*

Αποστολέας Θέμα: Ωρομίσθιο σε ΚΕΚ  (Αναγνώστηκε 9413 φορές)

0 μέλη και 1 επισκέπτης διαβάζουν αυτό το θέμα.

Αποσυνδεδεμένος stavros_plh

  • Προχωρημένο μέλος
  • **
  • Μηνύματα: 198
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Ωρομίσθιο σε ΚΕΚ
« στις: Ιανουάριος 31, 2016, 09:22:33 μμ »
Γνωρίζει κανείς πόσο πρέπει να πληρώνουν τα ΚΕΚ (όχι πως θα πληρωθούμε άμεσα) αλλά για να γνωρίζουμε τι μας γίνεται ειδικά τώρα που θα ανοίξουν κάποιες θέσεις αφού ξεκίνησαν τα προγράμματα του ΟΑΕΔ

Σε ένα ΚΕΚ που απασχολήθηκα μέσα στο 2015 το συμφωνητικό έγραφε 25€ την ώρα σε ένα άλλο 20€ την ώρα σε ένα τρίτο (δεν έχω ακόμη τη σύμβαση γιατί δεν ξεκίνησα ακόμη) μου είπαν προφορικά 17,50

πόσο είναι τελικά το ωρομίσθιο δεν θα έπρεπε να έχουν κάποιο στάνταρ (πτυχίο μεταπτυχιακό κλπ) ??   

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)
Απ: Ωρομίσθιο σε ΚΕΚ
« Δημοσιεύτηκε: Σήμερα στις 13:20:43 »

Αποσυνδεδεμένος dpa2006

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 1377
  • Φύλο: Άντρας
  • Λατρεύω την εκπαίδευση, ΠΕ04.01
    • Προφίλ
Απ: Ωρομίσθιο σε ΚΕΚ
« Απάντηση #1 στις: Φεβρουάριος 01, 2016, 11:08:08 πμ »
Με μια πρόχειρη αναζήτηση βρήκα μόνο για ΚΕΚ ΟΑΕΔ
http://www.diorismos.gr/ekpaideush/5871/oi-wriaies-amoives-twn-wromisthiwn-ekpaideutwn-sta-kek-tou-oaed

για ιδιωτικά λογικά υπάρχει κάποια νομοθεσία

Αποσυνδεδεμένος panagiotis85

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 7
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Ωρομίσθιο σε ΚΕΚ
« Απάντηση #2 στις: Μάρτιος 18, 2016, 10:15:20 μμ »
Καλησπέρα, θα ήθελα να ρωτήσω αν γνωρίζει κάποιος συνάδελφος πως μπορεί  να αντιδράσει ενας εκπαιδευτής σε ΚΕΚ ο οποίος δεν έχει πληρωθεί και  να ζητήσει την αποζημίωσή του.
Είχα υπογράψει με ΚΕΚ μία σύμβαση  έργου για  αρκετές ώρες σε πρόγραμμα κατάρτισης ανέργων voucher το καλοκάιρι του 2015 και ενω έχει εισπράξει τα χρήματα το ΚΕΚ από τον Δεκέμβριο του 2015, δεν με έχει αποζημιώσει. Υπάρχει κάποια διαδικασία που μπορώ να ακολουθήσω;

Εφόσον δεν πληρώνει τους εκπαιδευτές, μπορεί αυτό το ΚΕΚ να συνεχίζει να είναι πιστοποιημένο από τον ΕΟΠΠΕΠ ή να έχει ακόμα συνεργασία με το υπουργείο εργασίας και να πραγματοποιεί κατάρτιση ανέργων;

Αν γνωρίζει κάποιος συνάδελφος κάποιο φορέα που θα μπορούσα να απευθυνθώ; Επιθεώρηση εργασίας, ΕΟΠΠΕΠ, συνήγορος του πολίτη; και να με βοηθήσει;

Αποσυνδεδεμένος niteulf

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 715
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Ωρομίσθιο σε ΚΕΚ
« Απάντηση #3 στις: Μάρτιος 19, 2016, 01:30:40 πμ »
Καλησπέρα, θα ήθελα να ρωτήσω αν γνωρίζει κάποιος συνάδελφος πως μπορεί  να αντιδράσει ενας εκπαιδευτής σε ΚΕΚ ο οποίος δεν έχει πληρωθεί και  να ζητήσει την αποζημίωσή του.
Είχα υπογράψει με ΚΕΚ μία σύμβαση  έργου για  αρκετές ώρες σε πρόγραμμα κατάρτισης ανέργων voucher το καλοκάιρι του 2015 και ενω έχει εισπράξει τα χρήματα το ΚΕΚ από τον Δεκέμβριο του 2015, δεν με έχει αποζημιώσει. Υπάρχει κάποια διαδικασία που μπορώ να ακολουθήσω;

Εφόσον δεν πληρώνει τους εκπαιδευτές, μπορεί αυτό το ΚΕΚ να συνεχίζει να είναι πιστοποιημένο από τον ΕΟΠΠΕΠ ή να έχει ακόμα συνεργασία με το υπουργείο εργασίας και να πραγματοποιεί κατάρτιση ανέργων;

Αν γνωρίζει κάποιος συνάδελφος κάποιο φορέα που θα μπορούσα να απευθυνθώ; Επιθεώρηση εργασίας, ΕΟΠΠΕΠ, συνήγορος του πολίτη; και να με βοηθήσει;

Πώς γνωρίζεις ότι έχει πάρει τα λεφτά του?

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)
Απ: Ωρομίσθιο σε ΚΕΚ
« Δημοσιεύτηκε: Σήμερα στις 13:20:43 »

Αποσυνδεδεμένος panagiotis85

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 7
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Ωρομίσθιο σε ΚΕΚ
« Απάντηση #4 στις: Μάρτιος 19, 2016, 10:35:19 πμ »
Το γνωρίζω από υπάλληλό του

Αποσυνδεδεμένος niteulf

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 715
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Ωρομίσθιο σε ΚΕΚ
« Απάντηση #5 στις: Μάρτιος 19, 2016, 10:59:16 πμ »
Το γνωρίζω από υπάλληλό του

Συνήθως οι μαθητές πληρώνονται στους 3-4 μήνες, ενώ οι εκπαιδευτές είναι πολύ συνηθισμένο να πληρώνονται κανά χρόνο (συν-πλην) μετά το τέλος του προγράμματος.

Είναι υποχρεωμένοι να σου τα δώσουν για να συνεχίσουν να λειτουργούν,
αλλά δεν γνωρίζω τι διορίες υπάρχουν ή αν υπάρχουν μερικές πληρωμές του ΚΕΚ μέχρι την οριστική εξόφληση κτλ.

Στη θέση σου δεν θα έκανα κάτι αν δεν γνώριζα σίγουρα πώς δουλεύει το σύστημα.

Αποσυνδεδεμένος mariliane

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 1265
    • Προφίλ
Απ: Ωρομίσθιο σε ΚΕΚ
« Απάντηση #6 στις: Μάρτιος 19, 2016, 12:22:53 μμ »
κι εγω πληρωθηκα 1 χρονο και κατι, μετα. μαλιστα θεωρουσα οτι τα ειχα χαμενα, αλλα μου εστειλαν e mail και με πηραν τηλεφωνο, οταν ηλθε η ωρα.

Αποσυνδεδεμένος niteulf

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 715
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Ωρομίσθιο σε ΚΕΚ
« Απάντηση #7 στις: Μάρτιος 19, 2016, 01:19:49 μμ »
κι εγω πληρωθηκα 1 χρονο και κατι, μετα. μαλιστα θεωρουσα οτι τα ειχα χαμενα, αλλα μου εστειλαν e mail και με πηραν τηλεφωνο, οταν ηλθε η ωρα.

Αργούνε αλλά κατά 99% δεν τα χάνεις.

Αποσυνδεδεμένος mariliane

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 1265
    • Προφίλ
Απ: Ωρομίσθιο σε ΚΕΚ
« Απάντηση #8 στις: Μάρτιος 19, 2016, 05:19:15 μμ »
Αργούνε αλλά κατά 99% δεν τα χάνεις.
Συμφωνώ
« Τελευταία τροποποίηση: Μάρτιος 19, 2016, 06:09:26 μμ από Lasid »

Αποσυνδεδεμένος panagiotis85

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 7
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Ωρομίσθιο σε ΚΕΚ
« Απάντηση #9 στις: Μάρτιος 19, 2016, 07:10:13 μμ »
Συμφωνώ

Ευχαριστώ για την ενημέρωση, είναι ενθαρρυντικό ότι δεν θα τα χάσω, αλλά τι να κάνω αν χρειάζομαι και αυτά τα χρήματα τώρα; Επίσης αφού στα χρήματα που πήρε τον Δεκέμβριο είναι μέσα και η αμοιβή μου, που θα βρεί αργότερα τα χρήματα για να μου τα δώσει; Ίσως και κάπου να κατέγραψε ότι μου την έχει αποδώσει, χωρίς να το έχει κάνει.

Το καλό θα ήταν όντως να ήξερα πως δουλεύει το σύστημα και τι περιθώρια έχω.

Αποσυνδεδεμένος niteulf

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 715
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Ωρομίσθιο σε ΚΕΚ
« Απάντηση #10 στις: Μάρτιος 19, 2016, 07:41:15 μμ »
Ευχαριστώ για την ενημέρωση, είναι ενθαρρυντικό ότι δεν θα τα χάσω, αλλά τι να κάνω αν χρειάζομαι και αυτά τα χρήματα τώρα; Επίσης αφού στα χρήματα που πήρε τον Δεκέμβριο είναι μέσα και η αμοιβή μου, που θα βρεί αργότερα τα χρήματα για να μου τα δώσει; Ίσως και κάπου να κατέγραψε ότι μου την έχει αποδώσει, χωρίς να το έχει κάνει.

Το καλό θα ήταν όντως να ήξερα πως δουλεύει το σύστημα και τι περιθώρια έχω.

Ίσως δεν έχει πάρει το σύνολο των χρημάτων αλλά μέρος τους.
Ίσως έχουν κάποιο περιθώριο μέχρι το κλείσιμο του προγράμματος.
Το μόνο που μπορώ να σου πω με σιγουριά είναι ότι καθυστερήσεις περίπου ενός έτους είναι πάρα πολύ συνιθησμένες.

Αν και φαντάζομαι το έκανες ήδη, γιατί δεν ρωτάς το ΚΕΚ να σου πούνε, αν έχει πληρωθεί το πρόγραμμα, πότε περιμένουν ότι θα πληρώσουν κτλ. Τι σου είπαν?


Αποσυνδεδεμένος panagiotis85

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 7
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Ωρομίσθιο σε ΚΕΚ
« Απάντηση #11 στις: Μάρτιος 19, 2016, 08:36:08 μμ »
Ίσως δεν έχει πάρει το σύνολο των χρημάτων αλλά μέρος τους.
Ίσως έχουν κάποιο περιθώριο μέχρι το κλείσιμο του προγράμματος.
Το μόνο που μπορώ να σου πω με σιγουριά είναι ότι καθυστερήσεις περίπου ενός έτους είναι πάρα πολύ συνιθησμένες.

Αν και φαντάζομαι το έκανες ήδη, γιατί δεν ρωτάς το ΚΕΚ να σου πούνε, αν έχει πληρωθεί το πρόγραμμα, πότε περιμένουν ότι θα πληρώσουν κτλ. Τι σου είπαν?

Ότι  τέτοιες καθυστερήσεις είναι συνηθισμένες, όπως αναφέρετε,  είναι βέβαια καθησυχαστικό για την τελική έκβαση της συνεργασίας μου με το ΚΕΚ. 

Αυτό που ξέρω πάντως σίγουρα είναι ότι οι ωφελούμενοι άνεργοι του προγράμματος έχουν εξοφληθεί  όλοι, και αυτοι με καθυστέρηση 1 μήνα μετά την πληρωμή του και επίσης συνάδελφος εκπαιδευτής σε άλλο όμως ΚΕΚ έχει εξοφληθεί από τον Ιανουάριο για πρόγραμμα που έκανε τον Σεπτέμβριο.

Ο ιδιοκτήτης του ΚΕΚ δίνει συνεχώς υποσχέσεις, τις οποίες αθετεί. Όταν απαντήσει στις κλήσεις, θα πει κάποια δικαιολογία, θα δώσει μία υπόσχεση και μετά πάλι δεν θα σηκώνει το τηλέφωνο.

Για αυτό το λόγο ανησυχώ για την πληρωμή και θέλω να δω ποια θα είναι η καλύτερη αντίδρασή μου σε μία τέτοια συμπεριφορά.

Αποσυνδεδεμένος niteulf

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 715
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Ωρομίσθιο σε ΚΕΚ
« Απάντηση #12 στις: Μάρτιος 20, 2016, 12:13:34 πμ »
Ότι  τέτοιες καθυστερήσεις είναι συνηθισμένες, όπως αναφέρετε,  είναι βέβαια καθησυχαστικό για την τελική έκβαση της συνεργασίας μου με το ΚΕΚ. 

Αυτό που ξέρω πάντως σίγουρα είναι ότι οι ωφελούμενοι άνεργοι του προγράμματος έχουν εξοφληθεί  όλοι, και αυτοι με καθυστέρηση 1 μήνα μετά την πληρωμή του και επίσης συνάδελφος εκπαιδευτής σε άλλο όμως ΚΕΚ έχει εξοφληθεί από τον Ιανουάριο για πρόγραμμα που έκανε τον Σεπτέμβριο.

Ο ιδιοκτήτης του ΚΕΚ δίνει συνεχώς υποσχέσεις, τις οποίες αθετεί. Όταν απαντήσει στις κλήσεις, θα πει κάποια δικαιολογία, θα δώσει μία υπόσχεση και μετά πάλι δεν θα σηκώνει το τηλέφωνο.

Για αυτό το λόγο ανησυχώ για την πληρωμή και θέλω να δω ποια θα είναι η καλύτερη αντίδρασή μου σε μία τέτοια συμπεριφορά.

Οι εκπαιδευόμενοι πληρώνονται πάντοτε αρκετά νωρίτερα.
Το ότι πληρώθηκε συνάδελφός σου νωρίτερα δεν λέει κάτι. Ο χρόνος πληρωμής παίζει αρκετά.
Από 3-4 μήνες και πάνω. Μέχρι 2 χρόνια μου έχει τύχει.
Δυστυχώς και ότι οι ιδιοκτήτες των ΚΕΚ αερολογούν και δεν είναι να τους παίρνεις σοβαρά υπόψην, πάλι είναι ο κανόνας. Αλλά θέλουν δεν θέλουν είναι υποχρεωμένοι να σε πληρώσουν.
Και θα το κάνουν (εκτός εάν γεμίσει τις βαλίτσες ο ιδιοκτήτης και την κάνει για Βραζιλία :) )

Αν κάνεις κάποια απρόσεκτη κίνηση το πιο πιθανό είναι να χάσεις (μελλοντικές συνεργασίες με διάφορα ΚΕΚ) παρά να κερδίσεις. Γι αυτό η γνώμη μου είναι να είσαι σίγουρος και προσεκτικός πριν κάνεις κάτι.

Δική σου η απόφαση...
« Τελευταία τροποποίηση: Μάρτιος 20, 2016, 12:17:20 πμ από niteulf »

Αποσυνδεδεμένος katia_

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 201
    • Προφίλ
Απ: Ωρομίσθιο σε ΚΕΚ
« Απάντηση #13 στις: Μάρτιος 22, 2019, 12:16:16 πμ »
Θα ηθελα να ρωτησω σν ξερει κανεις 2-3ερωτησεις για τα ΚΕΚ.Δουλευω σε δημοσια Ιεκ & σδε συνολο 17ωρες.Το Απογευμα με τηλ απο Κεκ(δε εχω ξαναδουλεψει οποτε δε ξερω πως λειτουργουν γιαυτο ρωταω...) υπαρχει περιορισμος σε ωρες επειδη δουλευω σε Ινεδιβιμ;Για να δουλεψεις πρεπει ναχεις μπλοκακι ή ειναι σαν τα Ιεκ (Ικα κλπ..;) πληρωνεσαι απο το Κεκ που θα σε παρει;υπαρχει καποιο θεμα με πολλες καθυστερησεις κλπ...;(απλα ουαν με τηλ ημουν στη ταξη κ δε μπορουσα να ρωτησω κ πολλα)οποια απαντηση καλοσεχουμενη ευχαριστω!!!!!:·))

 

Pde.gr, © 2005 - 2024

Το pde σε αριθμούς

Στατιστικά

μέλη
Στατιστικά
  • Σύνολο μηνυμάτων: 1158562
  • Σύνολο θεμάτων: 19200
  • Σε σύνδεση σήμερα: 597
  • Σε σύνδεση έως τώρα: 1964
  • (Αύγουστος 01, 2022, 02:24:17 μμ)
Συνδεδεμένοι χρήστες
Μέλη: 9
Επισκέπτες: 546
Σύνολο: 555

Πληροφορίες

Το PDE φιλοξενείται στη NetDynamics

Όροι χρήσης | Προφίλ | Προσωπικά δεδομένα | Υποστηρίξτε μας

Επικοινωνία >

Powered by SMF 2.0 RC4 | SMF © 2006–2010, Simple Machines LLC
TinyPortal 1.0 RC1 | © 2005-2010 BlocWeb

Δημιουργία σελίδας σε 0.084 δευτερόλεπτα. 34 ερωτήματα.