*

Αποστολέας Θέμα: Αναπληρωτές ΠΕ70 2015-16  (Αναγνώστηκε 348668 φορές)

0 μέλη και 4 επισκέπτες διαβάζουν αυτό το θέμα.

Αποσυνδεδεμένος krisdin89

  • Προχωρημένο μέλος
  • **
  • Μηνύματα: 147
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Αναπληρωτές ΠΕ70 2015-16
« Απάντηση #770 στις: Οκτώβριος 06, 2015, 06:17:43 μμ »
Παντως αν βγει πρωτα η παραλληλη σιγουρα ο πινακας θα φτασει πιο ψηλα και θα δουλεψουν περισσοτεροι...κ εγω αυτο ελπιζω δηλαδη...

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)
Απ: Αναπληρωτές ΠΕ70 2015-16
« Δημοσιεύτηκε: Σήμερα στις 23:12:19 »

Αποσυνδεδεμένος stelma

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 592
  • Έχω αφίσα τον διευθυντή μου!
    • Προφίλ
Απ: Αναπληρωτές ΠΕ70 2015-16
« Απάντηση #771 στις: Οκτώβριος 06, 2015, 06:29:15 μμ »
Η διάταξη εχει αφαιρεθεί μετά τις αντιδράσεις των μεταπτυχιακων, κατά τη γνώμη μου κακώς, αλλά αυτό είναι άλλο θέμα.
Πάντως και στην υποθετική περίπτωση που ενταχθεί στο ν/σ δε θα έχει αναδρομική ισχύ-θα ισχύσει από του χρόνου αφού προβλέπει ποσόστωση στις προσλήψεις των ΠΕ70.50 πράγμα που δε συνέβει φετος.
Και οπως ειναι τα δεδομένα,1 μερα διαφορα στις προσλήψεις σημαίνει εκατοντάδες θέσεις στον πίνακα ψηλότερα, το λέω αυτο για το σενάριο που γίνει πρώτα η παράλληλη.

Έτσι είναι. Δεν έχω καταλάβει ακόμα αν έχει διευκρινιστεί αν η παράλληλη θα ακολουθήσει τη β' φάση ή το αντίθετο. Απλά επειδή πρόσφατα ισχυρίστηκαν ότι θα συμμορφωθούν με το νόμο που λέει ότι προηγείται πρώτα η στελέχωση της ειδικής (εκ των υστέρων βέβαια, αφού όλες οι δομές ειδικής υπολειτουργούν), σκεφτομαί ότι ίσως βγάλουν την παράλληλη.

Σχετικά με την ποσόστωση ένα ακόμη πρόβλημα ήταν ότι δεν διευκρινιζόταν με ακρίβεια και αφηνόταν στον καθορισμό της από τον εκάστοτε υπουργό και όλοι ξέρουμε τι σημαίνει αυτό. Πάντως σίγουρα όχι διαφάνεια και σταθερότητα. Ίσως αν έβγαζαν μία κοινή μοριοδότηση στους πίνακες αναπληρωτών της ειδικής και της γενικής, όπου θα μετρούσαν τα ίδια κριτήρια για όλους να ήταν κάποια λύση, αλλά και αυτό είναι μεγάλη κουβέντα.

Αποσυνδεδεμένος Marilou!

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 547
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Αναπληρωτές ΠΕ70 2015-16
« Απάντηση #772 στις: Οκτώβριος 06, 2015, 07:05:52 μμ »
Ευχαριστώ όλους για τις πληροφορίες! Δε θα την απενεργοποιήσω την αίτηση τελικα  και ο θεος βοηθός..!!!


Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)
Απ: Αναπληρωτές ΠΕ70 2015-16
« Δημοσιεύτηκε: Σήμερα στις 23:12:19 »

Αποσυνδεδεμένος Marilou!

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 547
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Αναπληρωτές ΠΕ70 2015-16
« Απάντηση #774 στις: Οκτώβριος 06, 2015, 07:42:26 μμ »
Λέτε να βγει η β φάση την Παρασκευή? :P

Αποσυνδεδεμένος Anastasia-S.

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 18
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Αναπληρωτές ΠΕ70 2015-16
« Απάντηση #775 στις: Οκτώβριος 07, 2015, 11:47:52 πμ »
Όπως ενημερώθηκα πριν λίγο από το αρμόδιο τμήμα του υπουργείου ελέγχουν ακόμη τις ενστάσεις για τους πίνακες αναπληρωτών ειδικής αγωγής ΠΕ και προσπαθούν να αναρτηθούν οι οριστικοί πίνακες να "τρέξει" το σύστημα και να ανακοινωθούν οι προσλήψεις σήμερα.
Δεν είναι, όμως ,σε θέση ακόμα να πουν με βεβαιότητα ότι θα προλάβουν να ολοκληρώσουν όλες τις διαδικασίες σήμερα.
Για ο,τιδήποτε νεότερο θα σας ενημερώσω. Απο Μπράτη στο fb

Αποσυνδεδεμένος Lenaki88

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 1004
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Αναπληρωτές ΠΕ70 2015-16
« Απάντηση #776 στις: Οκτώβριος 07, 2015, 12:34:36 μμ »
Λέτε να βγει η β φάση την Παρασκευή? :P

Marilou! μακάρι αλλά δεν το νομίζω... Ο Μπράτης ανέφερε την β' φάση γενικής για την άλλη εβδομάδα...
Always look on the bright side of life...

Αποσυνδεδεμένος MP

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 861
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Αναπληρωτές ΠΕ70 2015-16
« Απάντηση #777 στις: Οκτώβριος 07, 2015, 12:35:21 μμ »
Αφήνει υπονοούμενο γι αυτή την Παρασκευή ή μου φαίνεται;;
http://xenesglosses.eu/2015/10/me-rythmous-xelonas-oi-proslixeis-anap/

Αποσυνδεδεμένος stelma

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 592
  • Έχω αφίσα τον διευθυντή μου!
    • Προφίλ
Απ: Αναπληρωτές ΠΕ70 2015-16
« Απάντηση #778 στις: Οκτώβριος 07, 2015, 12:57:37 μμ »
Όπως ενημερώθηκα πριν λίγο από το αρμόδιο τμήμα του υπουργείου ελέγχουν ακόμη τις ενστάσεις για τους πίνακες αναπληρωτών ειδικής αγωγής ΠΕ και προσπαθούν να αναρτηθούν οι οριστικοί πίνακες να "τρέξει" το σύστημα και να ανακοινωθούν οι προσλήψεις σήμερα.
Δεν είναι, όμως ,σε θέση ακόμα να πουν με βεβαιότητα ότι θα προλάβουν να ολοκληρώσουν όλες τις διαδικασίες σήμερα.
Για ο,τιδήποτε νεότερο θα σας ενημερώσω. Απο Μπράτη στο fb

Καλά βρε παιδιά λίγη ευαισθησία δεν υπάρχει πια; Οι ανθρωποι παλεύουν να κάνουν ταυτόχρονα σήμερα έλεγχο, τρέξιμο κ ανακοινώσεις και αντί να συγκροτηθούν ομάδες εργασίας για να σταλεί βοήθεια στο υπουργείο κάποιοι κακοπροαίτεροι γκρινιάζουν για δήθεν καθυστερήσεις :P. Υπάρχουν μάλιστα και αυτοί που -άκουσον, άκουσον- ισχυρίζονται ότι οι αρμόδιοι υπάλληλοι έπρεπε να κάνουν την προετοιμασία για τους πίνακες από Αύγουστο κ Σεπτέμβριο. Αχαριστία και έλλειψη ενσυναίσθησης χαρακτηρίζει τους εκπαιδευτικούς αυτής της χώρας. Εγώ πρώτη πάντως, καθότι είμαι μακρυά για να προσφέρω τις εθελοντικές υπηρεσίες μου, τηλεφωνώ σε διάφορα ντελιβεράδικα ανά την Αθήνα για να εξασφαλίσω πίτσες κ σουβλάκια στους δυστυχείς εργαζομένους, καθώς η νύχτα αναμένεται μακρυά... Όσοι πιστοί για να μαζέψουμε χρήματα για το συσσίτιο τους, προσέρχονται σε πμ ::)

Αποσυνδεδεμένος Lenaki88

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 1004
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Αναπληρωτές ΠΕ70 2015-16
« Απάντηση #779 στις: Οκτώβριος 07, 2015, 12:59:28 μμ »
Αφήνει υπονοούμενο γι αυτή την Παρασκευή ή μου φαίνεται;;
http://xenesglosses.eu/2015/10/me-rythmous-xelonas-oi-proslixeis-anap/

Αφήνει ένα παραθυράκι ανοικτό για Παρασκευή...Έχεις δίκιο... Θα ήταν πολύ ευχάριστο να έγραφε κάτι σχετικό και ο Μπράτης που είναι αξιόπιστος.
Μ'αρέσει πάντως που μέχρι τις 10 Οκτώβρη(το Σάββατο δηλαδή) ανέφερε ο Φίλης ότι θα έχουν καλυφθεί τα κενά...
Always look on the bright side of life...

Αποσυνδεδεμένος Lenaki88

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 1004
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Αναπληρωτές ΠΕ70 2015-16
« Απάντηση #780 στις: Οκτώβριος 07, 2015, 01:00:34 μμ »
Καλά βρε παιδιά λίγη ευαισθησία δεν υπάρχει πια; Οι ανθρωποι παλεύουν να κάνουν ταυτόχρονα σήμερα έλεγχο, τρέξιμο κ ανακοινώσεις και αντί να συγκροτηθούν ομάδες εργασίας για να σταλεί βοήθεια στο υπουργείο κάποιοι κακοπροαίτεροι γκρινιάζουν για δήθεν καθυστερήσεις :P. Υπάρχουν μάλιστα και αυτοί που -άκουσον, άκουσον- ισχυρίζονται ότι οι αρμόδιοι υπάλληλοι έπρεπε να κάνουν την προετοιμασία για τους πίνακες από Αύγουστο κ Σεπτέμβριο. Αχαριστία και έλλειψη ενσυναίσθησης χαρακτηρίζει τους εκπαιδευτικούς αυτής της χώρας. Εγώ πρώτη πάντως, καθότι είμαι μακρυά για να προσφέρω τις εθελοντικές υπηρεσίες μου, τηλεφωνώ σε διάφορα ντελιβεράδικα ανά την Αθήνα για να εξασφαλίσω πίτσες κ σουβλάκια στους δυστυχείς εργαζομένους, καθώς η νύχτα αναμένεται μακρυά... Όσοι πιστοί για να μαζέψουμε χρήματα για το συσσίτιο τους, προσέρχονται σε πμ ::)

Χαχαχα...Είδες τι κακοί άνθρωποι που είμαστε;
Always look on the bright side of life...

Αποσυνδεδεμένος stelma

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 592
  • Έχω αφίσα τον διευθυντή μου!
    • Προφίλ
Απ: Αναπληρωτές ΠΕ70 2015-16
« Απάντηση #781 στις: Οκτώβριος 07, 2015, 01:04:18 μμ »
Αφήνει υπονοούμενο γι αυτή την Παρασκευή ή μου φαίνεται;;
http://xenesglosses.eu/2015/10/me-rythmous-xelonas-oi-proslixeis-anap/

Αχ, με υπονοούμενα τρεφόμαστε από τον Σεπτέμβρη! Σιγά μη προλάβουν για την Παράσκευη. Προσωπικά πιστεύω ότι θα το πάνε μαζί με τα ολοήμερα στις 15, όπως είχε προγραμματιστεί. Ας περιμένουμε και το χρησμό του Μπράτη και βλέπουμε...

Αποσυνδεδεμένος Anastasia-S.

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 18
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Αναπληρωτές ΠΕ70 2015-16
« Απάντηση #782 στις: Οκτώβριος 07, 2015, 01:12:26 μμ »
Συμφωνώ κι εγω stelma το θεωρώ απίθανο γι αυτήν την Παρασκευή και αποκλείεται να θέλουν να μας εκπλήξουν ευχάριστα!! Να καθυστερούν τοσο για να εξασφαλίσουν κι αλλες προσλήψεις όπως αναφέρει τ άρθρο?? Τι να πω!! Αν με τις 1900 πιστώσεις απο ΠΔΕ τελικά προσλάβουν 2375 άτομα μήπως και φτάσει ο πίνακας προϋπηρεσίας προς τα κάτω που είμαστε κι εμείς που εργαστήκαμε για πρώτη φορά πέρυσι!! Και γενικά οσο το δυνατόν περισσότεροι!! Μας δίνουν ελπίδες μιλώντας για τεράστια κενα και μας τις παίρνουν πίσω!! Ας είμαστε αισιόδοξοι!!

Αποσυνδεδεμένος Κατερίνα1988

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 373
  • Φύλο: Γυναίκα
    • Προφίλ
Απ: Αναπληρωτές ΠΕ70 2015-16
« Απάντηση #783 στις: Οκτώβριος 07, 2015, 01:30:54 μμ »
Έχω την εντύπωση ότι από τη στιγμή που ζήτησαν κενά ως την Πέμπτη το πρωί, κάτι θα γίνει ως την Παρασκευή το βράδυ. Τουλάχιστον μπορεί να βγάλουν την παράλληλη και τη Δευτέρα γενικής. Γιατί αλλιώς δε θα είχαν λόγο να βάλουν χρονικό όριο ως το πρωί της Πέμπτης. Μπορούσαν να πουν πχ ως τις 2, που είναι οι πρωτοβάθμιες ανοιχτές ή ως την Παρασκευή το πρωί.

 

Pde.gr, © 2005 - 2024

Το pde σε αριθμούς

Στατιστικά

μέλη
  • Σύνολο μελών: 32310
  • Τελευταία: Alex.pe83
Στατιστικά
  • Σύνολο μηνυμάτων: 1160984
  • Σύνολο θεμάτων: 19226
  • Σε σύνδεση σήμερα: 872
  • Σε σύνδεση έως τώρα: 1964
  • (Αύγουστος 01, 2022, 02:24:17 μμ)
Συνδεδεμένοι χρήστες
Μέλη: 22
Επισκέπτες: 631
Σύνολο: 653

Πληροφορίες

Το PDE φιλοξενείται στη NetDynamics

Όροι χρήσης | Προφίλ | Προσωπικά δεδομένα | Υποστηρίξτε μας

Επικοινωνία >

Powered by SMF 2.0 RC4 | SMF © 2006–2010, Simple Machines LLC
TinyPortal 1.0 RC1 | © 2005-2010 BlocWeb

Δημιουργία σελίδας σε 0.057 δευτερόλεπτα. 31 ερωτήματα.