*

Αποστολέας Θέμα: Για τις Μετατάξεις των Εκπαιδευτικών σε θέσεις Ε.ΔΙ.Π  (Αναγνώστηκε 184105 φορές)

0 μέλη και 1 επισκέπτης διαβάζουν αυτό το θέμα.

Αποσυνδεδεμένος Sofsof

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 71
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Για τις Μετατάξεις των Εκπαιδευτικών σε θέσεις Ε.ΔΙ.Π
« Απάντηση #210 στις: Ιούνιος 09, 2021, 07:16:02 πμ »
Καλημέρα κι από μένα. Συμφωνώ ότι πρέπει να κάνουμε κάτι συλλογικά. Αν δεν γίνει μέσα στο καλοκαίρι, νομίζω ότι θα πάει για τον Σεπτέμβρη του 22. Θεωρω ότι αυτό που μπορούμε να κάνουμε άμεσα ειναι να στείλουμε μέιλ η επιστολή, στα οποία να ζητάμε ακριβές χρονοδιάγραμμα και να μας κοινοποιηθουν οι αποδεσμεύσεις. Πως είναι δυνατόν να μη γνωρίζουμε ο καθένας από μας ότι απόδεσμευτηκε; δυστυχώς, ούτε κι εγώ είμαι Αθήνα.

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)

Αποσυνδεδεμένος ikiki

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 28
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Για τις Μετατάξεις των Εκπαιδευτικών σε θέσεις Ε.ΔΙ.Π
« Απάντηση #211 στις: Ιούνιος 09, 2021, 02:53:34 μμ »
Καλησπέρα κι από εμένα. Κι εγώ συμφωνώ να κάνουμε κάτι συλλογικά και θα συμμετέχω.

Αποσυνδεδεμένος daskalos2021

  • Προχωρημένο μέλος
  • **
  • Μηνύματα: 113
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Για τις Μετατάξεις των Εκπαιδευτικών σε θέσεις Ε.ΔΙ.Π
« Απάντηση #212 στις: Ιούνιος 09, 2021, 03:49:45 μμ »
Έχει μιλήσει κανείς με την κα Καμπισοπούλου μετά το ΚΥΣΠΕ? Τουλάχιστον να μας πουν μία εκτίμηση ή ότι δεν έχουν εκτίμηση για να ξέρουμε αν αξίζει να ξεκινήσουμε τη διαδικασία.

Αποσυνδεδεμένος Sofsof

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 71
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Για τις Μετατάξεις των Εκπαιδευτικών σε θέσεις Ε.ΔΙ.Π
« Απάντηση #213 στις: Ιούνιος 09, 2021, 04:21:17 μμ »
Έχει μιλήσει κανείς με την κα Καμπισοπούλου μετά το ΚΥΣΠΕ? Τουλάχιστον να μας πουν μία εκτίμηση ή ότι δεν έχουν εκτίμηση για να ξέρουμε αν αξίζει να ξεκινήσουμε τη διαδικασία.

Δυσκολεύομαι να παρακολουθήσω λίγο τον συλλογισμό εχουν/δεν έχουν εκτίμηση - >αξιζει/δεν αξίζει να ξεκινήσουμε τη διαδικασία. Μήπως εννοείτε το αισιόδοξο σενάριο όπου ούτως ή άλλως σκοπεύουν να ολοκληρώσουν τη διαδικασία μέσα στο καλοκαίρι, οπότε δεν έχει νόημα να παρεμβουμε; ίσως γι αυτό αξίζει να ζητήσουμε εγγράφως να ενημερωθούμε. Να ξέρουμε τι γίνεται και που το παν.

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)

Αποσυνδεδεμένος daskalos2021

  • Προχωρημένο μέλος
  • **
  • Μηνύματα: 113
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Για τις Μετατάξεις των Εκπαιδευτικών σε θέσεις Ε.ΔΙ.Π
« Απάντηση #214 στις: Ιούνιος 09, 2021, 04:23:16 μμ »
Να εξηγήσω. Αν μας πει η Καμπισοπούλου ότι σύντομα βγαίνει το ΦΕΚ, θα πάμε να βρουμε δικηγόρο? Άρα για να ξεκινήσουμε κάποια τέτοια σοβαρή διαδικασία πρέπει να έχουμε κάποιες ενδείξεις ότι έχει νόημα. Τώρα, για το θέμα της έγγραφης ενημέρωσης, καλό είναι να έχουμε κάποια έγγραφη ενημέρωση, αλλά δεν μπορώ να φανταστώ ποιος μπορεί να πάρει την ευθύνη και να μας τη δώσει. Και για αυτό, αν πρόκειται να το προχωρήσουν σύντομα, το να ασκήσουμε νομική πίεση μπορεί να είναι άστοχο. Προφανώς το πρόβλημα είναι ότι δεν υπάρχει κάποιο πρόσωπο να έχει την ευθύνη και να λογοδοτεί. Φαίνεται ότι γίνονται ηθελημένα καθυστερήσεις.
« Τελευταία τροποποίηση: Ιούνιος 09, 2021, 04:26:17 μμ από protonot »

Αποσυνδεδεμένος Sofsof

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 71
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Για τις Μετατάξεις των Εκπαιδευτικών σε θέσεις Ε.ΔΙ.Π
« Απάντηση #215 στις: Ιούνιος 09, 2021, 04:40:50 μμ »
Κατάλαβα. Αν συμφωνούν και οι άλλοι, μπορούμε να ετοιμάσουμε το μέιλ, όπου ζητάμε επίσημη ενημέρωση και θέτουμε το ζήτημα της χαρακτηριστική καθυστέρησης και μόλις επιβεβαιώσουμε από την κα καμπισοπουλου αυτό που όλοι φοβόμαστε, ότι δηλ. η διαδικασια είναι στον αέρα, τότε στέλνουμε το κείμενο. Αφήνουμε ένα εύλογο διάστημα πχ δύο εβδομάδων και προχωράμε στον δικηγόρο, αν δεν έχουμε εξέλιξη.
Το νόημα του εγγραφου αιτήματος για ενημέρωση, δεν είναι τόσο ότι εξασφαλίζει την ενημέρωση, όσο ότι δηλώνεις στον άλλον ότι έχεις επίγνωση των δυνατοτήτων που σου παρέχει η θεσμοθετημενη διαδικασία.
« Τελευταία τροποποίηση: Ιούνιος 09, 2021, 04:42:25 μμ από Sofsof »

Αποσυνδεδεμένος daskalos2021

  • Προχωρημένο μέλος
  • **
  • Μηνύματα: 113
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Για τις Μετατάξεις των Εκπαιδευτικών σε θέσεις Ε.ΔΙ.Π
« Απάντηση #216 στις: Ιούνιος 09, 2021, 05:00:40 μμ »
ναι, πολύ σωστά.

Αποσυνδεδεμένος emmaki

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 3643
  • The best is yet to come......
    • Προφίλ
Απ: Για τις Μετατάξεις των Εκπαιδευτικών σε θέσεις Ε.ΔΙ.Π
« Απάντηση #217 στις: Ιούνιος 09, 2021, 05:50:29 μμ »
Κατάλαβα. Αν συμφωνούν και οι άλλοι, μπορούμε να ετοιμάσουμε το μέιλ, όπου ζητάμε επίσημη ενημέρωση και θέτουμε το ζήτημα της χαρακτηριστική καθυστέρησης και μόλις επιβεβαιώσουμε από την κα καμπισοπουλου αυτό που όλοι φοβόμαστε, ότι δηλ. η διαδικασια είναι στον αέρα, τότε στέλνουμε το κείμενο. Αφήνουμε ένα εύλογο διάστημα πχ δύο εβδομάδων και προχωράμε στον δικηγόρο, αν δεν έχουμε εξέλιξη.
Το νόημα του εγγραφου αιτήματος για ενημέρωση, δεν είναι τόσο ότι εξασφαλίζει την ενημέρωση, όσο ότι δηλώνεις στον άλλον ότι έχεις επίγνωση των δυνατοτήτων που σου παρέχει η θεσμοθετημενη διαδικασία.

Ενα ερωτημα για να απαντηθει απο δημοσια υπηρεσια μπορει να κανει εως 50 μερες (αρα σχεδον δυο μηνες). Και αυτο ειναι το περιθωριο που δινει ο νομος. Ο νομος επισης αφηνει και παραθυρακι για πιο μεγαλο διαστημα (60 ημερων) αν εμπλεκονται περισσοτερες υπηρεσιες.
Επισης, οι μερες αρχιζουν να μετρανε απο τη στιγμη που παει το ερωτημα (μιλαμε παντα για εγγραφο ερωτημα) στην αρμοδια υπηρεσια και παρει αριθμο πρωτοκολλου. Αν παει σε αναρμοδια υπηρεσια, τοτε εντος τριων ημερων πρεπει να σταλει στη σωστη.
Διαπιστωνεται ευκολα οτι αν θελουν μπορουν καλλιστα να καθυστερησουν την οποια απαντηση και να ειναι και νομιμοι.
Θεωρειτε οτι εχει νοημα υπο αυτες τις συνθηκες (παντα συμφωνα με το νομο μιλωντας και οχι συναισθηματικα) να μπει δικηγορος;
Ειδικη Αγωγη: 18 χρονια!!!!!!

Πλεον αλλη πορεια για τα επομενα 20

Αποσυνδεδεμένος Sofsof

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 71
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Για τις Μετατάξεις των Εκπαιδευτικών σε θέσεις Ε.ΔΙ.Π
« Απάντηση #218 στις: Ιούνιος 09, 2021, 06:28:16 μμ »
Ενα ερωτημα για να απαντηθει απο δημοσια υπηρεσια μπορει να κανει εως 50 μερες (αρα σχεδον δυο μηνες). Και αυτο ειναι το περιθωριο που δινει ο νομος. Ο νομος επισης αφηνει και παραθυρακι για πιο μεγαλο διαστημα (60 ημερων) αν εμπλεκονται περισσοτερες υπηρεσιες.
Επισης, οι μερες αρχιζουν να μετρανε απο τη στιγμη που παει το ερωτημα (μιλαμε παντα για εγγραφο ερωτημα) στην αρμοδια υπηρεσια και παρει αριθμο πρωτοκολλου. Αν παει σε αναρμοδια υπηρεσια, τοτε εντος τριων ημερων πρεπει να σταλει στη σωστη.
Διαπιστωνεται ευκολα οτι αν θελουν μπορουν καλλιστα να καθυστερησουν την οποια απαντηση και να ειναι και νομιμοι.
Θεωρειτε οτι εχει νοημα υπο αυτες τις συνθηκες (παντα συμφωνα με το νομο μιλωντας και οχι συναισθηματικα) να μπει δικηγορος;
Μάλιστα. Δύσκολα τα πράγματα. Επομένως, ξεχνάμε το έγγραφο ερώτημα.

Αποσυνδεδεμένος freire_fun

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 5
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Για τις Μετατάξεις των Εκπαιδευτικών σε θέσεις Ε.ΔΙ.Π
« Απάντηση #219 στις: Ιούνιος 09, 2021, 06:54:20 μμ »
Καλησπέρα
Η διαδικασία δεν αφορά μόνο εμάς, αλλά και τα Τμήματα στα οποία πρόκειται να μεταταγούμε. Εγώ θα ενημερώσω το Τμήμα μου και θα παρακαλέσω να πιέσουν κι αυτοί όσο μπορούν -θα το κάνουν γιατί έχουν ανάγκη.

Κατά τα άλλα, πέρυσι τέτοια εποχή είχα επικοινωνήσει με υπάλληλο του Υπουργείου η οποία μου είχε πει ότι δεν επρόκειτο να ξεκινήσει η διαδικασία που αφορούσε τους φακέλους του 2020, αν προηγουμένως δεν περνούσαν από ΦΕΚ οι μετατάξεις του 2019. Κατά ανάλογο τρόπο η ίδια υπάλληλος τον Φεβρουάριο ή Μάρτιο του 2021 τηλεφωνικώς μου ανέφερε ότι μετά το τέλος Μαρτίου θα εκκρεμούν και οι νέες αιτήσεις του 2021, άρα πρέπει πάση θυσία να προχωρήσουν οι δικές μας. Ιδανικά...

Δεν ξέρω πώς θα βοηθούσε η εμπλοκή ενός δικηγόρου σε μια διαδικασία που καθυστερεί, αλλά προχωρά.



Αποσυνδεδεμένος aporos

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 11
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Για τις Μετατάξεις των Εκπαιδευτικών σε θέσεις Ε.ΔΙ.Π
« Απάντηση #220 στις: Ιούνιος 09, 2021, 07:49:34 μμ »
Ένα απλό και ευγενικό μέιλ, το οποίο θα υπογράφουμε όσο γίνεται πιο πολλοί, κοινοποιημένο και στο Συνήγορο του Πολίτη, δεν είναι κάτι φοβερό. Αν μη τι άλλο, δικαιούμαστε ενημέρωση.

Αποσυνδεδεμένος Sofsof

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 71
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Για τις Μετατάξεις των Εκπαιδευτικών σε θέσεις Ε.ΔΙ.Π
« Απάντηση #221 στις: Ιούνιος 09, 2021, 08:59:38 μμ »
Καλησπέρα
Η διαδικασία δεν αφορά μόνο εμάς, αλλά και τα Τμήματα στα οποία πρόκειται να μεταταγούμε. Εγώ θα ενημερώσω το Τμήμα μου και θα παρακαλέσω να πιέσουν κι αυτοί όσο μπορούν -θα το κάνουν γιατί έχουν ανάγκη.

Κατά τα άλλα, πέρυσι τέτοια εποχή είχα επικοινωνήσει με υπάλληλο του Υπουργείου η οποία μου είχε πει ότι δεν επρόκειτο να ξεκινήσει η διαδικασία που αφορούσε τους φακέλους του 2020, αν προηγουμένως δεν περνούσαν από ΦΕΚ οι μετατάξεις του 2019. Κατά ανάλογο τρόπο η ίδια υπάλληλος τον Φεβρουάριο ή Μάρτιο του 2021 τηλεφωνικώς μου ανέφερε ότι μετά το τέλος Μαρτίου θα εκκρεμούν και οι νέες αιτήσεις του 2021, άρα πρέπει πάση θυσία να προχωρήσουν οι δικές μας. Ιδανικά...

Δεν ξέρω πώς θα βοηθούσε η εμπλοκή ενός δικηγόρου σε μια διαδικασία που καθυστερεί, αλλά προχωρά.
Κι εγώ θα ενημερώσω το τμήμα μου. Παρολαυτα πιστεύω και ένα συλλογικό μέιλ δικό μας, δε θα έβλαπτε.
« Τελευταία τροποποίηση: Ιούνιος 09, 2021, 09:02:40 μμ από Sofsof »

Αποσυνδεδεμένος daskalos2021

  • Προχωρημένο μέλος
  • **
  • Μηνύματα: 113
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Για τις Μετατάξεις των Εκπαιδευτικών σε θέσεις Ε.ΔΙ.Π
« Απάντηση #222 στις: Ιούνιος 09, 2021, 09:07:06 μμ »
Το τυπικό περιθώριο των 50-60 ημερών είναι αρνητικό, αλλά δε σημαίνει υποχρεωτικά ότι επιθυμούν να το εξαντλήσουν. Εάν όντως επιθυμούν να το τρενάρουν όντως θα εξαντλήσουν κάθε περιθώριο που τους παρέχει ο νόμος. Δε γνωρίζω αν υπάρχει και κάποιος νόμος που να τους υποχρεώνει (πιο πάνω είχε αναφερθεί μία υποχρέωσή τους να ολοκληρώνουν τις μετατάξεις εντός ενός χρόνου, αλλά δεν ξέρω αν όντως έχει βάση αυτό). Εάν ισχύει αυτό και επιδιώκουν καθυστέρηση, χρειάζεται πίεση από εμάς, αρχικά ήπια και έπειτα πιο έντονη. Σε αυτές τις περιπτώσεις κανείς δεν έχει απόλυτο δίκιο και καταλήγουμε σε μία ενδιάμεση κατάσταση - κάτι που σημαίνει ότι διεκδικούμε ό, τι μπορούμε να διεκδικήσουμε. Εάν δεν επιδιώκουν τεράστια καθυστέρηση, τότε, και σε αυτήν την περίπτωση μία μικρή πίεση θα βοηθήσει ώστε να κινητοποιηθούν και να το έχουν σε μεγαλύτερη προτεραιότητα. Σε κάθε περίπτωση η πίεση θα βοηθήσει και άρα σε κάθε περίπτωση πρέπει να πιέσουμε. Το θέμα είναι ότι μία πίεση χρειάζεται συντονισμό και οργάνωση και χρόνο. Επομένως, για να υπάρξει η κρίσιμη μάζα να μας κινητοποιήσει πρέπει να νιώσουμε ότι όντως κινδυνεύουμε να μείνουμε εκτός το Σεπτέμβριο ή ακόμη περισσότερο. Για αυτό ας μάθουμε κάπως πιο συγκεκριμένα από την Καμπισοπούλου ή από κάποιον άλλον αρμόδιο το συντομότερο. Αύριο απεργία, μεθαύριο Παρασκευή. Ας πάρουμε τηλέφωνα αύριο και μεθαύριο μην πάμε την επόμενη εβδομάδα.
« Τελευταία τροποποίηση: Ιούνιος 09, 2021, 09:12:06 μμ από protonot »

Αποσυνδεδεμένος antant1701

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 29
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Για τις Μετατάξεις των Εκπαιδευτικών σε θέσεις Ε.ΔΙ.Π
« Απάντηση #223 στις: Ιούνιος 10, 2021, 04:30:12 μμ »
Καλησπέρα σας. Μίλησα σήμερα με την κα Καρύγιαννη (νομίζω είναι εκείνη που μας ζήτησε βεβαίωση αποδοχών). Δεν πήρα καμιά διαβεβαίωση πέρα από το ότι ευελπιστεί να έχει τελειώσει η διιαδικασία μέχρι τον Σεπτέμβρη. Το μόνο παρήγορο που μου είπε (αλλά δεν ξέρω αν είναι πράγματι έτσι) είναι ότι και πέρυσι τέτοια εποχή έφυγαν τα δικαιολογητικά για το Υπουργείο Εσωτερικών και το Γενικό Λογοστήριο του Κράτους και μέσα στο καλοκαίρι ανακοινώθηκαν. Αλλά δεν ξέρω αν έγιναν έτσι τα πράγματα. Όχι ότι μου είπε ψέμματα αλλά δεν είμαι σίγουρος ότι ήξερε. αν μπορεί μα το ελέγξει κάποιος αυτό θα ήταν καλό. Καλή συνέχεια.

 

Pde.gr, © 2005 - 2024

Το pde σε αριθμούς

Στατιστικά

μέλη
  • Σύνολο μελών: 32288
  • Τελευταία: Dialeimma
Στατιστικά
  • Σύνολο μηνυμάτων: 1159504
  • Σύνολο θεμάτων: 19211
  • Σε σύνδεση σήμερα: 322
  • Σε σύνδεση έως τώρα: 1964
  • (Αύγουστος 01, 2022, 02:24:17 μμ)
Συνδεδεμένοι χρήστες
Μέλη: 22
Επισκέπτες: 297
Σύνολο: 319

Πληροφορίες

Το PDE φιλοξενείται στη NetDynamics

Όροι χρήσης | Προφίλ | Προσωπικά δεδομένα | Υποστηρίξτε μας

Επικοινωνία >

Powered by SMF 2.0 RC4 | SMF © 2006–2010, Simple Machines LLC
TinyPortal 1.0 RC1 | © 2005-2010 BlocWeb

Δημιουργία σελίδας σε 0.106 δευτερόλεπτα. 34 ερωτήματα.