*

Αποστολέας Θέμα: Για τις Μετατάξεις των Εκπαιδευτικών σε θέσεις Ε.ΔΙ.Π  (Αναγνώστηκε 184673 φορές)

0 μέλη και 2 επισκέπτες διαβάζουν αυτό το θέμα.

Αποσυνδεδεμένος christos_chr

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 531
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Για τις Μετατάξεις των Εκπαιδευτικών σε θέσεις Ε.ΔΙ.Π
« Απάντηση #196 στις: Ιούνιος 08, 2021, 02:41:25 μμ »

+  Ειδικό επίδοµα διδασκαλίας και έρευνας - 100€

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)

Αποσυνδεδεμένος emmaki

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 3647
  • The best is yet to come......
    • Προφίλ
Απ: Για τις Μετατάξεις των Εκπαιδευτικών σε θέσεις Ε.ΔΙ.Π
« Απάντηση #197 στις: Ιούνιος 08, 2021, 03:02:30 μμ »

+  Ειδικό επίδοµα διδασκαλίας και έρευνας - 100€

Ακαθαριστα!
Μη θεωρηθει καθαρα!
Ειδικη Αγωγη: 18 χρονια!!!!!!

Πλεον αλλη πορεια για τα επομενα 20

Αποσυνδεδεμένος christos_chr

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 531
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Για τις Μετατάξεις των Εκπαιδευτικών σε θέσεις Ε.ΔΙ.Π
« Απάντηση #198 στις: Ιούνιος 08, 2021, 03:05:43 μμ »
Προφανώς. Ο καθένας έπειτα συγκρίνει το δικό του ΜΚ με αυτό των ΕΔΙΠ.
Υπόψιν, με 3 χρόνια εντάσσεσαι στη Γ' Βαθμίδα, με 8 στη Β' και με 13 και πάνω στην Α'.

Αποσυνδεδεμένος daskalos2021

  • Προχωρημένο μέλος
  • **
  • Μηνύματα: 113
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Για τις Μετατάξεις των Εκπαιδευτικών σε θέσεις Ε.ΔΙ.Π
« Απάντηση #199 στις: Ιούνιος 08, 2021, 03:16:46 μμ »
Νομίζω ότι δεν έχει πολύ νόημα να ξεκινάμε από τους πίνακες και να καταλήγουμε στα καθαρά ποσά σα να ήμασταν λογιστές, γιατί δεν είμαστε και δεν ξέρουμε όλες τις λεπτομέρειες που μπορεί να κάνουν μία διαφορά από 50 έως 150 ευρώ. Οι πίνακες μπορεί να είναι σωστοί αλλά να υπάρχουν και άλλα που να παίζουν ρόλο, διαφορετικές κρατήσεις κλπ. Εδώ, ας πούμε, βλέπω επίδομα 100 ευρώ για έρευνα, το επίδομα που είδα σε προόσφατη μισθοδοσία εγώ ήταν 150 και αφορούσε διδακτική προετοιμασία. Πόσο ενημερωμένα είναι τα στοιχεία που κοιτάμε? Ξέρουμε κάθε αλλαγή που μπορεί να εμφανίζεται σε άσχετες τροπολογίες? Επίσης, τα έτη προϋπηρεσίας δεν αντιστοιχούν με τις βαθμίδες. Αυτά αφορούν και παλιούς ΕΔΙΠ που δεν είχαν διδακτορικό, και τη σειρά εξέλιξης που κάτι παίζει με διετίες κλπ. Αν κάποιος πιστεύει ότι ξέρει τέλεια κάθε γραμμή της νομοθεσίας ας ξεκινήσει από τους πίνακες και να καταλήξει στα καθαρά ποσά. Εγώ προτιμώ να βασιστώ σε 2-3 ΕΔΙΠ με παρόμοια προϋπηρεσία με εμένα που κάνανε την ίδια διαδικασία και να πάρω μία εκτίμηση για τα ποσά έτσι.

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)

Αποσυνδεδεμένος billimember

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 1098
    • Προφίλ
Απ: Για τις Μετατάξεις των Εκπαιδευτικών σε θέσεις Ε.ΔΙ.Π
« Απάντηση #200 στις: Ιούνιος 08, 2021, 03:34:10 μμ »
Δ. Για τη βαθμολογική και μισθολογική κατάταξη των μετατασσομένων εκπαιδευτικών αναγνωρίζεται ο συνολικός χρόνος υπηρεσίας στο Δημόσιο με οποιαδήποτε σχέση εργασίας και μέχρι την έκδοση του κατά την παρ. 6 του άρθρου 29 του ν. 4009/2011 προεδρικού διατάγματος εντάσσονται αυτοδικαίως σε βαθμίδες της παρ. 2 του άρθρου 1 του π.δ. 118/2002. Η διάρκεια της θητείας στην εισαγωγική βαθμίδα υπολογίζεται ως τριετής και ο απομένων χρόνος λαμβάνεται υπόψη για την εξέλιξη στις επόμενες βαθμίδες. Μετά την ένταξη στην κατηγορία Ε.ΔΙ.Π. και Ε.Ε.Π. το προσωπικό που μετατάσσεται διέπεται από τις διατάξεις του ν. 4009/2011 (Α’ 195) και όσες διατάξεις αφορούν όλα τα μέλη Ε.ΔΙ.Π. και Ε.Ε.Π των Α.Ε.Ι..

Αυτό πάντως είναι από τον Νόμο του 2017. Λογικά πρέπει κανείς να υπολογίσει με βάση τα πραγματικά χρόνια υπηρεσίας (χωρίς τα εικονικά του Διδακτορικού).

Αποσυνδεδεμένος christos_chr

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 531
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Για τις Μετατάξεις των Εκπαιδευτικών σε θέσεις Ε.ΔΙ.Π
« Απάντηση #201 στις: Ιούνιος 08, 2021, 03:34:41 μμ »
Η κατάταξη στις βαθμίδες γίνεται με τα έτη προϋπηρεσίας. Μπορείτε να βρείτε στη διαύγεια την βαθμολογική κατάταξη ατόμων που τυχόν γνωρίζετε ότι έχουν πάρει μετάταξη.
Αντιγράφω ένα τμήμα από μια τέτοια.
"διαπιστωτική Πρυτανική Πράξη ένταξης των μεταταχθέντων εκπαιδευτικών σε θέσεις ΕΕΠ και
ΕΔΙΠ Τμημάτων του ΔΠΘ καθώς και το υπ’ αρ. χ/χχχχ/χχ.χ.20χχ έγγραφο του Γ.Λ. του Κράτους,
διαπιστώνεται η αυτοδίκαιη βαθμολογική κατάταξη από την ημερομηνία ανάληψης καθηκόντων τους,
χχ/χχ/20χχ, των Μελών Ειδικού Εκπαιδευτικού Προσωπικού (ΕΕΠ) και Εργαστηριακού Διδακτικού
Προσωπικού (ΕΔΙΠ), εκπαιδευτικών που μετατάχθηκαν από τη Δευτεροβάθμια Εκπαίδευση στο χχχχχ
Πανεπιστήμιο, σύμφωνα με το συνολικό τους χρόνο υπηρεσίας στο Δημόσιο τομέα με οποιαδήποτε
σχέση εργασίας, με υπολογισμό διάρκειας εισαγωγικής βαθμίδας ως τριετούς και μέχρι την έκδοση του
κατά την παρ.6 του άρθρου 29 του Ν.4009/2011 προεδρικού διατάγματος, ως ακολούθως:"
ΟΝΟΜΑΤΕΠΩΝΥΜΟ  ΚΑΤΗΓΟΡΙΑ  ΣΥΝΟΛΙΚΗ ΥΠΗΡΕΣΙΑ  ΒΑΘΜΙΔΑ   ΠΛΕΟΝΑΖΩΝ ΧΡΟΝΟΣ
χχχχχχ χχχχχχχχ          ΕΔΙΠ             14Ε 3Μ 6Η                 Α                 1Ε 3Μ 6Η

Νομίζω ότι δεν έχει πολύ νόημα να ξεκινάμε από τους πίνακες και να καταλήγουμε στα καθαρά ποσά σα να ήμασταν λογιστές, γιατί δεν είμαστε και δεν ξέρουμε όλες τις λεπτομέρειες που μπορεί να κάνουν μία διαφορά από 50 έως 150 ευρώ. Οι πίνακες μπορεί να είναι σωστοί αλλά να υπάρχουν και άλλα που να παίζουν ρόλο, διαφορετικές κρατήσεις κλπ. Εδώ, ας πούμε, βλέπω επίδομα 100 ευρώ για έρευνα, το επίδομα που είδα σε προόσφατη μισθοδοσία εγώ ήταν 150 και αφορούσε διδακτική προετοιμασία. Πόσο ενημερωμένα είναι τα στοιχεία που κοιτάμε? Ξέρουμε κάθε αλλαγή που μπορεί να εμφανίζεται σε άσχετες τροπολογίες? Επίσης, τα έτη προϋπηρεσίας δεν αντιστοιχούν με τις βαθμίδες. Αυτά αφορούν και παλιούς ΕΔΙΠ που δεν είχαν διδακτορικό, και τη σειρά εξέλιξης που κάτι παίζει με διετίες κλπ. Αν κάποιος πιστεύει ότι ξέρει τέλεια κάθε γραμμή της νομοθεσίας ας ξεκινήσει από τους πίνακες και να καταλήξει στα καθαρά ποσά. Εγώ προτιμώ να βασιστώ σε 2-3 ΕΔΙΠ με παρόμοια προϋπηρεσία με εμένα που κάνανε την ίδια διαδικασία και να πάρω μία εκτίμηση για τα ποσά έτσι.

Αποσυνδεδεμένος daskalos2021

  • Προχωρημένο μέλος
  • **
  • Μηνύματα: 113
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Για τις Μετατάξεις των Εκπαιδευτικών σε θέσεις Ε.ΔΙ.Π
« Απάντηση #202 στις: Ιούνιος 08, 2021, 04:03:19 μμ »
Στη μισθοδοσια που ειδα, ειχε 1429 ευρω. Αυτό δεν το βλέπω σε αυτον τον πινακα - ισως υπαρχει καποια αναπροσαρμογη. Βλέπω επίσης έτη από 0-29 για όλες τις βαθμίδες. Άρα μπορεί να υπάρχουν διαφορετικά έτη προϋπηρεσίας για την ίδια βαθμίδα. Για τους παλιότερους μπορεί να είναι αλλιώς (πχ δεν έχουν ολοι διδακτορικο), και υπηρχε μία αξιολογηση και αναβαθμιση ανα τριετια ή διετια.
« Τελευταία τροποποίηση: Ιούνιος 08, 2021, 04:43:49 μμ από protonot »

Αποσυνδεδεμένος daskalos2021

  • Προχωρημένο μέλος
  • **
  • Μηνύματα: 113
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Για τις Μετατάξεις των Εκπαιδευτικών σε θέσεις Ε.ΔΙ.Π
« Απάντηση #203 στις: Ιούνιος 08, 2021, 04:54:28 μμ »
Για να επιστρέψουμε και στο φλέγον ζήτημα, είχε κανείς επικοινωνία με Καμπισοπούλου ή κάποιον άλλο για εκτίμηση στο χρονοδιάγραμμα;

Αποσυνδεδεμένος freire_fun

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 5
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Για τις Μετατάξεις των Εκπαιδευτικών σε θέσεις Ε.ΔΙ.Π
« Απάντηση #204 στις: Ιούνιος 08, 2021, 05:33:42 μμ »
Για τον μισθό έκανα μια αρκετά προσεκτική έρευνα πριν καταθέσω τον φάκελο υποψηφιότητας.
Εκπαιδευτικός φίλη με 17,5 χρόνια υπηρεσίας πήρε πρώτο μισθό ως ΕΔΙΠ 1266,35 (καθαρό ποσό) με διαφορά από το σχολείο περίπου 20-30 ευρώ (καθαρό ποσό) -δεν θυμάμαι την ακριβή διαφορά.
Εκπαιδευτικός με 30 χρόνια υπηρεσία πήρε καθαρό ποσό 1344 με 80 ευρώ διαφορά από τον μισθό που είχε στο σχολείο.
Άλλοι εκπαιδευτικοί αναφέρουν διαφορές 20-50 ευρώ στον καθαρό μισθό.
Τα παραπάνω ποσά αφορούν σε Πανεπιστημιακές Σχολές κι όχι σε ΤΕΙ για τα οποία ίσχυαν πριν δυο χρόνια πολύ πιο σοβαρές μειώσεις (γύρω στα 200 ευρώ καθαρά), κάτι που ίσως αυτή τη στιγμή έχει αλλάξει.
Με βάση αυτές τις πληροφορίες, επέλεξα να κάνω αίτηση μετάταξης.

Αποσυνδεδεμένος daskalos2021

  • Προχωρημένο μέλος
  • **
  • Μηνύματα: 113
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Για τις Μετατάξεις των Εκπαιδευτικών σε θέσεις Ε.ΔΙ.Π
« Απάντηση #205 στις: Ιούνιος 08, 2021, 05:40:18 μμ »
Ενδιαφέρον - εγώ προσωπικά έχω μικρή προϋπηρεσία και φοβάμαι ότι όσο πιο μικρή είναι, τόσο πιο μεγάλη θα είναι η διαφορά με το μισθό του εκπαιδευτικού.

Αποσυνδεδεμένος christos_chr

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 531
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Για τις Μετατάξεις των Εκπαιδευτικών σε θέσεις Ε.ΔΙ.Π
« Απάντηση #206 στις: Ιούνιος 08, 2021, 05:57:23 μμ »
Το ανάποδο ισχύει. Αν προσέξεις, από ΜΚ σε ΜΚ οι ΕΔΙΠ κερδίζουν περίπου 35 ευρώ, ενώ όσοι είναι στο ενιαίο μισθολόγιο 60. Επομένως, όσο πιο πολλά χρόνια έχεις τόσο μεγαλύτερη γίνεται η διαφορά.
Ενδιαφέρον - εγώ προσωπικά έχω μικρή προϋπηρεσία και φοβάμαι ότι όσο πιο μικρή είναι, τόσο πιο μεγάλη θα είναι η διαφορά με το μισθό του εκπαιδευτικού.

Αποσυνδεδεμένος daskalos2021

  • Προχωρημένο μέλος
  • **
  • Μηνύματα: 113
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Για τις Μετατάξεις των Εκπαιδευτικών σε θέσεις Ε.ΔΙ.Π
« Απάντηση #207 στις: Ιούνιος 08, 2021, 06:01:41 μμ »
Ευχαριστώ. Σκέφτομαι ότι μεγαλώνουν οι διαφορές αν μπω σε βαθμίδα Β ή Γ. Μάλλον Β μπαίνω με βάση τα συνημμένα αποσπάσματα.

Αποσυνδεδεμένος aporos

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 11
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Για τις Μετατάξεις των Εκπαιδευτικών σε θέσεις Ε.ΔΙ.Π
« Απάντηση #208 στις: Ιούνιος 08, 2021, 08:31:52 μμ »
Χτες με ενημέρωσαν από το αρμόδιο τμήμα προσωπικού ότι αναμένουν από τα υπηρεσιακά συμβούλια τις αποφάσεις. Το πράμα, όπως φαίνεται, προχωράει αργά. Ίσως πρέπει να οργανωθούμε και να στείλουμε ένα ομαδικό μήνυμα. Οι αιτήσεις μας έγιναν πριν ενάμισυ χρόνο και ο νόμος λέει ότι κανονικά η μετάταξη γίνεται μέσα στην ίδια χρονιά.

Αποσυνδεδεμένος antant1701

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 29
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Για τις Μετατάξεις των Εκπαιδευτικών σε θέσεις Ε.ΔΙ.Π
« Απάντηση #209 στις: Ιούνιος 08, 2021, 08:53:59 μμ »
Καλησπέρα. Προτείνω να βάλουμε δικηγόρο. Η καθυστέρηση είναι απελπιστική. Πρέπει να γίνει οπωσδήποτε μέσα στο καλοκαίρι. Αν αρχίσει η νέα σχολική χρονιά η καθυστέρηση από την μεριά του Υπουργείου μπορεί να γίνει και σκόπιμη για να μην διακοπεί η όποια ομαλή λεοτουργία του όποιου σχολείου. Αν κάποιος έχει γνωστό δικηγόρο ας του αναθέσει την υποθεση και προφανώς θα συνεισφέρουμε όλοι. Εγω είμαι επαρχία και δεν έχω τη δυνατότητα να απευθυνθώ σε δικηγόρο των Αθηνών.  Μήπως να απευθυνθούμε και στον Συνήγορο του Πολίτη; Κάτι να κάνουμε πάντως.  Αυτή είναι η πρότασή μου. Καλή συνέχεια.

 

Pde.gr, © 2005 - 2024

Το pde σε αριθμούς

Στατιστικά

μέλη
  • Σύνολο μελών: 32293
  • Τελευταία: HelenK
Στατιστικά
  • Σύνολο μηνυμάτων: 1159787
  • Σύνολο θεμάτων: 19212
  • Σε σύνδεση σήμερα: 621
  • Σε σύνδεση έως τώρα: 1964
  • (Αύγουστος 01, 2022, 02:24:17 μμ)
Συνδεδεμένοι χρήστες
Μέλη: 6
Επισκέπτες: 484
Σύνολο: 490

Πληροφορίες

Το PDE φιλοξενείται στη NetDynamics

Όροι χρήσης | Προφίλ | Προσωπικά δεδομένα | Υποστηρίξτε μας

Επικοινωνία >

Powered by SMF 2.0 RC4 | SMF © 2006–2010, Simple Machines LLC
TinyPortal 1.0 RC1 | © 2005-2010 BlocWeb

Δημιουργία σελίδας σε 0.101 δευτερόλεπτα. 34 ερωτήματα.