*

Αποστολέας Θέμα: Αναπληρωτές ΠΕ70 2015-16  (Αναγνώστηκε 348635 φορές)

0 μέλη και 3 επισκέπτες διαβάζουν αυτό το θέμα.

Αποσυνδεδεμένος gia 96

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 5014
  • Φύλο: Γυναίκα
  • Η κακή εκπαίδευση, χειρότερη της αγραμματοσύνης
    • Προφίλ
Απ: Αναπληρωτές ΠΕ70 2015-16
« Απάντηση #1316 στις: Οκτώβριος 17, 2015, 02:44:27 μμ »
Να επαναλάβω: στις τοποθετήσεις των αναπληρωτών δασκάλων γίνονται ΟΡΓΙΑ! Δ/ντές Πρωτ/θμιων Εκπ/σεων τοποθετούν σε κοντινά και εύκολα σχολεία τους ντόπιους και τους γνωστούς τους κι όσους δεν είναι γνωστοί και ντόπιοι, τους βάζουν στα πιο μακρινά και δύσκολα σχολεία! Χαρακτηριστικά το παράδειγμα του Δ/ντή στην Πρωτ/θμια Κ... (νότια Ελλάδα), που, όπως και πέρσι, κάνει ό,τι του γουστάρει, αδιαφορώντας για σειρά πίνακα, μόρια, παιδιά, οικογένειες κ.λ.π! Σας ενημερώνω πως μπορείτε να καταθέσετε αίτηση βελτίωσης και να απαιτήσετε τα αυτονόητα! Καταγγείλτε κι αυτόν κι άλλους πολλούς, γιατί δε γίνεται να βολεύονται κάποιοι ημέτεροι  και κάποιοι άλλοι με καλύτερη σειρά και παιδιά, να τοποθετούνται τιμωρητικά! ΑΙΣΧΟΣ!
Οι άνθρωποι σπεύδουν να ασκήσουν κριτική, για να μην κριθούν οι ίδιοι!

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)
Απ: Αναπληρωτές ΠΕ70 2015-16
« Δημοσιεύτηκε: Σήμερα στις 22:05:02 »

Αποσυνδεδεμένος Sotirios

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 377
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Αναπληρωτές ΠΕ70 2015-16
« Απάντηση #1317 στις: Οκτώβριος 17, 2015, 02:50:46 μμ »
Να σας ενημερώσω για κάτι που πολλοί πρσληφθέντες μπορεί να μην ξέρετε: αν η τοποθέτησή σας στο σχολείο δεν είναι αυτή που πρέπει λόγω της σειράς σας στον πίνακα αναπληρωτών, λόγω τέκνων, προυπηρεσίας κ.λ.π. και θεωρείτε πως αδικηθήκατε, μπορείτε να κάνετε ένσταση στην Πρωτοβάθμια και να επικαλείστε συγκεκριμένους λόγους (ο τάδε με νούμερο 3500 π.χ. τοποθετήθηκε σε καλύτερο σχολείο από 'μένα, παρότι είχα σειρά 3000 ...)! Μπορείτε να ζητήσετε βελτίωση τοποθέτησης! Ειδικά σε μία Πρωτοβάθμια που αρχίζει από Κ..... (δε γράφω τίποτε παραπάνω) ο Δ/ντής εξυπηρετεί τους ντόπιους, τοποθετώντας τους σε κοντικά σχολεία, ενώ τους "ξένους" τους στέλνει στου διαόλου τη μάνα! Έχω προσωπική αντίληψη επί του θέματος, μόνο που η ανψιά μου την περσινή χρονιά δεν ήθελε να το κάνει θέμα! Πάντως, φοβερίστε λίγο τον συγκεκριμένο "κύριο" ασκώντας τα νόμιμα δικαιώματά σας! Όχι, κάποιοι να καλοπερνάνε και κάποιοι να ταλαιπωρούνται!

Υπάρχει κάποιο επίσημο έγγραφο όπου ορίζεται ο τρόπος τοποθετήσεων;

Άστα και εγω 1000 θεσεις έπεσα !!! Το έψαξα και με δικηγόρο αλλα δεν κατάφερα κάτι .. Δε ξερω τι μπορούμε να κανουμε πλέον .. Εχεις μιλήσει με κάποιον  δικηγόρο ;

Εγώ πάλι δεν μπορώ να καταλάβω πού ήσασταν όταν το κάναμε θέμα πριν καναδυο μήνες εδώ στο φόρουμ και κάποιοι εδώ μέσα σχεδόν μας έβριζαν.  :-\

Αποσυνδεδεμένος gia 96

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 5014
  • Φύλο: Γυναίκα
  • Η κακή εκπαίδευση, χειρότερη της αγραμματοσύνης
    • Προφίλ
Απ: Αναπληρωτές ΠΕ70 2015-16
« Απάντηση #1318 στις: Οκτώβριος 17, 2015, 03:00:51 μμ »
Υπάρχει κάποιο επίσημο έγγραφο όπου ορίζεται ο τρόπος τοποθετήσεων;
Στις τοποθετήσεις προηγούνται οι έχοντες περισσότερα μόρια, παιδιά κι άλλα πτυχία! Δε θυμάμαι ποιο έγγραφο είναι (μπορείς να το βρεις μέσω των αιρετών σε κάθε νομό), αλλά δεν μπορεί να κάνει τέτοια απαράδεκτα ρουσφέτια και βολέματα ο κάθε Δ/ντής Πρωτ/θμιας, αγνοώντας επιδεικτικά την κατάταξη στον πίνακα και τα άλλα προσόντα! Καταγείλτε τους και ζητήστε βελτίωση τοποθέτησης! Θα το έκανε πέρσι μια ανηψιά μου (στην ίδια από Κ... Πρωτ/θμια, αλλά τελικά δεν ήθελε να το προχωρήσει, κακώς για μένα!).
Εγώ πάλι δεν μπορώ να καταλάβω πού ήσασταν όταν το κάναμε θέμα πριν καναδυο μήνες εδώ στο φόρουμ και κάποιοι εδώ μέσα σχεδόν μας έβριζαν.  :-\
Οι άνθρωποι σπεύδουν να ασκήσουν κριτική, για να μην κριθούν οι ίδιοι!

Αποσυνδεδεμένος Sofaki

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 512
  • Φύλο: Γυναίκα
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Αναπληρωτές ΠΕ70 2015-16
« Απάντηση #1319 στις: Οκτώβριος 17, 2015, 03:08:04 μμ »
Κρατανε καποιες θεσεις και δεν τις βγαζουν στις τοποθετησεις.Βγαζουν δλδ λιγοτερα κενα και καποιοι, ξερετε ποιοι, μενουν και καλα στη διαθεση.Και μετα απο δυο μερες τους τοποθετουνε.και καλα δεν υπηρχε κενο... Εδω εγκυους καποιοι δεν βαζουν σε προτεραιοτητα...ΕΠισης περσι νομιζω στην ειδικη αγωγη τους αλλαξανε και νομο παραβιαζοντας τους πινακες κανονικοτατα....

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)
Απ: Αναπληρωτές ΠΕ70 2015-16
« Δημοσιεύτηκε: Σήμερα στις 22:05:02 »

Αποσυνδεδεμένος plakakaneis

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 1562
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Αναπληρωτές ΠΕ70 2015-16
« Απάντηση #1320 στις: Οκτώβριος 17, 2015, 03:10:37 μμ »
Υπάρχει κάποιο επίσημο έγγραφο όπου ορίζεται ο τρόπος τοποθετήσεων;

Εγώ πάλι δεν μπορώ να καταλάβω πού ήσασταν όταν το κάναμε θέμα πριν καναδυο μήνες εδώ στο φόρουμ και κάποιοι εδώ μέσα σχεδόν μας έβριζαν.  :-\
στους δικηγόρους ...... αφού μου είπαν ότι δεν υπάρχει περίπτωση να μπλοκαριστεί η διαδικασία, τώρα ψάχνουμε άλλη οδό νομική πάντα

Αποσυνδεδεμένος gia 96

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 5014
  • Φύλο: Γυναίκα
  • Η κακή εκπαίδευση, χειρότερη της αγραμματοσύνης
    • Προφίλ
Απ: Αναπληρωτές ΠΕ70 2015-16
« Απάντηση #1321 στις: Οκτώβριος 17, 2015, 03:18:22 μμ »
Ναι, συμφωνώ πως αυτά γίνονται, αλλά πρέπει όλοι να συμβάλετε στο να σταματήσουν αυτά τα αίσχη! Γιατί δηλ. να εξυπηρετείται το παιδί κι  η γυναίκα του συντοπίτη στις τοποθετήσεις και όποιος είναι από μακριά να τοποθετείται σε σχολεία που κανείς δε θέλει; Όσοι δε συμφωνείτε με τις χθεσινές τοποθετήσεις, κάντε τη Δευτέρα αίτηση βελτίωσης θέσης και θα πετύχετε! Επίσης, καταγγείλτε τους Δ/ντές που αυθαιρετούν και δεν είναι δίκαιοι και αντικειμενικοί! Μια δασκάλα, γνωστή της ανηψιάς μου πριν από 3 χρόνια, κατάφερε να έρθει στην Κέα τελικά, αντί της Κύθνου που αρχικά είχε τοποθετηθεί ως αναπληρώτρια με άγνωστα και ύποπτα κριτήρια!
Οι άνθρωποι σπεύδουν να ασκήσουν κριτική, για να μην κριθούν οι ίδιοι!

Αποσυνδεδεμένος plakakaneis

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 1562
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Αναπληρωτές ΠΕ70 2015-16
« Απάντηση #1322 στις: Οκτώβριος 17, 2015, 03:57:46 μμ »
Κρατανε καποιες θεσεις και δεν τις βγαζουν στις τοποθετησεις.Βγαζουν δλδ λιγοτερα κενα και καποιοι, ξερετε ποιοι, μενουν και καλα στη διαθεση.Και μετα απο δυο μερες τους τοποθετουνε.και καλα δεν υπηρχε κενο... Εδω εγκυους καποιοι δεν βαζουν σε προτεραιοτητα...ΕΠισης περσι νομιζω στην ειδικη αγωγη τους αλλαξανε και νομο παραβιαζοντας τους πινακες κανονικοτατα....
μεγάλη αλήθεια

Αποσυνδεδεμένος stelma

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 592
  • Έχω αφίσα τον διευθυντή μου!
    • Προφίλ
Απ: Αναπληρωτές ΠΕ70 2015-16
« Απάντηση #1323 στις: Οκτώβριος 17, 2015, 04:17:01 μμ »
http://www.e-mesara.gr/index.php/2014-01-29-19-20-37/13438-2015-09-27-11-36-29

Αυτη ειναι η νομοθεσια για την τοποθετηση των αναπληρωτων. Απο εκει κ περ φανταζομαι οτι οι περισσοτεροι εχουμε αρκετες αρνητικες εμπειριες. Καποιες πρωτοβαθμιες δεν αναρτουν καθολου τις τοποθετησεις, οποτε ακομα και αν ξερεις ποιοι προηγουνται κ τι δηλωσαν, δεν μπορεις να βγαλεις ακρη, αν δεν σου δωσουν τις τοποθετησεις. Αλλες πρωτοβαθμιες δεν δεχονται καν τη βελτιωση θεσης ιυτε πρωτοκολλουν την αιτηση (μου το εχει πει δ/ντρια πρωτοβαθμιας στα μουτρα μου σαν να μιλουσε στην οικιακη της βοηθο η Ωναση >:( ).
Απο την εμπειρια μου το μονο που μπορει να βοηθησει ειναι να προσεγγιστουν οι αιρετοι στα συμβουλια σε περιπτωση πιυ ειναι αναγκαια η βελτιωση.  Βεβαια να μην ξεχναμε οτι συχνα εμπλεκονται και αυτοι στις αδιαφανεις τοποθετησεις. Το επομενο βημα που σκεφτομουν περσι ( στο οποιο τελικα δεν προχωρησα, καθως καταφερα να φτασω το θεμα μεχρι το πυσπε, οπου κ λυθηκε) ηταν η καταγγελια στο υπουργειο. Δεν ξερω αν θα εβγαινε κατι, αλλα ειμαι υπερ του να διεκδικουμε τα δικαιωματα μας (ειδικα οταν δημιουργειται προβλημα απο τις αδικες και δυσμενεις τοοθετησεις) και ο,τι πετυχουμε.

Αποσυνδεδεμένος stelma

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 592
  • Έχω αφίσα τον διευθυντή μου!
    • Προφίλ
Απ: Αναπληρωτές ΠΕ70 2015-16
« Απάντηση #1324 στις: Οκτώβριος 17, 2015, 04:22:09 μμ »
στους δικηγόρους ...... αφού μου είπαν ότι δεν υπάρχει περίπτωση να μπλοκαριστεί η διαδικασία, τώρα ψάχνουμε άλλη οδό νομική πάντα

Παιδια για το θεμα των πινακων υπαρχουν ηδη 2 ομαδες που το κυνηγουν δικαστικα. Η μια ειναι των νηπιαγωγων που προσεφυγε κ με ασφαλιστικα και η αλλη νομιζω οτι δεν προχωρησε ακομη γιατι περιμενει αναγνωριση ολης της προυπηρεσιας στο πολυνομοσχεδιο. Παντως αν θελετε να συμμετεχετε, ψαξτε το καλα και ενωθειτε καλυτερα με μια απο τις ηδη υπαρχουσες ομαδες για να μη σπαμε σε πολλα κομματια κ στο τελος διασπαστουμε ακομη περισσοτερο.

Αποσυνδεδεμένος effiet

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 608
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Αναπληρωτές ΠΕ70 2015-16
« Απάντηση #1325 στις: Οκτώβριος 18, 2015, 12:36:23 μμ »
Γεια σας, παιδιά!!! Πότε λέτε να περιμένουμε ΖΕΠ;

Αποσυνδεδεμένος Marilou!

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 547
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Αναπληρωτές ΠΕ70 2015-16
« Απάντηση #1326 στις: Οκτώβριος 18, 2015, 05:47:19 μμ »
Εγω λεω με τους ρυθμούς του υπουργείου τα ζεπ θα βγούνε αρχές Νοέμβρη .... Μπορει πρώτα να γίνει γ φαση και μετα ζεπ ..

Αποσυνδεδεμένος gia 96

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 5014
  • Φύλο: Γυναίκα
  • Η κακή εκπαίδευση, χειρότερη της αγραμματοσύνης
    • Προφίλ
Απ: Αναπληρωτές ΠΕ70 2015-16
« Απάντηση #1327 στις: Οκτώβριος 18, 2015, 06:26:56 μμ »
http://www.e-mesara.gr/index.php/2014-01-29-19-20-37/13438-2015-09-27-11-36-29

Αυτη ειναι η νομοθεσια για την τοποθετηση των αναπληρωτων. Απο εκει κ περ φανταζομαι οτι οι περισσοτεροι εχουμε αρκετες αρνητικες εμπειριες. Καποιες πρωτοβαθμιες δεν αναρτουν καθολου τις τοποθετησεις, οποτε ακομα και αν ξερεις ποιοι προηγουνται κ τι δηλωσαν, δεν μπορεις να βγαλεις ακρη, αν δεν σου δωσουν τις τοποθετησεις. Αλλες πρωτοβαθμιες δεν δεχονται καν τη βελτιωση θεσης ιυτε πρωτοκολλουν την αιτηση (μου το εχει πει δ/ντρια πρωτοβαθμιας στα μουτρα μου σαν να μιλουσε στην οικιακη της βοηθο η Ωναση >:( ).
Απο την εμπειρια μου το μονο που μπορει να βοηθησει ειναι να προσεγγιστουν οι αιρετοι στα συμβουλια σε περιπτωση πιυ ειναι αναγκαια η βελτιωση.  Βεβαια να μην ξεχναμε οτι συχνα εμπλεκονται και αυτοι στις αδιαφανεις τοποθετησεις. Το επομενο βημα που σκεφτομουν περσι ( στο οποιο τελικα δεν προχωρησα, καθως καταφερα να φτασω το θεμα μεχρι το πυσπε, οπου κ λυθηκε) ηταν η καταγγελια στο υπουργειο. Δεν ξερω αν θα εβγαινε κατι, αλλα ειμαι υπερ του να διεκδικουμε τα δικαιωματα μας (ειδικα οταν δημιουργειται προβλημα απο τις αδικες και δυσμενεις τοοθετησεις) και ο,τι πετυχουμε.
Δε γίνεται να μη δεχτούν οι Πρωτοβάθμιες και να μην πρωτοκολλήσουν την αίτηση βελτίωσης θέσης κάποιου αναπληρωτή που τοποθετήθηκε με ύποπτους και αδιαφανείς τρόπους σε σχολείο μη επιθυμητό, καθώς έτσι θα επιβαρύνουν και τη δική τους θέση! (Αν αρνηθούν, τότε δηλώστε ότι θα επιστρέψετε με δικηγόρο και η μεταστροφή τους θα είναι εντυπωσιακή)! Φυσικά, μπορείτε να ζητήσετε από τους αιρετούς των ΠΥΣΠΕ σε κάθε νομό να σας βοηθήσουν και να συμβάλουν στην καλύτερη τοποθέτησή σας, αφού πρώτα τους εξηγήσετε γιατί και πώς βρεθήκατε σε μη επιθυμητό σχολείο, παρόλο που έχετε περισσότερα μόρια, παιδιά κ.λ.π. Συνήθως, οι Δ/ντές τοποθετούν όπως τους αρέσει, χωρίς να ρωτούν άλλους κι αυτό το βόλεμα πρέπει να σταματήσει!
Αύριο, λοιπόν, όσοι έχετε θιγεί, καταθέστε αίτηση βελτίωσης στην τοποθέτησή σας, γιατί πιστεύω πως έχουν γίνει πολλές παρανομίες! Μην τους αφήνετε να είναι ασύδοτοι, αλλά διεκδικήστε όσα δικαιούστε!
Οι άνθρωποι σπεύδουν να ασκήσουν κριτική, για να μην κριθούν οι ίδιοι!

Αποσυνδεδεμένος Marilou!

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 547
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Αναπληρωτές ΠΕ70 2015-16
« Απάντηση #1328 στις: Οκτώβριος 19, 2015, 11:35:12 πμ »
Που ειστε όλοι βρε παιδιά ;;;

Αποσυνδεδεμένος plakakaneis

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 1562
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Αναπληρωτές ΠΕ70 2015-16
« Απάντηση #1329 στις: Οκτώβριος 19, 2015, 11:55:22 πμ »
έλα καλέ, εδώ, εδώ
για ζεπ μέσα με τέλη Νοέμβρη, ακόμα δεν βγάλανε την εγκύκλιο

 

Pde.gr, © 2005 - 2024

Το pde σε αριθμούς

Στατιστικά

μέλη
  • Σύνολο μελών: 32310
  • Τελευταία: Alex.pe83
Στατιστικά
  • Σύνολο μηνυμάτων: 1160976
  • Σύνολο θεμάτων: 19226
  • Σε σύνδεση σήμερα: 872
  • Σε σύνδεση έως τώρα: 1964
  • (Αύγουστος 01, 2022, 02:24:17 μμ)
Συνδεδεμένοι χρήστες
Μέλη: 19
Επισκέπτες: 551
Σύνολο: 570

Πληροφορίες

Το PDE φιλοξενείται στη NetDynamics

Όροι χρήσης | Προφίλ | Προσωπικά δεδομένα | Υποστηρίξτε μας

Επικοινωνία >

Powered by SMF 2.0 RC4 | SMF © 2006–2010, Simple Machines LLC
TinyPortal 1.0 RC1 | © 2005-2010 BlocWeb

Δημιουργία σελίδας σε 0.114 δευτερόλεπτα. 31 ερωτήματα.