*

Αποστολέας Θέμα: 'Ισες ευκαιρίες-Νέος ΑΣΕΠ τώρα  (Αναγνώστηκε 81005 φορές)

0 μέλη και 1 επισκέπτης διαβάζουν αυτό το θέμα.

Αποσυνδεδεμένος zoe83

  • Προχωρημένο μέλος
  • **
  • Μηνύματα: 172
  • Φύλο: Γυναίκα
  • ΠΕΟ2
    • Προφίλ
Απ: 'Ισες ευκαιρίες-Νέος ΑΣΕΠ τώρα
« Απάντηση #350 στις: Σεπτέμβριος 08, 2015, 04:30:21 μμ »
Μάλιστα! Ευχαριστώ Lasid. Σ'ευχαριστώ για την ενημέρωση.
:-)
« Δε συμφωνώ ούτε με μια λέξη από όσα λες, αλλά θα υπερασπίζω και με το τίμημα της ζωής μου ακόμη, το δικαίωμά σου ελεύθερα να λες όσα πρεσβεύεις. ».
Βολταίρος

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)
Απ: 'Ισες ευκαιρίες-Νέος ΑΣΕΠ τώρα
« Δημοσιεύτηκε: Σήμερα στις 00:16:12 »

Αποσυνδεδεμένος zoe83

  • Προχωρημένο μέλος
  • **
  • Μηνύματα: 172
  • Φύλο: Γυναίκα
  • ΠΕΟ2
    • Προφίλ
Απ: 'Ισες ευκαιρίες-Νέος ΑΣΕΠ τώρα
« Απάντηση #351 στις: Σεπτέμβριος 08, 2015, 05:26:37 μμ »
« Δε συμφωνώ ούτε με μια λέξη από όσα λες, αλλά θα υπερασπίζω και με το τίμημα της ζωής μου ακόμη, το δικαίωμά σου ελεύθερα να λες όσα πρεσβεύεις. ».
Βολταίρος

Αποσυνδεδεμένος zoe83

  • Προχωρημένο μέλος
  • **
  • Μηνύματα: 172
  • Φύλο: Γυναίκα
  • ΠΕΟ2
    • Προφίλ
« Δε συμφωνώ ούτε με μια λέξη από όσα λες, αλλά θα υπερασπίζω και με το τίμημα της ζωής μου ακόμη, το δικαίωμά σου ελεύθερα να λες όσα πρεσβεύεις. ».
Βολταίρος

Αποσυνδεδεμένος minus03

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 568
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Απ: 'Ισες ευκαιρίες-Νέος ΑΣΕΠ τώρα
« Απάντηση #353 στις: Σεπτέμβριος 08, 2015, 05:44:24 μμ »

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)
Απ: 'Ισες ευκαιρίες-Νέος ΑΣΕΠ τώρα
« Δημοσιεύτηκε: Σήμερα στις 00:16:12 »

anemona

  • Επισκέπτης
Απ: 'Ισες ευκαιρίες-Νέος ΑΣΕΠ τώρα
« Απάντηση #354 στις: Σεπτέμβριος 08, 2015, 07:49:07 μμ »
Λοιπόν, νέα παιδιά! Μην πέφτετε στην αυταπάτη ότι η διεξαγωγή γραπτού ΑΣΕΠ αποτελεί για εσάς ελπίδα ή προοπτική! Ξεκολλήστε γιατί αλλιώς θα μείνετε άφραγκοι μια ζωή. Ακόμα και αν πετυχαίνατε στον ΑΣΕΠ ( που δε θα γίνει ποτέ βέβαια αλλά ας πούμε ότι γίνεται) πάλι άφραγκοι θα μένατε μέχρι να διοριστείτε στον τόπο κατοικία σας ( του αγίου ποτέ δηλαδή). Τα λεφτά δεν είναι στη δημόσια δευτεροβάθμια εκπαίδευση!!!! Ξεκολλήστε όσο είναι καιρός! Αλλιώς μια ζωή χαρτζιλίκι από τη σύνταξη του μπαμπά για βενζίνη ή καφέ και δούλεμα από τα κορίτσια για την αφραγκία σας!
Δε μαζεύεται το τι λες και δεν έχεις δικαίωμα να το λες.Ο καθένας θα κάνει αυτό που επιθυμεί όπως και εσύ.Κάθε φορά που μιλάς στο σαιτ αυτό διαπιστώνω ότι η εκπαίδευση δεν έχει εσωτερικότητα ;)
« Τελευταία τροποποίηση: Σεπτέμβριος 08, 2015, 07:53:38 μμ από anemona »

Αποσυνδεδεμένος dimitra68

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 841
    • Προφίλ
Απ: 'Ισες ευκαιρίες-Νέος ΑΣΕΠ τώρα
« Απάντηση #355 στις: Σεπτέμβριος 08, 2015, 09:45:31 μμ »
Αυτή τη στιγμή η εκπαίδευση είναι εγκλωβισμένη ήδη νομικά και στηρίζεται σε αυτούς τους δύο νόμους. Το σκεπτικό του ΣτΕ βασίζεται σε αυτούς τους δύο νόμους (κυρίως στο νόμο Αρσένη) ενώ η προκήρυξη αναπληρωτών ξεκινά στηριζόμενη στον 3848.

Δεν υπάρχουν άλλοι νόμοι προς το παρόν για την εκπαίδευση. Για αυτό το ξεκλείδωμα των πινάκων πρέπει να γίνει με το νόμο 3848 (μέσω του οποίου κλειδώθηκαν) με ταυτόχρονη λήξη της μεταβατικής και διενέργεια ΑΣΕΠ. Αν νομθετήσουν κάτι διαφορετικό, θα είναι δίκαιο να γίνει αργότερα. Το 2010 ήταν το σημείο μηδέν και το 2016 (ή όποτε διοριστούν οι υπόλοιποι διοριστέοι του ΑΣΕΠ 2008) θα πρέπει να ξεκινά από την ίδια αφετηρία, με τον ίδιο νόμο. Η μεταβατική είναι μια παρένθεση μέχρι να επιστρέψουμε στην κανονικότητα (αν μπορείς να πεις κανονικούς τους καιρούς μας με τα μνημόνια και την αδιοριστία).

Πρακτικα Lasid τι σημαινει αυτό που λες; ότι πρεπει να προκυρηχθει διαγωνισμος με μονο σκοπο το ανοιγμα των πινακων ή για το διορισμο μονιμων εκπαιδευτικων  :o :o και το ανοιγμα των πινακων; σε τι θα βοηθουσε αυτό αφου διορισμούς μονιμων δεν προτίθεται να κανει - αλλα θα δουλεύουμε αναπληρωτες στο ιδιο στυλ αιωνιως και πάλι σε δυο χρονια οι πίνακες θα εκλειναν μεχρι τη διεξαγωγή του επομενου ΑΣΕΠ !;;; αυτό θα μας οδηγουσε στο μαζεμα εκατοντάδων μηνων προυπηρεσιας ...αλλα διορισμοι για τη συντριπτικη πλειοψηφια ...γιοκ! πως θα ξεμπλοκαρε ετσι το συστημα; απλως θα οδηγηθούμε να εργαζόμαστε εκ περιτροπης αναλογα με τη θεση μας κάθε φορα στον πινακα επιτυχόντων -και όπως πολύ ευστοχα εχει πει άλλος συνάδελφος παλιοτερα κανονοντας χιουμορ ένα χρονο να διαβαζουμε για ΑΣΕΠ και τον άλλο να δουλεύουμε αναπληρωτες μεχρι τα βαθια γεραματα!!!! βλέπεις εσυ άλλη διεξοδο με αυτους τους δυο νομους...γιατι αυτό θα πετυχουμε αν επιδιωξουμε να τηρηθεί το γραμμα του νόμου κι όχι να αντιμετωπιστεί η κατασταση όπως εχει καταντησει ως σημερα!
« Τελευταία τροποποίηση: Σεπτέμβριος 08, 2015, 09:48:43 μμ από dimitra68 »
"Δε συμφωνώ με αυτά που λες αλλά θα υπερασπιστώ μέχρι θανάτου το δικαίωμά σου ελεύθερα να λες ό,τι πιστεύεις" Βολταίρος.
"Ο έρωτας είναι παιδί τσιγγάνας ποτέ μα ποτέ δε γνώρισε το νόμο" - Κάρμεν (Μπιζέ)
Η συνέλευση των ποντικών
http://www.youtube.com/watch?v=3gkqNvx-RwQ

Αποσυνδεδεμένος Lasid

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 10832
  • Φύλο: Άντρας
  • ΠΕ83 ΗΛΕΚΤΡΟΛΟΓΩΝ
    • Προφίλ
Απ: 'Ισες ευκαιρίες-Νέος ΑΣΕΠ τώρα
« Απάντηση #356 στις: Σεπτέμβριος 08, 2015, 10:59:29 μμ »
Δεν τα λέω όλα αυτά για να τηρηθεί το γράμμα του νόμου. Τα λέω επειδή προς το παρόν είναι η μόνη νομική οδός. Αν νομοθετήσουν κάτι άλλο αργότερα, δεν το ξέρω. Ας διοριστούν με το καλό οι διοριστέοι του ΑΣΕΠ 2008 και ως τότε θα φανεί τι θα γίνει τελικά!

anemona

  • Επισκέπτης
Απ: 'Ισες ευκαιρίες-Νέος ΑΣΕΠ τώρα
« Απάντηση #357 στις: Σεπτέμβριος 09, 2015, 09:22:28 πμ »
Κάποτε πρέπει να γίνει Ασέπ και να διοριστούν οι φεκίτες. Επιπροσθέτως είναι αδήριτη ανάγκη να διοριστούν κάποιοι ως μόνιμοι εκπαιδευτικοί διότι η εκμετάλευση των αναπληρωτών έχει ξεπεράσει τα όρια.Ευελπιστώ να δούμε στο μέλλον κάτι από όσα αναφέρω διότι διαφορετικά τα πράγματα θα είναι τραγικά. :(

Αποσυνδεδεμένος ΑΝΔΡΕΑΣ ΤΖΙΝΙΕΡΗΣ

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 42
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: 'Ισες ευκαιρίες-Νέος ΑΣΕΠ τώρα
« Απάντηση #358 στις: Σεπτέμβριος 09, 2015, 09:40:38 πμ »
ρε παιδια να γινει ασεπ  αλλα εγω ειμαι 49  ηδη επιτυχων σε 4 ασεπ και το μονο που εχω καταφερει ειναι 7 χρονια ωρομισθια και στην αναπληρωση ειναι τα ιδια ατομα 10 χρονια τωρα και χωρισ ασεπ .δεν εχει νοημα πια να δωσω ακομα εναν για τον λογο στον ασεπ 2008 ημουν 96 σειρα στους 7000 και ειμαι αδιοριστος  ποσο πια?

Αποσυνδεδεμένος sixtir

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 1137
    • Προφίλ
Απ: 'Ισες ευκαιρίες-Νέος ΑΣΕΠ τώρα
« Απάντηση #359 στις: Σεπτέμβριος 09, 2015, 09:47:39 πμ »
ρε παιδια να γινει ασεπ  αλλα εγω ειμαι 49  ηδη επιτυχων σε 4 ασεπ και το μονο που εχω καταφερει ειναι 7 χρονια ωρομισθια και στην αναπληρωση ειναι τα ιδια ατομα 10 χρονια τωρα και χωρισ ασεπ .δεν εχει νοημα πια να δωσω ακομα εναν για τον λογο στον ασεπ 2008 ημουν 96 σειρα στους 7000 και ειμαι αδιοριστος  ποσο πια?
στου κωφού την πόρτα όσο θέλεις βρόντα. μην περιμένεις συμπαράσταση σε αυτό το τόπικ. αυτά είναι ψιλά γράμματα για τους διεκδικόντες ασεπ!!!΄καλή τύχη

Αποσυνδεδεμένος Lasid

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 10832
  • Φύλο: Άντρας
  • ΠΕ83 ΗΛΕΚΤΡΟΛΟΓΩΝ
    • Προφίλ
Απ: 'Ισες ευκαιρίες-Νέος ΑΣΕΠ τώρα
« Απάντηση #360 στις: Σεπτέμβριος 09, 2015, 10:02:11 πμ »
ρε παιδια να γινει ασεπ  αλλα εγω ειμαι 49  ηδη επιτυχων σε 4 ασεπ και το μονο που εχω καταφερει ειναι 7 χρονια ωρομισθια και στην αναπληρωση ειναι τα ιδια ατομα 10 χρονια τωρα και χωρισ ασεπ .δεν εχει νοημα πια να δωσω ακομα εναν για τον λογο στον ασεπ 2008 ημουν 96 σειρα στους 7000 και ειμαι αδιοριστος  ποσο πια?
ΑΝΔΡΕΑ καλώς ήρθες στο pde.

Ποια είναι η ειδικότητά σου και δεν μπόρεσες να προσληφθείς ποτέ ως αναπληρωτής, ενώ είχες τόσο καλή σειρά;
Μήπως δεν είχες παιδαγωγική επάρκεια; Σαφώς είναι σπουδαίο που ήσουν επιτυχών σε 4 ΑΣΕΠ.
Ο 3848 το προβλέπει, αλλά μάλλον δε θα μπορεί να εφαρμοστεί ως έχει, λόγω αντισυνταγματικότητας!
Κάτι πρέπει να προβλέπεται σε επόμενη νομική διάταξη για περιπτώσεις σαν τη δική σου.

Αποσυνδεδεμένος ΑΝΔΡΕΑΣ ΤΖΙΝΙΕΡΗΣ

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 42
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: 'Ισες ευκαιρίες-Νέος ΑΣΕΠ τώρα
« Απάντηση #361 στις: Σεπτέμβριος 09, 2015, 10:05:43 πμ »
πε11

Αποσυνδεδεμένος KERY12

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 709
  • Φύλο: Άντρας
  • ΠΕ 04 02
    • Προφίλ
Απ: 'Ισες ευκαιρίες-Νέος ΑΣΕΠ τώρα
« Απάντηση #362 στις: Σεπτέμβριος 09, 2015, 10:22:53 πμ »
Ο δικός σας ΑΣΕΠ ήταν διακοσμητικός (ΠΕ11). Αν θυμάμαι καλά διαγωνιστήκατε για 48 θέσεις. Πως να μη γίνει αυτό όταν στο 24μηνο και 30μηνο υπήρχαν πάνω από 450 άτομα τα οποία σύμφωνα με το νόμο τότε έπρεπε να διοριστούν άμεσα. Κατα τη προσωπική μου άποψη έτσι μπλόκαραν όλα.

Αποσυνδεδεμένος Lasid

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 10832
  • Φύλο: Άντρας
  • ΠΕ83 ΗΛΕΚΤΡΟΛΟΓΩΝ
    • Προφίλ
Απ: 'Ισες ευκαιρίες-Νέος ΑΣΕΠ τώρα
« Απάντηση #363 στις: Σεπτέμβριος 09, 2015, 10:36:44 πμ »
Η αλήθεια είναι ότι στους γυμναστές ήταν πολύ περίεργα τα πράγματα, όπως λέει και ο KERY12.
Ελπίζω ότι αυτή η αδικία θα αποκατασταθεί με τις νομικές κινήσεις που γίνονται τώρα!

 

Pde.gr, © 2005 - 2024

Το pde σε αριθμούς

Στατιστικά

μέλη
  • Σύνολο μελών: 32310
  • Τελευταία: Alex.pe83
Στατιστικά
  • Σύνολο μηνυμάτων: 1160985
  • Σύνολο θεμάτων: 19226
  • Σε σύνδεση σήμερα: 660
  • Σε σύνδεση έως τώρα: 1964
  • (Αύγουστος 01, 2022, 02:24:17 μμ)
Συνδεδεμένοι χρήστες
Μέλη: 15
Επισκέπτες: 622
Σύνολο: 637

Πληροφορίες

Το PDE φιλοξενείται στη NetDynamics

Όροι χρήσης | Προφίλ | Προσωπικά δεδομένα | Υποστηρίξτε μας

Επικοινωνία >

Powered by SMF 2.0 RC4 | SMF © 2006–2010, Simple Machines LLC
TinyPortal 1.0 RC1 | © 2005-2010 BlocWeb

Δημιουργία σελίδας σε 0.059 δευτερόλεπτα. 29 ερωτήματα.