*

Αποστολέας Θέμα: Α' Φάση Αναπληρωτών ΠΕ06 2015-2016 (πότε;)  (Αναγνώστηκε 113460 φορές)

0 μέλη και 1 επισκέπτης διαβάζουν αυτό το θέμα.

Αποσυνδεδεμένος marathes

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 325
  • Φύλο: Γυναίκα
    • Προφίλ
Απ: Α' Φάση Αναπληρωτών ΠΕ06 2015-2016 (πότε;)
« Απάντηση #168 στις: Οκτώβριος 02, 2015, 04:14:46 μμ »
Αρα ούτε τα κλασσικά ολοήμερα...μάλιστα...ΤΕΛΕΙΑ!!!!

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)
Απ: Α' Φάση Αναπληρωτών ΠΕ06 2015-2016 (πότε;)
« Δημοσιεύτηκε: Σήμερα στις 16:41:42 »

Αποσυνδεδεμένος Stavroula.V.

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 407
  • Φύλο: Γυναίκα
    • Προφίλ
Απ: Α' Φάση Αναπληρωτών ΠΕ06 2015-2016 (πότε;)
« Απάντηση #169 στις: Οκτώβριος 02, 2015, 04:49:12 μμ »
Όσοι ήμασταν στην σημερινή κινητοποίηση στο Υπουργείο, μάθαμε ότι από το 2009 η Αττική, η Δυτική Μακεδονία και το Νότιο Αιγαίο καλύπτουν τα εισοδηματικά κριτήρια και γι'αυτό έχουν εξαιρεθεί του ΕΣΠΑ. (Οι μέχρι τώρα κυβερνήσεις πως τα κατάφερναν και τις συμπεριλάμβαναν δεν είναι γνωστό). Όταν ρωτήσαμε για το αν θα συμπεριληφθούν στη μικρή β φάση που θα υπάρξει, η απάντηση ήταν αρνητική.Και στην πρώτη φάση μπήκαν με ποσόστωση γιατί είναι το μόνο που μπορεί να γίνει. .Στην ερώτηση πως θα λειτουργήσουν τα σχολεία ΕΑΕΠ σε αυτές τις περιοχές δεν υπήρξε απάντηση. Το αν θα αποχαρακτηριστούν του χρόνου τα σχολεία ΕΑΕΠ αυτών των περιοχών από τη στιγμή που το ΕΣΠΑ δεν τα καλύπτει, δεν πήραμε απάντηση. Επίσης το ΕΣΠΑ είναι αυτή τη στιγμή υπο έγκριση και δεν έχει εξασφαλιστεί. Τα πράγματα είναι πολύ σοβαρά και πρέπει όλοι να κινητοποιηθούμε. Τη Δευτέρα ξανά όλοι εξω από του Υπουργείο. Επίσης καλό είναι να ενημερώσετε τους συλλόγους  εκπαιδευτικών, γονέων των σχολείων που ξέρετε ότι τα κενά δεν θα καλυφθούν, με ό,τι αυτό συνεπάγεται για όλους... χρειάζεται πίεση...
Noise is relative to the silence preceding it. The more absolute the hush, the more shocking the thunderclap.

Αποσυνδεδεμένος marathes

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 325
  • Φύλο: Γυναίκα
    • Προφίλ
Απ: Α' Φάση Αναπληρωτών ΠΕ06 2015-2016 (πότε;)
« Απάντηση #170 στις: Οκτώβριος 02, 2015, 04:54:35 μμ »
 :'( :'( :'( :'( :'( :'( :'( :'( :'( :'( :'( :'( :'( :'( :'( :'(

Αποσυνδεδεμένος joannabear

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 359
  • Φύλο: Γυναίκα
    • Προφίλ
Απ: Α' Φάση Αναπληρωτών ΠΕ06 2015-2016 (πότε;)
« Απάντηση #171 στις: Οκτώβριος 02, 2015, 05:34:46 μμ »
 :)
marathes δυστυχώς τα κλασσικά δημοτικά δεν τα καλύπτουν.Το 2013-14 δεν πήραν καθόλου απο κρατικό για κλασσικά δημοτικά. Φαντάσου ότι εκείνη τη χρονιά στο γειτονικό χωριό απο αυτό που πήγα εγω με ΕΣΠΑ το κλασσικό δημοτικό δεν είχε αγγλικα επι 4 χρόνια. Τις δυο τελευταίες χρονιές πήραν κάποιους απειρο-ελάχιστους γύρω στο Δεκέμβρη και μετά ,ότι περίσσεψε  απο πιστώσεις...

4 χρόνια χωρίς Αγγλικά στο πρωινό ωράριο! Και καλά όλοι οι άλλοι, οι γονείς το δέχτηκαν αδιαμαρτύρητα αυτό;

Eγώ πάντως πέρσι δούλεψα σε κλασσικά Δημοτικά και είχα προσληφθεί μέσω ΠΔΕ. Αναγγελία πρόσληψης 24 Οκτωβρίου. Παρουσιαζόμασταν 29 και 30 όμως, όχι νωρίτερα (για ευνόητους λόγους)...

Ούτε στα δικά μου σχολεία είχαν κάνει Αγγλικά της προκοπής τα τελευταία δύο χρόνια. Πήγαινε η μόνιμη για μερικές μέρες τον Σεπτέμβρη, έφευγε μετά λόγω εγκυμοσύνης και επειδή για αυτά τα σχολεία δεν γίνονται συχνά φάσεις, πρόπερσι δεν είχαν Αγγλικά μέχρι τέλη Μαρτίου οπότε και προσλήφθηκε μια αναπληρώτρια! Ουσιαστικά για 2 μήνες...

Οπότε πέρσι που πήγα εγώ 29/10, θεωρείται ότι έγινε σχετικά νωρίς η πρόσληψη. Έγινε μετά όμως και τουλάχιστον άλλη μια φασούλα για αυτά τα σχολεία μέσω κρατικού.

Ας μην είμαστε απαισιόδοξοι. Εγώ πιστεύω ότι θα ξανακαλέσουν σύντομα και μάλιστα πολλούς, περισσότερους κι από πέρυσι.
 :)
Και ξαφνικά ανοίγουν τα μάτια σου. Και βλέπεις καθαρά. Και είσαι ελεύθερος.

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)
Απ: Α' Φάση Αναπληρωτών ΠΕ06 2015-2016 (πότε;)
« Δημοσιεύτηκε: Σήμερα στις 16:41:42 »

Αποσυνδεδεμένος PPE

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 1214
    • Προφίλ
Απ: Α' Φάση Αναπληρωτών ΠΕ06 2015-2016 (πότε;)
« Απάντηση #172 στις: Οκτώβριος 02, 2015, 05:39:08 μμ »
Στα 3 δημοτικά που πήγα εγώ τέλη Ιανουαρίου δεν είχαν συστηματικά δάσκαλο αγγλικών επίσης τα τελευταία 4 χρόνια τουλάχιστον και εγώ ήμουν το μόνο άτομο που έμεινα μέχρι τέλος της χρονιάς, κάτι που χαρακτηρίστηκε πρωτοφανές. Για φέτος οι σύλλογοι γονέων και οι διευθυντές έχουν ήδη ξεσηκωθεί και ζητούν να δικαιωθούν τα αιτήματά τους.

Αποσυνδεδεμένος joannabear

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 359
  • Φύλο: Γυναίκα
    • Προφίλ
Απ: Α' Φάση Αναπληρωτών ΠΕ06 2015-2016 (πότε;)
« Απάντηση #173 στις: Οκτώβριος 02, 2015, 05:46:39 μμ »
Στα 3 δημοτικά που πήγα εγώ τέλη Ιανουαρίου δεν είχαν συστηματικά δάσκαλο αγγλικών επίσης τα τελευταία 4 χρόνια τουλάχιστον και εγώ ήμουν το μόνο άτομο που έμεινα μέχρι τέλος της χρονιάς, κάτι που χαρακτηρίστηκε πρωτοφανές. Για φέτος οι σύλλογοι γονέων και οι διευθυντές έχουν ήδη ξεσηκωθεί και ζητούν να δικαιωθούν τα αιτήματά τους.
wam, το ίδιο μου έλεγαν και μένα τα παιδιά και οι γονείς από την πρώτη στιγμή που πήγα μέχρι και που έφυγα! Ότι τους φαινόταν απίστευτο που πήγα και έμεινα εκεί όλη τη χρονιά!

Όσο για τους αγαπητούς γονείς... Όταν δώσαμε ελέγχους, κάποιοι σχεδόν μου την είπαν (καλά κατάλαβες, σε μένα την είπαν), για το ότι δεν υπήρχαν Αγγλικά στα σχολεία τους για τουλάχιστον 2 χρόνια! Οπότε και γω τους γύρισα το μπαλάκι και τους είπα ότι αυτοί έφταιγαν που δεν πήγαν στη Διεύθυνση να διαμαρτυρηθούν τόσο καιρό γι'αυτό! Δεν βλέπετε, τους είπα, ότι όταν κάποιοι γονείς ξεσηκώνονται, συνήθως τους λαμβάνουν υπόψη; Ε εκεί καταλάβαιναν και το δικό τους μερίδιο ευθύνης και μου έλεγαν ότι είχα δίκιο...
Και ξαφνικά ανοίγουν τα μάτια σου. Και βλέπεις καθαρά. Και είσαι ελεύθερος.

Αποσυνδεδεμένος marathes

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 325
  • Φύλο: Γυναίκα
    • Προφίλ
Απ: Α' Φάση Αναπληρωτών ΠΕ06 2015-2016 (πότε;)
« Απάντηση #174 στις: Οκτώβριος 02, 2015, 06:32:00 μμ »
Aχ βρε joannabear μου, μακάρι!!!!!!! Πέρυσι δούλεψαν πάνω από 800 άτομα...ας δουλέψουν έστω τα 2/3 αν δε γίνεται όλοι....όχι άλλη συρρίκνωση!Είναι τρελό να ξέρεις ότι έχει τόσα κενά και καθόμαστε σαν να μη πω τι και περιμένουμε... Αφού έχουν πιστώσεις...εγώ πιστεύω ότι σίγουρα ''τους έπαιρνε'' για παραπάνω αγγλικούς και στην πρώτη φάση! Δεν έχει κ κανείς το μάθημά μας δεύτερη ανάθεση...καλλιτεχνικά και θεατρολόγους που πήραν ένα τσουβάλι ως συνήθως, τα έκανε κ ο δάσκαλος... Τα αγγλικά στην τελευταία τρύπα του ζουρνά...

Αποσυνδεδεμένος joannabear

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 359
  • Φύλο: Γυναίκα
    • Προφίλ
Απ: Α' Φάση Αναπληρωτών ΠΕ06 2015-2016 (πότε;)
« Απάντηση #175 στις: Οκτώβριος 02, 2015, 06:55:26 μμ »
Aχ βρε joannabear μου, μακάρι!!!!!!! Πέρυσι δούλεψαν πάνω από 800 άτομα...ας δουλέψουν έστω τα 2/3 αν δε γίνεται όλοι....όχι άλλη συρρίκνωση!Είναι τρελό να ξέρεις ότι έχει τόσα κενά και καθόμαστε σαν να μη πω τι και περιμένουμε... Αφού έχουν πιστώσεις...εγώ πιστεύω ότι σίγουρα ''τους έπαιρνε'' για παραπάνω αγγλικούς και στην πρώτη φάση! Δεν έχει κ κανείς το μάθημά μας δεύτερη ανάθεση...καλλιτεχνικά και θεατρολόγους που πήραν ένα τσουβάλι ως συνήθως, τα έκανε κ ο δάσκαλος... Τα αγγλικά στην τελευταία τρύπα του ζουρνά...
Θα το δεις ότι θα προσληφθούν αν όχι οι ίδιοι, περισσότεροι...

Ναι, κι εγώ πιστεύω ότι μπορούσαν και έπρεπε να έχουν πάρει περισσότερους από την α'φάση, αλλά...
Μη χάνεις την αισιοδοξία σου!  8)
Και ξαφνικά ανοίγουν τα μάτια σου. Και βλέπεις καθαρά. Και είσαι ελεύθερος.

Αποσυνδεδεμένος anneta

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 2557
  • Φύλο: Γυναίκα
  • ΠΕ 86
    • Προφίλ
Απ: Α' Φάση Αναπληρωτών ΠΕ06 2015-2016 (πότε;)
« Απάντηση #176 στις: Οκτώβριος 02, 2015, 09:37:26 μμ »
...καλλιτεχνικά και θεατρολόγους που πήραν ένα τσουβάλι ως συνήθως, τα έκανε κ ο δάσκαλος... Τα αγγλικά στην τελευταία τρύπα του ζουρνά...

.....σ εκεινη τη τρύπα είμαστε κ εμεις, ΠΕ19!!! 155 όλοι κ όλοι α' φαση!!!
Ένας μορφωμένος λαός εύκολα οδηγείται, αλλά δύσκολα παρασύρεται, εύκολα κυβερνάται, αλλά δύσκολα σκλαβώνεται !

Αποσυνδεδεμένος Aiantas91

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 507
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Απ: Α' Φάση Αναπληρωτών ΠΕ06 2015-2016 (πότε;)
« Απάντηση #177 στις: Οκτώβριος 02, 2015, 10:09:44 μμ »
Και μας λένε ότι κάναν λίγες προσλήψεις στην Αττική γιατί το ΕΣΠΑ προορίζεται για τις φτωχές περιοχές. Δηλαδή Αττική οι αναπληρωτές που προσλαμβάνονται θα πάνε όλοι στις φτωχότερες περιοχές της; Πράγματι λίγες οι προσλήψεις σε πληροφορικούς και ξενόγλωσσους.

Αποσυνδεδεμένος PPE

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 1214
    • Προφίλ
Απ: Α' Φάση Αναπληρωτών ΠΕ06 2015-2016 (πότε;)
« Απάντηση #178 στις: Οκτώβριος 03, 2015, 11:44:11 πμ »
wam, το ίδιο μου έλεγαν και μένα τα παιδιά και οι γονείς από την πρώτη στιγμή που πήγα μέχρι και που έφυγα! Ότι τους φαινόταν απίστευτο που πήγα και έμεινα εκεί όλη τη χρονιά!

Όσο για τους αγαπητούς γονείς... Όταν δώσαμε ελέγχους, κάποιοι σχεδόν μου την είπαν (καλά κατάλαβες, σε μένα την είπαν), για το ότι δεν υπήρχαν Αγγλικά στα σχολεία τους για τουλάχιστον 2 χρόνια! Οπότε και γω τους γύρισα το μπαλάκι και τους είπα ότι αυτοί έφταιγαν που δεν πήγαν στη Διεύθυνση να διαμαρτυρηθούν τόσο καιρό γι'αυτό! Δεν βλέπετε, τους είπα, ότι όταν κάποιοι γονείς ξεσηκώνονται, συνήθως τους λαμβάνουν υπόψη; Ε εκεί καταλάβαιναν και το δικό τους μερίδιο ευθύνης και μου έλεγαν ότι είχα δίκιο...

Κακώς σου επιτέθηκαν.. .αντί να εκτιμησουν και να ευχαριστησουν τον άνθρωπο που έμεινε εκεί που αλλοι-για οποιουσδηποτε λογους-δεν μπορούσαν.. .Ελπίζω τουλάχιστον να εκτιμησουν ότι σε είχαν έστω κι εκ των υστέρων

Αποσυνδεδεμένος Arieta

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 283
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Α' Φάση Αναπληρωτών ΠΕ06 2015-2016 (πότε;)
« Απάντηση #179 στις: Οκτώβριος 05, 2015, 01:43:43 μμ »
Καλημέρα παιδιά και καλή βδομάδα!!Ελπίζω να έχουμε ευχάριστα νέα αυτές τις μέρες.Μήπως έμαθε κανείς αν τελικά θα βρεθούν πιστώσεις για τις περιοχές Αττικής, Νοτίου Αιγαίου και Δυτ.Μακεδονίας για τις ειδικότητες στα ΕΑΕΠ;;Άραγε πως να πήγε η κινητοποίηση σήμερα;;

Αποσυνδεδεμένος joannabear

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 359
  • Φύλο: Γυναίκα
    • Προφίλ
Απ: Α' Φάση Αναπληρωτών ΠΕ06 2015-2016 (πότε;)
« Απάντηση #180 στις: Οκτώβριος 05, 2015, 01:55:23 μμ »
wam, εκείνη τη στιγμή με υπερασπίστηκε μια άλλη καθηγήτρια κι η μητέρα αντιλήφθηκε την γκάφα της και άρχισε να τα "μαζεύει". Ναι, το εκτίμησαν ότι έμεινα εκεί όλη τη χρονιά, οι περισσότεροι τουλάχιστον, γονείς αλλά και συνάδελφοι.
Τα παιδιά μ'ενδιέφεραν περισσότερο. Κι αυτά δεν έπαψαν στιγμή να μου εκφράζουν την ευγνωμοσύνη και την αγάπη τους, απ'την αρχή ώς το τέλος... :)
Και ξαφνικά ανοίγουν τα μάτια σου. Και βλέπεις καθαρά. Και είσαι ελεύθερος.

Αποσυνδεδεμένος anneta

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 2557
  • Φύλο: Γυναίκα
  • ΠΕ 86
    • Προφίλ
Απ: Α' Φάση Αναπληρωτών ΠΕ06 2015-2016 (πότε;)
« Απάντηση #181 στις: Οκτώβριος 05, 2015, 03:20:11 μμ »
Καλημερα κ καλα κρασια....ειμαστε στο μηνα του τρυγου, μη παει αλλου το μυαλο σας!!!!  >:(  Α παρεμπιπτοντως προσληψεις ειδικοτητων την αααααλλη εβδομαδα!!!!!!!!!  :-X
Ένας μορφωμένος λαός εύκολα οδηγείται, αλλά δύσκολα παρασύρεται, εύκολα κυβερνάται, αλλά δύσκολα σκλαβώνεται !

 

Pde.gr, © 2005 - 2024

Το pde σε αριθμούς

Στατιστικά

μέλη
  • Σύνολο μελών: 32329
  • Τελευταία: kblala
Στατιστικά
  • Σύνολο μηνυμάτων: 1162184
  • Σύνολο θεμάτων: 19242
  • Σε σύνδεση σήμερα: 810
  • Σε σύνδεση έως τώρα: 1964
  • (Αύγουστος 01, 2022, 02:24:17 μμ)
Συνδεδεμένοι χρήστες
Μέλη: 10
Επισκέπτες: 665
Σύνολο: 675

Πληροφορίες

Το PDE φιλοξενείται στη NetDynamics

Όροι χρήσης | Προφίλ | Προσωπικά δεδομένα | Υποστηρίξτε μας

Επικοινωνία >

Powered by SMF 2.0 RC4 | SMF © 2006–2010, Simple Machines LLC
TinyPortal 1.0 RC1 | © 2005-2010 BlocWeb

Δημιουργία σελίδας σε 0.102 δευτερόλεπτα. 35 ερωτήματα.