*

Αποστολέας Θέμα: Ιδιωτική παράλληλη στήριξη  (Αναγνώστηκε 10251 φορές)

0 μέλη και 1 επισκέπτης διαβάζουν αυτό το θέμα.

Αποσυνδεδεμένος stela_500

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 49
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Ιδιωτική παράλληλη στήριξη
« στις: Ιανουάριος 24, 2016, 12:08:48 πμ »
Καλησπέρα. Ειμαι Μαθηματικός και κάνω μεταπτυχιακό στην ειδική αγωγή. Παράλληλα δουλεύω σε ένα κέντρο λογοθεραπείας και εργοθεραπείας διδάσκοντας παιδιά με ειδικές ανάγκες. Ήθελα να ρωτήσω αν μπορώ να δουλέψω παράλληλη στήριξη ιδιωτικά ή πρέπει πρώτα να τελειώσω το μεταπτυχιακό μου;;
« Τελευταία τροποποίηση: Ιανουάριος 24, 2016, 12:15:52 πμ από stela_500 »

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)
Απ: Ιδιωτική παράλληλη στήριξη
« Δημοσιεύτηκε: Σήμερα στις 20:24:36 »

Αποσυνδεδεμένος emmaki

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 3647
  • The best is yet to come......
    • Προφίλ
Απ: Ιδιωτική παράλληλη στήριξη
« Απάντηση #1 στις: Ιανουάριος 24, 2016, 10:38:23 πμ »
Η ιδιωτικη ΠΣ εξαρταται απο το γονιο και μετα απο το σχολειο. Δηλαδη, ο γονιος επιλεγει το Χ ατομο, και μετα ο Χ υποβαλει βιογραφικο και ποινικο μητρωο στο σχολειο. Το σχολειο, τωρα, ειναι αυτο που θα παρει την αποφαση, μασω του συλλογου, αν θα δεχτει τον Χ ως ΠΣ του μαθητη.
Τα προσοντα του Χ δεν εχουν σχεση θεωρητικα. Πρακτικα, ομως, και οι γονεις αλλα και το σχολειο δεν τοποθετουν καποιον "ασχετο" (ο,τι και αν σημαινει αυτο για τον καθενα).
Επισης, εσυ θεωρεις οτι χωρις εξειδικευμενες γνωσεις θα μπιρεσεις να στηριξεις ενα παιδι δευτεροβαθμιας;
Ειδικη Αγωγη: 18 χρονια!!!!!!

Πλεον αλλη πορεια για τα επομενα 20

Αποσυνδεδεμένος stela_500

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 49
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Ιδιωτική παράλληλη στήριξη
« Απάντηση #2 στις: Ιανουάριος 24, 2016, 02:16:48 μμ »
Η ιδιωτικη ΠΣ εξαρταται απο το γονιο και μετα απο το σχολειο. Δηλαδη, ο γονιος επιλεγει το Χ ατομο, και μετα ο Χ υποβαλει βιογραφικο και ποινικο μητρωο στο σχολειο. Το σχολειο, τωρα, ειναι αυτο που θα παρει την αποφαση, μασω του συλλογου, αν θα δεχτει τον Χ ως ΠΣ του μαθητη.
Τα προσοντα του Χ δεν εχουν σχεση θεωρητικα. Πρακτικα, ομως, και οι γονεις αλλα και το σχολειο δεν τοποθετουν καποιον "ασχετο" (ο,τι και αν σημαινει αυτο για τον καθενα).
Επισης, εσυ θεωρεις οτι χωρις εξειδικευμενες γνωσεις θα μπιρεσεις να στηριξεις ενα παιδι δευτεροβαθμιας;

Ευχαριστω πολύ για την απαντηση. Το μεταπτυχιακό μου το τελειώνω σε ένα εξάμηνο και επίσης δουλεύω ήδη με τέτοια παιδιά οποτε δεν είναι οτι δεν έχω γνώσεις.

Αποσυνδεδεμένος Katerina1710

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 28
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Ιδιωτική παράλληλη στήριξη
« Απάντηση #3 στις: Φεβρουάριος 13, 2016, 02:49:54 μμ »
Καλησπέρα. Για να βάλω ιδιωτική παράλληλη στήριξη στο νηπιαγωγείο χρειάζεται να συμφωνήσει το ΚΕΔΔΥ; Η κόρη μου έχει βαρηκοια και αναπτυξιακή καθυστέρηση (έχουμε διάγνωση ΔΑΔ απο παιδονευρολογο). Ευχαριστώ!

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)
Απ: Ιδιωτική παράλληλη στήριξη
« Δημοσιεύτηκε: Σήμερα στις 20:24:36 »

gesthimani

  • Επισκέπτης
Απ: Ιδιωτική παράλληλη στήριξη
« Απάντηση #4 στις: Φεβρουάριος 13, 2016, 08:56:24 μμ »
Χρειάζεται μόνο η σύμφωνη γνώμη του συλλόγου διδασκόντων, οι οποίοι θα ζητήσουν και τα απαραίτητα έγγραφα από την παράλληλη στήριξη, καθώς και η ενημέρωση από το σχολείο της αρμόδιας διεύθυνσης. Εύχομαι ό,τι καλύτερο για το μικρό σου.

Αποσυνδεδεμένος pde2000

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 385
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Ιδιωτική παράλληλη στήριξη
« Απάντηση #5 στις: Φεβρουάριος 13, 2016, 09:15:06 μμ »
Εκτός από το έγγραφο για το ποινικό μητρώο, ποιά πρέπει να είναι τα άλλα έγγραφα;

gesthimani

  • Επισκέπτης
Απ: Ιδιωτική παράλληλη στήριξη
« Απάντηση #6 στις: Φεβρουάριος 13, 2016, 10:21:48 μμ »
Σύμφωνα με την εγκύκλιο του 2015-16: "Οποιοδήποτε δικαιολογητικό κρίνει ο Διευθυντής και ο Σύλλογος Διδασκόντων του σχολείου εγγραφής ,τα οποία θα καταγραφούν σε πρακτικό".

 

Αποσυνδεδεμένος Katerina1710

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 28
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Ιδιωτική παράλληλη στήριξη
« Απάντηση #7 στις: Φεβρουάριος 14, 2016, 01:20:52 πμ »
Χίλια ευχαριστώ!!! Να ρωτησω και κάτι ακόμα... Αν οι νηπιαγωγοι δε δεχτούν την παράλληλη στήριξη σημαίνει οτι δε δέχονται και την εγγραφή του παιδιού; Μπορούν πχ να με παραπεμψουν σε άλλο νηπιαγωγείο;

gesthimani

  • Επισκέπτης
Απ: Ιδιωτική παράλληλη στήριξη
« Απάντηση #8 στις: Φεβρουάριος 14, 2016, 01:54:05 πμ »
Η φοίτηση του παιδιού δεν έχει σχέση με την ιδιωτική παράλληλη στήριξη. Μπορούν όμως να σας παραπέμψουν στο τμήμα ένταξης της περιοχής σας. Πρέπει βέβαια και εσείς να απευθυνθείτε στο ΚΕΔΔΥ, όπου εκτός από διάγνωση από τον αρμόδιο φορέα, θα έχετε και πιθανότητα να έχετε εισήγηση για δημόσια παράλληλη στήριξη, ώστε να μην επιβαρύνεστε.

Αποσυνδεδεμένος Katerina1710

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 28
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Ιδιωτική παράλληλη στήριξη
« Απάντηση #9 στις: Φεβρουάριος 14, 2016, 08:09:16 μμ »
Έχω επικοινωνήσει με τα κεδυυ και θα πάμε τη μικρή για αξιολόγηση προς το καλοκαίρι. Μας μίλησαν για τμήμα ένταξης απλα θεωρώ οτι η παράλληλη στήριξη θα βοηθήσει περισσότερο το παιδι. Επίσης μας έκαναν νύξη για ειδικό νηπιαγωγείο, το οποίο προς το παρόν δεν επιθυμώ. Θέλω να εξαντλησω όλα τα περιθώρια προτου αποφασισω κατι τέτοιο. Φέτος στον παιδικό σταθμό έχουμε ιδιωτική παράλληλη και το παιδι κανει μεγαλα βήματα προόδου. Και παλι ευχαριστώ!

Αποσυνδεδεμένος vickyN

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 589
    • Προφίλ
Απ: Ιδιωτική παράλληλη στήριξη
« Απάντηση #10 στις: Φεβρουάριος 15, 2016, 05:47:02 μμ »
Το πιο πιθανόν ο σύλλογος διδασκόντων του νηπιαγωγείου να ζητήσει γνωμάτευση του ΚΕΔΔΥ.
Ίσως αν δουν πρόταση για ειδικό νηπιαγωγείο ή Τ.Ε. να διστάσουν να δεχτούν τον ιδιώτη βοηθό.
Και αυτό διότι θα κατανοήσουν ότι οι δυνατότητες του παιδιού είναι μειωμένες και οι δυσκολίες του αυξημένες (ως γνωστό η παράλληλη στήριξη δίνεται σε παιδιά που μπορούν ν' ακολουθήσουν το αναλυτικό πρόγραμμα της τάξης τους).
Επίσης, μη ξεχνάτε πως ακόμη και ιδιώτη να προσλάβετε, την τελική ευθύνη για τη φοίτηση του παιδιού την έχει το σχολείο. Καλό είναι ν' ακολουθήσετε τη γνωμάτευση του ΚΕΔΔΥ ή αν διαφωνείτε με αυτή ν' απευθυνθείτε στη Β/θμια ΕΔΕΑ.
Καλή τύχη σε ό,τι και αν αποφασίσετε!

Αποσυνδεδεμένος Katerina1710

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 28
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Ιδιωτική παράλληλη στήριξη
« Απάντηση #11 στις: Φεβρουάριος 15, 2016, 07:33:41 μμ »
Αν το ΚΕΔΔΥ μας δώσει γνωμάτευση για ειδικό νηπιαγωγείο θα πρεπει να παει υποχρεωτικα εκεί; Την τελική απόφαση την παίρνουν οι γονεις ή το ΚΕΔΔΥ/ΕΔΕΑ;

Αποσυνδεδεμένος Έσπερος

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4130
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Ιδιωτική παράλληλη στήριξη
« Απάντηση #12 στις: Φεβρουάριος 15, 2016, 08:13:45 μμ »
.Εάν το ΚΕΔΔΥ το εισηγηθεί και έχετε σχολείο ειδικής αγωγής εκέι που μένετε, δεν νομίζω ότι υπάρχει περιθώριο να μην το πάτε το παιδί. Δεν ξέρω καν αν μπορεί να σας δεχτεί το γενικό σχολείο, στην περίπτωση που υπάρχει εισήγηση για ειδικό σχολείο. Σίγουρα δεν θα μπορεί το γενικό σχολείο να ζητήσει τμήμα ένταξης ή παράλληλη στήριξη, εάν η γνωμάτευση γράφει κάτι διαφορετικό, οπότε το παιδί θα χάσει οποιαδήποτε βοήθεια.

Αποσυνδεδεμένος Katerina1710

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 28
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Ιδιωτική παράλληλη στήριξη
« Απάντηση #13 στις: Φεβρουάριος 15, 2016, 08:24:52 μμ »
Ειδικό σχολείο έχουμε στην περιοχή αλλά έχω συναδέλφους που εχουν δουλεψει εκεί και ξέρω οτι υπαρχουν πολλά προβληματα (ελλείψεις σε προσωπικό και άλλα). Το θέμα είναι να μη χαντακωθει το παιδι. Γι' αυτό και σκέφτομαι ιδιώτη βοηθό, κάτι το οποίο δεν εξαρτάται (απο ο,τι μου ειπαν) απο το ΚΕΔΔΥ.
« Τελευταία τροποποίηση: Φεβρουάριος 15, 2016, 08:28:18 μμ από alex1979 »

 

Pde.gr, © 2005 - 2024

Το pde σε αριθμούς

Στατιστικά

μέλη
  • Σύνολο μελών: 32293
  • Τελευταία: HelenK
Στατιστικά
  • Σύνολο μηνυμάτων: 1159793
  • Σύνολο θεμάτων: 19212
  • Σε σύνδεση σήμερα: 621
  • Σε σύνδεση έως τώρα: 1964
  • (Αύγουστος 01, 2022, 02:24:17 μμ)
Συνδεδεμένοι χρήστες
Μέλη: 11
Επισκέπτες: 399
Σύνολο: 410

Πληροφορίες

Το PDE φιλοξενείται στη NetDynamics

Όροι χρήσης | Προφίλ | Προσωπικά δεδομένα | Υποστηρίξτε μας

Επικοινωνία >

Powered by SMF 2.0 RC4 | SMF © 2006–2010, Simple Machines LLC
TinyPortal 1.0 RC1 | © 2005-2010 BlocWeb

Δημιουργία σελίδας σε 0.094 δευτερόλεπτα. 33 ερωτήματα.