*

Αποστολέας Θέμα: 'Ισες ευκαιρίες-Νέος ΑΣΕΠ τώρα  (Αναγνώστηκε 80502 φορές)

0 μέλη και 1 επισκέπτης διαβάζουν αυτό το θέμα.

Αποσυνδεδεμένος PASAS123

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 2158
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: 'Ισες ευκαιρίες-Νέος ΑΣΕΠ τώρα
« Απάντηση #224 στις: Αύγουστος 31, 2015, 11:21:51 μμ »
Πολύ σωστά τα γράφειες PASAS123, αλλά υπάρχουν κάποιοι που ακόμη και τώρα βλέπουν κοντόφθαλμα! Κανείς δε θα μπορεί να φτάσει τους απολυθέντες των ιδιωτικών με τις τεράστιες προυπηρεσίες, ούτε όσους πριμοδοτηθούν γερά λόγω κοινωνικών κριτηρίων (πολύτεκνοι, ανάπηροι 67%...)! Ας μη  μιλήσω για τις νεότερες γενιές εκπαιδευτικών που δε θα τους δοθεί ούτε μία ευκαιρία να διεκδικήσουν θέση στη δημόσια εκπαίδευση!
Ασφαλώς και πρέπει να διεξαχθεί γραπτός ΑΣΕΠ (δεν πρόκειται κατ' εμέ να γίνει πριν το 2018) κι όσοι δεν πιστεύουν στην αξιοκρατία ή την ακεραιότητά του ή όσοι έχουν βρει καλύτερη δουλειά, ας μην προσέλθουν! Αλλά είναι υποκριτικό και αντιδημοκρατικό να λένε κάποιοι πως πολλοί εδώ στο forum είναι παρτάκηδες και οι ίδιοι να χρησιμοποιούν ως επιχειρήματα όσα τους βολεύουν!

Ε ας μη πέσουμε όλοι στην παγιδούλα που όμορφα και ωραία έχει στηθεί, αλλά .... άντε πείσε τον Έλληνα που το σκεπτικό του μετά από τα 3 μόρια είναι, έλα μωρέ τώρα είμαστε στο 40%, λίγο απο εδώ λίγο απο εκεί θα σπρώξουμε θα πιέσουμε θα κλάψουμε και σε κανέναν λιγάκι( βο(υ)λευτή ) και όμορφα ωραία και ανώδυνα θα διοριστούμε.

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)
Απ: 'Ισες ευκαιρίες-Νέος ΑΣΕΠ τώρα
« Δημοσιεύτηκε: Σήμερα στις 04:54:29 »

Αποσυνδεδεμένος e-mary

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 70
    • Προφίλ
Απ: 'Ισες ευκαιρίες-Νέος ΑΣΕΠ τώρα
« Απάντηση #225 στις: Σεπτέμβριος 01, 2015, 12:00:01 πμ »
Φυσικα και δεν μπορεί να διακριθεί εύκολα ο ερειστικός τόνος από αυτόν που δηλώνει συμπάθεια και αλληλεγγύη, γι' αυτό και θα παραθέσω την εμπειρία μου και όποιος έχει ώτα ακούει (μεταφορικά πάντα). Έδωσα στους 2 τελευταίους ΑΣΕΠ με φροντιστήρια και αρκετό διάβασμα. Είχα επιτυχία και στους 2 γύρω στο 80 και 80+ στο 2ο. Δούλεψα ωρομίσθια 3 χρόνια, αναπληρώτρια 5 σε αρκετα διαφορετικα μέρη. Εχοντας πολύ καλή σειρα στον ενδεικτικο πίνακα δεν μπορω να δηλωσω την πολη μου γτ προηγουνται κάποιοι από ιδιωτικά και ειδικες κατηγορίες. Το ίδιο όμως πρόβλημα αντιμετωπίζουν και όσοι από τη γενιά μου έχουν καταφέρει να διοριστούν, καθώς οι μεταθέσεις γίνονται με το σταγονόμετρο. Το αποτέλεσμα: προοπτική διορισμού μηδαμινή, αναπλήρωση στον τόπο μου εξίσου μηδαμινή, πιθανότητες σύστασης οικογένειας ελάχιστες. Συμβουλή προς νεότερους: δεν αξίζει να φατε τα καλύτερα χρόνια της ζωής σας κυνηγώντας μια χίμαιρα, αρκεστείτε και σε λιγότερα, μη νομίζετε ότι κι οι αναπληρωτές βγάζουν τόσα πολλά με τόσα έξοδα για ενοίκια, βενζίνες, αεροπορικά, θέρμανση, διατροφή. Απλά εγκλωβίστηκαν σε ένα εκπαιδευτικό σύστημα που πάει απ το κακό στο χειρότερο λόγω υποχρηματοδοτήσεων και δεν μπορούν να κάνουν ούτε μπρος, ούτε πίσω, καθώς δεν έχουν πια κουράγιο για μια νέα αρχή. Μακάρι να τα γνωρίζαμε όλα αυτά όταν ξεκινούσαμε να οργώνουμε την Ελλάδα, αλλά δυστυχώς τότε γίνονταν διορισμοί..
Είναι όμως επιτρέψτε μου απερίσκεπτο να ξεκινάτε ανταγωνιστικά ενώ γνωρίζετε πώς έχει η κατάσταση αντί να βλέπετε την κατάσταση των συναδέλφων σας και να παραδειγματίζεστε από τα λάθη τους για να μην τα επαναλάβετε. Νομίζετε ότι αν γίνει κι άλλος ΑΣΕΠ δε θα γράψουμε καλά; Οι περισσότεροι από εμάς φρόντισαν όλα αυτά τα χρόνια εν όψει της αξιολόγησης να μαζέψουν μεταπτυχιακά και διδακτορικά. Απλά δεν ανεχόμαστε να μας κοροιδεύει άλλο το κράτος, να διεξάγει γραπτούς διαγωνισμούς για να βολέψει τους εκάστοτε δικούς του (γτ είδαμε και αρκετές τέτοιες περιπτώσεις) και να μας αντιμετωπίζει γενικά ως αναλώσιμους και μη επαρκείς ενώ θυσιάσαμε τα καλύτερά μας χρόνια και τη δυνατότητα να βρισκόμαστε κοντά στα αγαπημένα μας πρόσωπα.
Τέλος να προσθέσω πως δεν είναι τυχαίο πως όσοι από τη γενιά μου όντας διορισμένοι είχαν δική τους επιχείρηση έχουν ήδη παραιτηθεί γτ δεν άντεχαν άλλο, οι υπόλοιποι δεν μπορούμε γτ είναι αργά να μάθουμε να κάνουμε κάτι άλλο από την αρχή. Το πιο θλιβερό βέβαια είναι πως οι περισσότεροι αναπληρωτές δεν έχουν καταφέρει ακόμα να κάνουν οικογένεια. Αυτά είχα να παραθέσω από την εμπειρία μου ως χρέος για τη νέα γενιά, με αμέριστη κατανόηση.
Τουλάχιστον εσείς να ξέρετε πώς έχει η κατάσταση
σαν πλανοι, ομως κατοχοι της αληθειας, σα να φτανουμε στο θανατο, αλλα, δεστε, ζουμε..σα λυπουμενοι, αλλα παντοτε εχουμε χαρα, σαν φτωχοι, ομως πλουτιζουμε πολλους' σα να μην εχουμε τιποτε, ομως τα παντα κατεχουμε.
Αποστολος Παύλος (Β΄ Κορ. 6/ς: 4-10)

Αποσυνδεδεμένος tinyeye

  • Προχωρημένο μέλος
  • **
  • Μηνύματα: 147
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Απ: 'Ισες ευκαιρίες-Νέος ΑΣΕΠ τώρα
« Απάντηση #226 στις: Σεπτέμβριος 01, 2015, 12:49:14 πμ »
Οταν αυτοι που μιλουσαν για νεο συστημα διορισμων , στο νεο προγραμμα  Δραμα(ς) μιλανε για μηδενικους διορισμους στην παιδεια , συνεχιζουν την μεταβατικη και αναγνωριζουν μετα απο καιρο πλεον οτι το τοπιο ειναι μπλεγμενο νομικα εαν πανε προς ενα νεο τροπο διορισμου,συνεπως ειναι βεβαιο πως δεν προκειται να πειραξουν ουτε μια οξεια απο τον νομο που ισχυει . Πλεον ο μονος τροπος διορισμου ειναι να ανηκεις στους διοριστεους, εδω κολλαει μια τελεια, οσο δεν γινεται ΑΣΕΠ δεν εχει κανενας νομικο πατημα να διοριστει . Τελικα το μονο που θα αναγκασει το υπουργειο να διορισει τους εναπομειναντες ειναι η πιεση για ενα νεο διαγωνισμο και τιποτα αλλο (ενω θα επρεπε να γινει το αντιθετο)
he who tries to shine , dims his own light

Αποσυνδεδεμένος Dr.W

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 601
  • Φύλο: Γυναίκα
    • Προφίλ
Απ: 'Ισες ευκαιρίες-Νέος ΑΣΕΠ τώρα
« Απάντηση #227 στις: Σεπτέμβριος 01, 2015, 01:02:25 πμ »
Φυσικα και δεν μπορεί να διακριθεί εύκολα ο ερειστικός τόνος από αυτόν που δηλώνει συμπάθεια και αλληλεγγύη, γι' αυτό και θα παραθέσω την εμπειρία μου και όποιος έχει ώτα ακούει (μεταφορικά πάντα). Έδωσα στους 2 τελευταίους ΑΣΕΠ με φροντιστήρια και αρκετό διάβασμα. Είχα επιτυχία και στους 2 γύρω στο 80 και 80+ στο 2ο. Δούλεψα ωρομίσθια 3 χρόνια, αναπληρώτρια 5 σε αρκετα διαφορετικα μέρη. Εχοντας πολύ καλή σειρα στον ενδεικτικο πίνακα δεν μπορω να δηλωσω την πολη μου γτ προηγουνται κάποιοι από ιδιωτικά και ειδικες κατηγορίες. Το ίδιο όμως πρόβλημα αντιμετωπίζουν και όσοι από τη γενιά μου έχουν καταφέρει να διοριστούν, καθώς οι μεταθέσεις γίνονται με το σταγονόμετρο. Το αποτέλεσμα: προοπτική διορισμού μηδαμινή, αναπλήρωση στον τόπο μου εξίσου μηδαμινή, πιθανότητες σύστασης οικογένειας ελάχιστες. Συμβουλή προς νεότερους: δεν αξίζει να φατε τα καλύτερα χρόνια της ζωής σας κυνηγώντας μια χίμαιρα, αρκεστείτε και σε λιγότερα, μη νομίζετε ότι κι οι αναπληρωτές βγάζουν τόσα πολλά με τόσα έξοδα για ενοίκια, βενζίνες, αεροπορικά, θέρμανση, διατροφή. Απλά εγκλωβίστηκαν σε ένα εκπαιδευτικό σύστημα που πάει απ το κακό στο χειρότερο λόγω υποχρηματοδοτήσεων και δεν μπορούν να κάνουν ούτε μπρος, ούτε πίσω, καθώς δεν έχουν πια κουράγιο για μια νέα αρχή. Μακάρι να τα γνωρίζαμε όλα αυτά όταν ξεκινούσαμε να οργώνουμε την Ελλάδα, αλλά δυστυχώς τότε γίνονταν διορισμοί..
Είναι όμως επιτρέψτε μου απερίσκεπτο να ξεκινάτε ανταγωνιστικά ενώ γνωρίζετε πώς έχει η κατάσταση αντί να βλέπετε την κατάσταση των συναδέλφων σας και να παραδειγματίζεστε από τα λάθη τους για να μην τα επαναλάβετε. Νομίζετε ότι αν γίνει κι άλλος ΑΣΕΠ δε θα γράψουμε καλά; Οι περισσότεροι από εμάς φρόντισαν όλα αυτά τα χρόνια εν όψει της αξιολόγησης να μαζέψουν μεταπτυχιακά και διδακτορικά. Απλά δεν ανεχόμαστε να μας κοροιδεύει άλλο το κράτος, να διεξάγει γραπτούς διαγωνισμούς για να βολέψει τους εκάστοτε δικούς του (γτ είδαμε και αρκετές τέτοιες περιπτώσεις) και να μας αντιμετωπίζει γενικά ως αναλώσιμους και μη επαρκείς ενώ θυσιάσαμε τα καλύτερά μας χρόνια και τη δυνατότητα να βρισκόμαστε κοντά στα αγαπημένα μας πρόσωπα.
Τέλος να προσθέσω πως δεν είναι τυχαίο πως όσοι από τη γενιά μου όντας διορισμένοι είχαν δική τους επιχείρηση έχουν ήδη παραιτηθεί γτ δεν άντεχαν άλλο, οι υπόλοιποι δεν μπορούμε γτ είναι αργά να μάθουμε να κάνουμε κάτι άλλο από την αρχή. Το πιο θλιβερό βέβαια είναι πως οι περισσότεροι αναπληρωτές δεν έχουν καταφέρει ακόμα να κάνουν οικογένεια. Αυτά είχα να παραθέσω από την εμπειρία μου ως χρέος για τη νέα γενιά, με αμέριστη κατανόηση.
Τουλάχιστον εσείς να ξέρετε πώς έχει η κατάσταση

+1000
« Τελευταία τροποποίηση: Δεκέμβριος 11, 2015, 11:50:54 μμ από stef.oik »

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)
Απ: 'Ισες ευκαιρίες-Νέος ΑΣΕΠ τώρα
« Δημοσιεύτηκε: Σήμερα στις 04:54:29 »

anemona

  • Επισκέπτης
Απ: 'Ισες ευκαιρίες-Νέος ΑΣΕΠ τώρα
« Απάντηση #228 στις: Σεπτέμβριος 01, 2015, 07:37:08 πμ »
Γραπτός διαγωνισμός ΑΣΕΠ εκπαιδευτικών δεν θα ξαναγίνει! Θα γίνει επιλογή μέσω ΑΣΕΠ με μοριοδότηση και αυτή όποτε αποφασιστούν διορισμοί, δηλαδή από το 2016-2017 και βλέπουμε. Αν θέλετε συζητήστε τη βαρύτητα που πρέπει να έχει κάθε κριτήριο μοριοδότησης. Γραπτό διαγωνισμό δε θέλει κανένας εκτός από κάποιους γραφικούς σε αυτό το forum. Δεν πήρατε το μάθημά σας με τον γραπτό ΑΣΕΠ του Λοβέρδου;; Τί μας ζαλίζετε γράφοντας τα ίδια και τα ίδια;;;   
Συνάδελφε αν είμαστε γραφικοί είναι θέμα μας. Παντού και πάντα Ασέπ και φυσικά διορισμοί. Ακόμα και αν είναι χιμαιρικό, ανέφικτο και ουτοπικό...το να διεκδικείς το σωστό είναι θέση ζωής. 
« Τελευταία τροποποίηση: Σεπτέμβριος 01, 2015, 07:47:26 πμ από anemona »

Αποσυνδεδεμένος -----

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 5464
  • Φύλο: Άντρας
  • ΠΕ 04-02
    • Προφίλ
Απ: 'Ισες ευκαιρίες-Νέος ΑΣΕΠ τώρα
« Απάντηση #229 στις: Σεπτέμβριος 01, 2015, 08:36:46 πμ »
Γραπτός διαγωνισμός ΑΣΕΠ εκπαιδευτικών δεν θα ξαναγίνει! Θα γίνει επιλογή μέσω ΑΣΕΠ με μοριοδότηση και αυτή όποτε αποφασιστούν διορισμοί, δηλαδή από το 2016-2017 και βλέπουμε. Αν θέλετε συζητήστε τη βαρύτητα που πρέπει να έχει κάθε κριτήριο μοριοδότησης. Γραπτό διαγωνισμό δε θέλει κανένας εκτός από κάποιους γραφικούς σε αυτό το forum. Δεν πήρατε το μάθημά σας με τον γραπτό ΑΣΕΠ του Λοβέρδου;; Τί μας ζαλίζετε γράφοντας τα ίδια και τα ίδια;;;   
Μα νομίζω ότι οι περισσότεροι νέοι που ενδιαφέρονται να δουλέψουν στην εκπαίδευση, θέλουν να δώσουν ΑΣΕΠ..

Αποσυνδεδεμένος Marios 1980

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 457
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: 'Ισες ευκαιρίες-Νέος ΑΣΕΠ τώρα
« Απάντηση #230 στις: Σεπτέμβριος 01, 2015, 11:44:38 πμ »
Μου αρέσει που μέσα σε αυτην τη κατάσταση είμαστε και σίγουροι τι θα γίνει και τι δεν θα γίνει. Ξέρει κανεις ποιος θα είναι κυβερνση??με τι αναλογιες??? ξερει κανεις αν τελικα θα γινουν διορισμοι και πως?? πριν 10 μηνες έλεγε ο Λοβερ οτι θα γίνει ΑΣΕΠ , βγηκαν οι αλλοι και ελεγαν οτι δεν θα γινει, εφυγαν κ αυτοί, πολυνομοσχεδιο δεν εχει ψηφιστεί και ουτε προκειται γιατι αυτοδυναμος δεν θα ειναι ο ΣΥΡΙΖΑ και ολοι οι αλλοι εχουν ξεκαθαρισει οτι δεν τοο ψηφιζουν αφου δεν εξαρταται η συμφωια απο αυτο και διαφωνουν.
Το μονο σιγουρο ειναι οτι δεν υπαρχουν λεφτα ουτε για αναπληρωτες παρα μονο απο ΕΣΠΑ , δηλαδη ξενα λεφτα παλι σε μια προκυρηξη η οποία ηταν λάθος και ξανατρεχει πλαι μεσα στο Σεπτεμβρη. Κι εσεις τσακωνεστε για το πως θα γινουν οι διορισμοι.
Περαστικα μας

Αποσυνδεδεμένος vasoth

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 4
  • Φύλο: Γυναίκα
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: 'Ισες ευκαιρίες-Νέος ΑΣΕΠ τώρα
« Απάντηση #231 στις: Σεπτέμβριος 01, 2015, 12:46:37 μμ »
++++++++++++++++++++++++++++++++

Αποσυνδεδεμένος dpa2006

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 1377
  • Φύλο: Άντρας
  • Λατρεύω την εκπαίδευση, ΠΕ04.01
    • Προφίλ
Απ: 'Ισες ευκαιρίες-Νέος ΑΣΕΠ τώρα
« Απάντηση #232 στις: Σεπτέμβριος 01, 2015, 01:25:21 μμ »
Μου αρέσει που μέσα σε αυτην τη κατάσταση είμαστε και σίγουροι τι θα γίνει και τι δεν θα γίνει. Ξέρει κανεις ποιος θα είναι κυβερνση??με τι αναλογιες??? ξερει κανεις αν τελικα θα γινουν διορισμοι και πως?? πριν 10 μηνες έλεγε ο Λοβερ οτι θα γίνει ΑΣΕΠ , βγηκαν οι αλλοι και ελεγαν οτι δεν θα γινει, εφυγαν κ αυτοί, πολυνομοσχεδιο δεν εχει ψηφιστεί και ουτε προκειται γιατι αυτοδυναμος δεν θα ειναι ο ΣΥΡΙΖΑ και ολοι οι αλλοι εχουν ξεκαθαρισει οτι δεν τοο ψηφιζουν αφου δεν εξαρταται η συμφωια απο αυτο και διαφωνουν.
Το μονο σιγουρο ειναι οτι δεν υπαρχουν λεφτα ουτε για αναπληρωτες παρα μονο απο ΕΣΠΑ , δηλαδη ξενα λεφτα παλι σε μια προκυρηξη η οποία ηταν λάθος και ξανατρεχει πλαι μεσα στο Σεπτεμβρη. Κι εσεις τσακωνεστε για το πως θα γινουν οι διορισμοι.
Περαστικα μας
Πολύ σωστά τα θέτεις!
Με το νεο MOU δεν πρέπει να έχουμε μεγάλες προσδοκίες,απλά θυμηθήτε τι έγινε πριν από λίγα χρόνια όταν είχαμε πάλι τα MOU 1&2.

Αποσυνδεδεμένος pink butterfly

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 337
  • Φύλο: Γυναίκα
  • Εργοθεραπευτρια-Φιλόλογος (Msc)
    • Προφίλ
Απ: 'Ισες ευκαιρίες-Νέος ΑΣΕΠ τώρα
« Απάντηση #233 στις: Σεπτέμβριος 01, 2015, 06:57:43 μμ »
Φυσικα και δεν μπορεί να διακριθεί εύκολα ο ερειστικός τόνος από αυτόν που δηλώνει συμπάθεια και αλληλεγγύη, γι' αυτό και θα παραθέσω την εμπειρία μου και όποιος έχει ώτα ακούει (μεταφορικά πάντα). Έδωσα στους 2 τελευταίους ΑΣΕΠ με φροντιστήρια και αρκετό διάβασμα. Είχα επιτυχία και στους 2 γύρω στο 80 και 80+ στο 2ο. Δούλεψα ωρομίσθια 3 χρόνια, αναπληρώτρια 5 σε αρκετα διαφορετικα μέρη. Εχοντας πολύ καλή σειρα στον ενδεικτικο πίνακα δεν μπορω να δηλωσω την πολη μου γτ προηγουνται κάποιοι από ιδιωτικά και ειδικες κατηγορίες. Το ίδιο όμως πρόβλημα αντιμετωπίζουν και όσοι από τη γενιά μου έχουν καταφέρει να διοριστούν, καθώς οι μεταθέσεις γίνονται με το σταγονόμετρο. Το αποτέλεσμα: προοπτική διορισμού μηδαμινή, αναπλήρωση στον τόπο μου εξίσου μηδαμινή, πιθανότητες σύστασης οικογένειας ελάχιστες. Συμβουλή προς νεότερους: δεν αξίζει να φατε τα καλύτερα χρόνια της ζωής σας κυνηγώντας μια χίμαιρα, αρκεστείτε και σε λιγότερα, μη νομίζετε ότι κι οι αναπληρωτές βγάζουν τόσα πολλά με τόσα έξοδα για ενοίκια, βενζίνες, αεροπορικά, θέρμανση, διατροφή. Απλά εγκλωβίστηκαν σε ένα εκπαιδευτικό σύστημα που πάει απ το κακό στο χειρότερο λόγω υποχρηματοδοτήσεων και δεν μπορούν να κάνουν ούτε μπρος, ούτε πίσω, καθώς δεν έχουν πια κουράγιο για μια νέα αρχή. Μακάρι να τα γνωρίζαμε όλα αυτά όταν ξεκινούσαμε να οργώνουμε την Ελλάδα, αλλά δυστυχώς τότε γίνονταν διορισμοί..
Είναι όμως επιτρέψτε μου απερίσκεπτο να ξεκινάτε ανταγωνιστικά ενώ γνωρίζετε πώς έχει η κατάσταση αντί να βλέπετε την κατάσταση των συναδέλφων σας και να παραδειγματίζεστε από τα λάθη τους για να μην τα επαναλάβετε. Νομίζετε ότι αν γίνει κι άλλος ΑΣΕΠ δε θα γράψουμε καλά; Οι περισσότεροι από εμάς φρόντισαν όλα αυτά τα χρόνια εν όψει της αξιολόγησης να μαζέψουν μεταπτυχιακά και διδακτορικά. Απλά δεν ανεχόμαστε να μας κοροιδεύει άλλο το κράτος, να διεξάγει γραπτούς διαγωνισμούς για να βολέψει τους εκάστοτε δικούς του (γτ είδαμε και αρκετές τέτοιες περιπτώσεις) και να μας αντιμετωπίζει γενικά ως αναλώσιμους και μη επαρκείς ενώ θυσιάσαμε τα καλύτερά μας χρόνια και τη δυνατότητα να βρισκόμαστε κοντά στα αγαπημένα μας πρόσωπα.
Τέλος να προσθέσω πως δεν είναι τυχαίο πως όσοι από τη γενιά μου όντας διορισμένοι είχαν δική τους επιχείρηση έχουν ήδη παραιτηθεί γτ δεν άντεχαν άλλο, οι υπόλοιποι δεν μπορούμε γτ είναι αργά να μάθουμε να κάνουμε κάτι άλλο από την αρχή. Το πιο θλιβερό βέβαια είναι πως οι περισσότεροι αναπληρωτές δεν έχουν καταφέρει ακόμα να κάνουν οικογένεια. Αυτά είχα να παραθέσω από την εμπειρία μου ως χρέος για τη νέα γενιά, με αμέριστη κατανόηση.
Τουλάχιστον εσείς να ξέρετε πώς έχει η κατάσταση
Δε σας γνωρίζω, αλλά συμφωνώ μαζί σας.Νέα φιλόλογος και εγώ (με πτυχίο από το 2012) και εργάζομαι στον ιδιωτικό τομέα,όταν μου δίνονται ευκαιρίες και διδάσκω. Ταυτόχρονα, έχω εργαστεί και σε άλλες εργασίες άσχετες με τη φιλολογία και ήδη βλέποντας και την κατάσταση γενικά στην εκπαίδευση, κάνω δεύτερο πτυχίο.Σε 2.5-3 χρόνια θεού θέλοντος το πολύ θα το ολοκληρωσω και ελπίζω σε ενα καλύτερο επαγγελματικά μέλλον  .Έχω γράψει και άλλες φορές τη γνώμη μου.Στόχος των νεότερων συναδέλφων πρέπει να είναι η επαγγελματική αποκατάσταση των μεγαλύτερων με τις επιτυχίες στον ασεπ και τις μεγάλες προϋπηρεσίες.Μόνο έτσι μπορούμε να ελπίζουμε και εμείς σε κάτι πιο καλό στο χώρο της δημόσιας εκπαίδευσης. Ας μην τα βάζουμε με τους πιο μεγάλους, οι οποίοι και λόγω ηλικίας και λόγω κούρασης και υποχρεώσεων, δύσκολα μπορούν να στραφούν σε άλλους τομείς. Ας τα βάλουμε με το υπουργείο που μας εξαπάτησε όλους, μικρούς και μεγάλους. Επίσης, θεωρώ ότι το πλήγμα είναι μεγαλύτερο για τους μεγαλύτερους ηλικιακά ,οι οποίοι σπατάλησαν χρόνο, χρήμα, ενέργεια για να μπορούν να έχουν μια θέση εργασίας με αξιοπρεπείς συνθήκες και να εξασφαλίσουν τα προς το ζην για τους ίδιους και τις οικογένειες τους.Και δυστυχώς τους στέρησαν το αυτονόητο. Εγώ ας πούμε όντας 25 ετών έχω θέληση, δύναμη, ενέργεια για να αλλάξω το επαγγελματικό μου μέλλον, πηγαίνοντας σε έναν τομέα με καλές προς το παρόν συνθήκες εργασίας και επαγγελματικής αποκατάστασης, ο συνάδελφος όμως που είναι 40+ ετών, πώς μπορεί να το κάνει αυτό;! Εξαιρετικά δύσκολα πιστεύω. Και κάτι τελευταίο: επιτέλους οι νέοι ας προσαρμοστούμε στην πραγματικότητα και ας μη ζούμε σε αυταπάτες. Με την παρούσα οικονομική κατάσταση, μαζικοί διορισμοί δεν πρόκειται να γίνουν, σίγουρα πιστεύω μέχρι να πάρω το δεύτερο πτυχίο μου. Οπότε ή θα πάμε εξωτερικό για την αναζήτηση εργασίας με τα προσόντα που διαθέτουμε ( ενδεχομενως να κάνουμε και επιπρόσθετες σπουδές εκεί ) ή θα μείνουμε στη χώρα μας και θα παλέψουμε στον ιδιωτικό τομέα ( και εάν είναι εφικτό να αυξήσουμε τα προσόντα μας με μεταπτυχιακό, δεύτερο πτυχίο, επιμόρφωση κοκ).Σίγουρα πάντως εγώ προσωπικά τη ζωή μου δεν τη σχεδιάζω με βάση την αποκατάσταση στο δημόσιο τομέα και ως τώρα τουλάχιστον μου έχει βγει σε καλό καθώς εξελίσσομαι και δε μένω στάσιμη. Καλή δύναμη σε όλους :)
« Τελευταία τροποποίηση: Σεπτέμβριος 01, 2015, 07:15:50 μμ από pink butterfly »
ΕΚΠΑΙΔΕΥΤΙΚΟΙ ΚΛΑΔΟΙ : ΠΕ 29, ΠΕ 87.08, ΠΕ 02.50, ΠΕ 02

Αποσυνδεδεμένος tatti

  • Προχωρημένο μέλος
  • **
  • Μηνύματα: 158
  • Φύλο: Γυναίκα
    • Προφίλ
Απ: 'Ισες ευκαιρίες-Νέος ΑΣΕΠ τώρα
« Απάντηση #234 στις: Σεπτέμβριος 01, 2015, 08:45:51 μμ »
Μπράβο  pink butterfly και e-mary για το ήθος σας, γιατί δεν πατάτε επί πτωμάτων για το προσωπικό σας συμφέρον. :)   
ΠΕ08

Αποσυνδεδεμένος dimitra68

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 841
    • Προφίλ
Απ: 'Ισες ευκαιρίες-Νέος ΑΣΕΠ τώρα
« Απάντηση #235 στις: Σεπτέμβριος 01, 2015, 08:58:38 μμ »
Μπράβο  pink butterfly και e-mary για το ήθος σας, γιατί δεν πατάτε επί πτωμάτων για το προσωπικό σας συμφέρον. :)   

+++++++++++++++++++++++++++++++++++++++++++++++++++++++++++++++++++++++++++++

 Ατομα σαν εσας κορίτσια εχει αναγκη η εκπαιδευση...κι αντι να σας κραταει σας διωχνει...αν και η νηφαλιοτητα και η καθαροτητα του μυαλου σας σιγουρα θα σας οδηγησει στο καλυτερο...ευχή μου πραγματικα οι επιθυμιες σας :)
"Δε συμφωνώ με αυτά που λες αλλά θα υπερασπιστώ μέχρι θανάτου το δικαίωμά σου ελεύθερα να λες ό,τι πιστεύεις" Βολταίρος.
"Ο έρωτας είναι παιδί τσιγγάνας ποτέ μα ποτέ δε γνώρισε το νόμο" - Κάρμεν (Μπιζέ)
Η συνέλευση των ποντικών
http://www.youtube.com/watch?v=3gkqNvx-RwQ

Αποσυνδεδεμένος tatti

  • Προχωρημένο μέλος
  • **
  • Μηνύματα: 158
  • Φύλο: Γυναίκα
    • Προφίλ
Απ: 'Ισες ευκαιρίες-Νέος ΑΣΕΠ τώρα
« Απάντηση #236 στις: Σεπτέμβριος 01, 2015, 09:02:16 μμ »
Επίσης, παρακαλώ και δημοσίως τους διαχειριστές να διορθώσουν ή να σβήσουν το μήνυμα "συναδέλφου" που αναφέρεται ότι "θα μας ταράξει στις σφαλιάρες" ως προσβλητικό όπως έσβησαν και τα χθεσινά δικά μου,ως απάντηση σ' αυτό. Έτσι για την ισονομία του πράγματος. 
Δεν θα ξαναγράψω κάτι άσχετο με το θέμα sorry.
ΠΕ08

Αποσυνδεδεμένος pink butterfly

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 337
  • Φύλο: Γυναίκα
  • Εργοθεραπευτρια-Φιλόλογος (Msc)
    • Προφίλ
Απ: 'Ισες ευκαιρίες-Νέος ΑΣΕΠ τώρα
« Απάντηση #237 στις: Σεπτέμβριος 01, 2015, 11:05:34 μμ »
Να είστε καλά και εύχομαι να δικαιωθουν οι αγώνες σας 😃
ΕΚΠΑΙΔΕΥΤΙΚΟΙ ΚΛΑΔΟΙ : ΠΕ 29, ΠΕ 87.08, ΠΕ 02.50, ΠΕ 02

 

Pde.gr, © 2005 - 2024

Το pde σε αριθμούς

Στατιστικά

μέλη
  • Σύνολο μελών: 32293
  • Τελευταία: HelenK
Στατιστικά
  • Σύνολο μηνυμάτων: 1159859
  • Σύνολο θεμάτων: 19213
  • Σε σύνδεση σήμερα: 533
  • Σε σύνδεση έως τώρα: 1964
  • (Αύγουστος 01, 2022, 02:24:17 μμ)
Συνδεδεμένοι χρήστες
Μέλη: 0
Επισκέπτες: 430
Σύνολο: 430

Πληροφορίες

Το PDE φιλοξενείται στη NetDynamics

Όροι χρήσης | Προφίλ | Προσωπικά δεδομένα | Υποστηρίξτε μας

Επικοινωνία >

Powered by SMF 2.0 RC4 | SMF © 2006–2010, Simple Machines LLC
TinyPortal 1.0 RC1 | © 2005-2010 BlocWeb

Δημιουργία σελίδας σε 0.112 δευτερόλεπτα. 33 ερωτήματα.