*

Αποστολέας Θέμα: Τμήμα Αυτοματισμού -ΠΕ20?  (Αναγνώστηκε 1866 φορές)

0 μέλη και 1 επισκέπτης διαβάζουν αυτό το θέμα.

Αποσυνδεδεμένος ΒGPVirus

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 3
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Τμήμα Αυτοματισμού -ΠΕ20?
« στις: Σεπτέμβριος 20, 2007, 10:58:52 πμ »
Χαιρετώ την κοινότητα. Είμαι νέο μέλος στην κοινότητά σας και απόφοιτος του τμήματος Αυτοματισμού του ΤΕΙ Πειραιά...

Έχω εργαστεί στον ιδιωτικό τομέα με αρκετά καλές απολαβές και πολύ καλό αντικείμενο εργασίας (μελέτη, σχεδίαση, κατασκευή ολοκληρωμένων ηλεκτρονικών συστημάτων).

Δεν έχω καμία επαφή με το τμήμα μου και δεν παρακολουθώ τι γίνεται με τα δικαιώματα της σχολής μου. Είχα ακούσει πως είχαμε τα δικαιώματα του τμήματος πληροφορικής αλλά μετά το thread του Δικαστηρίου δεν έχω καταλάβει την κατάληξη του θέματος...

Τελικά τι ισχύει για εμάς τους Αυτοματιστές?
- Ανήκουμε στο ΠΕ20, στο ΠΕ19 ?
- Μπορούμε να διοριστούμε στο δημόσιο μέσω ΑΣΕΠ στους τομείς όπου ζητάνε Π20 ή Π19?
- Όσον αφορά την εκπαίδευση, σε τι μπορούμε να διοριστούμε και πώς (έχω απλά και μόνο το πτυχίο μου)? Χρειάζεται και κάποιος παιδαγωγικός τίτλος σπουδών(από ΣΕΛΕΤΕ)?

Διάβασα αρκετά post χρηστών του forum σας τα οποία και με λύπησαν αρκετά... Δεν είμαστε εχθροί με κανένα. Σπουδάσαμε(οι Αυτοματιστές) τουλάχιστον 4,5 χρόνια πάνω σε μαθήματα τα οποία ξεπερνούν το μέσο όρο δυσκολίας μιας μέσης σχολής. Θυμάμαι στα εργαστήρια που έρχονταν άτομα από το ΕΜΠ για να παρακολουθήσουν μαθήματα ΣΑΕ. Υπήρχε αλληλοεκτίμηση μεταξύ σπουδαστών και φοιτητών. Βλέπω όμως ότι έχει χαθεί και δεν καταλαβαίνω το λόγο. Ειδικά για το τμήμα Αυτοματισμού το οποίο εδώ και χρόνια ψάχνει να βρει τα χαμένα του δικαιώματα και που οι απόφοιτοί του είναι ελάχιστοι (κατ' αναλογία με τα άλλα τμήματα που ασχολούνται με την Πληροφορική).

Πάντα ήθελα να ασχοληθώ με την εκπαίδευση. Την λατρεύω ειλικρινά. Ήδη σαν μερική απασχόληση κάνω εδώ και χρόνια ιδιαίτερα μαθήματα γιατί το απολαμβάνω. Δεν έχω όμως ασχοληθεί με τους διορισμούς στην εκπαίδευση, και μόλις το έψαξα λιγάκι με τα δικαστήρια, τις κόντρες κλπ απογοητεύθηκα.

Παρακαλώ, όποιος έχει την ευγενή καλοσύνη ας με ενημερώσει...

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)
Απ: Τμήμα Αυτοματισμού -ΠΕ20?
« Δημοσιεύτηκε: Σήμερα στις 11:46:57 »

Αποσυνδεδεμένος ΒGPVirus

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 3
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Τμήμα Αυτοματισμού -ΠΕ20?
« Απάντηση #1 στις: Σεπτέμβριος 24, 2007, 12:35:46 μμ »
Κανένας βρε παιδιά δε γνωρίζει κάτι?  :'(

Αποσυνδεδεμένος anneta

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 2557
  • Φύλο: Γυναίκα
  • ΠΕ 86
    • Προφίλ
Απ: Τμήμα Αυτοματισμού -ΠΕ20?
« Απάντηση #2 στις: Σεπτέμβριος 24, 2007, 12:48:02 μμ »
Ανήκεις και εσύ στον κλάδο των ΠΕ 20! Και μαγκιά σου που είσαι Αυτοματιστής γιατί ξέρω πόσο δύσκολο τμήμα είναι, είχαμε πολλά κοινά μαθήματα! Και ποιός είπε ότι οι αυτοματιστές δεν αξίζουν να ανήκουν στον κλάδο της πληροφορικής; Εδώ ανήκουν άλλα τμήματα που ουδεμία σχέση έχουν με πληροφορική.... >:(
Ένας μορφωμένος λαός εύκολα οδηγείται, αλλά δύσκολα παρασύρεται, εύκολα κυβερνάται, αλλά δύσκολα σκλαβώνεται !

Αποσυνδεδεμένος emici

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 86
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Τμήμα Αυτοματισμού -ΠΕ20?
« Απάντηση #3 στις: Σεπτέμβριος 24, 2007, 12:51:38 μμ »
Μια φίλη μου που έχει τελειώσει το ίδιο τμήμα με σένα διορίστηκε πέρσυ.

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)
Απ: Τμήμα Αυτοματισμού -ΠΕ20?
« Δημοσιεύτηκε: Σήμερα στις 11:46:57 »

Αποσυνδεδεμένος ΒGPVirus

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 3
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Τμήμα Αυτοματισμού -ΠΕ20?
« Απάντηση #4 στις: Σεπτέμβριος 24, 2007, 01:22:14 μμ »
Να κάνω μια ερώτηση που ίσως θεωρήσετε γελία αλλά λόγω του ότι δε με απασχόλησε ποτέ, δεν γνωρίζω καθόλου?

Ποιά είναι η διαφορά με τον ΠΕ19?

Αποσυνδεδεμένος psych@ra

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 1272
  • Φύλο: Άντρας
  • ΠΕ20
    • Προφίλ
Απ: Τμήμα Αυτοματισμού -ΠΕ20?
« Απάντηση #5 στις: Σεπτέμβριος 24, 2007, 01:27:59 μμ »
Ναι ανήκεις. Αν συνεχίσετε να απαντάτε σε αυτό το θέμα να ξέρετε ότι θα αρχίσουν πάλι οι διαμάχες με αποτέλεσμα να κλειδωθεί το θέμα.
Όποιος θέλει να μάθει για την τελική εξέλιξη, το δικαστήριο για το ΠΔ θα γίνει σε λιγότερο από τρεις εβδομάδες, 11 Οκτωβρίου 2007, όπου και θα λήξει η υπόθεση.
Το θέμα έχει συζητηθεί πολύ και έχει ΚΛΕΙΣΕΙ. Δε νομίζω ότι πρέπει να το ξαναανοίξουμε και να αρχίσει ξανά η διαμάχη. Δε συμφέρει κανέναν!!
Αφήστε το "εμείς και όχι εσείς". >:( >:( >:(
Ας αφήσουμε να ενταχθούν όλοι οι συνάδελφοι (όσο περισσότεροι, τόσο και πιο δυνατοί) που είναι απόφοιτοι από τις γνωστές σχολές και όχι να τους ΔΙΩΞΟΥΜΕ επειδή αγχωνόμαστε για τις θέσεις. Μήπως στους άλλους τομείς εργασίας υπάρχει καλύτερη επιλογή προσωπικού; Μήπως αυτοί που είναι μόνιμοι Πληροφορικοί, αξίζουν όλοι; Υπάρχουν και οι αδιάφοροι, υπάρχουν κάποιοι με άσχετα πτυχία, υπάρχουν και άλλοι όμως που ενδιαφέρονται πραγματικά να διδάξουν! Αν καθίσουμε να δούμε ποιοί αξίζουν, καλύτερα να αρχίσουμε συζήτηση για το Κυπριακό. Δεν είναι όμως μόνο θέμα παιδαγωγικής ή γενικής κατάρτισης για να διδάξει κάποιος. Είναι και θέμα χαρακτήρα! Να έχει ζήλο και υπομονή για να διδάξει.
Αφήστε αυτούς τους ανάξιους που εντάχθηκαν και αυτούς που θα ενταχθούν, να τους κοροϊδεύουν οι μαθητές τους για την ασχετοσύνη τους και να τους κάνουν ρεζίλι.
Στόχος μας είναι να για να αυξηθούν οι ώρες της Πληροφορικής στην εκπαίδευση. Ενωθείτε ΟΛΟΙ. Αμάν πια!

Αποσυνδεδεμένος psych@ra

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 1272
  • Φύλο: Άντρας
  • ΠΕ20
    • Προφίλ
Απ: Τμήμα Αυτοματισμού -ΠΕ20?
« Απάντηση #6 στις: Σεπτέμβριος 24, 2007, 01:34:34 μμ »
Από εδώ και πέρα καλό θα είναι να απαντάτε εδώ:
http://www.pde.gr/forum/index.php?topic=3270.0
« Τελευταία τροποποίηση: Σεπτέμβριος 24, 2007, 01:38:23 μμ από psych@ra »

Αποσυνδεδεμένος anneta

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 2557
  • Φύλο: Γυναίκα
  • ΠΕ 86
    • Προφίλ
Απ: Τμήμα Αυτοματισμού -ΠΕ20?
« Απάντηση #7 στις: Σεπτέμβριος 24, 2007, 09:31:18 μμ »
Αφήστε αυτούς τους ανάξιους που εντάχθηκαν και αυτούς που θα ενταχθούν, να τους κοροϊδεύουν οι μαθητές τους για την ασχετοσύνη τους και να τους κάνουν ρεζίλι.
Αυτό ξαναπέστο........
Ένας μορφωμένος λαός εύκολα οδηγείται, αλλά δύσκολα παρασύρεται, εύκολα κυβερνάται, αλλά δύσκολα σκλαβώνεται !

 

Pde.gr, © 2005 - 2024

Το pde σε αριθμούς

Στατιστικά

μέλη
Στατιστικά
  • Σύνολο μηνυμάτων: 1161915
  • Σύνολο θεμάτων: 19237
  • Σε σύνδεση σήμερα: 555
  • Σε σύνδεση έως τώρα: 1964
  • (Αύγουστος 01, 2022, 02:24:17 μμ)
Συνδεδεμένοι χρήστες
Μέλη: 14
Επισκέπτες: 514
Σύνολο: 528

Πληροφορίες

Το PDE φιλοξενείται στη NetDynamics

Όροι χρήσης | Προφίλ | Προσωπικά δεδομένα | Υποστηρίξτε μας

Επικοινωνία >

Powered by SMF 2.0 RC4 | SMF © 2006–2010, Simple Machines LLC
TinyPortal 1.0 RC1 | © 2005-2010 BlocWeb

Δημιουργία σελίδας σε 0.05 δευτερόλεπτα. 29 ερωτήματα.