*

Αποστολέας Θέμα: Αναγνώριση εκπαιδευτικής προϋπηρεσίας στον ΟΑΕΔ από το Υπουργείο Παιδείας  (Αναγνώστηκε 61918 φορές)

0 μέλη και 3 επισκέπτες διαβάζουν αυτό το θέμα.

Αποσυνδεδεμένος nasta22

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 95
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Με ποιο επιχείρημα θέτεις εσύ panos αυτό το ερώτημα σε συναδέρφους εκπαιδευτικούς; Αμφισβητείς το παιδαγωγικό/εκπαιδευτικό έργο που παράγουν ή τα προσόντα τους; 
Καλό θα ήταν να θέτουμε ουσιαστικά ερωτήματα και όχι κουβέντα για να γίνεται.

Άμεση αναγνώριση της εκπαιδευτικής προϋπηρεσίας των εκπαιδευτικών Οαεδ από το Παιδείας!

υ.γ και υπενθυμίζω σε βουλευτές/μέλη σύριζα που τυχών  διαβάζουν αυτό post τις διεκδικήσεις τους σε ρόλο αντιπολίτευσης
http://seepea-stella.blogspot.gr/2014/07/blog-post_2370.html

καλημέρα!

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)

Αποσυνδεδεμένος panos

  • Προχωρημένο μέλος
  • **
  • Μηνύματα: 187
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Έκανα ένα απλό ερώτημα και νομίζω ότι οι συνάδελφοι που μου απάντησαν γυάλισαν αμέσως τα όπλα τους! Μιλάμε για δυνατότητα διορισμού μέσω των πινάκων φαντάζομαι και αυτό για μένα αποτελεί μια αρχή για την τοποθέτησή μου... Οι διαδικασίες πρόσληψης εκπαιδευτικών στον ΟΑΕΔ από προσωπική πείρα χρόνια τώρα δεν ακολουθούν απαραίτητα νόμιμες και αδιάβλητες διαδικασίες μην αστειευόμαστε! Επίσης υπάρχουν υποψήφιοι που στους πίνακες του ΥΠΠΕΘ απουσιάζουν παντελώς και εμφανίζονται με μεγάλη προϋπηρεσία στον ΟΑΕΔ. Κατά την ταπεινή μου γνώμη το Υπουργείο Εργασίας όπως και Τουρισμού είναι υπουργεία που (κακώς) κατ΄εμέ παρέχουν εκπαίδευση σε σχολές υπό την εποπτεία του ΥΠΠΕΘ. Τα περι κοινών προγραμμάτων σπουδών και προσόντων τα σέβομαι αλλά θεωρώ πως εκπαίδευση και παιδεία μπορεί να παρέχει ΜΟΝΟ το ΥΠΠΕΘ. Με την ίδια λογική όσοι εργάζονται σε ΙΕΚ, ΑΕΙ, σχολές νοσοκομείων, τουρισμού κλπ να μπορούν να αναγνωρίσουν την προϋπηρεσία τους. Οι πίνακες αναπληρωτών είναι ενιαίοι με σταθερά κριτήρια πρόσληψης και μια σειρά που παρακολουθείται διαχρονικά με ένα παράγοντα γραπτού ΑΣΕΠ. Δε μπορώ να καταλάβω γιατί ένας φιλόλογος που έδωσε ΑΣΕΠ και ξεκίνησε να συγκεντρώνει προϋπηρεσία από νησί σε νησί ή περιοχή σε περιοχή πρέπει να βρει μπροστά του ανθρώπους που παράλληλα σε άλλου φορέα δομές συγκέντρωνε προϋπηρεσία. Συμφωνώ να μην υπολογίζεται η προϋπηρεσία από το ΥΠΠΕΘ και ΑΕΙ στον ΟΑΕΔ αν το θεωρεί κάποιος άδικο, αλλά η σχέση δεν είναι ευθεία κατά την γνώμη μου. Είναι σα να αποφασίζει το ΥΠΠΕΘ να ρυθμίζει θέματα εργασίας και ασφάλισης του Υπουργείου Εργασίας! Νομίζω το ότι το ΥΠΠΕΘ παρέχει εποπτεία στις σχολές του ΟΑΕΔ δεν σημαίνει ότι εξισώνεται απόλυτα η σχέση τους. Αν πρέπει να γίνουν αλλαγές ας γίνει ενιαίος πίνακας εκπαιδευτικών πανελλαδικά των σχολών ΟΑΕΔ με κοινά κριτήρια με του ΥΠΠΕΘ και τότε το βλέπουμε...Μέχρι τότε μονιμοποίηση εκπαιδευτικών ΟΑΕΔ στον ΟΑΕΔ και εκπαιδευτικών στο Παιδείας στο ΥΠΠΕΘ. Και τέλος επισημαίνω ότι αν η τεχνική εκπαίδευση δεν ήταν κατακερματισμένη σε διάφορα υπουργεία αλλά μόνο στο αυτονόητο (ΥΠΠΕΘ) δε θα  γινόταν καμιά τέτοια συζήτηση....Οι προσδοκίες αν δημιουργούνται από το κόμματά και τις υποσχέσεις είναι άλλο θέμα...Προσωπικά εργάστηκα σε σχολές ΟΑΕΔ αλλά θεώρησα μη ρεαλιστικό το να περιμένω μονιμοποίηση στον ΟΑΕΔ πόσο μάλλον στο ΥΠΠΕΘ μέσω ΟΑΕΔ.

Αποσυνδεδεμένος Lasid

  • Moderator
  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 10808
  • Φύλο: Άντρας
  • ΠΕ83 ΗΛΕΚΤΡΟΛΟΓΩΝ
    • Προφίλ
Δε νομίζω ότι αναμένει κανείς διορισμό στο ΥΠΠΕΘ μέσω της αναγνώρισης της προϋπηρεσίας του ΟΑΕΔ από το ΥΠΠΕΘ.
Μάλλον η αναγνώριση ζητείται για τη δυνατότητα αναπλήρωσης στο ΥΠΠΕΘ, αν και τώρα θα έχει αναπληρωτές και ο ΟΑΕΔ.
Εφόσον η προϋπηρεσία δεν αποτελεί κριτήριο διορισμού και απλώς δίνει μια προσαύξηση στο βασικό κριτήριο του ΑΣΕΠ,
η παρούσα χρονική περίοδος είναι η πιο κατάλληλη για να υπάρξει σύγκλιση των προϋπηρεσιών όλων των υπουργείων.
Πιστεύω ότι μετά από την 5ετή παράταση που δόθηκε στη λειτουργία του ΟΑΕΔ, θα έχουμε ενιαία εκπαίδευση από το ΥΠΠΕΘ.

Αποσυνδεδεμένος dimitr

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 313
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Αμα θέλετε προσμέτρηση της προυπηρεσίας τότε να γίνεται επιλογή από τον πίνακα αναπληρωτών.

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)

Αποσυνδεδεμένος dimdic2

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 77
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Αμα θέλετε προσμέτρηση της προυπηρεσίας τότε να γίνεται επιλογή από τον πίνακα αναπληρωτών.

Εσύ θέλεις;

Αποσυνδεδεμένος anneta

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 2552
  • Φύλο: Γυναίκα
  • ΠΕ 86
    • Προφίλ
panos +++++++++++++++++++++++++++++++++++++

Ένας μορφωμένος λαός εύκολα οδηγείται, αλλά δύσκολα παρασύρεται, εύκολα κυβερνάται, αλλά δύσκολα σκλαβώνεται !

Αποσυνδεδεμένος LITHIUM

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 92
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Έκανα ένα απλό ερώτημα και νομίζω ότι οι συνάδελφοι που μου απάντησαν γυάλισαν αμέσως τα όπλα τους! Μιλάμε για δυνατότητα διορισμού μέσω των πινάκων φαντάζομαι και αυτό για μένα αποτελεί μια αρχή για την τοποθέτησή μου... Οι διαδικασίες πρόσληψης εκπαιδευτικών στον ΟΑΕΔ από προσωπική πείρα χρόνια τώρα δεν ακολουθούν απαραίτητα νόμιμες και αδιάβλητες διαδικασίες μην αστειευόμαστε! Επίσης υπάρχουν υποψήφιοι που στους πίνακες του ΥΠΠΕΘ απουσιάζουν παντελώς και εμφανίζονται με μεγάλη προϋπηρεσία στον ΟΑΕΔ. Κατά την ταπεινή μου γνώμη το Υπουργείο Εργασίας όπως και Τουρισμού είναι υπουργεία που (κακώς) κατ΄εμέ παρέχουν εκπαίδευση σε σχολές υπό την εποπτεία του ΥΠΠΕΘ. Τα περι κοινών προγραμμάτων σπουδών και προσόντων τα σέβομαι αλλά θεωρώ πως εκπαίδευση και παιδεία μπορεί να παρέχει ΜΟΝΟ το ΥΠΠΕΘ. Με την ίδια λογική όσοι εργάζονται σε ΙΕΚ, ΑΕΙ, σχολές νοσοκομείων, τουρισμού κλπ να μπορούν να αναγνωρίσουν την προϋπηρεσία τους. Οι πίνακες αναπληρωτών είναι ενιαίοι με σταθερά κριτήρια πρόσληψης και μια σειρά που παρακολουθείται διαχρονικά με ένα παράγοντα γραπτού ΑΣΕΠ. Δε μπορώ να καταλάβω γιατί ένας φιλόλογος που έδωσε ΑΣΕΠ και ξεκίνησε να συγκεντρώνει προϋπηρεσία από νησί σε νησί ή περιοχή σε περιοχή πρέπει να βρει μπροστά του ανθρώπους που παράλληλα σε άλλου φορέα δομές συγκέντρωνε προϋπηρεσία. Συμφωνώ να μην υπολογίζεται η προϋπηρεσία από το ΥΠΠΕΘ και ΑΕΙ στον ΟΑΕΔ αν το θεωρεί κάποιος άδικο, αλλά η σχέση δεν είναι ευθεία κατά την γνώμη μου. Είναι σα να αποφασίζει το ΥΠΠΕΘ να ρυθμίζει θέματα εργασίας και ασφάλισης του Υπουργείου Εργασίας! Νομίζω το ότι το ΥΠΠΕΘ παρέχει εποπτεία στις σχολές του ΟΑΕΔ δεν σημαίνει ότι εξισώνεται απόλυτα η σχέση τους. Αν πρέπει να γίνουν αλλαγές ας γίνει ενιαίος πίνακας εκπαιδευτικών πανελλαδικά των σχολών ΟΑΕΔ με κοινά κριτήρια με του ΥΠΠΕΘ και τότε το βλέπουμε...Μέχρι τότε μονιμοποίηση εκπαιδευτικών ΟΑΕΔ στον ΟΑΕΔ και εκπαιδευτικών στο Παιδείας στο ΥΠΠΕΘ. Και τέλος επισημαίνω ότι αν η τεχνική εκπαίδευση δεν ήταν κατακερματισμένη σε διάφορα υπουργεία αλλά μόνο στο αυτονόητο (ΥΠΠΕΘ) δε θα  γινόταν καμιά τέτοια συζήτηση....Οι προσδοκίες αν δημιουργούνται από το κόμματά και τις υποσχέσεις είναι άλλο θέμα...Προσωπικά εργάστηκα σε σχολές ΟΑΕΔ αλλά θεώρησα μη ρεαλιστικό το να περιμένω μονιμοποίηση στον ΟΑΕΔ πόσο μάλλον στο ΥΠΠΕΘ μέσω ΟΑΕΔ.

Διάβασε πρώτα την απόφαση του ΝΣΚ του 2001 και τις αποφάσεις τριών δικαστηρίων μέχρι τώρα για την προυπηρεσία του ΟΑΕΔ και μετα τα ξαναλέμε.

Αποσυνδεδεμένος alexlion

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 246
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Έκανα ένα απλό ερώτημα και νομίζω ότι οι συνάδελφοι που μου απάντησαν γυάλισαν αμέσως τα όπλα τους! Μιλάμε για δυνατότητα διορισμού μέσω των πινάκων φαντάζομαι και αυτό για μένα αποτελεί μια αρχή για την τοποθέτησή μου... Οι διαδικασίες πρόσληψης εκπαιδευτικών στον ΟΑΕΔ από προσωπική πείρα χρόνια τώρα δεν ακολουθούν απαραίτητα νόμιμες και αδιάβλητες διαδικασίες μην αστειευόμαστε! Επίσης υπάρχουν υποψήφιοι που στους πίνακες του ΥΠΠΕΘ απουσιάζουν παντελώς και εμφανίζονται με μεγάλη προϋπηρεσία στον ΟΑΕΔ. Κατά την ταπεινή μου γνώμη το Υπουργείο Εργασίας όπως και Τουρισμού είναι υπουργεία που (κακώς) κατ΄εμέ παρέχουν εκπαίδευση σε σχολές υπό την εποπτεία του ΥΠΠΕΘ. Τα περι κοινών προγραμμάτων σπουδών και προσόντων τα σέβομαι αλλά θεωρώ πως εκπαίδευση και παιδεία μπορεί να παρέχει ΜΟΝΟ το ΥΠΠΕΘ. Με την ίδια λογική όσοι εργάζονται σε ΙΕΚ, ΑΕΙ, σχολές νοσοκομείων, τουρισμού κλπ να μπορούν να αναγνωρίσουν την προϋπηρεσία τους. Οι πίνακες αναπληρωτών είναι ενιαίοι με σταθερά κριτήρια πρόσληψης και μια σειρά που παρακολουθείται διαχρονικά με ένα παράγοντα γραπτού ΑΣΕΠ. Δε μπορώ να καταλάβω γιατί ένας φιλόλογος που έδωσε ΑΣΕΠ και ξεκίνησε να συγκεντρώνει προϋπηρεσία από νησί σε νησί ή περιοχή σε περιοχή πρέπει να βρει μπροστά του ανθρώπους που παράλληλα σε άλλου φορέα δομές συγκέντρωνε προϋπηρεσία. Συμφωνώ να μην υπολογίζεται η προϋπηρεσία από το ΥΠΠΕΘ και ΑΕΙ στον ΟΑΕΔ αν το θεωρεί κάποιος άδικο, αλλά η σχέση δεν είναι ευθεία κατά την γνώμη μου. Είναι σα να αποφασίζει το ΥΠΠΕΘ να ρυθμίζει θέματα εργασίας και ασφάλισης του Υπουργείου Εργασίας! Νομίζω το ότι το ΥΠΠΕΘ παρέχει εποπτεία στις σχολές του ΟΑΕΔ δεν σημαίνει ότι εξισώνεται απόλυτα η σχέση τους. Αν πρέπει να γίνουν αλλαγές ας γίνει ενιαίος πίνακας εκπαιδευτικών πανελλαδικά των σχολών ΟΑΕΔ με κοινά κριτήρια με του ΥΠΠΕΘ και τότε το βλέπουμε...Μέχρι τότε μονιμοποίηση εκπαιδευτικών ΟΑΕΔ στον ΟΑΕΔ και εκπαιδευτικών στο Παιδείας στο ΥΠΠΕΘ. Και τέλος επισημαίνω ότι αν η τεχνική εκπαίδευση δεν ήταν κατακερματισμένη σε διάφορα υπουργεία αλλά μόνο στο αυτονόητο (ΥΠΠΕΘ) δε θα  γινόταν καμιά τέτοια συζήτηση....Οι προσδοκίες αν δημιουργούνται από το κόμματά και τις υποσχέσεις είναι άλλο θέμα...Προσωπικά εργάστηκα σε σχολές ΟΑΕΔ αλλά θεώρησα μη ρεαλιστικό το να περιμένω μονιμοποίηση στον ΟΑΕΔ πόσο μάλλον στο ΥΠΠΕΘ μέσω ΟΑΕΔ.
Μιλάς για μη νομιμες προσλήψεις στον ΟΑΕΔ οταν άτομα που τελείωσαν 7 χρόνια μεταγενέστερα την ιδια σχολή μπήκαν με μέσο σε παιδαγωγικές σχολές και προηγήθηκαν στους πίνακες του ΥΠΕΠΘ χωρίς να γίνει κανένας έλεγχος και κλήθηκε για αναπληρωτής και μονιμοποιηθηκε στο ΥΠΕΠΘ.Και δεν ήταν μόνο ένας.Κατα τα άλλα ήταν αξιοκρατικές οι προσλήψεις......
« Τελευταία τροποποίηση: Ιούνιος 01, 2016, 05:46:46 μμ από alexlion »

Αποσυνδεδεμένος nasta22

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 95
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Υπάρχουν εκπαιδευτικοί ΩΡΟΜΙΣΘΙΟΙ του οαεδ που κάνουν καθημερινά 200χλ ή και μετακομίζουν σε νησιά.
Η παιδεία λες ότι παρέχεται ΜΟΝΟ από το ΥΠΕΠΘ, τι είναι το παιδείας ιερατείο;;; ΗΜΑΡΤΟΝ!

anyway, επειδή χάνουμε ενέργεια και φαιά ουσία με τις απόψεις σου, δεν θέτει εποικοδομητικά επιχειρήματα, άσε μας να διεκδικούμε την αναγνώριση και εύχομαι καλό διορισμό!
« Τελευταία τροποποίηση: Ιούνιος 01, 2016, 09:20:25 μμ από nasta22 »

Αποσυνδεδεμένος panos

  • Προχωρημένο μέλος
  • **
  • Μηνύματα: 187
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Ειλικρινά εκτιμώ πολύ το ύφος της τοποθέτησης του συναδέλφου Lasid, αλλά διαφωνώ ως προς την αναγνώριση της προϋπηρεσίας ως κριτήριο μόνο αναπλήρωσης καθότι συνεπακόλουθο είναι και ο διορισμός και παράλληλα δε κατανοώ την ανάγκη χρονικά σε αυτή τη φάση σύγκλισης των προϋπηρεσιών.

Με το μέλος Αlexlion με εντυπωσιάζει που σε μια παράγραφο τοποθετήσεων εστιάζει σε ένα μόνο σημείο που αν μη τι άλλο περιγράφει προσωπικές μου εμπειρίες καθώς και εμπειρίες συναδέλφων.

Με το μέλος nasta22 διαφωνώ ως προς το επικριτικό και απαξιωτικό ύφος και επανέρχομαι πως αυτονόητα θεωρώ πως το ΥΠΠΕΘ στη παροχή παιδείας είναι ιερατείο. Το υπουργείο εργασίας είναι αρμόδιο σε θέματα εργασίας, το τουρισμού σε τουρισμό, το οικονομίας σε οικονομικά θέματα, το αγροτικής ανάπτυξης σε αγροτικά κλπ. Η λειτουργία σχολών στον ΟΑΕΔ δημιουργεί προσδοκίες εκπαιδευτικής ιδιότητας αλλά με προοπτικές στα πλαίσια του ΟΑΕΔ. Εγώ δέχομαι να μην μετρά η προϋπηρεσία του ΥΠΠΕΘ στον ΟΑΕΔ από αύριο και από χθες! Εσύ δέχεσαι να μη μετρά η δική σου στο ΥΠΠΕΘ-ιερατείο που με σθένος διεκδικείς; Και μπορείς να μου τεκμηριώσεις πως ο ΟΑΕΔ παρέχει τα εκπαιδευτικά εχέγγυα να μορφώνει και να εκπαιδεύει κομμωτές, ηλεκτρολόγους, βρεφονηπιοκόμους, νοσηλευτές κλπ;;;
Είναι προσωπική σου επιλογή και ευθύνη ότι διάλεξες επαγγελματική σταδιοδρομία με την ιδιότητα του εκπαιδευτικού μέσω των σχολών του ΟΑΕΔ, αλλά δε προκύπτει υποχρέωση κανενός να βρεθείς στους πίνακες αναπληρωτών του ΥΠΠΕΘ με κραυγές και απαιτήσεις αγνοώντας ότι δεν υπάρχει κόστος για τους χρόνια καταταγμένους υπό καθεστώς άτυπης επετηρίδας να περιμένουν ώρα ώρα - κουκί κουκί τη σειρά τους μέσω των Ενιαίων Πινάκων Αναπληρωτών ΥΠΠΕΘ.

Προσωπικές μου θέσεις:
Ενιαία εκπαίδευση και Κατάρτιση (Γενική και Επαγγελματική) ΜΟΝΟ από το ΥΠΠΕΘ.
Συνεργασία στα πλαίσια της πρακτικής άσκησης και μαθητείας με συναρμόδια υπουργεία (Εργασίας, Τουρισμού, Ναυτιλίας, Υγείας κλπ)
Κατάργηση των δομών ΕΠΑΣ και ΙΕΚ που λειτουργούν υπό την ευθύνη άλλων υπουργείων πέραν του ΥΠΠΕΘ.


Αποσυνδεδεμένος nasta22

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 95
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
panos υπάρχουν εκπαιδευτικοί που είναι εγκλωβισμένοι στον πίνακα μηδενικής προϋπηρεσίας αναπληρωτών του ΥΠΕΠΘ και κουκί κουκί μαζεύουν εκπαιδευτική εμπειρία. Επιπλέον, δεν υπάρχουν περιθώρια λόγω της κοινωνικοπολιτικής κατάστασης σε αυτή τη χωρά για επιλογή επαγγελματικής σταδιοδρομίας.
Η ουσία του θέματος είναι ότι απαξιώνεις τους απόφοιτους κομμωτές, ηλεκτρολόγους, βρεφονηπιοκόμους, υδραυλικούς, ηλεκτρολόγους, μάγειρες,ζαχαροπλάστες, τεχνικούς η/υ,νοσηλευτές αλλά ταυτόχρονα και εμάς τους εκπαιδευτικούς των επας κλπ.
Από εδώ φαίνεται η ουσία της παιδείας που εσύ με σθένος υπερασπίζεσαι.

bon nuit!!!
« Τελευταία τροποποίηση: Ιούνιος 01, 2016, 10:53:36 μμ από nasta22 »

Αποσυνδεδεμένος porcupinetree

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 1765
  • Φύλο: Άντρας
  • Για ν αλλάξουν όλα, πρέπει να μείνουν τα ίδια...
    • Προφίλ
Μη μπλέκουμε συνάδελφοι σε επαναλαμβανόμενες και ατέρμονες συζητήσεις…

Με ποια επιχειρήματα οι εκπαιδευτικοί ΕΠΑΣ ΟΑΕΔ διεκδικούν αναγνώριση της προϋπηρεσίας τους στους πίνακες του ΥΠΠΕΘ;

Πολύ καλή ερώτηση…
Τα επιχειρήματα συνάδελφε είναι ότι η ΟΛΜΕ (γιατί αυτή ήταν πάντα το πρόβλημα) πήρε ανταλλάγματα και συνθηκολόγησε…

Καλό βράδυ σε όλους
Beati hispani, quibus vivere bibere est...

Αποσυνδεδεμένος Lasid

  • Moderator
  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 10808
  • Φύλο: Άντρας
  • ΠΕ83 ΗΛΕΚΤΡΟΛΟΓΩΝ
    • Προφίλ
Ειλικρινά εκτιμώ πολύ το ύφος της τοποθέτησης του συναδέλφου Lasid, αλλά διαφωνώ ως προς την αναγνώριση της προϋπηρεσίας ως κριτήριο μόνο αναπλήρωσης καθότι συνεπακόλουθο είναι και ο διορισμός και παράλληλα δε κατανοώ την ανάγκη χρονικά σε αυτή τη φάση σύγκλισης των προϋπηρεσιών.

Προσωπικές μου θέσεις:
Ενιαία εκπαίδευση και Κατάρτιση (Γενική και Επαγγελματική) ΜΟΝΟ από το ΥΠΠΕΘ.
Συνεργασία στα πλαίσια της πρακτικής άσκησης και μαθητείας με συναρμόδια υπουργεία (Εργασίας, Τουρισμού, Ναυτιλίας, Υγείας κλπ)
Κατάργηση των δομών ΕΠΑΣ και ΙΕΚ που λειτουργούν υπό την ευθύνη άλλων υπουργείων πέραν του ΥΠΠΕΘ.
panos η αναπλήρωση έχει πάψει να έχει ως συνεπακόλουθο το μόνιμο διορισμό. Δεν ενημερώνεσαι για τις νομικές εξελίξεις;
Για αυτόν τον λόγο έχει καταργηθεί ο διορισμός από το 24μηνο, το 30μηνο και τον Ενιαίο Πίνακα Αναπληρωτών (40%).
Έτσι, τώρα βγήκε ΦΕΚ κατανομής μόνο για τους 456 διοριστέους του ΑΣΕΠ με ΦΕΚ από το 2008. Κανείς άλλος δε διορίζεται!

Οι ΕΠΑΣ ΟΑΕΔ πήραν παράταση λειτουργίας για 5 χρόνια. Πιθανώς με τη λήξη της παράτασης, η επαγγελματική εκπαίδευση θα καταλήξει ενιαία υπό την αιγίδα του ΥΠΠΕΘ, όπως είναι και η προσωπική σου θέση. Το ΑΣΕΠ αναγνώριζε πάντα την προϋπηρεσία του ΟΑΕΔ για προσαύξηση πάνω στον βαθμό του διαγωνισμού. Αφού σύντομα οι πίνακες αναπληρωτών με βάση την προϋπηρεσία θα είναι παρελθόν, η αναγνωρισμένη προϋπηρεσία θα είναι απλώς μια προσαύξηση στο βασικό κριτήριο του ΑΣΕΠ. Αυτό θα ισχύει τόσο για την αναπλήρωση, όσο και για το διορισμό. Προς τι η ανησυχία λοιπόν;
« Τελευταία τροποποίηση: Ιούνιος 02, 2016, 12:04:47 πμ από Lasid »

Αποσυνδεδεμένος alexlion

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 246
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Ειλικρινά εκτιμώ πολύ το ύφος της τοποθέτησης του συναδέλφου Lasid, αλλά διαφωνώ ως προς την αναγνώριση της προϋπηρεσίας ως κριτήριο μόνο αναπλήρωσης καθότι συνεπακόλουθο είναι και ο διορισμός και παράλληλα δε κατανοώ την ανάγκη χρονικά σε αυτή τη φάση σύγκλισης των προϋπηρεσιών.

Με το μέλος Αlexlion με εντυπωσιάζει που σε μια παράγραφο τοποθετήσεων εστιάζει σε ένα μόνο σημείο που αν μη τι άλλο περιγράφει προσωπικές μου εμπειρίες καθώς και εμπειρίες συναδέλφων.

Με το μέλος nasta22 διαφωνώ ως προς το επικριτικό και απαξιωτικό ύφος και επανέρχομαι πως αυτονόητα θεωρώ πως το ΥΠΠΕΘ στη παροχή παιδείας είναι ιερατείο. Το υπουργείο εργασίας είναι αρμόδιο σε θέματα εργασίας, το τουρισμού σε τουρισμό, το οικονομίας σε οικονομικά θέματα, το αγροτικής ανάπτυξης σε αγροτικά κλπ. Η λειτουργία σχολών στον ΟΑΕΔ δημιουργεί προσδοκίες εκπαιδευτικής ιδιότητας αλλά με προοπτικές στα πλαίσια του ΟΑΕΔ. Εγώ δέχομαι να μην μετρά η προϋπηρεσία του ΥΠΠΕΘ στον ΟΑΕΔ από αύριο και από χθες! Εσύ δέχεσαι να μη μετρά η δική σου στο ΥΠΠΕΘ-ιερατείο που με σθένος διεκδικείς; Και μπορείς να μου τεκμηριώσεις πως ο ΟΑΕΔ παρέχει τα εκπαιδευτικά εχέγγυα να μορφώνει και να εκπαιδεύει κομμωτές, ηλεκτρολόγους, βρεφονηπιοκόμους, νοσηλευτές κλπ;;;
Είναι προσωπική σου επιλογή και ευθύνη ότι διάλεξες επαγγελματική σταδιοδρομία με την ιδιότητα του εκπαιδευτικού μέσω των σχολών του ΟΑΕΔ, αλλά δε προκύπτει υποχρέωση κανενός να βρεθείς στους πίνακες αναπληρωτών του ΥΠΠΕΘ με κραυγές και απαιτήσεις αγνοώντας ότι δεν υπάρχει κόστος για τους χρόνια καταταγμένους υπό καθεστώς άτυπης επετηρίδας να περιμένουν ώρα ώρα - κουκί κουκί τη σειρά τους μέσω των Ενιαίων Πινάκων Αναπληρωτών ΥΠΠΕΘ.

Προσωπικές μου θέσεις:
Ενιαία εκπαίδευση και Κατάρτιση (Γενική και Επαγγελματική) ΜΟΝΟ από το ΥΠΠΕΘ.
Συνεργασία στα πλαίσια της πρακτικής άσκησης και μαθητείας με συναρμόδια υπουργεία (Εργασίας, Τουρισμού, Ναυτιλίας, Υγείας κλπ)
Κατάργηση των δομών ΕΠΑΣ και ΙΕΚ που λειτουργούν υπό την ευθύνη άλλων υπουργείων πέραν του ΥΠΠΕΘ.
Αρα συμφωνούμε μέλος Panos έτσι;να μιλας όμως και για μη αξιοκρατικές προσλήψεις και μονιμοποιήσεις και στο ΥΠΕΠΘ και όχι μόνο στον ΟΑΕΔ.Πάντως έχω να παρατηρήσω οτι τα πραγματα τα βλέπεις μόνο απο την πλευρά σου και όπως σε συμφέρει και χωρίς παρεξήγηση.Μιλάς για πιθανό καπέλωμα στους πίνακες του ΥΠΕΠΘ αλλα για το ήδη καπέλωμα που έχουν υποστεί οι εκπαιδευτικοί του ΟΑΕΔ απο τους συναδέλφους του ΥΠΕΠΘ ούτε λόγος.Εχουν χάσει τις δουλειές τους που μάζευαν κι αυτοι ώρα ώρα κουκί-κουκί,με πολύ λίγα ένσημα όταν οι εκπαιδευτικοί του ΥΠΕΠΘ έπαιρναν 25αρια κάθε μήνα.Μας ρωτάς αν δεχόμαστε να μην πιανεται η προυπηρεσία μας στο ΥΠΕΠΘ (που δεν πιάνεται) αλλα εσυ τόσα χρόνια κάνεις τον Αλέκο που η δική σου πιάνεται στον ΟΑΕΔ.Δε μιλάς γιατί έτσι σε βολεύει.Μη το παίρνεις προσωπικά.Για όλους τους συναδελφους του ΥΠΕΠΘ μιλάω.Γιατί μη μου πεις πως οταν τους καλουν στον ΟΑΕΔ να δουλέψουν λένε:"Σας ευχαριστώ πολύ αλλα δε θα πάρω τις ώρες γιατι σέβομαι τον ωρομίσθιο που δουλευε τοσα χρόνια στον ΟΑΕΔ και μάζευε τις
ώρες";Εκεί κάνουμε το κοροιδο και τη θέση την πιάνουμε.Λοιπον για να μη κουράζουμε το θέμα.Πιστευω το έχεις καταλάβει κι εσυ ο ιδιος ασχέτως αν δε θέλεις να το παραδεχθείς:ΙΣΟΤΗΤΑ ΓΙΑ ΟΛΟΥΣ!ΙΔΙΑ ΔΙΚΑΙΩΜΑΤΑ ΟΛΟΙ (σε καμία περίπτωση μη το πάρεις σαν κραυγή).Να είσαι καλά και να πορευόμαστε όλοι προς το συμφέρον όλων μας

 

Pde.gr, © 2005 - 2024

Το pde σε αριθμούς

Στατιστικά

μέλη
  • Σύνολο μελών: 32293
  • Τελευταία: HelenK
Στατιστικά
  • Σύνολο μηνυμάτων: 1159814
  • Σύνολο θεμάτων: 19212
  • Σε σύνδεση σήμερα: 568
  • Σε σύνδεση έως τώρα: 1964
  • (Αύγουστος 01, 2022, 02:24:17 μμ)
Συνδεδεμένοι χρήστες
Μέλη: 5
Επισκέπτες: 379
Σύνολο: 384

Πληροφορίες

Το PDE φιλοξενείται στη NetDynamics

Όροι χρήσης | Προφίλ | Προσωπικά δεδομένα | Υποστηρίξτε μας

Επικοινωνία >

Powered by SMF 2.0 RC4 | SMF © 2006–2010, Simple Machines LLC
TinyPortal 1.0 RC1 | © 2005-2010 BlocWeb

Δημιουργία σελίδας σε 0.067 δευτερόλεπτα. 35 ερωτήματα.