*

Αποστολέας Θέμα: 'Ισες ευκαιρίες-Νέος ΑΣΕΠ τώρα  (Αναγνώστηκε 81011 φορές)

0 μέλη και 1 επισκέπτης διαβάζουν αυτό το θέμα.

Αποσυνδεδεμένος PASAS123

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 2158
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: 'Ισες ευκαιρίες-Νέος ΑΣΕΠ τώρα
« Απάντηση #322 στις: Σεπτέμβριος 07, 2015, 10:21:14 μμ »
1Γιατί το βαφτίζεις βόλεμα; Αν οι συνθήκες ήταν φυσιολογικές, θα εργάζονταν όταν οι άλλοι ακόμα παρακολουθούσαν μαθήματα, ναι ή όχι;
2Για να μην είναι άνεργοι οι νέοι πτυχιούχοι θα πρέπει να προσληφθούν όλοι. Αυτή είναι η λύση. Όχι αυτό που λες.

3Αλλά παλιότερα είχα πει και κάτι άλλο σημαντικό. Ποιος από τους πτυχιούχους όταν πήγε να σπουδάσει, γνώριζε καλύτερα που οδηγούνται τα πράγματα; Ένας που σπούδασε πχ πριν 5 χρόνια, ή ένας που σπούδασε πριν 10 χρόνια;

Ας αναλάβει λοιπόν τις ευθύνες του ο καθένας για τις επιλογές του.

Συγνώμη αλλά σηκώνω τα χέρια ψηλά
1) Αν, δεν είναι φυσιολογικές όμως
2)Να προσληφθούν όλοι, δε μπορώ να πω κάτι, έχουμε την λύση για την ανεργία και δε την εφαρμόζουμε νομίζω
3)φυσικά και τον βαραίνει η ευθύνη που κάποιος δε σπούδασε από την ηλικία των  10 ή δε γεννήθηκε ποιο νωρίς
 :(
 :-[
 :-\

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)
Απ: 'Ισες ευκαιρίες-Νέος ΑΣΕΠ τώρα
« Δημοσιεύτηκε: Σήμερα στις 02:04:02 »

Αποσυνδεδεμένος aghathi

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 1611
  • Φύλο: Γυναίκα
  • εκπαίδευση=παιδιά
    • Προφίλ
Απ: 'Ισες ευκαιρίες-Νέος ΑΣΕΠ τώρα
« Απάντηση #323 στις: Σεπτέμβριος 07, 2015, 10:51:41 μμ »
Σύμφωνα με το ΣΤΕ για να υπάρχουν εγγυήσεις ότι η προϋπηρεσία αποκτήθηκε αξιοκρατικά και άρα να μοριοδοτείται ως προσόν διορισμού πρέπει να ελέγχεται από το ΑΣΕΠ. Πώς μπορεί να γίνει αυτό για τα φροντιστήρια και τα ιδιαίτερα?
Το ΣτΕ έκρινε μια συγκεκριμένη υπόθεση με βάση νόμο που προυπήρχε και δεν νομοθετεί.  Ιδέα ίσως χαζή αλλά η επαγγελματική εμπειρία μπορεί να εξαργυρωθεί ως μόρια σε έναν διαγωνισμό που θα ελέγχεται από τον ΑΣΕΠ. Γιαυτό και μίλησα για διαφορετικής βαρύτητας μοριοδότηση. Γιατί αυτοί που απολύονται από τα ιδιωτικά σχολεία μπορούν να αναγνωρίσουν την προυπηρεσία τους και όσοι δουλεύουν σε φροντιστήρια όχι; Αυτό ίσως και να έλυνε την αδικία αυτή καθώς και η προυπηρεσία από τα ιδιωτικά θα χαρακτηριζόταν επαγγελματική-διδακτική και όχι προυπηρεσία στο δημόσιο με μειωμένη βαρύτητα. Η πίεση στους νέους να απορροφηθούν άμεσα στο δημόσιο εκπαιδευτικό συστημα θα ήταν πολύ μικρότερη.

Αποσυνδεδεμένος nipiagogos1988

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 1387
  • Φύλο: Γυναίκα
  • μαζί με την οικονομική κρίση ήρθε και το πτυχίο,
    • Προφίλ
Απ: 'Ισες ευκαιρίες-Νέος ΑΣΕΠ τώρα
« Απάντηση #324 στις: Σεπτέμβριος 07, 2015, 11:20:38 μμ »
Την κρίση την ζούμε όλοι μας. Και εγώ και εσύ και οι υδραυλικοι και οι ηλεκτρολογοι και οι αρχιτεκτονες... Κανένας δεν είχε την πολυτέλεια να πατήσει το pause μέχρι να περάσει. Μόνο όσοι προηγούνταν στους πίνακες του 2010.

Έτσι είναι... Ξαφνικά όλα σταμάτησαν. "Δουλεύουμε σαν τα σκυλιά" στους παιδικούς σταθμούς. Σκέφτομαι ότι σε λίγα χρόνια ότι υπό αυτές τις συνθήκες, με οικογένεια, δε θα μπορώ να κάνω αυτή τη δουλειά.
Η ζωή είναι μικρή για να'ναι θλιβερή μωρό μου!!  8/2011

https://www.youtube.com/watch?v=3J2eeyOaYlY

Αποσυνδεδεμένος greedo

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 3580
  • Φύλο: Άντρας
  • Han shot first...
    • Προφίλ
Απ: 'Ισες ευκαιρίες-Νέος ΑΣΕΠ τώρα
« Απάντηση #325 στις: Σεπτέμβριος 07, 2015, 11:48:32 μμ »
 Επειδή αναφέρθηκε το θέμα εργασίας σε καφετερίες κλπ θα πω (ως αρκετά παλιός) τι συνέβαινε στα χρόνια της επετηρίδας: Γνωρίζαμε όταν περνούσαμε περίπου σε πόσα χρόνια θα διοριζόμασταν. Σε κάποιες ειδικότητες ο διορισμός ήταν άμεσος ή σχεδόν άμεσος με λίγη αναμονή. Η μεγάλη "ουρά" εκείνα τα χρόνια ήταν στους μαθηματικούς, όπου για κάποιο ανεξήγητο λόγο οι σχολές έπαιρναν πολλούς, ενώ δεν έπαιρναν τόσο πολλούς φυσικούς, χημικούς κλπ, που είχαν και περισσότερες πιθανότητες να σταδιοδρομήσουν στον ιδιωτικό τομέα, συγκριτικά με τους πιο "θεωρητικούς" μαθηματικούς.
 Το θέμα είναι οτι πάνω κάτω ήξερες πόσο περίπου θα περίμενες. Στο ενδιάμεσο πολλοί ασχολούνταν με άλλες δουλειές μέχρι να έρθει ο πολυπόθητος διορισμός, κάποιες σχετικές με το αντικείμενο σπουδών του (π. χ. φροντιστήρια) ή κάποιες εντελώς άσχετες και με προσωρινό χαρακτήρα, όπως σερβιτόροι, ταξιτζήδες, ελαιοχρωματιστές, σουβλατζήδες, ξενοδοχοϋπάλληλοι κλπ.
 Όταν ερχόταν η σειρά κάποιου να διοριστεί, ή εγκατέλειπε όποια άλλη ασχολία και πήγαινε στο σχολείο, ή παρέμενε στην ασχολία που είχε, εφόσον έκρινε οτι ήταν προτιμότερη από την δημόσια εκπαίδευση για τους δικούς του λόγους.
 Το να δουλέψει κάποιος πτυχιούχος ως σερβιτόρος, ή αλλού δεν θεωρείτο ούτε ντροπή ούτε κακό, απλά έδειχνε την αποτυχία του συστήματος στο να "απορροφήσει' τους πτυχιούχους που το ίδιο έβγαζε.
 Επίσης δεν μπορώ να δεχθώ με κανένα τρόπο οτι κάποιος σοβαρός μαθηματικός που για δικούς του λόγους δεν θα έχει επαφή με το αντικείμενό του ως εκπ/κός για κάποια χρόνια, θα φτάσει στο σημείο να ξεχάσει την εξίσωση β' βαθμού ή οτιδήποτε άλλο βασικό της ειδικότητάς του. Το ίδιο πιστεύω και για τις άλλες ειδικότητες. Δεν θεωρώ λοιπόν οτι είναι σοβαρό επιχείρημα οτι μπορεί κάποιος να "ξεχάσει" το μάθημα της ειδικότητάς του, επειδή εργάστηκε για λίγα χρόνια από ανάγκη κάπου αλλού. Πολύ απλά, ανοίγοντας το βιβλίο μπορεί να δει αυτά που θα πρέπει να παραδόσει μέσα στην τάξη!
  

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)
Απ: 'Ισες ευκαιρίες-Νέος ΑΣΕΠ τώρα
« Δημοσιεύτηκε: Σήμερα στις 02:04:02 »

Αποσυνδεδεμένος Sotirios

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 377
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: 'Ισες ευκαιρίες-Νέος ΑΣΕΠ τώρα
« Απάντηση #326 στις: Σεπτέμβριος 08, 2015, 12:39:51 πμ »
1) Αν, δεν είναι φυσιολογικές όμως

Αν λοιπόν ήταν φυσιολογικές, και θα εργαζόταν σχεδόν με το που πήρε πτυχίο, και θα εργάζονταν και οι νεότεροι. Τώρα όμως που δεν είναι φυσιολογικές, θα πρέπει να προηγείται ο παλαιότερος, ή τουλάχιστον να συμβαίνει κάτι από όσα προανέφερα.

Αποσυνδεδεμένος perastikos_kav

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 2181
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: 'Ισες ευκαιρίες-Νέος ΑΣΕΠ τώρα
« Απάντηση #327 στις: Σεπτέμβριος 08, 2015, 01:25:03 πμ »

Αρχικά να σου επισημάνω ότι οι προσλήψεις  στο εξωτερικό γίνονται κατόπιν σοβαρής διαδικασίας και την εποπτεία έχουν συμβούλια στα σχολεία με απόλυτη διαφάνεια και σε συνεργασία με ψυχολόγους και κοινωνικούς λειτουργούς ώστε να προσλαμβάνουν τους καλύτερους. Άρα προσπαθείς να συσχετίσεις άσχετες διαδικασίες μεταξύ τους. Δεύτερον, αν είσαι εκπαιδευτικός, όπως διατείνεσαι, τότε ή  κοροιδεύεις ή είσαι πολύ μεγάλος. Εγώ δεν ξέρω κανέναν της γενιάς μου, που δε θα δρχόταν να πάει να δουλέψει οπουδήποτε. Ποιος είπε ότι όποιος δίνει ΑΣΕΠ, δεν έχει μερακι? Όλο τα ίδια λέμε. Δεν είχαμε άλλη επιλογή από το να δώσουμε εξετάσεις. Αν είχα μπάρμπα στην Κορώνη κι εγώ θα αποκτούσα προυπηρεσία, όπως και πολλοί άλλοι. Αλλά πιστεψέ με δουλεύοντας σαν είλωτας, έχοντας οικογένεια, προσπάθησα να περάσω στο ΑΣΕΠ. Κι εγώ είχα μεράκι και όνειρα, αν και ασεπίτισσα. Δούλεψα και μακριά, αλλά το χάρηκα. Έλεος πια με την πιπίλα περί θυσιών. Πήγα μακριά και δε διαμαρτυρήθηκα. Είδα στα μακρινά όμως ανθρώπους που πόνταραν στο ¨μακρινό¨, για να συγκεντρώσουν μόρια και ν΄ανέβουν ψηλά στους πίνακες, αν θα άνοιγαν και όλη μέρα μάς έπρηζαν με τη θυσία τους. Αυθαίρετα όσα γράφεις για καφετέριες και τα βρίσκω έως ποτισμένα με μένος. Όταν θα ΄ρθει η ώρα κάποια στιγμή να διεκδικείς ΝΟΜΙΜΑ δικαιώματά σου κι οι άλλοι να σου βαπτίζουν κρέας ψάρι, τότε θα νιώσεις τι σημαίνει αδικία. Και δε λέω να μη διοριστούν όσοι δεν έχουν ΑΣΕΠ και βέβαια έχουν δικαιώματα, που όμως δε θα παραβιάζουν το νόμιμο δικό μου δικαίωμα, όπως εξάλλου έγινε αποδεκτό το Φεβρουάριο του 2015 από το ΣΤΕ. Μα να λες ότι προτιμούν τις καφετέριες από το σχολείο....σε ποια εποχή ζεις?

Έχω συζητήσει και έχω συνεργαστεί με πολλούς συναδέλφους Έλληνες και ξένους που εργάζονται σε σχολεία του εξωτερικού και αυτά περί επιτροπών με ψυχολόγους και κοινωνικούς λειτουργούς μάλλον είναι γέννημα της φαντασίας σου. Σε πολλές χώρες δε έχουν έλλειψη εκπαιδευτικών και όχι από επιτροπές δεν τους περνάνε, αλλά κάνουνε κρα να βρούνε εκπαιδευτικούς. Εγώ λοιπόν γνωρίζω προσωπικά ανθρώπους που δεν δέχονται να πάνε να εργαστούν μακριά και το κάνουν συνειδητά  και είναι δικαίωμα τους. Ακριβώς όμως γι' αυτό το λόγο πρέπει να επιβραβεύονται όσοι δέχονται να πάνε μακριά. Αν εσύ προσβάλλεσαι προσωπικά είναι δικό σου πρόβλημα και δε με αφορά καθόλου. Πιθανά ορισμένοι δεν μπορείτε να δεχτείτε ότι υπάρχουν και άνθρωποι με αντίθετη άποψη από τη δική σας ή από το συμφέρον σας και ανακαλύπτετε "εξυπηρέτηση συμφερόντων" ή "μένος". Ούτε θεωρώ κακό κάποιος να προτιμήσει μια άλλη εργασία εκτός της εκπαίδευσης. Απλά θεωρώ ότι αυτός που "εξυπηρέτησε" το δημόσιο εκπαιδευτικό σύστημα, δικαιούται να πριμοδοτηθεί γι' αυτή την υπηρεσία. Επίσης η απόκτηση προϋπηρεσίας δεν σχετίζεται καθόλου με μπάρμπες στην Κορώνη (εκτός αν ορισμένοι κρίνετε εξ' ιδίων τα αλλότρια). Συνήθως σχετίζεται με το πότε "μπήκε" στο σύστημα κάποιος. Είναι δηλαδή πιο πιθανό ένας πτυχιούχος του 2005 να έχει προϋπηρεσία, παρά ένας πτυχιούχος του 2010. Ο πτυχιούχους του 2005 λοιπόν με την προϋπηρεσία θα έπρεπε ήδη να έχει διοριστεί και να παίρνουν σειρά για να αποκτήσουν προϋπηρεσία οι νεότεροι. Η απόφαση του Φεβρουαρίου πρώτα από όλα δεν είναι απόφαση που λύνει κάποιο θέμα, αλλά απαντάει σε ερωτήματα του διοικητικού εφετείου. Το μόνο που λέει επί της ουσίας το ΣΤΕ είναι ότι όλες οι προσλήψεις πρέπει να ελέγχονται από το ΑΣΕΠ, είτε πρόκειται για διαγωνισμό, είτε για πίνακα κριτηρίων με προϋπηρεσία κλπ. Μη μεταφράζετε όπως θέλετε την απόφαση και παρασύρεστε σε δαπανηρούς και χρονοβόρους δικαστικούς αγώνες που πιθανά δεν θα έχουν για τους περισσότερους αποτέλεσμα.

Greedo ως μαθητής και φοιτητής έχω εργαστεί δίπλα δίπλα σε βιοτεχνίες με εκπαιδευτικούς που περίμεναν το διορισμό από την επετηρίδα και δεν το θεωρώ κακό. Ούτε θεωρώ κακό κάποιος να κάνει άλλη επαγγελματική επιλογή και σε πληροφορώ ότι οικονομικά μπορεί σε μια καφετέρια το μηνιαίο εισόδημα να είναι 30-40% μεγαλύτερο από το μισθό του αναπληρωτή. Ακόμα και τότε όμως, όσοι έκαναν την επιλογή και εργάζονταν ως αναπληρωτές στο ενδιάμεσο είχανε κάποια πριμοδότηση την ώρα του διορισμού και εξασφάλιζαν καλύτερη τοποθέτηση. Τουλάχιστον αυτό μου έχουνε πει συνάδελφοι που διορίστηκαν εκείνη την εποχή.

anemona

  • Επισκέπτης
Απ: 'Ισες ευκαιρίες-Νέος ΑΣΕΠ τώρα
« Απάντηση #328 στις: Σεπτέμβριος 08, 2015, 09:03:25 πμ »
Ας μην τσακωνόμαστε. Οι ανύπαρκτοι διορισμοί φέτος μας πείθουν πως δεν υπάρχει μέλλον. Αυτό βέβαια δεν σημαίνει πως δεν πρέπει να πολεμάμε για Ασέπ και διορισμούς. ;)

anemona

  • Επισκέπτης
Απ: 'Ισες ευκαιρίες-Νέος ΑΣΕΠ τώρα
« Απάντηση #329 στις: Σεπτέμβριος 08, 2015, 09:34:40 πμ »
Συνάδελφοι εγκράτεια. Τί γλώσσα είναι αυτή;Εκπαιδευτικό φόρουμ είμαστε... :)

Αποσυνδεδεμένος porcupinetree

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 1765
  • Φύλο: Άντρας
  • Για ν αλλάξουν όλα, πρέπει να μείνουν τα ίδια...
    • Προφίλ
Απ: 'Ισες ευκαιρίες-Νέος ΑΣΕΠ τώρα
« Απάντηση #330 στις: Σεπτέμβριος 08, 2015, 10:02:12 πμ »
Συνάδελφοί είναι και κατανοητό και λογικό να υπάρχει εκνευρισμος με όλα όσα δυστυχώς βιώνουμε φετος... Ή φρασεολογία όμως ορισμένων, εκτός του ότι ρίχνουν το επίπεδο σε σημείο που προσωπικά εγώ δεν πίστευα ποτέ ότι θα πέσει, αντίκειται και στους όρους που είχαμε όλοι αποδεχθεί κατά την εγγραφή μας...
Beati hispani, quibus vivere bibere est...

Αποσυνδεδεμένος Bagelis

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 4
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: 'Ισες ευκαιρίες-Νέος ΑΣΕΠ τώρα
« Απάντηση #331 στις: Σεπτέμβριος 08, 2015, 11:10:31 πμ »
ΑΣΕΠ και προυπηρεσία
κολοκύθια με ρίγανη
Τόσα χρόνια πέτρες να έσπαγα 2 σπίτια θα είχα φτιάξει
Μας φάγανε τα ποιο παραγωγικά χρόνια της ζωής μας για το τίποτα >:(
Γνώμη μου οτι η εκπαίδευση κάνει κακό στην υγεία και στην τσέπη
Και σας το λεει κάποιος που πρόλαβε να δώσει 2 ΑΣΕΠ και τον δεύτερο με απλή επιτυχία .



anemona

  • Επισκέπτης
Απ: 'Ισες ευκαιρίες-Νέος ΑΣΕΠ τώρα
« Απάντηση #332 στις: Σεπτέμβριος 08, 2015, 11:29:47 πμ »
Καταλαβαίνω την πίκρα σου και έχεις δίκιο αλλά η ζωή είναι άδικη.Να προσθέσω πως η παιδεία θέλει γερό στομάχι έτσι όπως εξελίχθηκε.Να πω κουράγιο;Θα φανεί σαν αστείο. :(
« Τελευταία τροποποίηση: Σεπτέμβριος 08, 2015, 11:32:29 πμ από anemona »

Αποσυνδεδεμένος bird1996

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 46
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: 'Ισες ευκαιρίες-Νέος ΑΣΕΠ τώρα
« Απάντηση #333 στις: Σεπτέμβριος 08, 2015, 12:42:53 μμ »
Δε θέλω αντιπαράθεση με κανέναν. Πάντως φλόλογος με πτυχίο του 2005, είναι αδύνατο να έχει εργαστεί αν δεν έχει δώσει ΑΣΕΠ, εκτός κι αν ανήκει σε είδική κατηγορία ή έχει κάνει ΠΔΣ. Για άλλες ειδικότητες δεν ξέρω. Εγώ δεν κρίνω κανένα και τα μόρια τα πήρα κατόπιν επιτυχιών στο ΑΣΕΠ. Τουλάχιστον όμως εκτίθεται κάποιος, όταν λέει ότι στις χώρες της δύσης περνά κάποιος το κατώφλι ενός σχολείου, χωρίς να περάσει από συνεντεύξεις ειδικών. Ανεπίτρεπτο σε εκαιδευτικό να φέρει ως επιχείρημα κάτι που του μετέφεραν κάποιοι άλλοι ως κατάσταση κάπου στο εξωτερικό. Δεν ανταπαντώ σε κάποιον και δεν επιθυμώ διάλογο. Απλά λέω ότι οι εξετάσεις είναι πλέον το πιο δίκαιο σύστημα, γιατί και τα νέα παιδιά πρέπει να έχουν ελπίδα και προοπτική.

Αποσυνδεδεμένος zoe83

  • Προχωρημένο μέλος
  • **
  • Μηνύματα: 172
  • Φύλο: Γυναίκα
  • ΠΕΟ2
    • Προφίλ
Απ: 'Ισες ευκαιρίες-Νέος ΑΣΕΠ τώρα
« Απάντηση #334 στις: Σεπτέμβριος 08, 2015, 01:37:48 μμ »
++++++++
@bird1996
« Δε συμφωνώ ούτε με μια λέξη από όσα λες, αλλά θα υπερασπίζω και με το τίμημα της ζωής μου ακόμη, το δικαίωμά σου ελεύθερα να λες όσα πρεσβεύεις. ».
Βολταίρος

Αποσυνδεδεμένος mks75

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 748
    • Προφίλ
Απ: 'Ισες ευκαιρίες-Νέος ΑΣΕΠ τώρα
« Απάντηση #335 στις: Σεπτέμβριος 08, 2015, 01:40:49 μμ »
γιατί και τα νέα παιδιά πρέπει να έχουν ελπίδα και προοπτική.
Εδω δεν εχει προοπτικη αυτος που ειναι στα 40 η 50 και θα εχει ο νεος; Οσοι μιλατε για ελπιδες απλα ΛΕΤΕ ΨΕΜΑΤΑ η το χειροτερο ειστε ασχετοι με τον χωρο της εκπαιδευσης.
ΔΕΝ ΥΠΑΡΧΕΙ ΚΑΝΕΝΑ ΜΕΛΛΟΝ ΓΙΑ ΤΟΥς ΝΕΟΥς ΣΤΗΝ ΕΚΠΑΙΔΕΥΣΗ και μαλιστα μεσω ενος διαγωνισμου στον οποιο υπαρχουν χιλιαδες με πτυχια , προυπηρεσια και εμπειρια του ιδιου του διαγωνισμου και ελαχιστες θεσεις.
Τωρα ο εξυπνος θα αξιολογησει το παραπανω μυνημα προς οφελος του.

 

Pde.gr, © 2005 - 2024

Το pde σε αριθμούς

Στατιστικά

μέλη
  • Σύνολο μελών: 32310
  • Τελευταία: Alex.pe83
Στατιστικά
  • Σύνολο μηνυμάτων: 1160986
  • Σύνολο θεμάτων: 19226
  • Σε σύνδεση σήμερα: 660
  • Σε σύνδεση έως τώρα: 1964
  • (Αύγουστος 01, 2022, 02:24:17 μμ)
Συνδεδεμένοι χρήστες
Μέλη: 3
Επισκέπτες: 497
Σύνολο: 500

Πληροφορίες

Το PDE φιλοξενείται στη NetDynamics

Όροι χρήσης | Προφίλ | Προσωπικά δεδομένα | Υποστηρίξτε μας

Επικοινωνία >

Powered by SMF 2.0 RC4 | SMF © 2006–2010, Simple Machines LLC
TinyPortal 1.0 RC1 | © 2005-2010 BlocWeb

Δημιουργία σελίδας σε 0.15 δευτερόλεπτα. 33 ερωτήματα.