*

Αποστολέας Θέμα: Αναπληρωτές ΠΕ70 2015-16  (Αναγνώστηκε 348625 φορές)

0 μέλη και 4 επισκέπτες διαβάζουν αυτό το θέμα.

Αποσυνδεδεμένος τσολιαδάκι

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 741
  • Φύλο: Γυναίκα
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Αναπληρωτές ΠΕ70 2015-16
« Απάντηση #588 στις: Σεπτέμβριος 30, 2015, 12:41:36 μμ »
Καλησπέρα κι από 'μένα! Εγώ δεν έχω καταλάβει κάτι! Περιμένουμε κατευθείαν τις προσλήψεις ΠΔΕ ή πρέπει πρώτα να ξαναζητήσουν κενά από τις διευθύνσεις;

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)
Απ: Αναπληρωτές ΠΕ70 2015-16
« Δημοσιεύτηκε: Σήμερα στις 21:29:49 »

Αποσυνδεδεμένος MP

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 861
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Αναπληρωτές ΠΕ70 2015-16
« Απάντηση #589 στις: Σεπτέμβριος 30, 2015, 12:43:40 μμ »
Μεταξύ μας κρυβόμαστε μου φαίνεται!!!!λες και δεν τα ξέρουν τα κενά ή λες και θέλουν να στειλουν όλους όσους χρειάζεται κάθε νομός!!!!μας κοροιδεύουν τέλος!!!!μην δούμε καμιά φάση των 500 την άλλη βδομάδα μόνο και απογοητευτούμε εντελώς! >:(

Αποσυνδεδεμένος τσολιαδάκι

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 741
  • Φύλο: Γυναίκα
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Αναπληρωτές ΠΕ70 2015-16
« Απάντηση #590 στις: Σεπτέμβριος 30, 2015, 12:47:33 μμ »
Μεταξύ μας κρυβόμαστε μου φαίνεται!!!!λες και δεν τα ξέρουν τα κενά ή λες και θέλουν να στειλουν όλους όσους χρειάζεται κάθε νομός!!!!μας κοροιδεύουν τέλος!!!!μην δούμε καμιά φάση των 500 την άλλη βδομάδα μόνο και απογοητευτούμε εντελώς! >:(

Καλά εννοείται ότι τα ξέρουν τα κενά. Απλά δεν ξέρω αν είναι μία τυπική διαδικασία αυτή με την αποστολή κενών, που δεν μπορούν να αγνοήσουν. Το μόνο σίγουρο είναι ότι πέφτει γερό δούλεμα. Όχι, δε θέλω να πιστεύω ότι θα είναι τριψήφιος ο αριθμός! Αν ισχύει αυτό που λέει ο Μπράτης για τα κενά των δασκάλων ότι είναι 3.200, τότε δεν έχουν άλλη επιλογή!

Αποσυνδεδεμένος MP

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 861
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Αναπληρωτές ΠΕ70 2015-16
« Απάντηση #591 στις: Σεπτέμβριος 30, 2015, 12:56:00 μμ »
Από αναπληρωτές δάσκαλοι..
Σήμερα το απόγευμα θα αναρτηθούν οι προσωρινοί πίνακες ειδικής αγωγής.
Όσον αφορά το ΠΔΕ ακόμη δεν είναι διαθέσιμο στο υπουργείο παιδείας.
Σύμφωνα με τα κενά και την πληροφόρηση που έχουμε, η πρωτοβάθμια θα αιτηθεί περισσότερες από 2500 προσλήψεις.
Αυτές αναμένονται την επόμενη εβδομάδα.

Οπότε από Δευτέρα δυστυχώς... :'(λε΄τε να προλάβουν να βγαλουν πιο πριν από το πδε τη φάση της παράλληλης;

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)
Απ: Αναπληρωτές ΠΕ70 2015-16
« Δημοσιεύτηκε: Σήμερα στις 21:29:49 »

Αποσυνδεδεμένος stelma

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 592
  • Έχω αφίσα τον διευθυντή μου!
    • Προφίλ
Απ: Αναπληρωτές ΠΕ70 2015-16
« Απάντηση #592 στις: Σεπτέμβριος 30, 2015, 01:10:36 μμ »
Από αναπληρωτές δάσκαλοι..
Σήμερα το απόγευμα θα αναρτηθούν οι προσωρινοί πίνακες ειδικής αγωγής.
Όσον αφορά το ΠΔΕ ακόμη δεν είναι διαθέσιμο στο υπουργείο παιδείας.
Σύμφωνα με τα κενά και την πληροφόρηση που έχουμε, η πρωτοβάθμια θα αιτηθεί περισσότερες από 2500 προσλήψεις.
Αυτές αναμένονται την επόμενη εβδομάδα.

Οπότε από Δευτέρα δυστυχώς... :'(λε΄τε να προλάβουν να βγαλουν πιο πριν από το πδε τη φάση της παράλληλης;

Εγώ πιστεύω ότι θα βγουν μαζί Δευτέρα- Τρίτη. Έχει ξαναγίνει πρόπερσι -αν θυμάμαι καλά.

Αποσυνδεδεμένος Marilou!

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 547
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Αναπληρωτές ΠΕ70 2015-16
« Απάντηση #593 στις: Σεπτέμβριος 30, 2015, 01:13:10 μμ »
Οι προσλήψεις παλι αν γίνουν απο my school καήκαμε ..

Αποσυνδεδεμένος MP

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 861
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Αναπληρωτές ΠΕ70 2015-16
« Απάντηση #594 στις: Σεπτέμβριος 30, 2015, 01:16:55 μμ »
Αν βγουν οι πίνακες σήμερα και δώσει 2 μερες για ενστάσεις δεν νομίζω να προλάβουν και τη Δευτέρα να βγάλουν φάση. Πρέπει να εξεταστούν οι ενστάσεις και επιπλέον πιστεύω ότι πρώτα θα κάνει φα΄ση ειδικής και μετά από καμιά βδομάδα παράλληλη. Θα δούμε από Δευτέρα, Για μας πάντως δύσκολα τη Δευτέρα , Τρίτη αν δεν πουν αριθμούς μέχρι την Παρασκευή!

Αποσυνδεδεμένος Marilou!

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 547
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Αναπληρωτές ΠΕ70 2015-16
« Απάντηση #595 στις: Σεπτέμβριος 30, 2015, 01:24:20 μμ »
Θα έπρεπε όμως να αντιδράσουμε δε γίνεται να μένουν κλειστά σχολεία γιατι δεν έφτασα το χαρτί στο υπουργείο αν ειναι δυνατόν !!! Και οι συνδικαλιστές δεν λενε κάτι !!

Αποσυνδεδεμένος krisdin89

  • Προχωρημένο μέλος
  • **
  • Μηνύματα: 147
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Αναπληρωτές ΠΕ70 2015-16
« Απάντηση #596 στις: Σεπτέμβριος 30, 2015, 01:31:02 μμ »
Παιδιά εμένα μου λέει ο αιρετός που επικοινωνλω πως πρέπει να βρεθούν άμεσα και άλλες πιστώσεις..Δεν φτάνουν με τίποτα.Όσο για το Πδε δεν ειναι ετοιμο λογω γραφειοκρατιας.

Αποσυνδεδεμένος stelma

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 592
  • Έχω αφίσα τον διευθυντή μου!
    • Προφίλ
Απ: Αναπληρωτές ΠΕ70 2015-16
« Απάντηση #597 στις: Σεπτέμβριος 30, 2015, 01:36:11 μμ »
Αν βγουν οι πίνακες σήμερα και δώσει 2 μερες για ενστάσεις δεν νομίζω να προλάβουν και τη Δευτέρα να βγάλουν φάση. Πρέπει να εξεταστούν οι ενστάσεις και επιπλέον πιστεύω ότι πρώτα θα κάνει φα΄ση ειδικής και μετά από καμιά βδομάδα παράλληλη. Θα δούμε από Δευτέρα, Για μας πάντως δύσκολα τη Δευτέρα , Τρίτη αν δεν πουν αριθμούς μέχρι την Παρασκευή!

Είχαν πει θα βγάλουν μαζί εξατομικευμένη (ΣΜΕΑΕ κ ένταξη) κ εξειδικευμένη (παράλληλη), αλλά όντως δεν ξέρω αν προλαβαίνουν για Δευτέρα. Θα δείξει... Πάντως για να πάρει παράλληλη από τη γενική φέτος θα αργήσει πολύυυυυυυ, καθώς και τα νούμερα (1.000 και 1.000 περίπου και για τα δύο προγράμματα για όλη την Αβάθμια, δηλ. και τους νηπιαγωγούς μαζί) που έδωσαν είναι ελαφρώς μειωμένα και οι πίνακες της ειδικής έχουν παραφουσκώσει (οι δάσκαλοι είναι αρκετά πάνω από 2.000 πλέον). Σήμερα θα μάθουμε πόσο.

Αποσυνδεδεμένος evdokia

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 516
  • Φύλο: Γυναίκα
  • Δεν ελπίζω τίποτα,δεν φοβάμαι τίποτα,έχω ξενερώσει
    • Προφίλ
Απ: Αναπληρωτές ΠΕ70 2015-16
« Απάντηση #598 στις: Σεπτέμβριος 30, 2015, 01:47:12 μμ »
Θα έπρεπε όμως να αντιδράσουμε δε γίνεται να μένουν κλειστά σχολεία γιατι δεν έφτασα το χαρτί στο υπουργείο αν ειναι δυνατόν !!! Και οι συνδικαλιστές δεν λενε κάτι !!

Είναι γελοίο και τραγικό να έχουμε 30 Σεπτέμβρη και τα σχολεία να είναι κλειστά. Κανονικά θα έπρεπε να έχει ξεσπάσει "πόλεμος", αντ' αυτού τα κανάλια περιορίζονται σε μικρές αναφορές και στέκονται στις υποσχέσεις του υπουργείου. Οι ΔΟΕ πετάει χαρταετό... Οι αιρετοί περιοριζονται σε δηλώσεις στο fb, οι μονιμοι παριστάνουν ότι δεν τους ενδιαφέρει (αν κ θα πρεπε να ειναι οι πρώτοι στην διαμαρτυρία, ξαθώς γνωριζω ατομα που κρατούν 3θεσια σχολεία με 45 μαθητές μονοι τους τοσο καιρό ή δέχτηκαν υποχρεωτική μετακίνηση, κτλ..) και οι σύλλογοι των αναπληρωτών δεν μπορούν να συννενοηθούν μεταξύ τους για μια κοινή διαμαρτυρία. Αν δεν γίνει θέμα και τώρα δεν θα γινει ποτέ!!! και υπόψην του χρόνου ερχονται χειροτερα!!

Αποσυνδεδεμένος gia 96

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 5014
  • Φύλο: Γυναίκα
  • Η κακή εκπαίδευση, χειρότερη της αγραμματοσύνης
    • Προφίλ
Απ: Αναπληρωτές ΠΕ70 2015-16
« Απάντηση #599 στις: Σεπτέμβριος 30, 2015, 02:35:36 μμ »
Καλά τώρα κατάλαβες, αγαπητή μου, ότι οι Υπουργοί, οι υφυπουργοί και οι δημοσιογράφοι περί άλλων τυρβάζουν κι ας είναι μισόκλειστα τα σχολεία κι ας χάνουν οι μαθητές ώρες και μαθήματα κι ας αναγκάζονται οι γονείς να πληρώνουν φροντιστήρια για όσα η δημόσια εκπαίδευση θα έπρεπε να παρέχει; Όσα για τα χειρότερα που θε έρθουν από του χρόνου, θα είναι τρισχειρότερα και απρόσμενα αρνητικά!
Οι άνθρωποι σπεύδουν να ασκήσουν κριτική, για να μην κριθούν οι ίδιοι!

Αποσυνδεδεμένος stelma

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 592
  • Έχω αφίσα τον διευθυντή μου!
    • Προφίλ
Απ: Αναπληρωτές ΠΕ70 2015-16
« Απάντηση #600 στις: Σεπτέμβριος 30, 2015, 03:08:12 μμ »
Ας το παραδεχτούμε αντίδραση δεν υπάρχει γιατί η κάθε εκπαιδευτική υποομάδα θέλει και προσπαθεί με κάθε μέσον να προωθήσει τα δικά της μικροσυμφέροντα. Το βλέπουμε μπροστά μας συνέχεια, Αβαθμια εναντίον δευτεροβάθμιας, ειδικής εναντίον γενικής αγωγής, ΑΣΕΠ εναντίον προϋπηρεσίας κ.ο.κ. Πέρσι συμμετείχα ενεργά στην ομάδα της ΠΕΝΑ δασκάλων στην Αθήνα. Ξέρετε πόσα άτομα είμασταν στις συναντήσεις, στις πορείες κτλ.; Το πολύ 10. Στις γενικές συνελεύσεις το πολύ 40 άτομα. Έτσι θα παρθούν αποφάσεις; Είχαμε πει στην αρχή να μη τεθεί κανένα από τα ζητήματα που διχάζουν τον κλάδο, όπως ο τρόπος διορισμού, το άνοιγμα ή μη των πινάκων κτλ., αλλά και πάλι μπήκαν μπροστά συγκεκριμένα άτομα και πέρασαν συγκεκριμένες αποφάσεις και μάλιστα με την επίφαση της συλλογικότητας. Είμαστε εκπαιδευτικοί και όμως δεν μπορούμε να δούμε μπροστά από τη μύτη και να μπούμε έστω και για λίγο στη θέση του άλλου. Στο σημείο που βρισκόμαστε αυτή τη στιγμή με τα αδιέξοδα των τελευταίων χρόνων σχεδόν όλες οι ομάδες έχουν δίκιο από την πλευρά τους, αλλά το διεκδικούν με τελείως λάθος τρόπο στρεφόμενοι εναντίον των υπόλοιπων εκπαιδευτικών.

Η προσωπική μου θέση είναι ότι εδώ που είμαστε τώρα το μόνο που μπορούμε να κάνουμε είναι να οργανώσουμε ένα κοινό συντονιστικό αναπληρωτών με ΜΟΝΑΔΙΚΟ αίτημα τους άμεσους διορισμούς σε όλες αυτές τις θέσεις που καλύπτουμε πάγια τα τελευταία 5 χρόνια. Τίποτα άλλο όμως. Να μη μπούμε σε καμία διαδικασία διαπραγμάτευσης, αν δεν μας δώσουν τον αριθμό των μόνιμων διορισμών που δικαιούμαστε. Να μη φύγουμε από το υπουργείο, αν δεν ασχοληθούν με τα ζητήματά μας. Να βγούμε στα κανάλια και να τους ξεφτιλίσουμε. Ας κρατάει και ο καθένας τις προϋπηρεσίες τους, να δείξουμε ότι δουλεύουμε οι ίδιοι κ οι ίδιοι κάθε χρόνο με διαδοχικές συμβάσεις σε θέσεις ουσιαστικά οργανικές. Και όταν ανακοινώσουν τον αριθμό των θέσεων που θα δώσουν, ας βγάλει η κάθε ειδικότητα τις προτάσεις για τον τρόπο διορισμού, όπου θα συνυπολογίζονται όλα τα κριτήρια με δίκαιους συντελεστές.
Δυστυχώς για εμάς αυτή η προσπάθεια ακόμη και αν ξεκινήσει με ανγές προθέσεις από κάποιους, φοβάμαι ότι σύντομα θα καπελωθεί από τις γνωστές ομάδες που κάθε φορά τρέχουν στο υπουργείο για να προωθήσουν τα δικά τους αιτήματα. Με μερικούς πραγματικά δεν μπορείς να συνεννοηθείς καν. Λες άσπρο και σου λένε "ναι, το ίδιο λέμε είναι γκρι". Περαστικά μας!

Αποσυνδεδεμένος krisdin89

  • Προχωρημένο μέλος
  • **
  • Μηνύματα: 147
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Αναπληρωτές ΠΕ70 2015-16
« Απάντηση #601 στις: Σεπτέμβριος 30, 2015, 06:20:19 μμ »
Μόλις διάβασα στο φάσεις απο Καψαλακη οτι οι πιστώσεις Πδε προορίζονται 1200 για ειδική αγωγη στις περιοχές που δεν Έχει ΕΣΠΑ 800 στα εβπ κλπ,θα πάρει κ η β/βαθμιαία και θα μείνουν ελάχιστες για Εμας... :( ???

 

Pde.gr, © 2005 - 2024

Το pde σε αριθμούς

Στατιστικά

μέλη
  • Σύνολο μελών: 32310
  • Τελευταία: Alex.pe83
Στατιστικά
  • Σύνολο μηνυμάτων: 1160972
  • Σύνολο θεμάτων: 19226
  • Σε σύνδεση σήμερα: 872
  • Σε σύνδεση έως τώρα: 1964
  • (Αύγουστος 01, 2022, 02:24:17 μμ)
Συνδεδεμένοι χρήστες
Μέλη: 22
Επισκέπτες: 528
Σύνολο: 550

Πληροφορίες

Το PDE φιλοξενείται στη NetDynamics

Όροι χρήσης | Προφίλ | Προσωπικά δεδομένα | Υποστηρίξτε μας

Επικοινωνία >

Powered by SMF 2.0 RC4 | SMF © 2006–2010, Simple Machines LLC
TinyPortal 1.0 RC1 | © 2005-2010 BlocWeb

Δημιουργία σελίδας σε 0.073 δευτερόλεπτα. 31 ερωτήματα.