*

Αποστολέας Θέμα: Βελτίωση θέσης Αναπληρωτή  (Αναγνώστηκε 50689 φορές)

0 μέλη και 1 επισκέπτης διαβάζουν αυτό το θέμα.

Αποσυνδεδεμένος SilverPhoenix

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 325
  • Φύλο: Γυναίκα
  • ΠΕ06
    • Προφίλ
Απ: Βελτίωση θέσης Αναπληρωτή
« Απάντηση #56 στις: Μάρτιος 02, 2016, 05:07:09 μμ »
Θελω κι εγω να μαθω αν γινεται αυτο...Με καλεσαν πριν απο 1,5 μηνα, με εστειλαν σε σχολειο 55 χλμ μακρια,οπου και με το αυτοκινητο, λογω δρομων, θελω μινιμουμ 45 λεπτα τη μερα για να παω, κανενα αλλο μεσο δεν εξυπηρετει κι επιπλεον το σχολειο ειναι το φουλ της κλικας,με αποτελεσμα να εχω προβληματα, απειλες και φασαριες αν αργησω εστω και 5 λεπτα-που δε μπορω να κανω κατι γι' αυτο, δεν ελεγχω την κινηση στους δρομους και δεν προκειται να τρεχω σαν την τρελη με κινδυνο να σκοτωθω για να μη χασουν 5 λεπτα μαθημα!

Εκφοβισμος στο εργασιακο περιβαλλον...δεν αποτελει λογο για βελτιωση/αλλαγη θεσης; Ξερει κανεις;
Dream a little dream of me...

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)
Απ: Βελτίωση θέσης Αναπληρωτή
« Δημοσιεύτηκε: Σήμερα στις 16:20:33 »

Αποσυνδεδεμένος kinegiros

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 3567
    • Προφίλ
Απ: Βελτίωση θέσης Αναπληρωτή
« Απάντηση #57 στις: Μάρτιος 02, 2016, 06:52:33 μμ »
Θελω κι εγω να μαθω αν γινεται αυτο...Με καλεσαν πριν απο 1,5 μηνα, με εστειλαν σε σχολειο 55 χλμ μακρια,οπου και με το αυτοκινητο, λογω δρομων, θελω μινιμουμ 45 λεπτα τη μερα για να παω, κανενα αλλο μεσο δεν εξυπηρετει κι επιπλεον το σχολειο ειναι το φουλ της κλικας,με αποτελεσμα να εχω προβληματα, απειλες και φασαριες αν αργησω εστω και 5 λεπτα-που δε μπορω να κανω κατι γι' αυτο, δεν ελεγχω την κινηση στους δρομους και δεν προκειται να τρεχω σαν την τρελη με κινδυνο να σκοτωθω για να μη χασουν 5 λεπτα μαθημα!

Εκφοβισμος στο εργασιακο περιβαλλον...δεν αποτελει λογο για βελτιωση/αλλαγη θεσης; Ξερει κανεις;

αν έχεις στοιχεία και μάρτυρες να τεκμηριώνουν τον εκφοβισμό μπορείς να κάνεις αναφορά στην Δ/νση και να ζητήσεις να φύγεις.... αυτό δεν σημαίνει βέβαια ότι θα γίνει

αν από την άλλη δεν έχεις στοιχεία κλπ τότε μία καλή λύση είναι να ξεκινάς νωρίτερα για το σχολείο οπότε δεν θα αργείς και άρα δεν θα έχεις πρόβλημα.

Αποσυνδεδεμένος kleos02

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 332
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Βελτίωση θέσης Αναπληρωτή
« Απάντηση #58 στις: Μάρτιος 02, 2016, 09:15:34 μμ »

Ο αναπληρωτής καλύπτει συγκεκριμένο λειτουργικό κενό για μία σχολική χρονιά. Σύμφωνα με τη λογική αυτή δεν δικαιούται βελτίωσης.
Μόνο που οι αναπληρωτές πλέον καλύπτουν οργανικά κενά. Εκεί φτάσαμε. Άρα οι νόμοι είναι " γραμμενοι".


Sent from my iPhone using Tapatalk

Αποσυνδεδεμένος kleos02

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 332
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Βελτίωση θέσης Αναπληρωτή
« Απάντηση #59 στις: Μάρτιος 02, 2016, 09:21:07 μμ »

Θελω κι εγω να μαθω αν γινεται αυτο...Με καλεσαν πριν απο 1,5 μηνα, με εστειλαν σε σχολειο 55 χλμ μακρια,οπου και με το αυτοκινητο, λογω δρομων, θελω μινιμουμ 45 λεπτα τη μερα για να παω, κανενα αλλο μεσο δεν εξυπηρετει κι επιπλεον το σχολειο ειναι το φουλ της κλικας,με αποτελεσμα να εχω προβληματα, απειλες και φασαριες αν αργησω εστω και 5 λεπτα-που δε μπορω να κανω κατι γι' αυτο, δεν ελεγχω την κινηση στους δρομους και δεν προκειται να τρεχω σαν την τρελη με κινδυνο να σκοτωθω για να μη χασουν 5 λεπτα μαθημα!

Εκφοβισμος στο εργασιακο περιβαλλον...δεν αποτελει λογο για βελτιωση/αλλαγη θεσης; Ξερει κανεις;
Στη θέση σου θα ξεκινούσα νωρίτερα για μη δινω " δικαιώματα" στις κλίκες. Φέτος στο σχολείο μου γίνεται της κλίκας! Υποστηρίζονται μεταξύ τους και άδικο να έχουν. Έτσι είναι παντού. Δυστυχως. Έχω άπειρα παραδείγματα να σου παραθέσω.


Sent from my iPhone using Tapatalk

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)
Απ: Βελτίωση θέσης Αναπληρωτή
« Δημοσιεύτηκε: Σήμερα στις 16:20:33 »

Αποσυνδεδεμένος joannabear

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 357
  • Φύλο: Γυναίκα
    • Προφίλ
Απ: Βελτίωση θέσης Αναπληρωτή
« Απάντηση #60 στις: Μάρτιος 03, 2016, 04:00:21 πμ »
Στη θέση σου θα ξεκινούσα νωρίτερα για μη δινω " δικαιώματα" στις κλίκες. Φέτος στο σχολείο μου γίνεται της κλίκας! Υποστηρίζονται μεταξύ τους και άδικο να έχουν. Έτσι είναι παντού. Δυστυχως. Έχω άπειρα παραδείγματα να σου παραθέσω.


Sent from my iPhone using Tapatalk
Ναι, όντως, θα συμφωνήσω κι εγώ με τη σειρά μου. Σχεδόν παντού είναι έτσι (υπάρχουν και οι φωτεινές εξαιρέσεις πάντως, με συλλόγους-υποδείγματα).

Κι εγώ τις ίδιες αποστάσεις κάνω φέτος και προσπαθώ να φεύγω πάντα νωρίτερα, λαμβάνοντας υπόψη μου τυχόν καθυστερήσεις στον δρόμο, όπως πιθανό έλεγχο από την τροχαία ή άλλα απρόοπτα. Για να μην τους δώσω πάτημα να πουν οτιδήποτε.

Το πιο ενοχλητικό είναι όμως, πέραν της μουρμούρας, να σου δημιουργούνται πρακτικά προβλήματα, π.χ. στη διαμόρφωση του προγράμματος, στα "χωσίματα" και λοιπά. Εκεί, οι κλίκες χρησιμοποιούν όλα τα μέσα για δική τους εξυπηρέτηση. Άντε να τα βάλεις τότε μαζί τους. Πρέπει συνέχεια να τσακώνεσαι και να γίνεσαι ο κακός...

Όσο για την αίτηση για βελτίωση θέσης, στον δικό μου νομό τουλάχιστον, σου λένε να γράψεις τυπικά έναν λόγο. Εάν γίνει μετέπειτα φάση και βρεθεί κάποιος να σε αντικαταστήσει, συνήθως δεν κολλάνε στον λόγο, σε καλούν και εφόσον εξακολουθείς να το θες, φεύγεις και πας αλλού.
« Τελευταία τροποποίηση: Μάρτιος 03, 2016, 04:04:34 πμ από joannabear »
Και ξαφνικά ανοίγουν τα μάτια σου. Και βλέπεις καθαρά. Και είσαι ελεύθερος.

Αποσυνδεδεμένος mitsy

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 2659
  • Φύλο: Γυναίκα
  • Oso zeis mathaineis...
    • Προφίλ
Απ: Βελτίωση θέσης Αναπληρωτή
« Απάντηση #61 στις: Μάρτιος 03, 2016, 12:56:32 μμ »
Ναι, όντως, θα συμφωνήσω κι εγώ με τη σειρά μου. Σχεδόν παντού είναι έτσι (υπάρχουν και οι φωτεινές εξαιρέσεις πάντως, με συλλόγους-υποδείγματα).

Κι εγώ τις ίδιες αποστάσεις κάνω φέτος και προσπαθώ να φεύγω πάντα νωρίτερα, λαμβάνοντας υπόψη μου τυχόν καθυστερήσεις στον δρόμο, όπως πιθανό έλεγχο από την τροχαία ή άλλα απρόοπτα. Για να μην τους δώσω πάτημα να πουν οτιδήποτε.

Το πιο ενοχλητικό είναι όμως, πέραν της μουρμούρας, να σου δημιουργούνται πρακτικά προβλήματα, π.χ. στη διαμόρφωση του προγράμματος, στα "χωσίματα" και λοιπά. Εκεί, οι κλίκες χρησιμοποιούν όλα τα μέσα για δική τους εξυπηρέτηση. Άντε να τα βάλεις τότε μαζί τους. Πρέπει συνέχεια να τσακώνεσαι και να γίνεσαι ο κακός...

Όσο για την αίτηση για βελτίωση θέσης, στον δικό μου νομό τουλάχιστον, σου λένε να γράψεις τυπικά έναν λόγο. Εάν γίνει μετέπειτα φάση και βρεθεί κάποιος να σε αντικαταστήσει, συνήθως δεν κολλάνε στον λόγο, σε καλούν και εφόσον εξακολουθείς να το θες, φεύγεις και πας αλλού.

εντός του νομού ή και σε άλλο νομό;

Αποσυνδεδεμένος joannabear

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 357
  • Φύλο: Γυναίκα
    • Προφίλ
Απ: Βελτίωση θέσης Αναπληρωτή
« Απάντηση #62 στις: Μάρτιος 03, 2016, 01:49:28 μμ »
εντός του νομού ή και σε άλλο νομό;
Εντός του νομού!
Και ξαφνικά ανοίγουν τα μάτια σου. Και βλέπεις καθαρά. Και είσαι ελεύθερος.

Αποσυνδεδεμένος SilverPhoenix

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 325
  • Φύλο: Γυναίκα
  • ΠΕ06
    • Προφίλ
Απ: Βελτίωση θέσης Αναπληρωτή
« Απάντηση #63 στις: Μάρτιος 14, 2016, 12:30:29 πμ »
Στη θέση σου θα ξεκινούσα νωρίτερα για μη δινω " δικαιώματα" στις κλίκες. Φέτος στο σχολείο μου γίνεται της κλίκας! Υποστηρίζονται μεταξύ τους και άδικο να έχουν. Έτσι είναι παντού. Δυστυχως. Έχω άπειρα παραδείγματα να σου παραθέσω.


Sent from my iPhone using Tapatalk

Αυτες οι κλικες ειναι ο λογος που σαν κλαδο, ολους τους εκπαιδευτικους, μας εχει παρει και σηκωσει τοσα χρονια...Κι εγω εχω δει πολλα, αλλα μαλλον εχει μειωθει η ανοχη μου πλεον! Ειμαστε υποχρεωμενοι να ανεχομαστε τετοια κακοποιηση/παρενοχληση για να μη χαλαστουν οι μονιμοι; Αμφιβαλλω σοβαρα!

Κι εγω θελω να ειμαι εκει νωριτερα, ειναι μεγαλο ταξιδι καθε μερα και θελω να εχω 10 λεπτα να παρω μια ανασα φτανοντας, αλλα δυστυχως δεν ειναι παντα δυνατον, λογω διαδρομης. Ειναι ενα σημειο που αν κολλησει-και παντα κολλαει-τελειωσε. Το να ξεκινησω νωριτερα απλα σημαινει οτι θα ειμαι περισσοτερη ωρα κολλημενη εκει!
Dream a little dream of me...

Αποσυνδεδεμένος kinegiros

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 3567
    • Προφίλ
Απ: Βελτίωση θέσης Αναπληρωτή
« Απάντηση #64 στις: Μάρτιος 14, 2016, 03:04:59 μμ »
Ειναι ενα σημειο που αν κολλησει-και παντα κολλαει-τελειωσε. Το να ξεκινησω νωριτερα απλα σημαινει οτι θα ειμαι περισσοτερη ωρα κολλημενη εκει!

πραγματικά δεν καταλαβαίνω πως αυτό που λες είναι δυνατόν... εκτός και αν έχει κάποια μπάρα που ανοίγει κάποια συγκεκριμένη ώρα....

για να είσαι στην ώρα σου όπως οφείλεις από τους όρους της σύμβασης που υπέγραψες, οφείλεις να ξεκινάς νωρίτερα ... και αυτό δεν έχει να κάνει με κλίκες, μόνιμους ή οτιδήποτε άλλο...

Αποσυνδεδεμένος pd

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 374
    • Προφίλ
Απ: Βελτίωση θέσης Αναπληρωτή
« Απάντηση #65 στις: Μάρτιος 15, 2016, 09:19:21 πμ »
πεστα kinegiros.....

Αποσυνδεδεμένος Αστραδενή

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 24
  • Φύλο: Γυναίκα
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Βελτίωση θέσης Αναπληρωτή
« Απάντηση #66 στις: Μάρτιος 11, 2018, 10:33:32 μμ »
Γεια σας. Πριν από 5 μήνες  προσλήφθηκα ως παράλληλη στήριξη σε 2 σχολεία και συμπλήρωσα αίτηση για βελτίωση θέσης ( πληρούσα τα κοινωνικά κριτήρια κι είχα  προϋπηρεσία) για λόγους υγείας με την προϋπόθεση ότι θα  βρισκόμουν στο ένα από τα δυο σχολεία που ήταν πιο κοντά στον τόπο διαμονής ( κάθε πρωί μιάμιση ώρα πήγαινε και μιάμιση ώρα έλα ). Αντ 'αυτού όχι μόνο δεν βελτιώθηκε η θέση μου, αλλά χωρίς να ερωτηθώ καν, με έστειλαν σε αυτό που βρισκόταν πιο μακριά, στέλνοντας κάποιον νεοπροσληφθέντα στο σχολείο που βρισκόταν πιο κοντά, παρόλο που δεν  είχε ούτε τα μόρια, ούτε τα κοινωνικά κριτήρια, ούτε την ειδικότητα. Έχει συμβεί κάτι παρόμοιο σε κάποιον από εσάς; Τι μπορώ να κάνω για να βελτιωθεί πραγματικά η θέση μου; Έστω να ξέρω πώς να κινηθώ σε ανάλογη περίπτωση....

Αποσυνδεδεμένος edesta

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 354
  • Έκπληξη
    • Προφίλ
Απ: Βελτίωση θέσης Αναπληρωτή
« Απάντηση #67 στις: Μάρτιος 12, 2018, 06:58:46 μμ »
Ένσταση.

Αποσυνδεδεμένος Αστραδενή

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 24
  • Φύλο: Γυναίκα
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Βελτίωση θέσης Αναπληρωτή
« Απάντηση #68 στις: Μάρτιος 12, 2018, 08:38:54 μμ »
 Τι ακριβώς χρειάζεται για να κάνω ένσταση; Ποιοι θα την αξιολογήσουν; Θα μεσολαβήσει κάποια άλλη επιτροπή; Αυτό το ρωτάω γιατί αν είναι να την αξιολογήσουν πάλι αυτοί που  με  αγνόησαν,  έχει κανένα νόημα; Αυτό που μου είπαν πάντως από τα γραφεία είναι ότι δεν το κατάλαβαν ότι ήθελα να βελτιώσω τη θέση μου ( παρόλο που την έκανα γραπτώς και την έστειλα μέσω διευθυντή επισήμως ) κι ότι, αν ,αργότερα γίνει επόμενη φάση, ( όταν τελειώσει η χρονιά ) θα με καλέσουν...  Δηλαδή μας θεωρούν ηλίθιους κι από πάνω...

Αποσυνδεδεμένος Karditsa

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 24
    • Προφίλ
Απ: Βελτίωση θέσης Αναπληρωτή ΣΟΣ
« Απάντηση #69 στις: Νοέμβριος 19, 2018, 07:26:41 μμ »
θα ήθελα να ρωτήσω αν μπορεί κάποιος αναπληρωτής με ΕΣΠΑ σε ΜΝΑΕ να ζητήσει βελτίωση σε άλλο σχολείο. Αν ναι ξέρετε ποια είναι η διαδικασία;;

Ευχαριστώ πολύ

 

Pde.gr, © 2005 - 2024

Το pde σε αριθμούς

Στατιστικά

μέλη
  • Σύνολο μελών: 32288
  • Τελευταία: Dialeimma
Στατιστικά
  • Σύνολο μηνυμάτων: 1159636
  • Σύνολο θεμάτων: 19212
  • Σε σύνδεση σήμερα: 492
  • Σε σύνδεση έως τώρα: 1964
  • (Αύγουστος 01, 2022, 02:24:17 μμ)
Συνδεδεμένοι χρήστες
Μέλη: 19
Επισκέπτες: 442
Σύνολο: 461

Πληροφορίες

Το PDE φιλοξενείται στη NetDynamics

Όροι χρήσης | Προφίλ | Προσωπικά δεδομένα | Υποστηρίξτε μας

Επικοινωνία >

Powered by SMF 2.0 RC4 | SMF © 2006–2010, Simple Machines LLC
TinyPortal 1.0 RC1 | © 2005-2010 BlocWeb

Δημιουργία σελίδας σε 0.113 δευτερόλεπτα. 34 ερωτήματα.