*

Αποστολέας Θέμα: Μηδενισμός μορίων  (Αναγνώστηκε 22695 φορές)

0 μέλη και 1 επισκέπτης διαβάζουν αυτό το θέμα.

Αποσυνδεδεμένος EVAGELIA

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 7
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Μηδενισμός μορίων
« στις: Ιούλιος 04, 2006, 10:51:29 πμ »
καλημέρα σε όλους.
έχω μια απορία κ θα ήθελα να ξέρω αν κάποιος ξέρει κάτι παραπάνω για το συγκεκριμένο θέμα. το σχολικό έτος 2004-2005 δούλευα ωρομίσθια σε ολοήμερα(πε19) και είχα 3,04 μόρια. στο τέλος της χρονιάς μου έρχεται μια απόφαση από το υπουργείο που λέει ότι η προυπήρεσία μου (και 3 ακόμα ατόμων από τη πρωτοβάθμια στην οποία ανήκουμε)ανακαλείται μέχρι το δεκέμβριο γιατι δεν είχε βγει λέει το ΦΕΚ που να λεέι ότι ανήκουμε στον πε19!πηγαίνω λοιπόν στο υπουργείο ρωτάω και μου λένε ότι κανονικά δε μπορούσατε να εργαστείτε σαν ωρομίσθιοι αλλά σας πήραμε γιατί υπήρχαν πολλές ανάγκες.και έτσι κατέληξα να έχω 2,02 μόρια από εκείνο το σχολικό έτος!
ξέρει κανείς αν μπορώ να κάνω κάτι?

ΥΓ συγνώμη αν το θέμα είναι λίγο άσχετο.

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)
Απ: Μηδενισμός μορίων
« Δημοσιεύτηκε: Σήμερα στις 01:29:38 »

Αποσυνδεδεμένος Pepe Le Kout

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 225
  • Φύλο: Άντρας
  • καθηγητής πε19
    • Προφίλ
Απ: Μηδενισμός μορίων
« Απάντηση #1 στις: Ιούλιος 04, 2006, 01:30:57 μμ »
Χμμμ... Μήπως θα μπορούσες να μας δώσεις λίγες παραπάνω πληροφορίες?
Ας πούμε τι πτυχείο έχεις?

Αποσυνδεδεμένος ola kala!!

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 0
  • Φύλο: Άντρας
  • ola kala.
    • Προφίλ
Απ: Μηδενισμός μορίων
« Απάντηση #2 στις: Ιούλιος 04, 2006, 05:40:58 μμ »
καλημέρα σε όλους.
.... μου έρχεται μια απόφαση από το υπουργείο που λέει ότι η προυπήρεσία μου ανακαλείται μέχρι το δεκέμβριο γιατι δεν είχε βγει λέει το ΦΕΚ που να λεέι ότι ανήκουμε στον πε19! πηγαίνω λοιπόν στο υπουργείο ρωτάω και μου λένε ότι κανονικά δε μπορούσατε να εργαστείτε σαν ωρομίσθιοι αλλά σας πήραμε γιατί υπήρχαν πολλές ανάγκες.
ξέρει κανείς αν μπορώ να κάνω κάτι?



και βέβαια ΔΕΝ μπορείς να κάνεις κάτι.

Τι να έκανες δηλαδή???
όταν ξεκίνησες να δουλεύεις είχες κοιτάξει αν το πτυχίο σου ήταν μέσα στους ΠΕ19.
Προφανώς δεν είχες.
Το πτυχίο σου λοιπόν δεν ήταν μέσα.
Άρα δεν θα έπρεπε να διδάξεις εως και τον Δεκέμβριο. (΄όπως σου είπαν και απο το Υπουργείο.)
Τέλος Δεκεμβρίου με Προεδρικό Διάταγμα το πτυχίο σου μπήκε στους ΠΕ19.
γι αυτό και η προυπηρεσία σου άρχισε να μετράει μετά τις 22 Δεκεμβρίου του 2005.

Κατανοητό???


Αποσυνδεδεμένος EVAGELIA

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 7
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Μηδενισμός μορίων
« Απάντηση #3 στις: Ιούλιος 04, 2006, 06:09:45 μμ »
το τμήμα μου λέγεται διδακτική της τεχνολογίας και ψηφιακών συστημάτων στο ΠαΠει.
α και κάτι άλλο εγώ όντως δεν ήξερα ότι μπορώ να διδάξω γιατί ήμουν καινούρια και δεν ήμουν πλήρως ενημερωμένη. αυτοί γιατί κάνανε δεκτή την αίτησή μου?

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)
Απ: Μηδενισμός μορίων
« Δημοσιεύτηκε: Σήμερα στις 01:29:38 »

Αποσυνδεδεμένος ola kala!!

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 0
  • Φύλο: Άντρας
  • ola kala.
    • Προφίλ
Απ: Μηδενισμός μορίων
« Απάντηση #4 στις: Ιούλιος 04, 2006, 08:24:47 μμ »
..... κάτι άλλο εγώ όντως δεν ήξερα ότι μπορώ να διδάξω γιατί ήμουν καινούρια και δεν ήμουν πλήρως ενημερωμένη.
αυτοί γιατί κάνανε δεκτή την αίτησή μου?

Μόνη σου ρωτάς ..... μόνη σου απαντάς.

Στο πιο πάνω μυνημά σου βρίσκεται η απάντησή σου.


.....πηγαίνω λοιπόν στο υπουργείο ρωτάω και μου λένε ότι κανονικά δε μπορούσατε να εργαστείτε σαν ωρομίσθιοι αλλά
σας πήραμε γιατί υπήρχαν πολλές ανάγκες.

Κατανοητό???
« Τελευταία τροποποίηση: Ιούλιος 04, 2006, 08:29:41 μμ από Number one »

Αποσυνδεδεμένος Pepe Le Kout

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 225
  • Φύλο: Άντρας
  • καθηγητής πε19
    • Προφίλ
Απ: Μηδενισμός μορίων
« Απάντηση #5 στις: Ιούλιος 04, 2006, 08:36:35 μμ »
το τμήμα μου λέγεται διδακτική της τεχνολογίας και ψηφιακών συστημάτων στο ΠαΠει.

Πως και η σχολή σου δεν δινει διδακτική επάρκεια? Δεν θα χρειαζόσουνα μόρια! (Παρά μόνο 1 ωρα διδασκαλίας)

Αποσυνδεδεμένος EVAGELIA

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 7
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Μηδενισμός μορίων
« Απάντηση #6 στις: Ιούλιος 04, 2006, 09:22:05 μμ »
παρά τον τίτλο του πτυχίου μας και τα αρκετά ως πολλά παιδαγωγικά μαθήματα που είχαμε στη σχολή αυτό ήταν το μεγαλύτερο ερώτημα που είχαμε σαν φοιτητές και από ότι ξέρω έχουν και τώρα οι καινούριοι, χωρίς βέβαια να μπορεί κάποιος να μας απαντήσει συγκεκριμένα, το μόνο που μας λέγανε ήταν ότι δε χρειαζόμαστε σελετε(αν και αυτό στην αρχή ήταν υπο συζήτηση) αλλά από ότι είδα στη πράξη τα δυο τελευταια χρόνια που εργάζομαι σαν ωρομίσθια δεν μας αναγνωρίζεται παιδαγωγική επάρκεια. από ότι κατάλαβες τίποτα συγκεκριμένο, αερολογίες, όπως φαντάζομαι γίνεται σε όλα τα καινούρια τμήματα.

Αποσυνδεδεμένος XALKIDA

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 28
  • Φύλο: Γυναίκα
  • όσο ζω ελπίζω! Π20
    • Προφίλ
Απ: Μηδενισμός μορίων
« Απάντηση #7 στις: Ιούλιος 04, 2006, 09:41:06 μμ »
Αποκλείεται να μην υπήρχε κάποιος άλλος για να καλύψει τη θέση της.
Αφού λοιπόν την πήραν γιατί υπήρχαν ανάγκες όπως της είπαν στο υπουργίο γιατί μετά της αφαίρεσαν τα μόρια;
Η πρωτοβάθμια και η δευτεροβάθμια δεν θα έπρεπε να είναι ενημερωμένες για το ποιά πτυχία ανήκουν στο Π19 και Π20
Ο καθένας κάνει ότι θέλει μου φαίνεται

Αποσυνδεδεμένος ola kala!!

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 0
  • Φύλο: Άντρας
  • ola kala.
    • Προφίλ
Απ: Μηδενισμός μορίων
« Απάντηση #8 στις: Ιούλιος 04, 2006, 10:24:16 μμ »
Αποκλείεται να μην υπήρχε κάποιος άλλος για να καλύψει τη θέση της.

ΝΑΙ βέβαια υπήρχαν Φυσικοι, Μαθηματικοί, Φιλόλογοι, ιχθυολόγοι... κτλ κτλ
Μέχρι τον Δεκέμβριο του 2005 εργαζόταν ως ΠΕ19 20 ο οποιοσδήποτε είχε απλά ενα σεμινάριο που είχε να κάνει με την πληροφορική.
Αφού λοιπόν την πήραν γιατί υπήρχαν ανάγκες όπως της είπαν στο υπουργίο γιατί μετά της αφαίρεσαν τα μόρια;

Είπαμε γιατί ΔΕΝ υπήρχε η σχολή της στο φεκ και δεν τις δίνανε το δικαίωμα να εργασθεί.
(ΕΝΩ βρε αδερφέ κάποιος ο οποίος είχε πτυχίο βλέπε π.χ. φιλόλογος  .... και είχε ενα σεμινάριο Πληροφορικής ο θεός να το κάνει μπορούσε να διδάξει. Κατανοητό???  (και σιγά μήπως το συγκεκριμένο το κατανοώ εγώ)

Η πρωτοβάθμια και η δευτεροβάθμια δεν θα έπρεπε να είναι ενημερωμένες για το ποιά πτυχία ανήκουν στο Π19 και Π20

ΝΑΙ  και λοιπόν ήταν ενημερωμένες ... ε και?????
αφού οι άνθρωποι είχαν ανάγκες.... όποιος και να πέρναγε μια βόλτα κάτι θα .....

Αποσυνδεδεμένος sniper_hellas_1

  • Προχωρημένο μέλος
  • **
  • Μηνύματα: 150
  • Λατρεύω την αλήθεια και την δικαιοσύνη
    • Προφίλ
Απ: Μηδενισμός μορίων
« Απάντηση #9 στις: Ιούλιος 06, 2006, 08:05:25 πμ »
Αποκλείεται να μην υπήρχε κάποιος άλλος για να καλύψει τη θέση της.
Αφού λοιπόν την πήραν γιατί υπήρχαν ανάγκες όπως της είπαν στο υπουργίο γιατί μετά της αφαίρεσαν τα μόρια;
Η πρωτοβάθμια και η δευτεροβάθμια δεν θα έπρεπε να είναι ενημερωμένες για το ποιά πτυχία ανήκουν στο Π19 και Π20
Ο καθένας κάνει ότι θέλει μου φαίνεται

Μα φυσικά και όλοι κάνουν ότι θέλουν! Κάποιοι κάνανε αιτήσεις (χωρίς να έχουν δικαίωμα, πριν την έκδοση του ΠΔ) και τους πήρανε σαν ΠΕ 19 και 20 (παράνομα!).
Άλλοι όμως αποκλείστηκαν (όπως και θα έπρεπε). Έτσι δημιουργήθηκαν αδικίες μεταξύ πτυχιούχων ακόμη και των ΙΔΙΩΝ τμημάτων αφού υπήρχαν 2 κατηγορίες περιπτώσεων:

1. Οι τυχεροί ή βύσματα που κατά λάθος ή επίτηδες διοριστήκανε σαν αναπληρωτές-ωρομίσθιοι και
2. Οι άτυχοι ή μη βύσματα

Ευτυχώς που σε πολλές περιπτώσεις αυτή η αδικία αποκαταστάθηκε... με απόλυση των παράνομα διορισθέντων και μηδενισμό των μορίων τους!
Περισσότερα στο  http://www.stemp.gr/content/view/44/37/

Το είπαμε πολλές φορές στο παρελθόν.... Η Ελλάδα του παραλόγου...

« Τελευταία τροποποίηση: Ιούλιος 06, 2006, 08:07:05 πμ από sniper_hellas_1 »

Αποσυνδεδεμένος solero

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 816
  • Φύλο: Γυναίκα
    • Προφίλ
Απ: Μηδενισμός μορίων
« Απάντηση #10 στις: Δεκέμβριος 12, 2007, 12:16:15 πμ »
Δεν ξέρω τι μπορείς να κάνεις σ'αυτήν την περίπτωση όμως σίγουρα μην το αφήσεις έτσι..Τι πάει να πει σου σβήνουνε τα μόρια?Αφού δούλεψες τα δικαιάσαι..Και αφού δεν ήσουν στο ΦΕΚ δεν έπρεπε να σε προσλάβουν καν όσες ανάγκες κι αν είχαν..Και εφόσον το έκαναν αυτοί ήταν παράνομοι..Τι να πω πια..Αυτά μόνο στην Ελλάδα γίνονται..Δεν ξέρουμε απο που ξημερώνει..

Αποσυνδεδεμένος psych@ra

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 1272
  • Φύλο: Άντρας
  • ΠΕ20
    • Προφίλ
Απ: Μηδενισμός μορίων
« Απάντηση #11 στις: Ιανουάριος 27, 2008, 11:18:37 μμ »
Κάνε αίτηση για αναγνώριση προϋπηρεσίας γραπτώς. Προφορικά δε λέει τίποτα. Να έχεις αποδεικτικά στοιχεία στα χέρια σου και αυτός που θα υπογράψει το χαρτί της απάντησης να ελπίζεις ότι θα το ψάξει το θέμα.

Αποσυνδεδεμένος ffotis

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 20
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Μηδενισμός μορίων
« Απάντηση #12 στις: Φεβρουάριος 02, 2008, 02:11:37 μμ »
Δεν μπορεις να κανεις τιποτα.Ουτε γραπτως ουτε προφορικως ουτε με τηλεπαθεια.Αφου υπαρχει αποφαση.Δειτε και λιγο τον συνδεσμο της αποφασης που παραθεσε ποιο πανω sniper_hellas_1.Δεν υπάρχει ποιο οφθαλμοφανες πραγμα!

Αποσυνδεδεμένος knaison

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 683
  • no comments
    • Προφίλ
    • Goolge
Απ: Μηδενισμός μορίων
« Απάντηση #13 στις: Δεκέμβριος 05, 2008, 02:19:00 μμ »
καλημέρα σε όλους.
έχω μια απορία κ θα ήθελα να ξέρω αν κάποιος ξέρει κάτι παραπάνω για το συγκεκριμένο θέμα. το σχολικό έτος 2004-2005 δούλευα ωρομίσθια σε ολοήμερα(πε19) και είχα 3,04 μόρια. στο τέλος της χρονιάς μου έρχεται μια απόφαση από το υπουργείο που λέει ότι η προυπήρεσία μου (και 3 ακόμα ατόμων από τη πρωτοβάθμια στην οποία ανήκουμε)ανακαλείται μέχρι το δεκέμβριο γιατι δεν είχε βγει λέει το ΦΕΚ που να λεέι ότι ανήκουμε στον πε19!πηγαίνω λοιπόν στο υπουργείο ρωτάω και μου λένε ότι κανονικά δε μπορούσατε να εργαστείτε σαν ωρομίσθιοι αλλά σας πήραμε γιατί υπήρχαν πολλές ανάγκες.και έτσι κατέληξα να έχω 2,02 μόρια από εκείνο το σχολικό έτος!
ξέρει κανείς αν μπορώ να κάνω κάτι?

ΥΓ συγνώμη αν το θέμα είναι λίγο άσχετο.

Αίτηση θεραπείας αρχικά, διοικητική προσφυγή μετά και τελικά αν αυτά δεν τελεσφορήσουν αίτηση ακυρώσεως ενώπιον του αρμοδίου ακυρωτικού δικαστηρίου, της διοικητικής πράξης που σου κοινοποιήθηκε.
Αν οι εκλογές άλλαζαν κάτι θα ήταν παράνομες.
Σύστημα διδασκαλίας είναι η διδασκαλία του συστήματος.
Το lifestyle είναι μαγικό : Από μηδενικό σε κάνει νούμερο.

 

Pde.gr, © 2005 - 2024

Το pde σε αριθμούς

Στατιστικά

μέλη
  • Σύνολο μελών: 32292
  • Τελευταία: johntsoum
Στατιστικά
  • Σύνολο μηνυμάτων: 1159769
  • Σύνολο θεμάτων: 19212
  • Σε σύνδεση σήμερα: 336
  • Σε σύνδεση έως τώρα: 1964
  • (Αύγουστος 01, 2022, 02:24:17 μμ)
Συνδεδεμένοι χρήστες
Μέλη: 4
Επισκέπτες: 292
Σύνολο: 296

Πληροφορίες

Το PDE φιλοξενείται στη NetDynamics

Όροι χρήσης | Προφίλ | Προσωπικά δεδομένα | Υποστηρίξτε μας

Επικοινωνία >

Powered by SMF 2.0 RC4 | SMF © 2006–2010, Simple Machines LLC
TinyPortal 1.0 RC1 | © 2005-2010 BlocWeb

Δημιουργία σελίδας σε 0.071 δευτερόλεπτα. 34 ερωτήματα.