*

Αποστολέας Θέμα: Α' Φάση Φιλολόγων  (Αναγνώστηκε 136118 φορές)

0 μέλη και 1 επισκέπτης διαβάζουν αυτό το θέμα.

Αποσυνδεδεμένος evangelia 77

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 1354
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Α' Φάση Φιλολόγων
« Απάντηση #518 στις: Σεπτέμβριος 29, 2015, 12:30:34 μμ »
Για το συνάδελφο που του ζητάνε τρελά πράγματα οι ιδιοκτήτες

Τηλ. στην ΠΟΜΙΔΑ για να μάθεις όλα τα δικαιώματά σου και για να μη σε πιάσουν κορόιδο. Εγώ αυτό έκανα πριν κάποια χρόνια.

ΠΟΜΙΔΑ  2103228500

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)
Απ: Α' Φάση Φιλολόγων
« Δημοσιεύτηκε: Σήμερα στις 23:17:22 »

Αποσυνδεδεμένος SKANDALO

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 370
  • Φύλο: Γυναίκα
  • ΠΕ 02
    • Προφίλ
Απ: Α' Φάση Φιλολόγων
« Απάντηση #519 στις: Σεπτέμβριος 29, 2015, 12:33:45 μμ »
Εμενα πάντως μου κάνει τρομερή εντυπωση πως καλωντας370 ατομα ο πινακας εφτασε ως το 1300+....Αυτο βασικα σημινει πως πολλοι δεν εβαλαν το κουτακι.Πλεον νομιζω οι περισσοτεροι απο εμας εχουμε αναθεωρησει τις προσδοκιες μας απο τη δημοσια εκπαιδευση!!!και αυτο που δεν μπορω να αφησω ασχολιαστο ειναι και το γεγονος των τριτεκνων που απο ο,τι ειδα τοποθετηθηκαν σε πολυ δυσκολα μερη πχ δ κυκλαδων,και αναρωτιεμαι ειλικρινα πως μπορεις να προγραμματισεις την οικογενειακη σου ζωη με τρια παιδια καθε χρονο και αλλου;
et in Arcadia ego...

Αποσυνδεδεμένος evangelia 77

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 1354
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Α' Φάση Φιλολόγων
« Απάντηση #520 στις: Σεπτέμβριος 29, 2015, 12:42:28 μμ »
Περίμενε να δεις πόσοι θα αρνηθουν... Δεν παίρνεις εύκολα παιδί σε δ περιοχή. Σκέψου δε ότι αυτοί που κλήθηκαν τελευταίοι τρίτεκνοι με σειρά 1200, 1300 τώρα ήταν 2000-3000 πριν. Δεν τα έχω με αυτούς. Αφού νομικά μπορούν καλά κάνουν και προσλαμβάνονται. Το κράτος όμως δεν μπορεί να κάνει κοινωνική πολιτική πολιτική στην πλάτη μας. Από πότε το παιδί είναι ακαδημαικός τίτλος???

Αποσυνδεδεμένος sparos2

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 279
    • Προφίλ
Απ: Α' Φάση Φιλολόγων
« Απάντηση #521 στις: Σεπτέμβριος 29, 2015, 12:49:42 μμ »

Ναι ισχύει 100%

το έχεις εγγράφως να κάνεις κάποιο link; γιατί είχα ρωτήσει παλίοτερα στη δευτεροβάθμια και δεν μου είχαν πει κάτι τέτοιο

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)
Απ: Α' Φάση Φιλολόγων
« Δημοσιεύτηκε: Σήμερα στις 23:17:22 »

Αποσυνδεδεμένος mariael

  • Προχωρημένο μέλος
  • **
  • Μηνύματα: 195
    • Προφίλ
Απ: Α' Φάση Φιλολόγων
« Απάντηση #522 στις: Σεπτέμβριος 29, 2015, 12:56:31 μμ »
συγνωμη που γραφω σε χωρο ασχετο με το θεμα,αλλα στους νεους πινακες μου εχουν αφαιρεσει 6 μορια .τι να κανω?

Αποσυνδεδεμένος Θεοφανώ

  • Προχωρημένο μέλος
  • **
  • Μηνύματα: 173
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Α' Φάση Φιλολόγων
« Απάντηση #523 στις: Σεπτέμβριος 29, 2015, 01:08:59 μμ »
Mε σειρά περίπου 1300 στον πίνακα και με επιλογές ανάμεσα σε άλλες και Κέρκυρα, Λήμνο, Γ Κυκλάδων και Έβρο πιστεύετε ότι έχω πιθανότητες ?

Αποσυνδεδεμένος evangelia 77

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 1354
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Α' Φάση Φιλολόγων
« Απάντηση #524 στις: Σεπτέμβριος 29, 2015, 01:12:17 μμ »
Αν πάρουν άλλους 600 και κάποιοι δεν έχουν δηλώσει όλες τις περιοχές...Λίγες πιθανότητες όμως...

Αποσυνδεδεμένος Θεοφανώ

  • Προχωρημένο μέλος
  • **
  • Μηνύματα: 173
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Α' Φάση Φιλολόγων
« Απάντηση #525 στις: Σεπτέμβριος 29, 2015, 01:14:21 μμ »
Ευχαριστώ πολύ για την απάντηση.

MUSTANG

  • Επισκέπτης
Απ: Α' Φάση Φιλολόγων
« Απάντηση #526 στις: Σεπτέμβριος 29, 2015, 01:20:30 μμ »
Το παιδί βέβαια και δεν είναι ακαδημαικός τίτλος, και δεν πρέπει να μεταχειρίζεται έτσι, είναι ακρα ρατσιστικό, σημειωτέον ειμαι πατερας δύο ανηλίκων. Να ισχύει οτι ισχύει για τον ιδιωτικό τομέα, κανεις δεν σε ρωτάει αμα εχεις παιδιά για να σε προσλάβει, συνήθως ειναι αποτρεπτικός παράγοντας.
Οσον αφορά το άμα κάποιες με οικογένεια και παιδιά δεν θα πάνε, εγω γνωρίζω ακριβώς το αντίθετο.Τα σέρνουν σε νησιά και στο τέλος
 και μία δεν τους εχει μείνει και πιθανοτητες διορισμού ανύπαρκτες.
« Τελευταία τροποποίηση: Σεπτέμβριος 29, 2015, 01:27:39 μμ από MUSTANG »

Αποσυνδεδεμένος moustard

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 991
    • Προφίλ
Απ: Α' Φάση Φιλολόγων
« Απάντηση #527 στις: Σεπτέμβριος 29, 2015, 03:35:02 μμ »
Περίμενε να δεις πόσοι θα αρνηθουν... Δεν παίρνεις εύκολα παιδί σε δ περιοχή. Σκέψου δε ότι αυτοί που κλήθηκαν τελευταίοι τρίτεκνοι με σειρά 1200, 1300 τώρα ήταν 2000-3000 πριν. Δεν τα έχω με αυτούς. Αφού νομικά μπορούν καλά κάνουν και προσλαμβάνονται. Το κράτος όμως δεν μπορεί να κάνει κοινωνική πολιτική πολιτική στην πλάτη μας. Από πότε το παιδί είναι ακαδημαικός τίτλος???

Φυσικα και δε φταινε αυτοι, αφου εχουν το δικαιωμα καλα κανουν και το εκμεταλλευονται, ολοι θα το καναμε στη θεση τους. Ομως το βρισκω αντικειμενικα αδικο. Εγω σκιστηκα να δινω ασεπ, εχω γυρισει ολη την Ελλαδα κι ερχεται ο αλλος επειδη ειναι...γονιμος και ακυρωνει τους κοπους μου!!! Και με τους πολυτεκνους το ιδιο. Μα να προηγουνται στον πινακα απο τα ατομα με ανιατες ασθενειες;; Τη μονη ειδικη κατηγορια που δεχομαι ειναι των ανθρωπων με προβλημα υγειας. Το δεχομαι και το σεβομαι να προηγουνται και να διεκολυνονται.
« Τελευταία τροποποίηση: Σεπτέμβριος 29, 2015, 03:37:35 μμ από moustard »

Αποσυνδεδεμένος mirto

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 281
  • Φύλο: Γυναίκα
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Α' Φάση Φιλολόγων
« Απάντηση #528 στις: Σεπτέμβριος 29, 2015, 05:52:31 μμ »
το έχεις εγγράφως να κάνεις κάποιο link; γιατί είχα ρωτήσει παλίοτερα στη δευτεροβάθμια και δεν μου είχαν πει κάτι τέτοιο
'Εχω βρει αυτό :¨Δ2/136102/03-12-2003 ΥΠ.Ε.Π.Θ.
Πληροφορίες σχετικά με το ωράριο διδ/λίας Εκπ/κών προσωρινών Αναπληρωτών
Ύστερα από τη δημοσίευση του Ν. 3149/03 σας πληροφορούμε ότι:
Στους προσωρινούς αναπληρωτές εκπαιδευτικούς υπολογίζεται ο χρόνος προϋπηρεσίας τους για προσδιορισμό του ωραρίου εβδομαδιαίας διδασκαλίας και ανάλογα με αυτό γίνεται η μείωση του υποχρεωτικού τους ωραρίου. ¨
Πάντως ισχύει η μείωση, γιατί σε αναπληρωτή στο σχολείο μου είχε εφαρμοστεί.
 Θα ήθελα να κάνω και εγώ μια ερώτηση για το ωράριο. Συμπληρώνω 72 μήνες τον Ιανουάριο. Σε αυτήν την περίπτωση τι γίνεται; Ξέρει κανείς;

Αποσυνδεδεμένος moustard

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 991
    • Προφίλ
Απ: Α' Φάση Φιλολόγων
« Απάντηση #529 στις: Σεπτέμβριος 29, 2015, 06:12:41 μμ »
'Εχω βρει αυτό :¨Δ2/136102/03-12-2003 ΥΠ.Ε.Π.Θ.
Πληροφορίες σχετικά με το ωράριο διδ/λίας Εκπ/κών προσωρινών Αναπληρωτών
Ύστερα από τη δημοσίευση του Ν. 3149/03 σας πληροφορούμε ότι:
Στους προσωρινούς αναπληρωτές εκπαιδευτικούς υπολογίζεται ο χρόνος προϋπηρεσίας τους για προσδιορισμό του ωραρίου εβδομαδιαίας διδασκαλίας και ανάλογα με αυτό γίνεται η μείωση του υποχρεωτικού τους ωραρίου. ¨
Πάντως ισχύει η μείωση, γιατί σε αναπληρωτή στο σχολείο μου είχε εφαρμοστεί.
 Θα ήθελα να κάνω και εγώ μια ερώτηση για το ωράριο. Συμπληρώνω 72 μήνες τον Ιανουάριο. Σε αυτήν την περίπτωση τι γίνεται; Ξέρει κανείς;

Παλια μπορει να σου εβαζαν απο την αρχη το μειωμενο ωραριο για να μην αφησεις ωρες και δημιουργηθει αναστατωση στη μεση της χρονιας.. Τωρα πια πιστευω θα παρεις 23 ωρες και απο τον Ιανουαριο θα στις φορτωσουν σαν υπερωριες γιατι ποιος θα μπαινει στην ταξη για το διωρο που θα περισσεψει;; Απλως τονισε το απο την αρχη εσυ οτι θα εχεις μειωση μετα τα Χριστουγεννα να το εχουν υποψιν για να σε αφησουν στην ησυχια σου αν τωρα συζητηθουν υπερωριες επειδη θα λειπουν καθηγητες..

Αποσυνδεδεμένος PATRIK

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 22
    • Προφίλ
Απ: Α' Φάση Φιλολόγων
« Απάντηση #530 στις: Σεπτέμβριος 29, 2015, 07:12:47 μμ »
Μας Φταίει ο γάιδαρος και χτυπάμε το σαμάρι

Αποσυνδεδεμένος SKANDALO

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 370
  • Φύλο: Γυναίκα
  • ΠΕ 02
    • Προφίλ
Απ: Α' Φάση Φιλολόγων
« Απάντηση #531 στις: Σεπτέμβριος 29, 2015, 10:37:18 μμ »
Η δική μου απορία πάντως εξακολουθεί να μένει αναπαντητη: πώς οι τριτεκνες παίρνουν /αφήνουν τα παιδιά τους και πάνε σε όλα αυτά τα απίθανα δυσπροσιτα μέρη! Είναι εντελώς ειλικρινής η απορία μου... Καλώς κακώς, τους καλουνε, όκ, αυτοί πώς πάνε. Και αυτό που ειπώθηκε παραπάνω για παραιτήσεις είναι εύλογο φυσικά, αλλά αν δείτε τα στατιστικά παραιτησεων του κλάδου μας είναι απειροελαχιστα. Τόσο πολύ λοιπόν είχε ριζώσει μέσα μας η λύση του διορισμού που όλοι ήταν έτοιμοι για πάσης φύσεως θυσίες; Φέτος πάντως μάλλον υπερίσχυσε η λογική και ο ρεαλισμός, αυτό τουλάχιστον καταλαβαίνω από τα στοιχεία των κλήσεων που βλέπω
et in Arcadia ego...

 

Pde.gr, © 2005 - 2024

Το pde σε αριθμούς

Στατιστικά

μέλη
Στατιστικά
  • Σύνολο μηνυμάτων: 1158556
  • Σύνολο θεμάτων: 19199
  • Σε σύνδεση σήμερα: 575
  • Σε σύνδεση έως τώρα: 1964
  • (Αύγουστος 01, 2022, 02:24:17 μμ)
Συνδεδεμένοι χρήστες
Μέλη: 18
Επισκέπτες: 361
Σύνολο: 379

Πληροφορίες

Το PDE φιλοξενείται στη NetDynamics

Όροι χρήσης | Προφίλ | Προσωπικά δεδομένα | Υποστηρίξτε μας

Επικοινωνία >

Powered by SMF 2.0 RC4 | SMF © 2006–2010, Simple Machines LLC
TinyPortal 1.0 RC1 | © 2005-2010 BlocWeb

Δημιουργία σελίδας σε 0.079 δευτερόλεπτα. 35 ερωτήματα.