*

Αποστολέας Θέμα: Συνάφεια Μεταπτυχιακού  (Αναγνώστηκε 46857 φορές)

0 μέλη και 1 επισκέπτης διαβάζουν αυτό το θέμα.

Αποσυνδεδεμένος erietta

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 3370
    • Προφίλ
Απ: Συνάφεια Μεταπτυχιακού
« Απάντηση #98 στις: Αύγουστος 03, 2023, 11:13:20 μμ »
Αν το σκεφτούμε, οι παραστατικές τέχνες δεν έχουν άμεση σχέση με τη φιλολογία. Είναι όντως θέμα ΠΥΣΔΕ.

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)
Απ: Συνάφεια Μεταπτυχιακού
« Δημοσιεύτηκε: Σήμερα στις 02:57:09 »

Αποσυνδεδεμένος Elpida!!!

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 511
  • Φύλο: Γυναίκα
  • dum spiro spero...
    • Προφίλ
Απ: Συνάφεια Μεταπτυχιακού
« Απάντηση #99 στις: Αύγουστος 04, 2023, 12:04:39 πμ »
Αν το σκεφτούμε, οι παραστατικές τέχνες δεν έχουν άμεση σχέση με τη φιλολογία. Είναι όντως θέμα ΠΥΣΔΕ.

Το συγκεκριμενο μεταπτυχιακο εχει κατευθύνσεις. Με κατευθυνση αρχαιου θεατρου λογικά θα αναγνωρίζεται. Ο Μαρκαντωνάτος, καθηγητής φιλολογίας, είναι συντονιστής. Το αρχαίο θέατρο διδάσκεται και στο γυμνάσιο και στο λύκειο.
Αnyway... oύτως ή άλλως η ερώτησή μου είχε να κάνει κυρίως με τα μόρια του ΑΣΕΠ. Ευχαριστώ!
« Τελευταία τροποποίηση: Αύγουστος 04, 2023, 12:11:11 πμ από Elpida!!! »

Αποσυνδεδεμένος erietta

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 3370
    • Προφίλ
Απ: Συνάφεια Μεταπτυχιακού
« Απάντηση #100 στις: Αύγουστος 04, 2023, 07:00:00 μμ »
Αν έχει κατεύθυνση αρχαίο θέατρο σαφώς θα αναγνωριστεί.

Αποσυνδεδεμένος g.t

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 1730
    • Προφίλ
Απ: Συνάφεια Μεταπτυχιακού
« Απάντηση #101 στις: Αύγουστος 04, 2023, 09:05:46 μμ »

ως προς τη συναφεια το πυσδε πρεπει να κοιταξει και (λογικα) θα κοιταξει την αναλυτικη βαθμολογια ως προς το αν περιλαμβανει μαθηματα που απτονται των αναθεσεων των ΠΕ02,  καθως και τον τιτλο της διπλωματικης. Εαν αυτη αφορά αντικειμενο διδασκαλιας των πε02  στην δευτεροβαθμια εκπαιδευση ή μια ερευνα πχ για ενα ζητημα που αναφερεται στην ενσωματωση (και των προεκτασεων αυτης) των παραστατικων τεχνων σε ενα αντικειμενο διδασκαλίας πε02, θα αναγνωριστει ως συναφες

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)
Απ: Συνάφεια Μεταπτυχιακού
« Δημοσιεύτηκε: Σήμερα στις 02:57:09 »

Αποσυνδεδεμένος giorgos76

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 234
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Συνάφεια Μεταπτυχιακού
« Απάντηση #102 στις: Αύγουστος 05, 2023, 02:16:41 πμ »
Ναι, το ΑΣΕΠ μοριοδοτεί κάθε μεταπτυχιακό με 20 μόρια. Η συνάφεια κρίνεται από τα ΠΥΣΔΕ. Λογικά το μεταπτυχιακό που αναφέρεις θα θεωρηθεί συναφές του κλάδου των φιλολόγων.

Συμφωνώ.απόλυτα. Από τον τίτλο και μόνο και την κατεύθυνση Αρχαίου Θεάτρου προκύπτει η συνάφεια με τον κλάδο ΠΕ02, πόσο μάλλον από το πρόγραμμα σπουδών (ακόμη κι αν η διπλωματική εργασία δεν έχει καμία αντικείμενο τη διδασκαλία η συνάφεια προκύπτει από την κατεύθυνση).

Αποσυνδεδεμένος Elpida!!!

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 511
  • Φύλο: Γυναίκα
  • dum spiro spero...
    • Προφίλ
Απ: Συνάφεια Μεταπτυχιακού
« Απάντηση #103 στις: Αύγουστος 05, 2023, 06:25:23 μμ »
Ευχαριστώ για τις απαντήσεις.
Άλλη μια ερώτηση: το μεταπτυχιακό της Δημιουργικής Γραφής έχει συνάφεια για ΠΕ 01 Θεολόγων? :)

Αποσυνδεδεμένος erietta

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 3370
    • Προφίλ
Απ: Συνάφεια Μεταπτυχιακού
« Απάντηση #104 στις: Αύγουστος 05, 2023, 06:41:59 μμ »
Ελπίδα, το Δημιουργικής Γραφής το κάνουν συνήθως φιλόλογοι. Θεωρώ πως ένα ΠΥΣΔΕ δεν θα δεχόταν τη συνάφεια.

Αποσυνδεδεμένος Elpida!!!

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 511
  • Φύλο: Γυναίκα
  • dum spiro spero...
    • Προφίλ
Απ: Συνάφεια Μεταπτυχιακού
« Απάντηση #105 στις: Αύγουστος 05, 2023, 07:00:21 μμ »
Ναι, εμένα μου το αναγνώρισαν που είμαι φιλόλογος. Φίλη θεολόγος το επέλεξε επειδή ανήκει στις ανθρωπιστικές σπουδές και ήλπιζε να της δώσει συνάφεια.
« Τελευταία τροποποίηση: Αύγουστος 05, 2023, 07:03:05 μμ από Elpida!!! »

Αποσυνδεδεμένος giorgos76

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 234
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Συνάφεια Μεταπτυχιακού
« Απάντηση #106 στις: Αύγουστος 05, 2023, 11:13:03 μμ »
Ευχαριστώ για τις απαντήσεις.
Άλλη μια ερώτηση: το μεταπτυχιακό της Δημιουργικής Γραφής έχει συνάφεια για ΠΕ 01 Θεολόγων? :)

Εγώ θεωρώ πως έχει συνάφεια. Στην ενότητα "Δημιουργική Γραφή και Εκπαίδευση" αναφέρεται ότι οι φοιτητές θα είναι σε θέση "Να παράγουν ή και να προσαρμόζουν εκπαιδευτικό υλικό για τη μάθηση με δημιουργική γραφή και ανάγνωση σε γνωστικά αντικείμενα πέραν της γλώσσας και της λογοτεχνίας". Πέραν αυτού, στο Πανεπιστήμιο του Chichester λειτουργεί προπτυχιακό πρόγραμμα σπουδών "Δημιουργική Γραφή και Θεολογία" (οκ, καταλαβαίνω ότι αυτό δεν είναι επιχείρημα ενώπιον ΠΥΣΔΕ, το αναφέρω μόνο επειδή με κάποιο τρόπο συνδέονται οι δύο κλάδοι).

Αποσυνδεδεμένος Elpida!!!

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 511
  • Φύλο: Γυναίκα
  • dum spiro spero...
    • Προφίλ
Απ: Συνάφεια Μεταπτυχιακού
« Απάντηση #107 στις: Αύγουστος 05, 2023, 11:21:23 μμ »
Εγώ θεωρώ πως έχει συνάφεια. Στην ενότητα "Δημιουργική Γραφή και Εκπαίδευση" αναφέρεται ότι οι φοιτητές θα είναι σε θέση "Να παράγουν ή και να προσαρμόζουν εκπαιδευτικό υλικό για τη μάθηση με δημιουργική γραφή και ανάγνωση σε γνωστικά αντικείμενα πέραν της γλώσσας και της λογοτεχνίας". Πέραν αυτού, στο Πανεπιστήμιο του Chichester λειτουργεί προπτυχιακό πρόγραμμα σπουδών "Δημιουργική Γραφή και Θεολογία" (οκ, καταλαβαίνω ότι αυτό δεν είναι επιχείρημα ενώπιον ΠΥΣΔΕ, το αναφέρω μόνο επειδή με κάποιο τρόπο συνδέονται οι δύο κλάδοι).
Aυτή η ενότητα δεν υπήρχε στο  διαπανεπιστημιακο ΔΓΡ. Προστέθηκε στο νέο πρόγραμμα σπουδών που λειτούργησε φέτος. Όμως είχαμε μάθημα Ψηφιακή αφήγηση στην εκπαίδευση. Νομιζω θα βοηθούσε.
« Τελευταία τροποποίηση: Αύγουστος 05, 2023, 11:24:53 μμ από Elpida!!! »

Αποσυνδεδεμένος g.t

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 1730
    • Προφίλ
Απ: Συνάφεια Μεταπτυχιακού
« Απάντηση #108 στις: Αύγουστος 06, 2023, 01:03:58 πμ »
Ναι, εμένα μου το αναγνώρισαν που είμαι φιλόλογος. Φίλη θεολόγος το επέλεξε επειδή ανήκει στις ανθρωπιστικές σπουδές και ήλπιζε να της δώσει συνάφεια.
ως προς τη συναφεια καθε πυσδε κανει στην κυριολεξια τα δικα του, εφοσον δεν υπάρχει πλαισιο με κριτηρια αναγνωρισης συναφειας, οπως αντιστοιχα υπαρχει στην ειδικη αγωγη.
Καταρχας το σμβουλιο θα κοιταξει το προγραμμα σπουδων . Το συγκεκριμενο μεταπτυχιακο εχει μαθηματα κυριως λογοτεχνιας και γλωσσας, αλλα οχι φιλοσοφιας που θα βοηθουσε το πυσδε να δωσει αναγνωριση πατωντας στο οτι οι θεολογοι εχουν το μαθημα αυτο ως β αναθεση ή ιστοριας (γ αναθεση) και σε συνδυασμο με τα αντικειμενα τςη ψηφιακης αφηγησης και της δημ γραφης στην εκπαιδευση. Θεωρω πως ακομα κι αν η διπλωματικη ειχε σημειο αναφορας την ενσωμάτωση της ΔΓΡ στα αντικειμενα διδασκαλιας των θεολογων, δυσκολα θα επαιρνε τη συναφεια
« Τελευταία τροποποίηση: Αύγουστος 06, 2023, 10:28:42 πμ από g.t »

Αποσυνδεδεμένος LifeLong_learner

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 1
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Συνάφεια Μεταπτυχιακού
« Απάντηση #109 στις: Σεπτέμβριος 02, 2023, 02:37:00 μμ »
Καλησπέρα σε όλους, και καλό μήνα!

Θα ήθελα να κάνω μια ερώτηση.
Βασικό πτυχιό ΣΔΟ και μεταπτυχιακό επίσης στη Διοίκηση Επιχειρήσεων. Προετοιμάζομαι για πανελλήνιες για ΠΤΔΕ για τον Μάϊο του 2024.
Γνωρίζω πως για να γίνει μισθολογική αναγνώριση του μεταπτυχιακού και αλλαγή ΜΚ (στο μέλλον) απαιτείται η συνάφεια και η χορήγηση του μεταπτυχιακού μετά την απόκτηση του πτυχίου.
Εφόσον έχω βασικό πτυχίο, μπορώ να κάνω αίτηση για μεταπτυχιακό στην ειδική αγωγή ας πούμε, ή στην οργανωση εκπαιδευτικών μονάδων.
Το ερώτημά μου είναι : Αν ξεκινήσω το μεταπτυχιακό ένα 2 χρόνια πριν πάρω το πτυχίο, και ορκιστώ στο μεταπτυχιακό μετά την ορκωμοσία του ΠΤΔΕ θα είμαι καλυμμένη;
Δηλαδή να έχουν ίδια ημερομηνία, αλλά κάποιους μήνες διαφορά.

Ελπίζω να μην τα είπα μπερδεμένα.
Σας ευχαριστώ πολύ εκ των προτέρων.

Αποσυνδεδεμένος Kalliope D.

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 210
  • Φύλο: Γυναίκα
  • ΠΕ60
    • Προφίλ
Απ: Συνάφεια Μεταπτυχιακού
« Απάντηση #110 στις: Σεπτέμβριος 02, 2023, 06:57:35 μμ »
Καλησπέρα σε όλους, και καλό μήνα!

Θα ήθελα να κάνω μια ερώτηση.
Βασικό πτυχιό ΣΔΟ και μεταπτυχιακό επίσης στη Διοίκηση Επιχειρήσεων. Προετοιμάζομαι για πανελλήνιες για ΠΤΔΕ για τον Μάϊο του 2024.
Γνωρίζω πως για να γίνει μισθολογική αναγνώριση του μεταπτυχιακού και αλλαγή ΜΚ (στο μέλλον) απαιτείται η συνάφεια και η χορήγηση του μεταπτυχιακού μετά την απόκτηση του πτυχίου.
Εφόσον έχω βασικό πτυχίο, μπορώ να κάνω αίτηση για μεταπτυχιακό στην ειδική αγωγή ας πούμε, ή στην οργανωση εκπαιδευτικών μονάδων.
Το ερώτημά μου είναι : Αν ξεκινήσω το μεταπτυχιακό ένα 2 χρόνια πριν πάρω το πτυχίο, και ορκιστώ στο μεταπτυχιακό μετά την ορκωμοσία του ΠΤΔΕ θα είμαι καλυμμένη;
Δηλαδή να έχουν ίδια ημερομηνία, αλλά κάποιους μήνες διαφορά.

Ελπίζω να μην τα είπα μπερδεμένα.
Σας ευχαριστώ πολύ εκ των προτέρων.

Καλησπέρα σας! Φυσικά και μπορείτε να κάνετε αίτηση για μεταπτυχιακό στην "Οργάνωση και Διοίκηση Εκπαιδευτικών Μονάδων", εφόσον είστε ήδη πτυχιούχος της Σχολής Οικονομίας και Διοίκησης. Για να κάνετε μεταπτυχιακό στην ειδική αγωγή, νομίζω ότι θα πρέπει το πρώτο πτυχίο να σχετίζεται με εκπαίδευση (δεν είμαι σίγουρη γι' αυτό, δεν έχω μεταπτυχιακό ειδικής).

Αν επιλέξετε τελικά το μεταπτυχιακό στην "Οργάνωση και Διοίκηση Εκπαιδευτικών Μονάδων", θα αναγνωριστεί ως συναφές με την εκπαίδευση και στη δεύτερη ειδικότητά σας (όταν με το καλό αποφοιτήσετε από το Π.Τ.Δ.Ε.). Η ημερομηνία κτήσης του δεύτερου μεταπτυχιακού που μπορεί να είναι προγενέστερη από την ημερομηνία κτήσης του δεύτερου πτυχίου σας, δεν παίζει κανένα ρόλο για την αναγνώρισή του! Εμένα μου αναγνωρίστηκε κανονικά! Καλή επιτυχία σε όλα! :)
« Τελευταία τροποποίηση: Σεπτέμβριος 02, 2023, 07:01:42 μμ από Kalliope D. »

Αποσυνδεδεμένος didini

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 2
    • Προφίλ
Απ: Συνάφεια Μεταπτυχιακού
« Απάντηση #111 στις: Σεπτέμβριος 04, 2023, 02:58:47 μμ »
καλησπέρα σε όλους, το μεταπτυχιακό ειδικής αγωγής θεωρείται συναφές για αλλαγή μ.κ. στον κλάδο ΠΕ02 γενικής;
« Τελευταία τροποποίηση: Σεπτέμβριος 04, 2023, 03:03:00 μμ από didini »

 

Pde.gr, © 2005 - 2024

Το pde σε αριθμούς

Στατιστικά

μέλη
  • Σύνολο μελών: 32293
  • Τελευταία: HelenK
Στατιστικά
  • Σύνολο μηνυμάτων: 1159835
  • Σύνολο θεμάτων: 19212
  • Σε σύνδεση σήμερα: 539
  • Σε σύνδεση έως τώρα: 1964
  • (Αύγουστος 01, 2022, 02:24:17 μμ)
Συνδεδεμένοι χρήστες
Μέλη: 2
Επισκέπτες: 511
Σύνολο: 513

Πληροφορίες

Το PDE φιλοξενείται στη NetDynamics

Όροι χρήσης | Προφίλ | Προσωπικά δεδομένα | Υποστηρίξτε μας

Επικοινωνία >

Powered by SMF 2.0 RC4 | SMF © 2006–2010, Simple Machines LLC
TinyPortal 1.0 RC1 | © 2005-2010 BlocWeb

Δημιουργία σελίδας σε 0.101 δευτερόλεπτα. 35 ερωτήματα.