16
« Απάντηση #192 στις: Σεπτέμβριος 17, 2015, 08:05:28 μμ »
πως θα καλυφθούν από ειδικότητες εσπα;;έγινε πέρσι κάτι τέτοιο;το μόνο που ξέρω είναι ότι δεν έπαιρναν εξτρα δάσκαλο για ολοήμερο στα εαεπ, κι ότι πήγαιναν εναλλάξ οι του πρωινού για να συμπληρώνουν ωράριο..οπότε τα βόλευαν μια χαρά :-X :-X..
πέρσι σε κλασικό που ήμουν και απαιτούνταν 2 δάσκαλοι για ολοήμερο, δηλώνονταν κανονικά..έχει να κάνει με την κάθε διεύθυνση δηλαδή;

Αποσυνδεδεμένος MP

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 861
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Αναπληρωτές ΠΕ70 2015-16
« Απάντηση #193 στις: Σεπτέμβριος 17, 2015, 09:06:29 μμ »
Εκτός από μετακινήσεις που αποκαλύπτουν το πρόβλημα των χιλιάδων κενών πλέον, κάποια στιγμή θα πρέπει να κοιτάξουμε τι θα κάνουν οι σύλλογοι μας με το θέμα των θέσεων ΕΑΕΠ. Ψάχνω να βρω μία καταγγελία από το σύλλογο Δελμούζο της Αν. Αττικής, που διάβαζα προχθές και ανέφερε ότι για μία κόμη χρονιά έχει δοθεί εντολή να μην καταμετρηθούν τα κενά δασκάλων σε ολοήμερα ΕΑΕΠ, καθώς θα καλυφθούν από τις ειδικότητες ΕΣΠΑ. Μιλάμε για 1.000 τουλάχιστον θέσεις και πάλι. Επίσης, ανέφερε ότι η Δ/νση Αν. Αττικής δε μετρούσε διπλά τα κενά στα κλασικά ολοήμερα εκεί που ο αριθμός των εγγεγραμμένων μαθητών θα απαιτούσε δύο δασκάλους. Αυτά για να τα ακούνε και οι δάσκαλοι του μηδενικής, που κάθε χρόνο ρωτάνε γιατί δε δουλεύουν αφού είναι τόσα τα κενά.
Απλά να πω ότι και πέρσι δεν είχαν μετρήσει αυτά. Οπότε 3700 είναι τα κενά χωρίς τα ολοήμερα εαεπ. Αν βάζαμε κι αυτά θα είχαμε τουλάχιστον 5000 κενά σε δασκάλους!!!

Αποσυνδεδεμένος stelma

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 592
  • Έχω αφίσα τον διευθυντή μου!
    • Προφίλ
Απ: Αναπληρωτές ΠΕ70 2015-16
« Απάντηση #194 στις: Σεπτέμβριος 17, 2015, 09:15:25 μμ »
πως θα καλυφθούν από ειδικότητες εσπα;;έγινε πέρσι κάτι τέτοιο;το μόνο που ξέρω είναι ότι δεν έπαιρναν εξτρα δάσκαλο για ολοήμερο στα εαεπ, κι ότι πήγαιναν εναλλάξ οι του πρωινού για να συμπληρώνουν ωράριο..οπότε τα βόλευαν μια χαρά :-X :-X..
πέρσι σε κλασικό που ήμουν και απαιτούνταν 2 δάσκαλοι για ολοήμερο, δηλώνονταν κανονικά..έχει να κάνει με την κάθε διεύθυνση δηλαδή;

Πριν 2 χρόνια επί Αρβανιτόπουλου είχε βγει εγκύκλιος τον Αύγουστο που ανέφερε ότι δεν είναι δεσμευτκό ο υπεύθυνος του ολοημέρου σε ΕΑΕΠ να είναι ΠΕ 70, αλλά μπορεί να είναι όποια ειδικότητα έχει τις περισσότερες ώρες. Αυτό πρακτικά μεταφράστηκε στο να μη βγαίνει κενό ΠΕ 70 σε αυτά τα ολοήμερα και να μοιράζονται τις ώρες ειδικότητες και σε κάποια σχολεία δάσκαλοι από του πρωινό που μπορούσαν να έχουν 1-2 ώρες περίσσευμα. Την επόμενη χρονιά ο Λοβέρδος επανεξέδωσε την ίδια εγκύκλιο και παγίωσε πλέον τη συρρίκνωση των κενών ΠΕ 70 σε περισσότερες από 1.000 θέσεις τη χρονιά, όσα δηλαδή τα ΕΑΕΠ ολοήμερα. Οι πιστώσεις ΕΣΠΑ για ολοήμερα απευθύνονται σε κλασικά και όπως θα είδατε φέτος συρρικνώθηκαν σε μόλις 480, όταν των νηπιαγωγών αυξήθηκαν (και σωστά κατά τη γνώμη μου, αρκεί να μην έγινε σε βάρος των ολοημέρων σε δημοτικά) σε 840 -νομίζω-. Οπότε ίσως φέτος παρουσιαστεί ακόμη πιο γενικευμένο το φαινόμενο να μη δηλώνονται δύο οι θέσεις στα ολοήμερα με πολλούς μαθητές.

Αποσυνδεδεμένος MP

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 861
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Αναπληρωτές ΠΕ70 2015-16
« Απάντηση #195 στις: Σεπτέμβριος 17, 2015, 09:21:43 μμ »
Και πέρσι γύρω στους 600 πε70 πήραν στα ολοήμερα. Επίσης οι θεσεις των νηπιαγωγών είναι ενιαίες. Δηλαδή το ότι θα τους πάρουν ολοήμερο δεν σημαίνει ότι θα δουλεύουν μόνο απόγευμα. Το πηγαίνουν εναλλάξ . Μία πρωί μία απόγευμα κάτι που εκ των πραγμάτων δεν γίνεται στο Δημοτικό.!

 

Pde.gr, © 2005 - 2024

Το pde σε αριθμούς

Στατιστικά

μέλη
  • Σύνολο μελών: 32309
  • Τελευταία: emnik
Στατιστικά
  • Σύνολο μηνυμάτων: 1160972
  • Σύνολο θεμάτων: 19226
  • Σε σύνδεση σήμερα: 872
  • Σε σύνδεση έως τώρα: 1964
  • (Αύγουστος 01, 2022, 02:24:17 μμ)
Συνδεδεμένοι χρήστες
Μέλη: 17
Επισκέπτες: 535
Σύνολο: 552

Πληροφορίες

Το PDE φιλοξενείται στη NetDynamics

Όροι χρήσης | Προφίλ | Προσωπικά δεδομένα | Υποστηρίξτε μας

Επικοινωνία >

Powered by SMF 2.0 RC4 | SMF © 2006–2010, Simple Machines LLC
TinyPortal 1.0 RC1 | © 2005-2010 BlocWeb

Δημιουργία σελίδας σε 0.052 δευτερόλεπτα. 31 ερωτήματα.