*

Αποστολέας Θέμα: Γ Φάση φιλολόγων 2015-2016  (Αναγνώστηκε 103289 φορές)

0 μέλη και 2 επισκέπτες διαβάζουν αυτό το θέμα.

Αποσυνδεδεμένος moustard

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 991
    • Προφίλ
Απ: Γ Φάση φιλολόγων 2015-2016
« Απάντηση #112 στις: Οκτώβριος 30, 2015, 04:52:12 μμ »
Για τι είδους υπερωρίες πιέζουν, για τι αριθμό ωρών. Ρωτάω από περιέργεια, γιατί δεν μου έχει τύχει. Αντίθετα μου έτυχε παλιότερα, όταν συνάδελφος ζήτησε υπερωρίες ο δ/ντής να μην συμφωνήσει και να ζητήσει (τότε) ωρομίσθιο.

Θα ηταν πιο παλια.. Τωρα ειδικα οταν κοντευει Νοεμβρης και δε βλεπουν φως στο τουνελ κοιτανε να μοιρασουν το κενο σε υπερωριες. Μια, δυο ή τρεις ωρες στον καθενα αναλογως..... Πολλες φορες πιεζουν και οι γονεις. Και φυσικα παιζει ρολο αν ειναι π.χ. ενα μικρο σχολειο σε χωριο που ο διευθυντης κραταει τους μαθητες με νυχια και με δοντια για να μην πανε στο διπλα χωριο ή στην πολη τοτε γινονται τα αδυνατα δυνατα για να μην εχουν παραπονο οι γονεις απο την ελλειψη καθηγητων και τις ωρες που χανονται. Οχι οτι εχουν αδικο οι ανθρωποι και πρεπει να χανουν τα παιδια μαθημα αλλα η παγια θεση μου ειναι οτι δεν ειναι δικη μας δουλεια να λυσουμε το προβλημα των κενων!! Οσο "μπαλωνουμε" την κατασταση τοσο βολευονται οι"απο πανω".....

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)
Απ: Γ Φάση φιλολόγων 2015-2016
« Δημοσιεύτηκε: Σήμερα στις 13:24:50 »

Αποσυνδεδεμένος marcella

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 512
  • Φύλο: Γυναίκα
  • Cogito ergo sum...
    • Προφίλ
Απ: Γ Φάση φιλολόγων 2015-2016
« Απάντηση #113 στις: Νοέμβριος 02, 2015, 02:49:56 μμ »
Μόλις διάβασα ότι αναμένονται σήμερα προσλήψεις στην Πρωτοβάθμια. Για τη Δευτεροβάθμια έχουμε καμιά εξέλιξη? Υπάρχει κάτι νεότερο? Δεν είχαν πει ότι αυτή την εβδομάδα θα έχουμε γ' φάση? Ισχύει? Όποιος έχει κάποια ενημέρωση ας ενημερώσει κι εμάς παρακαλώ!!!

Αποσυνδεδεμένος georgia4

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 836
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Γ Φάση φιλολόγων 2015-2016
« Απάντηση #114 στις: Νοέμβριος 02, 2015, 03:00:13 μμ »
έτσι λένε ότι θα γίνει αυτή τη βδομάδα!Αλλά δεν έχουμε καμιά επίσημη ενημέρωση ούτε γαι ημερομηνία ούτε για αριθμό!!Να επικοινωνήσουμε με Κορδή!!

Αποσυνδεδεμένος smet

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 1068
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Γ Φάση φιλολόγων 2015-2016
« Απάντηση #115 στις: Νοέμβριος 02, 2015, 03:22:48 μμ »

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)
Απ: Γ Φάση φιλολόγων 2015-2016
« Δημοσιεύτηκε: Σήμερα στις 13:24:50 »

Αποσυνδεδεμένος greedo

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 3580
  • Φύλο: Άντρας
  • Han shot first...
    • Προφίλ
Απ: Γ Φάση φιλολόγων 2015-2016
« Απάντηση #116 στις: Νοέμβριος 02, 2015, 04:39:11 μμ »
Θα ηταν πιο παλια.. Τωρα ειδικα οταν κοντευει Νοεμβρης και δε βλεπουν φως στο τουνελ κοιτανε να μοιρασουν το κενο σε υπερωριες. Μια, δυο ή τρεις ωρες στον καθενα αναλογως..... Πολλες φορες πιεζουν και οι γονεις. Και φυσικα παιζει ρολο αν ειναι π.χ. ενα μικρο σχολειο σε χωριο που ο διευθυντης κραταει τους μαθητες με νυχια και με δοντια για να μην πανε στο διπλα χωριο ή στην πολη τοτε γινονται τα αδυνατα δυνατα για να μην εχουν παραπονο οι γονεις απο την ελλειψη καθηγητων και τις ωρες που χανονται. Οχι οτι εχουν αδικο οι ανθρωποι και πρεπει να χανουν τα παιδια μαθημα αλλα η παγια θεση μου ειναι οτι δεν ειναι δικη μας δουλεια να λυσουμε το προβλημα των κενων!! Οσο "μπαλωνουμε" την κατασταση τοσο βολευονται οι"απο πανω".....
Πολύ σωστά τα λες, ήταν πιο παλιά!
 Αλλά και αυτό που λες για μικρά σχολεία σε χωριά, έχω συναντήσει κάτι αντίστοιχο, όχι για υπερωρίες, αλλά ο Δ/ντής στο χωριό να θέλει να κρατήσει συναδέλφους και για δεύτερες αναθέσεις, ώστε να συμπληρώνουν εκεί ωράριο και βέβαια να μην υπάρχουν κενά, ενώ τους ίδιους συναδέλφους "διεκδικούσε" και ο Δ/ντής Γυμνασίου σε γειτονική κωμόπολη για να καλύψει δικά του κενά πρώτων και δεύτερων αναθέσεων. Βέβαια την τελική απόφαση πήρε η Διεύθυνση.
  

Αποσυνδεδεμένος marcella

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 512
  • Φύλο: Γυναίκα
  • Cogito ergo sum...
    • Προφίλ
Απ: Γ Φάση φιλολόγων 2015-2016
« Απάντηση #117 στις: Νοέμβριος 02, 2015, 05:02:04 μμ »
Τετάρτη λένε

http://xenesglosses.eu/2015/11/nees-proslixeis-auti-ti-bdomada-se-athmia-kai-bthmia/

Μπορεί και Πέμπτη. Βασανιστική αναμονή πάλι αλλά εύχομαι ο αριθμός των πιστώσεων να είναι ικανοποιητικός.

Αποσυνδεδεμένος moustard

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 991
    • Προφίλ
Απ: Γ Φάση φιλολόγων 2015-2016
« Απάντηση #118 στις: Νοέμβριος 02, 2015, 05:05:13 μμ »
Πολύ σωστά τα λες, ήταν πιο παλιά!
 Αλλά και αυτό που λες για μικρά σχολεία σε χωριά, έχω συναντήσει κάτι αντίστοιχο, όχι για υπερωρίες, αλλά ο Δ/ντής στο χωριό να θέλει να κρατήσει συναδέλφους και για δεύτερες αναθέσεις, ώστε να συμπληρώνουν εκεί ωράριο και βέβαια να μην υπάρχουν κενά, ενώ τους ίδιους συναδέλφους "διεκδικούσε" και ο Δ/ντής Γυμνασίου σε γειτονική κωμόπολη για να καλύψει δικά του κενά πρώτων και δεύτερων αναθέσεων. Βέβαια την τελική απόφαση πήρε η Διεύθυνση.

Εμενα με εχουν διωξει απο σχολειο επειδη ο διευθυντης εδωσε δευτερη αναθεση τις ιστοριες στο Θεολογο του διπλα σχολειου που συστεγαζονταν με το δικο μου με την ανοχη της διευθυνσης φυσικα. Ευτυχως ημουνα Αθηνα, υπηρχαν κενα και πηγα αμεσα σε αλλο σχολειο οπου συναντησα το ιδιο προβλημα ομως αυτη τη φορα ο διευθυντης ηταν φιλολογος, πατησε ποδι και δε δεχτηκε να δωσει τις ιστοριες δευτερη αναθεση στον ξενογλωσσο που τις ζητουσε κι ετσι εμεινα εκει.... Αυτο πιο παλια. Τα τελευταια χρονια μαλωνω γιατι παντα θελουν να μου φορτωσουν υπερωριες

Αποσυνδεδεμένος fotini18

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 2487
  • Φύλο: Γυναίκα
    • Προφίλ
Απ: Γ Φάση φιλολόγων 2015-2016
« Απάντηση #119 στις: Νοέμβριος 02, 2015, 06:49:42 μμ »
Σχετικά με τις υπερωριες: ισχύει ότι οι αναπληρωτές απαγορεύεται να κάνουμε υπερωριες ή μάλλον δεν πληρωνομαστε τις επιπλεον ωρες; Φέτος έπεσα στις 21 ώρες, ο διευθυντής μου φορτώνει 1 ώρα αλλά εγώ δε θέλω. Του το λέω και επιμένει, υπάρχει κακό κλίμα. Μπορώ να το χρησιμοποιησω αυτό ως επιχείρημα;
Αχ, Ελλάδα σ' αγαπώ...!!!

Η Ελλάδα ποτέ δεν πεθαίνει! Συνεχώς ξεψυχάει...(Δημήτρης Χορν)

Αποσυνδεδεμένος mimelismoni

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 875
  • "παντ΄ανοιχτα παντ΄αγρυπνα τα ματια της ψυχης μου"
    • Προφίλ
Απ: Γ Φάση φιλολόγων 2015-2016
« Απάντηση #120 στις: Νοέμβριος 02, 2015, 06:51:08 μμ »
Με το καλο συνάδελφοι η  νέα φαση!καλη τοποθέτηση σε ολους !!!
http://filologoi02.webnode.gr/ το επισημο site του Πανελληνιου Συλλογου Αναπληρωτων Φιλολογων,παρακαλω οι Φιλολογοι πατηστε στο λινκ,εγγραφειτε στο Συλλογο και παρτε μερος στο Φορουμ.Μας αφορα ολους!

Αποσυνδεδεμένος marcella

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 512
  • Φύλο: Γυναίκα
  • Cogito ergo sum...
    • Προφίλ
Απ: Γ Φάση φιλολόγων 2015-2016
« Απάντηση #121 στις: Νοέμβριος 02, 2015, 07:02:57 μμ »
Σχετικά με τις υπερωριες: ισχύει ότι οι αναπληρωτές απαγορεύεται να κάνουμε υπερωριες ή μάλλον δεν πληρωνομαστε τις επιπλεον ωρες; Φέτος έπεσα στις 21 ώρες, ο διευθυντής μου φορτώνει 1 ώρα αλλά εγώ δε θέλω. Του το λέω και επιμένει, υπάρχει κακό κλίμα. Μπορώ να το χρησιμοποιησω αυτό ως επιχείρημα;
Πέρυσι ήμουν σε δυσπρόσιτο. Η υπερωρία ήταν μία ώρα και την έκανε η άλλη αναπληρώτρια φιλόλογος η οποία είχε δηλώσει ότι ήθελε να κάνει υπερωρίες για τα χρήματα. Τη μια ώρα την πληρωνόταν κανονικά.  Από εκεί και πέρα ήθελαν να φορτώσουν σε μένα και στην άλλη φιλόλογο από τρεις ώρες στην κάθε μια ΚΠΑ. Αρνηθήκαμε όσο μπορούσαμε και τελικά ήρθε οικονομολόγος μειωμένου ωραρίου το Δεκέμβρη.

Αποσυνδεδεμένος moustard

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 991
    • Προφίλ
Απ: Γ Φάση φιλολόγων 2015-2016
« Απάντηση #122 στις: Νοέμβριος 02, 2015, 07:11:32 μμ »
Σχετικά με τις υπερωριες: ισχύει ότι οι αναπληρωτές απαγορεύεται να κάνουμε υπερωριες ή μάλλον δεν πληρωνομαστε τις επιπλεον ωρες; Φέτος έπεσα στις 21 ώρες, ο διευθυντής μου φορτώνει 1 ώρα αλλά εγώ δε θέλω. Του το λέω και επιμένει, υπάρχει κακό κλίμα. Μπορώ να το χρησιμοποιησω αυτό ως επιχείρημα;

Το εχω ζησει επανειλημμενως αυτο!!!!! Πρωτον πες τους να την κανει καποιος μονιμος. Αρκετη ταλαιπωρια τραβαμε για να μας φορτωνουν και υπερωριες!! Δευτερον οσον αφορα τις πληρωμες αν εισαι κρατικου προυπολογισμου τις πληρωνεσαι. Με το εσπα και το πδε κατι παιζει αλλα δεν ειμαι σιγουρη. Ρωτα τη δευτεροβαθμια ανωνυμα ή ρωτα την περσινη σου δευτεροβαθμια

Αποσυνδεδεμένος moustard

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 991
    • Προφίλ
Απ: Γ Φάση φιλολόγων 2015-2016
« Απάντηση #123 στις: Νοέμβριος 02, 2015, 07:12:17 μμ »
Πέρυσι ήμουν σε δυσπρόσιτο. Η υπερωρία ήταν μία ώρα και την έκανε η άλλη αναπληρώτρια φιλόλογος η οποία είχε δηλώσει ότι ήθελε να κάνει υπερωρίες για τα χρήματα. Τη μια ώρα την πληρωνόταν κανονικά.  Από εκεί και πέρα ήθελαν να φορτώσουν σε μένα και στην άλλη φιλόλογο από τρεις ώρες στην κάθε μια ΚΠΑ. Αρνηθήκαμε όσο μπορούσαμε και τελικά ήρθε οικονομολόγος μειωμένου ωραρίου το Δεκέμβρη.

Χαχα!!! Τελικα παντου τα ιδια κανουν

Αποσυνδεδεμένος Chunk

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 372
    • Προφίλ
Απ: Γ Φάση φιλολόγων 2015-2016
« Απάντηση #124 στις: Νοέμβριος 02, 2015, 10:46:35 μμ »
500 οι προσλήψεις στη δευτεροβάθμια.  Έχουμε ιδέα πώς θα γίνει η κατανομή;

https://www.alfavita.gr/arthron/oles-oi-proslipseis-anapliroton-eos-tora-kai-poses-tha-ginoyn-akoma-kai-pote-analytika

Αποσυνδεδεμένος gia 96

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 5014
  • Φύλο: Γυναίκα
  • Η κακή εκπαίδευση, χειρότερη της αγραμματοσύνης
    • Προφίλ
Απ: Γ Φάση φιλολόγων 2015-2016
« Απάντηση #125 στις: Νοέμβριος 02, 2015, 11:01:15 μμ »
500 οι προσλήψεις στη δευτεροβάθμια.  Έχουμε ιδέα πώς θα γίνει η κατανομή;

https://www.alfavita.gr/arthron/oles-oi-proslipseis-anapliroton-eos-tora-kai-poses-tha-ginoyn-akoma-kai-pote-analytika
Μπορεί 70-80 φιλόλογοι. Το θέμα, όμως, είναι πόσους θα προσπεράσει το σύστημα, στην περίπτωση που υπάρχει πάλι μόνο επαρχία κι όχι μεγάλα αστικά κέντρα! Οψόμεθα!
Οι άνθρωποι σπεύδουν να ασκήσουν κριτική, για να μην κριθούν οι ίδιοι!

 

Pde.gr, © 2005 - 2024

Το pde σε αριθμούς

Στατιστικά

μέλη
  • Σύνολο μελών: 32293
  • Τελευταία: HelenK
Στατιστικά
  • Σύνολο μηνυμάτων: 1159846
  • Σύνολο θεμάτων: 19212
  • Σε σύνδεση σήμερα: 608
  • Σε σύνδεση έως τώρα: 1964
  • (Αύγουστος 01, 2022, 02:24:17 μμ)
Συνδεδεμένοι χρήστες
Μέλη: 10
Επισκέπτες: 559
Σύνολο: 569

Πληροφορίες

Το PDE φιλοξενείται στη NetDynamics

Όροι χρήσης | Προφίλ | Προσωπικά δεδομένα | Υποστηρίξτε μας

Επικοινωνία >

Powered by SMF 2.0 RC4 | SMF © 2006–2010, Simple Machines LLC
TinyPortal 1.0 RC1 | © 2005-2010 BlocWeb

Δημιουργία σελίδας σε 0.093 δευτερόλεπτα. 34 ερωτήματα.