*

Αποστολέας Θέμα: Εκπαιδευτική άδεια για παραδοση εργασιας  (Αναγνώστηκε 5624 φορές)

0 μέλη και 1 επισκέπτης διαβάζουν αυτό το θέμα.

Αποσυνδεδεμένος Andigoni

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 1
    • Προφίλ
Εκπαιδευτική άδεια για παραδοση εργασιας
« στις: Μάρτιος 01, 2016, 03:44:27 μμ »
Καλησπερα
Γνωρίζει μήπως κανεις αν δικαιούμαστε εκπαιδευτικη αδεια την ημερα που παραδιδουμε εργασια για μεταπτυχιακο στο ΕΑΠ ή στο Πανεπιστημιο Λευκωσιας? Θα ηθελα αν υπαρχει καποιος που γνωριζει να με ενημερωσει..
Ευχαριστω!  :)

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)
Απ: Εκπαιδευτική άδεια για παραδοση εργασιας
« Δημοσιεύτηκε: Σήμερα στις 22:05:00 »

Αποσυνδεδεμένος emmaki

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 2990
  • The best is yet to come......
    • Προφίλ
Απ: Εκπαιδευτική άδεια για παραδοση εργασιας
« Απάντηση #1 στις: Μάρτιος 01, 2016, 04:23:36 μμ »
Οχι! Εχεις δικαιωμα μονο για αδεια εξετασεων, τη μερα της εξετασης και μεχρι 10 μερες το χρονο. Αλλιως παιρνεις κανονικη αδεια
Και μπήκα στη 10ετία.... Ειδική αγωγή...και δεν το μετανιώνω....

Αποσυνδεδεμένος gallika

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 55
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Εκπαιδευτική άδεια για παραδοση εργασιας
« Απάντηση #2 στις: Μάρτιος 01, 2016, 07:15:48 μμ »
Νομιζω ότι εφοσον οι εργασιες του ΕΑΠ αποτελούν μέρος της εξεταστικής διαδικασίας έχεις δικαίωμα να πάρεις εξεταστική άδεια για την ημέρα παράδοσης

Αποσυνδεδεμένος emmaki

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 2990
  • The best is yet to come......
    • Προφίλ
Απ: Εκπαιδευτική άδεια για παραδοση εργασιας
« Απάντηση #3 στις: Μάρτιος 01, 2016, 09:42:15 μμ »
Νομιζω ότι εφοσον οι εργασιες του ΕΑΠ αποτελούν μέρος της εξεταστικής διαδικασίας έχεις δικαίωμα να πάρεις εξεταστική άδεια για την ημέρα παράδοσης


Που το λεει αυτο ο νομος των αδειων;

ΕΞΕΤΑΣΕΩΝ (άρθρο 60 του Υ.Κ. όπως αντικαταστάθηκε από το Ν. 4210/2013)

1. Στους εκπαιδευτικούς που είναι μαθητές, σπουδαστές ή φοιτητές, προπτυχιακοί ή μεταπτυχιακοί, χορηγείται άδεια εξετάσεων με αποδοχές. Η άδεια αυτή χορηγείται μετά από αίτηση του εκπαιδευτικού, ο οποίος πρέπει να προσκομίσει βεβαίωση της σχολής ότι έλαβε μέρος σε εξετάσεις.

2. Η άδεια εξετάσεων δεν μπορεί να υπερβαίνει τις δέκα (10) εργάσιμες ημέρες για κάθε ημερολογιακό έτος και χορηγείται συνεχώς ή τμηματικώς κατά την εξεταστική περίοδο, που ζητά ο ενδιαφερόμενος, με βάση το πρόγραμμα εξετάσεων. Οι άδειες εξετάσεων χορηγούνται για το χρόνο φοίτησης και μέχρι δύο το πολύ εξάμηνα μετά τη λήξη του, εφόσον ο εκπαιδευτικός εξακολουθεί να φοιτά και να έχει, με επίσημη ανανέωση της εγγραφής του, την ιδιότητα του μαθητή, σπουδαστή ή φοιτητή ανεξαρτήτως επιπέδου. Για κάθε ημέρα εξετάσεων χορηγείται άδεια εξετάσεων μιας (1) ημέρας. Επισημαίνεται ότι την εν λόγω άδεια δύναται να τη λάβουν και οι εκπαιδευτικοί που συμμετέχουν σε προγράμματα μετεκπαίδευσης ή μεταπτυχιακά προγράμματα ανοιχτού πανεπιστημίου της ημεδαπής ή αλλοδαπής ασχέτως εάν οι εξετάσεις διεξάγονται κατά το Σαββατοκύριακο. (ΔΙΔΑΔ/Φ.51/590/οικ.14346/29-05-2008). H άδεια αυτή χορηγείται και για την παρουσίαση της μεταπτυχιακής εργασίας.
Και μπήκα στη 10ετία.... Ειδική αγωγή...και δεν το μετανιώνω....

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)
Απ: Εκπαιδευτική άδεια για παραδοση εργασιας
« Δημοσιεύτηκε: Σήμερα στις 22:05:00 »

Αποσυνδεδεμένος charchan

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 35
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Εκπαιδευτική άδεια για παραδοση εργασιας
« Απάντηση #4 στις: Μάρτιος 01, 2016, 11:47:31 μμ »
Κι εγώ έχω απορία τι γίνεται στο εξάμηνο με τη μεταπτυχιακή εργασία που δεν έχει εξετάσεις. Δικαιούμαστε άδεια για συναντήσεις με τον επιβλέποντα όπως στο διδακτορικό;

Αποσυνδεδεμένος harac

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 857
  • Φύλο: Γυναίκα
    • Προφίλ
Απ: Εκπαιδευτική άδεια για παραδοση εργασιας
« Απάντηση #5 στις: Μάρτιος 02, 2016, 12:24:35 πμ »
Όχι, δεν δικαιούσαι άδεια ούτε για συνάντηση με τον επιβλέποντα, ούτε για παράδοση εργασίας. Για μεταπτυχιακό παίρνεις εκπαιδευτική άδεια μόνο για εξετάσεις και παρουσίαση διπλωματικής στην επιτροπή, πάντα με βεβαίωση, όπως γράφει ο νόμος.

Αποσυνδεδεμένος blueswire

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 522
  • Φύλο: Άντρας
  • carpe diem
    • Προφίλ
Απ: Εκπαιδευτική άδεια για παραδοση εργασιας
« Απάντηση #6 στις: Μάρτιος 02, 2016, 02:03:21 πμ »
για δες αυτό το έγγραφο από το υπουργείο διοικητικής μεταρρύθμισης, αρκετοί που γνωρίζω παίρνουν άδεια με αυτό
http://www.poeota.gr/_download/YDM-XAE24671-2013.pdf
και εδώ υπάρχει η εγκύκλιος
http://www.aftodioikisi.gr/ipourgeia/ipdm-dikaiountai-adeies-oi-dimosioi-ipalliloi-foitites-tou-eap

υ.γ. μερικοί να απαντάτε αν είστε 100 τοις εκατό σίγουροι. Ένα "νομίζω" δεν είναι κακό πράγμα...
« Τελευταία τροποποίηση: Μάρτιος 02, 2016, 02:08:29 πμ από blueswire »

Αποσυνδεδεμένος emmaki

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 2990
  • The best is yet to come......
    • Προφίλ
Απ: Εκπαιδευτική άδεια για παραδοση εργασιας
« Απάντηση #7 στις: Μάρτιος 02, 2016, 12:03:29 μμ »
για δες αυτό το έγγραφο από το υπουργείο διοικητικής μεταρρύθμισης, αρκετοί που γνωρίζω παίρνουν άδεια με αυτό
http://www.poeota.gr/_download/YDM-XAE24671-2013.pdf
και εδώ υπάρχει η εγκύκλιος
http://www.aftodioikisi.gr/ipourgeia/ipdm-dikaiountai-adeies-oi-dimosioi-ipalliloi-foitites-tou-eap

υ.γ. μερικοί να απαντάτε αν είστε 100 τοις εκατό σίγουροι. Ένα "νομίζω" δεν είναι κακό πράγμα...

Η εγκύκλιος που παραθέτεις (1ο link) είναι του 2011, ο νόμος είναι του 2013. Ο νόμος είναι πιο πάνω από την εγκύκλιο, όταν βγαίνει νέος νόμος παύει να ισχύει η παλιά εγκύκλιος.
Το δεύτερο link βασίζεται στην εγκύκλιο του πρώτου.
Και μπήκα στη 10ετία.... Ειδική αγωγή...και δεν το μετανιώνω....

Αποσυνδεδεμένος blueswire

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 522
  • Φύλο: Άντρας
  • carpe diem
    • Προφίλ
Απ: Εκπαιδευτική άδεια για παραδοση εργασιας
« Απάντηση #8 στις: Μάρτιος 06, 2016, 06:05:39 μμ »
https://drive.google.com/file/d/0B6lQWFuyaL2dS3JnaU9YQTVxb1U/edit?pref=2&pli=1

εγκύκλιος 27 Δεκεμβρίου 2013, που επεξηγεί τον νόμο στον οποίο αναφερθήκατε
Στη σελίδα 4 γράφει για την άδεια εξετάσεων

"Η άδεια χορηγείται και στην περίπτωση παράδοσης γραπτής εργασίας..."
ΑΡΑ ΔΙΚΑΙΟΥΜΑΣΤΕ ΑΔΕΙΑ ΕΞΕΤΑΣΕΩΝ ΓΙΑ ΠΑΡΑΔΟΣΗ ΕΡΓΑΣΙΑΣ
υ.γ. στο προηγούμενο μήνυμά μου πράγματι παρέθεσα εγκύκλιο προηγούμενη του νόμου του 2013, αυτή που βάζω τώρα είναι η σωστή. Παρακαλώ ενημερώστε και άλλους για τα δικαιώματά τους
« Τελευταία τροποποίηση: Μάρτιος 06, 2016, 06:10:29 μμ από blueswire »

Αποσυνδεδεμένος eleanna

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 382
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Εκπαιδευτική άδεια για παραδοση εργασιας
« Απάντηση #9 στις: Ιανουάριος 05, 2018, 12:50:13 πμ »
Οχι! Εχεις δικαιωμα μονο για αδεια εξετασεων, τη μερα της εξετασης και μεχρι 10 μερες το χρονο. Αλλιως παιρνεις κανονικη αδεια

ισχυει ακομη αυτο;

Αποσυνδεδεμένος loulou

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 266
  • Φύλο: Γυναίκα
  • My Home is where My Dog is
    • Προφίλ
Απ: Εκπαιδευτική άδεια για παραδοση εργασιας
« Απάντηση #10 στις: Ιανουάριος 05, 2018, 01:46:07 πμ »
ισχυει ακομη αυτο;

Αν μπορείς να βάλεις τον καθηγητή σου να υπογράψει για μία ίσως μέρα ότι έγινε και προφορική εξέταση με την παράδοση της εργασίας. Αν είναι πχ μεταπτυχιακό και έχεις καλή σχέση.

 

Pde.gr, © 2005 - 2018

Το pde σε αριθμούς

Στατιστικά

μέλη
  • Σύνολο μελών: 28225
  • Τελευταία: ARTEMIS-KAS
Στατιστικά
  • Σύνολο μηνυμάτων: 954514
  • Σύνολο θεμάτων: 16666
  • Σε σύνδεση σήμερα: 153
  • Σε σύνδεση έως τώρα: 1737
  • (Σεπτέμβριος 06, 2014, 04:03:51 μμ)
Συνδεδεμένοι χρήστες
Μέλη: 9
Επισκέπτες: 134
Σύνολο: 143

Πληροφορίες

Το PDE φιλοξενείται στη NetDynamics

Όροι χρήσης | Προφίλ | Προσωπικά δεδομένα | Υποστηρίξτε μας

Επικοινωνία >

Powered by SMF 2.0 RC4 | SMF © 2006–2010, Simple Machines LLC
TinyPortal 1.0 RC1 | © 2005-2010 BlocWeb

Δημιουργία σελίδας σε 0.061 δευτερόλεπτα. 31 ερωτήματα.