*

Αποστολέας Θέμα: Frederick ειδική αγωγή  (Αναγνώστηκε 3188 φορές)

0 μέλη και 1 επισκέπτης διαβάζουν αυτό το θέμα.

Αποσυνδεδεμένος demy4

  • Προχωρημένο μέλος
  • **
  • Μηνύματα: 174
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Frederick ειδική αγωγή
« στις: Οκτώβριος 10, 2015, 01:41:07 μμ »
Καλησπέρα. Υπάρχει κανένας συνάδελφος που έχει γραφτεί στο μεταπτυχιακό ειδικής αγωγής στο Frederick? ;Η ακόμα καλύτερα, κάποιος που να το έχει κάνει για να μας πει εντυπώσεις?

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)
Απ: Frederick ειδική αγωγή
« Δημοσιεύτηκε: Σήμερα στις 12:55:10 »

Αποσυνδεδεμένος carmen23

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 5
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Frederick ειδική αγωγή
« Απάντηση #1 στις: Οκτώβριος 19, 2015, 12:44:24 μμ »
Εχω και εγω ακριβώς τις ίδιες απορίες!!!!!!
Ελπίζω να βρεθεί κάποιος να μας διαφωτίσει!!  8) 8) 8) 8) 8) 8) 8)

Αποσυνδεδεμένος Billion

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 5
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Frederick ειδική αγωγή
« Απάντηση #2 στις: Οκτώβριος 22, 2015, 01:14:53 πμ »
παιδιά, μετά από αρκετή σκέψη  και πολύπλευρη διαπραγμάτευση, ξεκινάω τώρα το ΜΠΣ ειδικής στο Frederick. Είναι λοιπόν νωρίς για να έχω προσωπική άποψη. Ελπίζω να πάει καλά. Εκ του αποτελέσματος θα είμαι σε θέση να ενημέρώσω πληρέστερα αργότερα.

Αποσυνδεδεμένος conpan

  • Προχωρημένο μέλος
  • **
  • Μηνύματα: 145
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Frederick ειδική αγωγή
« Απάντηση #3 στις: Ιανουάριος 19, 2016, 02:31:35 μμ »
billion τώρα που έχουν περάσει λίγοι μήνες μπορείς να μας ενημερώσεις;; στο frederick ποιο είναι το κόστος;; με βολεύει πάρα πολύ το εξ αποστάσεως, λόγω οικογένειας και παιδιών αλλά με προβληματίζει κατά πόσο θα έχει την ίδια αξία.....για παράδειγμα ξέρω ότι στο μεταπτυχιακό ειδικής του παιδαγωγικού έχει 500 ώρες πρακτικής, στο εξ αποστάσεως έχει;; νομίζω ότι αυτό είναι κάτι που θα το κοιτάξει ένας εργοδότης για να μας προσλάβει...και εμείς βεβαια αποκτάμε εμπειρία. Τελικά το μεταπτυχιακό ειδικής εξαντλείται μόνο στην εκπαίδευση; εγώ για παράδειγμα που είμαι θεολόγος και αποκλείεται να διοριστώ, έχοντας αυτό το μεταπτυχιακό δε μπορώ να εργαστώ κάπου αλλού;

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)
Απ: Frederick ειδική αγωγή
« Δημοσιεύτηκε: Σήμερα στις 12:55:10 »

Αποσυνδεδεμένος mariadrd

  • Προχωρημένο μέλος
  • **
  • Μηνύματα: 111
  • Φύλο: Γυναίκα
    • Προφίλ
Απ: Frederick ειδική αγωγή
« Απάντηση #4 στις: Ιανουάριος 19, 2016, 08:38:24 μμ »
Αγαπητή conpan, το μεταπτυχιακό ειδικής αγωγής θεωρώ ότι δε θα σου ανοίξει ιδιαίτερα τις πόρτες εργασίας. Σε ιδιωτικά κέντρα ειδικής αγωγής προσλαμβάνουν μεταπτυχιακούς ειδικής, αλλά συνήθως με πτυχία πρωτοβάθμιας, φιλολόγους κτλ. Όχι ότι οι φιλόλογοι μπορούν με το βασικό πτυχίο τους να εργαστούν με μικρά παιδιά βέβαια, αλλά τέλοσπαντων... Το βασικό πτυχίο πρέπει να συμπορεύεται με τον μεταπτυχιακό τίτλο. Το μεταπτυχιακό είναι περαιτέρω εξειδίκευση, αλλά δε μπορεί να αντικαταστήσει το πτυχίο. Για παράδειγμα, εάν ηλεκτρολόγοι μηχανικοί κάνουν το ΠΜΣ ειδικής θα είναι ικανοί να εργαστούν στον τομέα αυτόν; Ελπίζω να σε βοήθησα. Κάποιες θέσεις εργασίας που θα μπορούσες να βρεις θα ήταν μεμονωμένα μέσω διαδικτύου να αναλαμβάνεις παράλληλη στήριξη, αλλά ειλικρινά οι αμοιβές είναι εξευτελιστικές. Με τα 6000 ευρώ που κοστίζει το μεταπτυχιακό δεν κάνεις απόσβεση ούτε σε 5 χρόνια. Γιατί μπορεί το επάγγελμα αυτό να είναι λειτούργημα, αλλά μεγάλο θέμα είναι και ο βιοπορισμός...
« Τελευταία τροποποίηση: Ιανουάριος 19, 2016, 08:41:22 μμ από mariadrd »

Αποσυνδεδεμένος conpan

  • Προχωρημένο μέλος
  • **
  • Μηνύματα: 145
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Frederick ειδική αγωγή
« Απάντηση #5 στις: Ιανουάριος 20, 2016, 02:34:34 μμ »
Καταλαβαίνω mariadrd και ευχαριστώ πολύ για την απάντηση...οπότε σε κέντρα θέλουν να έχεις τελειώσει και παιδαγωγικό.... στο οποίο έδωσα κατατακτήριες αλλά αποκλείεται να έχω περάσει λόγω μαθηματικών... θα δώσω και του χρόνου όμως γιατί το θέλω πάρα πολύ όπως και την ειδική. Γι αυτό και θέλω να ξεκινήσω και το μεταπτυχιακό, ώστε να μη χάσω άλλο χρόνο, είμαι 30 ετών, παντρεμένη και έχω και ένα παιδάκι 6 ετών. Εσύ είσαι σε αυτό το μεταπτυχιακό;

Αποσυνδεδεμένος maria-kriti

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 4
  • Φύλο: Γυναίκα
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Frederick ειδική αγωγή
« Απάντηση #6 στις: Ιανουάριος 21, 2016, 07:58:23 μμ »
καλησπέρα ! Είμαι Θεολόγος κ θα ήθελα να μάθω αν φυσικά ξέρετε κατα πόσο βοηθάει ενα μεταπτυχιακό στην ειδική αγωγή για διορισμό ή εστω για εργασία στην εκπαιδευση? Ξερω οτι υπάρχει η ειδικότητα ΠΕ 01.50 φετος διορίστηκαν ως αναπληρωτές 2 δε ξέρω όμως πόσοι Θεολογοι υπαρχουν με αυτο το μεταπτυχιακό.Ευχαριστω εκ των προτέρων..
Ο νους βολεύεται, έχει υπομονή, του αρέσει να παίζει, μα η καρδιά αγριεύει, δεν καταδέχεται αυτή να παίξει, πλαντάει και χιμάει να ξεσκίσει το δίχτυ της ανάγκης. Νίκος Καζαντζάκης

Αποσυνδεδεμένος neve

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 280
  • ΠΕ70/ ΠΕ7Ο.50/ ΠΕ71
    • Προφίλ
Απ: Frederick ειδική αγωγή
« Απάντηση #7 στις: Ιανουάριος 21, 2016, 08:21:06 μμ »
δε ξέρεις πόσοι θεολόγοι υπάρχουν με το συγκεκριμένο μεταπτυχιακό ή γενικότερα με μεταπτυχιακό ειδικής;
http://e-aitisi.sch.gr/eniaios_smea_anap_15/20151020/ENIAIOS_SMEA_ANAP_15_NORMAL/index.html εδώ γράφει πως 139 είναι οι πε01.50....

Αποσυνδεδεμένος maria-kriti

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 4
  • Φύλο: Γυναίκα
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Frederick ειδική αγωγή
« Απάντηση #8 στις: Ιανουάριος 21, 2016, 08:56:53 μμ »
Σε ευχαριστω πάρα πολύ για τη λίστα! Είναι αρκετοί τελικά!
Ο νους βολεύεται, έχει υπομονή, του αρέσει να παίζει, μα η καρδιά αγριεύει, δεν καταδέχεται αυτή να παίξει, πλαντάει και χιμάει να ξεσκίσει το δίχτυ της ανάγκης. Νίκος Καζαντζάκης

Αποσυνδεδεμένος anastasia10xxx

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 1
    • Προφίλ
Απ: Frederick ειδική αγωγή
« Απάντηση #9 στις: Φεβρουάριος 16, 2016, 12:16:37 πμ »
Συνάδελφοι δώστε λεπτομέρειες για αυτό το μεταπτυχιακό..τι παίζει με την συνάφεια? Το έχει παρακολουθησει κανείς;

 

Pde.gr, © 2005 - 2024

Το pde σε αριθμούς

Στατιστικά

μέλη
  • Σύνολο μελών: 32288
  • Τελευταία: Dialeimma
Στατιστικά
  • Σύνολο μηνυμάτων: 1159621
  • Σύνολο θεμάτων: 19212
  • Σε σύνδεση σήμερα: 467
  • Σε σύνδεση έως τώρα: 1964
  • (Αύγουστος 01, 2022, 02:24:17 μμ)
Συνδεδεμένοι χρήστες
Μέλη: 9
Επισκέπτες: 418
Σύνολο: 427

Πληροφορίες

Το PDE φιλοξενείται στη NetDynamics

Όροι χρήσης | Προφίλ | Προσωπικά δεδομένα | Υποστηρίξτε μας

Επικοινωνία >

Powered by SMF 2.0 RC4 | SMF © 2006–2010, Simple Machines LLC
TinyPortal 1.0 RC1 | © 2005-2010 BlocWeb

Δημιουργία σελίδας σε 0.087 δευτερόλεπτα. 34 ερωτήματα.