*

Αποστολέας Θέμα: 'Ισες ευκαιρίες-Νέος ΑΣΕΠ τώρα  (Αναγνώστηκε 80504 φορές)

0 μέλη και 1 επισκέπτης διαβάζουν αυτό το θέμα.

Αποσυνδεδεμένος nipiagogos1988

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 1386
  • Φύλο: Γυναίκα
  • μαζί με την οικονομική κρίση ήρθε και το πτυχίο,
    • Προφίλ
Απ: 'Ισες ευκαιρίες-Νέος ΑΣΕΠ τώρα
« Απάντηση #252 στις: Σεπτέμβριος 06, 2015, 09:03:21 μμ »
Ε τότε άφησε μας στην ησυχία μας κι όπου μας βγάλει...
Η ζωή είναι μικρή για να'ναι θλιβερή μωρό μου!!  8/2011

https://www.youtube.com/watch?v=3J2eeyOaYlY

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)
Απ: 'Ισες ευκαιρίες-Νέος ΑΣΕΠ τώρα
« Δημοσιεύτηκε: Σήμερα στις 05:26:14 »

Αποσυνδεδεμένος kostasMath

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 1471
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: 'Ισες ευκαιρίες-Νέος ΑΣΕΠ τώρα
« Απάντηση #253 στις: Σεπτέμβριος 06, 2015, 09:18:43 μμ »
Ποτε δεν υπηρχαν ισες ευκαιριες.Και σιγουρα δεν θα υπαρχουν διαγραφοντας την ιστορια των παλιων ειτε αυτο λεγεται προυπηρεσια , ειτε παλαιοτητα πτυχιου ,ειτε πολλαπλες επιτυχιες.
Καλη τυχη σε οσους ελπιζουν στον κανιβαλισμο...η αληθεια ειναι οτι δεν θα πατε πολυ μακρια...
Κάνεις λάθος , αν ψάξεις λίγο θα βρεις περιστατικά που μόνο όσοι κατέφυγαν στον κανιβαλισμό επέζησαν.
Ο  γραπτός ασεπ σχεδιαστικέ για να δίνει ισες ευκαιρίες σε όλους κάθε 2 χρόνια, βέβαια ποτέ δεν υλοποιήθηκε το σχέδιο ο κάθε υπουργός εξυπηρετούσε συμφέροντα.
Θα συμφωνήσω πως κανείς δεν μπορεί να πάει πολύ μακριά στη Ελλάδα ζούμε, τίποτα δεν διαρκεί περισσότερο από μια θητεία ενός υπουργού παιδείας, ωστόσο οι συνέπειες επηρεάζουν για χρόνια τις ζωές μας


Αποσυνδεδεμένος mks75

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 748
    • Προφίλ
Απ: 'Ισες ευκαιρίες-Νέος ΑΣΕΠ τώρα
« Απάντηση #254 στις: Σεπτέμβριος 06, 2015, 09:24:15 μμ »
Υπο αυτες τις συνθηκες της οικονομικης στενοτητας και των ελαχιστων διορισμων ισες ευκαιριες σημαινει οτι καποιοι παλιοι οδηγουνται οριστικα εκτος νυμφωνος...ας μην αυταπατομαστε...

Αποσυνδεδεμένος greedo

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 3580
  • Φύλο: Άντρας
  • Han shot first...
    • Προφίλ
Απ: 'Ισες ευκαιρίες-Νέος ΑΣΕΠ τώρα
« Απάντηση #255 στις: Σεπτέμβριος 06, 2015, 09:25:40 μμ »
 Το πιο δίκαιο σύστημα μακράν ήταν η επετηρίδα. Βέβαια μετά, λόγω λανθασμένων ή ηθελημένων πολιτικών, οι απόφοιτοι των σχολών διαφόρων κλάδων άρχισαν να υπερβαίνουν σε αριθμό τη ζήτηση, οπότε υπήρξε μπλοκάρισμα. Στη συνέχεια ήρθε ο ΑΣΕΠ κλπ κλπ....
  

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)
Απ: 'Ισες ευκαιρίες-Νέος ΑΣΕΠ τώρα
« Δημοσιεύτηκε: Σήμερα στις 05:26:14 »

Αποσυνδεδεμένος Wolowitz

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 1183
  • Φύλο: Άντρας
  • ΠΕ.04.01
    • Προφίλ
Απ: 'Ισες ευκαιρίες-Νέος ΑΣΕΠ τώρα
« Απάντηση #256 στις: Σεπτέμβριος 06, 2015, 09:42:04 μμ »
Το πιο δίκαιο σύστημα μακράν ήταν η επετηρίδα. Βέβαια μετά, λόγω λανθασμένων ή ηθελημένων πολιτικών, οι απόφοιτοι των σχολών διαφόρων κλάδων άρχισαν να υπερβαίνουν σε αριθμό τη ζήτηση, οπότε υπήρξε μπλοκάρισμα. Στη συνέχεια ήρθε ο ΑΣΕΠ κλπ κλπ....
Καθόλου δίκαιο, η ηλικία δε μπορεί να είναι κριτήριο διορισμού. Μου θυμίζει τη ταινία με τον Βέγγο που έχει 6 αδερφές και μια θεια και πρέπει να τις παντρέψει για να παντρευτεί.

Αποσυνδεδεμένος Landau

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 6022
  • Φύλο: Άντρας
  • Λατρεύω την εκπαίδευση.. BAZINGA!
    • Προφίλ
Απ: 'Ισες ευκαιρίες-Νέος ΑΣΕΠ τώρα
« Απάντηση #257 στις: Σεπτέμβριος 06, 2015, 10:54:48 μμ »
Το πιο δίκαιο σύστημα μακράν ήταν η επετηρίδα. Βέβαια μετά, λόγω λανθασμένων ή ηθελημένων πολιτικών, οι απόφοιτοι των σχολών διαφόρων κλάδων άρχισαν να υπερβαίνουν σε αριθμό τη ζήτηση, οπότε υπήρξε μπλοκάρισμα. Στη συνέχεια ήρθε ο ΑΣΕΠ κλπ κλπ....

Η επετηρίδα θα ήταν δίκαιο (που λέει ο λόγος) σύστημα διορισμού μόνο αν ο πτυχιούχος διοριζόταν εντός π.χ. 2-3 ετών μετά την αποφοίτηση. Κάτι τέτοιο δεν ισχύει, ούτε πρόκειται να ισχύσει για πάρα πολλά χρόνια, ακόμα κι αν γίνουν "μαζικοί διορισμοί", για προφανείς λόγους (βλ. υπερπληθώρα πτυχιούχων σχεδόν σε κάθε ειδικότητα). Κάπως έτσι προκύπτει η ανάγκη για επιλογή στους διορισμούς, ακόμα κι αν αυτοί γίνουν "μαζικοί" αύριο. Από τη στιγμή που πρέπει να γίνει επιλογή, το ζήτημα είναι - εκτός φυσικά από το να γίνουν οι διορισμοί - με ποιον τρόπο. Ο καθένας προωθεί αυτό που τον βολεύει στην παρούσα φάση, αλλά αυτό που θα έπρεπε να θεσπιστεί είναι το δικαιότερο και αξιοκρατικότερο.
"Physics is like sex: sure, it may give some practical results, but that's not why we do it."
(Richard P. Feynman ?)

"The first condition of progress is the removal of censorship."
(George Bernard Shaw)

Αποσυνδεδεμένος dpa2006

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 1377
  • Φύλο: Άντρας
  • Λατρεύω την εκπαίδευση, ΠΕ04.01
    • Προφίλ
Απ: 'Ισες ευκαιρίες-Νέος ΑΣΕΠ τώρα
« Απάντηση #258 στις: Σεπτέμβριος 07, 2015, 01:11:25 πμ »
Καθόλου δίκαιο, η ηλικία δε μπορεί να είναι κριτήριο διορισμού. Μου θυμίζει τη ταινία με τον Βέγγο που έχει 6 αδερφές και μια θεια και πρέπει να τις παντρέψει για να παντρευτεί.

Παλαιότερα ίσχυε,τα τελευταία χρόνια έχει καταργηθεί στην πράξη.
Βέβαι αυτό δεν σημαίνει πως δεν συμβαίνει ακόμη και σήμερα... ;)

Αποσυνδεδεμένος greedo

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 3580
  • Φύλο: Άντρας
  • Han shot first...
    • Προφίλ
Απ: 'Ισες ευκαιρίες-Νέος ΑΣΕΠ τώρα
« Απάντηση #259 στις: Σεπτέμβριος 07, 2015, 06:58:14 πμ »
Καθόλου δίκαιο, η ηλικία δε μπορεί να είναι κριτήριο διορισμού. Μου θυμίζει τη ταινία με τον Βέγγο που έχει 6 αδερφές και μια θεια και πρέπει να τις παντρέψει για να παντρευτεί.
Και όμως, στη σωστή λειτουργία αυτού του συστήματος και εφόσον από τις σχολές βγαίνουν μόνον όσοι χρειάζονται και όχι πληθώρα πτυχιούχων, το σύστημα αυτό διορίζει (αυτούς που επιθυμούν να διοριστούν), σε νέα ηλικία. Με σωστή επετηρίδα δεν θα περίμενε κανείς να διοριστεί στα 45 ή στα 50. Ούτε θα υπήρχε αυτό το χάλι με τους πίνακες.
 Απλά θα έπρεπε οι σχολές να μην εισάγουν περισσότερους από όσους χρειάζεται. Οι πολιτικές παραγωγής άνεργων πτυχιούχων μας οδήγησαν εδώ.
  

anemona

  • Επισκέπτης
Απ: 'Ισες ευκαιρίες-Νέος ΑΣΕΠ τώρα
« Απάντηση #260 στις: Σεπτέμβριος 07, 2015, 08:30:32 πμ »
Και όμως, στη σωστή λειτουργία αυτού του συστήματος και εφόσον από τις σχολές βγαίνουν μόνον όσοι χρειάζονται και όχι πληθώρα πτυχιούχων, το σύστημα αυτό διορίζει (αυτούς που επιθυμούν να διοριστούν), σε νέα ηλικία. Με σωστή επετηρίδα δεν θα περίμενε κανείς να διοριστεί στα 45 ή στα 50. Ούτε θα υπήρχε αυτό το χάλι με τους πίνακες.
 Απλά θα έπρεπε οι σχολές να μην εισάγουν περισσότερους από όσους χρειάζεται. Οι πολιτικές παραγωγής άνεργων πτυχιούχων μας οδήγησαν εδώ.
Όρθη η άποψή σου με την προυπόθεση όμως να υπήρχε περιορισμός εισακτέων...αλλά αυτό είναι πλέον ουτοπικό αφενός και αφετέρου δεν ξέρω αν μπορούμε να βάζουμε φραγμό στη μόρφωση. Ακόμα και αν αυτή δεν οδηγεί σε επαγγελματική αποκατάσταση.

Αποσυνδεδεμένος salamaki

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 288
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: 'Ισες ευκαιρίες-Νέος ΑΣΕΠ τώρα
« Απάντηση #261 στις: Σεπτέμβριος 07, 2015, 08:44:45 πμ »
Το πιο δίκαιο σύστημα μακράν ήταν η επετηρίδα. Βέβαια μετά, λόγω λανθασμένων ή ηθελημένων πολιτικών, οι απόφοιτοι των σχολών διαφόρων κλάδων άρχισαν να υπερβαίνουν σε αριθμό τη ζήτηση, οπότε υπήρξε μπλοκάρισμα. Στη συνέχεια ήρθε ο ΑΣΕΠ κλπ κλπ....

Ναι, μόνο που κάποτε θα υπήρχε και ξεμπλοκάρισμα....σιγά σιγά κάτι θα γινόταν ;)

Αποσυνδεδεμένος PASAS123

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 2158
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: 'Ισες ευκαιρίες-Νέος ΑΣΕΠ τώρα
« Απάντηση #262 στις: Σεπτέμβριος 07, 2015, 09:06:56 πμ »
Εσείς που θέλετε και υποστηρίζετε την επετηρίδα, μπορείτε να μου παραθεσετε ένα σοβαρό επιχείρημα?
Οποίος πάρει ένα πτυχίο δλδ ,όπως το πάρει, κλαίγοντας και παρακαλώντας, στα 10 χρόνια ,μπαίνοντας με 8 στη σχολή, να μπει σε τάξη?
Εσεις που έχετε οικογένειες και παιδιά ,θελετε μεθαύριο στα παιδιά σας να κάνουν μάθημα ο οποιος τυχόντας νεοδιοριστος στα 50 του? Αν θα είναι πεδαιραστης σας απασχολεί καθόλου?  Και πόσα αλλά μπορώ να γράψω.
Πείτε μου ένα λόγο όμως,πειτε μου ότι θέλω επετηρίδα γιατί με συμφέρει, πιστεψεμε θα το καταλάβω, πειτε  μου ένα επιχείρημα όμως.
Αν μου πειτε ότι κανένα σύστημα επιλογής δεν είναι τέλειο,ναι συμφωνώ, αλλά θα μπορούσαμε να προτείνουμε κάτι,να προσπαθήσουμε να προτείνουμε ένα σύστημα επιλογής επετηρίδα δεν είναι τπτ άλλο πόντο να λες ,τελείωσες σχολή? Σε περιμένει δουλειά?γιατί?γιατί απλά πρέπει χωρίς να υπάρχει κάποιος ιδιαίτερος λόγος .....
« Τελευταία τροποποίηση: Σεπτέμβριος 07, 2015, 09:10:20 πμ από PASAS123 »

Αποσυνδεδεμένος lillie

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 864
  • Φύλο: Γυναίκα
    • Προφίλ
Απ: 'Ισες ευκαιρίες-Νέος ΑΣΕΠ τώρα
« Απάντηση #263 στις: Σεπτέμβριος 07, 2015, 10:40:39 πμ »
Εσείς που θέλετε και υποστηρίζετε την επετηρίδα, μπορείτε να μου παραθεσετε ένα σοβαρό επιχείρημα?
Οποίος πάρει ένα πτυχίο δλδ ,όπως το πάρει, κλαίγοντας και παρακαλώντας, στα 10 χρόνια ,μπαίνοντας με 8 στη σχολή, να μπει σε τάξη?
Εσεις που έχετε οικογένειες και παιδιά ,θελετε μεθαύριο στα παιδιά σας να κάνουν μάθημα ο οποιος τυχόντας νεοδιοριστος στα 50 του? Αν θα είναι πεδαιραστης σας απασχολεί καθόλου?

Εγώ δεν είμαι υπέρ της επετηρίδας, αλλά ο παιδεραστής, η επετηρίδα και ο ΑΣΕΠ τι σχέση έχουν ακριβώς μεταξύ τους?

 Εννοείς ότι αν κάποιος είναι νεοδιόριστος στα 50 του είναι κακός εκπαιδευτικός, ενώ αν είναι 25 είναι καλύτερος?
 Εννοείς ότι αν κάποιος είναι 50 ετών είναι παιδεραστής, αλλά κάποιος στα 25 δεν είναι?
 Εννοείς ότι ο ΑΣΕΠ ή ο όποιος διαγωνισμός μπορεί να ξεχωρίζει τους παιδεραστές, ενώ η επετηρίδα όχι?
« Τελευταία τροποποίηση: Σεπτέμβριος 07, 2015, 10:42:17 πμ από lillie »

Αποσυνδεδεμένος PASAS123

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 2158
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: 'Ισες ευκαιρίες-Νέος ΑΣΕΠ τώρα
« Απάντηση #264 στις: Σεπτέμβριος 07, 2015, 10:45:01 πμ »
Εγώ δεν είμαι υπέρ της επετηρίδας, αλλά ο παιδεραστής, η επετηρίδα και ο ΑΣΕΠ τι σχέση έχουν ακριβώς μεταξύ τους?

 Εννοείς ότι αν κάποιος είναι νεοδιόριστος στα 50 του είναι κακός εκπαιδευτικός, ενώ αν είναι 25 είναι καλύτερος?
 Εννοείς ότι αν κάποιος είναι 50 ετών είναι παιδεραστής, αλλά κάποιος στα 25 δεν είναι?
 Εννοείς ότι ο ΑΣΕΠ ή ο όποιος διαγωνισμός μπορεί να ξεχωρίζει τους παιδεραστές, ενώ η επετηρίδα όχι?
με βοηθάς με αυτά που λες,προσπαθησε να βάλεις φρένα για επιλογή , δεν είπα ότι ο 50αρης δεν είναι καλός, αλλά θα πρέπει να γίνει μια επιλογή διαλογή, γιατί η επετηρίδα δεν έχει φρένα ,έχει ο ΑΣΕΠ?αν δεν έχει να βάλουν. ...

Αποσυνδεδεμένος tinyeye

  • Προχωρημένο μέλος
  • **
  • Μηνύματα: 147
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Απ: 'Ισες ευκαιρίες-Νέος ΑΣΕΠ τώρα
« Απάντηση #265 στις: Σεπτέμβριος 07, 2015, 11:00:42 πμ »
Το θεμα ειναι ποια ειναι η κατασταση τωρα, η επετηριδα εχει πεθανει σε πολυ καλυτερες εποχες, παει αυτη η εποχη δεν γυρναει ξανα, τωρα αν ειναι να ψαχνουμε να βρουμε τροπους να βολεψουμε την κλειστη ομαδα που ειναι το 1/6 της εκπαιδευτικης κοινοτητας θα βρουμε πολλους τροπους , ειτε απο προεκλογικα Θα, ειτε απο υποσχεσεις συνδικαλιστων , ειτε απο προτασεις συλλογων.
 Το μονο χειροπιαστο πλεον ειναι για διορισμο πρεπει να εισαι διοριστεος στον διαγωνισμο. Οσο υπαρχουν φωνες για αποφυγη του τοσο περισσοτερο θα καθυστερουν οι διορισμοι και οσο παει να αλλαξει το συστημα διορισμου τοσο περισσοτερες θα ειναι οι προσφυγες.
 Καποια στιγμη πρεπει να καταλαβουμε ολοι πως οσο και να δουλευουμε αναπληρωτες πρεπει να γινει διαγωνισμος για να διοριστουμε. Για να δουμε, ποσα χρονια θα μας παρει;
he who tries to shine , dims his own light

 

Pde.gr, © 2005 - 2024

Το pde σε αριθμούς

Στατιστικά

μέλη
  • Σύνολο μελών: 32293
  • Τελευταία: HelenK
Στατιστικά
  • Σύνολο μηνυμάτων: 1159859
  • Σύνολο θεμάτων: 19213
  • Σε σύνδεση σήμερα: 533
  • Σε σύνδεση έως τώρα: 1964
  • (Αύγουστος 01, 2022, 02:24:17 μμ)
Συνδεδεμένοι χρήστες
Μέλη: 0
Επισκέπτες: 476
Σύνολο: 476

Πληροφορίες

Το PDE φιλοξενείται στη NetDynamics

Όροι χρήσης | Προφίλ | Προσωπικά δεδομένα | Υποστηρίξτε μας

Επικοινωνία >

Powered by SMF 2.0 RC4 | SMF © 2006–2010, Simple Machines LLC
TinyPortal 1.0 RC1 | © 2005-2010 BlocWeb

Δημιουργία σελίδας σε 0.108 δευτερόλεπτα. 33 ερωτήματα.