*

Αποστολέας Θέμα: Αναπληρωτές 2015-2016  (Αναγνώστηκε 94765 φορές)

0 μέλη και 1 επισκέπτης διαβάζουν αυτό το θέμα.

Αποσυνδεδεμένος Costas

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 52
  • Μισώ την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Αναπληρωτές 2015-2016
« Απάντηση #280 στις: Ιανουάριος 08, 2016, 04:50:21 μμ »
Μόλις είδα αυτό στο facebook του κου Μπράτη:

Παράθεση
Ως την Τρίτη 12 του Γενάρη ζήτησε το υπουργείο να σταλούν τα κενά όλων των ειδικοτήτων της ΠΕ ,από τις Δνσεις Εκπαίδευσης,προκειμένου να προχωρήσει σε προσλήψεις αναπληρωτών προς το τέλος της επόμενης βδομάδας ,με τις εναπομείνασες πιστώσεις.

Μήπως γνωρίζει κανείς πόσες είναι αυτές; Είχε αναφερθεί;
Νόμιζα ότι είχαμε τελειώσει..

edit:
Μήπως εννοεί αυτές τις 300 που αναφέρονται εδώ;
https://www.alfavita.gr/arthron/pano-apo-3000-ta-kena-stin-pe-analytika-ana-klado-oi-12735-proslipseis
« Τελευταία τροποποίηση: Ιανουάριος 08, 2016, 05:05:42 μμ από Costas »

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)
Απ: Αναπληρωτές 2015-2016
« Δημοσιεύτηκε: Σήμερα στις 00:58:12 »

Αποσυνδεδεμένος afriendforyou

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 617
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Απ: Αναπληρωτές 2015-2016
« Απάντηση #281 στις: Φεβρουάριος 21, 2016, 07:53:27 μμ »
Μια ερώτηση:
Εάν κάποιος αναπληρωτής πάρει δύο ή τρεις μέρες άδεια κανονική ή αναρρωτική τότε χάνει μόρια προϋπηρεσίας;
« Τελευταία τροποποίηση: Φεβρουάριος 21, 2016, 08:00:19 μμ από afriendforyou »

Αποσυνδεδεμένος gia 96

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 5014
  • Φύλο: Γυναίκα
  • Η κακή εκπαίδευση, χειρότερη της αγραμματοσύνης
    • Προφίλ
Απ: Αναπληρωτές 2015-2016
« Απάντηση #282 στις: Φεβρουάριος 21, 2016, 08:30:59 μμ »
Μια ερώτηση:
Εάν κάποιος αναπληρωτής πάρει δύο ή τρεις μέρες άδεια κανονική ή αναρρωτική τότε χάνει μόρια προϋπηρεσίας;
Όχι, βέβαια! Μετά από τις 15 μέρες αδείας υπάρχει θέμα με την προυπηρεσία, που δε θα προσμετρηθεί. Όμως, χάνεις τις μισές (αν θυμάμαι καλά) αποδοχές με τις αναρρωτικές κ.λπ. άδειες. Συζήτησέ το και με το Δ/ντή ή Υποδ/ντή σου στο σχολείο, για να ξέρεις τι γίνεται σίγουρα.
Οι άνθρωποι σπεύδουν να ασκήσουν κριτική, για να μην κριθούν οι ίδιοι!

Αποσυνδεδεμένος jak_13

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 6831
  • Φύλο: Άντρας
  • Πάντα με χαμόγελο!!!
    • Προφίλ
Απ: Αναπληρωτές 2015-2016
« Απάντηση #283 στις: Φεβρουάριος 22, 2016, 04:05:41 πμ »
Μια ερώτηση:
Εάν κάποιος αναπληρωτής πάρει δύο ή τρεις μέρες άδεια κανονική ή αναρρωτική τότε χάνει μόρια προϋπηρεσίας;

Τα μόρια προϋπηρεσίας δε χάνονται. Αυτό που χάνεται είναι οι μισές απολαβές για τις 3 πρώτες ημέρες της αναρρωτικής και η αναλογία της αποζημίωσης μη ληφθείσας άδειας για την κανονική.
Έμαθα πως ο άνθρωπος δικαιούται να κοιτά τον άλλον από ψηλά
μόνο όταν πρέπει να τον βοηθήσει να σηκωθεί!

Gabriel Garcia Marquez

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)
Απ: Αναπληρωτές 2015-2016
« Δημοσιεύτηκε: Σήμερα στις 00:58:12 »

Αποσυνδεδεμένος afriendforyou

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 617
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Απ: Αναπληρωτές 2015-2016
« Απάντηση #284 στις: Μάρτιος 15, 2016, 08:12:31 μμ »
Γεια σας,
Μπορεί ένας αναπληρωτής εκπαιδευτικός να πάρει εκπαιδευτική άδεια  για επιμόρφωση ;
Αν ναι,  χάνει ημερομίσθιο και μόρια προϋπηρεσίας;
Ευχαριστώ!

guestteacher

  • Επισκέπτης
Απ: Αναπληρωτές 2015-2016
« Απάντηση #285 στις: Μάιος 27, 2016, 04:56:49 μμ »

Αποσυνδεδεμένος ΑΡΧΑΓΓΕΛΟΣ

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 689
    • Προφίλ
αναπληρωτές 2016-2017 χωρίς κουτάκι
« Απάντηση #286 στις: Μάιος 27, 2016, 08:50:57 μμ »
Καλησπέρα σε όλους τους συναδέλφους.

Τι συνέπειες θα έχει πλέον η μη ύπαρξη της δυνατότητας επιλογής   αποδοχής πρόσληψης σε όλες τις περιοχές;

Θα πρέπει κανείς να είναι και τυχερός στην επιλογή των 60 περιοχών;

Αυτή η μείωση επιλογών δεν είναι "ζημιογόνο" για τους αναπληρωτές;

Αποσυνδεδεμένος kostasMath

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 1471
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: αναπληρωτές 2016-2017 χωρίς κουτάκι
« Απάντηση #287 στις: Μάιος 27, 2016, 09:29:08 μμ »
Καλησπέρα σε όλους τους συναδέλφους.

Τι συνέπειες θα έχει πλέον η μη ύπαρξη της δυνατότητας επιλογής   αποδοχής πρόσληψης σε όλες τις περιοχές;

Θα πρέπει κανείς να είναι και τυχερός στην επιλογή των 60 περιοχών;

Αυτή η μείωση επιλογών δεν είναι "ζημιογόνο" για τους αναπληρωτές;
οχι
Με 60 επιλογές μπορείς να τις δηλώσεις σχεδόν όλες τις περιοχές, στην πρωτοβάθμια περισσεύουν 5 και στην δευτεροβάθμια 12. Το πρόβλημα θα το έχουν οι κοινές ειδικότητες  με την προϋπόθεση πως όλοι θα δηλώνουμε τον ίδιο αριθμό περιοχών.
Με λίγη έρευνα πάνω σε προσλήψεις, συνταξιοδοτήσεις, μεταθέσεις, αποσπάσεις, μπορούν όλοι όσοι δούλευαν με το κουτάκι να εξακολουθήσουν να προσλαμβάνονται , το μόνο που θα έχουν να κάνουν είναι να δηλώσουν  τις περιοχές που υπάρχει το μεγαλύτερο πρόβλημα για την ειδικότητά τους.
Υγ Λέτε να  πριμοδοτήσουν με επιπλέον μόρια την πρώτη επιλογή έστω τις 10 πρώτες , έτσι ώστε ο κάθε αναπληρωτής να δουλεύει εκεί που επιθυμεί (παραλλαγή της εντοπιότητας)

Αποσυνδεδεμένος sikat

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4151
    • Προφίλ
Απ: Αναπληρωτές 2015-2016
« Απάντηση #288 στις: Μάιος 27, 2016, 09:57:49 μμ »
Γεια σου ΑΡΧΑΓΓΕΛΟΣ!

Η λογική λέει ότι δεν θα υπάρχει περιορισμός στον αριθμό περιοχών. Καθένας θα δηλώνει σε αυτές που δύναται και θέλει να πάει. Όσες αυτές είναι σε αριθμό. Νομίζω ότι θα είναι μία θετική αλλαγή ως προς τα ισχύοντα μέχρι τώρα.

Αποσυνδεδεμένος portokali

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 2425
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Αναπληρωτές 2015-2016
« Απάντηση #289 στις: Μάιος 27, 2016, 10:33:27 μμ »
Γεια σου ΑΡΧΑΓΓΕΛΟΣ!

Η λογική λέει ότι δεν θα υπάρχει περιορισμός στον αριθμό περιοχών. Καθένας θα δηλώνει σε αυτές που δύναται και θέλει να πάει. Όσες αυτές είναι σε αριθμό. Νομίζω ότι θα είναι μία θετική αλλαγή ως προς τα ισχύοντα μέχρι τώρα.
καθόλου θετιική εξέλιξη...αν εγώ θέλω να έχω πιο πολλές ευκαιρίες; πως μου τις δίνει με τις 60 μόνο και τέλος; και πριν πήγαινες σε αυτές που μπορουσες θεωρητικα απλώς μην βάζοντας τικ στο κουτάκι...τώρα; τί; 60 και τέλος....υπάρχουν 73 δευτροβάθμιες αν δεν κάνω λάθος....άρα 13 λιγότερες επιλογές; και με ταμειωμένου αν θέλω να βάλω δεν ελαχιστοποιούνται οι πιθανότητες να δουλέψουμε; μακάρι να μην περάσει....αλήθεια ποιος σοφός στο ΥΠΕΠΘ το σκέφτηκε;

Αποσυνδεδεμένος dimitraj

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 621
  • Φύλο: Γυναίκα
  • ΠΕ 20
    • Προφίλ
Απ: Αναπληρωτές 2015-2016
« Απάντηση #290 στις: Μάιος 27, 2016, 10:42:03 μμ »
καθόλου θετιική εξέλιξη...αν εγώ θέλω να έχω πιο πολλές ευκαιρίες; πως μου τις δίνει με τις 60 μόνο και τέλος; και πριν πήγαινες σε αυτές που μπορουσες θεωρητικα απλώς μην βάζοντας τικ στο κουτάκι...τώρα; τί; 60 και τέλος....υπάρχουν 73 δευτροβάθμιες αν δεν κάνω λάθος....άρα 13 λιγότερες επιλογές; και με ταμειωμένου αν θέλω να βάλω δεν ελαχιστοποιούνται οι πιθανότητες να δουλέψουμε; μακάρι να μην περάσει....αλήθεια ποιος σοφός στο ΥΠΕΠΘ το σκέφτηκε;

ν τ ρ ο π η   σκέτη.
εμεις που δηλώνουμε και τις δυο βαθμίδες είχαμε τις 60 επιλογές (30 ΑΘΜΙΑ + 30 ΒΘΜΙΑ).
τι θα κανουν τώρα οι φωστήρες?? τι??? θα το πανε 120??
ΗΜΑΡΤΟΝ πια.

Αποσυνδεδεμένος sikat

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4151
    • Προφίλ
Απ: Αναπληρωτές 2015-2016
« Απάντηση #291 στις: Μάιος 28, 2016, 09:22:49 πμ »
Εγώ δεν μπορώ να καταλάβω που τις είδατε τις 30 ή τις 60 επιλογές. Είπα ότι με την ηλεκτρονική αίτηση δεν υπάρχει λόγος περιορισμού του αριθμού των περιοχών. Διαβάστε ξανά το προηγούμενο μήνυμά μου.

Θεωρώ ότι δεν θα υπάρχει περιορισμός του αριθμού των επιλογών διότι υπάρχει πλέον προηγούμενο με απόφαση του ΣτΕ για την δήλωση σχολείων/περιοχών στους μόνιμους διορισμούς. Δεν νομίζω να ρισκάρει το υπουργείο με περιορισμό στους αναπληρωτές. Μέχρι τώρα αυτό γινόταν και για πρακτικούς λόγους. Φανταστείτε να πηγαίναμε στην αθμια ή βθμια και να δηλώναμε όλες τις περιοχές εκτός από κάποιες. Θα χρειαζόταν αρκετός χρόνος να γίνουν οι αιτήσεις μας....

Αποσυνδεδεμένος tolakis

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 1556
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Αναπληρωτές 2015-2016
« Απάντηση #292 στις: Μάιος 28, 2016, 09:31:43 πμ »
ν τ ρ ο π η   σκέτη.
εμεις που δηλώνουμε και τις δυο βαθμίδες είχαμε τις 60 επιλογές (30 ΑΘΜΙΑ + 30 ΒΘΜΙΑ).
τι θα κανουν τώρα οι φωστήρες?? τι??? θα το πανε 120??
ΗΜΑΡΤΟΝ πια.
Kαλημερα...για την αναφορα σου στην νεα εγκυκλιο εχεις απολυτο δικαιο....γιατι μετα τις αλλαγες στο ωρολογιο προγραμμα....και με δεδομενο την καταργηση επιλογης κουτακι...που σημαινει  <ιδιαιτερα για τον κλαδο>οτι αν δεν κανεις επιλογη ΑΜΩ ...δεν εχει προσληψη....καλο ειναι ομως να δουμε τι εννοει το υπουργειο με την αυξηση επιλογης περιοχων....Παντως για μενα κατι πονηρο υπαρχει...δεν πιστευω καποιος του υπουργειου να αγαπησε τοσο πολυ τον εκπαιδευτικο...και κατι ακομη...καποιος που ασχολειται με εργατοοικονομικα..να μας πει..τι ειναι καλλιτερο  απο πλευρας εξοικονομησης χρηματων για το υπουργειο ...ενας αναπληρωτης ΑΚΩ για τουλαχιστον 2-3 σχολεια.....η" δυο αναπληρωτες ΑΜΩ..με 12ωρο..και 2-3 μερες την εβδομαδα...

Αποσυνδεδεμένος nero

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 1601
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Απ: Αναπληρωτές 2015-2016
« Απάντηση #293 στις: Μάιος 28, 2016, 09:57:00 πμ »
Εγώ δεν μπορώ να καταλάβω που τις είδατε τις 30 ή τις 60 επιλογές. Είπα ότι με την ηλεκτρονική αίτηση δεν υπάρχει λόγος περιορισμού του αριθμού των περιοχών. Διαβάστε ξανά το προηγούμενο μήνυμά μου.

Θεωρώ ότι δεν θα υπάρχει περιορισμός του αριθμού των επιλογών διότι υπάρχει πλέον προηγούμενο με απόφαση του ΣτΕ για την δήλωση σχολείων/περιοχών στους μόνιμους διορισμούς. Δεν νομίζω να ρισκάρει το υπουργείο με περιορισμό στους αναπληρωτές. Μέχρι τώρα αυτό γινόταν και για πρακτικούς λόγους. Φανταστείτε να πηγαίναμε στην αθμια ή βθμια και να δηλώναμε όλες τις περιοχές εκτός από κάποιες. Θα χρειαζόταν αρκετός χρόνος να γίνουν οι αιτήσεις μας....
Τι εννοεις που τις ειδαμε?Tις ειδαμε στo κειμενο του alfavita.Προφανως για να το βγαζει προς τα εξω καποιος το εχει διαρευσει.Οσο για το 60  στην πραγματικοτητα θα  ειναι 30 διοτι μαλλον θα ειναι 30ΑΚΩ+30ΑΜΩ!Αλλη μια πονηρια του υπουργειου.Ευγε!

 

Pde.gr, © 2005 - 2024

Το pde σε αριθμούς

Στατιστικά

μέλη
  • Σύνολο μελών: 32293
  • Τελευταία: HelenK
Στατιστικά
  • Σύνολο μηνυμάτων: 1159786
  • Σύνολο θεμάτων: 19212
  • Σε σύνδεση σήμερα: 621
  • Σε σύνδεση έως τώρα: 1964
  • (Αύγουστος 01, 2022, 02:24:17 μμ)
Συνδεδεμένοι χρήστες
Μέλη: 11
Επισκέπτες: 560
Σύνολο: 571

Πληροφορίες

Το PDE φιλοξενείται στη NetDynamics

Όροι χρήσης | Προφίλ | Προσωπικά δεδομένα | Υποστηρίξτε μας

Επικοινωνία >

Powered by SMF 2.0 RC4 | SMF © 2006–2010, Simple Machines LLC
TinyPortal 1.0 RC1 | © 2005-2010 BlocWeb

Δημιουργία σελίδας σε 0.106 δευτερόλεπτα. 34 ερωτήματα.