*

Αποστολέας Θέμα: Α' φαση αναπληρωτων νηπιαγωγων  (Αναγνώστηκε 120411 φορές)

0 μέλη και 1 επισκέπτης διαβάζουν αυτό το θέμα.

Αποσυνδεδεμένος ΘΕ.ΔΙ.ΤΟΥ.Χ.Ο.

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 81
    • Προφίλ
Απ: Α' φαση αναπληρωτων νηπιαγωγων
« Απάντηση #168 στις: Σεπτέμβριος 23, 2015, 12:28:48 μμ »
Το ότι αναδρομικά μέτρησαν διπλά τα δυσπρόσιτα δεν είναι θέμα; Αν για παράδειγμα αναδρομικά μετρούσε ο ΑΣΕΠ τριπλάσιος και έπεφτες κάποιες θέσεις, δεν θα είχες εσύ θέμα; Ότι γίνεται αναδρομικά δεν είναι και πολύ δίκαιο.



Να μετρησει τριπλασιος ο ΑΣΕΠ.. Ωραιο ακουγεται....  ;D ;D ;D ;D ;D
Μη σκοτώνετε τα κουνούπια. Αλλοι μας πίνουν το αίμα............

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)
Απ: Α' φαση αναπληρωτων νηπιαγωγων
« Δημοσιεύτηκε: Σήμερα στις 22:06:37 »

Αποσυνδεδεμένος deputy

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 72
  • Φύλο: Γυναίκα
  • Εκπαιδεύω και (εκ)-παιδεύομαι
    • Προφίλ
Απ: Α' φαση αναπληρωτων νηπιαγωγων
« Απάντηση #169 στις: Σεπτέμβριος 23, 2015, 01:02:05 μμ »
Τα δυσπρόσιτα μετρούσαν διπλά και πριν κλείσουν οι πίνακες... Δηλαδή με συναδέλφους που είχαμε τους ίδιους μήνες προϋπηρεσίας και ενδεχομένως περισσότερους επειδή είχαν δυσπρόσιτα τόσα χρόνια δούλευαν πιο κοντά στα σπίτια τους...
Οι αδικίες είναι πολλές (2χαμένα χρόνια, 3τεκτνες, μηδενικοί ΑΣΕΠ). Ας ελπίσουμε η νέα κυβέρνηση να σκύψει σοβαρά πάνω στα προβλήματα της Παιδείας σε διάφορους τομείς της...
Μακάρι να βγουν οι πίνακες μέχρι το βράδυ και καλά θα ήταν και η πρώτη φάση...  ;D Ευσεβείς πόθοι... ;D

Αποσυνδεδεμένος v.femmes

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 16
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Α' φαση αναπληρωτων νηπιαγωγων
« Απάντηση #170 στις: Σεπτέμβριος 23, 2015, 01:04:07 μμ »
Το ότι αναδρομικά μέτρησαν διπλά τα δυσπρόσιτα δεν είναι θέμα; Αν για παράδειγμα αναδρομικά μετρούσε ο ΑΣΕΠ τριπλάσιος και έπεφτες κάποιες θέσεις, δεν θα είχες εσύ θέμα; Ότι γίνεται αναδρομικά δεν είναι και πολύ δίκαιο.
Η Διαμαντο προσπάθησε να  περιορίσει το πανηγύρι των μονίμων με τα δυσπρόσιτα και πήρε η μπάλα και τους αναπληρωτές! Κακώς σταμάτησαν για αυτούς να μετράνε διπλά (διευκρινίζω ότι δεν έχω κάνει σε δυσπρόσιτο). Επίσης κακώς κλείδωσαν οι πίνακες  μεγαλύτερο κακό καναν κλειδωμένοι παρά ξεκλείδωτοι.   

Αποσυνδεδεμένος gianna .

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 36
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Α' φαση αναπληρωτων νηπιαγωγων
« Απάντηση #171 στις: Σεπτέμβριος 23, 2015, 02:43:20 μμ »
http://www.news.gr/ellada/ekpaidefsh/article/237705/agonioyn-daskaloi-kai-nhpiagogoi-gia-thn-a-fash.html
Απο 1400 πιστώσεις μόνο 200-250 για νηπιαγωγους...λίγες ειναι...αντε να δούμε και απο ΠΔΕ  :-\ :-\ :-\ :-\

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)
Απ: Α' φαση αναπληρωτων νηπιαγωγων
« Δημοσιεύτηκε: Σήμερα στις 22:06:37 »

Αποσυνδεδεμένος zwi86

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 21
    • Προφίλ
Απ: Α' φαση αναπληρωτων νηπιαγωγων
« Απάντηση #172 στις: Σεπτέμβριος 23, 2015, 03:01:12 μμ »
Τα δυσπρόσιτα μετρούσαν διπλά και πριν κλείσουν οι πίνακες... Δηλαδή με συναδέλφους που είχαμε τους ίδιους μήνες προϋπηρεσίας και ενδεχομένως περισσότερους επειδή είχαν δυσπρόσιτα τόσα χρόνια δούλευαν πιο κοντά στα σπίτια τους...

Τα δυσπρόσιτα μετρούσαν διπλά για τους μόνιμους και τις αποσπάσεις/μεταθέσεις, όχι για τους αναπληρωτές και τα μόρια από προΰπηρεσία. Επειδή δεν είμαι 100% σίγουρη, ας με διορθώσει όποιος το ξέρει σίγουρα.

Αποσυνδεδεμένος gfnip

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 60
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Α' φαση αναπληρωτων νηπιαγωγων
« Απάντηση #173 στις: Σεπτέμβριος 23, 2015, 03:16:00 μμ »
Ως το 2010 τα μόρια από δυσπρόσιτα μετρούσαν διπλά στον πίνακα αναπληρωτών και όχι στον πίνακα διορισμών.

Αποσυνδεδεμένος zwi86

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 21
    • Προφίλ
Απ: Α' φαση αναπληρωτων νηπιαγωγων
« Απάντηση #174 στις: Σεπτέμβριος 23, 2015, 03:24:42 μμ »
Ως το 2010 τα μόρια από δυσπρόσιτα μετρούσαν διπλά στον πίνακα αναπληρωτών και όχι στον πίνακα διορισμών.

Άρα τα διπλά μόρια για τα δυσπρόσιτα στον πίνακα αναπληρωτών δεν είναι κάτι καινούριο; Απλά τώρα άνοιξαν οι προΰπηρεσίες και μέτρησαν;

Παράξενο μου φαίνεται, καθώς όσες φορές είχαν ρωτήσει παλαιότερα για αυτό το θέμα μου λέγανε το ακριβώς αντίθετο. Μετράνε για τους μόνιμους, όχι για τους αναπληρωτές.

Αποσυνδεδεμένος zwi86

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 21
    • Προφίλ
Απ: Α' φαση αναπληρωτων νηπιαγωγων
« Απάντηση #175 στις: Σεπτέμβριος 23, 2015, 03:28:37 μμ »
Άρα τα διπλά μόρια για τα δυσπρόσιτα στον πίνακα αναπληρωτών δεν είναι κάτι καινούριο; Απλά τώρα άνοιξαν οι προΰπηρεσίες και μέτρησαν;

Παράξενο μου φαίνεται, καθώς όσες φορές είχαν ρωτήσει παλαιότερα για αυτό το θέμα μου λέγανε το ακριβώς αντίθετο. Μετράνε για τους μόνιμους, όχι για τους αναπληρωτές.

Πράγματι βρήκα την εγκύκλιο:

Παράθεση
Στις διατάξεις της παρ.3 του άρθρου 9 του ν.3391/2005 (ΦΕΚ 240/04.10.2005 τ.Α΄) ορίζεται ότι η υπηρεσία αναπληρωτών και ωρομίσθιων εκπαιδευτικών σε σχολικές μονάδες, που χαρακτηρίζονται κατά τις οικείες διατάξεις ως δυσπρόσιτες, λογίζεται από το σχολικό έτος 2002-2003 στο διπλάσιο για την κατάταξη στον ενιαίο πίνακα αναπληρωτών της παρ. 5 του άρθρου 6 του ν.3255/2004

Τι να πω, η παραπληροφόρηση πάει σύννεφο τελικά. Πρέπει να διασταυρώνουμε τα πάντα και να μην εμπιστευόμαστε κανέναν χωρίς αποδείξεις.

Αποσυνδεδεμένος fys98

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 310
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Απ: Α' φαση αναπληρωτων νηπιαγωγων
« Απάντηση #176 στις: Σεπτέμβριος 23, 2015, 03:37:29 μμ »
γεια σας, οι πίνακες α/θμιας αναπληρωτών έχετε καμία ενημέρωση αν θα αναρτηθούν σήμερα διορθωμένοι???? ρωτάω μπας και πάρουμε σειρά της δ/θμιας

Αποσυνδεδεμένος trikie

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 793
    • Προφίλ
Απ: Α' φαση αναπληρωτων νηπιαγωγων
« Απάντηση #177 στις: Σεπτέμβριος 23, 2015, 03:42:57 μμ »
Kατά  τη γνώμη μου κακώς γίνεται τόσος ντόρος με τα δυσπρόσιτα. Τα δυσπρόσιτα που δίνουν διπλά μόρια είναι πολύ-πολύ λίγα και τα περισσότερα τα έχουν πάρει ΗΔΗ οι μόνιμοι, οπότε μένουν ελάχιστα για αναπληρωτές. Δεν μιλάω για τον πίνακα του Λοβέρδου στον οποίο υπάρχουν και περισσότερα σχολεία που δίνουν διπλά μόρια στον πίνακα του ΑΣΕΠ όποτε και αν... γίνει (και με ποιά μοριοδότηση θα είναι διπλά ... αν είναι με 0,00 κάτι σωθήκαμε ). Οπότε είναι εκ των πραγμάτων ελάχιστοι οι αναπληρωτές που βλέπουν στον πίνακά των αναπληρωτών διπλά μόρια... Εγώ συμφωνώ σε αυτό με το μέλος vfemmes. Έπειτα σκεφτείτε και το άλλο. Φέτος έγιναν και πολλές τοποθετήσεις υπεράριθμων, μονίμων στη διάθεση πέραν των αποσπασμένων και των από μετάθεση. Για παράδειγμα... η Πρωτοβάθμια Πειραιά έδωσε το άλλο νηπιαγωγείο των Κυθήρων, - στο ένα υπάρχουν ήδη μόνιμες- σε μόνιμη που ήταν στη διάθεση για το συμφέρον της υπηρεσίας και έτσι ξεμπέρδεψε... Έπειτα με την κατάσταση που επικρατεί φέτος οι προϊστάμενοι λογικά θα θελήσουν να καλύψουν πρώτα, τμήματα των 20-25 παιδιών και όχι τμήματα  των 6-7 παιδιών.. Αυτό που θα έπρεπε να μας ενδιαφέρει φέτος είναι  οι λιγότερες πιστώσεις που δίνονται σε σχέση με άλλες χρονιές στον κλάδο των νηπιαγωγών...
« Τελευταία τροποποίηση: Σεπτέμβριος 23, 2015, 08:51:07 μμ από vickym »

Αποσυνδεδεμένος trikie

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 793
    • Προφίλ
Απ: Α' φαση αναπληρωτων νηπιαγωγων
« Απάντηση #178 στις: Σεπτέμβριος 23, 2015, 03:46:17 μμ »
Τους πίνακες τους περιμένουμε σήμερα.... προς το βράδυ να πω;;;; Ναι ο νόμος έλεγε ότι τα δυσπρόσιτα μετράνε διπλά στον πίνακα των αναπληρωτών, αυτό ίσχυε και πριν το 2010, δεν καταργήθηκε και γι'  αυτό μετρήσανε και διπλά τώρα που ξανάνοιξαν οι πίνακες.

Αποσυνδεδεμένος mimikula85

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 51
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Α' φαση αναπληρωτων νηπιαγωγων
« Απάντηση #179 στις: Σεπτέμβριος 23, 2015, 04:05:51 μμ »
Καλημερα κοριτσια μου...
Θελω να πιστευω οτι αυριο θα εχουμε πρωτη φαση.. Προσωπικα δεν εχω ελπιδες..
Εχω επιτυχια σε δυο Ασεπ  αλλα δεν εχω δουλεψει καθολου.. Με σχεδον 20 μορια.
Και καθε χρονο με πιανει το παραπονο...
Αυτο που με ενοχλει ειναι οτι μας βαζουν σε ενα καλουπι (πινακα) ολους.
Γνωριζω ατομο που δεν εχει δωσει ασεπ ποτε. Ετυχε να δουλευουμε μαζι σε ενα παιδικο σταθμο και πιστεψτε με καμια επαφη με το αντικειμενο.. Ηταν 44 ετων και ηταν η πρωτη χρονια που δουλεψε σαν νηπιαγωγος και εμεινε εγγυος στο τριτο τησ παιδι. Απο τοτε καθε χρονο την παιρνουν. Αυτες δεν ειναι αδικιες?
Πειτε μου...
Να ειναι καλα καιαυτη και τα παιδακια της!
Κι εγω στην ιδια μοιρα με σχεδον 20 μορια.. αλλα ελπιζω για φετος! Αν καλυψουν τα κενα που υπαρχουν φυσικα.. Δήλωσες κουτακι ή οχι? γιατι με τα μορια που έχουμε πολλοί μπροστα μας θα εργαστουν στην ειδική..

Αποσυνδεδεμένος gfnip

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 60
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Α' φαση αναπληρωτων νηπιαγωγων
« Απάντηση #180 στις: Σεπτέμβριος 23, 2015, 04:08:00 μμ »
 

Δημήτρης Μπράτης

Μεγάλες αποκλίσεις διαπιστώθηκαν μεταξύ των στοιχείων που σπέστειλαν οι Δνσεις ΠΕ και του myschool και έχει ζητηθεί μέχρι σήμερα το μεσημέρι να γίνει ταυτοποίηση των στοιχείων.Εν τω μεταξύ οι Δνσεις έχουν σηκώσει" ψηλά τα χέρια",καθώς αδυνατούν να κατανοήσουν-αφού κανείς δεν τους εξηγεί- πώς έγινε η άντληση των στοιχείων από το myschool και υπάρχουν αυτές οι σποκλίσεις.Πάντως ένα είναι βέβαιο :Αν οι προσλήψεις γίνουν με τα στοιχεία του myschool κι όχι των Δνσεων θα γίνει το "έλα να δεις".
Το είχε κάνει κι ο Λάσκαρης παλιότερα ,επί Αρβανιτόπουλου,και έγινε το απόλυτο αλαλούμ.

Αποσυνδεδεμένος Patreas

  • Συνδρομητής
  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 2007
    • Προφίλ
Απ: Α' φαση αναπληρωτων νηπιαγωγων
« Απάντηση #181 στις: Σεπτέμβριος 23, 2015, 04:23:58 μμ »
Ενώ οι μεταθέσεις και οι αποσπάσεις που έγιναν με τα νούμερα των ΠΥΣΠΕ και ΠΥΣΔΕ δεν δημιούργησαν αλαλούμ, αποψιλώνοντας την Περιφέρεια...

Το θέμα είναι ότι υπάρχει ένας συγκεκριμένος και μεγάλος αριθμός κενών και για διάφορους λόγους (μνημονιακές πολιτικές κτλ.) οι πιστώσεις είναι σχεδόν οι μισές. Βολεύει, βέβαια, να κατηγορήσουμε ένα απρόσωπο πληροφοριακό σύστημα, το οποίο μάλλον κάνει χαλάστρα στο διαχρονικό πάρτυ κάποιων ΠΥΣΠΕ και ΠΥΣΔΕ. Έτσι δεν είναι κ. Μπράτη;

 

Pde.gr, © 2005 - 2024

Το pde σε αριθμούς

Στατιστικά

μέλη
  • Σύνολο μελών: 32313
  • Τελευταία: anikologr3
Στατιστικά
  • Σύνολο μηνυμάτων: 1161197
  • Σύνολο θεμάτων: 19229
  • Σε σύνδεση σήμερα: 745
  • Σε σύνδεση έως τώρα: 1964
  • (Αύγουστος 01, 2022, 02:24:17 μμ)
Συνδεδεμένοι χρήστες
Μέλη: 21
Επισκέπτες: 722
Σύνολο: 743

Πληροφορίες

Το PDE φιλοξενείται στη NetDynamics

Όροι χρήσης | Προφίλ | Προσωπικά δεδομένα | Υποστηρίξτε μας

Επικοινωνία >

Powered by SMF 2.0 RC4 | SMF © 2006–2010, Simple Machines LLC
TinyPortal 1.0 RC1 | © 2005-2010 BlocWeb

Δημιουργία σελίδας σε 0.056 δευτερόλεπτα. 31 ερωτήματα.