*

Αποστολέας Θέμα: Αναπληρωτές 2015-2016  (Αναγνώστηκε 94792 φορές)

0 μέλη και 1 επισκέπτης διαβάζουν αυτό το θέμα.

Αποσυνδεδεμένος georgia06

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 2851
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Αναπληρωτές 2015-2016
« Απάντηση #224 στις: Σεπτέμβριος 30, 2015, 12:59:08 πμ »
Κατά τη γνώμη μου καλό θα ήταν ο γιατρός να ξέρει πως δίνει γνωμάτευση για διορισμό στην εκπαιδευση όχι επειδή το λέω εγώ αλλά επειδή η υπηρεσία μου με υποχρεώνει γεγονός που το αποδεικνύει το παραπεμπτικό.Με αυτή τη λογική ο οποιοσδήποε θα μπορούσε να πάρει μια γνωμάτευση, έτσι να του βρίσκεται. Εκτός κι αν ο γιατρός το μόνο που τον νοιάζει είναι να πάρει τον παρά, εκεί αναλαμβάνει αυτος την ευθύνη. Το θέμα είανι για ποιο λόγο κάποιοι σπεύδουν πριν την πρόσληψη να πα΄ρουν τις γνωματεύσεις. Μήπως ερμηνεύουμε λάθος την εγκύκλιο?Μήπως και οι υπάλληλοι στις διευθύνσεις έχουν παρανοήσει κάτι?Μήπως κάνω εγώ λάθος?

gmork αυτό που λες είναι το απολύτως αυτονόητο ....Το θέμα είναι όμως ότι τελικά οι υπάλληλοι στην εκάστοτε διεύθυνση εκπαίδευσης ζητούν τ ότι θέλουν  και στο τέλος τρέχουμε  και ταλαιπωρούμαστε εμείς

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)
Απ: Αναπληρωτές 2015-2016
« Δημοσιεύτηκε: Σήμερα στις 19:15:33 »

Αποσυνδεδεμένος gmork

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 663
    • Προφίλ
Απ: Αναπληρωτές 2015-2016
« Απάντηση #225 στις: Σεπτέμβριος 30, 2015, 01:51:46 πμ »
gmork αυτό που λες είναι το απολύτως αυτονόητο ....Το θέμα είναι όμως ότι τελικά οι υπάλληλοι στην εκάστοτε διεύθυνση εκπαίδευσης ζητούν τ ότι θέλουν  και στο τέλος τρέχουμε  και ταλαιπωρούμαστε εμείς

Επειδή λοιπον πολύ τρέξιμο και ταλαιπωρία τρώμε και επειδή φαντάζομαι πως πολλοί εδω μέσα είμαστε μεν αναπληρωτές αλλά όχι και άπειροι, καλό θα ήταν να ασκήσουμε πίεση στις διευθύνσεις και στους υπαλλήλους της, ακόμα και στον προίστάμενο, να ζητήσουν διευκρινιστική από το υπουργείο σχετικά με το χρόνο κατάθεσης των γνωματεύσεων και να μην ερμηνεύουν κατά το δοκούν. Αν δεν καταλαβαίνουν ή αν τίθενται ερωτηματικά από εμάς οφείλουν να επικοινωνήσουν με την προϊστάμενη αρχή.Με αυτή τη λογική μπορώ να προτάξω το επιχείρημα ότι εγώ το καταλαβαίνω αλλιώς, γιατι να είναι σωστή η δική τους ερμηνεία?Ας μην τους αφήσουμε να βαφτίσουν το παράλογο λογικό.Νομίζω ότι είναι λίγο στο χέρι μας, ας μην μας πιάνει πανικός, ότι τάχα δε θα γίνει η πρόσληψη. Σε μια διέυθυνση κάποτε, για να μου φτιάξουν το φάκελο αναπληρωτή, μου ζήτησε μια υπάλληλος απολυτήριο Λυκείου. Ε, αν και άπειρη τότε, μου φάνηκε κουφό, επικοινώνησα με υπουργείο και η εκεί υπάλληλος έβαλε τα γέλια...







Αποσυνδεδεμένος Syllas

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 1893
  • Φύλο: Γυναίκα
  • Ένας φακίρης, πολλοί φουκαράδες
    • Προφίλ
Απ: Αναπληρωτές 2015-2016
« Απάντηση #226 στις: Σεπτέμβριος 30, 2015, 09:13:30 πμ »
Εάν ψηφιστεί το πολυνομοσχέδιο, θα μετράνε μονο τα 11αρια 12αρια για μόνιμο διορισμό σε πίνακες ΑΣΕΠ ή και για τον πίνακα αναπληρωτων απο το 2015-2016;

Αποσυνδεδεμένος aghathi

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 1611
  • Φύλο: Γυναίκα
  • εκπαίδευση=παιδιά
    • Προφίλ
Απ: Αναπληρωτές 2015-2016
« Απάντηση #227 στις: Σεπτέμβριος 30, 2015, 09:58:28 πμ »
Δεν νομίζω ότι είναι ζήτημα των διευθύνσεων το ότι κάποιοι τρέχουν να βγάλουν τα πιστοποητικα. Δεν ζητούσε η εγκύκλιος των αιτήσεων κάτι τέτοιο. Το πιστοποιητικο απαιτείται για όποιον προσλαμβανεται. Τι θα σου πει η διεύθυνση; Δεν σε τοποθετώ πριν μου φέρεις πιστοποιητικο; Αν δεν το έχεις θα απολυθεις;  Καταλαβαίνω ότι το να ψάχνει κανείς γιατρούς στο τρέχα γύρευε που θα βρεθεί ενώ ψάχνει σπίτι, ακρη, κτλ δεν είναι ευκολο. Συνήθως όμως οι διευθυντές των σχολείων διευκολύνουν ώστε να μπορέσει κάποιος να τακτοποιησει το θέμα με το πιστοποιητικο. Υπάρχει μια διαφορά από πέρσι. Το χαρτί από τους γιατρούς έχει ισχύ ενός έτους. Παλαιότερα ίσχυε για τρία χρόνια και έτσι ήταν λογικό για τις διευθύνσεις να το ζητούν αμέσως μόλις παρουσιαζοταν κάποιος. Αλλά πάντα έδιναν χρόνο, περίπου ένα μήνα περιθώριο, για να βγάλει οποίος δεν είχε.
Α, είδα ότι κάποιοι συνάδελφοι έβγαλαν και ακτινογραφία. Δεν απαραιτητη. Δεν γίνεται να βγάζουμε κάθε χρόνο!!

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)
Απ: Αναπληρωτές 2015-2016
« Δημοσιεύτηκε: Σήμερα στις 19:15:33 »

Αποσυνδεδεμένος Green

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4580
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Απ: Αναπληρωτές 2015-2016
« Απάντηση #228 στις: Σεπτέμβριος 30, 2015, 10:37:26 πμ »
Ο νόμος είναι σαφής:
«2. Η υγεία των υποψήφιων υπαλλήλων να ασκήσου τα καθήκοντα της αντίστοιχης θέσης, πιστοποιείται με γνωματεύσεις (α) παθολόγου ή γενικού ιατρού και
(β) ψυχιάτρου, είτε του δημοσίου είτε ιδιωτών, με βάση παραπεμπτικό έγγραφο, στο οποίο περιγράφονται από την υπηρεσία τα καθήκοντα της θέσης που πρόκειται να καταληφθεί


Ούτε λοιπόν οι διευθύνσεις μπορούν να απαιτούν να προσκομίσεις τα ιατρικά δικαιολογητικά την ημέρα που παρουσιάζεσαι, δηλαδή χωρίς να έχεις ακόμα αναλάβει υπηρεσία και χωρίς προηγουμένως να σου έχουν δώσει παραπεμπτικό για αυτά, ούτε είναι υποχρεωμένος ο κάθε γιατρός να δίνει πιστοποιητικά υγείας αναπληρωτή στον καθένα που του το ζητάει γιατί ΘΑ γίνει αναπληρωτής.

Αποσυνδεδεμένος dimitraj

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 621
  • Φύλο: Γυναίκα
  • ΠΕ 20
    • Προφίλ
Απ: Αναπληρωτές 2015-2016
« Απάντηση #229 στις: Σεπτέμβριος 30, 2015, 10:40:03 πμ »
Ο νόμος είναι σαφής:
«2. Η υγεία των υποψήφιων υπαλλήλων να ασκήσου τα καθήκοντα της αντίστοιχης θέσης, πιστοποιείται με γνωματεύσεις (α) παθολόγου ή γενικού ιατρού και
(β) ψυχιάτρου, είτε του δημοσίου είτε ιδιωτών, με βάση παραπεμπτικό έγγραφο, στο οποίο περιγράφονται από την υπηρεσία τα καθήκοντα της θέσης που πρόκειται να καταληφθεί



Ούτε λοιπόν οι διευθύνσεις μπορούν να απαιτούν να προσκομίσεις τα ιατρικά δικαιολογητικά την ημέρα που παρουσιάζεσαι, δηλαδή χωρίς να έχεις ακόμα αναλάβει υπηρεσία και χωρίς προηγουμένως να σου έχουν δώσει παραπεμπτικό για αυτά, ούτε είναι υποχρεωμένος ο κάθε γιατρός να δίνει πιστοποιητικά υγείας αναπληρωτή στον καθένα που του το ζητάει γιατί ΘΑ γίνει αναπληρωτής.

Πες μου οτι το ζητανε απο την πρωτη μερα!!!!!!!!! Θα τρελαθουμε???

Αποσυνδεδεμένος Green

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4580
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Απ: Αναπληρωτές 2015-2016
« Απάντηση #230 στις: Σεπτέμβριος 30, 2015, 10:41:45 πμ »
Κάποιες διευθύνσεις το ζητάνε, έχουν βγάλει και ανακοινώσεις στις ιστοσελίδες τους.

http://didefth.gr/new/14282/dikeologitika-gia-ti-sigkrotisi-prosopikou-mitroou-misthodosia-anapliroton/
Επικαλείται μάλιστα η Φθιώτιδα την "κείμενη νομοθεσία" όταν αυτή λέει το αντίθετο, ότι υποχρεούται πρώτα να δώσει παραπεμπτικό στον αναπληρωτή.
« Τελευταία τροποποίηση: Σεπτέμβριος 30, 2015, 10:45:43 πμ από Green »

Αποσυνδεδεμένος evdokia

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 516
  • Φύλο: Γυναίκα
  • Δεν ελπίζω τίποτα,δεν φοβάμαι τίποτα,έχω ξενερώσει
    • Προφίλ
Απ: Αναπληρωτές 2015-2016
« Απάντηση #231 στις: Σεπτέμβριος 30, 2015, 10:50:46 πμ »
Εγώ θα εγκαινιασω μια αλλη παράμετρο: Οι μόνιμοι εκπαιδευτικοί ποια ήταν η τελευται φορά που αξιολογήθηκαν απο ψυχολογο;;; Και γενικά είναι κοινό μυστικό και παραδοχή πως λίγο σε πολύ ολοι μας έχουμε πετύχει "κλινικές περιπτωσεις" σε σχολεία που εργαστήκαμε. Μήπως λοιπόν η περιβόητη αξιολογηση πρεπει να ξεκινησει από αυτό. Και όχι απλά να προσκομίσουν ένα χαρτί αλλα να υπάρξουν ψυχολογοι από την υπηρεσία που θα μεταβουν στα σχολεία για να πιστοποιήσουν την καταλληλότητα ΚΑΙ των μονιμω συναδέλφων με πραγματική εξέταση κι οχι ισα να δώσουν το χαρτι... Δεν γίνεται εγώ η αναπληρώτρια να εξετάζομαι καθε χρόνο και ο μονιμος συνάδελφος να περασε μια αξιολογηση πριν απο 10 χρονια και τωρα ειναι μια χαρα!

Αποσυνδεδεμένος anti_08

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 267
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Αναπληρωτές 2015-2016
« Απάντηση #232 στις: Σεπτέμβριος 30, 2015, 11:00:28 πμ »
Καλημέρα σας! Που να ήξερα ότι με μία απλή ερώτηση θα ξεσήκωνα τέτοια συζήτηση. ;D
Όλα αυτά που λέτε με το παραπεμπτικό έχουν λογική, αλλά θα σας πω εμένα τι με έκανε να μπω σε αυτή τη διαδικασία.
Φίλη μου δασκάλα που την πήραν αναπληρώτρια προχθές Παρασκευή και είναι ο έκτος της χρόνος στην εκπαίδευση της ζήτησαν να το έχει εκ των προτέρων και της έκαναν σκηνικά την πρώτη μέρα για να την δεχτούν, τους είπε τα γνωστά που λίγο πολύ  ξέρουμε όλοι (ότι το πας μετά, παραπεμπτικά κτλ) αλλά έμπλεξε σε διαδικασίες που θα μπορούσε να αποφύγει (τηλέφωνα, λογομαχίες κτλ).
Οπότε προσωπική μου άποψη ότι όσοι μπορούμε ας έχουμε από πριν μια βεβαίωση και αν δεν τους κάνει τότε μπαίνουμε στην παλιά διαδικασία, αν τους κάνει έχουμε καθαρίσει.

Αποσυνδεδεμένος nikostz1

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 254
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Αναπληρωτές 2015-2016
« Απάντηση #233 στις: Σεπτέμβριος 30, 2015, 11:06:55 πμ »
Εμενα με πηραν Ροδο το ηθελαν για την υγεια τους ειπα πηρα τηλ.  στο νοσοκομειο και το νωροτερο ραντεβου με ψυχολοηο ειναο 30 Οκτωβριου και δεν θελω να δωσω χρηματα εξω οποτε ειπε απλα μενει σε εκρεμοτητα...παντως ηταν ευγενεστατη σε οσα την ρωτησα!

Αποσυνδεδεμένος georgia06

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 2851
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Αναπληρωτές 2015-2016
« Απάντηση #234 στις: Σεπτέμβριος 30, 2015, 11:24:13 πμ »
Δεν νομίζω ότι είναι ζήτημα των διευθύνσεων το ότι κάποιοι τρέχουν να βγάλουν τα πιστοποητικα. κάθε χρόνο!!
Φυσικά και είναι θέμα των διευθύνσεων διότι έχουν ανακοινώσει στις ιστοσελίδες τους ανακοινώσεις σύμφωνα με τις οποίες ζητούν τις βεβαιώσεις την πρωτη μέρα και διευκρινίζουν ότι αλλιώς δεν μπορείς να αναλάβεις υπηρεσία .Προφανώς δεν είναι λογικό αυτό που ζητούν αλλά ναι, είναι ο λόγος που ο κόσμος  αγχώνεται και τρέχει να τα ετοιμάσει εκ των προτέρων

Αποσυνδεδεμένος ioudas

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 81
  • εις εκ των αρίστων
    • Προφίλ
Απ: Αναπληρωτές 2015-2016
« Απάντηση #235 στις: Σεπτέμβριος 30, 2015, 11:26:48 πμ »
πήρα , όπως και πέρυσι ,βεβαίωση από ψυχίατρο στο Αιγινήτειο -δωρεάν , δεκα λεπτά η όλη διαδικασία χωρίς ραντεβου ,το συστήνω για τους Αθηναίους-. Γράφει " δεν προκύπτει ενεργός ψυχοπαθολογία στην παρούσα φάση ,δύναται να εργασθεί" και "για διορισμό στο δημόσιο". Ο παθολόγος γράφει " βρέθηκε κλινικα υγιής και αρτιμελής".Όπως μου είχε εξηγηθεί πέρυσι , η γνωμάτευση καταλληλότητας για την εκπαίδευση είναι μια ευθύνη που δεν μπορεί να πάρει ένας γιατρός χωρίς να υπάρχουν συγκεκριμένα θεσμοθετημένα κριτήρια περί αυτού.Τον γιατρό δεν τον δεσμεύει κανένα παραπεμπτικό οποιασδήποτε δδε( είναι για γέλια) και ουσιαστικά μας κάνουν χάρη ή πληρώνονται επαρκώς για να σου γράψουν οτι θες εσύ ή οποιοσδήποτε. Η κατάργηση των Α΄βαθμιων επιτροπων και  των αντίστοιχων πιστοποιητικών υγείας έφερε σίγουρα μια οικονομία στα έξοδα του κράτους αλλά ταυτόχρονα ένα ανύπαρκτο ή διατρητο νομικό πλαισιο.
Έτσι ,η καθε διεύθυνση λεει οτι θέλει .Εγώ αν είχα τέτοια εξουσία , θα ζητούσα υποχρεωτικά εξέταση κοπράνων ,οπως παλιά οταν ήθελε κάποιος να δουλέψει σε τυροπιτάδικο.

Αποσυνδεδεμένος evdokia

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 516
  • Φύλο: Γυναίκα
  • Δεν ελπίζω τίποτα,δεν φοβάμαι τίποτα,έχω ξενερώσει
    • Προφίλ
Απ: Αναπληρωτές 2015-2016
« Απάντηση #236 στις: Σεπτέμβριος 30, 2015, 12:10:03 μμ »
κάθε χρόνο ακτίνα θώρακος... γιατί να δεχόμαστε να παίρνουμε την ακτινοβολία;;

Αποσυνδεδεμένος Truth

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 679
  • Φύλο: Γυναίκα
  • Κατεχόμενη Ελλάδα
    • Προφίλ
Απ: Αναπληρωτές 2015-2016
« Απάντηση #237 στις: Σεπτέμβριος 30, 2015, 12:21:54 μμ »
Φυσικά και είναι θέμα των διευθύνσεων διότι έχουν ανακοινώσει στις ιστοσελίδες τους ανακοινώσεις σύμφωνα με τις οποίες ζητούν τις βεβαιώσεις την πρωτη μέρα και διευκρινίζουν ότι αλλιώς δεν μπορείς να αναλάβεις υπηρεσία .Προφανώς δεν είναι λογικό αυτό που ζητούν αλλά ναι, είναι ο λόγος που ο κόσμος  αγχώνεται και τρέχει να τα ετοιμάσει εκ των προτέρων
Και τι νόημα έχει να βάζουν ανακοινώσεις, αν ζητούν διαφορετικές εξετάσεις; Πόσων τύπων εξετάσεις θα κάνουμε; Μ'αυτή τη λογική θεωρητικά, αν έχουμε 20 διευθύνσεις και έχουν όλες διαφορετικές απαιτήσεις, θα πρέπει να βγάλουμε 20 πιστοποιητικά. Το υπουργείο πρέπει να ορίσει τι πρέπει να περιλαμβάνει η εξέταση. Από την άλλη γιατί ΠΡΙΝ; Ειδικά, αν τελικά ισχύει η ακτινογραφία, γιατί να τη βγάλεις, αν δεν είσαι σίγουρος πως θα σε πάρουν;
The tigers have found me and I do not care.

(Bukowski)

 

Pde.gr, © 2005 - 2024

Το pde σε αριθμούς

Στατιστικά

μέλη
  • Σύνολο μελών: 32293
  • Τελευταία: HelenK
Στατιστικά
  • Σύνολο μηνυμάτων: 1159806
  • Σύνολο θεμάτων: 19212
  • Σε σύνδεση σήμερα: 554
  • Σε σύνδεση έως τώρα: 1964
  • (Αύγουστος 01, 2022, 02:24:17 μμ)
Συνδεδεμένοι χρήστες
Μέλη: 5
Επισκέπτες: 401
Σύνολο: 406

Πληροφορίες

Το PDE φιλοξενείται στη NetDynamics

Όροι χρήσης | Προφίλ | Προσωπικά δεδομένα | Υποστηρίξτε μας

Επικοινωνία >

Powered by SMF 2.0 RC4 | SMF © 2006–2010, Simple Machines LLC
TinyPortal 1.0 RC1 | © 2005-2010 BlocWeb

Δημιουργία σελίδας σε 0.092 δευτερόλεπτα. 33 ερωτήματα.