*

Αποστολέας Θέμα: Γ' Φάση Αναπληρωτών ΠΕ60 2015-16  (Αναγνώστηκε 53340 φορές)

0 μέλη και 1 επισκέπτης διαβάζουν αυτό το θέμα.

Αποσυνδεδεμένος mvis

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 95
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Γ' Φάση Αναπληρωτών ΠΕ60 2015-16
« Απάντηση #112 στις: Οκτώβριος 17, 2015, 01:21:11 μμ »
Μα παιδιά αν δεν είναι αναγνωρισμένο από το Υπουργείο δε γίνεται να θεωρηθεί ισότιμο και αναγνωρίσιμο.
Ακόμα και σήμερα υπάρχουν δομές που κοροϊδεύουν τους γονείς και φιλοξενούν βρέφη/προνήπια με υπέρτιτλο Κέντρο τάδε
και λένε... "έχουμε τμήματα για βρέφη, προνήπια και νήπια" δίνοντας την αίσθηση ότι ακολουθούν ακαδημαϊκό πρόγραμμα.

Δε γίνεται να αναγνωριστεί προϋπηρεσία σε δομή που δεν πληρεί τις προϋποθέσεις του Υπουργείου.

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)
Απ: Γ' Φάση Αναπληρωτών ΠΕ60 2015-16
« Δημοσιεύτηκε: Σήμερα στις 01:14:08 »

Αποσυνδεδεμένος mujer

  • Προχωρημένο μέλος
  • **
  • Μηνύματα: 153
    • Προφίλ
Απ: Γ' Φάση Αναπληρωτών ΠΕ60 2015-16
« Απάντηση #113 στις: Οκτώβριος 17, 2015, 03:21:37 μμ »
ΑΥτό από πότε άρχισε να ισχύει? Δεν ειναι λίγο άδικο? Και για εμάς που είχαμε τοση προυπηρεσια σε νηπιαγωγεια που δεν ηταν αναγνωρισμενα απο το υπουργειο Παιδειας....???

Πολύ άδικο όντως. Γιατί αν είσαι πχ στην τάξη προνηπίων σε ιδιωτικό παιδικό σταθμό, δε σου αναγνωρίζεται αυτό ως προϋπηρεσία στον πίνακα αναπληρωτών. Κι ας δούλευες με το πτυχίο σου. Αυτό συμβαίνει επειδή οι παιδικοί ανήκουν σε άλλο υπουργείο. Το ίδιο ισχύει και αν δούλευες σε δήμο. Πρόσφατα το άλλαξαν ώστε να αναγνωρίζεται η προϋπηρεσία σε παιδικό σταθμό δήμου έστω μισθολογικά αλλά και αυτό είναι με προϋποθέσεις... Εγώ πχ που ήμουν με σύμβαση έργου κάποτε, δε μου το αναγνωρίζουν. Είναι κομπίνες συμβάσεις που έκαναν παλιά οι δήμοι για να θεωρείσαι ελεύθερος επαγγελματίας και όχι μισθωτός...Και ας καλύπταμε πάγιες ανάγκες και θέσεις... Αλλά αν δε βρίσκαμε αλλού δουλειά, τι να κάναμε...

Αποσυνδεδεμένος mujer

  • Προχωρημένο μέλος
  • **
  • Μηνύματα: 153
    • Προφίλ
Απ: Γ' Φάση Αναπληρωτών ΠΕ60 2015-16
« Απάντηση #114 στις: Οκτώβριος 17, 2015, 03:36:08 μμ »
Για όσους περιμένουμε Αθήνα-Α Πειραιά, Α Ανατολική Αττική, Α Δυτική Αττική, έκανα μια μικρή αναδρομή στις περσινές φάσεις. Ως τώρα είχαν γίνει ήδη 4 φάσεις (6/9, 19/9, 26/9, 9/10). Α φάση 112 άτομα, Β φάση 47, Γ φάση 28, Δ φάση 26. (Στις 24/10 είχε γίνει άλλη μία φάση με 14 άτομα). Σύνολο 213 άτομα (ή 227 ως τέλη Οκτωβρίου).

Αντίστοιχα φέτος, έχουν γίνει μόνο 2 φάσεις ως σήμερα: Α φάση 96 άτομα, Β φάση 57. Σύνολο 153...

60 άτομα διαφορά ως σήμερα δεν είναι και αμελητέο νούμερο... Αν δε, κάνουμε σύγκριση προσλήψεων μέσω ΕΣΠΑ η διαφορά είναι ακόμη μεγαλύτερη για την αντίστοιχη περίοδο, πέρσι 174-φέτος 109)... Αδυνατώ να πιστέψω ότι όλες αυτές τις θέσεις κάλυψαν μόνιμες με αποσπάσεις... Θέλω να πιστεύω και να ελπίζω ότι μία Γ φάση θα γίνει εντός του Οκτ και θα έχει τουλάχιστον τη διαφορά από πέρσι ως φέτος στις περιοχές αυτές. Πρέπει να αξιοποιηθούν πιστώσεις από ΠΔΕ ή κρατικού ώστε να αναπληρώσουν το πρόβλημα ΕΣΠΑ με την περιοχή μας...

Εσείς τι νούμερο λέτε να δούμε (γενικά όχι μόνο για αυτές τις περιοχές) στη Γ φάση;

Ξέρει κανείς τι πιστώσεις απομένουν;


Αποσυνδεδεμένος kalinaki

  • Προχωρημένο μέλος
  • **
  • Μηνύματα: 177
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Γ' Φάση Αναπληρωτών ΠΕ60 2015-16
« Απάντηση #115 στις: Οκτώβριος 17, 2015, 10:37:16 μμ »
Διάβαζα πως απομένουν 400 πιστώσεις για ΠΕ και αναμένεται η έγκριση για 2.000 πιστώσεις ακόμη.. Βέβαια μέχρι στιγμής δεν έχει εγκριθεί κάτι τέτοιο.. Σύμφωνα με δική μου εκτίμηση η Γ΄ φάση ίσως γίνει αρχές Νοέμβρη.. Εσείς τι λέτε;;;; Πάντως είναι γεγονός πως τα κενά είναι πολλά!! Εάν εγριθούν και οι 2.000 επιπλέον πιστώσεις, δε θα είναι οι 400 για νηπιαγωγούς;; ΜΑΚΑΡΙ!!!!

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)
Απ: Γ' Φάση Αναπληρωτών ΠΕ60 2015-16
« Δημοσιεύτηκε: Σήμερα στις 01:14:08 »

Αποσυνδεδεμένος evdokia

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 516
  • Φύλο: Γυναίκα
  • Δεν ελπίζω τίποτα,δεν φοβάμαι τίποτα,έχω ξενερώσει
    • Προφίλ
Απ: Γ' Φάση Αναπληρωτών ΠΕ60 2015-16
« Απάντηση #116 στις: Οκτώβριος 18, 2015, 02:02:12 μμ »
Καλημέρα κα υπομονη... πού ησυχία για την γ φαση. Στην διευθυνση της Βοιωτίας δεν ηξεραν τίποτα.. Μακαρι να γινει σύντομα και να προσληφθείτε ολες!!

Φέτος έχω απογοητευτεί τελείως, κάθε μέρα που περνά με φέρνει και πιο κάτω στην πίνακα. Περιμένω Αθήνα, σίγουρα κάποια στιγμή θα ανοίξει, αλλά θα χουμε χάσει προϋπηρεσία. Γνωρίζει κανείς από όσους/όσες διορίστηκαν σε άλλες περιοχές αν είχαν μείνει δυσπρόσιτα; Γιατί από φίλες μου δασκάλες έμαθα ότι δεν βρήκαν σχεδόν τίποτα. Καλό Σαββατοκύριακο.
Στην Βοιωτια τα δυσπροσιτα δόθηκαν στην α φαση κ οι κοπέλες που πήγαν δεν καναν βελτιωση.

Πολύ άδικο όντως. Γιατί αν είσαι πχ στην τάξη προνηπίων σε ιδιωτικό παιδικό σταθμό, δε σου αναγνωρίζεται αυτό ως προϋπηρεσία στον πίνακα αναπληρωτών. Κι ας δούλευες με το πτυχίο σου. Αυτό συμβαίνει επειδή οι παιδικοί ανήκουν σε άλλο υπουργείο. Το ίδιο ισχύει και αν δούλευες σε δήμο. Πρόσφατα το άλλαξαν ώστε να αναγνωρίζεται η προϋπηρεσία σε παιδικό σταθμό δήμου έστω μισθολογικά αλλά και αυτό είναι με προϋποθέσεις... Εγώ πχ που ήμουν με σύμβαση έργου κάποτε, δε μου το αναγνωρίζουν. Είναι κομπίνες συμβάσεις που έκαναν παλιά οι δήμοι για να θεωρείσαι ελεύθερος επαγγελματίας και όχι μισθωτός...Και ας καλύπταμε πάγιες ανάγκες και θέσεις... Αλλά αν δε βρίσκαμε αλλού δουλειά, τι να κάναμε...
Για τα τμήματα των Νηπιαγωγείων των Δημοτικών Παιδικών Σταθμών όπου εχουμε διοριστεί με το πτυχιο μας και μέσω ΑΣΕΠ κι εγώ θεωρώ πως θα πρέπει να ανγωνριζονται, όπως των ιδιωτικών. Εγώ έχω 2 οχτάμηνα με συμβάσεις ορισμένου χρόνου ιδιωτικού δικαίου. μπορεις να μου δώσεις περισσότερες πληροφοριες σχετικά με αυτό που ανέφερες: Πρόσφατα το άλλαξαν ώστε να αναγνωρίζεται η προϋπηρεσία σε παιδικό σταθμό δήμου έστω μισθολογικά αλλά και αυτό είναι με προϋποθέσεις... Ευχαριστώ!

Αποσυνδεδεμένος lefa

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 993
    • Προφίλ
Απ: Γ' Φάση Αναπληρωτών ΠΕ60 2015-16
« Απάντηση #117 στις: Οκτώβριος 18, 2015, 03:09:49 μμ »
Εμενα μισθολογικά την προϋπηρεσία απο δημοτικό παιδικό σταθμό την προσμευρησαν στην Εύβοια ....άλλαξε νόμος Απο Δεκέμβριο κσι μετα

Αποσυνδεδεμένος joyliet

  • Προχωρημένο μέλος
  • **
  • Μηνύματα: 174
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Γ' Φάση Αναπληρωτών ΠΕ60 2015-16
« Απάντηση #118 στις: Οκτώβριος 18, 2015, 04:00:16 μμ »
Γνωρίζεις για ποιές περιπτώσεις προϋπηρεσίας πρόκειται; Δούλευα με το πτυχίο της Νηπιαγωγού σε Κέντρο Δημιουργικής Απασχόλησης Παιδιών που ανήκει σε δομές του δήμου. Γνωρίζει κάποιος αν αυτή η προϋπηρεσία αναγνωρίζεται μισθολογικά;

Αποσυνδεδεμένος honey

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 86
    • Προφίλ
Απ: Γ' Φάση Αναπληρωτών ΠΕ60 2015-16
« Απάντηση #119 στις: Οκτώβριος 18, 2015, 06:55:54 μμ »
Θα ήθελα να ρωτησω τι είναι η πιστοποιηση ΕΓΒ. Ευχαριστώ

Αποσυνδεδεμένος NHP2

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 251
  • Φύλο: Γυναίκα
  • ΠΕ60!!!!
    • Προφίλ
Απ: Γ' Φάση Αναπληρωτών ΠΕ60 2015-16
« Απάντηση #120 στις: Οκτώβριος 18, 2015, 07:45:20 μμ »
Εγω δούλευα 5 χρόνια με stage σε παιδικό σταθμό της εργατικής εστια  ( του υπουργειου εργασιας ) σε τμημα νηπίων (τότε δεν ήταν ακόμη υποχρεωτικό το νηπιαγωγείο ) και δεν αναγνωρίζεται πουθενά ουτε ως απλή προϋπηρεσία ούτε ως μμισθολογική .... 5 χρόνια και δε φαίνονται πουθενά ......
Παντα θα ελπιζω για κατι καλυτερο......!

Αποσυνδεδεμένος rose_

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 72
    • Προφίλ
Απ: Γ' Φάση Αναπληρωτών ΠΕ60 2015-16
« Απάντηση #121 στις: Οκτώβριος 18, 2015, 07:59:21 μμ »
Εδω να μου πειτε δεν μας αναγνωρισαν την προυπηρεσια μας για τα ετη 2010-2011 και 2011-2012 θα μας αναγνωρισουν τους ιδιωτικους και δημοσιους παιδικουσ σταθμους??? Λες και εκει δουλευαμε ως κατι αλλο κ οχι ως νηπιαγωγοι!!!

Αποσυνδεδεμένος NHP2

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 251
  • Φύλο: Γυναίκα
  • ΠΕ60!!!!
    • Προφίλ
Απ: Γ' Φάση Αναπληρωτών ΠΕ60 2015-16
« Απάντηση #122 στις: Οκτώβριος 18, 2015, 08:19:38 μμ »
Ε βέβαια τα χρόνια που δούλεψα από την αρχή της χρονιάς δε τα μέτρουν ......τα 3 τελευταία που δήλωναν μονο Αθήνα και έφευγα πιο αργά κι όχι από την α φάση(για τους γνωστούς λογους) , αυτα τα πιάσαν κι έχασα 170 θέσεις  από τον πίνακα κι εγω και τόσοι αλλοι . Να ανοίξουν οι πίνακές δε λέω όχι ,το αντιθέτο , αλλα για όλη την προϋπηρεσία όχι τη μιση .....πόσοι από μας δεν δούλεψαν το 2010- 12 και δούλεψαν μονο τα 3 τελευταία χρόνια και βρέθηκαν μπροστά ;;;;;;;
Παντα θα ελπιζω για κατι καλυτερο......!

Αποσυνδεδεμένος mujer

  • Προχωρημένο μέλος
  • **
  • Μηνύματα: 153
    • Προφίλ
Απ: Γ' Φάση Αναπληρωτών ΠΕ60 2015-16
« Απάντηση #123 στις: Οκτώβριος 18, 2015, 08:52:53 μμ »
Για το αν αναγνωρίζονται οι προϋπηρεσίες σε δήμο, μιλάμε πάντα μισθολογικά. Σαφώς δεν αναγνωρίζονται για προσμέτρηση στον ενιαίο πίνακα αναπληρωτών. Τώρα, για να μετρήσουν μισθολογικά, πρέπει να ήταν σύμβαση εργασίας ορισμένου χρόνου. Εμένα πχ που ήταν σύμβαση έργου, δεν το δέχονται... Και ας ήταν πρόσληψη με το πτυχίο μου κανονικά. Απλά οι κομπίνες που έκαναν παλιότερα οι δήμοι για να γλιτώνουν χρήματα, ήταν να κάνουν προσλήψεις με συμβάσεις έργου, στις οποίες ο υπάλληλος δε φαίνεται ως υπάλληλος αλλά ως ελεύθερος επαγγελματίας (με μπλοκ αποδείξεων) πράγμα που θα έπρεπε να γίνεται μόνο σε συνεργάτες (πχ παιδίατρος, γυμναστής) και όχι σε προσωπικό που κάλυπτε πάγιες ανάγκες και θέσεις...

Αποσυνδεδεμένος joyliet

  • Προχωρημένο μέλος
  • **
  • Μηνύματα: 174
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Γ' Φάση Αναπληρωτών ΠΕ60 2015-16
« Απάντηση #124 στις: Οκτώβριος 18, 2015, 09:14:42 μμ »
Ευχαριστώ για τις πληροφορίες. Μήπως γνωρίζει ΠΔ ή το νόμο για να τον επικαλεστώ, γιατί αν δεν στο πει κάποιος δεν παίρνεις χαμπάρι.

Αποσυνδεδεμένος Maria Kas.

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 17
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Γ' Φάση Αναπληρωτών ΠΕ60 2015-16
« Απάντηση #125 στις: Οκτώβριος 19, 2015, 03:30:39 μμ »
http://www.alfavita.gr/arthron/970-εκπαιδευτικοί-λείπουν-από-τα-δημοτικά-σχολεία-στην-α-και-β-αθήνας.   Ας ελπίσουμε οτι τώρα στη γ φάση  έχει σειρά η Αθήνα!                                                                         

 

Pde.gr, © 2005 - 2024

Το pde σε αριθμούς

Στατιστικά

μέλη
  • Σύνολο μελών: 32294
  • Τελευταία: etaap0021
Στατιστικά
  • Σύνολο μηνυμάτων: 1159882
  • Σύνολο θεμάτων: 19213
  • Σε σύνδεση σήμερα: 492
  • Σε σύνδεση έως τώρα: 1964
  • (Αύγουστος 01, 2022, 02:24:17 μμ)
Συνδεδεμένοι χρήστες
Μέλη: 4
Επισκέπτες: 436
Σύνολο: 440

Πληροφορίες

Το PDE φιλοξενείται στη NetDynamics

Όροι χρήσης | Προφίλ | Προσωπικά δεδομένα | Υποστηρίξτε μας

Επικοινωνία >

Powered by SMF 2.0 RC4 | SMF © 2006–2010, Simple Machines LLC
TinyPortal 1.0 RC1 | © 2005-2010 BlocWeb

Δημιουργία σελίδας σε 0.063 δευτερόλεπτα. 35 ερωτήματα.