*

Αποστολέας Θέμα: Είσαι ο Υπουργός Παιδείας!  (Αναγνώστηκε 5380 φορές)

0 μέλη και 1 επισκέπτης διαβάζουν αυτό το θέμα.

Αποσυνδεδεμένος kellykou

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 1537
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Είσαι ο Υπουργός Παιδείας!
« Απάντηση #14 στις: Σεπτέμβριος 21, 2007, 11:21:23 πμ »
Eισαι απολυτα σωστη. Το μονο που δε δεχομαι ειναι οτι το δεχομαστε αδιαμαρτυρητα. Νομιζω οτι καποιοι άνθρωποι το παλευουν ακομη. Εγω τουλάχιστον από την πλευρα μου εχω πει πολλα οχι σε πραγματα που θα με συνεφεραν μονο και μονο για να δειξω την αντιδραση μου. Εχω ουρλιαξει στη δευτεροβαθμια, εχω κανει τις ενστασεις μου , εχω διαμαρτυρηθει για τις αδικιες , εχω ενωσει τη φωνη μου με συναδελφους, εχω αρνηθει τις πελατειακες σχεσεις με τους μαυρογιαλουρους, εχω διαμαρτυρηθει στην αφεντικινα μου για τα ενσημα ή για τα ωρομισθια που μας τρωει, εχω ενημερωσει τις συναδελφους για τα δικαιωματα μας... Στα πλαισια των δυνατοτητων μου (και πιστεψε με δεν ειναι πολλες) το παλευω οσο μπορω. Και ξερεις τι μου δινει θαρρος? Οτι υπαρχουν και καποιοι άλλοι σαν και μενα , οπως εσυ, που προσπαθουν και αυτοι. Για μενα οσο υπαρχει εστω και ενας που δε θα ζητησει μεσο και θα απορριψει αυτο που του προσφερθηκε, υπαρχει ελπιδα.

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)
Απ: Είσαι ο Υπουργός Παιδείας!
« Δημοσιεύτηκε: Σήμερα στις 19:40:38 »

Αποσυνδεδεμένος daniel

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 923
  • Φύλο: Άντρας
  • ..θέλω ανοιχτά παράθυρα να με χτυπάει αέρας...
    • Προφίλ
Απ: Είσαι ο Υπουργός Παιδείας!
« Απάντηση #15 στις: Σεπτέμβριος 21, 2007, 12:25:41 μμ »
 JOY εγώ σε ψηφίζω χαλαρά.. ;)

Κοίτα μη γλυκαθείς μόνο, και σε φάνε οι δεξιώσεις και τα κότερα..  ;D  ;D  ;D
Γιατί να λένε βίαια τα νερά του ποταμού και όχι τις όχθες που τα περιορίζουν;...

Miss Elenious

  • Επισκέπτης
Απ: Είσαι ο Υπουργός Παιδείας!
« Απάντηση #16 στις: Σεπτέμβριος 21, 2007, 03:38:32 μμ »
Συμφωνω με ολα τα παραπανω...Και με την αρση της μονιμοτητας, και με την αξιολογηση...Κι επισης ολοι οι δασκαλοι και οι καθηγητες θα ηξεραν τις θεσεις τους απο τον Ιουλιο και θα καταργουσα την ωρομισθια. Τα βιβλια θα ηταν στα σχολεια απο τον Ιουνιο...

Επισης, μιας και ειναι η ειδικοτητα μου, ΠΕ06, θα θεσπιζα ενος ειδους γλωσσικης πιστοποιησης μεσα στο σχολειο για τις ξενες γλωσσες. Για να εχουμε ολοι κινητρο, καθηγητες και παιδια...

Αποσυνδεδεμένος Syllas

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 1893
  • Φύλο: Γυναίκα
  • Ένας φακίρης, πολλοί φουκαράδες
    • Προφίλ
Απ: Είσαι ο Υπουργός Παιδείας!
« Απάντηση #17 στις: Σεπτέμβριος 21, 2007, 03:44:52 μμ »
Μα το Κρατικό πιστοποιητικό είναι του υπεπθ, γιατί και έτσι δεν έχουν κίνητρο ούτε οι μαθητές, αλλά ούτε και οι καθηγητές; Σε κάποιο ιδιωτικό εδώ στη Θεσ/νίκη τόσο καλά προετοίμαζαν τα παιδιά για ξενόγλωσσα πτυχία στα ινστιτούτα που δεν έκαναν καθόλου ιδιαίτερα και το έπαιρναν. Γιατί να μη γίνεται αυτό και στα δημόσια σχολεία;

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)
Απ: Είσαι ο Υπουργός Παιδείας!
« Δημοσιεύτηκε: Σήμερα στις 19:40:38 »

Αποσυνδεδεμένος θάνος

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 216
  • Φύλο: Άντρας
  • Π.Ε.Α.Ε
    • Προφίλ
Απ: Είσαι ο Υπουργός Παιδείας!
« Απάντηση #18 στις: Σεπτέμβριος 21, 2007, 03:59:46 μμ »

Είσαι φτωχός πλην τίμιος φιλόλογος αλλά αν ήσουν υπουργός θα ψήφιζες την άρση της μονιμότητας;Ευτυχώς που δεν είσαι υπουργός,γιατί θα σε παίρνανε όλοι οι διορισμένοι στο κηνύγι.
Όποιος έχει όρεξη να δουλέψει αγαπητέ συνάδελφε,θα δουλέψει είτε είναι μόνιμος,είτε όχι.Η μονιμότητα κάποιους τους κάνει αργόσχολους.Αρχίζουν να παραπονιούνται γιατί έχουν 3 ώρες μάθημα τη μέρα καί δεν τους βολεύει το πρόγραμμα για να πάνε καί στην αγορά!!Θεωρούν τη θέση τους καπαρωμένη καί αράζουν.Βέβαια υπάρχουν καί πολλοί συνάδελφοι που παλέυουν καί δεν αλλοτριώνονται.Άρα δεν πιστεύω ότι θα με έκραζαν όλοι οι συνάδελφοι...

Αποσυνδεδεμένος JOY

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 92
    • Προφίλ
Απ: Είσαι ο Υπουργός Παιδείας!
« Απάντηση #19 στις: Σεπτέμβριος 21, 2007, 04:48:36 μμ »
Δεν θέλουν ολοι οι συνάδελφοι να είναι μόνιμοι για να αράξουν ! Και εγώ ιδεολογικά είμαι κατά της μονιμότητας  !!!!!!!!!!! Αλλα για να καταργηθεί η μονιμότητα θέλει αξιολόγηση ! Και για να γίνει σωστή αξιολόγηση πρέπει να αλλάξει ολόκληρη η νοοτροπία του συστήματος !
Ας ξεκινήσουνε την αλλαγή της νοοτροπίας απο τα ήδη υπάρχοντα σκάνδαλα : Οχι βυσματικές αποσπάσεις !!! Οχι αποσπάσεις σε γραφεία και υπουργεία για να μαζεύουμε μόρια!!! Με αυτόν τον τρόπο και τα μόρια θα πέσουν γιατί δεν είναι καθόλου λίγα τα άτομα που έκατσαν μια τριετία στο Υπουργείο και θα δώσει το στίγμα της η κυβέρνηση (οτι ρισκάρει να αλλάξει την νοοτροπία)!!!! Αν εφαρμοστεί η αξιολόγηση με την υπάρχουσα νοοτροπία, προτιμώ να αλλάξω επάγγελμα γιατί τουλάχιστον τώρα μπορώ να κάνω ήσυχα την δουλειά μου χωρίς να χρειάζεται να ακολουθήσω και εγώ την πελατειακή πρακτική!

Πάντως βρε παιδιά, πείτε ιδέες........... Σαν μονο εμένα να έχει πιάσει λογοδιάρροια. Τί αλλο θα αλλάζατε? Θα μπορούσαμε ίσως αν μαζέψουμε καλό υλικό να στείλουμε ενα υπόμνημα στον Υπουργό Παιδείας !! Γιατι αν περιμένουμε μόνο απο την ΟΛΜΕ .........  Και αυτή στο σύστημα είναι χωμένη (για να επιβιώσει) ! Θα γελάσει βέβαια ο Υπουργός, αλλά παρόλα αυτά μου αρέσει η ιδέα !   :P

Miss Elenious

  • Επισκέπτης
Απ: Είσαι ο Υπουργός Παιδείας!
« Απάντηση #20 στις: Σεπτέμβριος 21, 2007, 06:23:52 μμ »
Μα το Κρατικό πιστοποιητικό είναι του υπεπθ, γιατί και έτσι δεν έχουν κίνητρο ούτε οι μαθητές, αλλά ούτε και οι καθηγητές; Σε κάποιο ιδιωτικό εδώ στη Θεσ/νίκη τόσο καλά προετοίμαζαν τα παιδιά για ξενόγλωσσα πτυχία στα ινστιτούτα που δεν έκαναν καθόλου ιδιαίτερα και το έπαιρναν. Γιατί να μη γίνεται αυτό και στα δημόσια σχολεία;

Γιατι το μαθημα των αγγλικων ειναι καταρχην διωρο και τριωρο τη βδομαδα, δεν υπαρχει αιθουσα αγγλικων, χανονται πολλα μαθηματα, δεν υπαρχει διαχωρισμος επιπεδων, τα βιβλια στο δημοτικο δεν ειανι κι οτι καλυτερο... και για αλλους πολλους λογους.

Κι απο την αλλη ειναι και η διδακτεα υλη... Μπορει καποιος καθηγητης να παρει πρωτοβουλια και να αφιερωσει χρονο απο το μαθημα του για προεοιμασια πτυχιου? (δεν ειμαι μονιμη ακομη και δεν ξερω. Η ερωτηση μου δεν ειναι ρητορικη ,αλλα ουσιαστικη.

Δεν θέλουν ολοι οι συνάδελφοι να είναι μόνιμοι για να αράξουν ! Και εγώ ιδεολογικά είμαι κατά της μονιμότητας  !!!!!!!!!!! Αλλα για να καταργηθεί η μονιμότητα θέλει αξιολόγηση ! Και για να γίνει σωστή αξιολόγηση πρέπει να αλλάξει ολόκληρη η νοοτροπία του συστήματος !


)

Η ερωτηση του thread ειναι υποθετικη. ΕΑΝ...

Αποσυνδεδεμένος Proteas

  • Προχωρημένο μέλος
  • **
  • Μηνύματα: 113
  • Φύλο: Άντρας
  • Love is the drug!
    • Προφίλ
Απ: Είσαι ο Υπουργός Παιδείας!
« Απάντηση #21 στις: Σεπτέμβριος 21, 2007, 09:52:35 μμ »
Πάντως βρε παιδιά, πείτε ιδέες........... Σαν μονο εμένα να έχει πιάσει λογοδιάρροια. Τί αλλο θα αλλάζατε?


Εγώ θα πρότεινα οι εκπ/κοι να έχουν το δικαίωμα να επιλέγουν τα βιβλία που θα διδάξουν σε κάθε μάθημα. Όχι στο ένα και μοναδικό βιβλίο! Να υπάρχει λίστα με εγκεκριμένα σχολικά βιβλία για κάθε μάθημα και να διαλέγουμε αυτό που θεωρούμε πιο καλογραμμένο και κατάλληλο για μας και για τους μαθητές μας. Επίσης θεωρώ απαραίτητο να υπάρχουν πλούσιες και ενημερωμένες βιβλιοθήκες σε όλα τα σχολεία.

Αποσυνδεδεμένος Syllas

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 1893
  • Φύλο: Γυναίκα
  • Ένας φακίρης, πολλοί φουκαράδες
    • Προφίλ
Απ: Είσαι ο Υπουργός Παιδείας!
« Απάντηση #22 στις: Σεπτέμβριος 21, 2007, 10:04:43 μμ »
Μα το Κρατικό πιστοποιητικό είναι του υπεπθ, γιατί και έτσι δεν έχουν κίνητρο ούτε οι μαθητές, αλλά ούτε και οι καθηγητές; Σε κάποιο ιδιωτικό εδώ στη Θεσ/νίκη τόσο καλά προετοίμαζαν τα παιδιά για ξενόγλωσσα πτυχία στα ινστιτούτα που δεν έκαναν καθόλου ιδιαίτερα και το έπαιρναν. Γιατί να μη γίνεται αυτό και στα δημόσια σχολεία;
Γιατι το μαθημα των αγγλικων ειναι καταρχην διωρο και τριωρο τη βδομαδα, δεν υπαρχει αιθουσα αγγλικων, χανονται πολλα μαθηματα,
Αυτό δεν είναι εμπόδιο. 2-3 ώρες την εβδομάδα δεν είναι λίγες.
χανονται πολλα μαθηματα, δεν υπαρχει διαχωρισμος επιπεδων, τα βιβλια στο δημοτικο δεν ειανι κι οτι καλυτερο... και για αλλους πολλους λογους.

Κι απο την αλλη ειναι και η διδακτεα υλη... Μπορει καποιος καθηγητης να παρει πρωτοβουλια και να αφιερωσει χρονο απο το μαθημα του για προεοιμασια πτυχιου? (δεν ειμαι μονιμη ακομη και δεν ξερω. Η ερωτηση μου δεν ειναι ρητορικη ,αλλα ουσιαστικη.
Αυτά είναι πρόβλημα. 'Οσο για την προετοιμασία, ας προετοιμάζονται περισσότερο στο ΠΔΣ.

Αποσυνδεδεμένος tera2

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 70
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Είσαι ο Υπουργός Παιδείας!
« Απάντηση #23 στις: Σεπτέμβριος 22, 2007, 08:49:23 μμ »
Υπουργος  παιδειας αν γινομουν
1) Θα αυτοκαταργουσα τον εαυτο μου και θα εβαζα 15μελης επιτροπη διορισμενη για 10 ετη απο γνωστες του χωρου
2) Διαχωρισμος των μαθητων σε μαθησιακα επιπεδα ωστε και οι καλοι να μην βαριουνται και και οι υπολοιποι να μαθουν τα βασικα και μετα να προχωρησουν'
3) 20μελη τμηματα το ανωτερο
4) Αξιολογηση καθηγητων σε ποσοστο 50% απο τους μαθητες 30% απο την δευτεροβαθμια και 20% απο συμβουλο
5) Τροποποιηση των επαλ και καταργηση των πανελληνιων
6) Μεταφορα μετα τα 55 των καθηγητων σε άλλες υπηρεσιες μεχρι να βγουν στην συνταξη
7) Λειτουργια ΠΔΣ οπου οι προσληψεις θα γινονται αξιοκρατικα και οι γονεις (εκτος αν συντρεχουν σοβαροι οικονομικοι λογοι) θα κατα βαλλουν το ποσο των 100 Ευρω τον χρονο γιατι οταν πληρωνεις εχεις απαιτησεις
8) Απολυση αμεση οσων εμπλεκονται σε ιδιατερα μαθηματα αφου ο μισθος αυξηθει στα 1600 ευρω με ΥΠΟΧΡΩΤΙΚΗ ΠΑΡΟΥΣΙΑ ΤΩΝ ΚΑΘΗΓΗΤΩΝ ΑΠΟ ΤΗΣ 8.00-14.00
9) Καταργηση ορισμενων Τ.Ε.Ι ιδρυση νεων και αναπτυξη σχολων υδραυλικων, πετραδων, υδραυλικων ψυκτικων
10) Δωρεαν τριτοβαθμια εκπαιδευση οπου μετα το εκτο ετος φοιτησης επιβαλλονται διδακτρα που θα αυξανουν προδευτικα 1000 ευρω το 7 ετος 3000 8 και 7000 9
καΙ  αλλα πολλα.

Αποσυνδεδεμένος geok_salonika

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 2755
  • Φύλο: Άντρας
  • Μηδένα προ του τέλους μακάριζε...
    • Προφίλ
    • Θεματα εξετάσεων και online test ΑΣΕΠ εκπαιδευτικών
Απ: Είσαι ο Υπουργός Παιδείας!
« Απάντηση #24 στις: Σεπτέμβριος 22, 2007, 09:17:50 μμ »
Θα έβαζα την Πληροφορική στο κανονικό πρόγραμμα των Δημοτικών και θα ανέθετα το μάθημα στους ΠΕ19-20 για να διοριστούμε και οι υπόλοιποι!!!

 ;D ;D ;D ;D
Κάθε εμπόδιο για καλό...
Κάθε μέρα είναι μια καινούρια μέρα!!!

Θέματα και online test προηγούμενων ΑΣΕΠ: www.exetaseis-asep.com

Αποσυνδεδεμένος JOY

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 92
    • Προφίλ
Απ: Είσαι ο Υπουργός Παιδείας!
« Απάντηση #25 στις: Σεπτέμβριος 22, 2007, 11:26:21 μμ »

1) Θα αυτοκαταργουσα τον εαυτο μου και θα εβαζα 15μελης επιτροπη διορισμενη για 10 ετη απο γνωστες του χωρου


Τι εννοείς απο γνωστές του χώρου?

Το 6) σκέφτομαι να το εφαρμόσω για τον εαυτό μου, γιατί για να είσαι καλός στην τάξη πρέπει να είσαι συνεχώς σε εγρύγορση νομίζω, ενώ στο γραφείο τα πράγματα είναι πιο χαλαρά.... Βέβαια μεχρι τότε βλέπουμε........ Γιατί όμως το προτείνεις ως υποχρεωτικό? Υπάρχουν και καλοί καθηγητές σε μεγάλη ηλικία, ή κάνω λάθος ?


Αποσυνδεδεμένος tera2

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 70
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Είσαι ο Υπουργός Παιδείας!
« Απάντηση #26 στις: Σεπτέμβριος 22, 2007, 11:58:54 μμ »
Nai υπαρχουν αλλα δυστυχως επειδη βγαζουν κανονες για ολους ετσι νομιζω πρεπει να γινει

Αποσυνδεδεμένος kellykou

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 1537
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Είσαι ο Υπουργός Παιδείας!
« Απάντηση #27 στις: Σεπτέμβριος 23, 2007, 02:11:14 πμ »
Και στην Αγγλια μετα τα 50 φευγουν απο την ταξη και ειτε γινονται υπευθυνοι εργαστηριων ή αλλων δραστηριοτητων στο σχολειο, ειτε πηγαινουν επιμορφωτες και συμβουλοι των νεων συναδελφων,ειτε συνεργατες στα πανεπιστημια, τα προγραμματα αποκτησης παιδαγωγικου πιστοποιητικου, στις ομαδες αξιολογησης εκπαιδευτικων , στις τοπικες εκπαιδευτικες αρχες, ειτε στο σχεδιασμο εκπαιδευτικων προγραμματων. Υπαρχουν τοσα που μπορει να κανει ενας μεγαλυτερος εκπαιδευτικος για να χαρισει τις πολυτιμες γνωσεις του και τις εμπειριες του στους πιο νεους συναδελφους και να μην απομακρυνθει και απο το σχολειο. Ο καθενας μπορει να επιλεξει αυτο που θεωρει οτι του ταιριαζει καλυτερα. Αν νομιζει οτι θελει να συνεχισει να μπαινει σε ταξη, μπαινει ως συμβουλος  για να βοηθησει νεους συναδελφους ή να τους δειξει νεα προγραμματα ή να κανει υποδειγματικα μαθηματα διδασκαλιας. Τελοσπαντων υπαρχουν πολλες επιλογες . Βεβαια άλλη νοοτροπια να μου πειτε.

 

Pde.gr, © 2005 - 2024

Το pde σε αριθμούς

Στατιστικά

μέλη
  • Σύνολο μελών: 32309
  • Τελευταία: emnik
Στατιστικά
  • Σύνολο μηνυμάτων: 1160971
  • Σύνολο θεμάτων: 19226
  • Σε σύνδεση σήμερα: 872
  • Σε σύνδεση έως τώρα: 1964
  • (Αύγουστος 01, 2022, 02:24:17 μμ)
Συνδεδεμένοι χρήστες
Μέλη: 30
Επισκέπτες: 542
Σύνολο: 572

Πληροφορίες

Το PDE φιλοξενείται στη NetDynamics

Όροι χρήσης | Προφίλ | Προσωπικά δεδομένα | Υποστηρίξτε μας

Επικοινωνία >

Powered by SMF 2.0 RC4 | SMF © 2006–2010, Simple Machines LLC
TinyPortal 1.0 RC1 | © 2005-2010 BlocWeb

Δημιουργία σελίδας σε 0.106 δευτερόλεπτα. 29 ερωτήματα.