*

Ψηφοφορία

Είναι νόμιμο το άνοιγμα πινάκων;

Ναι
Οχι
ΔΞ/ΔΑ

Αποστολέας Θέμα: Ψηφοφορία για άνοιγμα πινάκων  (Αναγνώστηκε 25635 φορές)

0 μέλη και 1 επισκέπτης διαβάζουν αυτό το θέμα.

Αποσυνδεδεμένος MIKE_1924

  • Προχωρημένο μέλος
  • **
  • Μηνύματα: 132
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Ψηφοφορία για άνοιγμα πινάκων
« Απάντηση #98 στις: Αύγουστος 25, 2015, 02:11:36 μμ »
Εσείς που είστε υπέρ πείτε με αποδείξεις γιατί ήταν παράνομο το κλείσιμο.Πείτε που λέει ο νόμος Διαμαντοπούλου ότι θα ανοίξουν χωρίς ΑΣΕΠ.Όσο για το επιχείρημα ότι κάποιοι επερναν τις θέσεις των από κάτω,Α) είχαν παλιότερο πτυχίο,σας λέει κάτι αυτό? Και β) αν οι από κάτω τους έπαιρναν νωρίτερα γιά να θέλουν  τώρα με θράσος να τους πάρουν τις θέσεις είναι γιατί οι απο πάνω - δηλαδή οι παλιότεροι εχαναν μηνες, μισθούς και ξεροσταλιαζαν ποτε θα μπει Νοέμβριος να τους πάρουν και αυτούς.Μη πάτε όμως να φιλησετε τα χέρια του υποκειμένου Λοβέρδου,οι πίνακες θα ξανά κλείσουν,δε το μαθατε ακόμα?

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)
Απ: Ψηφοφορία για άνοιγμα πινάκων
« Δημοσιεύτηκε: Σήμερα στις 22:28:00 »

Αποσυνδεδεμένος aghathi

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 1611
  • Φύλο: Γυναίκα
  • εκπαίδευση=παιδιά
    • Προφίλ
Απ: Ψηφοφορία για άνοιγμα πινάκων
« Απάντηση #99 στις: Αύγουστος 25, 2015, 02:18:53 μμ »
Να προτείνω ένα ωραίο ανάγνωσμα; Ο Έμπορος της Βενετίας
Για όσους προτιμάτε η ταινία είναι εξαιρετική με τον Αλ Πατσίνο.

https://www.youtube.com/watch?v=-bZWZEwY21Q

Αποσυνδεδεμένος Wolowitz

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 1183
  • Φύλο: Άντρας
  • ΠΕ.04.01
    • Προφίλ
Απ: Ψηφοφορία για άνοιγμα πινάκων
« Απάντηση #100 στις: Αύγουστος 25, 2015, 02:34:56 μμ »
Εσείς που είστε υπέρ πείτε με αποδείξεις γιατί ήταν παράνομο το κλείσιμο.Πείτε που λέει ο νόμος Διαμαντοπούλου ότι θα ανοίξουν χωρίς ΑΣΕΠ.Όσο για το επιχείρημα ότι κάποιοι επερναν τις θέσεις των από κάτω,Α) είχαν παλιότερο πτυχίο,σας λέει κάτι αυτό? Και β) αν οι από κάτω τους έπαιρναν νωρίτερα γιά να θέλουν  τώρα με θράσος να τους πάρουν τις θέσεις είναι γιατί οι απο πάνω - δηλαδή οι παλιότεροι εχαναν μηνες, μισθούς και ξεροσταλιαζαν ποτε θα μπει Νοέμβριος να τους πάρουν και αυτούς.Μη πάτε όμως να φιλησετε τα χέρια του υποκειμένου Λοβέρδου,οι πίνακες θα ξανά κλείσουν,δε το μαθατε ακόμα?
Φίλε μου αυτό με το παλιότερο πτυχίο μη το ξαναγράψεις σε παρακαλώ γιατί είναι το πιο άκυρό σου επιχείρημα. Η επετηρίδα έχει καταργηθεί εδώ και πολλά πολλά χρόνια. Στην ειδικότητά μου έχω κάτω από μένα άτομα με πτυχίο του ΄95. Έδωσα ΑΣΕΠ και τους πέρασα, να νιώσω τύψεις;
Οι απο πάνω έχαναν μήνες και μισθούς γιατί είχαν την πολυτέλεια και έκαναν περιορισμένες επιλογές. Λογικά λοιπόν κάποιοι τους ξεπέρασαν αφού επέλεξαν να δουλέψουν μακριά από το σπίτι τους και τους κάλεσαν νωρίτερα. Δε σε συμφέρει ίσως αλλά δυστυχώς αυτοί είναι οι κανόνες του παιχνιδιού.
Τέλος δε ξέρω αν είναι παράνομο το κλείσιμο των πινάκων. Ίσως να μην είναι αφού έγινε με νόμο. Οι νόμοι δεν είναι πάντα δίκαιοι όμως. Και αν θυμάσαι έγινε για να μη συμπληρώνουν κάποιοι 24μηνα και 30 μηνα και διεκδικούν διορισμούς.
Υ.Γ. Κι αυτό με τους πίνακες που θα ξανακλείσουν δεν το έχω ακούσει από κάποιον άλλο, ίσως το γράφεις για να το πιστέψεις.
« Τελευταία τροποποίηση: Αύγουστος 25, 2015, 02:37:18 μμ από physikos.50 »

Αποσυνδεδεμένος KERY12

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 709
  • Φύλο: Άντρας
  • ΠΕ 04 02
    • Προφίλ
Απ: Ψηφοφορία για άνοιγμα πινάκων
« Απάντηση #101 στις: Αύγουστος 25, 2015, 02:40:07 μμ »
Το κλείσιμο των πινάκων έγινε ώστε την τρίτη χρονιά της μεταβατικής να διοριστεί το 40% που υποτίθεται ότι θα έμενε αμετάβλητο. Φυσικά κλειδώσαν και οι πίνακες 24μήνου και 30μήνου. Τελικά ακόμη και το 40% υπέστει αλλαγές και διορίστηκαν άλλοι. Ποτέ οι πίνακες δεν έμειναν πραγματικά κλειστοί.

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)
Απ: Ψηφοφορία για άνοιγμα πινάκων
« Δημοσιεύτηκε: Σήμερα στις 22:28:00 »

Αποσυνδεδεμένος tinakipe17

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 727
  • Φύλο: Γυναίκα
  • ΠΕ 82 ΜΗΧΑΝΟΛΟΓΟΣ ΜΗΧΑΝΙΚΟΣ
    • Προφίλ
Απ: Ψηφοφορία για άνοιγμα πινάκων
« Απάντηση #102 στις: Αύγουστος 25, 2015, 02:43:53 μμ »
Το κλείσιμο των πινάκων έγινε ώστε την τρίτη χρονιά της μεταβατικής να διοριστεί το 40% που υποτίθεται ότι θα έμενε αμετάβλητο. Φυσικά κλειδώσαν και οι πίνακες 24μήνου και 30μήνου. Τελικά ακόμη και το 40% υπέστει αλλαγές και διορίστηκαν άλλοι. Ποτέ οι πίνακες δεν έμειναν πραγματικά κλειστοί.
++++++++++++++++++++++ ΕΠΙΤΕΛΟΥΣ ΚΑΠΟΙΟΣ ΠΟΥ ΓΝΩΡΙΖΕΙ ΤΙ ΛΕΕΙ.
Η ζωή δεν μετριέται από τον αριθμό των αναπνοών που παίρνουμε,
αλλά από τις στιγμές που μας κόβουν την ανάσα!!!!!!!!

Αποσυνδεδεμένος Wolowitz

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 1183
  • Φύλο: Άντρας
  • ΠΕ.04.01
    • Προφίλ
Απ: Ψηφοφορία για άνοιγμα πινάκων
« Απάντηση #103 στις: Αύγουστος 25, 2015, 02:45:56 μμ »
Εστω ότι το 2010 είχα 50 μόρια και με καλούν πριν από κάποιον που εχει 30. Αρνούμαι και στη θέση μου παει αυτός που έχει 30. Αποκλείομαι για 2 χρόνια. Το 2012 ξανακάνω την αίτησή μου και φυσικά ξαναπροηγούμαι. Δουλεύω. Το 2013 ξαναπροηγούμαι αλλά ξανααρνούμαι. Άλλωστε εντω μεταξύ κάτι για ταβάνι στα 60 μόρια κυκλοφορεί και τώρα που τα άγγιξα δεν με νοιάζει και πολύ...
Διετής αποκλείσμός. Τώρα πήρε το αυτί μου κάτι για διορισμούς. Ας δουλέψω φέτος. Και φυσικά ξαναπροηγούμαι από τον "συνάδελφο" που εντωμεταξύ έχει γύρω στους 80 μήνες.
Το παράδειγμά σου είναι αντιπροσωπευτικότατο και έχει συμβεί σε κοντινό μου πρόσωπο που βρισκόταν για 5 χρόνια κάτω από άτομο που αρνήθηκε 2 φορές. Φυσικά με το άνοιγμα η αδικία αποκαταστάθηκε.

Αποσυνδεδεμένος ppr

  • Προχωρημένο μέλος
  • **
  • Μηνύματα: 169
    • Προφίλ
Απ: Ψηφοφορία για άνοιγμα πινάκων
« Απάντηση #104 στις: Αύγουστος 25, 2015, 02:54:24 μμ »
Εστω ότι το 2010 είχα 50 μόρια και με καλούν πριν από κάποιον που εχει 30. Αρνούμαι και στη θέση μου παει αυτός που έχει 30. Αποκλείομαι για 2 χρόνια. Το 2012 ξανακάνω την αίτησή μου και φυσικά ξαναπροηγούμαι. Δουλεύω. Το 2013 ξαναπροηγούμαι αλλά ξανααρνούμαι. Άλλωστε εντω μεταξύ κάτι για ταβάνι στα 60 μόρια κυκλοφορεί και τώρα που τα άγγιξα δεν με νοιάζει και πολύ...
Διετής αποκλείσμός. Τώρα πήρε το αυτί μου κάτι για διορισμούς. Ας δουλέψω φέτος. Και φυσικά ξαναπροηγούμαι από τον "συνάδελφο" που εντωμεταξύ έχει γύρω στους 80 μήνες.
Εσύ που αρνείσαι κι αποκλείεσαι από τον πίνακα για δύο χρόνια πώς ακριβώς ευνοείσαι;
Πότε θα δούμε μια κόκκινη μέρα;

Αποσυνδεδεμένος ppr

  • Προχωρημένο μέλος
  • **
  • Μηνύματα: 169
    • Προφίλ
Απ: Ψηφοφορία για άνοιγμα πινάκων
« Απάντηση #105 στις: Αύγουστος 25, 2015, 03:00:43 μμ »
Δεν μπορώ να καταλάβω, συνάδελφοι, γιατί επικρατεί αυτό το χάος κι αυτός ο εμφύλιος μεταξύ παλαιών και νεότερων εκπαιδευτικών, επιτυχόντων σε ΑΣΕΠ και μη επιτυχόντων, εχόντων μεγάλη προυπηρεσία και μη εχόντων, επιθυμούντων άνοιγμα των πινάκων και μη επιθυμούντων... ! Τα πράγματα είναι πολύ απλά κι ας εθελοτυφλούν κάποιοι: το μισοάνοιγμα των πινάκων έτσι όπως έγινε τώρα από το Υπουργείο, με τις διατάξεις Λοβέρδου και θέλουν να ισχύσει, είναι παράνομο, αυθαίρετο, αντισυνταγματικό (κι όπως αλλιώς θέλετε πείτε το), γιατί δε διεξήχθη γραπτός ΑΣΕΠ και επομένως δεν έχει νομική κάλυψη! Ας κάνουν πρώτα ΑΣΕΠ και μετά ας ανοίξουν τους κλειδωμένους από το 2010 πίνακες με όλη την προυπηρεσία μας μέσα (άλλωστε όποιος δούλεψε τις χρονιές 2010-2012 αλλιώς ήξερε τις ισχύουσες καταστάσεις και δεν ήταν ηλίθιος που δήλωνε ό,τι δηλωνε)! Κανείς δεν μπορεί να έχει αντίρρηση επί αυτού!
Τώρα για τους διορισμούς και τις προσλήψεις, σαφώς πρέπει να αποτελεί προυπόθεση η επιτυχία στον ΑΣΕΠ, αφού είναι αντικειμενικό κριτήριο (ενώ η προυπηρεσία δεν αποκτήθηκε πάντα αξιοκρατικά) και επιβάλλεται, καθώς τα σχολεία σήμερα  είναι άδεια και υποστελεχωμένα, να γίνουν γρήγορα κι άμεσα! Να θυμάστε: ο εχθρός εκπαιδευτικών, μαθητών και γονιών είναι το Υπουργείο και εκεί πρέπει να στρέψουμε τις διεκδικήσεις και τις απαιτήσεις μας! ΌΛΟΙ ΜΑΖΙ, γιατί έχουμε δύναμη!
Ο εμφύλιος αυτός επικρατεί διότι από το 2010 έχουν να γίνουν διορισμοί στην εκπαίδευση.Τα πράγματα είναι πολύ απλά. Δεν θέλουν να κάνουν διορισμούς οπότε σου λέει ας ανοίξουμε τους πίνακες των αναπληρωτών ,ασ τους να σφαχτούν και στο τέλος θα μείνουν με τα μόρια στο χέρι.
Πότε θα δούμε μια κόκκινη μέρα;

Αποσυνδεδεμένος aghathi

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 1611
  • Φύλο: Γυναίκα
  • εκπαίδευση=παιδιά
    • Προφίλ
Απ: Ψηφοφορία για άνοιγμα πινάκων
« Απάντηση #106 στις: Αύγουστος 25, 2015, 03:11:52 μμ »
Εσύ που αρνείσαι κι αποκλείεσαι από τον πίνακα για δύο χρόνια πώς ακριβώς ευνοείσαι;
Ειλικρινά δεν καταλαβαίνω την ερώτηση. το να μπορώ να δουλεύω με την ίδια ευκολία που θα το έκανα αν δεν είχα αρνηθεί συγκριτικά με κάποιον που δεν αρνήθηκε; Που εν τέλει έχει αφιερώσει περισσότερο χρόνο τον οποίο ούτε σε έναν ενδεχόμενο ΑΣΕΠ δεν θα μπορεσει να εξαργυρώσει;

Όσο για το μισοάνοιγμα, συμφωνώ με την gia 96. Θεωρώ ότι έπρεπε να είναι από το 2010. Αυτό όμως καθιστά άκυρα τα επιχειρήματα όσων λένε ότι το άνοιγμα είναι παράνομο
« Τελευταία τροποποίηση: Αύγουστος 25, 2015, 03:16:17 μμ από aghathi »

Αποσυνδεδεμένος Simple

  • Προχωρημένο μέλος
  • **
  • Μηνύματα: 121
  • Do not feed the trolls...
    • Προφίλ
Απ: Ψηφοφορία για άνοιγμα πινάκων
« Απάντηση #107 στις: Αύγουστος 25, 2015, 03:39:41 μμ »
Ορθώς άνοιξαν οι πίνακες. Θα έπρεπε φυσικά να ανοίξουν από το ΄10 και μετά.
Όσοι υποστηρίζουν ότι αδικήθηκαν από το άνοιγμα πιστεύω ότι μας δουλεύουν κανονικά. Εφόσον με το άνοιγμα έπεσαν αρκετές θέσεις, τόσο καιρό που οι πίνακες ήταν κλειστοί "έκλεβαν" τη θέση κάποιου συναδέλφου τους ο οποίος είχε περισσότερη προϋπηρεσία.
Τόσο καιρό λοιπόν έκαναν κατάχρηση του νόμου της Διαμαντοπούλου που πάγωσε τους πίνακες για να επιλέγουν το που θα δουλεύουν, έχοντας λιγότερα μόρια από κάποιους άλλους αλλά καλύτερη θέση στον πίνακα.
Επωφελήθηκαν 5 ολόκληρα χρόνια, τώρα τα πράγματα μπαίνουν στη θέση τους.

Απλά, ορθά και τεκμηριωμένα.
Δεν χρειάζεται να προστεθεί κάτι άλλο. +1 και από εμένα Φυσικέ.

Αποσυνδεδεμένος Sotirios

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 377
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Ψηφοφορία για άνοιγμα πινάκων
« Απάντηση #108 στις: Αύγουστος 25, 2015, 03:52:32 μμ »
Ορθώς άνοιξαν οι πίνακες. Θα έπρεπε φυσικά να ανοίξουν από το ΄10 και μετά.
Όσοι υποστηρίζουν ότι αδικήθηκαν από το άνοιγμα πιστεύω ότι μας δουλεύουν κανονικά.

Το πρόβλημα φυσικέ που δεν έχεις ψιλιαστεί είναι ότι δεν θα έπρεπε να ανοίγουν οι πίνακες για όλες τις ειδικότητες. Στους ΠΕ70 δεν έπρεπε να ανοίξουν οι πίνακες επειδή το γουστάρετε εσείς. Αν θέλετε να ανοίξουν οι πίνακές σας, μεγειά σας και χαρά σας, αλλά μην μας τα πρήζετε ότι πρέπει να ανοίξουν και οι δικοί μας.

Και μην μου πεις ότι οι κανόνες του παιχνιδιού λένε να ανοίγουν όλοι μαζί, διότι αυτό δείχνει υποτακτικότητα και δουλοπρέπεια στις ορέξεις του κάθε υπουργού παιδείας. Το παιχνίδι οφείλουμε να το επηρεάζουμε εμείς, κι όχι να ανεχόμαστε τις ορέξεις του κάθε υπουργείου. Συνεπώς το υπουργείο δεν μπορεί να ανοίγει τους πίνακες όλων των ειδικοτήτων μαζί, παρά μόνο στην περίπτωση που οι περισσότεροι το αποδεχόμαστε είτε επειδή είμαστε δουλοπρεπείς, είτε επειδή έτσι το βλέπουμε, να πάθουν και οι άλλες ειδικότητες ότι παθαίνουμε εμείς στην ειδικότητά μας, εκδικητικά, με εμπάθεια, είτε γιατί βαριόμαστε που ζούμε...

Θες ανοιχτούς πίνακες; Κάντο μόνο για την ειδικότητά σου, επιτέλους.

Αποσυνδεδεμένος rrrrrr

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 387
    • Προφίλ
Απ: Ψηφοφορία για άνοιγμα πινάκων
« Απάντηση #109 στις: Αύγουστος 25, 2015, 03:54:55 μμ »
Ορθώς άνοιξαν οι πίνακες. Θα έπρεπε φυσικά να ανοίξουν από το ΄10 και μετά.
Όσοι υποστηρίζουν ότι αδικήθηκαν από το άνοιγμα πιστεύω ότι μας δουλεύουν κανονικά. Εφόσον με το άνοιγμα έπεσαν αρκετές θέσεις, τόσο καιρό που οι πίνακες ήταν κλειστοί "έκλεβαν" τη θέση κάποιου συναδέλφου τους ο οποίος είχε περισσότερη προϋπηρεσία.
Τόσο καιρό λοιπόν έκαναν κατάχρηση του νόμου της Διαμαντοπούλου που πάγωσε τους πίνακες για να επιλέγουν το που θα δουλεύουν, έχοντας λιγότερα μόρια από κάποιους άλλους αλλά καλύτερη θέση στον πίνακα.
Επωφελήθηκαν 5 ολόκληρα χρόνια, τώρα τα πράγματα μπαίνουν στη θέση τους.

Φίλε μου αυτό με το παλιότερο πτυχίο μη το ξαναγράψεις σε παρακαλώ γιατί είναι το πιο άκυρό σου επιχείρημα. Η επετηρίδα έχει καταργηθεί εδώ και πολλά πολλά χρόνια. Στην ειδικότητά μου έχω κάτω από μένα άτομα με πτυχίο του ΄95. Έδωσα ΑΣΕΠ και τους πέρασα, να νιώσω τύψεις;
Οι απο πάνω έχαναν μήνες και μισθούς γιατί είχαν την πολυτέλεια και έκαναν περιορισμένες επιλογές. Λογικά λοιπόν κάποιοι τους ξεπέρασαν αφού επέλεξαν να δουλέψουν μακριά από το σπίτι τους και τους κάλεσαν νωρίτερα. Δε σε συμφέρει ίσως αλλά δυστυχώς αυτοί είναι οι κανόνες του παιχνιδιού.
Τέλος δε ξέρω αν είναι παράνομο το κλείσιμο των πινάκων. Ίσως να μην είναι αφού έγινε με νόμο. Οι νόμοι δεν είναι πάντα δίκαιοι όμως. Και αν θυμάσαι έγινε για να μη συμπληρώνουν κάποιοι 24μηνα και 30 μηνα και διεκδικούν διορισμούς.
Υ.Γ. Κι αυτό με τους πίνακες που θα ξανακλείσουν δεν το έχω ακούσει από κάποιον άλλο, ίσως το γράφεις για να το πιστέψεις.

+++

Μπράβο σου Φυσικέ! Από τις πιο συγκροτημένες απαντήσεις που έχουν δοθεί, σε όσους απλώς ουρλιάζουν τις τελευταίες ημέρες χωρίς βάσιμα επιχειρήματα επειδή απλώς έκαναν λανθασμένες επιλογές και δεν γνωρίζουν στο ελάχιστο από αυτοκριτική. Ίδιον πολλών ιθαγενών τού τόπου τούτου.

Αποσυνδεδεμένος ppr

  • Προχωρημένο μέλος
  • **
  • Μηνύματα: 169
    • Προφίλ
Απ: Ψηφοφορία για άνοιγμα πινάκων
« Απάντηση #110 στις: Αύγουστος 25, 2015, 03:57:54 μμ »
Ειλικρινά δεν καταλαβαίνω την ερώτηση. το να μπορώ να δουλεύω με την ίδια ευκολία που θα το έκανα αν δεν είχα αρνηθεί συγκριτικά με κάποιον που δεν αρνήθηκε; Που εν τέλει έχει αφιερώσει περισσότερο χρόνο τον οποίο ούτε σε έναν ενδεχόμενο ΑΣΕΠ δεν θα μπορεσει να εξαργυρώσει;

Όσο για το μισοάνοιγμα, συμφωνώ με την gia 96. Θεωρώ ότι έπρεπε να είναι από το 2010. Αυτό όμως καθιστά άκυρα τα επιχειρήματα όσων λένε ότι το άνοιγμα είναι παράνομο

Δηλαδή θες να μου πεις ότι εγώ που δούλευα αυτά τα χρόνια με έναν που αρνήθηκε να δουλέψει κι αποκλείστηκε για 2 χρόνια από τους πίνακες είχα χειρότερη τύχη αυτά τα δύο χρόνια από τον συνάδελφο που έμεινε εκτός εκπαίδευσης .Μάλιστα.
Πότε θα δούμε μια κόκκινη μέρα;

Αποσυνδεδεμένος Sotirios

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 377
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Ψηφοφορία για άνοιγμα πινάκων
« Απάντηση #111 στις: Αύγουστος 25, 2015, 04:00:15 μμ »
Μπράβο σου Φυσικέ! Από τις πιο συγκροτημένες απαντήσεις που έχουν δοθεί, σε όσους απλώς ουρλιάζουν τις τελευταίες ημέρες χωρίς βάσιμα επιχειρήματα επειδή απλώς έκαναν λανθασμένες επιλογές και δεν γνωρίζουν στο ελάχιστο από αυτοκριτική. Ίδιον πολλών ιθαγενών τού τόπου τούτου.

Εδώ είσαι; Μου έλειψες. Μιας και είσαι οπαδός των "συγκροτημένων απαντήσεων", σου θυμίζω ότι με κατηγόρησες ότι η βασική μου θέση στην αρχή αυτού του τόπικ βασιζόταν στην αντισυνταγματικότητα, πράγμα που δεν αληθεύει και σου απάντησα. Έχεις να ανταπαντήσεις συγκροτημένα ή όχι; Άφησες κάτι στη μέση!

 

Pde.gr, © 2005 - 2024

Το pde σε αριθμούς

Στατιστικά

μέλη
  • Σύνολο μελών: 32329
  • Τελευταία: kblala
Στατιστικά
  • Σύνολο μηνυμάτων: 1162201
  • Σύνολο θεμάτων: 19243
  • Σε σύνδεση σήμερα: 810
  • Σε σύνδεση έως τώρα: 1964
  • (Αύγουστος 01, 2022, 02:24:17 μμ)
Συνδεδεμένοι χρήστες
Μέλη: 18
Επισκέπτες: 427
Σύνολο: 445

Πληροφορίες

Το PDE φιλοξενείται στη NetDynamics

Όροι χρήσης | Προφίλ | Προσωπικά δεδομένα | Υποστηρίξτε μας

Επικοινωνία >

Powered by SMF 2.0 RC4 | SMF © 2006–2010, Simple Machines LLC
TinyPortal 1.0 RC1 | © 2005-2010 BlocWeb

Δημιουργία σελίδας σε 0.127 δευτερόλεπτα. 36 ερωτήματα.