*

Αποστολέας Θέμα: Νεο μισθολογιο μονο για αναπληρωτες  (Αναγνώστηκε 48862 φορές)

0 μέλη και 1 επισκέπτης διαβάζουν αυτό το θέμα.

Αποσυνδεδεμένος lillie

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 864
  • Φύλο: Γυναίκα
    • Προφίλ
Απ: Νεο μισθολογιο μονο για αναπληρωτες
« Απάντηση #28 στις: Δεκέμβριος 22, 2015, 08:07:07 μμ »
Εγώ δεν βρήκα της δικής μου διεύθυνσης και έστειλα μία που βρήκα στο google από τη ΔΔΕ  Φλώρινας αφού πρώτα άλλαξα το ΠΥΣΔΕ στο word. Δε νομίζω να είναι πρόβλημα αρκεί να είναι μια αίτηση αναγνώρισης. Απ΄τη διεύθυνση βέβαια μου είπαν να μη στείλω τίποτα και ότι περιμένουν διευκρινίσεις, αλλά better safe than sorry...

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)
Απ: Νεο μισθολογιο μονο για αναπληρωτες
« Δημοσιεύτηκε: Σήμερα στις 15:45:01 »

Αποσυνδεδεμένος kinegiros

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 3567
    • Προφίλ
Απ: Νεο μισθολογιο μονο για αναπληρωτες
« Απάντηση #29 στις: Δεκέμβριος 23, 2015, 02:05:57 πμ »
kinegiros, ευχαριστούμε πολύ. Ωστόσο, κάπου το χάνω:"όμοια ένας αναπληρωτής που διορίστηκε φέτος θα έχει όσα είχε έως 31-12-2015 (προϋπηρεσίες, μεταπτυχιακά κλπ) και έχει καταθέσει στην δ/νση, μετά κατατάσσεται και από 1-1-16 παγώνει στο ΜΚ" Γιατί παγώνει στο ΜΚ?  Ίσως δεν είμαι πολύ καλά διαβασμένη.
Τέλος, κάθε ΔΔΕ φαντάζομαι ότι έχει δική της φόρμα αίτησης? Ευχαριστώ και πάλι

ξεκινάω....
κάθε φορά που ένας αναπληρωτής (από το Νοέμβριο του 2011) διορίζεται το τμήμα μισθοδοσίας κάθε Διεύθυνσης υπολογίζει με βάση τα χρόνια προϋπηρεσίας καθώς και το μεταπτυχιακό/διδακτορικό (στην ειδική μόνο τα τελευταία χρόνια) τον βαθμό του και άρα τον μισθό του. Μετά κατά την διάρκεια της σχολικής χρονιάς εκείνης "παγώνει" στον βαθμό (π.χ. Ε) και παίρνει μόνο ΜΚ εντός του βαθμού. Αυτό ισχύει τώρα.

Όταν λοιπόν ένας συνάδελφος π.χ. γενικής διορίστηκε αναπληρωτής π.χ. αυτό τον Δεκέμβριο το τμήμα μισθοδοσίας τον κατατάσσει ας πούμε στον Ε0 με βάση την προϋπηρεσία του. Όμως στις 31-12-2015 ο νέος νόμος λέει ότι θα πρέπει όλοι μόνιμοι-αναπληρωτές να επανακαταταχθούν με βάση τον νέο νόμο. Αυτός δεν έχει βαθμούς αλλά σκέτα ΜΚ. Οπότε θα πρέπει να τα βάλουν κάτω όλα και να τους υπολογίσουν. ΑΛΛΑ με τον νέο νόμο μετράνε και τα μεταπτυχιακά/διδακτορικά που είναι συναφή με εκπαίδευση και για τους αναπληρωτές. Το πρόβλημα είναι ότι οι συνάδελφοι γενικής (και οι ειδικης που έχουν μεταπτυχιακό όχι στην ειδική) επειδή με τον παλιό νόμο δεν είχε νόημα να το καταθέσουν δεν το έχουν καταθέσει. Υπάρχει λοιπόν ο κίνδυνος αν εφαρμοστεί αυστηρά ο νόμος συνάδελφοι (μόνιμοι-αναπληρωτές) που δεν έχουν καταθέσει τον τίτλο τους (που έχουν ήδη) για τον Χ-Ψ λόγο έως 31-12-2015 να μην γίνει αυτός δεκτός μετά, αφού από 1-1-2016 παγώνουμε όλοι ξανά όπως λέει ο νέος νόμος.
Αν δεν βγάλουν λοιπόν κάποια οδηγία που να δίνει το δικαίωμα να μπορούν να καταθέσουν όλοι ότι τίτλο έχουν αποκτήσει έως 31-12-2015 τότε θα χαθούν χρήματα για αυτούς. Επειδή εγώ δεν έχω καμία εμπιστοσύνη στο υπουργείο και επειδή μιλάμε για λεφτά προτρέπω όσοι έχουν κάποιο τίτλο να κάνουν μια αίτηση συνάφειας μέχρι 31-12-2015 για καλό και για κακό.

Εξαίρεση στο όλο παραπάνω αποτελούν οι αναπληρωτές (ή οι μόνιμοι που θα διοριστούν, λέμε τώρα) που για αυτό το σχολικό έτος προσληφθούν από 1-1-2016 και μέχρι το τέλος του σχολικού έτους οι οποίοι μπορούν να καταθέσουν τον τίτλο τους όταν διορισθούν.

ελπίζω να βοήθησα και επαναλαμβάνω ότι λέω το λέω με βάση την εμπειρία μου και το δικό μου σκεπτικό που δεν είναι και απαραίτητα και σωστό αλλά έχει μικρό κόστος (χαρτί, μελάνι κλπ). Ας ελπίσουμε το υπουργείο να δώσει δικαίωμα σε όλους με κάποια οδηγία να καταθέσουν ότι έχουν με το νέο έτος...

sapore

  • Επισκέπτης
Απ: Νεο μισθολογιο μονο για αναπληρωτες
« Απάντηση #30 στις: Δεκέμβριος 23, 2015, 03:19:51 πμ »
Ενδεικτικά να προσθέσω το ποσοτικό κομμάτι:
Αναπληρωτής που θα μπει κλιμάκιο ΜΚ5 μικτά 1328€----->καθαρά 1033€.
Αναπληρωτής που θα μπει κλιμάκιο ΜΚ7 μικτά 1446€----->καθαρά 1110€.

Με μεταπτυχιακό διαφορά 77€ παραπάνω καθαρά.
Βέβαια, υπάρχει η προσωπική διαφορά για φέτος που δε θα είναι αυτά τα μικτά,
αλλά από το 2016-17 που δε θα υπάρχει (αφού πρόκειται για εξ'αρχής και όχι ανανέωση, υποθέτω δλδ, δεν ξέρω!!) είναι εμφανής η διαφορά με (ΜΚ7) και χωρίς (ΜΚ5) μεταπτυχιακό.
Αν τα υπολογίσουν... :)


Όλα αυτά ΑΝ έχει πτυχίο από ΑΕΙ. Γιατί αν έχει από ΤΕΙ.......
« Τελευταία τροποποίηση: Δεκέμβριος 23, 2015, 03:56:09 πμ από sapore »

Αποσυνδεδεμένος baxalakis

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 498
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Νεο μισθολογιο μονο για αναπληρωτες
« Απάντηση #31 στις: Δεκέμβριος 23, 2015, 06:51:05 πμ »
Λοιπον για φετος οι αναπληρωτες με την προσωπικη διαφορα δεν θα εχουν καμια μειωση Αρα ειτε καταθεσουν μτπχ ειτε οχι δεν παιζει ρολο.Επισης απο το 2011 και μετα οι αναπληρωτες ανεβαιναν και μεσουσης της χρονιαςβαθμο πχ απο Ε μπορουσαν να πανε Δ kinegirie για αυτο και σε σχεση με τους μονιμους του χρονου θα ρχουμε μειωσεις τεραστιες

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)
Απ: Νεο μισθολογιο μονο για αναπληρωτες
« Δημοσιεύτηκε: Σήμερα στις 15:45:01 »

Αποσυνδεδεμένος kinegiros

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 3567
    • Προφίλ
Απ: Νεο μισθολογιο μονο για αναπληρωτες
« Απάντηση #32 στις: Δεκέμβριος 23, 2015, 12:25:50 μμ »
Λοιπον για φετος οι αναπληρωτες με την προσωπικη διαφορα δεν θα εχουν καμια μειωση Αρα ειτε καταθεσουν μτπχ ειτε οχι δεν παιζει ρολο.Επισης απο το 2011 και μετα οι αναπληρωτες ανεβαιναν και μεσουσης της χρονιαςβαθμο πχ απο Ε μπορουσαν να πανε Δ kinegirie για αυτο και σε σχεση με τους μονιμους του χρονου θα ρχουμε μειωσεις τεραστιες

ναι ότι δεν θα έχουν μείωση οι αναπληρωτές

αλλά κάνεις λάθος για την αύξηση, , η αύξηση δεν πάει στην προσωπική διαφορά, οπότε φυσικά και παίζει ρόλο το μεταπτυχιακό για την αύξηση, όσοι πάρουν θα είναι στο 1/4 αυτής μέχρι την απόλυση τους

οι αναπληρωτές μια φορά έπερναν βαθμό μέσα στην χρονιά όταν τους τα υπολόγιζαν όταν τα είχαν καταθέσει με την πρόσληψη... μετά μέσα στην χρονια ΜΚ ανέβαιναν κανονικά.... μήπως το μπερδεύεις επειδή τους τα έβαζαν αναδρομικά
« Τελευταία τροποποίηση: Δεκέμβριος 23, 2015, 04:17:37 μμ από kinegiros »

Αποσυνδεδεμένος kleos02

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 332
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Νεο μισθολογιο μονο για αναπληρωτες
« Απάντηση #33 στις: Δεκέμβριος 27, 2015, 03:44:47 μμ »
Εγώ κατέβασα το ΦΕΚ http://www.et.gr/idocs-nph/search/pdfViewerForm.html?args=5C7QrtC22wE4q6ggiv8WTXdtvSoClrL8gb8ZK5B_4Hl5MXD0LzQTLWPU9yLzB8V68knBzLCmTXKaO6fpVZ6Lx3UnKl3nP8NxdnJ5r9cmWyJWelDvWS_18kAEhATUkJb0x1LIdQ163nV9K--td6SIudlNqt0TookEpiA2PPv6-K22BKALi7XgoH0pZZ3x7h2R:

Θα κάνω αίτηση συνάφειας και θα αναφέρω ότι:
Η αίτηση κατατίθεται λόγω του
ΦΕΚ.176/16-12-2015τ.Α΄
και συγκεκριμένα για τα συμπεριλαμβανόμενα
άρθρα:  9, παρ.3.α (σελ. 9489)  και
            26, παρ. 1   (σελ. 9497).

Υπάρχει κάποια άλλη καλύτερη πρόταση πρόταση από εσάς;
Καλησπέρα σε όλους. Τι καινούριο είναι αυτό; Πρέπει να κατατεθούν τα μεταπτυχιακά με μια αιτηση συναφειας;;;;

Αποσυνδεδεμένος infinity_kos

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 1719
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Απ: Νεο μισθολογιο μονο για αναπληρωτες
« Απάντηση #34 στις: Ιανουάριος 06, 2016, 04:42:03 μμ »
Με παλιό μισθολόγιο οι αναπληρωτές αλλάζουν βαθμό και μέσα στην χρονιά πχ μπορούν από Ε να πάνε Δ. Αυτό έγινε και με μένα.
Λίγο μετά τα 1000 ο διορισμός.

Αποσυνδεδεμένος kinegiros

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 3567
    • Προφίλ
Απ: Νεο μισθολογιο μονο για αναπληρωτες
« Απάντηση #35 στις: Ιανουάριος 07, 2016, 01:49:37 πμ »
Με παλιό μισθολόγιο οι αναπληρωτές αλλάζουν βαθμό και μέσα στην χρονιά πχ μπορούν από Ε να πάνε Δ. Αυτό έγινε και με μένα.

συνάδελφε η αλλαγή μήπως έγινε γιατί δεν σου είχαν αρχικά αναγνωρίσει το μεταπτυχιακό παρά μόνο την προϋπηρεσία ή ανάποδα σου είχαν αναγνωρίσει το μεταπτυχιακό στην αρχή και μετά σου έβαλαν την προϋπηρεσία που είχες ?


Αποσυνδεδεμένος infinity_kos

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 1719
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Απ: Νεο μισθολογιο μονο για αναπληρωτες
« Απάντηση #36 στις: Ιανουάριος 07, 2016, 10:31:58 πμ »
το μεταπτυχιακό δεν το αναγνωρίζουν καθόλου (είμαι γενικής) . Απλά  αρχές δεκεμβρίου έκλεισα τους 72 μήνες και βλέποντας την μισθοδοσία βλέπω με πήγαν στον Δ ενώ η κατάταξη μου ήταν στον Ε.
Λίγο μετά τα 1000 ο διορισμός.

Αποσυνδεδεμένος Effie

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 516
  • Φύλο: Γυναίκα
  • Λατρεύω την εκπαίδευση και τα παιδιά (ΠΕ60)
    • Προφίλ
Απ: Νεο μισθολογιο μονο για αναπληρωτες
« Απάντηση #37 στις: Ιανουάριος 18, 2016, 10:47:53 μμ »
Να ρωτήσω κάτι;
Ας υποθέσουμε ότι κάποιος αναπληρωτής συμπληρώνει 15 Ιανουαρίου τα 6 χρόνια προϋπηρεσίας. Για φέτος δεν αλλάζει ΜΚ και θα είναι στο ΜΚ 3 μέχρι τη λήξη της σύμβασης.
Του χρόνου, όταν και αν θα μας ξαναπροσλάβουν (λέμε τώρα) θα είναι πάλι στο ΜΚ3 δε θα πάει στο ΜΚ4??? Και χάνεται παντελώς η προϋπηρεσία του από 1-1-2016 μέχρι το 2018 ή εγώ δεν κατάλαβα κάτι;;; (Μακάρι δηλαδή να μην κατάλαβα)  :-\
Don't worry! Be happy!!!!!!!! ;)

Αποσυνδεδεμένος Green

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4580
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Απ: Νεο μισθολογιο μονο για αναπληρωτες
« Απάντηση #38 στις: Ιανουάριος 19, 2016, 08:28:20 πμ »
Να ρωτήσω κάτι;
Ας υποθέσουμε ότι κάποιος αναπληρωτής συμπληρώνει 15 Ιανουαρίου τα 6 χρόνια προϋπηρεσίας. Για φέτος δεν αλλάζει ΜΚ και θα είναι στο ΜΚ 3 μέχρι τη λήξη της σύμβασης.
Του χρόνου, όταν και αν θα μας ξαναπροσλάβουν (λέμε τώρα) θα είναι πάλι στο ΜΚ3 δε θα πάει στο ΜΚ4??? Και χάνεται παντελώς η προϋπηρεσία του από 1-1-2016 μέχρι το 2018 ή εγώ δεν κατάλαβα κάτι;;; (Μακάρι δηλαδή να μην κατάλαβα)  :-\
O νέος νόμος λέει ότι από 1/1/2016 ξαναπαγώνει η χορήγηση ΜΚ. Αν λοιπόν όλα όσα γράφει ισχύουν τελικά και για τους αναπληρωτές εκτός από τους μόνιμους, για όσους νέους διορισμούς γίνουν από την 1η Ιανουαρίου δεν αναγνωρίζονται προυπηρεσία και μεταπτυχιακά για να γίνει κατάταξη στο αντίστοιχο ΜΚ. Δηλαδή όταν και εμείς ξαναπροσληφθούμε το επόμενο φθινόπωρο, όχι μόνο δεν θα παραμείνουμε στο φετινό μας ΜΚ, αλλά θα μείνουμε όλοι υποχρεωτικά στο ΜΚ1.

Αποσυνδεδεμένος lampros7

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 302
    • Προφίλ
Απ: Νεο μισθολογιο μονο για αναπληρωτες
« Απάντηση #39 στις: Ιανουάριος 20, 2016, 08:23:32 μμ »
O νέος νόμος λέει ότι από 1/1/2016 ξαναπαγώνει η χορήγηση ΜΚ. Αν λοιπόν όλα όσα γράφει ισχύουν τελικά και για τους αναπληρωτές εκτός από τους μόνιμους, για όσους νέους διορισμούς γίνουν από την 1η Ιανουαρίου δεν αναγνωρίζονται προυπηρεσία και μεταπτυχιακά για να γίνει κατάταξη στο αντίστοιχο ΜΚ. Δηλαδή όταν και εμείς ξαναπροσληφθούμε το επόμενο φθινόπωρο, όχι μόνο δεν θα παραμείνουμε στο φετινό μας ΜΚ, αλλά θα μείνουμε όλοι υποχρεωτικά στο ΜΚ1.

Δεν ισχύει αυτό.Η χορήγηση ΜΚ παγώνει για τις φετινές συμβάσεις διότι θα καταβαλλέται η προσωπική διαφορά.Απο την νέα σχολική χρονιά ως αναπληρωτές θα έχουμε νέες συμβάσεις και η κατάταξη σε ΜΚ θα γίνει με βάση τα χρόνια υπηρεσίας.Απλά απο την επόμενη χρονια δεν θα υπάρχει η προσωπική διαφορά.
« Τελευταία τροποποίηση: Ιανουάριος 20, 2016, 08:26:34 μμ από lampros7 »

Αποσυνδεδεμένος Green

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4580
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Απ: Νεο μισθολογιο μονο για αναπληρωτες
« Απάντηση #40 στις: Ιανουάριος 20, 2016, 09:33:53 μμ »
Δεν ισχύει αυτό.Η χορήγηση ΜΚ παγώνει για τις φετινές συμβάσεις διότι θα καταβαλλέται η προσωπική διαφορά.Απο την νέα σχολική χρονιά ως αναπληρωτές θα έχουμε νέες συμβάσεις και η κατάταξη σε ΜΚ θα γίνει με βάση τα χρόνια υπηρεσίας.Απλά απο την επόμενη χρονια δεν θα υπάρχει η προσωπική διαφορά.
Που το γράφει αυτό; Πως θα γίνει η κατάταξη εκ νέου π.χ. τον επόμενο Οκτώβριο αφού το μόνο που γράφει ο νόμος είναι ότι ξαναπαγώνει η κατάταξη σε ΜΚ από την 1η Ιανουαρίου του 2016; Ισχύει μόνο για τους μόνιμους διορισμούς αυτο; Δεν διευκρινίζεται ακόμα πουθενά.

Επίσης, κάτσε να δούμε αν θα υπάρχει προσωπική διαφορά για τους αναπληρωτές.

Αποσυνδεδεμένος pixel

  • Προχωρημένο μέλος
  • **
  • Μηνύματα: 150
  • Φύλο: Γυναίκα
    • Προφίλ
Απ: Νεο μισθολογιο μονο για αναπληρωτες
« Απάντηση #41 στις: Φεβρουάριος 08, 2016, 06:01:40 μμ »
Έχει κανείς κάτι νεότερο από την πρωτοβάθμια ή δευτεροβάθμια που ανήκει σχετικά με τα μεταπτυχιακά των αναπληρωτών; Μέσα στις διακοπές των Χριστουγέννων που είχα ρωτήσει, μου είπαν ότι δεν έχουμε κάποια ενημέρωση, άρα μην το καταθέτετε. Τώρα που επίσημα βγάλανε ανακοίνωση για να καταθέσει ο καθένας ό,τι δεν υπολογιζόταν ως τώρα ως προϋπηρεσία, μου είπανε όχι οι αναπληρωτές δεν το καταθέτουν γιατί έχει παγώσει η μισθολογική εξέλιξη οπότε δεν αναγνωρίζεται εφόσον δεν αποτελεί προσόν διορισμού.
Δηλαδή θα αναγνωριζόταν μόνο αν είχε κατατεθεί μέχρι 31/12/2015; Και επίσης, παλιότερα το μεταπτυχιακό έδινε 2 χρόνια προϋπηρεσία, τώρα δίνει 4;

 

Pde.gr, © 2005 - 2024

Το pde σε αριθμούς

Στατιστικά

μέλη
  • Σύνολο μελών: 32292
  • Τελευταία: johntsoum
Στατιστικά
  • Σύνολο μηνυμάτων: 1159748
  • Σύνολο θεμάτων: 19212
  • Σε σύνδεση σήμερα: 448
  • Σε σύνδεση έως τώρα: 1964
  • (Αύγουστος 01, 2022, 02:24:17 μμ)
Συνδεδεμένοι χρήστες
Μέλη: 15
Επισκέπτες: 376
Σύνολο: 391

Πληροφορίες

Το PDE φιλοξενείται στη NetDynamics

Όροι χρήσης | Προφίλ | Προσωπικά δεδομένα | Υποστηρίξτε μας

Επικοινωνία >

Powered by SMF 2.0 RC4 | SMF © 2006–2010, Simple Machines LLC
TinyPortal 1.0 RC1 | © 2005-2010 BlocWeb

Δημιουργία σελίδας σε 0.132 δευτερόλεπτα. 34 ερωτήματα.