*

Αποστολέας Θέμα: Διδακτορικό Πανεπιστήμιο Λευκωσίας  (Αναγνώστηκε 18506 φορές)

0 μέλη και 1 επισκέπτης διαβάζουν αυτό το θέμα.

Αποσυνδεδεμένος harac

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 2522
  • Φύλο: Γυναίκα
    • Προφίλ
Απ: Διδακτορικό Πανεπιστήμιο Λευκωσίας
« Απάντηση #14 στις: Απρίλιος 24, 2021, 09:13:10 μμ »
Εδώ, δεν μπορεί να πάρει πάνω από πέντε, είτε από κοντά,  είτε εξ αποστάσεως.

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)
Απ: Διδακτορικό Πανεπιστήμιο Λευκωσίας
« Δημοσιεύτηκε: Σήμερα στις 06:00:56 »

Αποσυνδεδεμένος Serraios

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 1555
  • Φύλο: Άντρας
  • Όνειρα κόντρα στην φθορά..
    • Προφίλ
Απ: Διδακτορικό Πανεπιστήμιο Λευκωσίας
« Απάντηση #15 στις: Απρίλιος 24, 2021, 09:20:44 μμ »
Εδώ, δεν μπορεί να πάρει πάνω από πέντε, είτε από κοντά,  είτε εξ αποστάσεως.

Κοιτα 5 φοιτητες ειναι τεραστια δουλεια, αν μιλαμε για σοβαρο ανθρωπο.. για αυτο και βλεπεις οτι η πλειοψηφια εχει εναν η δυο..
Χαμογέλα ρε.. τι σου ζητάνε;

Αποσυνδεδεμένος harac

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 2522
  • Φύλο: Γυναίκα
    • Προφίλ
Απ: Διδακτορικό Πανεπιστήμιο Λευκωσίας
« Απάντηση #16 στις: Απρίλιος 24, 2021, 09:57:16 μμ »
Αν επιπλέον είναι και μέλος σε τριμελείς επιτροπές άλλων φοιτητών, τότε έχει ακόμα περισσότερη δουλειά.

Αποσυνδεδεμένος Serraios

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 1555
  • Φύλο: Άντρας
  • Όνειρα κόντρα στην φθορά..
    • Προφίλ
Απ: Διδακτορικό Πανεπιστήμιο Λευκωσίας
« Απάντηση #17 στις: Απρίλιος 24, 2021, 09:59:20 μμ »
Αν επιπλέον είναι και μέλος σε τριμελείς επιτροπές άλλων φοιτητών, τότε έχει ακόμα περισσότερη δουλειά.

Φυσικα αν και δεν ξερω κανενα απο τριμελη επιτροπη που να ασχολειται ενεργα με τον φοτητη, αλλα εχεις απολυτα δικαιο αν το κανει ειναι τρομερη δουλεια..
Χαμογέλα ρε.. τι σου ζητάνε;

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)
Απ: Διδακτορικό Πανεπιστήμιο Λευκωσίας
« Δημοσιεύτηκε: Σήμερα στις 06:00:56 »

Αποσυνδεδεμένος Δάφνη87

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 473
    • Προφίλ
Απ: Διδακτορικό Πανεπιστήμιο Λευκωσίας
« Απάντηση #18 στις: Απρίλιος 24, 2021, 10:16:43 μμ »
Ο χριστός κ η παναγία δίνει κ διδακτορικά  ;D

Δεν νομίζω να περνάνε ΔΟΑΤΑΠ αυτά?!!?

Αποσυνδεδεμένος Reenaki

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 821
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Διδακτορικό Πανεπιστήμιο Λευκωσίας
« Απάντηση #19 στις: Απρίλιος 25, 2021, 06:51:51 πμ »
Ο χριστός κ η παναγία δίνει κ διδακτορικά  ;D

Δεν νομίζω να περνάνε ΔΟΑΤΑΠ αυτά?!!?
Ναι ! Ολα τα πανεπιστήμια της Κύπρου δινουν διδακτορικα και μαλιστα εχουν καλο μπραντ νειμ στην ευρωπαϊκή αγορα. Οι περισσότεροι καθηγητες ειναι απο Ελλάδα. Το ποσο κυμαίνεται γυρω στα 14 χιλιαρικα για ολο το πακετο. Κανει μια συνάδελφος στο πανεπιστήμιο Φρεντερικ. Ειναι πολυ ευχαριστημένη. Γινεται ομως δουλεια. Οχι φασττρακ διαδικασίες βουλγαριας.

Αποσυνδεδεμένος paraskaevi

  • Προχωρημένο μέλος
  • **
  • Μηνύματα: 162
  • Φύλο: Γυναίκα
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Διδακτορικό Πανεπιστήμιο Λευκωσίας
« Απάντηση #20 στις: Απρίλιος 25, 2021, 01:06:17 μμ »
Ναι ! Ολα τα πανεπιστήμια της Κύπρου δινουν διδακτορικα και μαλιστα εχουν καλο μπραντ νειμ στην ευρωπαϊκή αγορα. Οι περισσότεροι καθηγητες ειναι απο Ελλάδα. Το ποσο κυμαίνεται γυρω στα 14 χιλιαρικα για ολο το πακετο. Κανει μια συνάδελφος στο πανεπιστήμιο Φρεντερικ. Ειναι πολυ ευχαριστημένη. Γινεται ομως δουλεια. Οχι φασττρακ διαδικασίες βουλγαριας.




Η συναδελφος σου εχει κανει ηδη μεταπτυχιακη εργασια πριν δηλωσει συμμετοχη στο διδακτορικο; Ρωταω γιατι ειναι ιδιωτικο πανεπιστημιο κ τα διδακτρα δεν ειναι και λιγα.

Αποσυνδεδεμένος Δάφνη87

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 473
    • Προφίλ
Απ: Διδακτορικό Πανεπιστήμιο Λευκωσίας
« Απάντηση #21 στις: Απρίλιος 25, 2021, 01:35:55 μμ »
Μπορείτε σας παρακαλώ να μου πείτε έστω κ ένα διδακτορικό το οποίο έχει πάρει αναγνώριση από το ΔΟΑΤΑΠ από αυτό το πανεπιστήμιο? Έστω ένα. Τον τίτλο κ το ερευνητικό πεδίο?

Εγώ λέω, ότι δεν υπάρχει.

Αποσυνδεδεμένος Landau

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 6022
  • Φύλο: Άντρας
  • Λατρεύω την εκπαίδευση.. BAZINGA!
    • Προφίλ
Απ: Διδακτορικό Πανεπιστήμιο Λευκωσίας
« Απάντηση #22 στις: Απρίλιος 25, 2021, 02:58:18 μμ »
Γιατί εκεί έχει την επιλογή να το κάνει εξ αποστάσεως...Νομίζω στη Ελλάδα σχεδόν ολοι οι καθηγητές θέλουν να εισαι κοντά τους.

Εξ αποστάσεως μόνο τηλεμαθήματα γίνονται, και κάτι μεταπτυχιακά της κακιάς ώρας. Έρευνα σε επίπεδο διδακτορικού πρέπει να είναι πλήρους απασχόλησης, ή έστω σε συνεννόηση με τον επιβλέποντα (γιατί υπάρχει και το βιοποριστικό μέρος, αν δεν υπάρχει υποτροφία) να γίνονται τακτικές, αλλά όχι καθημερινές, συναντήσεις κλπ.
Φυσικά είναι πέρα από κάθε λογική να πληρώνει κάποιος χιλιάδες ευρώ για διδακτορικό, ενώ θα έπρεπε στη χειρότερη περίπτωση δωρεάν.
Ειδικά για τα παν/μια της Κύπρου, ακόμα και το προπτυχιακό επίπεδο είναι μέτριο στους περισσότερους τομείς.
Αν απλά κάποιοι θέλουν το χαρτί για να το χρησιμοποιήσουν κάπου αλλού μετά, πάσο.. όλα τα πτυχία με το κιλό γίνονται πια δυστυχώς.
"Physics is like sex: sure, it may give some practical results, but that's not why we do it."
(Richard P. Feynman ?)

"The first condition of progress is the removal of censorship."
(George Bernard Shaw)

Αποσυνδεδεμένος Reenaki

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 821
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Διδακτορικό Πανεπιστήμιο Λευκωσίας
« Απάντηση #23 στις: Απρίλιος 25, 2021, 05:02:16 μμ »
Μπορείτε σας παρακαλώ να μου πείτε έστω κ ένα διδακτορικό το οποίο έχει πάρει αναγνώριση από το ΔΟΑΤΑΠ από αυτό το πανεπιστήμιο? Έστω ένα. Τον τίτλο κ το ερευνητικό πεδίο?

Εγώ λέω, ότι δεν υπάρχει.
Σαν ιδρυματα ειναι αναγνωρισμένα. Μετά χρειάζεται καθε φακελος ατομικη αξιολόγηση. Τα τελευταία χρονια αρχισαν να γινονται διδακτορικα στην Κύπρο οποτε θα φανει το ρευμα αυτο αν οχι απο φετος απο του χρόνου σιγουρα.

Αποσυνδεδεμένος Serraios

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 1555
  • Φύλο: Άντρας
  • Όνειρα κόντρα στην φθορά..
    • Προφίλ
Απ: Διδακτορικό Πανεπιστήμιο Λευκωσίας
« Απάντηση #24 στις: Απρίλιος 25, 2021, 08:36:38 μμ »
Σαν ιδρυματα ειναι αναγνωρισμένα. Μετά χρειάζεται καθε φακελος ατομικη αξιολόγηση. Τα τελευταία χρονια αρχισαν να γινονται διδακτορικα στην Κύπρο οποτε θα φανει το ρευμα αυτο αν οχι απο φετος απο του χρόνου σιγουρα.

Αφου δεν εχουν βγαλει διδακτορες πως γνωριζεις οτι εχουν καλο μπραντ νειμ στην Ευρωπη; Επίσης τι ειναι τα πανεπιστημια για να εχουν καλο ονομα στην πιατσα το μπαρακι της γειτονιας; Υπαρχουν συγκεκριμένοι δείκτες και σε αυτους ειναι ανυπαρκτα αυτα τα πανεπιστημια και μαλιστα επειδη εκανες και συγκριση με τα Βουλγαρικα, να ξερεις οτι ειναι ανωτερα και οι λογοι ειναι απλοι οτι μπορει καποιος να πληρωνει για να του φερουν το πτυχιο στο σπιτι, αλλα ενας Βουλγαρος με τα λεφτα που δινει ο αλλος για τα διδακτρα, παιρνει υποτροφία και κανει σοβαρη ερευνα και δεν συμπληρωνει ερωτηματολογια απο το pde.
Τελος πραγματικα δεν πιστευω οτι θα υπαρχει προβλημα με τον ΔΟΑΤΑΠ επειδη ειναι εντος ΕΕ.
Χαμογέλα ρε.. τι σου ζητάνε;

Αποσυνδεδεμένος eleanna

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 685
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Διδακτορικό Πανεπιστήμιο Λευκωσίας
« Απάντηση #25 στις: Απρίλιος 26, 2021, 01:11:14 πμ »
Σιγουρα και στην Ελλαδα θα εχεις την δυνατοτητα αυτη, δεν πιστευω οτι σε Τμηματα σε Καστοριες, Γρεβενα, Σαμο κλπ πρεπει να εισαι εκει καθε μερα! Για εμενα οποιος θελει να κανει πρεπει να στειλει πρωτα ενα email και να ρωτησει. Ενας καθηγητης μπορει να εχει μεχρι 5 διδακτορικους φοιτητες, οποτε σιγουρα μπορει να εχει και καποιον εξ αποστασεως και αρκετοι καθηγητες ψαχνουν ατομα γιατι θελουν να ανεβουν σε βαθμιδα..
Αν τωρα μπορεις να εισαι κοντα τους υπαρχουν καθε χρονο εκατονταδες υποτροφιες οπως λεει και ο συναδελφος και τα χρηματα ειναι 900-1000 καθαρα για αντικειμενα που δεν εχουν τρελη συνδεση με την αγορα εργασιας, ενω για πολυτεχνεια κλπ τα χρηματα ειναι 1200+ οταν εχουν και συνδεση με την αγορα εργασιας
Από δική μου εμπειρία στα τμήματα που αναφέρεις στη Φλώρινα είχε επικοινωνήσει με 3 καθηγητές και στη Σάμο με 2.Μπορεί να συμβαίνει με αυτούς που πλησίασα εγω.Πάντως σε όλες τις περιπτώσεις μου τόνισαν ότι δε δέχονται φοιητές εξ αποστάσεως για διδακτορικό..

Αποσυνδεδεμένος Serraios

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 1555
  • Φύλο: Άντρας
  • Όνειρα κόντρα στην φθορά..
    • Προφίλ
Απ: Διδακτορικό Πανεπιστήμιο Λευκωσίας
« Απάντηση #26 στις: Απρίλιος 26, 2021, 01:51:02 μμ »
Από δική μου εμπειρία στα τμήματα που αναφέρεις στη Φλώρινα είχε επικοινωνήσει με 3 καθηγητές και στη Σάμο με 2.Μπορεί να συμβαίνει με αυτούς που πλησίασα εγω.Πάντως σε όλες τις περιπτώσεις μου τόνισαν ότι δε δέχονται φοιητές εξ αποστάσεως για διδακτορικό..

Κοιτα απο τι μια το καταλαβαινω, γιατι στο διδακτορικο η .... παει συννεφο, οποτε σε θελουν εκει. Αλλα για θεωρητικα αντικειμενα χωρις εργαστηρια κλπ δεν το καταλαβαινω.. Τι να πω καλή επιτυχια!
Χαμογέλα ρε.. τι σου ζητάνε;

Αποσυνδεδεμένος Anastasia A

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 2
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Διδακτορικό Πανεπιστήμιο Λευκωσίας
« Απάντηση #27 στις: Απρίλιος 27, 2021, 08:59:24 πμ »
Καλημέρα σε ολους! Διδακτορικό του εν λόγω Πανεπιστημίου  είχα την ατυχία να το επιλέξω και να το ξεκινήσω το 2012-13. Δεν είχα πραγματοποιήσει μεταπτυχιακές σπουδές στο Πανεπιστήμιο Λευκωσίας και καθως όπως είπε και συνάδελφος οι περισσότεροι καθηγητές είναι Έλληνες, και καθως στον τομέα που με ενδιέφερε ο καθηγητής  που θα με αναλάμβανε ήταν ο πρόεδρος του τμήματος μου στις προπτυχιακές μου σπουδές... Έκανα σχετική έρευνα ήμουν και αρκετά μικρή.. να μην σας τα πολυλογώ ξεκίνησα όντως τα δίδακτρα 13500 ευρώ.. πολλά μαθήματα εργασιες, αξιώσεις, απαιτήσεις χωρίς την ανάλογη βοήθεια και υποστήριξη.. αλλά οκ αυτό συμβαίνει σε όλα τα διδακτορικά. Μετά το περας δυο ετών και αφού δίναμε εξετάσεις κανονικά λες και είμαστε σε μεταπτυχιακό/ προπτυχιακό και εργαζόμασταν παράλληλα για να παρουσιάσουμε στην επιτροπή την εξέλιξη στην διατριβή μας.. μας ενημερώνουν ότι οφείλουμε να συμμετέχουμε σε μια εξέταση που ουδείς γνώριζε μέχρι τούδε.. περιεκτική εξέταση.. σε 2 ημέρες όλα τα μαθήματα ξανά εξετάσεις.Παρεπιπτόντως αν θυμαμαι καλά ήμασταν 8 υποψήφιοι διδάκτορες.. δίνουμε τις εν λόγω εξετάσεις και κοβόμαστε όλοι.. ενώ εγώ τουλάχιστον στα μαθήματα είχα καλούς βαθμούς όπως και στις εργασιες.


Και από αυτό το σημείο ξεκινά η παρωδία... αρχίζω με μια άλλη κοπέλα που το παρακολουθούσαμε και είχαμε και σχέσεις μιλούσαμε στο τηλ και δια ζώσης  να το ψάχνουμε πιο επισταμένα.. διαπιστώνουμε ότι αν στην περιεκτική εξέταση κοπεί καποιος δυο φορές αυτοδίκαια απόπέμπεται χωρίς αξιώσεις από το διδακτορικό...αντιλαμβανόμαστε ότι όλο αυτό έγινε επι τούτου.. επικοινωνία με Κύπρο τον αντίστοιχο ΔΟΑΤΑΠ με τον εδώ ΔΟΑΤΑΠ και ανακαλύπτουμε ότι ούτε ο δικός τους αντίστοιχος φορέας δεν το είχε αναγνωρίσει...Προσλαμβάνουμε από κοινού έναν εξαιρετικό δικηγόρο και οικογενειακό φίλο μας...Καταφέραμε ουσιαστικά εξωδικαστικά να πάρουμε πισω τα χρήματα μας (δίδακτρα) μετά από μισό χρόνο... ωστόσο επειδή δεν υπήρχε σύμπνοια από τους συμφοιτητές για δικαστική διεκδίκηση και της ηθικής βλάβης, της ταλαιπωρίας, των σχεδίων μας που ναυάγησαν εξόδων μετακίνησης- βιβλίων- εξετάσεων.. σταμάτησε εκεί η υπόθεση

 

Pde.gr, © 2005 - 2024

Το pde σε αριθμούς

Στατιστικά

μέλη
  • Σύνολο μελών: 32288
  • Τελευταία: Dialeimma
Στατιστικά
  • Σύνολο μηνυμάτων: 1159610
  • Σύνολο θεμάτων: 19212
  • Σε σύνδεση σήμερα: 418
  • Σε σύνδεση έως τώρα: 1964
  • (Αύγουστος 01, 2022, 02:24:17 μμ)
Συνδεδεμένοι χρήστες
Μέλη: 0
Επισκέπτες: 355
Σύνολο: 355

Πληροφορίες

Το PDE φιλοξενείται στη NetDynamics

Όροι χρήσης | Προφίλ | Προσωπικά δεδομένα | Υποστηρίξτε μας

Επικοινωνία >

Powered by SMF 2.0 RC4 | SMF © 2006–2010, Simple Machines LLC
TinyPortal 1.0 RC1 | © 2005-2010 BlocWeb

Δημιουργία σελίδας σε 0.098 δευτερόλεπτα. 35 ερωτήματα.