*

Αποστολέας Θέμα: μεταπτυχιακό εξ αποστάσεως στο πανεπιστήμιο της Κύπρου  (Αναγνώστηκε 3689 φορές)

0 μέλη και 1 επισκέπτης διαβάζουν αυτό το θέμα.

Αποσυνδεδεμένος stellicious

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 1
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Καλησπέρα σας, θα ήθελα μερικές πληροφορίες αν είναι εύκολο.. Είμαι απόφοιτος του τμήματος ιστορίας και αρχαιολογίας(Μάρτιο 2013) και ενδιαφέρομαι πολύ να ασχοληθώ παραπάνω με την ειδική αγωγή..Έτσι μετά από ψάξιμο κατέληξα στο μεταπτυχιακό εξ αποστάσεως στο πανεπιστήμιο της Κύπρου..Τον τελευταίο καιρό έχω ακούσει διάφορα σχετικά με την συνάφεια και την πρακτική που πρέπει να έχει ένα μεταπτυχιακό της ειδικής αγωγής για να θεωρείται έγκυρο κλπ

Το πρώτο ερώτημά μου είναι αν όντως ισχύει κάτι τέτοιο και αν κάποιος ξεκινήσει την φοίτηση του αυτό το ακαδημαϊκό έτος αν θα έχει στην συνέχεια κάποιο πρόβλημα και το άλλο ερώτημα είναι αν , σαφώς πέρα από τις γνώσεις που θα αποκτήσω, μετά μπορώ να μπω στους πίνακες της ειδικής αγωγής και κατά πόσο είναι μετά εφικτό να με καλέσουν ως ωρομίσθια ή ως αναπληρώτρια
Σας ευχαριστώ

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)

Αποσυνδεδεμένος piou-piou

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 25
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: μεταπτυχιακό εξ αποστάσεως στο πανεπιστήμιο της Κύπρου
« Απάντηση #1 στις: Σεπτέμβριος 21, 2016, 12:27:33 πμ »
Καλησπερα.. Ειμαι και εγω κατοχος πτυχιου Ιστοριας και Αρχαιολογιας του 2013 και φετος πηρα την αποφαση να κανω μεταπτυχιακο στην ειδικη αγωγη στο πανεπιστημιο της Κυπρου. Αυτο που ξερω ειναι πως σε καλυπτει το μεταπτυχιακο για να μπεις στους πινακες εχει τις απαραιτητες μοναδες . 3 εξαμηνα και πρακτικη ασκηση. το θεμα ειναι να μαθουμε αν μπορουε να κανουμε την πρακτικη ασκηση στην Ελλαδα. Γιατι στην Υπουργικη αποφαση ελεγε πως θα πρεπει να γινει στη χωρα οπου εδρευει το Πανεπιστημιο... αν μαθεις κατι παραπανω ενημερωσε με και εμενα.. Παντως αν γινουν ολα σωστα σε καλυπτει για τους πινακες το μεταπτυχιακο

Αποσυνδεδεμένος mar_nik

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 48
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: μεταπτυχιακό εξ αποστάσεως στο πανεπιστήμιο της Κύπρου
« Απάντηση #2 στις: Σεπτέμβριος 21, 2016, 12:54:50 πμ »
το πανεπιστημιο κυπρου(λευκωσιας) εκανε συμπραξη με τον πανεπιστημιο πατρων οπότε η πρακτικη νόμιμα πλεον θα γινει στη χωρα που κανεις το μεταπτυχιακό (λόγω Πατρας, Ελλάδα!!)

Αποσυνδεδεμένος piou-piou

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 25
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: μεταπτυχιακό εξ αποστάσεως στο πανεπιστήμιο της Κύπρου
« Απάντηση #3 στις: Σεπτέμβριος 21, 2016, 12:58:39 πμ »
εγω προκειται να γραφτω στο frederick γιατι συνεργαζεται με ενα φροντιστηριο στην πολη που μενω και θα δινουμε εξετασεις εδω..σε εξεταστικα κεντρα. Ξερεις τιποτα για το συγκεκριμενο??? εμενα για ελλαδα μου ειπαν πως θα κανω πρακτικη Σε ευχαριστω εκ των προτερων

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)

Αποσυνδεδεμένος mar_nik

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 48
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: μεταπτυχιακό εξ αποστάσεως στο πανεπιστήμιο της Κύπρου
« Απάντηση #4 στις: Σεπτέμβριος 21, 2016, 01:17:20 πμ »
Δυστυχώς δε γνωρίζω κάτι. .  Μια άσχετη ερώτηση.  Γιατί επέλεξες το συγκεκριμένο πανεπιστήμιο;  κ εγώ είχα διχαστει.. πληροί όλες τις προϋποθέσεις για ένταξη στους πινακες;
« Τελευταία τροποποίηση: Σεπτέμβριος 21, 2016, 01:22:34 πμ από mar_nik »

Αποσυνδεδεμένος mar_nik

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 48
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: μεταπτυχιακό εξ αποστάσεως στο πανεπιστήμιο της Κύπρου
« Απάντηση #5 στις: Σεπτέμβριος 21, 2016, 01:26:23 πμ »
Μόνο λόγω αποστασης; κ τα άλλα πανεπιστήμια κάνουν εξετάσεις σε μαγαλες πόλεις. .  Όσον αφορά την πρακτική πράξεις ανάλογα με την απάντηση που σου έδωσαν.  Σε κάποιο άλλο θέμα μια κοπέλα έχει αναρτήσει μια απόφαση πως όλες οι πρακτικές των πανεπιστημιων της Κύπρου θα γίνουν Ελλάδα. .

Αποσυνδεδεμένος piou-piou

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 25
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: μεταπτυχιακό εξ αποστάσεως στο πανεπιστήμιο της Κύπρου
« Απάντηση #6 στις: Σεπτέμβριος 21, 2016, 01:26:45 πμ »
Το επελεξα γιατι εχει εξεταστικο κεντρο στη πολη που μενω και τις μοναδες που χρειαζονται για τη συναφεια. Επισης διευκολυνει με δοσεις την πληρωμη. Και την αναγνωρηση απο τον Δοαταπ. Μηπως γνωριζεις τιποτα για το ποσους φιλολογους παιρνουν πε02.50 στην ειδικη αγωγη??? Εσυ εχεις κανει η το σκεφτεσαι???

Αποσυνδεδεμένος piou-piou

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 25
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: μεταπτυχιακό εξ αποστάσεως στο πανεπιστήμιο της Κύπρου
« Απάντηση #7 στις: Σεπτέμβριος 21, 2016, 01:28:16 πμ »
αναγνωριση******

Αποσυνδεδεμένος mar_nik

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 48
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: μεταπτυχιακό εξ αποστάσεως στο πανεπιστήμιο της Κύπρου
« Απάντηση #8 στις: Σεπτέμβριος 21, 2016, 01:30:16 πμ »
Έκανα αίτηση στο λευκωσιας.. να σου πω την αλήθεια δύσκολα τα πράγματα. . Αλλά η ελπίδα παίρνει πάντα τελευταία!  Μια φίλη μου που τα παρακολουθεί κ είδαμε μαζί τους πίνακες φτάνει περίπου ως το 800.. Ίσως κάνω λάθος.  Δες τον πίνακα ειδικης πε02, 50. Παίρνεις 4 μόρια λόγω μεταπτυχιακού συν όσα μορια έχεις στον πίνακα γενικης.  Δεν έχω καταλάβει βέβαια πόσο κ αν μέτρα τα σεμινάρια σε νοηματική κ braille

Αποσυνδεδεμένος piou-piou

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 25
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: μεταπτυχιακό εξ αποστάσεως στο πανεπιστήμιο της Κύπρου
« Απάντηση #9 στις: Σεπτέμβριος 21, 2016, 01:34:37 πμ »
Ξεχασα πριν να αναφερω πως δεν μενω σε μεγαλη πολη και ετυχε να το φερουν εδω το συγκεκριμενο μεταπτυχιακο.. Σιγουρα η ελπιδα πεθαινει τελευταια ... Απο το να καθομαστε με σταυρωμενα τα χερια καλυτερα ειναι να προσπαθουμε. Δηλαδη απο τον φετινο πινακα πε 2 50 που εχει 2500 ατομα θα παρουν μονο 800??? και γιατι ολοι πασχιζουν τοτε να κανουν στην ειδικη αγωγη μεταπτυχιακο??? παντως απο τον πε02 γενικης που εχει 14000 ατομα χωρις προυπηρεσια μου ακουγεται καλυτερο το 2500 ατομα :-)

Αποσυνδεδεμένος piou-piou

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 25
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: μεταπτυχιακό εξ αποστάσεως στο πανεπιστήμιο της Κύπρου
« Απάντηση #10 στις: Σεπτέμβριος 21, 2016, 01:37:08 πμ »
παρακολουθησα λιγο τους μηνες προυπηρεσιας στον πινακα πε02 50 και ειδα ατομα που πηραν πτυχιο το 2012 και ειχαν καποιους μηνες προυπηρεσια. . ψαξτο λιγο

Αποσυνδεδεμένος mar_nik

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 48
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: μεταπτυχιακό εξ αποστάσεως στο πανεπιστήμιο της Κύπρου
« Απάντηση #11 στις: Σεπτέμβριος 21, 2016, 01:38:10 πμ »
Έχεις δίκιο. . Προσπαθούμε κ μακάρι να καταφέρουμε κάτι. . Βρήκα κατά τύχη τη μοριοδότηση. . Στο περίπου έστω γιατί δεν ξέρω αν ισχύει ακόμα όπως δίνεται
http://www.eeeep.gr/index.php/el/news/88-moriodotisi-epilogis-ekpaideftikon-eidikis-agogis

Αποσυνδεδεμένος mar_nik

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 48
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: μεταπτυχιακό εξ αποστάσεως στο πανεπιστήμιο της Κύπρου
« Απάντηση #12 στις: Σεπτέμβριος 21, 2016, 01:39:26 πμ »
Σαν ωρομίσθιοι σίγουρα. . Θα βλέπεις πάνω από 4 μόρια. . 1 μόριο είναι ένας μήνας εργασίας σε σχολείο

Αποσυνδεδεμένος piou-piou

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 25
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: μεταπτυχιακό εξ αποστάσεως στο πανεπιστήμιο της Κύπρου
« Απάντηση #13 στις: Σεπτέμβριος 21, 2016, 01:47:36 πμ »
Σε ευχαριστω !!! Εισαι φιλολογος??? Παντως η αληθεια ειναι πως περα απο την ειδικη αγωγη σου δινει σε πολλα θεματα μορια το μεταπτυχιακο. και παραπανω μισθο σε καποιες θεσεις.. αρκει να πεις πως καποιο διαστημα θα δουλευεις μονο για το μεταπτυχιακο Υπομονη...... :-)

 

Pde.gr, © 2005 - 2024

Το pde σε αριθμούς

Στατιστικά

μέλη
  • Σύνολο μελών: 32329
  • Τελευταία: kblala
Στατιστικά
  • Σύνολο μηνυμάτων: 1162165
  • Σύνολο θεμάτων: 19242
  • Σε σύνδεση σήμερα: 735
  • Σε σύνδεση έως τώρα: 1964
  • (Αύγουστος 01, 2022, 02:24:17 μμ)
Συνδεδεμένοι χρήστες
Μέλη: 4
Επισκέπτες: 733
Σύνολο: 737

Πληροφορίες

Το PDE φιλοξενείται στη NetDynamics

Όροι χρήσης | Προφίλ | Προσωπικά δεδομένα | Υποστηρίξτε μας

Επικοινωνία >

Powered by SMF 2.0 RC4 | SMF © 2006–2010, Simple Machines LLC
TinyPortal 1.0 RC1 | © 2005-2010 BlocWeb

Δημιουργία σελίδας σε 0.054 δευτερόλεπτα. 34 ερωτήματα.