*

Αποστολέας Θέμα: Ψαρά, Χίος  (Αναγνώστηκε 4604 φορές)

0 μέλη και 1 επισκέπτης διαβάζουν αυτό το θέμα.

Αποσυνδεδεμένος marcella

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 512
  • Φύλο: Γυναίκα
  • Cogito ergo sum...
    • Προφίλ
Ψαρά, Χίος
« στις: Αύγουστος 20, 2015, 09:41:07 πμ »
Καλημέρα σας! Έχει υπηρετήσει κανείς στα Ψαρά την τελευταία διετία? Πώς είναι τα πράγματα εκεί? Σπίτια καλά και φθηνά υπάρχουν? Η ζωή πως είναι? Οι άνθρωποι? Ευχαριστώ!!! :) :) :)

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)
Απ: Ψαρά, Χίος
« Δημοσιεύτηκε: Σήμερα στις 07:54:09 »

Αποσυνδεδεμένος anemoni

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 442
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Ψαρά, Χίος
« Απάντηση #1 στις: Αύγουστος 20, 2015, 10:28:09 πμ »
Συνάελφος, προ τετραετίας, μου είχε πει ότι υπάρχει θέμα εκμετάλευσης από τους ντόπιους. Να φανταστείς αγόραζε ψάρια από τη Χίο, οι ψαράδες των Ψαρών (που προμηθευανε τη Χίο) τους τα πούλαγαν μαυρο χαβιάρι...
ελπίζω να έχουν αλλάξει τα πράγματα, και να μη σε αποθάρρυνα, αλλά θεωρώ καλό να ξέρεις με τι έχεις να κάνεις. Πάντως είναι τόσο ήσυχα εκεί που κάνεις master (εξ' αποστάσεως) άνετα.

Αποσυνδεδεμένος miki

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 218
  • Φύλο: Γυναίκα
  • :)
    • Προφίλ
Απ: Ψαρά, Χίος
« Απάντηση #2 στις: Αύγουστος 20, 2015, 10:36:20 πμ »
Δεν έχω προσωπική εμπειρία αλλά γνωρίζω κάποια πράγματα.. Στα Ψαρά τα  προιόντα τα προμηθεύονται από τη Χίο.. και θα τα έχεις αν έχει καλό καιρό.. αν δεν έχει δε θα τα έχεις γιατί δε θα μπορεί να έρθει καραβάκι.. Είναι πολύ ήρεμα χωρίς πολύ κόσμο.
Μη νομίζεις ότι θα πας και θα είναι σα να βρίσκεσαι σε κάποιο νησί, με διασκέδαση κτλ..

Αποσυνδεδεμένος marcella

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 512
  • Φύλο: Γυναίκα
  • Cogito ergo sum...
    • Προφίλ
Απ: Ψαρά, Χίος
« Απάντηση #3 στις: Αύγουστος 20, 2015, 11:36:30 πμ »
Έχω ακούσει ότι την τελευταία διετία οι ντόπιοι έχουν βάλει νερό στο κρασί τους όσον αφορά τα ενοίκια αλλά θα ήθελα να ξέρω πιο συγκεκριμένα. Με ενδιαφέρει πολύ το θέμα σπίτι γιατί αν πάω εκεί τελικά θα πάρω και τα παιδιά μου μαζί 7 και 12 ετών και θα ήθελα κάτι καλό. Στο διαδίκτυο δεν βρήκα κάτι. Για Οινούσσες έχω βρει αρκετές πληροφορίες για διαμονή. Για την επικοινωνία με τη Χίο ξέρω ότι είναι δύσκολα τα πράγματα μια και είναι 4 ώρες με το καραβάκι από τη Χίο οπότε με τα απαγορευτικά υπάρχει πρόβλημα.

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)
Απ: Ψαρά, Χίος
« Δημοσιεύτηκε: Σήμερα στις 07:54:09 »

Αποσυνδεδεμένος gumus

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 669
    • Προφίλ
Απ: Ψαρά, Χίος
« Απάντηση #4 στις: Αύγουστος 20, 2015, 01:02:52 μμ »
Συνάδελφος υπηρέτησε εκεί πριν τρια χρόνια και προσφάτως μου έλεγε την εμπειρία της. Νοίκιαζε δίχωρο σπιτάκι 300ευρώ συν ΔΕΗ και για τους ντόπιους δεν έλεγε τα καλύτερα. Κι εκείνη είχε σκοπό να πάρει μαζί της τα 3 παιδιά της, αλλά τελικά άλλαξε γνώμη, πήγε μόνη και τα παιδιά έμειναν με το μπαμπά για ένα χρόνο. Μπορεί να άλλαξαν τα πράγματα από τότε, αλλά σκέψου το καλά!
"Μην καταδέχεσαι να ρωτάς: "Θα νικήσουμε; Θα νικηθούμε;" Πολέμα! "
Νίκος Καζαντζάκης

Αποσυνδεδεμένος hua_2015

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 39
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Ψαρά, Χίος
« Απάντηση #5 στις: Αύγουστος 20, 2015, 07:06:52 μμ »
Τι κρίμα! Από τη μια κάθε χρόνο σε πολλές περιοχές και νησιά έχουμε κενά που δυσκολεύουν τους μαθητές ακόμα και να δώσουν πανελλήνιες. Από την άλλη συνάδελφοι που πηγαίνουν σε αυτές τις περιοχές, ο καθένας με τα κόστη του, τις δυσκολίες, τις ελπίδες και τις φιλοδοξίες του, αντιμετωπίζουν φαινόμενα αισχροκέρδιας, στο νοίκι,στα τρόφιμα, στους λογαριασμούς. Προφανώς δεν είναι ιδιαιτερότητες της περιοχής, αλλά είναι στη γενική λογική του ότι αρπάξουμε... Πόσα χρήματα παραπάνω να πάρεις από έναν αναπληρωτή όταν καλείται στις τελευταίες φάσεις και όταν έχει περιορισμένο εισόδημα; Πόσα θα μπορούσαν να πάρουν αν ο εκπαιδευτικός ένιωθε σπίτι του, και ξαναπήγαινε έστω και μια φορά στον τόπο για διακοπές, ή διαφήμιζε τον τόπο σε φίλους και οικογένεια;
Πέρα από την κοντόφθαλμη λογική, ίσως είναι άλλη μια πλευρά απαξίωσης του επαγγέλματος. Δεν είμαι σίγουρος αν θα είχαν την ίδια συμπεριφορά σε κάποιον γιατρό

Αποσυνδεδεμένος gumus

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 669
    • Προφίλ
Απ: Ψαρά, Χίος
« Απάντηση #6 στις: Αύγουστος 20, 2015, 07:13:47 μμ »
Θα συμφωνήσω απόλυτα μαζί σου!!!
"Μην καταδέχεσαι να ρωτάς: "Θα νικήσουμε; Θα νικηθούμε;" Πολέμα! "
Νίκος Καζαντζάκης

Αποσυνδεδεμένος greedo

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 3580
  • Φύλο: Άντρας
  • Han shot first...
    • Προφίλ
Απ: Ψαρά, Χίος
« Απάντηση #7 στις: Αύγουστος 20, 2015, 10:59:13 μμ »
Ούτε σε γιατρό, ούτε σε δικαστικό (σε περιοχές που έχει λόγο η τοποθέτησή του), ούτε σε ένστολο!!
  

Αποσυνδεδεμένος MARIAN03

  • Προχωρημένο μέλος
  • **
  • Μηνύματα: 107
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Ψαρά, Χίος
« Απάντηση #8 στις: Αύγουστος 21, 2015, 07:57:54 πμ »
Εχω υπηρετήσει στα Ψαρά και για δυσπρόσιτο είναι μια χαρά: 5  ώρες από το Λαύριο ( όταν δεν έχει καιρό, βέβαια) . Τα παιδιά είναι καλά, μπορείς να κάνεις ωραία δουλειά.Βέβαια η κοινωνία είναι κλειστή και πρέπει να προσαρμοστεί κανείς σ' αυτό.Επίσης ο εφοδιασμός γίνεται από τη Χίο ,  αλλά είναι πανεύκολος γιατί έχει καραβάκι κάθε μέρα .( τρόφιμα, φάρμακα μέχρι και γλυκά ψυγείου)

Αποσυνδεδεμένος marcella

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 512
  • Φύλο: Γυναίκα
  • Cogito ergo sum...
    • Προφίλ
Απ: Ψαρά, Χίος
« Απάντηση #9 στις: Αύγουστος 21, 2015, 09:21:24 πμ »
Εχω υπηρετήσει στα Ψαρά και για δυσπρόσιτο είναι μια χαρά: 5  ώρες από το Λαύριο ( όταν δεν έχει καιρό, βέβαια) . Τα παιδιά είναι καλά, μπορείς να κάνεις ωραία δουλειά.Βέβαια η κοινωνία είναι κλειστή και πρέπει να προσαρμοστεί κανείς σ' αυτό.Επίσης ο εφοδιασμός γίνεται από τη Χίο ,  αλλά είναι πανεύκολος γιατί έχει καραβάκι κάθε μέρα .( τρόφιμα, φάρμακα μέχρι και γλυκά ψυγείου)
Να και μια αισιόδοξη νότα!!! Η γραμμή από Λαύριο έχει σταματήσει απ' όσο ξέρω. Και το ότι έχει καραβάκι κάθε μέρα από Χίο είναι σχετικό μια και οι ώρες είναι 4 και δε μπορείς να ρισκάρεις με τα απαγορευτικά. Ωστόσο έχει καλά ενοίκια και το σχολείο είναι μικρό οπότε γίνεται δουλειά!

Αποσυνδεδεμένος Syllas

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 1893
  • Φύλο: Γυναίκα
  • Ένας φακίρης, πολλοί φουκαράδες
    • Προφίλ
Απ: Ψαρά, Χίος
« Απάντηση #10 στις: Αύγουστος 22, 2015, 01:25:52 πμ »
γνώρισα φέτος μία κοπέλα φιλόλογο που δούλευε σε εκπαίδευση ενηλίκων στα Ψαρά και πήγαινε κάποιες μέρες την εβδομάδα εκεί με μεγάλο καράβι, ναι το Αριάδνη πάει δύο φορές την εβδομάδα εκεί όλο το χειμώνα, αυτό φέτος. Επίσης άκουσα ότι στις Οινούσσες οι καθηγητές νοικιαζουν ενα θαλάσσιο ταξί και πάνε κάθε μέρα, αλλά δεν ξέρω αν υπάρχει ακόμα.

Αποσυνδεδεμένος marcella

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 512
  • Φύλο: Γυναίκα
  • Cogito ergo sum...
    • Προφίλ
Απ: Ψαρά, Χίος
« Απάντηση #11 στις: Αύγουστος 23, 2015, 06:54:17 μμ »
γνώρισα φέτος μία κοπέλα φιλόλογο που δούλευε σε εκπαίδευση ενηλίκων στα Ψαρά και πήγαινε κάποιες μέρες την εβδομάδα εκεί με μεγάλο καράβι, ναι το Αριάδνη πάει δύο φορές την εβδομάδα εκεί όλο το χειμώνα, αυτό φέτος. Επίσης άκουσα ότι στις Οινούσσες οι καθηγητές νοικιαζουν ενα θαλάσσιο ταξί και πάνε κάθε μέρα, αλλά δεν ξέρω αν υπάρχει ακόμα.
Ταξί υπάρχει για Οινούσσες από Λαγκάδα. Κάνει μισή ώρα και κοστίζει 65 ευρώ. Μπορεί να χωρέσει μέχρι και 8 άτομα.

 

Pde.gr, © 2005 - 2024

Το pde σε αριθμούς

Στατιστικά

μέλη
  • Σύνολο μελών: 32288
  • Τελευταία: Dialeimma
Στατιστικά
  • Σύνολο μηνυμάτων: 1159543
  • Σύνολο θεμάτων: 19211
  • Σε σύνδεση σήμερα: 282
  • Σε σύνδεση έως τώρα: 1964
  • (Αύγουστος 01, 2022, 02:24:17 μμ)
Συνδεδεμένοι χρήστες
Μέλη: 11
Επισκέπτες: 274
Σύνολο: 285

Πληροφορίες

Το PDE φιλοξενείται στη NetDynamics

Όροι χρήσης | Προφίλ | Προσωπικά δεδομένα | Υποστηρίξτε μας

Επικοινωνία >

Powered by SMF 2.0 RC4 | SMF © 2006–2010, Simple Machines LLC
TinyPortal 1.0 RC1 | © 2005-2010 BlocWeb

Δημιουργία σελίδας σε 0.088 δευτερόλεπτα. 34 ερωτήματα.