*

Αποστολέας Θέμα: δυσκολο σχολειο  (Αναγνώστηκε 1946 φορές)

0 μέλη και 1 επισκέπτης διαβάζουν αυτό το θέμα.

Αποσυνδεδεμένος dimitrafih1

  • Προχωρημένο μέλος
  • **
  • Μηνύματα: 106
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
δυσκολο σχολειο
« στις: Φεβρουάριος 14, 2016, 03:26:11 μμ »
καλημερα
ηθελα να ρωτησω κυριως τις ειδικοτητες στο δημοτικο αν εχουν  προβλημα με παιδια και την ησυχια η γενικα την συμπεριφορα των παιδιων πχ φετος εχω βρει τον μπελα μου ,ζηταω υλικα και κανουν παραπονα οι γονεις οτι ζηταω πολλα υλικα (να σημειωσω οτι ζητησα 2 χαρτονια ενα μπλοκ μαρκαδορους και λαδοπαστελ κολα ψαλιδι)
αγοραζω εγω χαρτονια και διαφορα υλικα παω σε  ε δημοτικου φτιαχνουμε κολαζ,την επομενη φορα με χουν τοσο γραμμενη που ουτε καν φερνουν τα κολαζ τα μαλωνω  ,ερχετε μια μαμα και χωρις να απευθυνθει καν σε εμενα παει στην διευθυντρια και παραπονεθηκε οτι τους μιλαω ασχημα και οτι τους ειπα σκαστε (πραγμα το οποιο 1000% δεν το ειπα),η διευθυντρια μου το ανεφερε απλα και με υποστηριξε χωρις να μου αναφερει ποια μαμα ηταν ,αλλα παιδια μου εχουν δημιουργησει τοσο αγχος που με πιανει η καρδια μου καθως πλησιαζω στο σχολειο καθε πρωι.



Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)
Απ: δυσκολο σχολειο
« Δημοσιεύτηκε: Σήμερα στις 14:02:01 »

Αποσυνδεδεμένος anneta

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 2556
  • Φύλο: Γυναίκα
  • ΠΕ 86
    • Προφίλ
Απ: δυσκολο σχολειο
« Απάντηση #1 στις: Φεβρουάριος 14, 2016, 05:45:49 μμ »
Μηπως εβαλες χαμηλους βαθμους;;; μονο τοτε θυμουνται οι γονεις στο δημοτικο να γκαριξουν κ να προσβαλλουν τον εκπαιδευτικο. Αληθεια το χεις πει στη δασκαλα των παιδιων; ποια η σταση της απεναντι στο μαθημα σου;
Ένας μορφωμένος λαός εύκολα οδηγείται, αλλά δύσκολα παρασύρεται, εύκολα κυβερνάται, αλλά δύσκολα σκλαβώνεται !

Αποσυνδεδεμένος dimitrafih1

  • Προχωρημένο μέλος
  • **
  • Μηνύματα: 106
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: δυσκολο σχολειο
« Απάντηση #2 στις: Φεβρουάριος 14, 2016, 05:48:59 μμ »
ειμαι πολυ προσφατη στο σχολειο δεν εχω βαλει ακομη βαθμους και γενικα δεν θεωρησα οτι με εχουν φερει σε σημειο να ζητησω βοηθεια απο την δασκαλα τους .

Αποσυνδεδεμένος anneta

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 2556
  • Φύλο: Γυναίκα
  • ΠΕ 86
    • Προφίλ
Απ: δυσκολο σχολειο
« Απάντηση #3 στις: Φεβρουάριος 14, 2016, 05:57:56 μμ »
Συγγνωμη αλλα εδω :

αλλα παιδια μου εχουν δημιουργησει τοσο αγχος που με πιανει η καρδια μου καθως πλησιαζω στο σχολειο καθε πρωι.

αλλα γραφεις!
Ένας μορφωμένος λαός εύκολα οδηγείται, αλλά δύσκολα παρασύρεται, εύκολα κυβερνάται, αλλά δύσκολα σκλαβώνεται !

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)
Απ: δυσκολο σχολειο
« Δημοσιεύτηκε: Σήμερα στις 14:02:01 »

Αποσυνδεδεμένος dimitrafih1

  • Προχωρημένο μέλος
  • **
  • Μηνύματα: 106
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: δυσκολο σχολειο
« Απάντηση #4 στις: Φεβρουάριος 14, 2016, 06:39:45 μμ »
σορυ αν εγραψα κατι λαθος 
δεν μου προκαλει αγχος  το πως θα διαχειριστω την ταξη οσο και αν κανουν φασαρια (στην τελικη ψαχνω τροπους να δω πως θα εφαρμοσω αυτα που θα κανουμε με εναν τροπο ενδιαφερον και για τα παιδια) αλλα το οτι δεν ξερω γιατι θα πρεπει απολογηθω στην συνεχεια, οτι ζητησα να φερουν μπλοκ?οτι τους ειπα οτι αφου δεν τα ενδιαφερει το μαθημα θα χαμηλωσω βαθμους (φανταζομαι ο καθε δασκαλος το εχει πει αυτο)θα ερχονται μετα απο  καθε μαθημα οι γονεις να κανουν παραπονα?
την δευτερα-τριτη εγιναν τα παραπονα και η εβδομαδα κυλησε για εμενα με πολυ αγχος
το θεμα με τα υλικα δεν ξερω αν και ποιοι γονεις παραπονεθηκαν και ποτε μου εκανε εντυπωση ομως οτι αντι να πουνε στα παιδια τους να μου πουν οτι δεν εχουν χρηματα εκαναν παραπονα στην διευθυντρια.

Συνδεδεμένος emmaki

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 3672
  • The best is yet to come......
    • Προφίλ
Απ: δυσκολο σχολειο
« Απάντηση #5 στις: Φεβρουάριος 14, 2016, 06:48:30 μμ »
σορυ αν εγραψα κατι λαθος 
δεν μου προκαλει αγχος  το πως θα διαχειριστω την ταξη οσο και αν κανουν φασαρια (στην τελικη ψαχνω τροπους να δω πως θα εφαρμοσω αυτα που θα κανουμε με εναν τροπο ενδιαφερον και για τα παιδια) αλλα το οτι δεν ξερω γιατι θα πρεπει απολογηθω στην συνεχεια, οτι ζητησα να φερουν μπλοκ?οτι τους ειπα οτι αφου δεν τα ενδιαφερει το μαθημα θα χαμηλωσω βαθμους (φανταζομαι ο καθε δασκαλος το εχει πει αυτο)θα ερχονται μετα απο  καθε μαθημα οι γονεις να κανουν παραπονα?
την δευτερα-τριτη εγιναν τα παραπονα και η εβδομαδα κυλησε για εμενα με πολυ αγχος
το θεμα με τα υλικα δεν ξερω αν και ποιοι γονεις παραπονεθηκαν και ποτε μου εκανε εντυπωση ομως οτι αντι να πουνε στα παιδια τους να μου πουν οτι δεν εχουν χρηματα εκαναν παραπονα στην διευθυντρια.


Μην περιμενεις απο παιδια να σου πιυν οτι δεν εχουν λεφτα.... Κανενας γονιος δεν θα πει στο παιδι του να πει στο δασκαλο τετοιο πραγμα.
Επισης, πιθανολογω οτι δεν εισαι συνεχεια στο σχολειο αλλα καποιες ωρες μονο. Μηπως οι γονεις δεν σε βρηκαν και μιλησαν στη διευθυντρια;
Ειδικη Αγωγη: 18 χρονια!!!!!!

Πλεον αλλη πορεια για τα επομενα 20

Αποσυνδεδεμένος dimitrafih1

  • Προχωρημένο μέλος
  • **
  • Μηνύματα: 106
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: δυσκολο σχολειο
« Απάντηση #6 στις: Φεβρουάριος 14, 2016, 08:03:32 μμ »
ναι μπορει να μην με βρηκαν εννοειτε οτι ειμαι σε τρια σχολεια(!)αυτο που αναρωτιεμαι ειναι αν γενικα συμβαινουν τα παραπονα η εγω δεν ειμαι αρκετα καλη και απειρη?δεν μπορω να εχω και καλη εικονα του σχολειου και τι γινεται με αλλους δασκαλους αφου δεν ειμαι συνεχεια εκει, και πως διαχειριζοαμια εγω τα οποιαδηποτε παραπονα?η τι μπορω να κανω αν δεν εχω υλικα?να αγοραζω εγω συνεχεια???

Αποσυνδεδεμένος harac

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 2544
  • Φύλο: Γυναίκα
    • Προφίλ
Απ: δυσκολο σχολειο
« Απάντηση #7 στις: Φεβρουάριος 14, 2016, 09:07:09 μμ »
ναι μπορει να μην με βρηκαν εννοειτε οτι ειμαι σε τρια σχολεια(!)αυτο που αναρωτιεμαι ειναι αν γενικα συμβαινουν τα παραπονα η εγω δεν ειμαι αρκετα καλη και απειρη?δεν μπορω να εχω και καλη εικονα του σχολειου και τι γινεται με αλλους δασκαλους αφου δεν ειμαι συνεχεια εκει, και πως διαχειριζοαμια εγω τα οποιαδηποτε παραπονα?η τι μπορω να κανω αν δεν εχω υλικα?να αγοραζω εγω συνεχεια???

Ήμουν πολλά χρόνια  και στο πρωινό και στο ολοήμερο, στο μάθημα των καλλιτεχνικών, πάντα σε πολλά σχολεία. Θα αναφερθώ στο θέμα των υλικών. Φυσικά και δεν  τα αγοράζεις εσύ, δεν είναι δική σου ευθύνη. Δεν νομίζω ότι τους ζήτησες πολλά, αν  ζήτησες από τον κάθε ένα  μόνο από δύο χαρτόνια, μπλοκ, μαρκαδόρους, κόλλα ψαλίδι και λαδοπαστέλ. Από όλα αυτά μόνο τα λαδοπαστέλ κοστίζουν περισσότερο από τα άλλα χρώματα.
Εγω ζητούσα  να φέρει όποιος θέλει προαιρετικά λαδοπαστέλ για να μην έχουμε γκρίνιες. Ύστερα τους ζητούσα, αν θέλουν (το τονίζω) να μοιράζονται τα χρώματα και να δανείζει ο ένας στον άλλον, για να έχουν όλοι. Νομίζω ότι δεν μπορείς  να τους υποχρεώσεις να  αγοράσουν όλοι  όλα τα υλικά  διότι θα έχεις γκρίνιες. Μερικοί ισχυρίζονται ότι δεν έχουν καθόλου χρήματα και μετά η γάτα το λέει στο γατί και αυτό στην ουρά του με αποτέλεσμα στο τέλος να τα ακούμε και από τους διευθυντές που συνήθως έχουν σχηματίσει και λάθος εικόνα για το θέμα αυτό. Εγω πάντα ζητώ λίστα υλικών από το κάθε σχολείο, από την αρχή του χρόνου και συνήθως βρίσκω ανταπόκριση, τουλάχιστον για ορισμένα. Ζητώ η σχολικη επιτροπή να πάρει  υλικά που τα βάζουμε σε ένα ντουλάπι, σε χαρτονένια κουτιά, κοινά για όλα τα παιδιά και κανονίζω να φτάσουν μέχρι το τέλος της χρονιάς.
Ζητώ ακόμα και από τα παιδιά να φέρουν πολλά "άχρηστα" και ανέξοδα υλικά όπως εφημερίδες, περιοδικά, τάπες από μπουκάλια, κουμπιά, παλιά υφάσματα, ρολά από χαρτί κουζίνας και άλλα, χρήσιμα όμως για το μάθημα διότι  μπορούν να κάνουν ωραιότατες κατασκευές. Θέλω να καταλήξω ότι υπάρχουν και άλλες λύσεις, ώστε να μην επιβαρύνεται μόνο μία πλευρά.
« Τελευταία τροποποίηση: Φεβρουάριος 14, 2016, 09:14:14 μμ από harac »

 

Pde.gr, © 2005 - 2024

Το pde σε αριθμούς

Στατιστικά

μέλη
  • Σύνολο μελών: 32319
  • Τελευταία: 1305D
Στατιστικά
  • Σύνολο μηνυμάτων: 1161393
  • Σύνολο θεμάτων: 19231
  • Σε σύνδεση σήμερα: 555
  • Σε σύνδεση έως τώρα: 1964
  • (Αύγουστος 01, 2022, 02:24:17 μμ)
Συνδεδεμένοι χρήστες
Μέλη: 17
Επισκέπτες: 477
Σύνολο: 494

Πληροφορίες

Το PDE φιλοξενείται στη NetDynamics

Όροι χρήσης | Προφίλ | Προσωπικά δεδομένα | Υποστηρίξτε μας

Επικοινωνία >

Powered by SMF 2.0 RC4 | SMF © 2006–2010, Simple Machines LLC
TinyPortal 1.0 RC1 | © 2005-2010 BlocWeb

Δημιουργία σελίδας σε 0.053 δευτερόλεπτα. 29 ερωτήματα.