*

Αποστολέας Θέμα: Είσαι ο Υπουργός Παιδείας!  (Αναγνώστηκε 5404 φορές)

0 μέλη και 1 επισκέπτης διαβάζουν αυτό το θέμα.

Αποσυνδεδεμένος JOY

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 92
    • Προφίλ
Είσαι ο Υπουργός Παιδείας!
« στις: Σεπτέμβριος 20, 2007, 10:01:50 μμ »
Αν γινόσουν Υπουργός Παιδείας για ένα έτος, τι αλλαγές θα έκανες στην δευτεροβάθμια εκπαίδευση?

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)
Απ: Είσαι ο Υπουργός Παιδείας!
« Δημοσιεύτηκε: Σήμερα στις 16:23:28 »

Miss Elenious

  • Επισκέπτης
Απ: Είσαι ο Υπουργός Παιδείας!
« Απάντηση #1 στις: Σεπτέμβριος 20, 2007, 10:13:52 μμ »
Α, τι ωραιο θεμα!! θα το σκεφτω και θα απαντησω! Αυριο...ομως. Πρεπει πρωτα να προσαρμοστω στο καινουριο μου γραφειο

Αποσυνδεδεμένος altair

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 35
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Απ: Είσαι ο Υπουργός Παιδείας!
« Απάντηση #2 στις: Σεπτέμβριος 20, 2007, 10:14:18 μμ »
Καμμία απ'όσες σκέφτομαι.

Διότι δεν θα μπορούσα να συμπληρώσω έτος. Την επόμενη μέρα θα με είχαν στείλει σπίτι μου...
Η παιδεία δεν αποτελεί πλήρωσιν κάδου, αλλά αφήν λαμπτήρος...

Αποσυνδεδεμένος θάνος

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 216
  • Φύλο: Άντρας
  • Π.Ε.Α.Ε
    • Προφίλ
Απ: Είσαι ο Υπουργός Παιδείας!
« Απάντηση #3 στις: Σεπτέμβριος 20, 2007, 10:18:37 μμ »
Θα ψήφιζα την άρση της μονιμότητας καί την καθιέρωση της αξιολόγησης των εκπαιδευτικών όλων των βαθμίδων.

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)
Απ: Είσαι ο Υπουργός Παιδείας!
« Δημοσιεύτηκε: Σήμερα στις 16:23:28 »

Αποσυνδεδεμένος kellykou

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 1537
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Είσαι ο Υπουργός Παιδείας!
« Απάντηση #4 στις: Σεπτέμβριος 20, 2007, 10:48:42 μμ »
Θα ψήφιζα την άρση της μονιμότητας καί την καθιέρωση της αξιολόγησης των εκπαιδευτικών όλων των βαθμίδων.



Μονο να εξασφαλισεις οτι κανενας Μαυρογιαλουρος δε θα βαλει το χεράκι του γιατι χαθηκαμε ;) ;)
Επισης βαλε και τους άλλους υπουργους να διωξουν κανενα φακελακια γιατρο, κανενα μακρυχερη εφοριακο, καμια καρεκλοκενταυρη υπαλληλο, κανενα Πινοκιο υπαλληλο ΑΣΕΠ και τιποτα άλλους τοκιστες σουλατσαδορους μπας και παρουμε καμια ανασα.

Αποσυνδεδεμένος Syllas

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 1893
  • Φύλο: Γυναίκα
  • Ένας φακίρης, πολλοί φουκαράδες
    • Προφίλ
Απ: Είσαι ο Υπουργός Παιδείας!
« Απάντηση #5 στις: Σεπτέμβριος 20, 2007, 11:37:02 μμ »
Δε θα γινόμουν γιατί θα ζητούσα ως προϋπόθεση 7% για την παιδεία, μείωση των μαθητών ανά τάξη, άρα και θα άνοιγαν περισσότερες θέσεις και θα διόριζα περισσότερους, και θα προσπαθούσα να καταπολεμήσω την παραπαιδεία με ενισχυμένο πδσ και μαθήματα κατ' οίκον οργανωμένα από το δημόσιο και όπου διδάσκουν απόφοιτοι καθηγητικών σχολών ως προϋπηρεσια πριν την είσοδο τους στο δημόσιο σχολείο πχ. Θα με τρώγανε πριν καν το σκεφτώ  :-X :-X :-X

Αποσυνδεδεμένος ada13

  • Προχωρημένο μέλος
  • **
  • Μηνύματα: 138
  • Φύλο: Γυναίκα
  • ΠΕ Ο2
    • Προφίλ
Απ: Είσαι ο Υπουργός Παιδείας!
« Απάντηση #6 στις: Σεπτέμβριος 21, 2007, 12:18:20 πμ »
Και μετά ξύπνησες, Syllas, και είδες ότι δυστυχώς είσαι ακόμη στο Ελλαδιστάν, όπου το ποσοστό για την παιδεία ισούται με ό, τι περισσέψει από τους φαγανούς υπουργούς, υφυπουργούς, γραμματείς και άλλους παρατρεχάμενους, όπου οι προσλήψεις γίνονται με το σταγονόμετρο, η παραπαιδεία οργιάζει και θεσμοί σαν την ΠΔΣ είναι βωμοί της αναξιοκρατίας και της σαπίλας.
Sapere aude

Αποσυνδεδεμένος JOY

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 92
    • Προφίλ
Απ: Είσαι ο Υπουργός Παιδείας!
« Απάντηση #7 στις: Σεπτέμβριος 21, 2007, 01:46:48 πμ »
Ενας χρόνος είναι πολύ λίγος. Ακόμη και τέσσερα χρόνια λίγα είναι. Με την ελπίδα οτι θα με αγαπήσουν και θα θέλουν να παραμείνω παραπάνω   ( γλυκιά η εξουσία  :D) , σκεφτομαι τα ακόλουθα:

Καταρχήν θα ήθελα ολα τα σχολεία (δεν γίνεται μονομιάς, αλλά κάποια εξέλιξη είναι δυνατή) να έχουν αίθουσα για πολιτιστικές δραστηριότητες και εκδηλώσεις. Να υπάρχουν γήπεδα και αθλητικές εγκαταστάσεις που να μποορεί το σχολείο να χρησιμοποιεί (μπορεί να γίνει σε συνενόηση με το δήμο) .

Επειτα θα δημιουργούσα προαιρετικά πρακτικά μαθήματα που θα αφορούσαν την μουσική, τα καλλιτεχνικά, τον αθλητισμό, τις ξένες γλώσες, την πληροφορική (π.χ.γλώσσες προγραμματισμού), περιβαλλοντικές δραστηριότητες ........ που όμως θα γινόταν το απόγευμα, χωρίς βαθμούς και χωρίς να είναι υποχρεωμένο κάποιο παιδί να τα παρακολουθήσει. Πράγματα δηλαδή που τα παιδιά κάνουν εκτός σχολείου και πληρώνουν για αυτά, θα μου άρεσε να γινόταν και στο σχολείο δωρεάν. Ετσι το σχολείο θα είναι πιο "πολύχρωμο"!!!

Στο υποχρεωτικό πρωινό πρόγραμμα θα ήθελα τάξεις 20 ατόμων. Θα παρότρυνα σε οσο το δυνατόν περισσότερη συμμετοχή του μαθητή στη διάρκεια του μαθήματος ( το πόσο κουραστικό είναι να κάθεσαι αμίλητος και ακούνητος για 45 λεπτά το αντιληφθήκαμε όλοι όσοι περάσαμε τα ΠΕΚ νομίζω ) και θα έκανα τα εργαστήρια σε κάποια μαθήματα υποχρεωτικά (φυσική , χημεία)

Θα ήθελα στα γραφεία να υπάρχουν ψυχολόγοι που θα συζητούν με παιδιά και καθηγητές , ανάλογα με τις ανάγκες καθώς και σχολικοί σύμβουλοι που θα κάναν πρότυπες διδασκαλίες, συνεδριάσεις επιστημονικών κλάδων και συμβουλευτική καθοδήγηση!

Θα αποδέσμευα το λύκειο απο τις εισαγωγικές εξετάσεις και επομένως δεν θα χρειαζόταν το μέτρο '' με μέσο όρο 9,5 περνάς την τάξη''. Θα έπρεπε να έχεις 9,5 σε κάθε μάθημα. ( Πρέπει να κοιτάξουμε και τα πρώην ΤΕΕ αλλα........... την άλλη τετραετία )

Θα υπήρχε μια επιπλέον τάξη, η τάξη προετοιμασίας για τις εξετάσεις στο Πανεπιστήμιο. Καθε υποψήφιος φοιτητής θα επέλεγε 1 ή 2 σχολές και θα έδινε σε Πανελλαδικό επίπεδο τα μαθήματα που θα ζητούσαν οι σχολές αυτές, Το τμήμα θα το επέλεγε μέσα στη σχολή μετά το πρώτο έτος.

Θα ικανοποιούσα όλες τις αιτήσεις για εκπαιδευτική άδεια, αρκεί να ήταν σχετικές με το αντικείμενο σπουδών. Οι αποσπάσεις μόνο με αντικειμενικά κριτήρια, όμοια με μεταθέσεις. Με απόσπαση στο Υπουργείο και στα γραφεία και στον ΟΕΕΚ δεν θα παίρνεις τα μόρια της οργανικής, ( Σιγά μην με ξαναβγάλουν!   :( )

Τέλος, αν συμφωνεί και ο κ.Αλογοσκούφης θα δώσω και αύξηση στους μισθούς κατά 200 € περίπου, αφού θα έχουν αυξηθεί και οι εξωδιδακτικές ασχολίες των εκπαιδευτικών (π.χ. χρόνο με τον σχολικό σύμβουλο, σεμινάρια, συνέδρια )

Την επόμενη τετραετία θα ασχοληθώ και με το σύστημα των προσλήψεων.........

Θα με ψηφίσει κανείς?  :P





Αποσυνδεδεμένος Kublai Han

  • Προχωρημένο μέλος
  • **
  • Μηνύματα: 123
  • Φύλο: Άντρας
  • Let's do it like they do on the discovery channel
    • Προφίλ
Απ: Είσαι ο Υπουργός Παιδείας!
« Απάντηση #8 στις: Σεπτέμβριος 21, 2007, 02:04:14 πμ »
Θα ψήφιζα την άρση της μονιμότητας καί την καθιέρωση της αξιολόγησης των εκπαιδευτικών όλων των βαθμίδων.
Θάνο μήπως είσαι ο Ευρυπίδης Στυλιανίδης και μας το κρατάς κρυφό;

Αποσυνδεδεμένος θάνος

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 216
  • Φύλο: Άντρας
  • Π.Ε.Α.Ε
    • Προφίλ
Απ: Είσαι ο Υπουργός Παιδείας!
« Απάντηση #9 στις: Σεπτέμβριος 21, 2007, 02:08:44 πμ »
Θα ψήφιζα την άρση της μονιμότητας καί την καθιέρωση της αξιολόγησης των εκπαιδευτικών όλων των βαθμίδων.
Θάνο μήπως είσαι ο Ευρυπίδης Στυλιανίδης και μας το κρατάς κρυφό;
Αγαπητέ μου μακάρι να ήμουν, αλλά ευτυχώς είμαι ένας φτωχός,αδιόριστος πλήν τίμιος φιλόλογος!!

Αποσυνδεδεμένος Kublai Han

  • Προχωρημένο μέλος
  • **
  • Μηνύματα: 123
  • Φύλο: Άντρας
  • Let's do it like they do on the discovery channel
    • Προφίλ
Απ: Είσαι ο Υπουργός Παιδείας!
« Απάντηση #10 στις: Σεπτέμβριος 21, 2007, 02:16:16 πμ »
Θα ψήφιζα την άρση της μονιμότητας καί την καθιέρωση της αξιολόγησης των εκπαιδευτικών όλων των βαθμίδων.
Θάνο μήπως είσαι ο Ευρυπίδης Στυλιανίδης και μας το κρατάς κρυφό;
Αγαπητέ μου μακάρι να ήμουν, αλλά ευτυχώς είμαι ένας φτωχός,αδιόριστος πλήν τίμιος φιλόλογος!!
Είσαι φτωχός πλην τίμιος φιλόλογος αλλά αν ήσουν υπουργός θα ψήφιζες την άρση της μονιμότητας;Ευτυχώς που δεν είσαι υπουργός,γιατί θα σε παίρνανε όλοι οι διορισμένοι στο κηνύγι.

Αποσυνδεδεμένος kellykou

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 1537
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Είσαι ο Υπουργός Παιδείας!
« Απάντηση #11 στις: Σεπτέμβριος 21, 2007, 02:43:59 πμ »
Θα ψήφιζα την άρση της μονιμότητας καί την καθιέρωση της αξιολόγησης των εκπαιδευτικών όλων των βαθμίδων.
Θάνο μήπως είσαι ο Ευρυπίδης Στυλιανίδης και μας το κρατάς κρυφό;
Αγαπητέ μου μακάρι να ήμουν, αλλά ευτυχώς είμαι ένας φτωχός,αδιόριστος πλήν τίμιος φιλόλογος!!
Είσαι φτωχός πλην τίμιος φιλόλογος αλλά αν ήσουν υπουργός θα ψήφιζες την άρση της μονιμότητας;Ευτυχώς που δεν είσαι υπουργός,γιατί θα σε παίρνανε όλοι οι διορισμένοι στο κηνύγι.
Ισως αυτοι που τους αρεσει να καθονται. Οι σωστοι, εργατικοι και ευσυνειδητοι δεν εχουν λογο να  φοβουνται.

Αποσυνδεδεμένος kellykou

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 1537
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Είσαι ο Υπουργός Παιδείας!
« Απάντηση #12 στις: Σεπτέμβριος 21, 2007, 02:46:57 πμ »
Θα ψήφιζα την άρση της μονιμότητας καί την καθιέρωση της αξιολόγησης των εκπαιδευτικών όλων των βαθμίδων.
Θάνο μήπως είσαι ο Ευρυπίδης Στυλιανίδης και μας το κρατάς κρυφό;
Αγαπητέ μου μακάρι να ήμουν, αλλά ευτυχώς είμαι ένας φτωχός,αδιόριστος πλήν τίμιος φιλόλογος!!
Αυτο καλε Θανο ειναι σαν παλια ταινια του 60. Ο παλιος πλην τιμιος νεος που κερδιζει με την αξια του. Μονο που το 2007 η αξια εχει αντικασταθει απο το βυσμα, το μεσο , το γλυψιμο τις πελατειακες σχεσεις κ.λ.π.

Αποσυνδεδεμένος mat

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 2134
  • Φύλο: Γυναίκα
    • Προφίλ
Απ: Είσαι ο Υπουργός Παιδείας!
« Απάντηση #13 στις: Σεπτέμβριος 21, 2007, 08:26:02 πμ »
Kelly, δεν πειράζει που ο Θάνος "ιδεολογικά" είναι στη δεκαετία του 60 γιατί η δεκαετία του ‘00 μοιάζει και είναι ακόμη πιο εφιαλτική. Βέβαια στη δεκαετία του 60 είχαμε πολλά προβλήματα ως κοινωνία με απόληξη την χούντα του 67 και την κυριαρχία μιας άλλης εφιαλτικής κατάσταση για όλους. Στη δεκαετία του ’00 τα πράγματα είναι εφιαλτικά και κυριαρχεί αυτή η φρικαλεότητα που περιγράφεις, ευτυχώς, τουλάχιστον χωρίς το πακέτο της στρατιωτικής χούντας.
Όμως αλήθεια μήπως η κυριαρχία «αξιών» όπως αυτές που περιγράφεις δηλαδή, το βύσμα, οι πελατειακές σχέσεις κλπ, δεν είναι μια άλλη έκφανση του «φασισμού»?
Ή για να κάνω λίγο πιο ήπιο τον χαρακτηρισμό, μήπως αυτό που ζούμε και προσκυνάμε δεν είναι μια άλλη όψη του χειρότερου ολοκληρωτισμού? Μήπως φταίμε και εμείς? Μήπως τελικά έχουμε αυτό που μας αξίζει? Με την έννοια ότι είτε το υπηρετούμε πιστά, είτε το δεχόμαστε αδιαμαρτύρητα?

"Υπάρχουν τριών ειδών άνθρωποι. Εκείνοι που βλέπουν, εκείνοι που βλέπουν όταν τους δείχνουν κι εκείνοι που δεν βλέπουν." Λεονάρντο Ντα Βίντσι

 

Pde.gr, © 2005 - 2024

Το pde σε αριθμούς

Στατιστικά

μέλη
  • Σύνολο μελών: 32327
  • Τελευταία: pante96
Στατιστικά
  • Σύνολο μηνυμάτων: 1161692
  • Σύνολο θεμάτων: 19233
  • Σε σύνδεση σήμερα: 576
  • Σε σύνδεση έως τώρα: 1964
  • (Αύγουστος 01, 2022, 02:24:17 μμ)
Συνδεδεμένοι χρήστες
Μέλη: 17
Επισκέπτες: 539
Σύνολο: 556

Πληροφορίες

Το PDE φιλοξενείται στη NetDynamics

Όροι χρήσης | Προφίλ | Προσωπικά δεδομένα | Υποστηρίξτε μας

Επικοινωνία >

Powered by SMF 2.0 RC4 | SMF © 2006–2010, Simple Machines LLC
TinyPortal 1.0 RC1 | © 2005-2010 BlocWeb

Δημιουργία σελίδας σε 0.114 δευτερόλεπτα. 33 ερωτήματα.