*

Αποστολέας Θέμα: Για τις Μετατάξεις των Εκπαιδευτικών σε θέσεις Ε.ΔΙ.Π  (Αναγνώστηκε 185039 φορές)

0 μέλη και 1 επισκέπτης διαβάζουν αυτό το θέμα.

Αποσυνδεδεμένος daskalos2021

  • Προχωρημένο μέλος
  • **
  • Μηνύματα: 113
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Για τις Μετατάξεις των Εκπαιδευτικών σε θέσεις Ε.ΔΙ.Π
« Απάντηση #350 στις: Σεπτέμβριος 08, 2021, 02:18:53 μμ »
Ευχαριστούμε πολύ! Αν έχουν γίνει οι αποδεσμεύσεις και των αιτήσεων του 2021, τότε δε βλέπω λόγο ώστε να μη γίνουν όλες μαζί. Αν δε γίνουν, αυτό θα σημαίνει συνειδητή επιλογή καθυστέρησης της διαδικασίας γενικά ώστε να ελέγχεται ο αριθμός τους και να υπάρχει ένα "φρένο".

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)

Αποσυνδεδεμένος Sofsof

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 71
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Για τις Μετατάξεις των Εκπαιδευτικών σε θέσεις Ε.ΔΙ.Π
« Απάντηση #351 στις: Σεπτέμβριος 08, 2021, 02:55:46 μμ »
Και γιατί βρε παιδιά δεν τις βγάζουν όλες μαζί του 2020 και 2021 να μπει μια τάξη εφεξής; Αιντε όλοι του 2021 να κινηθούμε να βγουν μαζί ή τέλος πάντων το ταχύτερο χωρίς πια τέτοιες ακατανόητες κωλυσιεργίες. Παρατράβηξε το κακό και δεν ξέρω ποιος ο υπεύθυνος στο υπουργείο.
Έχει ολοκληρωθεί ο έλεγχος των δικαιολογητικών των αιτήσεων του 21? Έχουν γίνει οι αποδεσμεύσεις από τα ΚΥΣΔΕ κυσπε; οι φάκελοι που επέστρεψαν από το εσωτερικών συμπεριλαμβάνουν και τις αιτήσεις του 21? Αλλιώς τι προτείνετε; να περιμένουν οι αιτησεις του 20 που διεκπεραιωνονται εδώ και ενάμιση χρόνο, στο υπουργείο παιδείας μέχρι να ολοκληρωθει η διαδικασία για αυτές του 21;
Τελος πάντων, ο τι και να γράφουμε εμείς εδώ, γεγονός παραμενει ότι διαδικασίες οι οποίες έχουν νομοθετηθει και αμοιβαία ωφελούν τόσο τον αιτούντα όσο και το κράτος, τραβαν και τραβαν χωρίς να μπορεί να κάνει ο πολίτης κάτι.
« Τελευταία τροποποίηση: Σεπτέμβριος 08, 2021, 03:01:15 μμ από Sofsof »

Αποσυνδεδεμένος daskalos2021

  • Προχωρημένο μέλος
  • **
  • Μηνύματα: 113
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Για τις Μετατάξεις των Εκπαιδευτικών σε θέσεις Ε.ΔΙ.Π
« Απάντηση #352 στις: Σεπτέμβριος 08, 2021, 03:09:06 μμ »
"Αλλιώς τι προτείνετε; να περιμένουν οι αιτησεις του 20 που διεκπεραιωνονται εδώ και ενάμιση χρόνο, στο υπουργείο παιδείας μέχρι να ολοκληρωθει η διαδικασία για αυτές του 21;" αχρειαστα επιθετικο το σχολιο, μια απλη επιθυμια/ερωτηση εξεφρασε ο ανθρωπος.

Αποσυνδεδεμένος nemo13

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 44
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Για τις Μετατάξεις των Εκπαιδευτικών σε θέσεις Ε.ΔΙ.Π
« Απάντηση #353 στις: Σεπτέμβριος 08, 2021, 03:18:20 μμ »
Όπως έχω ξαναπεί έχω κάνει ήδη αίτηαη - αναφορά για να επιταχυνθούν οι διαδικασίες και προτρέπω όλους τους ενδιαφερόμενους να κάνουν το ίδιο. Οι διαδικασίες δεν λειτουργούν από μόνοι τους, άνθρωποι είναι από πίσω. Μια ερώτηση έχω μόνο. Πέρσι βγήκαν οι μετατάξεις σε δύο φάσεις, αρχές και τέλη Ιουλίου αν θυμάμαι καλά. Ξέρει κανείς γιατί?
Επίσης να υπενθυμίσω ότι και αύριο να βγει η υπουργική απόφαση απαιτείται ΦΕΚ και διαπιστωτική πράξη του πρύτανη για να γίνει ανάληψη υπηρεσίας, πράγμα που σημαίνει τουλάχιστον ένας μήνας. Για αυτό είναι σημαντικό τουλάχιστον για τις ώριμες αποφάσεις (για αυτές δηλαδή που έχουν εγκριθεί από τα Πανεπιστήμια) να ασκηθεί πίεση να μην φτάσουμε στο φετεινό χάλι. 

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)

Αποσυνδεδεμένος Sofsof

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 71
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Για τις Μετατάξεις των Εκπαιδευτικών σε θέσεις Ε.ΔΙ.Π
« Απάντηση #354 στις: Σεπτέμβριος 08, 2021, 03:49:14 μμ »
"Αλλιώς τι προτείνετε; να περιμένουν οι αιτησεις του 20 που διεκπεραιωνονται εδώ και ενάμιση χρόνο, στο υπουργείο παιδείας μέχρι να ολοκληρωθει η διαδικασία για αυτές του 21;" αχρειαστα επιθετικο το σχολιο, μια απλη επιθυμια/ερωτηση εξεφρασε ο ανθρωπος.
Αν φάνηκε επίθετικο το σχόλιο μου ζητώ συγγνώμη που δεν φρόντισα περισσότερο τη διατύπωση του. Μάλλον αυτό που ήθελα να τονίσω είναι το τι έχουν μπροστά τους οι αίτησεις του 21 και την έκπληξη μου, γνωρίζοντας όλη της διαδικασία όπως την παρακολουθούμε από μέσα κοντά δύο χρόνια τώρα, να πιστεύει κάποιος ότι απλά με ένα τηλέφωνο και την πίεση που ασκησαμε όλοι μας εδώ, θα ολοκληρωθούν έτσι απλά οι διαδικασίες και για τις αιτήσεις του 21.

Αποσυνδεδεμένος Sofsof

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 71
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Για τις Μετατάξεις των Εκπαιδευτικών σε θέσεις Ε.ΔΙ.Π
« Απάντηση #355 στις: Σεπτέμβριος 08, 2021, 03:51:50 μμ »
Όπως έχω ξαναπεί έχω κάνει ήδη αίτηαη - αναφορά για να επιταχυνθούν οι διαδικασίες και προτρέπω όλους τους ενδιαφερόμενους να κάνουν το ίδιο. Οι διαδικασίες δεν λειτουργούν από μόνοι τους, άνθρωποι είναι από πίσω. Μια ερώτηση έχω μόνο. Πέρσι βγήκαν οι μετατάξεις σε δύο φάσεις, αρχές και τέλη Ιουλίου αν θυμάμαι καλά. Ξέρει κανείς γιατί?
 
Είχαν διαφορετικές πράξεις αποδέσμευσης ΚΥΣΔΕ. Οι αποδεσμεύσεις των μεν έγιναν πολύ αργότερα από τις αποδεσμεύσεις των δε

Αποσυνδεδεμένος daskalos2021

  • Προχωρημένο μέλος
  • **
  • Μηνύματα: 113
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Για τις Μετατάξεις των Εκπαιδευτικών σε θέσεις Ε.ΔΙ.Π
« Απάντηση #356 στις: Σεπτέμβριος 08, 2021, 03:58:16 μμ »
Εγώ δε θα εκπλαγώ αν γίνουν ταυτόχρονα όσες αφορουν αιτήσεις του 2020 και του 2021, διότι, αν όντως ισχύει, γράφτηκε κάπου πιο παλιά εδώ ότι έχουν γίνει ταυτόχρονα οι αποδεσμεύσεις όλων. Προφανώς αυτές οι διακυμάνσεις στη διαδικασία δεν είναι λογικές και εισάγουν κάτι απαράδεκτο στην αντιμετώπιση του πολίτη από το κράτος, το στοιχείο της λοτταρίας, τη διαμόρφωση μίας ψυχολογίας συνεχούς ανασφάλειας και μη προβλεψιμότητας, με άλλα λόγια ματαιότητας, με την οποία δεν έχει νόημα καμία σοβαρή επένδυση σε κάτι μακροπρόθεσμο και αξιόλογο, δηλαδή κάτι καταστροφικό για το μέλλον όλων μας.

Αποσυνδεδεμένος aporias

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 627
    • Προφίλ
Απ: Για τις Μετατάξεις των Εκπαιδευτικών σε θέσεις Ε.ΔΙ.Π
« Απάντηση #357 στις: Σεπτέμβριος 08, 2021, 04:00:16 μμ »
άντε , κοντεύετε ! με το καλό (να σωθείτε).

Εγώ δε θα εκπλαγώ αν γίνουν ταυτόχρονα όσες αφορουν αιτήσεις του 2020 και του 2021


έχω επίσης την αίσθηση ότι έτσι θα γίνει, ίδωμεν


Αποσυνδεδεμένος nemo13

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 44
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Για τις Μετατάξεις των Εκπαιδευτικών σε θέσεις Ε.ΔΙ.Π
« Απάντηση #358 στις: Σεπτέμβριος 08, 2021, 04:10:47 μμ »
Είχαν διαφορετικές πράξεις αποδέσμευσης ΚΥΣΔΕ. Οι αποδεσμεύσεις των μεν έγιναν πολύ αργότερα από τις αποδεσμεύσεις των δε
Eυχαριστώ για την απάντηση, ναι αυτό φαίνεται το είχα δει και μεταξύ τους αν θυμάμαι καλά. Η ερώτηση είναι αν ήταν όλες από το ίδιο έτος. Δεν καταλαβαίνω τον τρόπο λειτουργίας, τις στέλνουν στα ΚΥΣΔΕ/ΚΥΣΠΕ ανά έτος, ανά τι ? Δηλαδή οι φάκελλοι που ήρθαν τώρα θα είναι μόνο με τα ονόματα των ΚΥΣΔΕ/ΚΥΣΠΕ των αρχών Μαίου ή θα είναι και παλαιότερα ονόματα? Και γενικά μιλάμε για συνολικά 30 με 40 άτομα τον χρόνο πια, δεν νομίζω ότι θα είναι παραπάνω μετά τις ρυθμίσεις του 2017. 

Αποσυνδεδεμένος Sofsof

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 71
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Για τις Μετατάξεις των Εκπαιδευτικών σε θέσεις Ε.ΔΙ.Π
« Απάντηση #359 στις: Σεπτέμβριος 08, 2021, 04:33:34 μμ »
Eυχαριστώ για την απάντηση, ναι αυτό φαίνεται το είχα δει και μεταξύ τους αν θυμάμαι καλά. Η ερώτηση είναι αν ήταν όλες από το ίδιο έτος. Δεν καταλαβαίνω τον τρόπο λειτουργίας, τις στέλνουν στα ΚΥΣΔΕ/ΚΥΣΠΕ ανά έτος, ανά τι ? Δηλαδή οι φάκελλοι που ήρθαν τώρα θα είναι μόνο με τα ονόματα των ΚΥΣΔΕ/ΚΥΣΠΕ των αρχών Μαίου ή θα είναι και παλαιότερα ονόματα? Και γενικά μιλάμε για συνολικά 30 με 40 άτομα τον χρόνο πια, δεν νομίζω ότι θα είναι παραπάνω μετά τις ρυθμίσεις του 2017.
Αν αναφέρεστε στις αιτήσεις και αν είχαν γίνει το ίδιο έτος, νομίζω πως ναι. Τουλάχιστον οταν άρχισα να παρακολουθώ εγώ το thread, θυμάμαι ότι οι μεταταξεις που βγήκαν το καλοκαίρι του 20 ήταν αιτήσεις που εκκρεμούσαν από τον Μάρτη του 19. Αυτές που βγήκαν τον Σεπτέμβρη του 20 και αργότερα ήταν όσες έγιναν αργότερα αλλά μάλλον μέσα στον ίδιο χρόνο δηλ. 19. Τώρα πώς γίνεται αυτό, αφού οι συγκεκριμένες αιτήσεις πρέπει να γίνουν μέχρι τις 30/3 και ο επόμενος Μάρτιος είναι ο Μάρτιος του 20, δηλ. οι δικές μας για τις οποίες φωνάζουμε τόσον καιρό; δεν ξέρω εκεί κάτι χάνω... Πιθανόν κάποια τμήματα να έβγαλαν προκηρυξη πχ τον Οκτώβρη του 19 για ακαδημαϊκό έτος 20-21.  Το αν η διαδικασία έχει χρονοδιάγραμμα δεν έχω καταλάβει

Αποσυνδεδεμένος Sofsof

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 71
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Για τις Μετατάξεις των Εκπαιδευτικών σε θέσεις Ε.ΔΙ.Π
« Απάντηση #360 στις: Σεπτέμβριος 08, 2021, 04:36:23 μμ »
Επίσης, το ποιες αιτήσεις υπάρχουν στο φάκελο που επέστρεψε τώρα από εσωτερικών, μπορούν να το διαπιστώσουν οι ενδιαφερόμενοι ρωτώντας. Σίγουρα είναι αυτές του 20. Είναι και άλλες; μα αν δεν ρωτήσουν πως θα μάθουν; ελπίζω να μην ακούγομαι παλι επιθετικα.

Αποσυνδεδεμένος aporias

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 627
    • Προφίλ
Απ: Για τις Μετατάξεις των Εκπαιδευτικών σε θέσεις Ε.ΔΙ.Π
« Απάντηση #361 στις: Σεπτέμβριος 08, 2021, 04:42:17 μμ »
μα αν δεν ρωτήσουν πως θα μάθουν; ελπίζω να μην ακούγομαι παλι επιθετικα.

καθόλου, πολύ λογικά αντίθετα. με αυτό το μπαχαλοκράτος και πολύ ευγενικά...

Αποσυνδεδεμένος billimember

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 1098
    • Προφίλ
Απ: Για τις Μετατάξεις των Εκπαιδευτικών σε θέσεις Ε.ΔΙ.Π
« Απάντηση #362 στις: Σεπτέμβριος 08, 2021, 05:51:15 μμ »
Καλησπέρα και από εμένα.
Εύχομαι σε όσους περιμένουν να δικαιωθούν τις επόμενες ημέρες.
Εγώ πήρα τηλέφωνο και η υπάλληλος μου είπε πως όσοι έκαναν αίτηση τον Μάρτιο του 2021    #μόνο για αυτόν τον μήνα ρώτησα#    δεν είναι μέσα, διότι δεν προλάβαιναν.
αν υπάρχουν και άλλοι ενδιαφερόμενοι για το θέμα, ας πάρουν τηλέφωνο για να το επιβεβαιώσουμε κιόλας.



Αποσυνδεδεμένος daskalos2021

  • Προχωρημένο μέλος
  • **
  • Μηνύματα: 113
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Για τις Μετατάξεις των Εκπαιδευτικών σε θέσεις Ε.ΔΙ.Π
« Απάντηση #363 στις: Σεπτέμβριος 08, 2021, 06:21:45 μμ »
εωδιαφερον, ευχαριστουμε. Μαλλον ειναι οι διαδικασιες του υπαιθ. Πώς όμως γίνεται να αποδεσμευει το ΠΥΣΔΕ χωρις τεμκηρίωση από το υπουργειο??? Μήπως τελικά δεν έχουν αποδεσμευθεί όσοι έκαναν αίτηση μετα το Μάρτιο 2020?
« Τελευταία τροποποίηση: Σεπτέμβριος 08, 2021, 06:24:05 μμ από protonot »

 

Pde.gr, © 2005 - 2024

Το pde σε αριθμούς

Στατιστικά

μέλη
  • Σύνολο μελών: 32293
  • Τελευταία: HelenK
Στατιστικά
  • Σύνολο μηνυμάτων: 1159849
  • Σύνολο θεμάτων: 19212
  • Σε σύνδεση σήμερα: 650
  • Σε σύνδεση έως τώρα: 1964
  • (Αύγουστος 01, 2022, 02:24:17 μμ)
Συνδεδεμένοι χρήστες
Μέλη: 17
Επισκέπτες: 601
Σύνολο: 618

Πληροφορίες

Το PDE φιλοξενείται στη NetDynamics

Όροι χρήσης | Προφίλ | Προσωπικά δεδομένα | Υποστηρίξτε μας

Επικοινωνία >

Powered by SMF 2.0 RC4 | SMF © 2006–2010, Simple Machines LLC
TinyPortal 1.0 RC1 | © 2005-2010 BlocWeb

Δημιουργία σελίδας σε 0.082 δευτερόλεπτα. 34 ερωτήματα.