*

Αποστολέας Θέμα: Ένσημα σε φροντιστήριο  (Αναγνώστηκε 75962 φορές)

0 μέλη και 1 επισκέπτης διαβάζουν αυτό το θέμα.

Αποσυνδεδεμένος chemist13

  • Προχωρημένο μέλος
  • **
  • Μηνύματα: 115
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Ένσημα σε φροντιστήριο
« στις: Σεπτέμβριος 19, 2007, 12:13:49 πμ »
Καλησπέρα...
Πρόκειται να δουλέψω σε φροντιστήριο και θέλω να ρωτήσω κάτι...
Πόσεσ ώρες πρέπει να κάνω και να δηλώνει αυτός στο ΙΚΑ ώστε να παίρνω κανονικα τα 21-22 ένσημα?
Παίζει ρόλο και η αμοιβή μου σ'αυτό? μου είπε θα μου δείνει 8,50ευρώ μικτά την ώρα.
Ευχαριστώ πολύ

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)
Απ: Ένσημα σε φροντιστήριο
« Δημοσιεύτηκε: Σήμερα στις 14:45:29 »

Αποσυνδεδεμένος dagman

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 22
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Ένσημα σε φροντιστήριο
« Απάντηση #1 στις: Σεπτέμβριος 19, 2007, 01:10:13 πμ »
 Τα ένσημα έχουν να κάνουν με το πόσες ημέρες θα δουλεύεις, όχι τόσο με τις ώρες.
Κανονικά (πολλές φορές τα μαγειρεύουν) και 1 ώρα να έχεις δικαιούσαι ένσημο. Λογικά με 2 ώρες την ημέρα θα έχεις τα ένσημα
που θέλεις. Δε σε συμφέρει να έχεις πολλές ώρες μαζεμένες σε λίγες μέρες (αφου ενδιαφέρεσαι για ένσημα).

Αποσυνδεδεμένος kateri

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 980
  • Φύλο: Γυναίκα
  • ΠΕ20
    • Προφίλ
Απ: Ένσημα σε φροντιστήριο
« Απάντηση #2 στις: Σεπτέμβριος 19, 2007, 01:12:02 πμ »
Εγώ αν θυμάμαι καλά όταν δούλευα σε φροντιστήριο είχε δηλώσει ότι δουλεύω όχι με πλήρες ωράριο, 18 ώρες/εβδομάδα (3 μέρες x 6 ώρες) και μου έβαζε γύρω στα 18 ένσημα το μήνα...Όσο για τα χρήματα, όσες ώρες θα κάνεις τόσες θα πληρωθείς, ανεξάρτητα από τα ένσημα.

Αποσυνδεδεμένος patsy

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 73
  • Φύλο: Γυναίκα
  • a dog's life
    • Προφίλ
Απ: Ένσημα σε φροντιστήριο
« Απάντηση #3 στις: Σεπτέμβριος 19, 2007, 01:45:21 πμ »
για να παιρνεις 25 περιπου ένσημα το μήνα πρεπει να σε δηλώνει στο ΙΚΑ για τουλαχιστον 18 ώρες την εβδομαδα που ειναι το full time ωράριο. Να το διευκρινήσεις όμως οτι θα σε έχουν ασφαλισμένο για full time γιατί αρκετοί εργοδ. σου δινουν μεν ώρες αλλα δεν τις δηλωνουν ολες στο ΙΚΑ για να γλιτώσουν λεφτά.  >:(
Θα αμοιβεσαι ανάλογα με ποσες ώρες θα κανεις το μήνα κ επισης δικαιούσαι το 10% αυτών των ωρών επιπλέον (αν δηλ. εκανες 50 ωρες, θα πληρωθεις για 55)για προετοιμασία στο σπίτι αλλά ελάχιστοι το δινουν αυτο. :'(
 Τα δικαιώματα σου μπορεις να τα μάθεις απο την Επιθεώρηση Εργασίας. καλή τυχη ;)
Libraries gave us power then work came and made us free... what price now for a shallow piece of dignity?

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)
Απ: Ένσημα σε φροντιστήριο
« Δημοσιεύτηκε: Σήμερα στις 14:45:29 »

Αποσυνδεδεμένος morgan

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 1203
  • Φύλο: Γυναίκα
  • ΠΕ 02
    • Προφίλ
Απ: Ένσημα σε φροντιστήριο
« Απάντηση #4 στις: Σεπτέμβριος 19, 2007, 02:03:30 πμ »
Παιδιά εμένα μου δώσανε 14 ώρες σε φροντ. Ξ.Γ. και με ρώτησε συγκεκριμένα αν θέλω ΙΚΑ για όλες τις ώρες. Εγώ της είπα ναι και το δέχτηκε. Θα μου δίνει 10 καθαρά. Πόσο περίπου είναι το ΙΚΑ; Τέλος, επειδή έχω μπερδευτεί και δεν ξέρω τι ακριβώς συμβαίνει με το ΙΚΑ και τα ένσημα, το ότι αυτή θα μου βάζει ΙΚΑ για όλες τις ώρες που θα δουλεύω την εβδομάδα σημαίνει αυτομάτως 14 ώρες=14 ένσημα;

Δουλέυω 3 χρόνια τώρα σε φροντ. και δεν έχω δει ένσημο ούτε για πλάκα γι' αυτό είμαι λίγο άσχετη...
ἔστι δίκης ὀφθαλμός ὅς τὰ πάνθ' ὁρᾷ

Αποσυνδεδεμένος ioanna89

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 3041
  • Φύλο: Γυναίκα
  • ΠΕ02
    • Προφίλ
Απ: Ένσημα σε φροντιστήριο
« Απάντηση #5 στις: Σεπτέμβριος 19, 2007, 02:23:14 πμ »
Τα ένσημα πηγαίνουν με την ημέρα, όχι με την ώρα. Αν οι 14 ώρες είναι κατανεμημένες στις 5 μέρες της εβδομάδας, θα έχεις 5 ένσημα. Αν είναι σε 4 μέρες, θα έχεις 4 ένσημα/εβδομάδα.

Αποσυνδεδεμένος morgan

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 1203
  • Φύλο: Γυναίκα
  • ΠΕ 02
    • Προφίλ
Απ: Ένσημα σε φροντιστήριο
« Απάντηση #6 στις: Σεπτέμβριος 19, 2007, 02:29:41 πμ »
Τότε ρε παιδιά, όποιος καταλαβαίνει κάτι παραπάνω, τί σημαίνει η ερώτηση "Θέλεις ένσημα για όλες τις ώρες"; . Γιατί τότε μου το ρώτησε αυτό; Ιωάννα, οι ώρες είναι κατανεμημένες σε δύο μέρες. Μάλιστα, επειδή εξαρχής είχαμε συμφωνήσει ότι θα δούλευα 14 ώρες και τον Οκτώβριο θα δουλέψω 12 λόγω αναποδιάς στο πρόγραμμα, μου είπε πως για να είναι εντάξει στη συμφωνία μας θα μου κολλάει τα ένσημα και για τις ώρες που ΔΕΝ θα δουλεύω τον Οκτώβριο.

 ??? ??? ??? ??? ??? Δεν καταλαβαίνω τίποτα  ??? ??? ???
ἔστι δίκης ὀφθαλμός ὅς τὰ πάνθ' ὁρᾷ

Αποσυνδεδεμένος ioanna89

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 3041
  • Φύλο: Γυναίκα
  • ΠΕ02
    • Προφίλ
Απ: Ένσημα σε φροντιστήριο
« Απάντηση #7 στις: Σεπτέμβριος 19, 2007, 02:33:46 πμ »
Μήπως εννοούσε ότι θα σου βάζει 5 ένσημα, παρότι θα δουλεύεις 2 μέρες; Μερικά φροντιστήρια το κάνουν αυτό, αν το ζητήσεις.
« Τελευταία τροποποίηση: Σεπτέμβριος 19, 2007, 02:37:22 πμ από ioanna89 »

Αποσυνδεδεμένος morgan

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 1203
  • Φύλο: Γυναίκα
  • ΠΕ 02
    • Προφίλ
Απ: Ένσημα σε φροντιστήριο
« Απάντηση #8 στις: Σεπτέμβριος 19, 2007, 02:36:38 πμ »
Όχι Ιωάννα, αυτό ακριβώς που είπα παραπάνω με ρώτησε. Τί συμβαίνει ρε παιδιά; Δεν καταλαβαίνω...
ἔστι δίκης ὀφθαλμός ὅς τὰ πάνθ' ὁρᾷ

Αποσυνδεδεμένος ioanna89

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 3041
  • Φύλο: Γυναίκα
  • ΠΕ02
    • Προφίλ
Απ: Ένσημα σε φροντιστήριο
« Απάντηση #9 στις: Σεπτέμβριος 19, 2007, 02:36:58 πμ »
Σε ρώτησε αν θέλεις να σου βάζει ένσημα για όλες τις ώρες ή αν θέλεις ΙΚΑ για όλες τις ώρες; Γιατί το δεύτερο έχει σχέση με τις κρατήσεις που θα σου κάνει (και φυσικά με τη δική της εισφορά στο ΙΚΑ), όχι με τον αριθμό των ενσήμων.
« Τελευταία τροποποίηση: Σεπτέμβριος 19, 2007, 02:40:15 πμ από ioanna89 »

Αποσυνδεδεμένος morgan

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 1203
  • Φύλο: Γυναίκα
  • ΠΕ 02
    • Προφίλ
Απ: Ένσημα σε φροντιστήριο
« Απάντηση #10 στις: Σεπτέμβριος 19, 2007, 02:43:03 πμ »
Αααα....Είδες για να δουλεύεις 3 χρόνια ανασφάλιστη;;;

Ναι, βρε Ιωάννα, για ΙΚΑ με ρώτησε. Εγώ νόμιζα ότι ΙΚΑ και ένσημα είναι το ίδιο πράγμα. Μου είπε ότι θα μου δίνει 10 καθαρά, ξέχωρα το ΙΚΑ. Μπορείς να μου εξηγήσεις τί ακριβώς σημαίνουν αυτά τα δύο και ποια η διαφορά τους; Τα ένσημα είναι κάτι που πρέπει να το ζητήσω ξεχωριστά ή από τη στιγμή που μπαίνει το ΙΚΑ μπαίνουν αυτομάτως και τα ένσημα; Έχει αυτό κόστος για τον εργοδότη;
ἔστι δίκης ὀφθαλμός ὅς τὰ πάνθ' ὁρᾷ

Αποσυνδεδεμένος ioanna89

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 3041
  • Φύλο: Γυναίκα
  • ΠΕ02
    • Προφίλ
Απ: Ένσημα σε φροντιστήριο
« Απάντηση #11 στις: Σεπτέμβριος 19, 2007, 02:58:03 πμ »
Τα ένσημα μπαίνουν αυτομάτως. Για το ΙΚΑ, ένα ποσοστό (το μεγαλύτερο) της εισφοράς αντιστοιχεί στον εργοδότη κι ένα ποσοστό στον εργαζόμενο. Ο εργοδότης κρατάει το ποσοστό από τον μισθό του εργαζόμενου και το αποδίδει, μαζί με το δικό του ποσοστό, στο ΙΚΑ. Το ποσοστό που αντιστοιχεί στον εργαζόμενο είναι 16% επί του μισθού και το ποσοστό του εργοδότη περίπου 28%. Σε σένα που δουλεύεις με ωρομίσθιο, θα σου κρατάει 16% για κάθε ώρα (δηλ. εκτός από τα 10 που θα σου δίνει "στο χέρι", θα δίνει και ένα ποσό στο ΙΚΑ).
Πάντως, αν σου δίνει 10 ευρώ καθαρά, είναι πολύ καλά. Πέρσι δούλευα σε Φ.Ξ.Γ. και έπαιρνα περίπου 8 μικτά (δηλ. κάτω από 7 καθαρά)...
« Τελευταία τροποποίηση: Σεπτέμβριος 19, 2007, 03:35:53 πμ από ioanna89 »

Αποσυνδεδεμένος chemist13

  • Προχωρημένο μέλος
  • **
  • Μηνύματα: 115
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Ένσημα σε φροντιστήριο
« Απάντηση #12 στις: Σεπτέμβριος 19, 2007, 10:38:46 πμ »
Τα ένσημα πηγαίνουν με την ημέρα, όχι με την ώρα. Αν οι 14 ώρες είναι κατανεμημένες στις 5 μέρες της εβδομάδας, θα έχεις 5 ένσημα. Αν είναι σε 4 μέρες, θα έχεις 4 ένσημα/εβδομάδα.


υπάρχει όμως κάποιος ελάχιστος αριθμός ωρών που πρέπει να δουλευεις την ημέρα για να σου βάζουν το ενσημο? δηλαδή αν δουλευεις μια ώρα θα σου βαζουν ενα ενσημο ή μηπως θέλει απο 2 ώρες και πάνω....είχα ακουσει από κάποιον ότι έχει να κάνει με την ωρομίσθια αμοιβή... οτι δηλαδή πρέπει να είναι από κάποιο συγκεκριμένο ποσό και πάνω ώστε να σου βάζουν ένα ένσημο την ημέρα.....
ξέρει κανεις κατί?

Αποσυνδεδεμένος kellykou

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 1537
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Ένσημα σε φροντιστήριο
« Απάντηση #13 στις: Σεπτέμβριος 19, 2007, 12:21:55 μμ »
Τα ένσημα μπαίνουν αυτομάτως. Για το ΙΚΑ, ένα ποσοστό (το μεγαλύτερο) της εισφοράς αντιστοιχεί στον εργοδότη κι ένα ποσοστό στον εργαζόμενο. Ο εργοδότης κρατάει το ποσοστό από τον μισθό του εργαζόμενου και το αποδίδει, μαζί με το δικό του ποσοστό, στο ΙΚΑ. Το ποσοστό που αντιστοιχεί στον εργαζόμενο είναι 16% επί του μισθού και το ποσοστό του εργοδότη περίπου 28%. Σε σένα που δουλεύεις με ωρομίσθιο, θα σου κρατάει 16% για κάθε ώρα (δηλ. εκτός από τα 10 που θα σου δίνει "στο χέρι", θα δίνει και ένα ποσό στο ΙΚΑ).
Πάντως, αν σου δίνει 10 ευρώ καθαρά, είναι πολύ καλά. Πέρσι δούλευα σε Φ.Ξ.Γ. και έπαιρνα περίπου 8 μικτά (δηλ. κάτω από 7 καθαρά)...
Για τις εισφορες ισχυει οτι ειπε η Ιωαννα. Τα καθαρα ειναι αυτα που παιρνεις στο χερι. Τα μεικτα ειναι τα καθαρα σου συν 16,5 % που σου κρατανε για το ικα . Ο εργοδοτης πληρωνει εξτρα εισφορες. Σε ρωτησε αν θελεις ολες τις ωρες ικα γιατι πολλοι σε δηλωνουν λιγοτερες ωρες ισα ισα για να μην τους μπει κανενας ελεγχος . Σου πληρωνουν λιγο παραπανω από τα καθαρα και γλιτωνουν το υπολοιπο ποσο των εισφορων σου συν την εισφορα εργοδοτη που ειναι και το πιο σημαντικο ποσο γι'αυτους. Γνωμη μου εινα να μη δεκτεις. Πρωτον γιατι δε θα βγαινεις ΟΑΕΔ το καλοκαιρι και δευτερο γιατι με τη διαδοχικη ασφαλιση τα ενσημα του ΙΚΑ αν διοριστεις στο δημοσιο πιανονται για τη συνταξη και εκει μπορει και 5 ενσημα να τα εχεις αναγκη. Οι ωρες που θα δουλευεις δηλωνονται στο ΙΚΑ. Καλο ειναι να μοιραζονται και στις 5 μερες για να παιρνεις 21-24 ενσημα το μηνα. Αν εχεις δυο ωρες τη μερα παιρνεις το κανονικο ενσημο σου μερικης απασχολησης. Δεν μπορει να σου κολλαει ενσημα πληρους απασχολησης από τη στιγμη που δουλευεις με τις ωρες. Μονο αν συμφωνησεις να δουλευεις 18 ωρες την εβδομαδα με μισθο. Ιωαννα μου λυπαμαι που στο λεω αλλά σε εριξε χοντρα στο μισθο. Εσυ που τα ψαχνεις τοσο πολυ δεν μπηκες στην οιελε να δεις τα ωρομισθια ξενων γλωσσων ή μηπως σου εκανε τη συμβαση της Μπουλντουμη (οσοι ασχολουνται με το χωρο ξερουν) η οποια καταργηθηκε στην εργατικη διαιτησια? Επίσης εδω και δυο χρονια δεν ισχυει πια το οτι στο δεκαωρο πληρωνουμε και μια ωρα για διορθωσεις. Αυτο εχει ενσωματωθει στο βασικο μισθο πλεον. Παιδια ειναι και πολλα αλλα πραγματα που υπαρχουν για τα φροντιστηρια ξενων γλωσσων. Δουλευω εδω και 12 χρονια ως καθηγητρια εκει και τα τελευταια 5 χρονια ως συμβουλος σπουδω. Ξερω πολλά εκ των εσω . Morgan συμφωνω οτι ειναι καλα 10 ευρω καθαρα για πρωτη τριετια και πολυ πανω απο το βασικο αρκει να μη σε κλεβει στα ενσημα και στις εισφορες και αυτο τσεκαρισε το γιατι οταν πια θα ερχονται τα χαρτακια με τα ενσημα θα ειναι πλεον αργα.

 

Pde.gr, © 2005 - 2024

Το pde σε αριθμούς

Στατιστικά

μέλη
  • Σύνολο μελών: 32288
  • Τελευταία: Dialeimma
Στατιστικά
  • Σύνολο μηνυμάτων: 1159629
  • Σύνολο θεμάτων: 19212
  • Σε σύνδεση σήμερα: 476
  • Σε σύνδεση έως τώρα: 1964
  • (Αύγουστος 01, 2022, 02:24:17 μμ)
Συνδεδεμένοι χρήστες
Μέλη: 13
Επισκέπτες: 463
Σύνολο: 476

Πληροφορίες

Το PDE φιλοξενείται στη NetDynamics

Όροι χρήσης | Προφίλ | Προσωπικά δεδομένα | Υποστηρίξτε μας

Επικοινωνία >

Powered by SMF 2.0 RC4 | SMF © 2006–2010, Simple Machines LLC
TinyPortal 1.0 RC1 | © 2005-2010 BlocWeb

Δημιουργία σελίδας σε 0.112 δευτερόλεπτα. 34 ερωτήματα.